g MEIWS- Eli IhVEKTEWIEBLAD I ITHIR SNEEK EJ ÖKTIiEkEA. i DE DOODE ÏÏILLIONNAIR. Zaterdag 9 September 1905. No. 72. 80e Jaargang. ;-t. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. ER. as en. mij. HOOFDSTUK XXX. vat Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. irma .war- Dure. >ofd- Cou- ling der begroeting te nemen. Zonder discussie conform besloten. tal ag. 1Y- r- .cht ekt eit sn it u recht tot de overtuiging kwam, dat de ontslagen gevan - gene de moordenaar was, dan zou de ontdekking, dat een geldschieter een voordeel van tweehonderd duizend mark bij den dood van den graaf opstreek, wel aanlei ding gegeven hebben tot een nauwkeurig onderzoek naar de verschillende financiëele aangelegenheden van de heeren Goldstein en Hollenberg. Het was Werlingzeer welkom geweest dat Gerhard Heyl nog eenige dagen verlof had gevraagd, alvorens zijne betrekking te aanvaarden. Dat zijn secretaris be langstelling koesterde voor zijn vrouw en zijne dochter, was een ontdekking geweest, die hem zeer had ontroerd. Dien jonkman nu in zijne omgeving te hebben, ware hem zeer pijnlijk geweest. Nu echter verlangde hij er naar met iemand te kun nen spreken over de getuigenverklaringen in zake den moord, om te vernemen hoe anderen over de zaak dachten. Den volgenden avond, toen hij de getuigen verklaringen las betreffende het lijk, dat in een huis in de Reichenbergei straat was gevonden, was hij echter blijde, dat niemand bij hem was. Tot zijn ontsteltenis las hij, dat zijne vrouw van ge- rechtswege was opgeroepen naar Berlijn, om het lijk te herkennen. Ten gevolge van den schrik over den dood van haar man,onder zulke buitengewone omstandigheden, was zij echter ziek geworden en alzoo verhinderd ge weest aan de oproeping te voldoen. In plaats van hare getuigenissen had men die aange nomen van haar broeder, majoor Hartmann; deze echter aarzelde te verklaren, dat dit lijk van Heinz Werling was. Hij had zijn zwager sedert jaren niet gezien, en vroeger had deze steeds een ringbaard gedragen; alzoo kon hij niet bezweren, dat dit lijk met glad geschoren gelaat stellig was van zijn zwager Heinz Werling. (Wordt vervolgd.) ware. Hij wist, dat graaf Ahlers een geschikt man zocht om hem op een groote reis te vergezellen. Hij zocht den graaf op, maakte hem met Werling’s lot bekend en zei: »Hij is de man, dien gij wenscht, als gij dien enkelen misstap buiten beschouwing wilt laten. Spreek eens met hem en oordeel zelf, of hij iemand is, dien men gaarne uit zijn vreeselijken toestand zou willen verlossen.» Graaf Ahlers keurde het voorstel goed; ’s avonds bij een diner ten huize van Hollenberg, leerden de heeren elkander kennen. Op verlangen van den graaf werd Werling onder valschen naam aan het gezelschap voorgesteld. »Als ik hem meeneem, zal hij toch zijn wa ren naam niet mogen voeren, want ik kan toch niet iedereen laten weten, dat ik met een ontslagen gevan gene reis,« zeide de graaf. De ontmoeting had plaats; de graaf verklaarde, dat hjj zeer tevreden was; na afloop verliet hij het huis in gezelschap van Werling dit was de laatste maal dat Hollenberg hem had gezien. Als antwoord op eene vraag verklaarde Hollenberg, dat het lijk, in de Reichenbergerstraat gevonden, door hem was herkend als dat van Heinz Werling, anders zich noemende Heinzen. Verder zeide hij nog dat Heinz Werling den graaf zou vergezellen en ook bij hem in huis zou gaan; waarschijnlijk had Werling het bij zijn lijk gevonden geld op eerlijke wijze van den graaf ont vangen, daar de graaf wist, dat Werling geen geld bezat en voorschot wenschte om benoodigdheden voor de reis te koopen. Het verdere verhoor leverde niets nieuws op. Uit de verslagen, die hierover in de kranten geplaatst werden, zag Heinz Werling onmiddellijk, dat Hollenberg bij zijne getuigenissen gezorgd had zich te vrijwaren van de verdenking, dat hjj den graaf met zijn eigen moordenaar in kennis had gebracht. Wanneer het ge- Zoo? is het ernstig? Ik weet niet wat ik er van denken moet. Ge moet weten, dat ik veel belang stel in een jonge dame. Deze heeft met haar oom eenige dagen geleden plotseling haar woonplaats verlaten, en wat mij later ter oore gekomen is, doet mij vreezen, dat eene groote bezorgdheid aan leiding gaf tot deze reis. Toen ik vandaag de krant in handen nam, hoofdzakeljjk om het laatste nieuws be treffende dien afschuwelijken moord te lezen, zie ik haar familienaam genoemd in betrekking tot die misdaad; natuurlijk is dit slechts toeval, maar toch heeft het mij getroffen. En hoe luidde die naam? Heinz Werling. En die jonge dame? vroeg James Waker met stokkende adem. De jonge dame, in wie gij belang stelt? Dat is de nicht van majoor Hartmann te Freien walde, eene juffrouw Liesbeth Werling. HOOFDSTUK XXXI. Bij het gerechtelijk onderzoek omtrent den moord, gepleegd op graaf Botha Ahlers, trad Hollenberg als hoofdgetuige op. Wat hij reeds aan den politiebeambte had gezegd, herhaalde hij thans voor den rechter. Hij had Heinz Werling reeds in diens betere dagen gekend en met hem op werkelijk vriendschappelijken voet gestaan, totdat hij tot veeljarige tuchthuisstraf werd veroordeeld. Kort na Werling’s ontslag uit de gevange nis hadden zij elkander toevallig in een restaurant aangetroffen. Toen had Werling hem dringend om hulp verzocht, zeggende dat hij vrijwillig een einde aan zijn leven zou maken, wanneer hjj niet spoedig middelen en wegen vond om opeerlijke wijze zijn brood te verdienen. Medelijden hebbende met zijn ouden vriend en kame raad, zegde hij hem hulp toe zoo dit eenigszins mogelijk VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 5 September 1905, 's namiddags te 7 uur. Tegenwoordig zijn eerst 8 leden, na de installatie der nieuwbenoemde leden, 13; afwezig met kennisge ving, wegens uitstedigheid, de heer A. Bakker; zonder kennisgeving de heer W. D. de Jong. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling 1. Beëediging en installatie der herbenoemde Raads leden. Nadat, op verzoek van den Voorzitter, de Secretaris de herbenoemde leden, de heeren Fennema, Pijttersen, Beekhuis, Visser en Blok, heeft binnengeleid, doet de Voorzitter mededeeling van eene resolutie van hh. Ged. Staten, houdende bericht dat bij dit college geen be zwaren zijn ingediend tot toelating van de ovengenoem de heeren als leden van den Raad. Hierop worden de eeden, genoemd in art. 39 der Gemeentewet, door den Secretaris gelezen, en leggen, de heer Fennema de belofte, en de heeren Pijttersen, Beekhuis, Visser en Blok de eeden, in handen van den Voorzitter af. De Voorzitter herinnert hoe de nieuwe leden allen bij le stemming zijn benoemd en rekent zich de tolk der overige leden van den Raad, door de nieuwe leden met deze onderscheiding geluk te wenschen. Spr. ziet in deze benoeming een nieuw bewijs van vertrou wen en waardeering der kiezers en hoopt dat de nieuwe leden in het 6-jarig tijdperk, dat nu ingaat, met hunne beste krachten zullen medewerken om de belangen dezer gemeente voor te staan en te bevorderen. Spr. noodigt de nieuwe leden uit de presentielijst te teekenen en daarna de voor hen bestemde zetels in te nemen. Alsnu zijn 13 leden tegenwoordig. 2. Resumtie der Notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 29 Augustus 1.1. gehouden vergadering onveran derd goedgekeurd en gearresteerd. 3. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van: a. Een adres van den heer J. P. E. Veen en vele mede-onderteekenaren, verzoekende op de gemeente- begrooting voor 1906 eene som uit te trekken voor een stedelijk Muziekcorps; b. Een schrijven van den heer dr. D. H. Posthumus alhier, berichtende, dat hij zijne herbenoeming tot ge neesheer bij de algemeene Armvoogdjj en tot Genees- heer-Directeur van het Ziekenhuis voor besmettelijke ziekten, aanneemt; c. Alsvoren van den heer dr. G. Bouma alhier, dat hij zijne benoeming tot chirurg bij de Algemeene Armvoogdjj aanneemt; d. Alsvoren van den heer dr. R. Wartena alhier, dat hij zijne herbenoeming tot geneesheer bij de Alge meene Armvoogdij aanneemt; e. Eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarbij het oordeel der Kamer wordt te kennen gegeven over de aanhangige plannen voor den aanleg van een stoomtram StavorenBalkSneek; B. en W. stellen voor, ovengenoemde begroeting te wijzigen als is voorgesteld en opnieuw vast te stellen met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 422.962,895, waarschijnlijk batig saldo nihil. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 17. Verordening op de heffing en invordering van belasting voor het bedienen der bruggen. De Voorzitter zegt dat deze verordening behoort onder die, welke voor korten tijd zijn vastgesteld en nu met ingang van 1 Januari a. s. opnieuw moeten worden vastgesteld. Burg, en Weth. hebben deze ver ordening nauwkeurig nagegaan, doch geen aanleiding gevonden er eenige wij ziging in aan te brengen; alleen kon de brug over het Grootzand, welke veranderd wordt ineen vaste brug, eruit worden gelicht. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt hierop deze verordening opnieuw goedgekeurd en zal daarop de Koninklijke goedkeuring worden aange vraagd. De Voorzitter herinnert, dat nu nog de verordening voor de heffing en invordering van markt- en weeg- gelden voor vee moet worden herzien. Door de ver nieuwing der veemarkt zal deze verordening op som mige punten moeten worden gewijzigd en is door B. en W. dienaangaande het advies gevraagd van den ge meente- en districtsveearts, den Commissaris van Po litie en den gaarder der marktgelden. Spr. hoopt dat de leden over deze belangrijke bron van inkomsten ook hunne gedachten zullen laten gaan, opdat ieder zich te dezer zake goed voorbereide. 18. Voorgenomen vernieuwing van het hoekhuis Marktstraat en Oud Kerkhof, eigen aan Jac. v. d. Laan. De Voorzitter brengt in herinnering, dat adressant een plekje gemeentegrond in bruikleen vraagt aan de westzijde van zijn perceel bovengenoemd; het buis zal worden geamoveerd en zullen er dan twee hoerenhui zen met een café-restaurant worden gesticht, terwijl op de aangevraagde grond een serre of warande, aanslui tende aan het café, zal worden gebouwd. B. en W. stellen voor het aangevraagde stukje tuin grond in bruikleen af te staan, tegen eene jaarlijksche vergoeding van f 10,onder voorwaarde dat alles worde daargesteld in overleg met en ten genoegen van B. en W. en de overeenkomst eindigt, nadat een van wederzijdsche partijen een half jaar van te voren daarvan schriftelijke opzegging heeft gedaan. De heeren Schijfsma en Blok zijn tegen inwilliging van het verzoek; door de warande wordt het café aan merkelijk vergroot en zal juist dit gedeelte voor de kerkgangers der Ned. Herv. Kerk geen aangenamen indruk maken ook zal het café direct staan bij de kerk met omringend Oud-Kerkhof en waar hier aan een nieuw café bovendien geen behoefte bestaat, willen zij niet medewerken om door de uitgifte van gemeentegrond de pogingen van adr. te steunen. De heer dr. Bouma wijst er op, dat indien een wa rande wordt gebouwd op het thans afgestekt gedeelte grond, de straat aldaar in werkelijkheid niet nauwer zal worden doch wel oogenschijnlijker zal minder lucht en licht komen. De Voorzitter gelooft, dat er in bedoeld café niet ge makkelijk vergunning zal komen en dus voor bespotting van kerkgangers door benevelde personen niet zoo zeer vrees behoeft te bestaanmen kan ’t natuurljjk minder ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. f. Een idem van den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten, verzoekende de meening van den Raad dezer gemeente te mogen vernemen over het gewij zigde plan voor den aanleg van een stoomtram Stavoren —Balk—Sneek en of de oorspronkelijke toegezegde subsidie ook voor deze lijn beschikbaar zal worden ge steld. De Voorzitter herinnert, naar aanleiding van de beide laatstgenoemde stukken, dat de verschillende stukken betreffende de tramlijn Stavoren—Balk Sneek nu compleet zijn en men dus een volledige leid draad heeft; Burg, en Weth. zullen alles nagaan en trachten met een volledig voorstel te komen, dat zoo mogelijk nog in de 2e September-vergadering definitief kan worden behandeld; de desbetreffende stukken zul len tijdig voor de leden ter visie worden gelegd. Verder stelt spr. voorde drie berichten sub b, c en d voor kennisgeving aan te nemen en het adres sub a nader voor te bereiden om vóór of tijdens de behande ling der begrooting voor 1906 daarover eene beslissing en hoofdelijke stemming wordt 4. Benoeming van twee Wethouders. De Voorzitter zegt, dat zich het buitengewoon ge val voordoet dat twee wethouders moeten worden gekozen. In de vacature-Fennema, die als raadslid aftrad, moet worden voorzien tot 1908 en verder moet eene benoeming plaats hebben voor 6 jaren, wegens periodieke aftreding van den heer Pijttersen. Tot stemming overgaande worden achtereenvolgens herbenoemd de heer Fennema met 12 stemmen en 1 blanco en de heer Pijttersen met 11 stemmen, waarbij de heer D. Gorter 1 stem verkreeg en 1 briefje blanco was. Onder dankbetuiging aan de leden voor het in hen gesteld vertrouwen, verklaren beide heeren de benoe ming weder aan te nemen. De Voorzitter wenscht de herbenoemden toe, dat hun gezondheid en kracht moge worden geschonken om hunne betrekking naar eisch waar te nemen. 5. Benoeming van twee Ambtenaren van den Bur gerlijken stand. De heeren Fennema en Pijttersen worden beiden herbenoemd met 12 stemmen. 6. Benoeming van drie leden der Commissie voor strafverordeningen. Herbenoemd worden de heeren Beekhuis en ten Gate en benoemd in de vacature, wegens het overlijden van den heer Mr. C. C. Paehlig, de heer Boerrigter. 7. Benoeming van drie leden der Commissie voor de Gemeentereiniging. De heeren Beekhuis, Gorter en dr. Bouma worden allen herbenoemd. 8. Benoeming van drie leden der Commissie voor Openbare Werken. Herbenoemd worden de heeren Visser en Bakker en benoemd de heer Blok. 9. Benoeming van drie leden der Commissie voor Straten en Wallen. Achtereenvolgens worden herbenoemd de heeren Veen, de Jong en Blok. 10. Benoeming van drie leden der Commissie voor Begroetingen en Rekeningen. De heeren Visser, Dokkum en Schijfsma worden 41) Wat wist Gerhard Heyl van de aangelegenheden zijns broeders? Zou hij ook niets bemerken van de persoonsverwisseling? Zou het bedrog spoedig aan het licht komen door de onbekendheid met alle zaken, die zijn broeder gedaan had? Een half uur later liet Gerhard Heyl zich aanmel den. Heinz Werling stond op, ging met den rug naar het licht staan en wachtte hem zoo af. Gerhard Heijl trad binnen. Blijkbaar was hij zeer zenuwachtig. Mijnheer NV alter, begon hij, toen zweeg hij weer. Neem mij niet kwalijk, stamelde hij, ik ik herkende u niet dadeljjk, ah, ik zie, waaraan dit ligt, ge hebt uw baard laten afscheren. Ja, antwoordde Werling, die natuurlijk lang niet op zijn gemak was. Verandert mij dat zoo? N neen zoo erg niet, ik ik kan dat moeilijk beoordeelen. Zooals ge weet, heb ik u slechts eenmaal gezien in uw kantoor te Johannesburg. Juist! Welnu, wanneer zult ge hier uw betrek king aanvaarden, denkt ge? Ik moet nog het een en ander schrijven. Het zou mjj zeer aangenaam zijn, als u mij nog een paar dagen kon missen, sprak dejjonkman levendig. Ik ben namelijk in groote zorg over vrienden van allen herbenoemd. 11. Benoeming van drie leden der Commissie voor Gemeente-eigendommen. Herbenoemd worden de heeren Gorter, Huges en Bakker. 12. Benoeming van drie leden der Commissie voor het beheer der Plantsoenen. De heeren Veen en Dokkum worden herbenoemd en benoemd de heer Boerrigter. 13. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening, dienst 1904. De Voorzitter herinnert, dat deze rekening ter on derzoek werd gesteld in handen van 2 raadssectiën, die rapport hebben uitgebracht en waarop B. en W. een antwoord hebben gegeven. In ’t geheel zijn slechts een 5-tal vragen of opmerkin gen gemaakt. Na behandeling der door de secties ingediende rap porten en het daarop door B.ën W. gegeven antwoord, wordt bovengenoemde rekening, buiten medewerking der beide wethouders, met algemeene stemmen onver anderd voorloopig vastgesteld, bedragende in Ontvangsten f 378.984.206 Uitgaven - 350.467.476 en een batig saldo van f 28.516.73. De rekening zal, met al de daarbij behoorende be scheiden, ter definitieve vaststelling aan heeren Ged. Staten worden toegezonden. 14. Aanbieding der gemeente-begrooting, dienst ’06. B. en W. stellen voor, evenals vorige jaren, deze begrooting te stellen in handen van 2 raadssectiën, om daarover rapport uit te brengen. De 2 sectiën worden door trekking aldus samenge steld le sectie de heeren Boerrigter, voor»., Gorter, Bak ker, Visser, Dokkum, Schijfsma en Blok. 2e sectie de heeren ten Cate, voor»., de Jong, Beek huis, dr. Bouma, Huges en Veen. De begrooting zal op de secretarie voor een ieder ter inzage worden gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. 15. Voorziening leerkracht aan de Herhalings school. De Voorzitter zegt, dat, volgens eene mededeeling van het hoofd der herhalingsschool, den heer Visscher, de aangifte van het aantal leerlingen er toe leidt, voor te stellen, evenals ten vorigen jare, nog een leerkracht aan te stellen, daar alleen bij voldoende leerkracht het onderwijs goede vruchten zal kunnen afwerpen. Burg, en Weth. hebben het niet noodig geacht daarvoor nu eene oproeping te doen, daar volgens het advies van het hoofd der school en den arr.-schoolop- ziener, de heer F. Bergsma zich bij den vorigen cursus op loffelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. B. en W. stellen dan ook voor den heer Bergsma weder voor den duur van dezen wintercursus eene gelijke aan stelling te verleenen als ten vorigen jare. Tot stemming overgaande wordt de heer Bergsma met algemeene stemmen benoemd. 16. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1905. De Voorzitter deelt mede, dat de voorgestelde wijzi ging noodig is wegens ontvangen grondrente en verkoop van gemeente-eigendommen, waarvooreene inschrijving op het Grootboek is genomen. 10.- f rs te •den, SNEE COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1