ÏWR SfflEÏ ES «ISMES. Uitslag der Herstemmingen. BE DOOBE MILLIOÏÏÏÏAIE. 60e Jaargang. Zaterdag 1 Juli 1605. No. 52. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie, Kantongerecht te Sneek. Feuilleton. van Lagerhuis nu af- HOOFDSTUK XV. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. anders al, dat we ’t hier in Ach, mein lieber, van de Ik zal daarginder bij dat ijzeren hek wachten. HOOFDSTUK XVI. PROCESVERBAAL den uitslag der herstemming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek-, Gelet op de eerste zinsnede van art. 98 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis, dat is aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, afschrift van het Proces-verbaal der zitting van het Hoofdstembureau, waarbij is vastge steld de uitslag der op 28 Juni j.l. plaats gehad heb bende herstemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Kiesdistrict Sneek. Sneek, den 29 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Bij zijn volgend bezoek aan »De Kluis* vertelde Ger hard Heyl aan den majoor, dat James Walter hem eerst later verwachtte, en hij zelf dus nog eenige dagen te Freienwalde kon blijven. Dat verheugt mij, antwoordde de oudé heer, dan zullen wij u later nog meermalen hier zien. Ik word door al die vrouwen om mij heen geheel verwijfd; wie weet, ziet ge mij later nog niet met een breikous in de hand. Ten langen leste klim ik nog op een stoel, om veilig te wezen als er een muis in de kamer is. Het is wel jammer, dat ik u niet heb leeren kennen voor uw ongeval, wij hadden dan menige wandeling kunnen doen. Dat is voorgoed afgedaan mijn leven lang zal ik nu wel kreupel blijven en slechts met een stok kun nen rondspringen; ten slotte wordt ik te vet, krijg de vetzucht en Lachend trachtte Gerhard Heyl hem van zulke treu rige gedachten af te brengen. Daar bemerkte hij in den tuin Liesbeth en hare mama; spoedig nam hij nu af scheid van den majoor en ging heen om de dames te begroeten. Liesbeth, die hem kende als een groot vriend van honden, verzocht hem mee te gaan om het lieve kleine hazen windje te zien, dat zij van iemand uit het dorp had gekregen. Terwijl de twee jongelieden naar den hond gingen, volgden de blikken van mevrouw Wer- ling hen in diep gepeins. Aan het oog der liefhebbende moeder ontging hec niet, dat de jonkman blijkbaar veel belangstelling ge voelde voor hare dochter, en dat Liesbeth veel behagen schepte in ’t samenzijn met den heer Heyl. Tot heden zullen krijgen? We i ministerie-Borgesius, Zitting van Woensdag 21 Juni 1905. (Slot.) 15 E. M. F., 45 jaar, huisvrouw van E. V. te Sneek, wegens in de gemeente Sneek op straat een karpet doen uitkloppen, na ’s morgens te elf uur, eene boete van f 1 subs 1 dag hechtenis. 16 S. de V., 33 jaar, groentenhandelaar te Sneek, wegens in de gemeente Sneek, na zonsondergang, goe deren op eene stoep aan de publieke straat laten staan, eene boete van f 1 subs 1 dag hechtenis. 17 H. P., 57 jaar, rijswerker te Gaastmeer, wegens in April eieren van kievitten zoeken op gronden van derden, buiten gezelschap van den eigenaar of recht hebbende en zonder diens schriftelijke vergunning, eene boete van f 4 subs 2 dagen hechtenis. 18 M. de B., 22 jaar, boerenknecht te Draaisterhui- zen onder Heeg, idem alsvoren, eene boete van f 4 subs 2 dagen hechtenis. 19 H. K., 19 jaar, bakker, P. C., 19 jaar, slager, beiden te Gaastmeer, idem alsvoren, ieder eene boete van f 4.of 2 dagen hechtenis. 20 A. H., 18 jaar, arbeider te Oudega (W.), idem alsvoren, eene boete van f 4,of 2 dagen hechtenis. 21 S. G., 64 jaar, arbeider te Oudega (W.), idem alsvoren, eene boete van f 4,of 2 dagen hechtenis. 22 J. B., 20 jaar, fabrieksarbeider te Hommerts, wegens het gedurende de maanden Augustus tot en met April, des nachts met een rijwiel rijden, niet voor zien van een helder brandende, naar voren uitstralende lantaarn, eene boete van f 2,of 1 dag hechtenis. 23 G. B., 50 jaar, winkelier te Hommerts, idem alsvoren, eene boete van f 2,of 1 dag hechtenis. 24 J. K., 23 jaar, kantoorbediende te Bolsward, ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. 21) Wanneer zoudt ge gereed kunnen zijn om te vertrek ken? Zoodra ge verkiest, antwoordde Werling. Natuur lijk heb ik de noodige aankoopen nog niet gedaan voor zulk een reis, en en Ah, ik begrijp u, mijn vriend. Ge zit in de klem, niet waar? Dat is mij ook menigmaal overkomen; ik weet, wat dit beteekent. Ge hebt een voorschot noodig voor uwe eerste uitgaven, he? Werling knikte Waarom zou ik het ontkennen? Neen, neen, zeker niet. Ga maar mee! Zoudt ge aan duizend mark genoeg hebben? Dat is ruim voldoende. Dan houd ik nog over Best, ge kunt ze dadelijk ontvangen. Ik heb gis teren juist een paar duizend mark in de club gewon nen. Slechts ongaarne had Heinz Werling een voorschot gevraagd, doch hij bezat geen geld en was er dus wel toe genoodzaakt. Hij keek den graaf verscheidene keeren stoetsgewijze van ter zijde aan. De gedachte aan het schandelijke komplot tegen dien man drukte hem zwaar. Als de mannen en vrouwen, die zij ontmoetten, eens hadden geweten, dat men plannen koesterde om den graaf van het leven te berooven. waarschijnlijk is, dat meerdere een en we niet anders kunnen zeggen dan: buitengewoon gestemd. We meenden Sneek druk deden. 7183 bleven er nog ruim 750 weg. Ziehier een paar gemeenten uit 't district EnkhuizenAbbekerk (179 kiezers), bracht 178 st. uit; Bovenkarspel (436 k.), bracht 433 st. uit; Grootebroek (653 k.) bracht 647 st. uit; Hoogkarspel (331 k.) bracht 329 st. uit; Obdam (200 k.) bracht 199 st. uit; Schellinkhout (127 k.), bracht 127 st. uit en daar was dus ook niemand overleden of doodziek; Sijbekarspel (286 k.) bracht 285 st. uit; Wijdenes (205 k.) bracht 205 st. uit, dus ook hier geen dooden of zieken; enz. Samen zijn er 9531 geldige en 22 ongeldige stemmen uitgebracht van de 9717 kiezers, die op de lijst staan. Laten we ook nog kortweg zeggen, dat de had hare dochter slechts gegolden als de nicht van ma joor Hartmann. Van al de lieden, die hun huis be zochten, was nooit iemand op de gedachte gekomen haar naam Werling in verband te brengen met den veroordeelde, die jaren geleden een vonnis van langdu rige tuchthuisstraf had gekregen. Wanneer echter ooit een jonkman aanzoek deed om de hand harer dochter, dan moest het geheim aan het licht komen, dan moest zij de waarheid bekennen. Met een diepen zucht keerde mevrouw Werling zich om en ging naar huis, naar haar broeder. Heb je een oogenblik tijd voor me? vroeg zij. Ik zou graag iets met je bespreken. De majoor legde de krant uit zjjne handen, hinkte naar de sofa en wenkte haar om bij hem op een stoel plaats te nemen. Hoor eens, begon zij. Liesbeth is op den leeftijd gekomen, dat een man allicht op haar verliefd wordt Ze zouden allen zonder goeden smaak moeten zijn, als dat niet gebeurde, merkte de majoor op. En als er nu een komtwat zullen wij dan zeggen? Het gelaat van den majoor werd ernstig. Daaraan heb ik al meermalen gedacht, maar in den laatsten tijd meer dan vroeger. Waarom in den laatsten tijd meer? Omdat Gerhard Heyl dagelijks hier komt; ik ben niet zoo dwaas te gelooven, dat hij alleen komt uit be langstelling in mijn pij nlijken voet, of mijn aangename gesprekken. Dus dus geloof je, dat hij belang stelt in Liesbeth. Wel zeker geloof ik dat, ik wil daarmee nog niet zeggen dat hij ernstige plannen heeft, maar zij gaan zooveel met elkaar om, het zou best mogelijk (Wordt vervolgd.) Op den hoek der Diergaardestraat stond een agent van politie op post, die den graaf eerbiedig groette, omdat hij hem kende. Eigenlijk was dit niets bijzonders, maar in de gegeven omstandigheden prikkelde dit toch op angstwekkende wijze de verbeelding van Wer ling. Ziezoo, hier zijn wij er, sprak de jonge edelman, staan blijvende voor een huis, niet ver van het einde der Diergaardestraat. Mijn vader en de bedienden zullen wel reeds in vasten slaap zijn. Gewoonlijk gaat mijn papa nogal vroeg naar bed, en mijne mama is den vo- rigen avond laat van een partij thuis gekomen; zij zal dezen nacht wel goed slapen. Hij nam den sleutel uit zijn zak, opende de huisdeur en de voormalige tuchthuisboef deed als genoodigde zijn intreden in het huis van graaf Ahlers. Op datzelfde oogenblik schuilde een man, die aan de overzijde der straat had gestaan, in de schaduw weg en ging langzaam verder. Geen honderd schreden ver der ontmoette hij een ander, die in de schaduw een heen en weer drentelenden agent van politie in het oog hield. Hebt ge misschien een lucifer om mijn sigaar aan te steken? vroeg de een den ander. Terwijl deze een lucifer aanstak en zijn collega toe reikte, fluisterde hij hem toe: De jonge melkbaard is juist thuis gekomen, «prins*; maar hij had iemand bij zich. Dat is een leelijk geval. Keer terug Kalmuck, wacht totdat die er weer uitkomt, en laat mij het dan weten. Als hij langer dan een uur daar in huis blijft, wagen wij het dezen nacht niet. Goed! Blijf je mij hier wachten? Neen! Die agent van politie kon mij in het oog krijgen. Wees voorzichtig, als je hem hoort aankomen. democraten. De herstemming heeft gemaakt, dat er thans zijn 10 oud-lib., 24 unie-lib. en 11 vrijz.-dem. Ook de soc.-democraten gingen, ondanks ’t groot aantal gestelde candidaten en ondanks ’t aantal door hen uitgebrachte stemmen, ach teruit in hun aantal vertegenwoordigers. In de oude Kamer zaten 7 soc.-democraten en 1 vrije socialist. Deze laatste, de heer Van der Zwaag, heeft zijn zetel behouden, doch de soc- dem. hebben één zetel verloren en wel Lochem. De chr. hist, zijn ook achteruitgegaan; in de oude Kamer zaten 9 Chr. H. -f- 1 Friesch- C.H. In de nieuwe Kamer zitten thans 7 C.H. 4- 1 Fr. C.H. Maar het groote verlies is geleden door de anti-rev.-par tij. Deze had in de oude Kamer 23 leden (de heer Staalman meegerekend) en thans slechts 15. Er waren 40 herstemmingen en daarbij kwa men 26 anti-rev. en 6 chr. hist, in ’t strijdperk. Nu, daarvan kwamen er slechts 2 anti-rev. en 2 r. k. door. Al de overige 36 zetels werden gewonnen door de linkerzijde. Men kan de herstemming dus noemen één groote overwinning der liberalen. Bij de eerste stemming kon men reeds zeg gen, dat uit de oude Kamer, (door overlijden, bedanken, afstemmen) verdwenen zijn de hee- ren Mackay, Lieftinck, Travaglino, Helsdingen, Seret, Den Tex, Friesen, Pijnacker Hordijk, Merkelbach, Staalman, Raaymakers, Melchers, Mees en Van der Kun. De herstemmingen hebben thans nog doen verdwijnen uit ons Lagerhuis de heeren De Visser (c. h.), Bijleveld (a. r.), Sluis (a. r.), De Vries, (a. r.), Krap (a. r.) en Pompe van Meer- dervoort (a. r.). Dus 20 oude leden zijn verdwenen en in de nieuwe Kamer zullen we 80 oude bekenden en 20 nieuwe gezichten zien. Of de stemmerij voor ons geloopen is Neen, want de heer Borgesius is te Zutphen en te Enkhuizen gekozen. Den kelijk zal deze leider der unie-liberalen optee- ren voor Enkhuizen, zoodat voor Zutphen nog eens de drukte begint van verkiezen, stemmen en misschien herstemmen. Zelfs zouden er nog meer nieuwe verkiezin gen kunnen komen. Denkelijk toch zal het huidige ministerie aftreden, omdat de rechtsche partijen in de minderheid zijn en vooral de partij van den minister-president zoo sterk is achteruitgegaan. Welk ministerie we zouden willen raden: een omdat juist de partij van dezen leider en oud- minister zoo geducht versterkt is. Met even veel recht kunnen we verwachten een minis terie met een der eminente oud-liberalen aan ’t hoofd, (samenstelling hiervan durven we niet raden). H. M. de Koningin staat voor een moeilijke keuzeDoch hierover willen we niet verder raden. Doch zeer der nu gekozen Kamerleden een ministers- portefeuille zullen aannemen en ’t kan zijn, dat deze alsdan willen aftreden als Kamerlid, hoewel dit volstrekt niet noodig en nergens toe dienstig is en bovendien zorgwekkend met ’t oog op de samenstelling der Kamer. Laten we ten slotte nog opmerken, dat de Eerste Kamer een sterke meerderheid voor de rechterzijde blijft houden, een meerderheid, die in geen jaren te verplaatsen is. ’t Komende ministerie zal hiermee altijd eenigszins rekening moeten houden. Laten we nog even doorpraten. Gestemd is er buitengewoon sterk; nog nooit te voren zoo druk! Neem Enkhuizen met 9717 kiezers, waarvan nu eenigen over leden, enz. Juist 186 stemmen werden er min der uitgebracht. Is ’t niet buitengewoon Neem Enschedé, ’t reuzendistrict met 14396 kiezers (overledenen, zieken er aftellen), waar van 14021 opkwamen. Dit zijn twee der sterk ste voorbeelden; als we alles nagingen, zouden Er is Na den afloop der eerste stemming gaven we een kleine beschouwing over de vermoe delijke kansen der verschillende politieke par tijen. We raadden, dat de rechterzijde hoogstens tot 49 leden kon dalen. We willen ook aannemen, dat zoowat 100 pet. van alle Nederlanders dit getal als limiet zou den denken. Nu, met allen hebben we ver keerd gedacht. Er zijn toch slechts 48 leden van de rech terzijde gekozen en dus 52 leden van de lin kerzijde. In de scheidende Kamer waren 58 leden der rechterzijde en slechts 42 leden van de linkerzijde. In onze bovengenoemde beschouwing zeiden we o. a., dat in ieder geval de winst aan de zijde der liberalen zou zijn. Nu, de liberale partijen zijn sterk vooruit gegaan. Ja, alleen de liberale partijen hebben gewon nen. Er waren bij de eerste stemming geko zen 2 oud-liberalen, 9 unie-liberalen en 5 vrijz.- idem alsvoren, eene boete van f 2,— of 1 dag hech tenis. 25 P. v. d. F., 23 jaar, winkelbediende te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 2,of 1 dag hech tenis. 26 J. R., 27 jaar, boerenknecht te Dijken, idem als voren, eene boete van f2,of 1 dag hechtenis. 27 D. R., 27 jaar, sjouwerman te Sneek, wegens openbare dronkenschap, bij 2e herhaling 2 maal ge pleegd, 2 hechtenisstraffen van 3 dagen elk. 28 H. P., 22 jaar, scheeptimmerknecht te IJlst, we gens openbare dronkenschap, eene boete van f 1,50 of 2 dagen hechtenis. 29 R. P., 23 jaar, scheepstimmerknecht te IJlst, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 of 2 dagen hechtenis, 30 D. 0., 64 jaar, arbeider, ged. te Goutum, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 of 2 dagen hechtenis. 31 IJ. R., 27 jaar, schipper, ged. te Oppenhnizen, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 of 2 dagen hech tenis. 32 P. R., 23 jaar, schippersknecht, ged. te Oppen huizen, idem alsvoren, eene boete van f 2 of 2 dagen hechtenis. 33 A. B., 25 jaar, arbeider te Sneek, idem alsvoren, 3 maal gepleegd, 3 boeten van f 5 elk of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. 34 A.J,, 35 jaar, schipper, ged. te IJsbrechtum, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 of 2 dagen hech tenis. 35 H. J., 25 jaar, schippersknecht te Sneek, idem alsvoren, een boete van f 1,50 of 2 dagen hechtenis. SNEEK mws- es mmwimi» f O U R A NT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1