MOS- EK JWERTEJITIERLAD VOOR SIMM ES «ISMES. Sport. I DE DOOIE MILLIOMAIB. L 1 r 60e Jaargang. Zaterdag 27 Mei 1905. No. 42. Sneek Apeldoorn Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. Zwolle Grootste Collectie Heer en-en Kmder-Stroohoeden. Nieuw systeem kraag-, schouder- en borst-bewerking. |k k a I Kampen fantasie-dessins, op t HOOFDSTUK VIII. het vervolg Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. HEEKEN Colbert-Costumes f 17,50, f 20.-, f 22.50. HEEREN Colbert-Costumes f24—, f26—, f28,-, f30,— en hooger. leest men van En natuurlijk Maar bedenk toch eens, hoe zwaar hij gestraft l is, hoe vreeselijk hij voor zijne schuld heeft moeten boeten. Als hij weer in vrijheid is, staat hij zonder vrienden en zonder geld. Zouden wij niet eens daarnaar onderzoeken? Is dat onze plicht niet? Zou je hem helpen, als je kunt? Je kunt hem toch wel op sporen? En mag ik hem dan wederzien? Ach, Richard, als je wist, wat ik lijd; hoe ik dag en nacht er aan moet denken, dat hij mijn man, de vader van mijn kindmisschien in kommeren ellende rond zwerft, zonder vrienden, terwijl hij smacht naar een vriendelijk woord van ons! Sta mij tenminste toe, dat ik hem een woord van vergiffenis en van hoop zend. De majoor schudde het hoofd. Neen, Marie, dat gaat niet, dat kan niet, dat mag niet! Hij heeft afstand gedaan van alle rechten op jou en dit was het eenige, wat hij kon doen jou niet te1 I gaan bemoeien, als je hem wederziet, wordt daardoor een band aangeknoopt, die niet weder losgemaakt kan worden! Ter wille van Liesbeth moet hij dood voor je wezen dood voor je Schreiend stond mevrouw Werling op. Misschien heb je wel gelijk, zeide zij, maar het is mijn dood. Den ganschen nacht lig ik wakker en zie ik hoe hij de armen naar mij uitstrekt, dan hoor ik hoe hij mij roept. O, hoe vreeselijk is dat! Ik wist toen ter tijd niet wat ik deed; ik wist niet wat het beteekende, dat de deuren der gevangenis voor hem zouden opengaan en ik, zijne vrouw, hem niet zou mogen opzoeken om hem te troosten! Het kan nu eenmaal niet, zei de majoor op vas ten toon. Je zoudt Wat zou ik? vroeg zij snel. Je zoudt dan zijn leven, zijn verbanning moeten mend met pijl en boog vertrouwd, leerden ze opperbest de Bataafsche HEEREN Colbert-Costumes fll,—f 13,—, f 15,-, f 16,50. HOOFSTUK IX. Na een grondig onderzoek werd Werling’s veront schuldiging door de politie aangenomen, en liet men hem gaan met de vermaning, dat hij in het vervolg beter op zijn tijd moest komen. Van zijn voornemen om naar Amerika te gaan had hij niet gesproken: hij wilde eerst zelf nog eens goed zijne plannen overwegen. Bleek en zenuwachtig verliet hij het bureau van po litie; hij gevoelde zich nu weer zoo terneergedrukt. Als gevangene verkeerde hij alleen onder lotgenooten; HEEREN Colbert-Costumes f5,50. f6,50, f8 -, f9,75. alle rechten op jou j._„ 5_: ^4 laten deelen in zijn schande. Wanneer wij ons' met hem Heinz, wat kan ik voor je doen? zij op en ging naar hare kamer. Daar knielde zij neder overal als wereldtaal. De sport, de vurige sportbeoefening, zooals die thans bestaat, is dus geheel Engelsch. Toch is de sport slechts een andere bena ming voor gymnastiek, ze is een soort van gymnastiek. Alleen is er dit onderscheid, dat de gymnastiek hoofdzakelijk het op ernstige wijze oefenen van alle spieren bedoelt, om daardoor een gezond lichaam voor woonplaats aan een gezonde ziel te geven, terwijl men bij i sport meer aan spel, vooral meer aan harts tochtelijk spel denkt, en ook aan wedstrijd. De gymnastiek is eigenlijk van alle tijden. Het woord is Grieksch en beteekent naakt oefenen. De oude Grieken deden werkelijk zeer veel aan gymnastiek. De lichaamsoefeningen werden als een be langrijk deel van ’t menschelijk leven be schouwd. Op de dagen der Olympische spelen, die om de vier jaren in de velden van Elis De sport en ook ’t woord sport behoort meer tot den nieuwen tijd. De Engelschen, die zoo’n groot deel van de wereld veroverd hebben, die op 't gebied van handel en industrie en mijnwezen zoo geweldig veel beteekenen, heb ben met de sport bijna geheel de wereld ver overd en Engelsche sportbenamingen gelden ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. F deelen, en evenals hij voor Liesbeth dood moeten zijn. De ongelukkige vrouw slaakte een gil. Mijn kind verlaten? snikte zij. Liesbeth nooit wederzien? Er is geen andere keuze: bedenk dus wel, wat je doet. Als je hem gaat opzoeken, ik ben ervan over tuigd, zal Liesbeth spoedig van anderen de waarheid vernemen; dan zal men haar niet langer achten als mijn nicht maar haar beschouwen als de dochter van een tuchthuisboef! Wat heeft zij van de toekomst te verwachten? Welk een fatsoenlijk man zal haar dan tot vrouw willen nemen? Je hebt gelijk, snikte mevrouw Werling, terwijl zij het gelaat met de handen bedekte. Ik mag er niet aan denken. Kon ik hem maar eens zien, of wist ik maar, waar hij is om hem in een paar regels te laten weten, dat mijn hart hem nog toebehoort. Arme - - 9 Niet langer in staat hare tranen te bedwingen, stond zij op en ging naar hare kamer. Daar knielde zij neder en smeekte God, dat Hij zich erbarmen en haar den weg mocht wijzen om haar echtgenoot, die zij nog al tijd lief had, nog eenmaal te zien, voor zij kwam te sterven. U) Kort nadat Gerhard Heyl was heengegaan, kwam mevrouw Werling de kamer binnen en vond daar den majoor alleen. Reeds sinds verscheidene dagen had zij gewenscht iets met hem te bespreken dat haar op het hart lag; zij had daarmee echter gedraald, omdat haar broeder, ten ge volge van zijne kwetsuur aan den voet, zeer prikkelbaar was. Wel, Marie, sprak hij, maar nu zeer bedaard en in goed humeur, wat zie je er weer opgewonden uit! In de laatste dagen ben je zeker weer erg aan het knie zen geweest. En je hebt me toch beloofd, dat je dapper zoudt wezen ter wille van Liesbeth. Ik doe er mijn best toe, maar ik kan niet, ant woordde mevrouw Werlingmet eenzucht. Volgens mijne berekening moet Heinz nu vrij wezen. De majoor draaide zich om en keek zijne zuster ontsteld aan. Het was toch zeven jaar? Ja dat is zoo! Maar je weet toch wel, dat ik toen heb vernomen, dat hij door goed gedrag, van elk jaar drie maanden afslag zou kunnen krijgen. Als dat zoo is, dan moet hij nu uit de gevangenis zijn. Je kunt gelijk hebben, antwoordde haar broeder, terwijl hij het voorhoofd fronste. Uit de gevangenis een ontslagen tuchthuisboef! O, het is verschrikkelijk! gehouden werden, en die van zooveel beteeke- nis waren, dat de Grieken zelfs den tijd bij Olympiaden rekernlen, werd op allerlei wijzen om ’t best gedaan. De heerlijkste dichtwer ken werden er gelezen en bekroond. Doch ook was een lauwerkrans den prijs voor andere kunsten en ook voor lichaamsoefeningen, voor gymnastiek. De eenvoudige krans van lau rierbladen had voor den Griek de hoogste waarde. Wie op de Olympische (en ook op enkele andere) spelen een lauwerkrans verwierf, rekende zich tot de gelukkigste der stervelin gen. De eer, daarmee behaald, was de hoogste, die men op aarde verwerven kon. De gym nastiek bestond in worstelen, wedloopen, enz. Ook de Romeinen deden aan gymnastiek. En de Germanen, onze voorouders, de Frie zen en Batavieren. De vrije Bataaf deed niet aan akkerwerk; dat was goed voor slaven, vrouwen en grijsaards. Strijden en jagen was zijn werk. De jonge Bataven oefenden zich in den wapenhandel en waren vooral uitne- Zwemmen en te paard gezeten, ruiter over flinke ri- I I 1 1 I 1 - - 4 zwom vieren. Ook in de Middeleeuwen lichaamsterkende oefeningen, bestaan de kinderspelen, die ook ’t lichaam sterken en ontwikkelen, zoolang er kinderen bestaan. Maar eerst in de laatste tijden ontstond datgene, wat wij nu gymnastiek noemen. Vooral de Duitschers hebben daar veel toe gedaan. De leer der gymnastiek werd een speciaal studievak en er werden langzamerhand op alle plaatsen van eenige beteekenis aparte scholen gebouwd, waarin door werkelijke deskundigen de gymnastiek werd onderwezen en geleid. Friedr. L. Jahn, de Pommersche patriot, die leefde van 1778 tot 1852, en veel bijdroeg tot de vrijmaking van Duitschland van de Napo leontische overheersching in 1813, is ook een der vaders van de gymnastiek, zooals wij die nu kennen en begrijpen. Waren vroeger de gymnastische spelen een soort van wedstrij den en verflauwden deze in de laatste eeuwen zeer, de gymnastiek van de laatste jaren is iets wetenschappelijks; ze heeft ten doel alle deelen van ’t menschelijk lichaam harmonisch te ontwikkelen. Wel wordt ook om ’t best gedaan en worden er wedstrijden gehouden, waarin om verschillende prijzen gekampt wordt, doch deze wedstrijden en deze prijzen de eerlijke menschen, die in vrijheid leefden, zagen niets van hem en zijne schande. Thans bevond hij zich echter weer als vrij man onder de menschen. Het geheim van zijn waren toestand was alleen bekend aan hem zel- ven en aan de politie. Eerst toen hij het bureau van politie binnentrad, werd voor de eerste maal in hem wakker, dat, ondanks de ondergane straf, zijne misdaad hem nog altijd achtervolgde. Schuw keek hij rond, en toen hij een man en een vrouw aan den ingang van het gebouw met elkaar zag spreken, bleef hij een oogenblik aarzelend staan. Hij meende, dat die twee wel zouden begrijpen, wat hij hier kwam doen. Eindelijk keerde hij om en liep weer een eind de straat in; toen hij terugkwam, waren die twee menschen weggegaan en kon hij onbemerkt bin nentreden. De dienstdoende beambte vroeg, wat hij verlangde. Toen hij die man stotterend had medegedeeld, om wel ke reden hij kwam, gaf dezen hem op ba^chen toon bescheid, terwijl hij eerst toch zeer beleefd was geweest, omdat hij Werling voor een net, fatsoenlijk heer had aangezien. De inspecteur is boven ga de trap maar op. De inspecteur was een streng man. Werling was blij, toen die aangelegenheid afgedaan was,- immers hij was niet geheel gerust of hij misschien weer in de gevan genis zou moeten. Op straat gekomen keek hij weer schuw rond; eerst toen hij een eind van het bureau van politie verwijderd was, kwam hij in betere stemming, al was het de rechte niet. De gedachte, dat hij zich elke maand aan de politie moest vertoonen zoo lang hij nog in Duitsch land vertoefde, drukte hem terneer. Doch geen booze eerlooze gedachte sloop zijn hart binnen. (Wordt vervolgd.) 1 in grijze, blauwe en zeer solide bewerking. Diverse nieuwe dessins. enorme collecties, zoowel in stoffen als in modellen; zeer zorvuldige bewerking. Allernieuwste modellen. Volgens de nieuwste methodes, Amerikaansche wijze bewerkt. In keur van stoffen. Prima genres en aiwerking volgens Amerikaansch systeem, met roshaar on derlegd en schuine kraagbewerking. DOLBERT-COSTUIWES 4 I (roon homnnian ala ia ham wadar^iaf- wnrrlf- daarrlnnr JViaf- lonn-nr in of-nnF liovn frc iURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1