De stemming en herstemming. VOOll SJiEEk EJ OlSTREkES. MEfflS- Ef AIIVEETESTIEBLAD DE DOODE MILLIOMAIE. 60e Jaargang. Woensdag 21 Juni 1605. :No. 49. Aankondiging van Stemuren in Fabrieken en Werkplaats en. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentien. Feuilleton. Proces-Verbaal Stemming. -0- HOOFDSTUK XIII. i BEKENDMAKING. Herstemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de eerste zinsnede van art. 98 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis dat is aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, afschrift van het proces-verbaal van de zitting van het Hoofdstembureau, waarbij is vastgesteld de uitslag der op 16 Juni jl. plaats gehad hebbende stemming ter benoeming van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Sneek, den 17 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van dek LAAN, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, 28 Juni e. k., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, zitting zal worden gehouden voor het le stemdistrict (Hoofdstembureau) in het gebouw der Maatschappij »Amicitia< op Leeuwenburg en voor het 2e stemdistriot in de 2e gemeenteschool aan de Kloosterstraat alhier, tot het stemmen ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De daarvoor gestelde candidaten, in alphabetische volgorde, zijn NIEMEIJER Dr. C. J. OKMA Mr. H. Voorts brengt hij onder de aandacht artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk vooi schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar.« Sneek, den 17 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Maurits Geiger haalt een fraai gouden horloge te voorschijn; hij is de eenige in de straat, die zulk een voorwerp ongestraft kan dragen. Het is al bijna halftien. De »prins« is anders toch precies op tijd. Zou je niet beter doen met heen te gaan en te kijken of hij thuis is. Neen, ik heb last gekregen hem hier te wach ten. Als ik bij hem had moeten komen, zou hij het me gisteren wel gezegd hebben. Ik wed, dat hij komen Kalmuck bracht zijne woorden niet ten einde, want juist stapte de »prins« binnen, knikte den kastelein toe, bestelde een glas bier en liet het oog over de aanwe zige gasten gaan. Tevreden dat er onder hen niemand was die hen opzettelijk zou beluisteren, wendde hij zich tot den kastelein met de woorden: Een mooie avond, hé? Hoe gaan de zaken? Heel stil, antwoordde Geiger, terwijl hij het glas bier voor zijn gast nederzette. Op je gezondheid, Geiger. Daarbij knikte de »prins« hem toe, en na een stevi- gen dronk zeide hij zacht tot Kalmuck: Alles is gereed. Voor dezen nacht? Ja, je gaat mee naar mijn woning; het is beter, dat wij hier niet langer toeven. Daarbij gaf hij Geiger een wenk. Deze kwam nader bij en leunde over de toonbank. De laatste gasten wa ren intusschen vertrokken. Wij zullen dezen nacht ons geluk beproeven, zeide de »prins«. Het is geen gemakkelijk werk; wan neer niet alles gunstig is wacht ik liever een of twee nachten. Ik weet precies, waar de juweelen zijn, in stikdonkeren nacht weet ik ze te vinden; maar die jon ge melkbaard komt in den laatsten tijd voortdurend later thuis dan gewoonlijk en wij moeten wachten tot- Dat weet ik wel. Anders zou ik ook niet bij je gekomen zijn, want je bent geen millionnair. De siera den moeten zoo spoedig mogelijk naar het buitenland, ik wil ze niet in mijn huis hebben. Heel goed, prins! Breng mij morgen vroeg alles maar hier, dan betaal ik u daarvoor zooveel als nie mand anders doen zal en later nog de helft van wat het meer heeft opgebracht. En zorg jeer voor, dat alles dadelijk weggezon den wordt, nog voor de diefstal wordt bekend gemaakt? Ik zal zorgen, dat alles binnen zes uren tijds over de grenzen is. De man, die den buit wegbrengt, zal vooraf nog de edelgesteenten uit hunne kassen ne men. Best! Reken er echter niet vast op, dat wij mor gen of overmorgen den buit brengen. Ik zal beproeven om dezen nacht mijn slag te slaan, maar ik wil niet door overhaasting in gevaar komen. Kom, Kalmuck, laat ons heengaan; wij moeten voor onze werktuigen gaan zorgen. Alleen het binnenkomen is moeilijk. De brandkast staat in de leeskamer; daarin liggen de ju weelen altijd opgesloten, als de gravin ze niet draagt. En van die brandkast hebben wij den sleutel, zei Kalmuck lachend. Het is grappig, hoe die in je be zit is gekomen. Hoe ben je aan dien sleutel gekomen, prins? dat hij eerst in huis is. Het zou zeer onaangenaam wezen, als hij ons overviel. Zijt ge er zeker van, dat die voorwerpen er zijn. Geheel zeker. De oude dame heeft hare sieraden altijd in huis, wanneer zij in de stad is. Dat weet ik van haar huisknecht Mossel. Die is sedert twee jaar niet meer in haar dienst, merkte de kastelein op. Maar hij heeft nog vrijage met een van de dienst meisjes. Ik zeg je: alles is in orde. De sieraden zijn aanwezig, wij hebben slechts te zorgen, dat zij in onze handen komen. Ik heb een volle maand tijd genomen om dit zaakje voor te bereiden teneinde geen fouten te begaan. Ik zou er al lang mee klaar geweest zijn, als die melkbaard niet zoo telkens op een ander uur in den nacht thuis kwam. En kwam hij niet altijd in een rijtuig, dan zou ik hem een flinken slag op het hoofd geven, zijn huissleutel nemen en naar binnen gaan, alsof ik daar woonde. Dat is echter een beetje gevaarlijk. Als het rijtuig weggaat is hij reeds in huis. Je hebt mij echter gezegd, dat hij altijd een beetje boven zijn theewater is als hij thuiskomt; men zou hem dus gemakkelijk kunnen overmeesteren, zei Kalmuck. Daaraan heb ik ook al gedacht als ik hem eens in dien toestand aantrof, in een rijtuig stopte en naar het ziekenhuis liet brengen, terwijl wij dan onze kans konden waarnemen. Maar wij zouden daarbij nog ie mand noodig hebben, dien wij kunnen vertrouwen. Ik had daarvoor het oog geslagen op Heinz Werling, maar die weigerde ronduit. Zou je dan niet kunnen beproeven met den een of ander, dien je in het tuchthuis hebt leeren kennen? vroeg de kastelein. De »prins« schudde het hoofd. onder de aandacht van de daarbij belanghebbenden, de navolgende artikelen der Kieswet, als Kieswet Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemeener. maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen dat ieder van dezen die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Met betrekking tot bovenstaand wetsartikel is bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) het volgende bepaald: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stem ming tusschen dein vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenver plegers. Kieswet Art. 58. Personen en bestuurders, in het voorgaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, eir zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan een arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen voor en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk. Overtreding van de bovengenoemde artikelen der Kieswet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Sneek, den 17 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, ALMA. fractie-Staalman met den val van dezen eeni- gen vertegenwoordiger en dan ging Gorinchem verloren. De eerste plaats werd gewonnen door de vrijz.-democraten, de laatste door de unie-libe- ralen. De anti-rev. hadden, buiten Staalman, 22 leden in de Kamer. Hoeveel zullen er daarvan terugkeeren? Dertien plaatsen zijn opnieuw bezet. Ook is op Sneek(?), Kampen en Sliedrecht te rekenen. Dit wordt dus vast(?) zestien. Maar Amsterdam VII, Enkhuizen en Gouda zijn on zeker, terwijl Zierikzee nog onzekerder is. Verder schijnt Amsterdam IX zeker verloren, is den Haag I uiterst gevaarlijk. Kans heb ben de anti-rev. in Amsterdam VIII, Dordrecht, Leiden en Utrecht II. De andere plaatsen van herstemming zullen hun wel geheel geen kans geven. De Friesch chr.-hist. dr. Schokking bezette terstond weder zijn Harlinger zetel en ds. An- kerman maakt een heel klein beetje kans op Franeker, in welk district hij in herstemming is met den heer Tak, hoofdredacteur van »Het Volk<; de heer Lieftinck, een der veteranen, die zoo lang dit district vertegenwoordigde, kwam niet eens in herstemming. De chr.-hist. kunnen tevreden zijn. In de oude Kamer bezetten ze negen zetels en daar van werden terstond op nieuw bezet Apeldoorn, Bodegraven, Dokkum, Goes, Katwijk, Schie dam en Zwolle; dus zeven plaatsen. Dr. De Visser krijgt nog een harden dobber in Am sterdam II. Kampen is bezig, gelijk we reeds zeiden, anti-rev. te worden. Geringe kans heeft deze partij in Den Haag II, waar dr. De Visser in herstemming is met den aftredenden heer mr. Dolk, unie-liberaal. Eenige kans heeft dr. De Visser nog in Rotter dam II tegenover den aftredenden heer De Klerk, unie-liberaal; ook heeft mr. Von Weiler eenige kans in Utrecht I tegenover den aftre denden oud-liberalen heer Van Karnebeek. De Unie-liberalen veroverden Gorinchem op de a. r. en verloren Franeker. De vrijz. dem. wonnen Den Helder. Verder kunnen liberalen en vrijz. dem. de herstemmingen zeer hoopvol tegemoet gaan. Daar is winst te behalen. De unie-lib. die 17 zetels in de oude Kamer hadden, verkregen nu reeds Amsterdam I, Amsterdam IV, Brielle, Emmen, Gorinchem, Hoorn, Meppel, Rotter dam III en maken verder op vele plaatsen BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek. Gelet op de op Woensdag, 28 Juni e.k. te houden her stemming ter benoeming van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, brengt Geen van allen die geschikt is voor zulk werk. Het is een gevaarlijke onderneming; daarvoor is een handig, geslepen man noodig. Nu, ik kan je wel zeggen, als je het plan ten uitvoer brengt, zal ik zorgen die sieraden voor hoogen prijs aan den man te brengen. Daar het echter fami- liesieraden zijn, die men hier kent, wordt het een dure zaak, want ik moet ze naar het buitenland laten bren gen. 18) Maurits Geiger drijft de zaak alleen. Heeft hij druk bezoek, dan helpt ook zijne vrouw, een stil, bleek, ma ger schepsel. Geiger is niet zoo dom, dat hij een kell- ner of buffetjuffrouw in dienst neemt Voor zijne klanten zou dat niet erg aangenaam zijn en voor hem nog al lastig, want onder zijne klanten zijn veel gauwdieven en misdadigers, met welke heeren Geiger nu en dan besprekingen houdt in een kleine achterkamer en daartoe is hij altijd bereid, wanneer iemand sieraden, zilveren voorwerpen of andere dingen van waarde van de hand wil doen. In den kelder van Geiger liggen verscheidene wijn vaten, die echter geen drop bevatten om dorstigen te laven. Dezen avond stond de eigenaar van »Het Rad der Fortuin» in hemdsmouwen tegen de toonbank te leunen en staarde peinzend naar de groote wolken rook, die hij uit een fraaie meerschuimen pijp opzoog, en vervol gens uitblies. Telkens als de deur openging, draaide hij snel het hoofd om, alsof hij iemand verwachtte. Toen de herberg langzamerhand leeg was geworden, trad hij toe opeen man van middelbaren leeftijd, in werkman skiel en met een hooge pet op, die juist zijn glas bier uitdronk. Om hoe laat zou je hem hier aantrefien, Kal muck? vraagt de kastelein zacht. Om negen uur, klinkt het zacht terug. Warm was de dag van Vrijdag j.l. De na tuur liet zich niet onbetuigd en zorgde voor een zoele temperatuur En daarbij waren ook de massa’s belangstellenden warm gestemd. Eerst was men in afwachting over: hoe druk zullen ze bij ons stemmen. Toen wachtte men met belangstelling het resultaat van de eigen stembus en dat van de andere bussen uit ’t district. En daarna kwamen de telegrammen. Welk een belangstelling! Massa’s herstem mingen brachten gejuich aan alle kanten. Een gekozen candidaat deed enkel partij gejuich opstijgen. Tot laat in den avond ging ’t zoo door; de ambitie steeds wassende. Zelfs al hoorde men de gekozene van een muurvast district aflezen, dan was er nog volle geestdrift en niet alleen bij hen, die van die muurvastheid geen weet hadden. Neen, men moest daarmee getuigen van zijn Tweede-Kamerambitie. Al spoedig kwam ’t bericht van Den Hel der. De heer Staalman, die ook in Sneek de candidaat der christen-democraten was, die op meerdere plaatsen door deze partij gesteld was, die bijna een dozijn jaren Kamerlid voor Den Helder was, kwam niet eens in herstem ming, neen, de heer C. V. Gerritsen, de be kende vrijzinnig-democraat, bleek dadelijk zijn zetel veroverd te hebben. Ook kwam al gauw de uitslag van Gorinchem, ’t district van den heer Seret. Deze had bedankt vooreen nieu we candidatuur en dit bleek een verlies voor de anti-revolutionairen te zijn; de oud-minister mr. Pierson, van de unie-liberalen, werd zijn op volger. De Katholieke partij had voor zich reden tot juichen. AI hare verwachtingen toch wer den dadelijk vervuld; drie en twintig harer leden werden dadelijk gekozen en onder deze ook de heer Passtoors voor Beverwijk, dat juist geen heel vast district was, maar thans aan dezen député een ferme meerderheid bezorg de. Ook Hontenisse leverde dadelijk eene meerderheid voor Fruytier. Verder gaven Grave en Zevenbergen, twee muurvaste dis tricten, herstemmingen tusschen katholieken onderling. Enschedé bracht ’t resultaat, dat men voorspellen kon; in dit district met zijn 14,396 kiezers, vereenigde de r.k. Engels 6201 stemmen op zich tegen 4118 op den aftreden den heer Van Kol en 3020 op den liberaal. Zoo was de verhouding ook voorheen en ’t resultaat zal in de volgende week ook wel zijn als in 1901. Ook in Amsterdam, Hoorn en Leeuwarden hadden de r. k. candidaten, doch de kans voor dezen was toch nihil. Deze partij behoudt dus hare 25 Kamerleden. Minder gelukkig waren de anti-revol. Voor eerst verdween tot veler teleurstelling de Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1