1 VOOR SSEEE EN OISMEN. MEI WS- EN lllWiTEJTIBLAD i DEDOODE MILLIOmiR. I 60e Jaargang. Woensdag 7 Juni 1905. Zomergenoegens. 1 No. 45< tó Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Kantongerecht te Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. F tus- hetgeen HOOFDSTUK X. F' toen naar Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. de tegenwoordige wereld, over ’t minder in tieme, huiselijke; doch we kunnen hier vooreerst opmerken, dat ’t op de ouwerwetsche manier tegenwoordig niet meer kan doorgaan; de we reld is eenmaal veranderd. En dan ook het- eens-er-op-uitgaan is een deel van de wijze, waarop de menschen in de laatste tijden er ge zonder op geworden zijn, er gemiddeld een langeren levensduur door gekregen hebben. 1 was de eens 14) Toen Jenny eens de opmerking maakte, dat hij door zjjne wandelingen met haar nogal veel van zijn werk werd gehouden, antwoordde hij lachend, dat zijn vader hem een ruime toelage gaf en het daarom niet noo- dig was dat hij hard werkte. De toon, waarop hij dit zeide, en daarbij een trek in zjjn gtelaat, wilden Jenny Schmelzer niet recht be vallen. Zonder zelf te weten waarom, maakte het bij haar den indruk, alsof hij zich schaamde over iets, dat haar nog onbekend was. Stelde hij misschien zijne familie teleur, die wellicht verwachtte, dat hij een schitterende loopbaan zou heb ben, juist zooals met haar en hare familie het geval was? Zij vroeg hem naar zijn vader, naar het ouderlijke huis, en hij verhaalde haar van de bekoorlijke landstreek van zijn vader, majoor Hartmann en van zjjn nicht Liesbeth. Toen Hartmann over die nicht sprak, werd Jenny wel wat jaloersch hoe dwaas! Welk recht had zij op hem? Zij was toch verliefd op hem, en hij niet op haar, doch zij had het tusschen hen te ver laten komen; de volgende maal als hij haar ontmoette en de gewone wandeling met haar wilde maken, verontschul digde zij zich met te zeggen, dat zij spoedig thuis moest wezen. In de zitting van Woensdag 31 Mei 1.1. werden de volgende vonnissen gewezen: 1 B. V., 41 jaar, veedrijver te Sneek, wegens overtreding der Leerplichtwet, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 2 H. O., 34 jaar, werkman te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 0,50 subs. 1 dag hechtenis. 3 A. B., huisvrouw van M. B., 41 jaar, te Bons onder Ysbrechtum, idem alsvoren, eene boete van f 1 subs. 1 dag hechtenis. 4 J. M., 30 jaar, bakker te Sneek, wegens overtre ding der Veiligheidswet, 2 boeten van f 3 elk subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete. 5 K. M. Ki, 53 jaar, voermansknecht te Sneek, we gens het loopen langs den spoorweg zonder toestem ming, eene boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. 6 B. K., 18 jaar, bloemist te Sneek, wegens in de gemeente Sneek over den berm van eene voor den pu- blieken dienst bestemde wandelplaats gaan, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 7 T. M. v.d.V., 34 jaar, visscher te Oosthem, wegens het visschen met aalfuiken met te kleine mazen, eene boete van f 10.— subsidiair 2 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de 2 in beslag genomen aal fuiken. 8 J. K., 43 jaar, melkrijder te Hommerts, wegens op den openbaren weg een trekdier laten staan, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen, eene boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. 9 H. W., 2C jaar, voermansknecht te Sneek, wegens het vervoeren van dieren op een noodeloos pijnlijke en kwellende wijze, eene boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. 10 A. T., 55 jaar, sjouwerman te Sneek, idem alsvo ren, eene boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. 11 G. v. d. M., 30 jaar, slager te Parrega, wegens in de gemeente Sneek een kalf met gebonden pooten vervoeren, terwijl dat binden niet is geschied met rond touw ter dikte van ten minste één centimeter middel lijn, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 12 T. H., 39 jaar, koopman te Joure, idem alsvoren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 13 S. R., 55 jaar, vrachtrijder te Nijland, idem als voren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 14 H. B., 50 jaar, slager te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 15 P. W., 53 jaar, arbeider te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. In het vervolg trachtte zij hem zooveel mogelijk te vermijden, maar hij achtervolgde haar en vroeg wat er aan scheelde. Stamelend verklaarde zij, dat de veel vuldige ontmoetingen met hem noodlottig voor haar waren: op de muziekschool werd druk daarover gespro ken. Hoe dwaas! riep Richard. Wat heeft dat te be duiden? Met elke jongedame, die ik ken, zou ik immers wel op straat kunnen spreken? Waarom zouden wij dan niet samengaan? Laat ons daarover nu niet verder twisten, ant woordde Jenny blozend, en in het vervolg elk onzen weg gaan. Met deze woorden wilde zij heengaan, doch hij leg de zijne hand op haar arm. O neen, sprak hij, ik zou u vreeselijk missen er is niets, wat mij zooveel genoegen verschaft als die wandeling met u. O, zeg dat niet, daar hebt ge geen recht toe! Wat verkeerds is daarin dan! Misschien vindt gij er niets verkeerds in, maar misschien wel uw vaderof de mijne. Richard beet zich op de lip. Zonder aan de gevolgen te denken, was hij langzamerhand groote belangstel ling voor Jenny gaan koesteren. Nu legde zij hem den toestand voor oogen, en van zulke behandeling der za ken hield hij niet. Op antwoord wachtende, keek Jenny hem een oogen- blik vast aan. Toen reikte zij hem de hand. Vaarwel, sprak zij. Ik hoop, dat gij als man van eer mij niet meer zult staan opwachten. Als gij het stellig wilt, kan ik er niets aan ver anderen, antwoordde hij de schouders ophalende; maar ge kunt er zeker van zijn, dat ik onze gezellige wan delingen zeer zal missen. Wanneer wij elkaar echter 16 P. N., 34 jaar, voerman te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 17 G. H., 43 jaar, voerman te IJsbrechtum, idem alsvoren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 18 A. C., 32 jaar, koopman te Hommerts, wegens het rijden met een rijwiel, niet voorzien van een hel der brandende, naar voren uitstralende lantaarn, ge durende de maanden Augustus tot en met April, eene boete van f 2 of 1 dag hechtenis. 19 S. W., 26 jaar, koopman te Hommerts, idem alsvoren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 20 S. A., 14 jaar, zonder beroep te Oudega (W.), idem alsvoren, eene boete van f 0,50 subs. 1 dag hech tenis. 21 J. W., 42 jaar, kastelein te Dongjum, idem als voren, eene boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. 22 W. D., 24 jaar, smid te Sloten, idem alsvoren eene boete van f 2 of 1 dag hechtenis. 23 H. V., 56 jaar, boerenarbeiderged. te Lang weer, wegens openbare dronkenschap bij 2e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 5 dagen. 24 D. R., 27 jaar, sjouwerman te Sneek, idem als voren, bij 2de herhaling gepleegd, eene hechtenis van 3 dagen. 25 T. de H., 59 jaar, koopman te Sneek, idem als voren, bij 3e herhaling gepleegd, eene hechtenis van 8 dagen. 26 J. D., 24 jaar, werkman te Sneek, idem alsvoren, bij le herhaling gepleegd, eene boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis. 27 T. S., 64 jaar, arbeider te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen hechtenis. 28 A. K., 53 jaar, brugwachter te Sneek, idem als voren, eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen hechtenis. 29 J. de W., 71 jaar, grondwerker te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 subs. 2 dagen hech tenis. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 3 Juni 1905, ’s voormiddags te 11 uur. Tegenwoordig zijn alle (15) leden. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris' de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Notulen van den 13 Mei 1905. Na lezing door den Secretaris worden ovengenoemde notulen onveranderd vastgesteld en gearresteerd. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van a. Een schrijven van den heer E. Hazelhoff te Ue- brechtum, onder dankbetuiging voor het hem verleende verlof van 3 maanden voor herstel zijner gezondheid, mededeelende, dat zijne gezondheid thans zoodanig is verbeterd, dat hij met 1 Juni a. s. weer in functie kan treden b. Een idem van den heer N. A. Zwikker te Oudega, dat hij, onder dankbetuiging voor ’t in hem gesteld vertrouwen, zijne benoeming tot boekhouder bij de Al- gemeene Armvoogdij aldaar, volgaarne aanneemt c. Een idem van den heer Jan E. Zonderland te j En eer dat Richard geheel was bekomen van hetgeen hij zoo juist had gehoord, was Jenny in de menigte verdwenen. De jongedame ging naar huis, sloot zich op in haar kamer en schreide bittere tranen. Na een poosje ver koelde zij hare oogen, ging naar hare moeder en klaagde over zware hoofdpijntoen haar vader thuis kwam en er van hoorde, werd de goede man booshij zei, dat zij veel te hard studeerde en hij wilde niet dulden, dat zij zich een ziekte op den hals haalde. De dagen verliepen, maar Richard liet niets van zich hooren en Jenny werd al bleeker en bleeker, zcodat ten laatste een geneesheer werd ontboden. Deze verklaarde, dat zij zenuwachtig waszij moest zich ontzien en wat verstrooiing hebben daarom vroeg haar vader eenig dagen verlof om een uitstapje te ma ken en gaarne stemde hij toe, toen Jenny voorstelde naar Freienwalde te gaan. Zij wist, dat dit Richard’s geboorteplaats was. Terwijl haar vader dien dag eene wandeling deed en haar in het restaurant achterliet, vroeg zij inlichtingen omtrent »De Kluis* en vernam alles, wat zij weten wilde. Natuurlijk wist zij ook van het ongewone avontuur, dat haar vader had gehad en toen zij met hem »De Kluis* voorbij wandelde, en hij daar vriendelijk werd toegeknikt door een beeldschoone jongedame, vernam zij, dat dit Liesbeth Werling was. Kom, laat ik je ook eens in kennis brengen met den majoor. Ik zal eens vragen hoe het met hem gaat. Ach neen, vader, nu nietHet loopen heeft mij toch erg vermoeid. Ik geloof, dat ijverig studeeren voor mij maar het beste is. Den volgenden morgen ging Jenny weer naar de muziekschool en Richard Hartmann vernam van hare schen Friesland en ’t Noorden met Holland. De boot van den heer P. de Jong eerste die op Holland voer; en kom nu kijken. Een vergelijking behoeven we niet te maken. We wonen hier in Friesland eigenlijk nog een beetje te ver buiten ’t centrum der drukke beweging. Maar toch kunnen we ook hier wel bemerken, dat er in de zomermaanden een algemeene trek bestaat naar zich eens te verplaatsen, laten we het zoo maar noemen. We bemerken ook hier, hoe ’t bezoeken van familie, die wat ver af woont, een gewoonte wordt. We gevoelen evenzeer behoefte aan uitgaan, aan ’tzien van een ander gewest, een andere omgeving, een andere natuur. Wat een verschil bij vroeger! Toen gold een reis bijv, van Sneek naar Amsterdam voor een gebeurtenis, ft woord événement was toen nog onbekend,) en men bleef toen meer dichtbij huis. Doch thans! De verkeersmiddelen zorgen voor extra-goedkoope reisgelegenheden; de prijzen voor ’t personenvervoer zijn thans zoo, ten minste in de reismaanden, dat men over de min of meer groote afstanden niet meer zoo erg behoeft te practiseeren. Men reist reeds sinds jaren van Harlingen naar Maastricht, van Delfzijl naar Vlissingen per Staatsspoor Voor twee gulden. De Holl. IJz. Sp. Mij heeft even eens aparte rondreisbiljetten beschikbaar ge steld, waarmee men heele afstanden voor wei nig geld kan afleggen. Daardoor wordt men wel tot reizen uitge- noodigd. Maar voeg hier bij de geheel ver anderde levensvoorwaardenlevensbeschou wingen, geldelijke capaciteit, enz. enz., dan moet men erkennen, dat we thans heel anders leven dan een halve eeuw geleden. Heel anders! Toen hier de spoorlijn Stavo renLeeuwarden werd gelegd, zeiden niet de lui, die ’t vervoer van Sneek Leeuwarden in handen hadden: O, we zullen je precies zeggen, dat er zoo en zooveel men schen per dag (ongeveer twintig) van de nieu we reisgelegenheid gebruik zullen maken. Kom daar nu eens mee! ’t Gaat er net mee als met de eerste boot verbinding en van ons land Dit laatste haalden we alleen maar aan om de veel veranderde omstandigheden even aan te stippen. We zouden hier haast vergeten, dat we over zomergenoegens een klein woordje wilden schrijven. Doch deze staan werkelijk in verband met de geheel veranderde maat schappij; de kolossaal vermeerderde spoor- en andere verbindingen zijn een gevolg van de veranderde toestanden, maar ook voor een goed deel de oorzaak. Een andere oorzaak is ook, dat door de meerdere welvaart meerdere behoefte aan »eens uitgaan* ontstaan is. En dan is er een groote reden, en wel deze: In de groote steden hoopen zich de men- schenmassa’s op. De groote-stadsbewoners, die zoo lang bin nen de lange rijen van hooge muren zich be kneld voelen, krijgen een steeds grootere aan drang naar »we-moeten-eens-buiten-zijn.« Waar de bewoner der kleine plaatsen, de kleine pro- vincie-man begeerte gevoelt het groote stads leven eens te zien, heeft de man van de groote- stadslucht een aandrang om eens buiten te zijn, eens >echt buiten.* De groote-stads-menschen, ze genieten, als ze eens ver van de huizenzee zijn. De stre ken, die hiervoor bekend zijn, ’t Gooi, Zeist Driebergen, de Veluwzoom, Apeldoorn, Nijme gen, Breda, en dan de badplaatsen, en dan bijv. Zuid-Limburg, ze zien in steeds grooter schare de reizende stadsmenschen en die daarmee reis behoefte gevoelen, naar hare uitnoodigende villa’s, pensions, hotels trekken. We zouden hierover nog lang kunnen door praten. De veranderde toestanden hebben bijv, heel andere feestelijkheden in zwang gebracht dan vroeger. De kermissen zijn veranderd, heel wat. En ze bestaan nog steeds in haar veranderingen, doordat de idee van uitgaan er niet minder op geworden is. Wedstrijden, con coursen, tentoonstellingen, en dan sport en nog eens sport lokken van alle kanten en in alle deelen des lands bezoek. Er zijn feestelijkheden, die vroeger meer volk trokken dan tegenwoordig. Maar er is ook zóóveel nieuw amusement bijgekomen. In ’t kort gezegd, mag men verklaren, dat er véél meer aan reizen wordt gedaan dan voor enkele tientallen jaren; véél meer. Dit heeft zijn voor en zijn tegen. We kun nen 't best aanhooren, dat de ouderen van da gen brommen over ’t meer-uithuizig-zijn van bij toe val ontmoeten, mag ik u dan aan spreken? Alleen alsals Welnu, als Als ge mij toestaat, dat ik mijn ouders bekend maak met onze geregelde wandelingen, en zij mij dan verlof geven onze kennismaking voort te zetten. De jonkman aarzelde. Voor hem maakte het een groot onderscheid, of hij met haar omging zonder of met medeweten van haar vader. Hij had volstrekt geen slechte bedoelingen zorgeloos van aard, had hij veel genoegen gevonden in den omgang met het meisjemaar aan ernstige bedoelingen had hij in het geheel niet gedacht. En toch wilde hij niet zoo maar voetstoots afzien van den omgang met de jonge dame. Natuurlijk heb ik er geen bezwaar tegen, dat ge met uw vader spreekt over onze kennismaking, ant woordde hij. Zoudt gij het goedkeuren, wanneer ik op een namiddag, als ge thuis zijt, eens kwam hooren hoe het met u gaat? Ik... ik had dit reeds eerder moeten doen, maar nog geen enkele maal hebt ge mij uw adres gezegd. Zij gaf hem haar adres, en voegde er bij, dat hij ’s avonds niet moest komen, dan was haar vader niet thuis. O, ik begrijp u, hij is zeker’s avonds verbonden door zijn zaken. Jenny verbleekte een weinig, en hare lippen trilden toen zij antwoordde: Neen, mijn vader is coupletzanger. Bijna even bleek als zij, keek Richard ontsteld naar den grond. Er verliep wel een minuut, voordat Jenny het hoofd liet zakken, en gelaten zeide: Nu weet ge het precies. Ge kunt ons komen bezoeken, wanneer ge wilt; maar ik verzoek u dringend I mij niet weer aan te spreken, voor ge dat gedaan hebt. •a k I i I HJRAN Sh DurK

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1