t) VOOR SJEES ES «WEES. i MEIWS- El IPTEETEfflEBLiD Twee gescheiden landen. DE DOODE MILLIONHAIK. 5 Woensdag 28 Juni 1905. 80e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieels Advertentie. Kantongerecht te Sneek. Feuilleton. den val van Voorbereidend Militair Onderricht. een HOOFDSTUK XIV. HOOFDSTUK XV. Men ziet ’t bijna altijd: Wat niet bijeenbe- hoort, kan door geen dwang op den duur bij eengehouden worden. Ierland zou haast een geschikt voorbeeld zijn, om de waarheid van dit gezegde tegen te spreken. Sedert eeuwen is dit land onder Engelsche heerschappij, steeds werd het onderdrukt door de Britsche heer- schers en toch vond Ierland nooit de kracht zich zelfstandig te verheffen. Toen onze stad houder Willem III zijn schoonvader Jacobus II van den Engelschen troon stiet, moest in Ierland de laatste strijd geleverd worden. Ook in de dagen van Napoleon bestond er plan om met Fransche hulp ’t groene Erin van Albion af te scheuren; doch daar kwam niets van. Thans wikkelt zich de herrie tusschen Zwe den en Noorwegen af, om misschien voor goed tot een geregelden toestand te komen. Een Noorsch blad heeft de verhouding tusschen de beide Scandinavische landen vergeleken bij die tusschen Nederland en België. Dit blad wijst er op, dat Zweden thans voor ongeveer dezelfde kwestie staat als Nederland in 1830 en dat koning Willem I destijds negen jaren 20) James Walter werd in zijne overpeinzingen gestoord door het binnentreden van den kellner. De millionnair dineerde voortreffelijk, rookte zijn sigaar, ging vervol gens uit en bracht den avond door in den Wintertuin. Den volgenden dag beantwoordde hij het telegram van Gerhard Heyl, wandelde daarna en schepte behagen in al de verfraaiingen, zooalsde bewoner eener kleine plaats bij zijn eerste bezoek aan een groote stad. Vermoeid keerde hij in zijn hotel terug en rustte wat uit. Het vele wandelen had hem een weinig aangegre pen. Terwijl hij zoo op de sofa lag, herinnerde hij zich, dat jaren geleden een dokter hem gewaarschuwd had voor te groote krachtsinspanning en voor hevige ge moedsaandoeningen, daar zijn hart niet geheel in orde was. Aanvankelijk had de gedachte, niet recht gezond te zijn, hem wel eenigszins beangstigd; doch later had hij alles vergeten. Waarom zou hij zich ook te veel inspan nen? Hij kon immers een gemakkelijk leventje hebben en anderen betalen, die zich voor hem inspanden! Heden voelde hij zich echter toch vermoeid en was blijde, dat hij kon blijven liggen tot het tijd was om te dineeren. Voor de afwisseling wilde hij vandaag eens in een restaurant dineeren, en daarom ging hij per rijtuig naar Hiller, «Onder de Linden*. Nadat hij had gegeten, was De Burgemeester van Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat jongelieden tusschen den 16- en 24-jarigen leeftijd, die in den a. s. winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend Militair Onder richt, zich bij hem kunnen aanmelden, voor den 1 Juli a. s. Voorts wordt herinnerd, dat de bij de Militie in te lijven lotelingen, alléén dan aanspraak kunnen maken om te worden ingedeeld bij het Korps en in het Gar nizoen hunner keuze, wanneer zij door het bij wonen van bovengenoemd onderricht, een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven, welk bewijs kan worden verkregen,door gedurende de twee winter- tijdperken, welke voorafgaan aan de inlijving als mi licien, met vrucht aan het voorbereidend Militair On derricht deel te nemen. Sneek, den 22 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, ALMA. In de Woensdag 21 Juni gehouden zitting werden de volgende vonnissen gewezen: 1 G. G. G., 24 jaar, ged. te Workum, wegens open bare dronkenschap, eene boete van f 1.50 subs 2 dagen hechtenis. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2‘/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. waren nog drie jonge mannen geuoodigd, met wie Hol lenberg eerst na zijn huwelijk had kennis gemaakt. Een van hen had vroeger de reis gemaakt, die graaf Ahlers wilde gaan ondernemen, en kon daardoor allerlei nuttige wenken geven. Tegen elf uur namen deze drie heeren afscheid, om dat zij elders verwacht werden, zoodat graaf Ahlers en Heinz Werlingnog watbij Hollenberg voortpraten. Hol lenberg was daarover zeer tevreden en verheugde zich reeds in het vooruitzicht, dat hun plan zou slagen. Werling was zeer vroeg gekomen om nog met den gastheer te kunnen spreken voor de aankomst der ove rige gasten. Om zijn plan te doen gelukken, was het noodig, Hollenberg in den waan te brengen dat hij bereid was zijn rol te vervullen in het duivelachtige komplot. Heinz bekende daarom, dat hij in een wanhopigen toe stand verkeerde en alzoo geen andere keuze had dan het voorstel aan te nemen, zoo hij tenminste op een goeden voet wilde blijven leven. Hij ging echter zeer voorzichtig te werk. Hij wees op groote gevaren, waaraan hij zich blootstelde bij het vervullen van eene werkzame rol in »het ongelukkig toeval.* Heel slim liet hij zich door Hollenberg uitleg gen, welke maatregelen van voorzichtigheid deze met Goldstein had getroffen en daaruit vernam Heinz genoeg om meester te wezen, wanneer hij den tijd geko men achtte om deze troef uit te spelen. In den tijd, die er verliep tusschen zijn eerste gesprek met Hollenberg en het thans gehouden diner, had Wer ling goed over de geheele zaak nagedacht. Deze reis naar Amerika bevrijdde hem van al de kwellingen en vernederingen, waaraan hij hier te Berlijn elk uur was blootgesteld. Bovendien meende hij, dat het de eenige mogelijke manier was om die schurken te ontmaskeren, wanneer hij zich zoo ver met hun plan inliet, dat zij het nog geen tien uur; het was eene schoone avond, daarom besloot hij eens te gaan zien naar zijn woning in de Diergaardestraat. Daar was hij nog niet geweest. Toen Walter daar kwam, was de portier wel eenigs zins wantrouwend. Een geheel vreemd heer, die zich bekend maakte als huurder van de eerste verdieping hm... het was zijn plicht zeer voorzichtig te zijn. Ge hebt gelijk, dat ge voorzichtig zijt, sprak James Walter lachend. Maar nu stellig nog niemand weet, dat een heer, James Walter, de eerste verdieping ge huurd heeft, behoeft ge er niet aan te twijfelen, of ik de rechte man wel ben. Ah, mijnheer James Walter! Ja, u is bekend, de een flesch selterswater met cognac, krant bevatte een groot artikel over den millionnair. Wat? Is dat waar? vroeg de ander met gefronst voorhoofd. Dan moet ik hier mijn intrek vroeger nemen, dan ik eigenlijk van plan was. Is mijn bagage reeds hier? De portier antwoordde toestemmend. Dan kan ik u dadelijk bewijzen, dat ik de rechte man ben ik heb de sleutels van al mijn koffers bij mjj. Datgeloof ik welen toch het moge u vreemd toeschijnen. u zult het mij onder deze om standigheden moeten vergeven, als ik u verzoek mor gen terug te komen met den agent van het woning bureau Die man heeft mjj ook nog nooit gezien maar die zal mij geen zwarigheden in den weg leggen. Ik zal hem dadelijk schrijven, dat hij morgen bij mij in het hotel moet komen. Nu hoe het ook zij ik ben blij in u zoo’n voorzichtig en nauwlettend man gevonden te hebben. Dank u, mijnheer, maar ik ga deze betrekking verlaten. Mijnheer Seebeck, de agent, weet het; hij heeft reeds gezorgd voor een geschikten opvolger. landen in elk geval geen godsdienstkwestie bestaat. In beide is de Luthersche godsdienst de godsdienst en ’t aantal Katholieken is zoo gering, dat ’t niet in aanmerking behoeft te komen. Ook de beide talen, het Zweedsch en het Noorsch verschillen niet zeer veel. Doch’t schijnt, dat toch de beide volken niet bij elkaar behooren. Men zou anders denken, dat er geen beter verbond kon gesloten worden dan tusschen de drie Scandinavische staten, want ook Dene marken behoort er bij. Reeds eeuwen gele den, ’t was in 1397, vereenigde de Unie van Calmar de drie landen onder ’t bestuur van het Deensche vorstenhuis. In 1523 werd Zweden echter een onarhankelijk koninkrijk onder Gustaat Wasa. Noorwegen bleet getrouw aan ’t Deensche vorstenhuis. Wel beproefde de Zweedsche koning Karel XII Noorwegen te veroveren, doch dit geschiedde niet. Eerst in 1814 werd Noorwegen van Denemarken ge scheiden en aan ’t Zweedsche vorstenhuis ge geven. ’t Was een soort vergoeding. Op ’t Weener Congres, dat we zooeven noemden, heerschte de stelregel: Ieder, die tegen Na poleon was, moet beloond, die vóór hem was, gekastijd worden. En nu was Denemarken erg Franschgezind geweest, zoodat Engeland zich zelfs, om de heerschappij ter zee te behouden e.i duidelijk te maken, verplicht had geacht om de geheele Deensche vloot in de haven van Kopenhagen te vernietigen. Nu had de koning van Zweden, Karel XIII, een dwazen oorlog gevoerd met Rusland en daardoor Fin land en ook de sympathie van zijn volk verlo ren. Daar hij geen erfgenamen bezat, koos men in Zweden den Franschen maarschalk Bernadotte tot troonopvolger. De Zweden hadden toen nog de handigheid van tegen Na poleon te strijden na diens terugtocht uit Rus land. Als vergoeding voor ’t verlies van Fin land zou Noorwegen bij ’t Zweedsche rijk ge voegd worden. Dit geschiedde ook. en een Noorsche landdag keurde de Unie na vrij wat tegenstand goed. In de vlag der beide landen kwam 't unie- teeken. Het huis-Bernadotte regeerde over beide. Doch overigens was er algeheele schei ding. Wat de Zweden bedoelden, een aan hechting van Noorwegen bij hun land, ge schiedde niet. Toch beschouwden de Zweden zich als ’t heerschende volk. Te Stockholm zetelde ’t ministerie van Buitenlandsche zaken, dat voor beide landen dezelfde consuls aan- Ofsehoon een beetje ontevreden, moest James Walter op weg naar zijn hotel toch lachen om zijn merkwaardi- gen toestand. Toen hij te Johannesburg per telegraaf aan een agent van vaste goederen te Berlijn last gege ven had een woning voor hem te huren, had hij er volstrekt niet aan gedacht, dat hij in zijn geboortestad volslagen onbekend was. Doch kom, met zijne papieren in de hand kon hij gemakkelijk aantoonen, wie hij was. Zoodra hij in het hotel was aangekomen, schreef hij een paar regels aan den agent, waarin hij verzocht mor gen de sleutels van zijne 'woning te mogen ontvangen. Hii scheldeden kellner, gaf hem den brief en bestelde Het is toch een wonderlijke gedachte van den por tier, dat een zwendelaar in mijne plaats de woning zou binnengaan, maar niemand kent mij hier te Berlijn, de hotelhouder is eigenlijk de eenige, die zou kunnen bevestigen dat ik James Walter ben en de kellner voegde hij er in gedachten bij, toen deze binnenkwam met den cognac en het selterswater Hoe heet je? vroeg hij hem. Louis Brandon. Je bent een Zwitscher. Waar hoor je thuis? Te Genève. James Walter gevoelde zich niet op zijn gemak. Genève was ook de geboorteplaats van Fernand Robi net. Daar was deze ook verliefd geworden op Thérèse Loraine, voordat ze als gouvernante naar Duitschland was gekomen. stelde. Doch dit bracht juist een geheel an dere uitwerking dan de Zweden gehoopt had den. De Noren, die veel meer scheepvaart drijven dan de Zweden, wilden afzonderlijke consuls en de koning, die den Zweedschen koers volgde, weigerde zijn toestemming. De gevolgen heeft men eindelijk gezien. Noorwe gen heeft gewoon de Unie opgezegd en den koning aan den dijk gezet. Zal het ook negen jaren duren, voor Zweden zich bij ’t fait accompli neerlegt, vraagt een Noorsch blad. Voor beide landen lijkt ons ’t beste toe, dat zij zich schikken in den nieuwen toestand. Laat er een Zweedsche prins tot koning van Noorwegen benoemd worden, of als de berusting in den toestand van de zijde des konings te veel moeite vordert laat Noorwegen een republiek worden, ’t beste zal zijn, én voor Zweden èn voor Noorwegen, dat zij samen één kant uitgaan, dus minstens een zeer intiem of- en defensief verbond met elkaar sluiten. Beide landen zijn vrij groot van oppervlakte, doch dun bevolkt. Zweden heeft lang geen zes millioen, en Noorwegen 21/a millioen inwoners, terwijl ze samen 23 maal zoo groot zijn als ons land. Beide landen vreezen de Russische ambitie, die wel eens een der Noorsche fjorden als oorlogshaven zou kunnen beoogen. Het zou best kunnen zijn, dat de krachtige optreding van ’t Noorsche Storting een geluk voor beide landen wordt. Zweden’s hegemonie, die den Noren een doorn in ’t oog was, zal bij gelijke rechten toch blijven bestaan door de veel grootere bevolking. Er is nog een tweelingstaat, die op scheiding wacht, nl. Oostenrijk-Hongarije. Merkwaardig is de toestand daar veranderd. Op kaarten van voor dertig jaren, toen de scheiding tus schen ’t keizerrijk Oostenrijk en ’t koninkrijk Hongarije toch reeds eenige jaren bestond, achtte men ’t niet noodig, de grenzen van Hongarije precies aan te geven, ’t Was im mers toch één land. En thans! De bom schijnt bezig te barsten. Wat er van komen zal Het kleine diner ten huize van Koert Hollenberg, dat acht dagen uitgesteld was, had plaats en verliep zeer aangenaam. Behalve graaf Ahlers en Heinz Werling gewacht heeft, vóór zijn erkenning van Bel- gië’s onafhankelijkheid kwam. Het Weener Congres, dat na Napoleon de kaart van Europa weer in orde moest brengen en daarmee maanden werk had, en soms zooveel werk, dat ’t scheen, alsof er weer oorlog zou komen; dit congres had België bij Nederland gevoegd. Deze beide landen behoorden bij elkaar. In den tijd, toen ’t leenstelsel zich ontwikkelde, waren de Nederlanden in verschillende hertog dommen, graafschappen en bisdommen ver deeld en eerst onder de Bourgondische vor sten kwam er vereeniging, nadat de band, die deze landen met Duitschland en Frank rijk verbond, reeds lang verslapt was. On der keizer Karel V werden al de Neder- landsche gewesten vereenigd en heetten ze als Bourgondische kreits bij ’t Duitsche rijk te be hooren. Doch spoedig kwam er scheiding. De 80-jarige oorlog bracht een vrij Noord-Neder- land, waar de protestantsche godsdienst over- heerschend was en liet Zuid-Nederland, waar de katholieke godsdienst algemeen behouden werd, in Spaansche macht. Sedert bleef de scheiding bestaan en daar zou ’t Weener Con gres een einde aan maken. Doch door geen congres is een godsdienstige, staatkundige en taalkundige scheiding uit te wisschen. Na 15- jarige vereeniging kwam de Belgische opstand, en Fransche en Engelsche invloeden en be moeiingen zorgden, dat die scheiding volkomen werd. Doch eerst in 1839 erkende Willem I de Belgische onafhankelijkheid. Al spoedig daarna verdween de wrok in de harten der Noord-Nederlanders en zelfs lokte de heer schappij van ’t Fransch in België een aaneen sluiting op taalgebied tusschen een groot deel der Belgen en de Noord-Nederlanders uit. Thans, nu België met de Luiker wereldten toonstelling zijn 75-jarige onafhankelijkheid viert, is er geen mensch in Noord-Nederland, die daarbij onprettige gevoelens in zich voelt opkomen. Doch laten we hier opmerken, dat er reeds dadelijk na de Belgische herrie een volkomen scheiding tusschen beide landen kwam. Scheen ’t eerst nog, alsof de prins van Oranje de Zui delijke Nederlanden voor zijn vorstenhuis kon behouden, heel spoedig verdween die illusie. Zal ’t ook zoo gaan tusschen Zweden en Noorwegen? Laten we eerst zeggen, dat tusschen deze Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. IURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1