Getallenvooroordeelen. g VOOR Wffi EJ OKTREEES. SIEEWS- ES IDTOEfflBBLl» DE DOODE IILLIOMAIR, Woensdag/16 Augustus 1605. 60e Jaargang. No. 65. t. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. n. Feuilleton. r r 1 Kantongerecht te Sneek. uk. n. HOOFDSTUK XXVI. - I 1 it u Vonnissen van 6 Augustus. G. W. G., 19 jaar, vrijwilliger bij het korps ge- wegens het verwekken van .1 over over algemeen omtrent enkele 1 nietroepen, te Utrecht, burengerucht, waardoor de nachtrust kan worden ver stoord, eene boete van f 2 of 1 dag hechtenis. 2 J. v. d. V., 26 jaar, schipper, ged. te Menaldum, wegens openbare dronkenschap, eene boete van f 1,50 of 2 dagen hechtenis. weer thuis ben Zij ging de deur openen en was niet weinig ver wonderd twee heeren voor zich te zien. Deze keken haar scherp aan. Is er behalve een der beide heeren. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. tranen zou uitbarsten. De twee beambten gingen intusschen naar boven. Volg mij maar, ik ken de weg, zei Schmelzer met gedempte stem tot zijn collega, doch wees voorzichtig, de trap kraakt zoo erg. Het is gelukkig, dat wij hem thuis treffen, ik heb het niet durven denken. Ik zou er op gewed hebben, dat hij zich dezen morgen reeds uit de voeten had gemaakt. SstSstvermaande Schmelzer. Er brandt licht in zijn kamer. Denkt ge, dat hij tegenstand zal bieden vroeg Proft, terwijl hij zijn revolver te voorschijn haalde. Hij heeft stellig een wapen bij zich. Laat mij vooraan gaan. Op de teenen sloopen zij naar de deur. Proft drukte zacht op de kruk. De deur is niet met sleutel of grendel gesloten, fluisterde hij. Daarop hief hij de revolver op, riep zijn collega scherp toe »Nurukte de deur wijd open en trad binnen, op den voet door Schmelzer gevolgd. Mijn hemel, wat slaapt die man vastriep Proft, terwijl hij de revolver liet zakken en op de beweging - looze gestalte in het ledikant wees. De ander deed een schrede voorwaarts, boog over den man heen, keek hem in het gelaat en riep Wij komen te laat 1 Heinz Werling is dood Proft’s eerste gedachte was, dat Werling de hand aan zich zei ven had geslagen. Haal gij den dokter, sprak hij tot zijn collega al is hij dood toch moet de dokter komen. Arme kerel 1 mompelde Schmelzer met een blik vol medelijden op den doode, en hij dacht aan het gelukkige huisgezin, waaraan hij indertijd Heinz Wer- 34) Doch nu werd hare vriendin zeer verontwaardigd en vroeg hoe zij zoo onbeschaamd kon wezen en of Gusta haar had meegenomen, in plaats van zij Gusta. Van het eene woord kwam het andere, van beide kan ten kwamen bittere gezegden, totdat Liesje Muller zei- de dat Gusta haar mond maar dicht moest houden. Dit was te erg verontwaardigd sprong Gusta op, ver liet den schouwburg en ging naar huis. Het was half elf toen zij den sleutel in het slot omdraaide; voorzichtig opende zij de deur van de huiskamer en keek naar binnen. De kamer was koud. Zij stak de lamp aan en zag rond alles was nog zooals zij het voor eenige uren had verlaten. Zij ging in de keuken. Met een diepen zucht denkend aan den verloren avond, waarvan zij zich zooveel genoegen had voor gesteld, ging zij naar haar kamertje, om hare Zondag- sche kleeren weg te bergen. Zij luisterde of zij mijn heer Werling nog hoorde, zij hoorde niets, door een reet onder de deur zag zij licht. »Hij schrijft nog,« dacht ze. Zij ging weer naar beneden en wilde juist de kachel aanmaken, zoodat tante niets van haar uit gaan zou bemerken, toen er zoo heftig werd aangescheld, dat zij van schrik den lucifer uit de hand liet vallen. Hemel, wie kan dat zijn? Dat kan tante nog niet wezen. Zou er bezoek komen Gelukkig, dat ik u nog iemand in huis? vroeg Neen, tante is niet thuis, zij is op bezoek. Wie is uw tante De eigenares van dit huis Ja, mijnheer. Best! Je behoeft niet bang te wezen, meisje, maar je moet ons binnenlaten. Wij willen den heer spreken die hier woontmijnheer Werling. Wilt u even hier wachten zei Gusta, want ik ben alleen. Dan zal ik mijnheer Werling roepen. Het beste is, geloof ik, dat wij zeggen, wie wij zijn, Proft, anders maakt het meisje zich ongerust, sprak Schmelzer nu. Daarop wendde hij zich tot Gusta en deelde haar op geruststellenden toon mede, dat zij beambten van de geheime politie waren. Wat? Mijnheer Werling heeft toch geen kwaad gedaan? riep Gusta verschrikt. Dat weet ik niet. Het is jammer, dat je alleen thuis bentmaar je behoeft je volstrekt niet angstig te maken. Daar is bovendien een agent van politie, die zal wel verklaren dat wij geen dieven zijn. Hij wenkte dan politieman om nader te komen. Kom binnen en blijf bij dit meisje, terwijl wij naar boven gaan, sprak Schmelzer en tot Gusta gewend voegde hij er bij Wees maar niet bezorgd, wij willen mijnheer hoven slechts een paar vragen doen. Bleek en bevend, halfdood van angst omdat zij de po litie in huis had, ging Gusta met den politieagent in de huiskamer, waar zij op een stoel neerzakte, niet recht wetende, of zij in onmacht zou vallen dan wel in getallen. De kermismuziek, die je telkens in de ooren ruischt of krast, de drukkere bewe ging op straat en ’t feit, dat je al een om weg moet maken om de kermisdrukte te ont- loopen, als dat al mogelijk ware, maakt, dat je midden in de kermis, zonder ’t te wil len, als van zelf met kermisideeën begint, waar je ook over wilt schrijven. We zouden dus over getallenvooroordeelen spreken, doch Maar enfin, de kermis maakt 't een mensch alweer gemakkelijk. Ons stuk mag niet te lang zijn en er is reeds een heel stuk geschreven. Over getallen zou men anders heel wat kun nen zeggen- Niet over optellenaftrekken, enz. We bedoelen over de bij- (bijgeloovige) gedachte, die zoo getallen bestaat. Daar hebt ge ’t getal drie; de bespreking daarover vult al heel gauw een heel artikel. En ’t getal vijf. En ’t getal zeven. En elf, ’t je-weet-wat-getal. Elf wekt steeds spotlust. Trek eens nummer elf bij een loting! Wordt eens nummer elf in de een of andere rang schikking! En dan ’t getal dertien Dit is voor velen ’t ongeluksgetal. Men hoort van menschen, die voor geen geld met z’n der tienen aan tafel zouden zitten bij een maaltijd, of in een gezelschap, of in een vergadering. Dan zouden er heel wat ongelukken te duch ten zijn. Nu willen we wel gelooven dat alleen de vrees voor rampen reeds rampen kan ver oorzaken en dat ’t verder ook heel wel eens gebeuren kan, dat iemand, die eens met een dozijn anderen vereenigd was, later zelf of bij een van de twaalf anderen rampspoed ontmoette en dat natuurlijk aan ’t ongelukbrengende der tiental toeschreef. Men kan dit getal echter toch niet geheel missen. Een jaar bijv, heeft 4X13 weken. En de bakkers zijn zeker nooit bang voor dit getal geweest, want die verkoopen de beschui ten bij 13 of 2X13 tegelijk. We kunnen zelfs een sterk voorbeeld uit de geschiedenis aanhalen, waarin men ’t getal 13 als geluksgetal ontmoet. Het is ’t volgende: Op recht wonderlijke wijze werden koning Lodewijk XIII van Frankrijk (16011643) en Anna van Oostenrijk een paar. Men was er aan ’t Fransche hof op attent gemaakt, dat er in de wereld een prinses was, die den- zelfden leeftijd als den toen 13-jarigen Lo- Voor zoovelen in en bij Sneek is ’t nu zoo’n ge lukkige tijd. Het is kermis! Vreugde voor zoo velen, die aan kermis doen en een tijd van antipathie voor hen, die tegen zulke vermake lijkheden zijn. Doch vreugde voor hen, die van de kermis houden en die ’t beuren mag om zich en de hunnen van kermis- en feest- geld te voorzien. Vreugde voor hunne kin deren, die reeds lang te voren van de kermis droomen. Genot voor de grooten, die kome die- en variété-gezelschappen willen zien. Pret, vaak dolle pret voor hen, die van dans, van muziek, van nog zooveel manieren van uitgaan houden. Kunstgenot smaken zij, die hooge dramatische kunst willen en kunnen genieten. Vreugde smaken de ouders, wie ’t beuren mag hun kinderen kermispret te laten smaken. Nog meer vreugde genieten die ouders, welke er zuinig voor moeten zijn, ja weken te voren moeten uitzuinigen en berekenen, om toch hun kinderen onschuldige kermispret te bereiden. Doch de reinste vreugde genieten de kleinen, die nog niet weten, dat er kwaad, en welk kwaad op dit ondermaansche bestaat en bedreven wordt. De kleinen, die alleen droo men van draaimolens en draaiorgels, die de paljassen zoo aardig vinden om hun bizarre bewegingen en kleeding, die liever vier dan drie oliekoeken tegelijk ontvangen, die de grootste wafel of de grootste buil suikergoed ’t bekoor lijks! vinden. In dit opzicht werkt de kermis tijd net als de Sinterklaastijd. Alleen vinden we de Sinterklaastijd mooier, poëtischer voor ’t kinderleven. We gaan daarin mee met onzen te vroeg gestorven De Genestet, die, als hij alle Sinten wilde negeeren, toch in de Sint van 5 en 6 December wilde blijven gelooven. (Lees hiervoor zijn ernstig-komisch gedicht Sinterklaasavond. Doch we willen ook meegaan met degenen, die om hun rijper kroost een weinig tegen de kermispret opzien. En we kunnen ons inden ken in de gedachten van die partijen, welke beslist tegen de kermis zijn. Doch genoeg hierover. We wilden heele- maal niet polemiseeren over den kijk, dien ver schillende richtingen op openbare feesten als de kermis hebben en alleen even causeeren over dewijk had en dat ’t getal dertien voor die beiden nog bijzondere beteekenis had, daar Lodewijk in Frankrijk ook de dertiende koning van dien naam was en Anna de dertiende prinses van.’t Spaansch-Oostenrijksche huis. Verder telde zoowel de naam Anne d'Aulri- che Anna van Oostenrijk) als »Loys de Bourbon* oude schrijfwijze voor Louis Lodewijk) juist dertien letters. Zulk een merk waardige wenk van ’t toeval moest men vol gen en zoo werden deze beiden samen een paar. Later trok men nog al in twijfel, of dit hooge paar werkelijk voor elkaar bestemd was geweest, want er kwamen geen kinderen. Jaar na jaar verliep en deze echt bleef kin derloos. En toch zouden zij, die aan geluk gedacht hadden, gelijk krijgen. Want in het 23ste jaar van hun trouwen werd er een prins, de latere Lodewijk XIV, de groote koning, de »Roi soleil*, geboren. En kijk eens aan drie en twintig heeft in ’t Hollandsch 13 letters en luidt in ’t Fransch: »vingt-trois ans« en hier telt men ook weder 13 letters. En wonder boven wonder, buiten deze »Loys« kreeg Anna van Oostenrijk ook nog een klei nen »Phillippe (Oude schrijfwijze) en »Loys« en sPhillippegeven te zamen ook weder 13 letters. Wie nu nog durft te meenen, dat ’t getal 13 een ongeluksgetal is, moet ’t zelf maar weten. Hoe kwamen we ook haast van de kermis op de vermaarde getallen Ja, zult ge zeg gen, de kermis 'zit u in ’t hoofd. Dit is waar. Maar onze kermis duurt ook juist een week, dus 7 dagen; alweer een van de mooie getal len. Nu, we hopen, dat onze kermis èn voor degenen, die er wel, èn voor die er niet aan doen, een gelukkig zevental dagen mogen vor men. Voor ons heeft ze reeds ’t geluk aange bracht een artikeltje voor de courant te ver schaffen. 3 P. S., 51 jaar, schipper, ged. te Terhorne, idem alsvoren, eene boete van f 1,50 of 2 dagen hechtenis. 4 H. B., 39 jaar, werkman te Sneek, wegens over treding der Leerplichtwet, bij 2e herhaling gepleegd, eene boete van f 5 of 2 dagen hechtenis. 5 H. de H., 65 jaar, koopman te Sneek, zonder de vereischte vergunning eene inrichting houden, bestemd tot bewaring en verwerking van lompen, eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis. 6 C. S., 40 jaar, bakker te Sneek, wegens overtre ding der Veiligheidswet, eene boete van f 6 of 3 dagen hechtenis. 7 J. S., 32jaar, broodbakker te Sneek, idem alsvo ren, eene boete van f 6 of 3 dagen hechtenis. 8 G. Z., 46 jaar, scheepstimmerman te Sneek, we gens overtreding der Arbeidswet, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 9 A. B., 33 jaar, te Sneek, idem alsvoren, 3 boeten van 50 cent of 1 dag hechtenis voor iedere boete. 10 C. H., 58 jaar, smid te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 11 0. L., 27 jaar, timmerman te IJlst, wegens zonder schriftelijke vergunning van B. en W. een ge bouw voor een gedeelte vernieuwen, eene boete van f 8 of 4 dagen hechtenis. 12 R. B., 65 jaar, tapster, weduwe van Re W. te Sneek, wegens overtreding der Drankwet, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 13 G. K. P., 44 jaar, sigarenmaker te Sneek, we gens het visschen in gesloten vischtijd, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 14 M. M., 48 jaar, broodventer te Sneek, idem als voren, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 15 J. B., 69 jaar, visscher te Sneek, idem alsvoren, 2 maal gepleegd, de 2e maal des nachts, 2 boeten, een van f 4 of 2 dagen, en een van f 8 of 4 dagen hech tenis. 16 A. v. d. V., 32 jaar, visscher te Abbega, wegens eens anders vischwater bevisschen zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende, eene boete van f 4 of 2 dagen hechtenis. 17 J. v. d. B., 29 jaar, koopman te IJsbrechtum, als geleider van een hondenwagen, waarvoor een hond is aangespannen, dezen hond niet voorzien hebben van een muilband, welke het bijten verhindert, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 18 M. S., 33 jaar, vrachtrijder te Hommerts, idem alsvoren, eene boete van f3 of 2 dagen hechtenis. 19 T. E., 43 jaar vethandelaar te Bolsward, idem alsvoren, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 20 D. R. H., 12 jaar, en J. B. D., 11 jaar, beiden zon der beroep, te Oosterwierum, wegens het zoeken naar eieren van kievitten, ieder eene boete van f 2 of 1 dag hechtenis. ling had moeten ontrukken. De ander was minder gevoelig en nam de brandende lamp van de tafel om het gelaat van den doode te kun nen bezien. Zie eens, hij heeft willen ontvluchten. Om zich onkenbaar te maken, heeft hij zijne knevels afgeknipt. Dan begrijp ik niet waarom hij zelfmoord heeft gepleegd; wie weet, is hij niet aan een beroerte ge storven. In ieder geval zal ik spoedig den dokter ha len en onzen chef bericht geven. Proft begon de kamer nauwkeurig te onderzoeken. Hij vond de schaar en de afgeknipte knevelharen. Ik begrijp echter niet, waarom hij den geheelen dag nog hier gebleven is, mompelde hij bij zich zelven. Hij moet gedacht hebben dat hij veilig was, dood kan hij nog niet lang wezen, deze lamp schijnt weinig langer dan twee uren gebrand te hebben. Hij trok alle laden open, zocht in alle kasten, bekeek elk stukje papier, doch kon niets vinden, wat maar in de verste verte geleek op een spoor van den misdaad waaraan hij den doode schuldig achtte. Dat hij hier de gestolen juweelenzou vinden, had hij niet verwacht, doch wel meer geld dan Heinz op eer lijke manier in bezit kon krijgen. Als dader of mede plichtige aan zulk een moord en diefstal zou hij niet gevlucht zijn zonder een goed deel van den buit mee te nemen. Intusschen verscheen de dokter en deze verklaarde na een langdurig onderzoek, dat de overledene aan een hartkwaal was gestorven. Thans gingen de beambten met hun arbeid voort; zij doorzochten de kleeren van het lijk en spoedig toonde Proft met een zegevierenden glimlach de twee bankbil jetten van vijfhonderd mark, die graaf Ahlers’ naam op de rugzijde vertoonden. (Wordt vervolgd). Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. LS- it tURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1