VOOll 8SM ES OISTWES. DE DOODE MILLIOÏÏÏÏAIR. Zaterdag 2 September 1805. No. 70. 60e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. I van HOOFDSTUK XXIX. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tjjde aangenomen. belangen van James Walter behartigde. Het luidde al dus: VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 29 Augustus 1905, ’s namiddags te 7 uur. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig met kennisge ving de heer dr. G. Bouma. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling 1. Resumtie der Notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 9 Augustus 1.1. gehouden vergadering onveran derd goedgekeurd en gearresteerd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van: a. Eene resolutie van h.h. Ged. Staten dezer Pro vincie, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 9 Augustus j.l., tot het doen eener betaling uit het fonds voor Onvoorziene Uitgaven; b. Een schrijven van den heer G. Gorter alhier, dat hij zjjne benoeming tot Commissaris der Gemeentelijke Muziek- en Zangschool aanneemt; c. Een idem van L. Engwerda te Schenkenschans, dat hij zijn verzoek tot het hebben van een ganghout, naar den trekweg onder Leeuwarden, intrekt; d. Een adres van het Bestuur van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat alhier en mede-ónderteekenaren, van 11 dezer, verzoekende te besluiten tot de oprichting van een gratis avond-teekenschool voor alle vakken en eiken leeftijd; e. Een id. van K. Molenaar alhier, verzoekende verhoo- ging zijner jaarwedde als concierge aan school no. 3; f. Een idem van G. van der Weide, als concierge aan het Gymnasium; g. Een idem van N. J. Beversen, ingenieur te ’s Gravenhage, verzoekende de toegezegde subsidie ad f 30,000, voor den aanleg van een stoomtram Stavoren Balk—Sneek, niet te verminderen doch zoo mogelijk eenigszins te verhoogen h. Een idem van J. Zejjl en 10 mede-onderteeke- naren, verzoekende het haventje, loopende van de Sneeker Trekvaart naar de le Steenklipstraat, te doen dempen; i. Een idem van B. Douma alhier, verzoekende hem restitutie van pachtpenningen van de brug »de Laatste Stuiver» te willen verleenen; j. Eene resolutie van h.h. Ged. Staten, houdende goedkeuring van het le suppl. Kohier van den Hoofde- Ijjken Omslag, dienst 1905; k. Een adres van R. Schaafsma te Dille onder Rau- werd, verzoekende op dezelfde huurvoorwaarden ver lenging van pachttijd, voor den tijd van vijf jaren, van 39) Zijn broeder was steeds gewoon geweest alles met de grootste nauwkeurigheid en regelmaat te ordenen; daaraan had Heinz Werling het nu te danken, dat hij snel een overzicht kreeg van zjjne bezittingen en ge makkelijk bekend werd met sommige omstandigheden, waardoor hij beter in staat was om als de ware James Walter op te treden. Daarbij kwam hem zeer goed te pas de gemakkelijkheid, waarmee zjjn broeder alle za ken had behandeld sedert zijn terugkomst in het vader land. Ook Heinz kon nu voor alles den tijd nemen zon der verdenking op te wekken, en hij had zich stellig voorgenomen geen enkele schrede voorwaarts te doen, zonder zich overtuigd te hebben dat hij vasten grond onder de voeten had. Uit brieven en aanteekeningen van zijn broeder ver nam hjj, dat hij een secretaris, zekeren heer Gerhard Heyl, te verwachten had. Dit maakte hem angstig, daar hjj niet wist, in hoeverre deze met zijn broeder bekend was, doch rekenende op de sprekende gelijkenis en in het vaste voornemen om zeer voorzichtig te wezen in zjjn spreken, hoopte hij zijne rol te kunnen voortspelen. Eerst tegen tien uur zat Heinz Werling neder om te ontbjjten. Op de tafel vond hij een dozijn brieven; de meeste waren aanbiedingen van winkeliers. Slechts een brief van aanbelang was er bij; dit was een kort schrij ven van den Berljjnschen bankier, die voorloopig de «Mijnheer «Bij dezen heb ik de eer U mede te deelen, dat ik van uwen agent te Johannesburg de sommen gelds heb ontvangen, die Uwe bezittingen in Zuid-Afrika bij den verkoop hebben opgebracht. «Van deze gelegenheid maak ik gebruik om U te verzoeken mij spoedig met een bezoek te willen vereeren. Gaarne ontving ik dan Uwe bevelen betreffende deze geldsbedragen, en tevens zou dan voor U eene rekening kunnen geopend worden. «Met de meeste hoogachting. Uw dienstv. dr. A. Bernuth». Hiermede was alvast een groote zwarigheid uit den weg geruimd. Alle wissels, door hem als James Walter onderteekend, zouden voortaan voldaan worden, als zij de handteekening vertoonden, die hjj in de boeken van deze bank zou plaatsen. Nadat hij alle ingekomen brieven gelezen had, voerde James Walter een kort gesprek met zijn bediende. Hij verklaarde, dat hij voorloopig zeer stil wenschte te leven en dus slechts de allernoodigste bezoeken wenschte te ontvangen. Hij wilde zoo weinig mogelijk gestoord worden: daarom mocht niemand bij hem worden toege laten dan alleen die personen, welke zich niet lieten afwijzen. De bediende Karei geheeten verzekerde, dat aan dit verlangen zou voldaan worden, en aaugemoedigd door Walter’s vriendelijkheid, wilde hij zijn heer, die immers pas te Berlijn was aangekomen naar hij meende, gaarne bekend maken met het laatste nieuws; daarom veroorloofde hjj zich een kleine opmerking. Het ochtendblad lag blijkbaar nog onaangeroerd op Wijl ’t Dagel. Bestuur onderhandelinge’n heeft geo pend met het bestuur van het R. K. Ziekenhuis voor de opname van lijders aan besmettelijke ziekten, wen- schen B. en W., indien eene overeenkomst tot stand komt, de betrekking van Geneesheer-Directeur aan het Ziekenhuis voor besmettelijke ziekten, te doen verval len en dezen dan eervol ontslag te geven. De Raad maakt geen bezwaar de benoeming op deze voorwaarde te doen. Tot stemming overgaande wordt de heer dr. Posthu mus benoemd met 13 stemmen naar eene jaarwedde van f 100 de heer dr. Wartena verkreeg 1 stem. 5. Bevestiging van den heer Dr. A. C. Antusch als directeur der Burgeravondschool. Mede ingevolge het advies van den Inspecteur M. O., den heer de Groot, en dat van de Commissie van Toe zicht M. O., bevelen B. en W. voor het tijdvak van 1 September 19051 September 1906, op eene jaarwed de van f 100, waaruit, advertentie-kosten uitgezonderd, de bureau-behoeften moeten worden bestreden, als directeur der Burgeravondschool aan, de heer Dr. A.C. Antusch. De uitslag der gehouden stemming is dat de heer dr. Antusch met 13 stemmen is herbenoemd, terwijl 1 briefje blanco was. 6. Adres van A. Veen en Zoon en T. S. Hoekstra in zake verharden van voetpad en reed nabij hunne per- ceelen. Burg, en Weth. stellen voor op het verzoek van adressanten, om een reed over stadsland, ten behoeve van hunne perceelen aan de Franekervaart, *e verhar den en daarvoor eene bijdrage uit de gemeentekas te mogen ontvangen, afwijzend te beschikken, aangezien de eerstgenoemde adressante, de firma A. Veen Zoon, geen recht op genoemd pad heeft en laatstgenoemde daarover slechts recht van pad heeft. De adressant Hoekstra kan echter zijn verzoek her halen enkel ten behoeve van zijn perceel. De heer Veen zegt, dat er in het voorstel van B. en W. staat, dat de eerste adressante geen recht op dat voetpad heeft en vraagt of dit wel is onderzocht. De 2e onderteekenaar van het adres heeft zijn land van de le gekocht. De Voorzitter herinnert, dat het adres in handen der commissie voor gemeente-eigendommen werd gesteld, die heeft geadviseerd een afwijzende beschikking te ne. men. Het door den heer Veen bedoelde onderzoek behoeft niet door de gemeente maar door de eerste adr. te geschieden. De heer Fennema meent ook, dat men geen recht kan geven om een voetpad te verharden aan iemand, die geen recht op dit pad heeft. Voor ongeveer 20 jaar werd hier ook een dergelijke aanvraag behandeld en toen is opgemerkt, dat de molen van de firma Veen wel de tafel, zeker wel omdat mijnheer nog niets had ver nomen van den verschrikkelijken moord, die slechts weinige huizen verder in de straat op graaf Ahlers ge pleegd was. De ongelukkige graaf was gedood door een zwaren slag op het hoofd en daarna verborgen in de brandkast, waaruit al de juweelen van mevrouw de gravin, zijne moeder, verdwenen waren. Slechts met moeite wist Heinz Werling zich te be- heerschen en een passend gezicht te zetten. Opzettelijk had hij de kranten niet gelezen, om niet herinnerd te worden aan de ontzettende gebeurtenissen, die zoo plot seling in zijn leven hadden ingegrepen. Liefst zou hij den bediende onmiddellijk het zwijgen opgelegd hebben, doch dit had bevreemding kunnen wekken, daar ieder mensoh gewoonlijk belang stelt in een moord, te meer, als zulk een misdaad dicht in de nabijheid is gepleegd. Zoo liet hij dan den bediende voortgaan en wachtte in gespannen verwachting wat hij nog te hooren zou krijgen. Ja mijnheer, het is een vreeselijke geschiedenis; de geheele stad is er vol van. Zoo juist heb ik in de krant gelezen, dat de politie den moordenaar op het spoor is. In de Reichenberger- straat heeft iemand zelfmoord gepleegd, en dezen per soon brengt men in verband met den moord. Zoo? Wie is die man? Daarover zegt de krant niets, maar de menschen staan bij hoopen op straat het huis aan te kijken. Verschrikkelijk, ’t is verschrikkelijk. Zei je niet, dat er ook juweelen gestolen zijn? Ja mijnheer, de moord zal wel door den dief ge pleegd zijn om niet aan het gerecht te worden overgele verd. Zooals ik van den bediende van den graaf vernam dat is een vriend van mij begrijpt men maar niet, hoe de moordenaar is binnengekomen, als hij niet ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. de herberg de Dille en een perceel weiland aldaar. De Voorzitter stelt voor: het adres van den heer Beversen, onder g genoemd, te behandelen wanneer het adres-zelf aan de orde komt en het advies van de Kamer van Koophandel hieromtrent is ingekomen; de adressen sub i en k voor te bereiden ter nadere behan deling; het adres sub h, welk verzoek tot demping zeker ook zijn oorsprong vindt in den tegenwoordigen lagen waterstand, eveneens nader ter tafel te brengen; op de adressen sub e en te letten bij de behandeling der desbetreffende post op de begrooting voor het volgend jaar; het adres sub d met spoed voor te berei den en zoo mogelijk in de 2e September-vergadering te behandelen; er zal een onderzoek moeten plaats heb ben betreffende een locaal en of er mogelijkheid be staat voor inwilliging van het verzoek en, zoo ja, op welke voorwaarden. Nog stelt Spr. voor, de niet-gememoaeerde stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 3. Benoeming van Geneesheeren bij de Algemeene Arm voogdij. De Voorzitter zegt, dat de geneesheeren voor den tijd van 3 jaren worden benoemd,welke tijd nu metl Sep tember afloopt, zoodat nu weder in de vacatures moet worden voorzien. Door heeren Armvoogden worden voor het tijdvak van 1 September 1905 tot 1 September 1908 ter benoe ming aanbevolen: voor de vacature-dr. R. Wartena: de heeren dr. R. Wartena en dr. J. Hannema: voor de vacature-dr. D. H. Posthumus: de heeren Dr. D. H. Posthumus en L. Hertzberger; voor de vacature-dr. G. Bouma: de heeren dr. G. Bouma en L. Hertzberger. De uitslag der gehouden stemmingen is als volgt: dr. Wartena 12, dr. Hannema 2 st.; dr. Posthumus 10, de heer Hertzberger 3, dr. Han nema 1 stem; dr. Bouma 14 stemmen. Hieruit blijkt dat zijn herbenoemd de heeren dr. R. Wartena, dr. D. H. Posthumus en dr. G. Bouma; de 2 eerstgenoemden ieder op eene jaarwedde van f 350 en laatstgenoemde op eene jaarwedde van f 250. 4. Benoeming van een Geneesheer-Directeur aan het Ziekenhuis voor besmettelijke ziekten. Ingevolge art. 4 der verordening voor ovengenoemd Ziekenhuis, moet de betrekking van Geneesheer-Direc teur dezer inrichting worden opgedragen aan een der Geneesheeren bij de Algemeene Armvoogdij, waarom heeren Armvoogden alphabetisch ter benoeming, voor den tijd van een jaar, ingaande 1 Sept. 1905, aanbeve len de heeren dr. D. H. Posthumus en dr. R. Wartena. recht had over de Franekervaart te gaan naarde Oude Dijk maar geen recht van pad had over gemeenteland het zou een verzwaring van erfdienstbaarheid zijn, indien men nu aan de firma Veen toestond een verhard voetpad over gemeenteland te leggen. Na nog eenige discussie, waaraan deelnemen de hb. Beekhuis, Fennema en de Voorzitter, wordt met al gemeene stemmen (buiten medewerking van den heer Veen) besloten, overeenkomstig het voorstel van B. en W., afwijzend op het verzoek te beschikken. 7. Verordening op de heffing en invordering van marktgeld voor staanplaatsen. De Voorzitter herinnert, dat men deze en andere belasting-verordeningen voorloopig op korten termijn had goedgekeurd; thans moeten deze opnieuw worden vastgesteld. B. en W. hebben nu deze verordening herzien en geen aanleiding gevonden wijzigingen aan te brengen, waarom dan ook wordt voorgesteld boven genoemde verordening ongewijzigd opnieuw vast te stellen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 8. Verordening op de heffing en invordering van wik- en weeggelden. Ook deze verordening wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming onveranderd vastgesteld. 9. Verordening op de heffing en invordering van marktgeld wegens het ter markt brengen van Boter en Kaas. Eveneens wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming besloten ook deze verordening onveranderd vast te stellen en daarop, evenals voor de 2 eerstgenoem de, de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. 10. Adres onderwijzeres H. v. d. Weij inzake trak- tementsregeling gedurende het verleend verlof. De Voorzitter herinnert dat in de vorige vergadering aan adressante, wegens ziekte, verlenging van verlof werd verleend tot 1 November; nu moet nog worden uitgemaakt of het verlof al of niet met behoud traktement zal zijn. Burg, en Weth. stellen voor nog voor deze 2 maan den traktement toe te kennen, doch dat 1 November hiervoor dan ook de uiterste termijn zal zijn. De heer Schijfsma wil in het voorstel deze laatste clausule laten vervallen, daar dit gedeelte z. i.niet goed op het gestel van adressante zal werken en er ook uit kan worden opgemaakt dat, indien adressante tegen 1 November niet is hersteld, zij uit hare betrekking wordt ontslagen. De Voorzitter antwoordt, dat dit laatste allerminst de bedoeling is; allen zullen zeker gaarne medewerken om aan gemeente-ambtenaren datgene te doen toeko men, waarop ze recht hebben. Nu vroeg adressante in de vorige vergadering, daar zij volgens een overge- de man is, die met den graaf is meegekomen en met hem gerookt en gedronken heeft, maar dat is bijna niet te gelooven. Volgens hetgeen je mij daar vertelt, is het eerder aan te nemen, dat de dieven later ingebroken hebben. Neen, mijnheer, voor deze onderstelling is geen reden. De bediende vertelde mij, dat wie de moorde naar ook moge wezen deze moet binnengeslopen of op de gewone wijze door iemand binnengelaten zijn. Daar werd geklopt en een bediende trad binnen. Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar er staat een huurkoetsier buiten, die u wenscht te spreken. Heeft u onlangs ’s avonds iets in zijn rijtuig laten ligger? Ik onlangs .iets laten liggen in een rij tuig? stotterde Heinz Werling verbaasd. Een oogenblik vergat hij de rol die hij speelde; doch snel bedacht hij zich en zeide tot zijn bediendeGa dien man eens vragen, wat hij mij te zeggen heeft. De eerste maal sedert'hij de rol van zijn overleden broeder vervulde, gevoelde hij zich lang niet op zijn gemak. In den korten tijd van James Walter’s verblijf te Berlijn kon er veel voorgevallen zijn, dat hem onbe kend was, en daardoor kon hij in groote verlegenheid komen, ais hij niet bijzonder voorzichtig was. Karei kwam terug met de boodschap, dat mijnheer Walter eenige dagen geleden een brief had verloren in een huurrijtuig en dat de koetsier hem dien brief eigen handig wilde teruggeven. Laat de man binnenkomen, gelastte Werling. De deur ging open en een knap gekleed koetsier trad, met den hoed in de hand, binnen. Heinz Werling keek op hij duizelde; de binnen- getredene was niemand anders dan Wilhelm Kobitz, tij wiens vader hij vroeger had gewoond. (Wordt vervolgd.) shots-es immiut i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1