ft Sv km 10II11 SJEEk ES MSTIlUffl. DE DOODE MILLIOMAIR. Zaterdag 3 Juni 1905. 60e Jaargang. No. 44. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie. Uit de Raadszaal. Feuilleton. f3, zijnde advies van de Kamer HOOFDSTUK IX. HOOFDSTUK X. (Wordt vervolgd.) Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Richard Hartmann verliet het koffiehuis en bleef voor de deur een oogenblik staan, besluiteloos waar heen hij zijne schreden zou richten. Hij wierp het eindje sigaret weg, nam werktuigelijk een andere uit zijn koker en stak die zonder aansteken tusschen zijn lippen. Verscheidene huurrijtuigen kwamen daar langs en de koetsiers boden hem hunne diensten aan doch de jonkman sloeg er geen acht op. Een krantenjongen bood hem onder luid geschreeuw »Het laatste Nieuws* aan, en hield hem een krant onder den neus; maar, als BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, voor den prijs van 25 cents per stuk, afdrukken verkrijgbaar zijn van het aan den Gemeente raad aangeboden Verslag van den toestand der ge meente over 1904. Sneek, den 30 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. 13) Heinz Werling verzonk in diep gepeins. In de eerste opwelling had hij Hollenberg liefst bij de keel gegre pen en den schurk als moordenaar bekend gemaakt. Doch er kwam een beter plan bij hem op. Nu eerst doorzag hij den schurk, die hem verleid had tot de mis- e daad, waarvoor hij alleen had geboet. Nu speet het hem, dat hij dezen ellendeling bij die eerste gelegenheid ge spaard had, en plotseling herinnerde hij zich de woor den van den commissaris Schmelzer»Gij kunt het ge beurde weder goedmaken, door de politie de behulpza me hand te bieden*. Hier betrof het niet alleen een nieuwe schurkenstreek, maar was ook een menschenleven in gevaar. Bij de po litie aangifte doen, terwijl er nog niets tot uitvoering was gekomen, zou doelloos wezen. Hollenberg en Gei ger zouden het plan tot de misdaad hardnekkig looche nen, en dan zou de politie niets tegen hen kunnen on dernemen. Ja, hij wist iets, dat beter was dan op staanden voet de politie er in te mengen. Hij zou schijnbaar het voor stel aannemen; hij wilde zien, wat er nog meer achter verborgen was; hij zou de betrekking als reisgezel aan nemen, doch niet om den jongen graaf te laten veron gelukken, maar wel om hem voor alle onheil te be waren. Heinz Werling stond op met het tevreden gevoel dat hij een weg had gekozen, waardoor hij zijn verle - ware toegeschoten, die haar met kracht van de gevaar lijke plek wegtrok. In zijne opgewondenheid had hij dit zoo voortvarend gedaan, dat zij uitgleed en op haar knie viel. Wel verzekerde zij, dat zij zich niet had be zeerd, maar zij was zoo bleek en trilde zoo erg, dat de jonkman haar drong om mee te gaan in het restaurant en daar zich te verkwikken met een glas wijn. Er bleef haar niets anders over dan met hare beide vriendinnen het vriendelijk aanbod aan te nemen. Zoo- dra zij zich weer wat beter gevoelde en wat uitgerust was, namen de drie jongedames afscheid van den heer. Het was zeer natuurlijk, dat hij in het vervolg re gelmatig zijn weg door de Potsdammerstraat nam en wanneer Jenny Schmelzer met hare vriendinnen uit de muziekschool kwam, zij spoedig van hare makkers moest hooren«Jenny, daar loopt je moedige redder! Nu heb je ons gezelschap niet langer noodig*, waarop zjj dan blozend verzocht niet zoo dwaas te praten. Maar toch vond Jenny spoedig een groot genoegen in deze ontmoetingen, en was zeer teleurgesteld als zij hem soms een enkelen keer niet zag. Al waren hunne gesprekken steeds onschuldig van aard, toch dacht zij meer aan haar «moedigen redder* dan goed was voor de rust van haar gemoed. Zij was twintig jaar ouden be zat een gezond verstand; alzoo begreep zij zeer goed, dat een jonkman van vijf en twintig jaar niet drie of vier malen elke week in de straat op haar zou staan wachten, als hij geen bijzonder genoegen vond in haar gezelschap. Zij vroeg zich zelve af, wat hare ouders er van zouden zeggen, wanneer zij hoorden van haar omgang met een jonkman, van wien zij niets anders wist dan dat hij Richard Hartmann heette, familie te Freienwalde had en als referendaris te Berlijn verblijf hield. den tegenover de maatschappij weer kon goedmaken, Wanneer zou ik voor de reis gereed moeten zijn, als de zaak tot stand komt? vroeg hij kalm. En hoe krijg geld om mijne uitrusting te betalen? Binnen acht dagen zal de reis aanvaard worden; Ahlers maakt er nog al haast mee. Het schijnt wel, of iemand hem hier ’t leven lastig maakt en dat hij daarom weg wil. Als ge hem op de reis vergezelt, dan zal hij u zeker een voorschot geven voor uwe uit rusting. Wel, wat zegt ge er van? Zijt ge van plan de betrekking aan te nemen, wanneer de graaf u die aanbiedt? Ja, ik neem het aan, antwoordde Werling op vast beraden toon. Dat is verstandig! Gij komt dus morgenavond om acht uur bij mij dineeren. Dan zal ik het genoe gen hebben graaf Ahlers in kennis te brengen met zijn toekomstigen reisgezel, den heer Heinzen. En wanneer mijnheer Heinzen voldoet aan mijne verwachtingen, zullen wij spoedig aan de levensverzekeringmaatschap pij moeten verzoeken om uitbetaling eener polis van vierhonderdduizend mark. ADVERTENTIëN 4 eent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2*/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. en hoofdelijke stemming wordt Verzoek van K. Groeneveld e. a. om gebruik van vertrokken naar Mantgum, ten bedrage van over de maanden Juni, Julien Augustus. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Adres van het Noord-Nederlandseh Spoorweg Co mité om subsidie of renteloos voorschot voor een aan te leggen spoorlijn. Burg, en Weth. stellen voor, mede lettende op het advies van de Kamer van Koophandel te dezer zake, p f ITT11 d L zx4- rl 4.^ Ji j - - lijn GroningenDrachtenLeeuwarden, met een zijtak naar Bozum, niet van overwegend belang voor Sneek VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Dinsdag, den 30 Mei 1905, ’s nam. te 7 uur. Tegenwoordig zijn 14 ledenafwezig met kennis geving de heer J. Schijfsma. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 28 April 11. gehouden vergadering, onveranderd vastgesteld en gearresteerd. De heeren Visser en Beekhuis meenen, dat de notu len niet geheel juist zijn betreffende het adres van de Voetbalbondzij meenen dat besloten was deze zaak aan te houden. De Voorzitter antwoordt, dat er te dezer zake een klein misverstand bestaatmet de nieuwe verhuring zal met de wenschen, in de vorige vergadering geuit, rekening worden gehouden. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van a. Eene resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit, waarbij aan het Bestuur der Coöperatieve stoomzuivelfabriek te Scharnegoutum tot wederopzeggens vergunning is verleend tot het hebben van een stalt en ganghout aan den Trekweg aldaar b. Een idem tot goedkeuring van een raadsbesluit, houdende rechtstreeksche betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven over 1904; c. Een idem, houdende de aanneming voor kennis geving van het raadsbesluit tot aanwijzing van de stemlokalen voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van leden der Prov. Staten d. Een schrijven van mej. H. v. d. Weij, onderwij zeres, daarbij dank betuigende voor het haar verleende verlof e. Een idem van den heer A. de Jong Kz. alhier, berichtende, dat hij zijne benoeming tot secretaris boekhouder van het Old Burger Weeshuis aanneemt; f. Eene missive van het college Kerkvoogden der Nederl. Herv. Gemeente alhier, berichtende, dat zij geen toestemming verleenen tot het leggen van een klinkert- bestrating over het Oud Kerkhof; g. Een idem van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, houdende toezending van een afschrift der voorschriften betreffende het rijden met stoomtrams o. a. door deze gemeente h. Een idem van den Gemeente-veearts, houdende toelichting van zijn jaarverslag over 1904 inzake gebrek aan hulp van de politie bij vee-en vleeschkeuringen i. Een adres van G. S. Bokma en 13 anderen, met bijlage, als logement- en koffiehuishouders verzoekende te bevorderen, dat hun vrijstelling wordt verleend van het bepaalde in art. 43 der Drankwet, dat personen beneden 16 jaren niet, dan in gezelschap van een meerderjarige in hunne lokalen, waar sterken drank in het klein wordt verkocht, worden toegelaten j. Een idem van de firma A. Veen Ezn. en T. S. Hoekstra alhier, verzoekende eene bijdrage uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het verharden van een reed over stadsland aan de Franekervaart k. Een idem van S. W. Hogerhuis alhier, verzoeken de zyne verzamelplaats van mest te mogen behouden bij zijne woning aan den Leeuwarder straatweg l. Een idem van mej. G. Bakker alhier, verzoekende verhooging van belooning als helpster aan de Bewaar school m. Een idem van den heer Dr. F. Schuh alhier, verzoekende hem eene vaste aanstelling te geven als leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de H. B. school alhier m. Eene missive van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, geleidende het jaarverslag tot verbe tering der Volkshuisvesting over 1904 o. Een adres van den heer J. Rijpkema alhier, ver zoekende eene verordening vast te stellen, als bedoeld bij de artt. 11 en 38 der Drankwet p. Een schrijven van de Gezondheidscommissie, zetelende te Sneek, houdende toezending harer begroe ting voor 1906 q. Eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, berichtende dat Z.Ex. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, krachtens machtiging van H. M. de Koningin, afwijzend heeft beschikt op het voorstel van den Raad dezer gemeente, om eene buitengewone vergunning te verleenen krachtens art. 5, le lid der Drankwet, aan den heer C. A. Stockmann alhier voor zijn hotel-restaurant »de stad Munster* r. Een adres van den heer W. Bos, suikerwerker alhier, onder overlegging eener teekening verzoekende met zijn perceel sectie B no. 1293 aansluiting te mo gen hebben aan de brandput no. 18 aan de Nieuwe Veemarkt s. Een schrijven van den heer I. de Jong, gemeen te- opzichter alhier, dank betuigende voor de hem verleen de gratificatie wegens buitengewone werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor: om bij de behandeling der begrooting voor 1906, te letten op het schrijven sub p en alsdan het bedrag, dat deze gemeente moet bij dragen, vast te stellen; verder bij de behandeling dier begrooting ook te letten op het adres sub Z; ’t adres sub rte behandelen in de volgende vergadering; over ’t adres sub m eerst de daarbij betrokken schoolauto- riteiten te hooren; het adres sub/ te stellen in handen der commissie voor gemeente-eigendommen en ’t daar na nader aan de orde te brengen; het adres sub k nader te behandelen; de adressen sub i en o aan te houden ter nadere behandeling; de missive sub h te zenden aan den Commissaris van Politie, teneinde deze daarover te hooren. De heeren Visser, Bouma en Veen achten ’t ncodig dat de heer Van Staa bij keuring over politie kan beschikken. Verder stelt de Voorzitter voor, de niet-gememo- reerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform wordt besloten. De heer Visser heeft nog eene bemerking over het adrés sub y, waarbij alleen staat aangegeven met wel ke snelheid in een bepaalde richting moet worden ge reden; zal de bepaling doel treffen, dan moet ook worden aangegeven dat in tegengestelde richting op gelijke wijze moet worden gereden. De heer Bakker zegt, dat daarop wel degelijk wordt gelet. De Voorzitter stelt voor, de wensch van den heer Visser onder de aandacht van den Raad van Toezicht te brengen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform beslo ten. 3. Rekening van de Armvoogdij over 1904. De Commissie voor ’t nazien van begrootingen en rekeningen brengt bij monde van den heer Visser rap port uit en stelt voor, deze rekening, groot in ontvang en uitgaaf f 16124, met een subsidie van f 14778,20 uit de gemeentekas, goed te keuren. Verder wenscht de Commissie onder de aandacht ,.n den Raad te brengen de volgende twee opmer kingen: 1. dat de gewone levensmiddelen worden ge leverd door verschillende leveranciers, zonder aanbe steding. Zij geven in overweging ook zoo te handelen met de leverantie van het brood, dat tot heden nog altijd wordt aanbesteed. Verder komt op de rekening geen uitgaaf voor cokes van de Gasfabriek voor. Ook hiermede kon de proef worden genomen. Na eenige discussie hierover, waaraan deelnemen de heeren Beekhuis, Visser, Veen, Dokkum, Bakker en de Voorzitter, wordt besloten deze wenschen over te bren gen bij heeren Armvoogden. 4. Vaststelling van het Programma Gymnasium, cursus 1905/06. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dit programma, zooals het thans wordt aangeboden, vast te stellen. Conform wordt besloten. 5. Adres van I. Buwalda, om restitutie van betaald schoolgeld. Adressant verzoekt, wegens vertrek naar Apeldoorn, restitutie van betaald schoolgeld voor 2 zijner kinde ren, leerlingen van school no. 1. Burg, en Weth. stellen voor, de gevraagde restitutie te verleenen over het tijdvak van 1 Mei1 September, ten bedrage van f 5.33s. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 6. Adres van G. van der Meer, om restitutie van betaald schoolgeld. Burg, en Weth. stellen voor, de gevraagde ontheffing te verleenen voor de leerlinge Hinke van der Meer, i -1 had hij zich in den persoon vergist, riep hij toen: Neem mij niet kwalijk, ik wist niet dat u doofstom was en draafde lachend verder. Het was negen uur ’s avonds. Het begon stil te worden in de Leipzigerstraat, doch verder op, in de Potsdammerstraat, was het nog zeer levendig. Kantoor- en winkelbedienden maakten hunne avondwandeling en dit gaf nog druk vertier. De jonge Hartmann keek op zijn horloge. Juist negen uur mompelde hij. Zou zij er nog wezen? Nu moeten zij er toch uitkomen? Ik zal maar op haar wachten. Met dat woord »zij« bedoelde hij eene jonge dame, die deelnam aan de concerten, welke de mannelijke en vrouwelijke leerlingen der Koninklijke Muziekschool onder elkaar op touw zetten, en waarbij slechts een klein publiek van genoodigden werd toegelaten. Zooals hij den vorigen dag van een paar jonge dames had vernomen, had juffrouw Schmelzer de laatste veer tien dagen de lessen niet bijgewoond; maar zij had aan haar leeraar in den zang schriftelijk medegedeeld, dat zij den volgenden morgen weer op den gewonen tijd zou komen om les te nemen. De beide dames waren er bij tegenwoordig geweest, toen Jenny Schmelzer voor de eerste maal met Richard Hartmann in aanraking kwam, en, zooals alle jonge da mes, stelde zij veel belang in hetgeen zij voor eene liefdesgeschiedenis hielden. Op zekeren middag, toen Jenny met een vriendin uit de muziekschool kwam en de straat wilde oversteken, werd het paard voor een zwaren vrachtwagen plotse ling schichtig, botste tegen een fraai rijtuig aan en wierp dit omver, zoodat de koetsier en het paard met kracht tegen de straatsteenen sloegen. Hevig verschrik t bleef Jennyalsbedwelmd staan; het volgend oogenblik zou zij omgeworpen zijn, wanneer er niet een jonkma n afwijzend op het adres te beschikken, omdat een spoor- j n r-v r. naar Bozum, niet kan worden geacht. Zonder discussie conform besloten. 8. Schoollokalen. Adressanten verzoeken, ten behoeve van een handels- cursus, gratis gebruik te mogen maken van 2 lokalen van school no. 2. Burg, en Weth. stellen voor, gelet op het advies der Commissie van toezicht L. O. en op dat van het hoofd der school, afwijzend op het verzoek te beschikken, om bezwaren van schoolreiniging en wijl niet gebleken is, dat adressanten niet anders terecht kunnen. De heer ten Cate vindt, dat aan de bezwaren tege moet kan worden gekomen door een billijke vergoeding aan den concierge; z. i. blijft er genoeg tijd over voor luchtverversching en reiniging. Spr. is er voor het verzoek toe te staan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen andere gedrags lijn konden volgen; zij hebben zich in contact gesteld met den heer Bergmans, die bezwaren had om aan het verzoek te voldoen. Het Dagel. Best, stelt zich in dezen geen partij. De heer dr. Bouma ziet er ook geen bezwaar in het gevraagde toe te staan; de zaak verdient alle steun, daar het der gemeente niets kost. Deze nuttige instelling voorziet in een leemte, waarop bij een reorganisatie der Burger-avondschool dient gelet te worden. De heer Blok wijst er op, dat de Ambachtsschool voor het doel van adressanten ongeschikt is; de gevraagde localiteiten zijn daarvoor beter ingericht en spr. ziet er niets hinderlijks in, wanneer adressanten daar des avonds na 7 uur hunne lessen geven. De heer Fennema is van meening, dat de zaak alle steun verdiende, wanneer de lessen gratis werden gegeven. Doch ’t is een zaak waarvoor behoorlijk schoolgeld betaald wordt, waarom ’t hem voorkomt, dat adressan ten zelf voor localiteiten dienen te zorgen. Voor verdere mogelijke aanvragen wenscht spreker geen antecedent te stellen. De heer Huges wijst er op, dat het hoofd van school no. 2 er tegen is. Nadat de Voorzitter nog verder toelicht, dat B. en W. hebben gemeend het advies te moeten volgen van den heer Bergmans, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 12 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Fennema en Pijttersen. B. en W. worden hierop uitgenoodigd, de voorwaar den nader ter tafel te brengen. 9. Adres van Jan Volkers in zake koop massaliteit van een muur. sifflws- EHiimiwimw RCOURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1