tl ÉDWS- ffl ADVERTESTIERLA» WOK SJM BN ««8TBM. k, De J-iardzeilerij. BE DOOBE ÏÏILLIOiVNAIR. I Zaterdag'19 Augustus 1905. 90e Jaargang. No. 99. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. I 4 K. rd. or voor en De eigenlijke HOOFDSTUK XXVI. - 1 leen op oe- :air Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ore en- IL- i' Nadat dit alles was besproken, vroeg Proft aan den inspecteur hoe het met Hollenberg stond en wat men omtrent hem had vernomen. r Voorloopig niets, dat met den moord in betrek king kan staan, luidde het antwoord, maar op grond van uwe mededeelingen wordt hij scherp in het oog gehouden. Gelooft gij niet, dat hij ook medeplichtig is? De inspecteur schudde het hoofd. Ik zou niet weten, hoe hij dat moet wezen. Mijns inziens heeft Hollenberg zich hoofdzakelijk in betrek king gesteld met Werling om door dezen te worden geholpen bij valsch spelen of zulke zwendelarij. Ik denk, dat Werling zich mooi heeft voorgedaan aan den graaf toen zij samen bij Hollenberg waren, hem later naar huis heeft vergezeld en met hem naar binnen is gegaan om later zijn medeplichtigen te kunnen binnen laten. Wel mogelijk, gaf Schmelzer toe. In dat geval is hoogst waarschijnlijk een van die laatsten de eigenlij ke moordenaar. Proft haalde de schouders op. Of Werling den moord gepleegd heeft of niet, is slechts bijzaak; in ieder geval is hij er bij betrokken. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 35) Dit maakt verderen twijfel onmogelijk, zeide hij. Zij vonden nog meer geld bij den doode en in den borstzak het bewijs van ontslag, dat aan Heinz Werling bij het verlaten der gevangenis was uitgereikt. In dien zelfden zak was ook een oude, geel geworden brief. Deze was vele jaren geleden door een kinderhand ge schreven. Hij begon met: «Lieve papa!» en eindigde met de woorden: «Uw innig liefhebbend dochtertje Liesbeth.« Proft las den brief en reikte hem vervolgens aan Schmelzer, die, met medelijden vervuld, het schrijven las en toen aan zijn collega teruggaf. In de haast had Heinz met de andere papieren ook dezen brief in de borstzak van zijn dooden broeder gestopt. Dit nauwkeurig onderzoek liet bijna geen twijfel, of Proft was juist geweest met zijn flink optreden zoo spoedig den dader gevonden van den moord, gepleegd op graaf Ahlers. Volgens de verklaringen van het dienstpersoneel van den graaf was deze pas laat in den avond thuis geko men in gezelschap van een heer. Dat die heer niemand anders dan Heinz Werling was geweest, bewezen de bankbiljetten, die nu in zijn kleeren werden gevonden. Het was niet geheel onmogelijk, dat die biljetten op eerlijke wijze in zijn bezit waren gekomen doch waarom had hij dan zijn knevels afgeknipt en zich blijkbaar gereed gemaakt om te vluchten? Toen de oude heer Kobitz en zijne vrouw ’s nachts half een thuis kwamen, vonden zij een menigte menschen voor hunne woning staan. Om ’s hemels wil, man, kijk eens! riep de waar dige juffrouw. Er moet iets gebeurd zijn. Daar heeft Gus- ta ons huis in brand gestoken of wat anders gedaan dat verschrikkelijk is. Mijnheer Kobitz was niet zoo angstig uitgevallen en lachte om dit denkbeeld. Hij was echter in slechte nummer, terug waren, had de prijsuitdeeling plaats. De voorzitter der zeilvereeniging «Sneek*, de heer mr. P. C. Andreae, begon met de winnaars te begroeten en betreurde ’t dat de eerste en tweede klassen niet konden zeilen; ’t was jammer, dat men den heer H. Vrolijk geen partij had gegeven. De prijzen en premies werden verder met een toepasselijk woord uitgereikt aan de win naars, die zich met ’t bestuur en jury op het planchet vereenigd hadden. In de 3e klasse werd de prijs, een verguld zilv. medaille, gewonnen door «Mascotte» van den heer P. Reinouts van Hagain2uur 10 min. Sl'/j sec; de premie, een zilv. med., door »Vlieg« van den heer J. G. Hibma te Sloten, in 2.14.51 Yj. Een verschil dus van 4 min. Beurtschepen: le prijs f 40, (uitgeloofd door den heer mr. O vink, van Groningen): «De vier Gezusters® van P. v. d. Meer te Oudega in 2.7.58; le premie (manilla zeilschoot, aangebo den door den heer P. de Jong Pz., afgetreden lid der directie, en tien gulden): «De Jonge Dieuwke« van M. Pot te Bakhuizen in 2.11.2; 2e premie (f 10): «De nieuwe Zorg« van L. G. Duiker te Hommerts in 2.13.55; 3e premie f 7,50): «Nieuwe Zorg* van K. van der Meu- len te Heidenschap in 2.13.58; 4e premie (f 5): «De 2 Gebroeders* van Gebr. Nijenhuis te Be- neden-Knijpe in 2.14.13. De voorzitter wijst op de verandering, die men in de klassen schouwen gebracht heeft en vindt, dat de nieuwe regeling blijkbaar goed ismen kreeg nu twee klassen van drie schouwen, die mooie partijen te zien gaven. Groote schouwenprijs (een kunstvoorwerp): »Friso« van den heer H. van der Zee alhier, in 2.8.54; premie (kunstvoorwerp): «Jonge Jan« van den heer P. J. Olij, alhier, in 2.10,10. Kleine schouwenprijs (kunstvoorwerp): «Pólle Schouw® van H. Postma, Grouw, in I. 36.24; premie (kunstvoorwerp) »N. N.« van J. de Boer te Goïngahuizen in 1.38.52. Bij de uitdeeling der prijzen in de volgende klasse (tjotters) merkt de voorzitter op, dat de invitatie zoo goed ontvangen is. Prijs (verg, zilv. med.): «Jonge Minnevan Ids Rosier te Warga in 2.8.5; premie (zilv. med.) «De Hoop* van den heer J. Zwart alhier, in 2.10.25. De voorzitter geeft nu ’t woord aan ’t be stuurslid, den heer R. Gorter, die verklaart met genoegen de klasse motorbooten op dezen wedstrijd vertegenwoordigd te zien; de motor- terlaten, totdat het lijk kon weggevoerd worden. Doodsnikte Gusta. En hij heeft mij juist nog een mark gegeven, toen ik uitging. De inspecteur keek haar onmiddellijk aan. Ben je van avond uit geweest vroeg hij. Ja, luidde het aarzelend gegeven antwoord. Hoe lang? Gusta keek angstig naar hare tante. Bij zevenen ging ik wegen en.ach, tante, wees niet boos, ik zal het nooit weer doen, om halfelf was ik weer thuis. Dan is die man langer dan drie uren alleen ge weest, sprak de inspecteur. Dit is gewichtig nieuws. Wanneer dus iemand van avond bij hem was geweest, zou je daaromtrent niets kunnen mededeelen? Neen, snikte Gusta. Hij beloofde mij, dat hij zou opendoen als er iemand kwam gedurende mijne afwezig heid. De inspecteur maakte nog eenige aanteekeningen en ging heen. Bewust van hare schuld en omdat er tijdens hare af wezigheid iets verschrikkelijks gebeurd was, keek Gusta smeekend naar hare tante; doch deze was zoo aangedaan door het vreeselijke wat er in haar huis was gebeurd, dat zij er niet aan dacht boos te zijn. Te één uur kwam Wilhelm thuis. De menigte voor het huis was uiteengegaan en de jonkman was te veel met zijne eigen gedachten bezig om de ongewone stemming in huis op te merken. Vader, vandaag is er een in de Diergaardestraat vermoord, sprak hij. Ik kwam er langs rijden en heb ook eens naar dat huis gekeken. Zoo kwam ik ook voorbij de woning van mijnheer James Walter. Daar was de verdieping geheel verlicht; die is dus zeker aan gekomen. Nu ga ik er morgen dadelijk met mijn brief heen. (Wordt vervolgd.) Kermis beteekent niets. De drukte is dan op ’t water. Duizenden gaan naar de kermispolle, per boot, per schip, per bootje, of hoe dan ook. De booten ma ken eerst een toertje naar het eigenlijke wed strijdterrein, maar dan ook haast-je, rep-je, naar ’t kermisterrein. En daar was het weer de echte joolde kermis in de stad kan er niet tegen uit. Dat is je echte jool! Hossen, zingen, dansen; twee draaimolens, twee lucht schommels, gezonde en ongezonde apotheken, zuivere en onzuivere wegerijen, et ce qui suit. De beweging op deze polle, gedurende een paar uren, is en blijft echt, typisch. Ondertusschen bemoeien zich deze duizenden heel weinig met de eigenlijke zeilsport; men is er uitmen zoekt en vindt er jolige drukte. Doch deze drukte past voor den echten toeschouwer in het kader der groote bewe ging, die de Sneeker hardzeilpartij heet. Heerlijke beweging in onze schoone Friesche wateren. Hier booten, daar bootjes, schepen, scheepjes, pleizier- en huurvaartuigen. En overal de mooie waterpartijende vaarten, zich kronkelend tusschen het lage groene land zich nu weer verwijdend, dan weer nauwer wordend en dan de groote plassen, die een klein zee-ideetje gevenen daartusschen de pollen met het vele riet, met de russchen het zachte gras op den zachten bodem. Op gewone dagen is het er stil en poëtisch. Poëtisch aangelegde naturen zouden hier da gen, ja weken willen rondzweven, in de echte natuur van het Friesche waterland, verre van ’t gewoel der steden, verre van de drukte der moderne beslommeringen. Doch op hardzeilersdag komt daarbij die drukke beweging van vaartuigen die beweging van hartstochtelijke watersportdie algemeene feeststemming. We gingen ditmaal met de directiebcot, waarop zich de directie en vele leden veree nigd hadden. De jury was natuurlijk reeds op de meer. Vroolijk klonken de tonen der schutterij mu ziek, die zich den geheelen dag dapper weerde. Kon men in de Houkesloot reeds bemerken, dat ’t laag water was, vooral het aanleggen aan de feestpolle kostte heel wat moeite. Eerst om twee uur ongeveer waren de passagiers op het terrein. Doch men behoefde zich op de boot, die al maar werkte om zich uit de ondiepten los te werken, niet te vervelen. Men had een eenig mooi gezicht over het water en kon den geheelen wedstrijd uitnemend volgen. Op de feestpolle was een plancher aange bracht, want het concertprogramma meldde ook een vijftal dansnummers. Önnoodig te zeggen, dat het plancher er niet doelloos lag. Intus- schen vorderde de wedstrijd. Het was echt weer. Een stevige bries, die er volstrekt niet flauwer op werd. Men zag soms met bezorgd heid naar de mededingende vaartuigen; hadden de beurt- en vrachtschepen geen last van den stijven bries, de kleinere booten hadden’t soms kwaad genoeg. Een paar vaartuigen kregen averij aan de tuigage; nl. de «Silvana» van den heer Stam; die genoodzaakt was ’t groote zeil te strijken en «De Nieuwe Zorg« van L. G. Duiker, Hommerts, die den gaffel brak, doch bleef doorzeilen en tot ieders voldoening in de klasse beurtschepen den 3en prijs verwierf. ’t Was jammer, dat de eerste en tweede klas (boeiers en jachten) geen deelname vond. Alleen de «Maria» van den heer H. Vrolijk, alhier, de winnaar van den «Sneeker Cup«, had zich aangemeld in de klasse jachten. Doch de derde klasse (centerboards en kiel- booten) was mooi. Het programma toonde vijf deelnemers. In de vierde klasse deden niet min der dan 12 beurt-en vrachtschepen mede. Dan waren er drie groote «schouwen» (1,55 tot 1,80 M.) en drie «kleine schouwen®. Een prachtige klas was de invitatieklas der «groote booten» (tjotters); hier telde men zes deelnemers. Ver melden we ten slotte nog de twee luxe-motor- booten, die na afloop der andere wedstrijden tegen elkaar kampten. Wat een heerlijk gezicht van af het feest terrein. Overal beweging. Met spanning volg de men den kamp tusschen de hardzeilers. Men kon zien hoe ieder der zeilers zich inspande en zich niet om een spatje water bekommerde; sommigen kwamen aan «met geen droge draad aan ’t lijf.» En tusschen al de strijders, de pleiziervaartuigen van allerlei grootte en vorm, o. a. de ferme en fraai ingerichte motor boot «Olga», die aan de kade dezer dagen ieders aandacht trok. En telkens kwamen er stoombooten, soms geheel versierd, vele met muziek en alle vol passagiers, die even een kijkje in de meer namen, om daarna aan de kermispolle aan te leggen, waar tal van sche pen lagen. Toen de motorbooten, het laatste wedstrijd- stemming omdat deze avond hem van zijn gewoonte had doen afwijken bovendien was het bij zijne familie erg tochtig in de kamer geweest zoodat hij in den rech terschouder geduchte rhenmatische pijnen gevoelde. Och wat, gekheidzei hij. Als het huis in brand stond, moesten wij toch de vlammen zien, of ten minste den rook. Er zal een dronken man voor ons huis liggen. Maak maar voort, dat wij thuis komen, ik heb zooveel pijn, dat het me niets verwondert als ik in de eerste drie weken geen voet buiten de deur kan zetten. Toen zij bij huis waren, bleek het, dat de vrees van juffrouw Kobitz maar al te gegrond was geweest. Zoo juist heeft de politie in dit huis een moordenaar gevangen genomen, hoorde zij een vrouw tot een an dere zeggen. Een moordenaarschreeuwde juffrouw Kobitz. Dat is onze huurder! Ik heb je altijd wel gezegd, man, dat ik hem niet vertrouwde Mijnheer Kobitz schelde aan en bleek en bevend kwam Gusta de deur openen. Nu trok de heer des huizes zijne vrouw naar binnen en sloeg de opdringende nieuwsgierigen de deur voor den neus dicht. Toen Schmelzer met den dokter en den inspecteur was teruggekomen en den politieagent met een bood schap had weggezonden, was Gusta in haar angst bij de kachel neergehurktin gespannen verwachting luister de zij of ’t boven tot een bloedigen strijd kwam tusschen Werling en de politie. Daar zij de kamer niet weer had durven verlaten, had zij ook niets vernomen van Werling’s dood. Toen echter de inspecteur den heer Kobitz en echt- genoote hoorde thuiskomen, kwam hij de trap af, deelde hun mede wat er gebeurd was en zei ook dat hij de bovenkamer moest afsluiten en een politieman zou ach- Het was Woensdag voor Sneek weer de dag der dagen! Het was de groote Sneeker hardzeilpartij! Altijd een eenige dag! Doch ditmaal bui tengewoon! 't Weer was al van te voren be trouwbaar. ’t Was niet te warm. En er woei een stevige koelte. En regen geen kans er op. ’t Was dus je ware hardzeilers- weer. Kwamen reeds vóór Woensdag enkele vaartuigen aan, zoodat men kon bemerken, dat er wat op til was, Woensdagmorgen be gon toch voor ’t groote publiek de eigenlijke drukte. Onze hardzeilerij heeft toch dit voor: Ze geeft één algemeene feestdrukte. Feestbe- weging voor hen, die niet verder 'komen dan de kaden. Feestjool voor de duizenden, die naar de kermispolle trekken. Volle feestvreugde voor allen, die het werkelijke hardzeilen ook van nabij bezien. Sporthartstocht-feest de eigenlijke deelnemers aan den strijd! Reeds vroeg Was weer overal in de stad beweging merkbaar. Hardzeilers, die zich slag vaardig maakten. Zeilschepen, die passagiers verwachtten, of voor eigen pleizier naar de meer zouden gaan. En steeds meer vlaggen- tooi inde straten. En steeds meer volkop.de been. En toen kwam om tien uur de optocht van de directie met de Vlag der Vereeniging; de schutterijmuziek voorop; een massa volk voor en achter en langs den stoet. Langzamerhand kwamen de stoombooten hun ligplaats opzoeken en van buiten kwamen er telkens andere stoomers, velen met muziek en gedeeltelijk vol passagiers. En dan komt de echte beweging aan de kade. Massa’s menschen. Telkens muziek. Draaiorgels. Ver- koopers van «wie nog een lijst», die den ge heelen morgen de geheele stad bewerkten, concentreerden zich, waar de drukte en dus de negotie was. Onderwijl hebben zich de hardzeilers reeds naar de bakens bij het Kolmeer begeven en tegen 12 uur vertrekt de ledenboot, de Nijver heid III, met directie en leden. Doch aan de kade blijft ’t druk, vooral als te één ure en later de booten met passagiers meerwaarts gaan. En dan is 't stil in de stad. 'l L l ire zeg; Et OURAHT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1