MEIWS- EJ ADVERTENTIEBLAD ÏIHII! SJEES ES USTttUi. BEDOODE MILLIOMAIR. Zaterdag 8 Juli 1905. 60e Jaargang. I Ho. 54. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. □or IJ t. >r s en HOOFDSTUK XVIII. >- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. maar hij bedankte voor cognac met Selterswater, dat zijn gastheer hem eveneens aanbood. Hier vertoefde hij alzoo als gast in het huis van den man, dien hij volgens afspraak door een soort van sluipmoord van het leven moest berooven. Toen hij daaraan dacht, werd het hem vreemd te moede. In volle naaktheid kwam hem de geheele samenhang voor oogen en wekte in hem de tegenstrijdigste gewaarwordingen, zoodat hij behoefte kreeg aan iets prikkelends. Hij vroeg daarom een glas enkele cognac. Deze is te goed voor Selterswater, voegde hij er bij. Dat is waar, bevestigde de graaf. Mijn vader heeft ze, de hemel weet hoe lang, liggen. Als ik langer hier bleet, zou de voorraad wel spoedig minderen. Hij schonk een groot likeurglas vol en reikte het aan Werling over. Deze zette het aan de lippen en dronk het in een teug ledig. De graaf lachte even. Gloed zoo, mijn vriend! Ik ben blij, dat ge niet behoort tot de jongelui, die slechts even de lippen bevochtigen. Dat zou mij niet bevallen. Hij schonk voor zichzelven een tweede, later nog een derde glas vol, en daar hij reeds bij Hollenberg zich niet onbetuigd had gelaten en toch niet veel kon verdragen, deed de alcohol weldra zijne uitwerking bespeuren. De jonge man werd spraakzaam en openbaarde verscheidene kleine geheimen aan een man, dien hij pas enkele uren kende. Werling had weinig lust om te luisteren naar deze vertrouwelijke mededeelingen, die hem volstrekt geen belangstelling inboezemden. Hij voelde zich niet langer op zijn gemak. Hij wilde naar huis, om rijpelijk te overwegen, hoever hij mocht ingaan op het plan, waar mee hij zich had ingelaten, en ook hoe ver hij door zijn zwijgen medeplichtig werd aan de voorgenomen afschu welijke misdaad. Hjj wilde den jongen graaf beschermen en niet zijn vijand wezen; maar moest hij dan niet alle betrekkingen met Hollenberg afbreken, zoodra het komplot gereed was? Als hij dit deed, liet hij echter de baan vrij voor een ander; in zijne plaats zou een ander komen, die minder nauw van geweten was. Hij zou dan onmiddel lijk naar de politie moeten gaan en alles bekennen. En wat zou men daar van hem denken? Dat twee schur ken twist met elkaar hadden en dat de een zich wilde wreken op den ander. De gedachten, die hem door het hoofd jaagden, de warmte, de cognac, waaraan hij niet meer gewoon was dit alles maaste hem zoo verward en zenuwachtig, dat hij niet langer kon blijven. Hij stond op, keek naar de pendule en zei Het is al laat; het is tijd om naar huis te gaan. Morgen zien wij elkander weder en kunnen dan het verdere bespreken. Waarom maakt ge zoo’n haast? Ge stoort mij vol strekt niet. Het is voor mij nog zeer vroeg; ik heb een afschuw van vroeg naar bed gaan. Maar nu zou ik toch gaarne willen vertrekken, als ge het goedvindt. Zooals ge verkiest, doch morgen zal ia u niet kun nen ontmoeten, want ik ga naar Hopaegartei: om de wedrennen bij te wonen; dat zullen vermoedelijk de laatste zijn, die ik in langen tijd te zien krijg. Welnu, morgenavond dan? Dan ben ik misschien nog niet thuis. Laat ons het vaststellen op overmorgen. Kom overmorgen om twaalf uur hier; komt u dat gelegen? Ja? Goed zoo? Maar ik zeg u nogmaals: maak alles gereed ge hebt niet veel tijd. Ik denk, dat wij de volgende week de reis aanvaarden. O ja, het geld moet ik u nog gevenl De graaf ging in een andere kamer en keerde na eenige minuten terug met twee bankbiljetten. Hier hebt ge voorloopig duizend mark, mijn vriend; al het overige bespreken wij overmorgen. Terwijl Werling de bankbiljetten samenvouwde om ze in zijne brieventasch te steken, bemerkte hij op den rug den naam van den graaf. Verwondert u dat? vroeg deze lachend. Ik schreef er mijn naam op, toen ik dezen middag mijn bediende uitzond om te wisselen, daar ik verwachtte, dat wij bij Hollenberg wel aan het spelen zouden gaan. De ezel bracht mij echter de biljetten terug, niemand had ze kunnen wisselen; doch vermoedelijk was hij te lui om er moeite voor te doen. Werling stak de biljetten bij zich. Hij bedacht, waar hij ze zou in wisselen. Gusta Hapke kon hij niet uitzen den om een biljet van vijfhonderd mark in de buurt te wisselen; in een winkel vragen waar hij nooit iets kocht, dat ging ook niet. Het beste zou dus wezen, dat hij ze aan de bank ging wisselen. De graaf deed hem uitgeleide tot aan de straatdeur, wenschte hem goeden nacht en bleef nog een paar mi nuten in de open deur staan uitkijken. Zoodoende be merkte hij, dat er iemand uit de schaduw naar voren kwam en met vluggen tred zich verwijderde in de rich ting van de Diergaarde. HOOFDSTUK XIX. Kalmuck vond »den prins« op de afgesproken plaats wachtende. Wel, is de baan 'vrij? vroeg deze. Ja, die kerel is zoo juist heengegaan, de melk baard heeft hem tot aan de deur uitgeleide gedaan. Dan zullen wij hem nog een half uur geven om naar bed te gaan; wij hebben dan zijne kamer voor ons- Maar nu goed opgepast. Wij gaan aan de overzijde der straat het huis voorbij natuurlijk ieder afzonderlijk voor alle zekerheid! Vooruit dus, maar voorzichtig! De twee mannen scheidden en Kalmuck slenterde weg, met de handen in de broekzakken. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2*/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. delscursus, 1 a 2 localen van school no. 2 af te staan, op nader vast te stellen voorwaarden. Burg, en Weth. stellen thans voor, aan adressanten, ingaande 1 September a. s., voor evengemeld doel 2 lokalen van school no. 2, gedurende 4 avonden per week, op aangegeven uren, af te staan voor eene huursom van f 250 per jaar, kosten van schoonhouden, verlichting, verwarming enz. inbegrepen, terwijl de huurovereen komst kan eindigen één maand na opzegging van een der wederzijdsche partijen. De Voorzitter herinnert, dat uit het overgelegd ad vies van het hoofd van school 2 blijkt, dat deze zich wel met de voorgestelde regeling kan vereenigen. De heer Schijfsma vindt de huursom van f 250 te hoogbij navraag is hem gebleken dat bv. de Christel, school tegen eene vergoeding van f 100 per jaar, 2 a 3 lokalen afstaat ten behoeve der chr. normaalschool. Spr. is na berekening tot de conclusie gekomen, dat de gemeente voor verlichting, verwarming, schoonhouden enz. ongeveer f75 kosten heeft, zoodat er voor huur ongeveer f 175 overblijft. Het doel van adressanten verdient alle steun, ’tgeen spr. wil bevorderen door billijker voorwaarden te stellen. Spr. wenscht dan ook de huursom te bepalen op f 150. De Voorzitter vindt dat de vergelijking met andere lokalen buiten beschouwing kan worden gelaten. Er moet hier z. i. ook gerekend worden met ’t geen jaar lijks aan schoolgeld wordt ontvangen en dan vindt spr. ’t billijk dat een klein bedrag voor huur wordt vergoed. Spr. heeft de zaak met den heer Groeneveld bespro ken en deze bad er niets op tegen, da* naar denzelfden maatstaf werd vergoed als waarop thans lokalen in de Ambachtsschool worden gehuurd. Indien nu toch eene som van f 250 te hoog wordt gevonden, welnu, niets belet adr. naar een goedkoopere gelegenheid om te zien. De heer ten Gate vindt, dat men niet moet letten op hetgeen aan de Ambachtsschool wordt betaald; voor laatstgenoemde inrichting is het een winstje doch z. i. behoeft de gemeente er niet van te profiteeren. - Spr. vindt de voorgestelde som te hoog en zou deze bepaald willen zien op f 200. De heer Schijfsma zegt, dat aan de Ambachtsschool f 5.per week wordt betaald indien de vacanties er af worden getrokken zou de huursom per jaar onge veer f 200 worden. De Voorzitter acht deze zaak thans voldoende bespro ken en vraagt of het voorstel van den heer Schijfsma, om de huur op f 150 te stellen, ook wordt ondersteund. Wijl dit niet het geval blijkt, wordt dezelfde vraag gesteld omtrent ’t voorstel van den heer ten Gate, om de vergoeding op f 200 te bepalen, waarop de heeren Schijfsmaen Boumazich bereid verklaren het te steunen. In stemming gebracht wordt laatstgenoemd voorstel verworpen met 7 tegen 5 stemmen, die van de heeren Bouma, Schijfsma, Huges, Boerrigter en ten Gate. Hierop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en blijft de huur dus op f 250 bepaald. 10. Adres van M. W. Verwer, alhier, om gebruik van gemeentegrond. Adressant verzoekt een stek met deur te mogen ma ken op zijn achtererf, met uitgang op gemeenteterrein naar de zijde der ijsbaan, teneinde zoodoende gemeen schap te kunnen krijgen met den Stationsweg. 23) Gezeten in een gemakkelijken stoel, in een fraai huis in de Diergaardestraat, vergat Heinz Werling voor een oogenblik, welke rol hij op zich genomen had te spelen. Bij Hollenberg was hjj altijd slechts de gast van een man, die in schijn een fatsoenlijke positie had verwor ven, doch inderdaad een avonturier van de slechtste soort was en de vertrouweling van misdadigers bleef. Bij hem werd hij herinnerd aan vroegere tijden, toen zijn hoofd op hol was en hij zich tegen wil en dank moest inlaten met de zwendelaars van de renbaan, al len mannen met kleeding, spraak en manieren van fat soenlijke heeren, doch die in slechtheid den gemeensten kwartjesvinder en boerenbedrieger niets toegaven. Het kleine gezelschap aan tafel bij Hollenberg her innerde hem aan menigen nacht in groote hotels, waar Hollenberg na afloop der wedrennen met een of twee handlangers de rijke jongelieden in zijne kamer lokte en den nacht aan de speeltafel doorbracht. Dat hij hier in het huis van den ouden graaf Ahlers vertoefde als gast van zijn zoon, wekte bij Heinz Wer ling zoodanig het gevoel van eigenwaarde, dat hij voor eenige oogenblikken vergat, hoe ook dit slechts aan een valschen schijn te wijten was. Hij leunde in de zachte kussens en keek naar den rook der fijne sigaar, hem door den graaf aangeboden, Jaren lang had hij het genot van rooken niet kunnen smaken,dankbaar hadhjj de aangeboden sigaar genomen; VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 4 Juli 1905, ’s nam. te 7 uur. Tegenwoordig zijn 12 leden; afwezig met kennisge ving de heeren Visser, Veen en de Jong. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling 1. Resumtie der Notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 30 Mei 1.1. gehouden vergadering onveranderd goedgekeurd en gearresteerd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van: Het proces-verbaal der op 5 Juni jl. gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger; Alsvoren der op den 26 Juni jl. gehouden kas verificatie bij den Directeur-Boekhouder der Gemeente lijke Gasfabriek; c. Eene missive van Z. Ex. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij de bij raadsbesluit van 28 April 11. vastgestelde wijziging van het reglement voor de Hoogere Burgerschool, wordt goedgekeurd; d. en e. Resolutie van Ged. Staten, waarbij in hooger beroep worden toegewezen de reclames tegen aanslagen in den Hoofdel. Omslag dezer gemeente, dienst 1904, van de heeren G. J, Bervoets en R. Pieper; f. Alsvoren, houdende goedkeuring van twee raads besluiten tot versterking van en betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven der begroetingen voor 1904 en 1905; g. Een schrijven van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier, verzoekende dit jaar, van het begin der zomervacan tie tot ongeveer 12 Augustus, school no. 2 beschikbaar te stellen voor de te houden Tentoonstelling van bloemen, planten enz.; h. Eene missive van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, houdende toezending van eene ver beterde beschikking inzake het rijden van trammen in deze gemeente; i. Een adres van den heer N. J. Beversen, ingeni eur te ’s Hage, onder overlegging van eenige bijlagen verzoekende: lo goed te keuren, dat de richting van den tramweg door Friesland’s Zuidwesthoek anders wordt genomen dan oorspronkelijk was vastgesteld en2oden termijn, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 Januari 1901, voor het verleenen eener subsidie ad f 30.000, met vier jaren te verlengen j. Eene nadere toelichtende missive van den Comm. van Politie, met bijlage, inzake het jaarverslag van den tot benoeming kan worden overgegaan. Hierna wordt tot stemming overgegaan en blijkt de uitslag te zijn, dat de heer dr. F. Schuh met algemeene stemmen is benoemd tot denifitief leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de H. B. School al hier. 5. Benoeming eener onderwijzeres aan School no. 1. Door Burg) en Weth. worden, in overleg met den arrondissements-schoolopziener, ter benoeming voor gedragen de dames 1. A. van Loon te Rauwerd, 2. H. F. Buining te Visvliet en 3. A. C. Bakker te Sneek. Uit de gehouden stemming blijkt, dat mej. van Loon is benoemd met 10 stemmen, terwijl mej. Bakker 1 stem verkreeg. De heer Bakker was tijdens deze stemming niet in de vergadering tegenwoordig. 6. Rekening van het Old Burger Weeshuis, dienst 1904. De Commissie voor ’t nazien van begroetingen en rekeningen brengt bij monde van den heer Schijfsma rapport uit en stelt voor, deze rekening, sluitende met een batig saldo van f 17800,626, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Adres van K. T. de Jong, om restitutie van betaald schoolgeld voor School 1. Adressant verzoekt, wegens vertrek naar Rotterdam, restitutie van betaald schoolgeld voor zijn dochtertje, leerlinge van school no. 1, Burg, en Weth. stellen voor, aangezien ’t blijkt dat bedoelde leerlinge school no. 1 op 12 Mei voor ’t laatst heeft bezocht, de gevraagde restitutie te verleenen /oer de maanden Juni. Juli en Augustus, ten bedrage van f 5,—. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 8. Nadere behandeling der te sluiten overeenkomst tusschen de gemeente Sneek en de Coöperatieve te- lephoonvereeniging. De Voorzitter zegt, dat B. en W. op 26 Juni j.l. eene samenkomst hebben gehad met het bestuur der Coöperat. Telefoonvereeniging om het notarieel con tract te bespreken; reeds werden B. en W. ten vorigen jare gemachtigd het contract aan te gaan, doch nu de telephoon tot stand is gekomen, achtte men het niet ondienstig, alvorens de zaak haar beslag zou krijgen, een en ander nog eens na te gaan. In de bovenge noemde bespreking is geen enkele belangrijke wijzi ging aangebracht, waarom B. en W. thans machtiging vragen, ten overstaan van den Notaris H. Fennema, de overeenkomst aan te gaan, volgens het overgelegd concept. Spr. herinnert, dat ook nog een begeleidend schrijven van den heer Fennema is overgelegd, waarin nadere toelichtingen voorkomen. Hierop wordt zonder discussie en hoofdelijke stem ming de gevraagde machtiging verleend. 9. Voorstel bepaling voorwaarden voor gebruik localen van school 2 voor een te houden handelscursus. Bij raadsbesluit van 30 Mei jl. werd besloten aan den heer K. Groeneveld en 3 mede-onderteekenaren, ten behoeve van een door adressanten te geven han- heer Gemeente-veearts over gebrek aan politiehulp bij v leeschkeuringen k. Een rapport der Commissie voor Openbare Wer ken, inzake het adres van T. A. Zandstra e. a., om verbreeding der Looxmastraat en voorstel tot het ma ken van een uitgewerkt stratenplan; l. Eene resolutie van Ged. Staten dezer Provincie, houdende goedkeuring der raadsbesluiten lo tot het verleenen van vergunning tot het leggen van een loopplank aan L. Engwerda en 2o tot verkoop van een massalen muur aan J. Volkers; m. een schrijven van B. Falkena Mzn. alhier, dank betuigende voor de hem verleende tegemoetkoming in de extra kosten van afkondigingen in de Sneeker Courant; n. een adres van J. Beintema, wed. J. Huisman alhier, verzoekende haar een pensioen uit de gemeen tekas te willen verleenen; o. De rekening en verantwoording der d.d. Schut terij, dienst 1904, door den Schuttersraad ingezonden. De Voorzitter stelt voor, op het verzoek sub g, waar bij de Ver. tot bev. van het Vreemdelingenverkeer verzoekt van 2—8 Augustus a. s. gebruik te mogen maken van de lokalen van school no. 2 voor eene te houden tentoonstelling, gunstig te beschikken, onder door B. en W. te stellen voorwaarden, wat aangaat de ontruiming en’t weder in orde brengen der localen enz. Hiertegen geene bedenking bestaande, wordt dien overeenkomstig zonder hoofdelijke stemming besloten. De Voorzitter merkt, naar aanleiding van het schiij- ven sub h, op, dat aan het in de vorige vergadering geopperde bezwaar van den heer Visser is voldaan en het rijden der tram door de gemeente, nu, volgens den wensch van den Raad, duidelijk is omschreven; Spr. stelt voor de behandeling van het adres sub i tot later aan te houden, nadat ook de Prov. Staten daarom trent in de heden geopende zomerzitting eene beslis sing zullen hebben genomen; Spr. wenscht voorts de adressen j en k, welke eerst tijdens de visie zijn in gekomen, voor de volgende vergadering opnieuw ter visie te leggen; het adres sub n later te behandelen; de rekening, genoemd onder o, te stellen in handen der com misie voor ’t nazien van begrootingen en reke ningen, ten fine van rapport en de overige niet-geme- moreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. 3. Vaststelling van het programma H. B. School, cur sus 1905/’06. De Voorzitter zegt, dat dit programma de verschil lende stadia heeft doorloopen. Door Directeur en leer aren opgemaakt, is het door de Commissie van Toezicht beoordeeld, zoodat er dezerzijds wel geen bezwaar zal zijn dit programma goed te keuren zooals het nu wordt aangeboden. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt het programma onveranderd vastgesteld. 4. Voorstel tot definitieve benoeming als leeraar a/d H. B. School van den heer dr. F. Schub. De Voorzitter meent, dat door de rapporten van den heer Inspecteur M. O. en der Commissie van Toezicht voldoende toelichting is gegeven, zoodat z. i. dadelijk jrd. 5. IURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1