ft ÏWR 8SBEK ES im MEI W S- H mmTBLill DE DOODE IILLIOOAIR. Woensdag 14 Juni 1905. 60e Jaargang. No. 47. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie. DE TWEEDE KAMER. Feuilleton. 4 - BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. HOOFDSTUK XI. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. of - bij het militair saluut. Zoo, Zielke, ben je weer in orde? vroeg graaf Ahlers. Ja, mijnheer, antwoordde de man met een grijns lach, ik ben al weer een week hier. De jonge heer heeft zich best gehouden, hij heeft mijne doktersrekening be taald en bovendien gaf hij mij nog een goudstuk. Mijn patroon heeft mij ’t volle loon ook uitbetaald, dus ben ik er niet slecht bij gevaren. Graaf Ahlers antwoordde slechts met een knikje en wenkte Richard om met hem de zaal van de club binnen te treden. Dat is de oude Zielke, de bekende sterke man. In zijn tijd was hij een knappe, flinke kerel, met wiens kracht niet viel te spotten. Maar hij werd te zwaarlij vig, het ging verkeerd met hem, en toen hebben wij hem hier aangeeteld als huisbewaarder. De schram op zijn rechterwang schijnt echter nog van jongen datum te wezen. Die heeft hij kort geleden hier opgeloopen van een lid onzer club: Benno Wilkiner, een goeden kerel, maar vreeseljjk onvoorzichtig. Hij vertoonde ons een aardig kunststukje; hij wierp namelijk met champag- nekurken naar een hoed, die op een parapluie was ge zet; juist kwam toen die arme oude Zielke in den weg en kreeg een kurk tegen de wang. Dat speet Wilki ner natuurlijk heel erg, en hij heeft het op vorstelijke manier goedgemaakt. Maar kom nu mee en laat ons een glas wijn drinken, mijn keel is zoo droog als kurk. De twee heeren traden eene zaal binnen, aan het einde waarvan een buffet stond. De meeste aanwezigen waren jonge heeren in gezelschapskleeren; slechts eenige oudere leden maakten hierop eene uitzondering. Graaf Ahlers bemerkte dadelijk wel, dat zijn vriend, met wien hij een paar dagen geleden aan de speeltafel Het was ’s morgens twee uur, toen Richard Hartmann op den hoek eener straat afscheid nam van een bleeken, jongen man met lichtblonden knevel en kort gesneden, rossig haar. Hier wil ik u goeden nacht zeggen, sprak Richard. Neen, verduiveld, neen! antwoordde zijn vriend met dikke tong. Ge gaat mee in het »hol«. Dank u, neen! Ik ben er geen lid van. Dat hindert niemendal. Ik ben er lid van en breng u mee als gast. Kom maar mee, ge zult er een menigte nette lui vinden. Terwijl Richard nog aarzelde, nam de ander zijn arm en geleidde hem naar een huis aan het einde der straat. Daar stiet hij een deur open en zij stapten naar binnen. In een klein voorvertrek werden zij begroet door een kort, dik man in uniform, met een gezicht als een bul- hond, met breeden neus en een litteeken over de rech terwang. Bij den glimlach waarmee hij de nieuwe gasten vereerde, zag men dat hij geen tanden meer voor in den mond had. Goeden avond, heeren, sprak hij en maakte daar- Sedert de laatste grondwetsherziening, dus nog geen twintig jaren, bestaat de Eerste Ka mer uit 50, de Tweede Kamer uit 100 leden. Voor dien tijd telde de Tweede Kamer er 86 leden. Om kiezer te zijn, moest men in’s Rijks directe belastingen (personeel, grondlasten en patent) aangeslagen zijn voor een zekere som (census), die voor de verschillende gemeenten afwisselde van f20 tot f 160. Voor de klein ste gemeenten bedroeg deze census f 20, voor Amsterdam f 112, voor den Haag en Rotter dam f 100. ’t Maximum werd dus nergens bereikt. Alleen de hoofdsom plus de opcenten voor ’t Rijk werden gerekend; de opcenten voor provincie en gemeente kwamen dus niet in aanmerking. In de Eerste Kamer zaten toen 39, nu 50 leden. Deze 39 leden werden, even als thans, door de verschillende Prov. Staten gekozen. Hierin is dus geen verandering gekomen, ’t bleef een ge trapte verkiezing. Alleen werd ’t aantal per sonen, die tot lid onzer Senaat mochten ge kozen worden, bij de nieuwe wet wat uitge breid. Nu de verkiezingsdag voor de Tweede Ka mer achter den rug is en de stemmingen en herstemmingen voor de deur staan, willen we even den stand van zaken nagaan. Sedert 1901 hebben we ’t ministerie-Kuyper. In dat jaar verwierven de verbonden anti- rev., de r.-kath. en de chr.-hist. de meerderheid in de Tweede Kamer, terwijl ook de verkiezin gen voor de Provinciale Staten zóó uitvielen, dat, bij ontbinding der Eerste Kamer, ook dit regeeringslichaam een zelfde meerderheid als ons Lagerhuis moest vertoonen. Men weet, dat de regeering er ’t vorige jaar, toen de Eerste Kamer een wet, (door de Tweede aangenomen,) afstemde, niet tegen opzag tot deze ontbinding over te gaan en hoe bij de verkiezingen van nieuwe Senatoren de eigen aardige Overijsselsche kwestie ontstond, die maakte, dat de rechterzijde nog twee leden sterker werd. In de Tweede Kamer heeft dr. Kuyper ook een groote meerderheid, 58 tegen 42, als we rechts tegen links zoo mogen voorstellen. Deze mi nister stond dus in heel wat gunstiger condi tie dan ’t vorige rechterzijde-ministerie-Mackay; deze had een kleine meerderheid in de Tweede voorkomt en die hem in ’n kwaad licht stelt. Maar daar gaat de huisdeur! Wilhelm keek door de deur en zag Heinz Werling binnentreden en de trap opgaan. Is dat onze huurder? vroeg hij, zoodra hij de deur weer gesloten had. Wat ziet hij er net uit. Had u hem nog niet gezien? Voor zoover ik weet, neen. Het is vreemd! Zoo fjjn in de kleeren en toch een dakkamertje bewonen. Ik zou wel eens willen weten, waarvan hij leeft. Ik zal eens naar hem uitkijken in de deftige wijken. HOOFDSTUK XII. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Ko ningin dezer Provincie van den 13 Mei j.l. no. 1189, 1 Afd. M. S., brengen door deze ter openbare kennis, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Woensdag, den eenentwintigsten Juni e. k., des voormiddags te 91/, uur, in het waaggebouw alhier. Dat aan uat onderzoek zullen behooren deel te ne men alle Verlofgangers der Militie te land, voor zoo ver zij vóór den 1 Januari van dit jaar, behoudens in gevallen van overtreding bedoeld bij de artt. 124 en 131 der Militiewet 1901, in het genot van onbepaald verlof zjjn gesteld, om het even tot welke lichting zij behoo ren, met uitzondering evenwel van hen, aan wie, inge volge de ter zake bestaande voorschriften, hiervan vrij stelling is verleend en van hen, die bestemd zijn Om in dit jaar krachtens de artt. 108,109 of 111 dier wet onder de wapenen of in werkeljjken dienst te worden geroepen of naar de Landweer overgaan. Deze uitzondering geldt echter niet voor hen, die behooren tot het korps torpedisten of tot de bereden korpsen, en evenmin voor hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar zijn ingelijfd, daar al dezen niet naar de Landweer overgaan. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschij nen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 117 der wet, een arrest van twee tot %es dagen door den Militie- Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofgan ger lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrusting-stukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Dat zjj, die door ziekte buiten staat zijn ter inspectie op te komen, van hunnen toestand door de overlegging van eene geneeskundige verklaring aan den burgemees ter, moeten doen blijken. De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbe palingen van art. 131 der aangehaalde wet ten streng ste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet verschijnen. Sneek, den 19 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. door Schirnau kennis had gemaakt, in dezen kring nog geheel vreemd was. Hij maakte Richard daarom voor eerst met de voornaamste leden der club bekend. Van onderscheid maken wegens verschil in maatschappelijke positie was hier heelemaal geen sprake. Er waren ge leerden onder en ook tooneelspelers, letterkundigen, dagbladredacteurs, en geldschieters, terwijl er ook ve le adellijke jongelieden waren, die het met genoegen zagen als anderen hun gelag betaalden. In het bijzon der maakten de sportmannen veel werk van deze jeug dige edelmannen, wel wetende dat zij daarvoor later ruimschoots vergoeding zouden krijgen. Een paar leden van de club voerden strijd tegen de geldschieters, doch alleen omdat zij zelf geen crediet meer bij die heeren hadden en in het nauw werden ge bracht om hen tot betaling te dwingen. Graaf Ahlers was hier blijkbaar een gevierd man. Bijna iedereen richtte eenige vriendelijke woorden tot hem en de een na den ander vroeg, wanneer hij de reis naar Amerika zou aanvaarden. Dat zal nu wel spoedig gebeuren, antwoordde hij. Ik wacht nog alleen op iemand, die mij zal ver gezellen. Hollenberg zei me, dat hij een geschikt man kent. De vorige week zou ik bij hem aan huis kennis gemaakt hebben met dien heer, doch Hollenberg moest opreis zoodat ik hem pas morgenavond zal te zien krijgen. Hoe zult ge het met Goldstein maken? vroeg een jongmensch, die met een glas champagne in de hand op den graaf en Hartmann toetrad. Zult ge voor uw vertrek de zaken met hem regelen? Neen, ik heb den ouden schurk de polis van mijne levensverzekering gegeven, daarmee was hij zeer tevreden, en toen heeft hij mij in kennis gebracht met een anderen schurk, die mij op een eenvoudige schuld bekentenis een paar duizend mark heeft voorgeschoten. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Kamer vóór zich, doch de meerderheid der Eerste tegen zich. Of ’t ministerie-Kuyper in de laatste 4 ja ren buitengewoon veel heeft uitgewerkt? Laten we hier niet over spreken, want dan zouden we een weinig partijdig kunnen worden; im mers de soort van wetten, die er door geko men is, staat den een minder a^an dan den an der. Wel kunnen we constateeren, dat nog heel wat wetten gereed zijn, om door de Tweede Kamer in behandeling te worden genomen. Of ze in behandeling komen, dat moet de a. s stemming en vooral de herstemming ons leeren, We zeiden zooeven, dat de rechterzijde een vrij groote meerderheid heeft van 16 stemmen. Tot die meerderheid behooren 25 r.-k., nl. voor de districten Oosterhout, Bergen-op-Zoom, Bre da, Waalwijk, Tilburg, Den Bosch, Vechel, Grave, Eindhoven, Helmond, Venlo, Roer mond, Weert, Sittard, Gulpen, Maastricht, Nij megen, Druten, Rheden, Eist, Almelo, Haar lemmermeer, Beverwijk en Hontenisse. Dan zijn er 22 anti-rev.nl. voor Sneek, Tietjerk- steradeel, Steenwijk, Ommen, Doetinchem, Wijk-bij-Duurstede, Ede, Amersfoort, Breu- kelen, Hilversum, Enkhuizen, Amsterdam VII, Amsterdam IX, Gouda, Delft, Loosduinen, 'Den HaagI, Ridderkerk, Gorinchem, Sliedrecht, Middelburg en Zierikzee. Verder zijn er 9 chr.-hist, voor Dokkum, Zwolle, Kampen, Apel doorn, Amsterdam II, Katwijk, Bodegraven, Schiedam en Goes; en 1 Friesch-chr.-hist. voor Harlingen. Op ’t keerpunt zetten we de chr.-democraat, de heer Staalman voor Den Helder. Nu de linkerzijde: 8 oud-lib. voor Tiel, Utrecht I en II, Alkmaar, Haarlem, Leiden, Rotterdam IV en Dordrecht; 17 Unie-lib. voor Zuidhorn, Emmen, Franeker, Meppel, Zutphen, Arnhem, Hoorn, Amsterdam I, IV en VI, Zaandam, Rotterdam I, II en III, Brielle, Den Haag II en Oostburg; 9 vrijz.-dem. voor Gro ningen, Veendam, Assen, Winschoten, Deven ter, Amsterdam V en VIII, Rotterdam V en Den Haag III; ten slotte 7 soc.-dem. voor Hoo- gezand, Appingadam, Leeuwarden, Weststel- lingwerf, Enschedé, Lochum en Amsterdam III en 1 vrije socialist, de heer V. d. Zwaag voor Schoterland. Hoe ook de verkiezingen zullen afloopen, zeker is, dat er verschillende oud-leden verdwij nen. Immers hebben er bedankt of zijn over- 16) En toch is dat niet zoo. Het toeval is me reeds te hulp gekomen. Ik ging van middag een glas bier drinken, kocht een krant om naar den uitslag der wedrennen te zien, en warempel, daar zie ik zijn naam voor mijne oogen. Dat is toevallig! Wilhelm Kobitz stond op, haalde een krant uit zijn overjas en reikte die aan zijn vader over. Daar, lees maar. De oude koetsier ging met de krant wat dichter bij de lamp en las luid: De heer James Walter, de Zuid-Afrikaansche millionnair, heeft in het hotel B. drie kamers gehuurd en zal dezer dagen te Berlijn aankomen. Millionnair! _Wat zeg je daarvan vader? En hjj is Hier! Wat denk je met den brief te doen? Ik ben van plan zoo spoedig mogelijk naar het hotel te gaan en hem laten weten dat ik een brief kom brengen, dien hij in een rijtuig heeft verloren. Ik wed dat hij mij dadelijk laat binnenkomen, want dezen brief zal hij wel aanstonds gemist hebben. En als het nu eens niet de heer is die in je rij tuig heeft gereden? Dat is moeilijk te gelooven. Maar in ieder geval zal hjj toch den brief willen hebben, waarop zjjn naam leden: de soc.-dem. Melchers voor Leeuwar den, de vrijz.-dem. Hordijk voor Den Haag III, de vooruitstrevend-lib. Den Tex voor Am sterdam VI, de oud-lib. Mees voor Rotterdam IV, de chr.-hist. (vrij anti-rev.) Mackay (de oud-minister-president en tegenwoordige Kamer president) voor Kampen, de anti-rev. Seret voor Gorinchem en Löben Seis voor Sliedrecht en de r.-kath. V. d. Kun voor Zevenbergen, Mut- saers voor Waalwijk, Friesen voor Grave, Raaymakers voor. Helmond, Merckelbach voor Gulpen en Travaglino (overleden) voor Druten. Dat zijn er dus reeds een 13-tal en men behoeft geen profeet te zijn, om te durven beweren dat er meer mutatiën zullen komen. Vooreerst toch zijn er leden in de Kamer, die met heel geringe meerderheid gekozen werden. Verder kunnen in 4 jaren tijds heel wat ideeën veranderd zijn; hoe sterk zijn bijv, de chr.-democraten, die thans op meerdere plaatsen candidaten stellen tegenover andere; vooral tegenover de rechtsche partijen. Maar vooral is ’t vermeerderen van ’t aan tal kiezers een belangrijke zaak. Laten we even een paar getallen noemenHet district Enschede heeft thans 14.396 kiezers, in 1901 meer dan 3000 minder. Dit is ’t district met de meeste kiezers en ook zoo wat de grootste vermeerdering, maar over ’t algemeen zijn alle districten zeer toegenomen in hun getal kie zers en vooral de dubieuse districten deden aan kiezerskweekerij. Nu we toch getallen noemen, willen we nog een paar districten met veel kiezers aanstippen: Amsterdam IX heeft 12.741, Doetinchem 10.818, Amsterdam V 10.579, Beverwijk 11.021, Amsterdam III 10.136, Hilversum 10.026 kiezers. Stel daar eens tegenover Amsterdam II met 3495, Am sterdam VIII met 3830, A’dam IV met 3935, A’dam VII met 4393, Apeldoorn met 4549 en Rotterdam III met 4593 kiezers. Deze verschillen moeten verklaard worden door de meerdere of mindere welvaart van 't gewone volk, door kiezerskweekerij, doch ook door ’t verschil in toename van bevolking. Sedert de districten bepaald zijn volgens de nieuwe kieswet, zijn sommige deelen van ons land niets of bijna niets toegenomen in bevolking, bijv. Friesland. Deze provincie (met een klein aanhangsel bij ’t district Weststellingwerf sa men 370.000 inwoners tellende) levert 8 dé- puté’s, Amsterdam met 550,000 inwoners mag 9 en Rotterdam met 350,000 mag er 5 kie- ü-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1