WF Antwerpen, de Belgische haven. I iiiVEiriLïi'iHimi W«R SUM H MSTRW’J. DEDOODE MILLIOMAIR. 60e Jaargang. Woensdag 2 Augustus 1605. JNo. 61. F d. Sneek. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Binuenlandsch Nieuws. Feuilleton. 80 4 m HOOFDSTUK XXIII. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ie s- 1, st e Met eenige zekerheid kan het Centrum mede- deelen, dat aan de volgende heeren portefeuilles aan geboden zijn: prof. Drucker, financiën; mr. van Leeu wen, burgem. van Amsterdam, buitenlandsche zaken en mr. de Meester, vice-president van den Raad van Tndië, koloniën. Deze heeren moeten de portefeuilles onder zekere voorwaarden hebben aangenomen. De Expeditie naar Boni. Al onze troepen te Badjowe geland. De landing onzer troepen tè Badjowe is ge lukt. Ook zijn de cavalerie en de artillerie geland. Het getal dooden en gewonden onzerzijds bedroeg 25, dat van den vijand 285. Tel. Aan de wielrijders brengen we in herinnering de bepaling van het eerste lid van art. 62 van het met 1 Mei j.l. in werking getreden nieuw provinciaal re glement van politie, dat gedurende de maanden Augus tus tot en met April des nachts de tijdvakken om vattende de datums van eerste kwartier tot volle maan uitgezonderd, de rijwielen, die bereden worden,moeten zijn voorzien van een helder brandende, naar voren uitstralende lantaarn. De gestolen iFrans Ilals^ terug. De Antwerpsche correspondent van het Hbld. seint: De gestolen «Frans Hals« werd gisterenavond terug- 30) Thans echter, nu hij de oogen moest neerslaan voor den vasten blik van den man, dien hij zooveel leed had berokkend nu bestierven die woorden hem op de lippen. Heinz was de eerste, die sprak. Hij was zich zelven weer zoover meester, om te begrijpen, dat de open straatdeur geen geschikte plaats was voor een gesprek, dat stellig niet heel vreedzaam zou zijn. Bij het zien van zijn broeder kwam met vernieuwde hevigheid al de verbittering bij hem boven, zooals hij die in den eersten tijd van zijn ongeluk had gevoeld; doch hier aan de straat, waar andere personen hen konden hooren, kon hij aan zijne gevoelens niet den vrijen loop laten. Hij verbrak dus het stilzwijgen, door zijn broeder uit te noodigen tot binnentreden, en al gevoelde deze zich niet bijzonder aangenaam gestemd, toch voldeed hjj gaarne aan deze uitnoodiging. Zoodra de deur achter hem gesloten was, herkreeg Robert Werling zjjn zelfvertrouwen. Heinz, begon hij, ik ben als een rijk man naar Duitschland teruggekeerd. Ik ben pas enkele dagen hier, en zoodra ik wist waar ik je vinden kon, ben ik geko men om je zooveel mogelijk schadeloos te stellen voor het onrecht dat ik je heb aangedaan. Onwillekeurig keek de millionnair rond in deze ar moedige omgeving en vergeleek deze met de weelderige •van beiden nog zou herkennen. Kom, Heinz, laat het verleden rusten. Wat je geleden hebt, kan iï niet ongedaan maken, maar ik kan de toekomst voor jou en je vrouw en kind verzekeren. Laat je gevoel nu maar buiten spel en laat ons over zaken spreken. Wat denk je voor mijne vrouw en mijne dochter te doen? Wat je wilt en voor jou ook. Ik ben bereid je alles terug te geven wac je door mij verloren hebt, en bovendien nog een half millioen mark. Trouwen zal ik wel niet doen, en bij testament heb ik je benoemd tot mijn eenigen erfgenaam. Mocht je voor mij komen te sterven, dan komt mijn geheele vermogen aan je vrouw en je dochter. Wanneer kan ik dat testament zien? De millionnair aarzelde. Ik heb al mijne papieren met mijn geheele bagage reeds naar mijne woning in de Diergaardestraat laten brengen; daar woon ik nog niet, maar dezen avond neem ik de woning in gebruik. De meest verschillende gedachten joegen Heins woest door het hoofd. Als zijn broer de waarheid sprak en werkelijk zoo rijk was als hij zeide, dan kwam tr ook in zijn eigen leven een groote verandering. Dan be hoefde hij geen stap verder te doen in het com plot tegen den graaf; dan kon hij Hollenberg trotsee- ren en den argeloozen graaf waarschuwen. Ja, als hij geld bezat, kon hjj Berlijn verlaten, met vrouw en kind elders gaan wonen, waar zijne dochter nimmer de waarheid zou vernemen en dan konden zij allen samen nog gelukkig worden. Maar sprak zijn broeder de waarheid, de volle waar heid? Of loog en overdreef hij, om hem althans voor een poos tot zwijgen te brengen? Wil je vanavond nog je woning betrekken? Goed, dan ga ik mee, op staanden voet, als je wilt. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. vroegere geestelijke bestemming. De Academie was vroeger een Franciscaner klooster met kerk; thans zijn de groote ruimten gevuld met meest geestelijke schilderstukken, grootendeels afkomstig uit opgeheven kerken en kloosters. Is Antwerpen de stad van Peter Paul Ru bens (1577--1640), ze kan ook op meer kunst schilders bogen: Quintin Messys (14551531), Frans Floris (1520 1570) en dan van Ru bens’ leerlingen: Anton van Dijck (1599 1641) en Jacob Jordaens (1593 1678). Wat de taal betreft, is Antwerpen, even als Gent en Brugge, een echt Vlaamsche stad. Doch Antwerpen begint reeds iets Hollandsch te voelen; wel zijn Vlaamsch en Hollandsch twee loten van denzelfden stam en eikaars naaste broeders, toch is er verschil. Doch Antwerpen nadert, iets meer nog dan ’t andere Vlaamsch, aan ’t Hollandsch, ’t geen zeker ligt aan de nabuurschap en ’t drukke verkeer, dat zoo langtusschen de Scheldestad en Noord- Nederland bestond, terwijl ook tal van Noord - Nederlanders er wonen. Heinz, die tijdens het gesprek was blijven staan, keek zijn broeder nu wrevelig aan. De man, die hem zoo diep had gekrenkt, die hem zijn vermogen had ontsto len, die hem tot een misdadiger had gemaakt, die man was nu millionnair, terwijl hij zelf als tuchthuisboef schouder aan schouder had gewerkt met het uitvaagsel van het menschdom, terwijl zijne vrouw en zijne doch ter, beroofd van een tehuis, aan het medelijden van anderen waren overgelaten. In de eerste opwelling gevoelde Heinz Werling lust om zijn broeder te lijf te gaan. Doch neen, dat paste niet in het plan, dat hij snel had ontworpen. Thans verlangde hij geen wraak, maar wel gerechtigheid gerechtigheid voor vrouwen kind! Hij ging op den rand van het bed zitten en wenkte zijn broeder om op den stoel bij de kachel plaats te nemen. Geef mij volledige inlichtingen, sprak hij. Je bent juist uit Afrika teruggekeerd en pas enkele dagen ver toef je hier. Ben je nü van plan je hier te vestige n? Of denk je weer naar Afrika te gaan? Al mijne eigendommen ginder heb ik te gelde gemaakt; ik ben van plan hier te blijven. Voorloopig heb ik een woning in de Diergaardestraat gehuurd. Ben je niet bang, dat Robert Werling, de zwen delaar, de voortvluchtige bedrieger, zal herkend worden? Een rilling voer James Walter door de leden. Bij de afdoening der zaak hebben alle schuldei- schers hun geld ontvangen, antwoordde hij; maar toch zou ik niet gaarne herkend worden. Ik vrees daarvoor echter niet, nu mijn uiterlijk zoo veranderd is. Zonder knevels zie ik er evenveel veranderd uit als jij zonder ringbaard. Wij hebben elkaar herkend, maar ik geloof niet, dat iemand die ons vroeger heeft gekend, ons één L We willen nogmaals een bezoek brengen aan onze Zuidelijke buren. Nu, België is waard bezocht en besproken te worden. Het is merkwaardig door zijn bevolking, door zijn nijverheid, door zijn historie, door zijn monu menten. België was zoc vaak ’t land, waar de volkeren elkaar ontmoetten, waar groote slagen geleverd werden. België is ook merk waardig door zijn steden, die meer te zien ge ven dan de Hollandsche steden, omdat ze een langer geschiedenis en beschaving achter zich hebben, die nog na te speuren is in de mo numenten. We willen nu eens niet naar ’t aloude Luik, een centrum van industrie, niet naar Brussel, de schoone hoofdstad, het petit-Parijs, niet naar het bedrijvige Gent, dat leeft van de lin nen- en katoenindustrie en door een feim ka naal met de Zeeuwsche haven Terneuzen ver bonden en daardoor onafhankelijk van Ant werpen is; niet naar Brugge, la ville morte, dat nu weder opbloeit, na eeuwen van verval; ook niet naar ’t Belgische zeestrand, dat op weg is één groote modebadplaats te worden en waar Ostende vooral in het seizoen de duizenden en nog eens duizenden vreemdelingen trekt. Moge Luik thans veler aandacht vergen door zijn tentoonstelling, niet minder wordt in de laatste tijden gesproken over Antwerpen, de groote Belgische haven, die op ’t vasteland van Europa alleen nog onderdoet in belang rijkheid voor Hamburg, doch ’t nog steeds even wint van Rotterdam. Geheel België is thans in beroering over Antwerpen’s haven. De havenwerken zijn er reeds prachtig, doch de Belgische regeering wil 300 millioen francs besteden om ze nog veel grootscher te maken en mede van machtige verdedigingswerken te voorzien. Niet ’t minst is thans de zaak van belang, nu de koning zich zoo pertinent voor deze werken heeft verklaard. Merkwaardig diep ligt deze haven ’t land in, doch de invloed van de afwisseling van ebbe en vloed is merkbaar tot vlak bij de haven en daardoor kunnen zeeschepen van al lerlei grootte ze bereiken. Antwerpen behoorde tot de tiende eeuw aan de Fransche koningen. Doch eerst onder de hertogen van Brabant werd de stad van groo- ter belang en begon reeds een markt- en aan legplaats te worden voor zeeschepen. Al spoedig begon ook de haringvisscherij en lang zamerhand groeide de Antwerpsche vloot, zoodat handel met verschillende havens van Europa, vooral met Spanje en Portugal, kon gedreven worden. In de 14e en 15e eeuw vooral verrezen die grootsche voortbrengselen der bouwkunst, die kerken, paleizen en openbare gebouwen, die nu nog de bewondering van eiken vreemdeling opwekken. Ook in de dichtkunst, muziek, schilderkunst en wetenschap hield de stad ge lijken tred met de roemrijke steden van Italië en verschafte aan Engeland en andere landen een reeks van uitstekende mannen. Ook in de werktuigkunde en in verschillende takken van nijverheid was Antwerpen bekend, zoodat de vreemdelingen kwamen om er het diamant- slijpen, ’t glasschilderen, ’t maken van klok kenspellen, de kant- en tapijtweverij, enz. te leeren. Op’t einde der 15e eeuw zette de ontdek king van Amerika en ’t vinden van den zeeweg naar Indië, alsmede het daarmee gepaard gaand verval van verschillende Italiaansche steden, aan den Antwerpschen handel nieuwen luister bij. In de eerste jaren der 16e eeuw had de stad een bevolking van 200,000 zielen en was het de voornaamste handels- (en nijverheidsjplaats van Europa en de voornaamste markt voor de Hanze steden en Zuid- en West-Europa. De toenmalige kooplieden der stad waren vooral door hunne buitenlandsche betrekkingen beroemd. Ten tijde van Karel V was de haven dikwijls zoo zeer gevuld men schepen, dat de nieuw aan komende handelsvloten voorloopig op de Schelde moesten blijven en haarbeurt af wachten, om hare kostbare ladingen te kunnen lossen. Doch na deze heerlijke schittering kwam het verval. De 80-jarige oorlog kwam en bracht de sluiting van de Schelde en daarmee de vernietiging van Antwerpen’s wereldhandel. Eerst na den val van Napeleon, (die van Antwerpen ook een pistool op de borst van En geland wilde maken!) toen België na eeuwen van afhankelijkheid een vrij land werd, begon met den bloei van ’t nijvere land de bloei van de groote haven. Zal thans ’t plan van de Belgische regeering aangenomen worden en Antwerpen de prach- vertrekken, waarin hij door zijn rijkdom kon leven; voor de eerste maal in zijn leven schaamde hij zich. Hethet spijt mij vreeselijk, stotterde hijik had vroeger iets voor je moeten doen maar ik wist, wat gebeurd is,en kon het immers niet er op wagen dat mijne brieven door de handen der politie gingen. Houdt die verontschuldigingen maar voor je, Robert. Wat je gedaan hebt, moetje maar voor je eigen geweten verantwoorden; voor mij kcmt het er alleen op aan, watje in de naaste toekomst denkt te doen. Je zegt, dat j'e rijk bent. Ik verlang niets anders van je, dan dat je me geeft wat je mij schuldig bent: het geld dat je mij bedriegelijk hebt ontnomen! Maar ik heb een vrouw en een dochter. Waar zijn die? Zij wonen te Freienwalde. Sedert ik gebrand merkt ben als schurk, hebben zij me niet weder gezien. Ik zal ze ook nooit wederzien, want mijn kind weet niet anders dan dat ik dood ben. Maar ik moet aan haar beiden goedmaken al het kwade, dat ik door mijne schan de over haar hoofd heb gebracht, en die schuld denk ik door jou aan vrouw en kind te voldoen. Ik wil gaarne alles doen wat in mijn macht staat, daarvoor ben ik hier gekomen. Ik ben bereid tot alles wat je verlangt, want ik heb in Afrika een groot vermo gen verworven. Je moet mij nu alles zeggen zonder mij iets te ver bergen, sprak Heinz ernstig. Ik weet, dat je onder den naam Robert Werling dat groote vermogen niet hebt verkregen en dat je ook niet als Robert Werling naar hier gekomen bent dat kon je niet. Wat is je naam tegenwoordig? James Walter. Hoe groot is je vermogen? Over de tien millioen mark. tigste havenwerken ter wereld krijgen? En zal daarmee ook de bloei der scheepvaart toe nemen? Evenals in geheel Europa het Noorden jon ger is dan ’t Zuiden, zoo is ’t ook in de Neder landen. De Belgische steden zijn,zoowel wat. oorsprong als geschiedenis aangaat, van veel ouder dag- teekening dan de meeste steden van Holland. De Hollanders hadden eerst steden, toen Brug ge, Antwerpen, Leuven, Luik reeds lang we reldberoemd waren. De Belgische steden zijn dan ook van grooter historisch belang dan de Hollandsche. Ook Antwerpen kan zijn merkwaardige bouwwerken aanwijzen. De kathedraal van Antwerpen behoort tot de merkwaardigste gedenkteekenen der bouw kunst van heel Europa. Jammer, dat dit grootsche voortbrengsel uit het laatst der middeleeuwen niet geheel voltooid is. Men bemerkt dadelijk, dat de monumentale, zeer hooge toren nog een tweelingbroeder had moeten hebben. Ditzelfde kan men bij verscheidene prachtige gebouwen uit denzelfden tijd opmerken. Men bouwde toen boven zijn krachten en daarbij brachten ook de vele troebele tijden groote stoornis in 't bouwen; neem in ons land de Dom van Utrecht, de Leeuwarder Oldehove. De kathedraal der Scheldestad is overigens zoowel uit- als inwendig een juweel van Go- thische kunst; ze vormt één reusachtig stuk versteende Brabantsche kant, want ontelbaar zijn de fijne beeldhouwwerken, die dezen tem pel overal bedekken. 'Hoe heerlijk is ’t inwen dige van deze kerk, de eenige in Europa, die zeven schepen bevat. Het perspectief van ’t hoofdschip vooral is betooverend. Jammer dat het gebouw door den beeldenstorm (1566) en in den Franschen tijd (1 797) zoo geplunderd werd. Gelukkig dat naderhand weer drie stuk ken van Rubens uit Parijs teruggezonden zijn: de hemelvaart van Maria, de oprichting van 't kruis en de kruisafneming. Vooral de twee laatste meesterstukken zijn te ver boven onzen lof verheven, dan dat wij ze hier zouden durven bespreken. Ook de Sint Jacques is mooi. Maar vroeger moet het aantal kerken zeer groot geweest zijn, en verschillende openbare gebouwen waren vroeger kloosters; ja, niet zelden ont dekt men in private huizen de sporen van hunne i. *■- L* l I ia o UI RA NT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1