VOOR SKBEK ÏJ 0I8TME5. DEDOODE ÏÏILLIOMAIR. Uit de Raadszaal. Feuilleton. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Orficieele Advertentie. en iC KENNISGEVING. Loting voor de Nationale Militie. rit n- ;u 7 en de ge- HOOFDSTUK XXXVII. 50) at onder d in o- Tienduizend mark. Werktuigelijk nam de majoor het papier in handen, de is- or nd nd na 4, ist re n- L- tie :1e a- ?d 15, 75 ral or in, ks in en fi rn, getuigschrift van d zonen, Heinz Werling was in zijn schrijfvertrek bezig met het nazien van papieren zijns broeders, toen een bedien de kwam zeggen, dat mijnheer Hartmann hem wenschte te spreken. Gewoonlijk moesten de bezoeken worden aangediend bij den secretaris, die gemachtigd was om alles af te doen; heden was de secretaris afwezig, daarom kwam de boodschap nu rechtstreeks bij James Walter. Toen hij den naam Hartmann hoorde, dacht hij daarbij alleen aan Richard. Zeg maar, dat ik op dit oogenblik bezigheden heb, zeide hij tot den bediende. Als mijnheer Hartmann even wil wachten, ben ik tot zijn dienst. Als ik schel, kan je mijnheer hier binnenlaten. Werling behoefde slecnts weinigen tijd om te overleg gen, wat hij tot den jonkman zeggen zou. Hij wilde het gesprek daarheen leiden dat de naam van den commis saris Schmelzer werd genoemd, in de hoop door Ri chard’s bekendheid met Jenny, toch misschien iets te vernemen omtrent de onderzoekingen der politie. Ook hij had in de krant het bericht omtrent de verdwenen cognacflesch gelezen en was daarover lang niet op zijn gemak. Hij herinnerde zich duidelijk, dat hij dien nacht bij de verwisseling van kleeren die flesch naast het ledikant opden vloer had zien liggen. Den volgenden morgen vond hij de flesch terug in een zak van zijn overjas. Hij had het etiket er af gewasschen en verbrand en de flesch in een kast van zijn slaapkamer geborgen, waar ook het testament van zijn broeder lag; die kast hield hij altijd gesloten. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 7 October 1905, des voormiddags te 11 uur. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig de heer D. O. Hokwerda. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Na opening der vergadering door den Voorzitter, wordt het gebed door den Secretaris gelezen. Punten van behandeling: 1. Notulen van den 5 September 1905. Na lezing door den Secretaris, worden ovengenoemde notulen onveranderd vastgesteld en gearresteerd. 2. Ingekomen stukken en inededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van a. Een schrijven van de afd. »Wolsum« der Nederl. Door een sleepende borstkwaal valt t hem zwaar, laatstgenoemde betrekking langer waar te nemen, waar om hij gaarne zijne laatste levensdagen, met zijne ziekelijke echtgenoote in rust zou willen doorbrengen. Waar hij echter onbemiddeld is en bij ontslag uit zijne betrekking zonder inkomsten zou zijn, wijl hij, wegens zijn leeftijd, niet in het pensioenfonds heeft kunnen deelnemen, verzoekt hij, bij toekenning van eervol ont slag met ingang van 1 Jan. 1906, een dusdanig pen sioen, dat hij voldoende in zijn levensonderhoud kan voorzien. Volgens een overgelegd geneeskundig attest van dr. J. Hannema te Sneek, is adr. lijdende aan chronische bron- chitusen bij eenige inspanning dadelijk buiten adem. B. en W. herinneren, dat adr. gedurende 34 jaar als gemeente-veldwachter en sedert 1885 ook als gemeente- bode steeds tot genoegen is werkzaam geweest. We gens zijn leeftijd heeft hij niet in het pensioenfonds kunnen deelnemen, terwijl hij toch zijn beste krachten in dienst der gemeente heeft gesleten. Indien adr. in het pensioenfonds was opgenomen geweest, dan zou hij nu recht hebben op een jaarlijksch pensioen van f374. B. en W. stellen voor adr. op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen tegen 1 Jan. 1906, onder toeken ning eener jaarlijksche toelage van f 300, in te gaan met denzelfden datum, mits het eervol ontslag uit zijne betrekking van gemeente-veldwachter gelijktijdig in gaat. De heeren van der Leij en Jorritsma willen de toe lage op f 325 bepaald zien; adr. heeft steeds een bui tengewone plichtsbetrachting aan den dag gelegd; ook kan dit geval niet worden gelijk gesteld met dat van den oud-veldwachter Belkmeer,die een alleenloopend persoon was en ook f 300 kreeg. Adr. heeft eene ziekelijke echt genoote, waarom h. i. eene toelage van f 325 niet on billijk kan worden genoemd. In stemming gebracht wordt het voorstel van de heeren van der Leij en Jorritsma aangenomen met 13 tegen 1 stem, die van den heer de Boer. 5. Adres van Kerkvoogden der Nederlandsch Her vormde Gemeente te Oppenhuizen betreffende over dracht van de straatverlichting aldaar. In dit adres wordt er op gewezen, dat gedurende vele jaren, de straatverlichting te Oppenhuizen door de zorg en op kosten van de Ned. Herv. Gemeente aldaar geschiedde, die daartoe niet verplicht was. Behalve dat door de baldadigheid der jeugd vele glazen in de lan taarns werden vernield, werden ook steeds verdere herstellingen door het Kerkbestuur bekostigd. Waar ook in het naburige üitwellingerga en in andere dorpen de straatverlichting van wege de gemeente plaats vindt, is men niet voornemens in Oppenhuizen, evenmin als in den winter 1904—’05, de lantaarn verlichting weer te doen plaats hebben op kosten van adr. en wordt ver zocht hierin van gemeentewege te voorzien, waarvoor men bereid is de verschillende lantaarnpalen etc. over te dragen. B. en W. stellen voor, evenals in de meeste dorpen, ook in Oppenhuizen van gemeentewege voor straatver lichting zorg te dragen, indien adr. bereid zijn de aanwezige verlichtingsartikelen gratis aan de gemeente over te dragen. De heer van der Leij zegt, dat dit laatste ook de bedoeling is. Neen, niet het hoofd laten zakken, sprak hij. De volgende post brengt mij wellicht betere tijding. Ik wil ’t ergste niet vreezen, voordat de laatste vonk van hoop is uitgedoofd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van meente Sneek, Gelet op art. 26 der Militiewet 1901 en art. 24 van het Koninklijk Besluit van den 2den December 1901 (Staatsblad no. 230); Brengen ter openbare kennis, dat de Loting van hen, die in dit jaar in deze Gemeente voor de lichting 1906 der Nationale Militie zijn ingeschreven, zal plaats heb ben in de Concertzaal alhier. Op Maandag, den 16 October e. k. des voormiddags te 91/, uur; dat op Dinsdag 17 October ter Secretarie der ge meente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittrek sel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; dit bewijsstuk kan, zoo het niet reeds onder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den militieraad wordt geopend, op de gewone Secretarie-uren bij den Burge meester worden ingeleverd. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleggen een den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. De opgave van eene reden van vrijstelling bij de lo ting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij den militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor be stemde tijdstip. Sneek, den 26 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. oescniRking op een verzoek van J. Uosterhout en an dere herbergiers in deze gemeente, om te hunnen be hoeve bij de Regeering ontheffing aan te vragen van het bepaalde in art. 43 der Drankwet, waardoor alsdan personen beneden 16 jaar in hunne localiteiten, waar sterken drank in het klein wordt getapt, zonder geleide zouden kunnen worden toegelaten; b. Missive van Burg, en Weth. van Sneek, houdende mededeeling, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 30 September j.l. is besloten, aan den heer N. J. Beversen te ’s Gravenhage, voor den aanleg van een tram StavorenBalkSneek, f 20.000 subsidie te verleenen; e. Een adres van 12 inwoners van het dorp Abbega, er op wijzende dat de Abbegaster opvaart thans zeer wordt verontreinigd, wijl daarin faecaliën enz. worden geworpen, wat met’toog op de volksgezondheid niet wen- schelijk is, daar het water voor verschillende doelein den wordt gebruikt. Adressanten verzoeken daarom voor de kom van het dorp Abbega het tonnenstelsel in te voeren, wat gevoegelijk zou kunnen geschieden door vanuit Oosthem de werkzaamheden te laten verrich ten d. Een adres van ingezetenen uit het dorp Oppen huizen, daarbij mededeelende, dat thans eene lantaarn- verlichting in hun dorp ontbreekt, wat groot gevaar en ongerief oplevert, wijl zich overal aan weerszijden der weg slooten bevinden. Waar in andere dorpen van ge meentewege in den winter voor straatverlichting wordt zorg gedragen, achten zij het billijk, dat ook in Oppen huizen de verlichting van wege de gemeente ge schiede. De Voorzitter zegt dat het adres sub c nog in onder zoek is en dus nader ter tafel zal komen; aan het adres sub d kan de aandacht worden geschonken bij de be- behandeling van punt 5, waarmede het verband houdt. Spr. stelt voor de beide andere ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform wordt besloten. 3. Adres van het hoofd der school te IJsbrechtum, om van het geven van herhalingsonderwijs ontheven te worden. Adressant werd in 1902 belast met het geven van herhalingsonderwijs en verzoekt thans dat op te dragen aan den hulponderwijzer E. Hazelhoff aldaar, die ook in ’t bezit der hoofdacte is. Na 2 drukke vermoeiende schooltijden heeft adr., op zijn 58-jarigen leeftijd, weinig lust ook nog daarna onderwijs te geven en verzoekt hij van een 3e les te worden ontheven. B. en W. kunnen er zich indenken dat adr. op zijn leeftjjd, na schooltijd geen lust en opgewektheid heeft meer lessen te geven en stellen voor, daar er nog een goede leerkracht aanwezig is, adr. op zijn verzoek ont slag te verleenen als hoofd der herhalingsschool te IJs brechtum en als zoodanig te benoemen de heer E. Hazelhoff aldaar. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 4. Adres van A. Faas te Oppenhuizen, om hem eervol te ontslaan als gemeente-bode, onder toekenning van pensioen. Adressant is sedert Mei 1872 als veldwachter in dienst der gemeente, eerst te Nijland en na 12 Mei Plotseling fronste de majoor het voorhoofd. Heb je hem je schulden genoemd en gaf hij je toen deze chèque? vroeg hij met beklemd hart. Richard, je hebt toch geen tien duizend mark schuld? Bijna, vader. De majoor zuchtte diep. Goed, sprak de majoor. Je schulden moeten be taald Worden maar door mij. Ik zal trachten geld los te maken, maar dit geld kan je niet aannemen, Richard, neen, dat kan je niet! Ik zal er over denken, hoe dit het best kan gedaan worden, maar in ieder geval zend ik deze chèque nog hedenmiddag aan uen heer Walter terug. Richard liet het hoofd zinken. Ge hebt gelijk, vader, zeide hij, maar mijne schulden, die die behoeven nu niet alle betaald te worden, dat is zoo dringend niet. Ik zal trachten zelf iets te verdienen, en betalen als ik kan. Ik kan de ge dachte niet verdragen dat ik u zooveel verdriet en zorg heb veroorzaakt en dat ge bovendien nu dezen last ook nog op u zoudt nemen. De groote blauwe oogen van den majoor schoten vol tranen; de oude heer legde de handen op de schouders van zijn zoon en zei spoedig: Ik schenk je vergiffenis, Richard. Vandaag geef ik aan den heer Walter zijn chèque terug; morgen zullen wij dan samen eens overleggen, wat er gedaan moet worden. Bleek en voldaan verliet Richard de kamer. Nauwe lijks was de deur achter hem dicht, of de majoor zonk zuchtend in een stoel neer. Ik zal het betalen, mompelde hij, maar het zal mij groote offers kosten. In het ergste geval Hij stond op, richtte zich in zijn volle lengte op en haalde diep adem. eene beslissing genomei der ingekomen stukken. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot aankoop van een perceel grond, ten behoeve van een in te richten mestverzamelplaats voor de dorpen Op penhuizen en Üitwellingerga. Ingekomen is eene aanbieding van P. Hettinga te üitwellingerga, om een perceel grond te koopen, ge legen aan de zeven poelen en de Westerbrugsloot aldaar, ter grootte van 6 are 70 centiare, voor de som van f 100. Verder is van heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk een schrijven ingekomen, waarin zij mededeelen de invoering van het tonnenstelsel te Oppenhuizen mede te willen helpen bevorderen, door een stukje grond aan de vaart aldaar voor tijdelijke berging van faeca liën enz. aan te bieden, wanneer bij ijsgang het door den adr. Hettinga aangeboden perceeltje voor mestver zamelplaats, niet is te bereiken. De huur kan door partijen nader worden overeengekomen; op kosten der gemeente moet een stek ter afscheiding gemaakt en ’t polderdijkje onderhouden worden, terwijl de opgéslagen faecaliën steeds zoo spoedig mogelijk weder vervoerd moeten worden. B. en W. adviseeréh, het door den heer Hettinga aangeboden perceel grond aan te koopen, daar het voor 't beoogde doel geschikt en de prijs billijk is ’t eenige bezwaar is dat het hoekje grond alleen over water is te bereiken, doch hieraan kan tegemoet worden gekomen door op de aanbieding van hh. Kerkvoogden in te gaan, om voor tijdelijke berging een stukje grond te huren, waarvoor billijke voorwaarden worden gesteld. De heer Hettinga wijst er op dat door heeren Kerk voogden geen huursom wordt genoemd, terwijl de heer A. H. Tromp vraagt, of deze aanbieding tijdelijk of voor vast is. De heer van der Leij antwoordt, dat de te stellen huursom gering en dus geen bezwaar zal zjjn de be doeling is, het gebruik van den grond tot opzage te verleenen. De heer Okma wil in dit geval B. en W. machtigen de aanbieding van hh. Kerkvoogden aan te nemen, mits men den grond geregeld kan gebruiken. ^Hiermede kunnen alle leden zich vereenigen en wordt dan ook dienovereenkomstig besloten. 7. Adres van ingezetenen van Nijezijl, tot invoering van het tonnenstelsel aldaar. Adressanten, A. v. d. Meer en 17 anderen, allen hoof den van gezinnen, wonende te Nijezijl, onder Oosthem, verzoeken voor de bebouwde kom het tonnenstelsel in te voeren als zijnde bevorderlijk voor de openbare ge zondheid en zindelijkheid. B. en W. meenen, dat het niet mogelijk is de bedie ning van Nijezijl bij Folsgare en Nijland te voegen. Wijl echter het tonnenstelsel reeds in het tot de ge meente IJlst behoorend gedeelte van Nijezijl is inge voerd, zou ’t wenschelijk en zeker niet kostbaar zijn indien de gemeente IJlst zich ook met de zorg voor het tonnenstelsel in het overig gedeelte van Nijezijl wilde belasten. B. en W. stellen dan ook voor, hen te machtigen dienaangaande met het gemeentebestuur van IJlst in onderhandeling te treden en indien dit niet tot het ge wenschte resultaat mocht leiden, B. en W. alsdan de Nadat hij bedacht had, hoe hij het gesprek op Schmelzer zou brengen, schelde hij. Het volgende oo genblik meldde de bediende Mijnheer Hartmann en trok de deur onmiddelljjk weder in het slot. Heinz Werling stond bij den haard en staarde onmid dellijk in het vuur. Nadat de majoor een paar schreden voorwaarts had gedaan keerde de millionnair zich om ten einde zijn gast te begroeten. Oogenblikkelijk besefte hij dat hij zich vergist had slechts met moeite onderdrukte hij een kreet van schrik. Zoodra de majoor het gelaat van James Walter zag, deinsde hjj terug onder een ui troep van ontsteltenis. Wie zijt gij? vroeg hij heesch. Spreek, wie zijt gij Terstond begreep Heinz Werling, dat hem hier geen keuze overbleef. Langzaam trad hij op den majoor toe die niet anders meende, of een doode was uit het graf opgestaan, en zeide bedaard Ik ben Robert Werling. Nog altijd staarde de majoor hem in de grootste ontsteltenis aan; de woorden welke hij hoorde, kon hij nog niet recht vatten. Doch spoedig herinnerde hij zich, hoe sprekend de broeders op elkander geleken hadden, en nu begreep hij het. Sedert het huwelijk van zijne zuster had hij Heinz slechts weinig en Robert volstrekt niet meer gezien. Zijt gij Robert Werling? sprak hij, toen hij eenigs- zins bekomen was. Zijt gij de schurk, die zijn broeder in het ongeluk stortte en zijne zuster den dood aandeed? En zijt ge nu onder een valschen naam, als millionnair, naar hier gekomen, naar men zegt Ja, ik ben pas kort weder op Duitschen grond. Ik zocht naar middelen om het verleden weer goed te doch sloeg er geen enkelen blik op. Met zijn groote blauwe oogen staarde hij Richard verwonderd aan en toen werd plotseling zijn gelaat donkerrood van verontwaardiging bij de gedachte, dat een vreemdeling het gewaagd had aan iemand uit het geslacht Hartmann geld aan te bieden. Dat verdraag ik niet dat duld ik niet, dat je dit geld aanneemt! riep hij, sidderend van ingehouden toorn. De Hartmann’s zijn geen bedelaars! Verduiveld jongen, waar was je familietrots, toen je dat papier aannam? Het zal niet lang meer duren, of ik zie je nog van huis tot huis gaan met een bedelbrief en een inteekenlijst. Ik geloof waarachtig dat je in staat bent om aan den hoek van een straat te gaan staan en je hand op te houden om aalmoezen te ontvangen. Het bloed steeg Richard naar de wangen. Ik heb er niet om gevraagd en het ook niet ten geschenke gekregen, zei hij. Mijnheer Walter gaf het mij in handen en voegde er bij dat hij het mij in leen gaf. Zoo kwam het mij wel aannemelijk voor; maar ge hebt gelijk, ik zal het hem terugzenden. Neen, ik zal zelf naar hem toe gaan. Hij had er in elk geval een goede bedoeling bij. Ik zal hem aan- toonen ik zal hem Jims- n mmwBiiD 1885 te Oppenhuizen, terwijl hij met ingang van laatst- gemelden datum ook ais gemeente-bode werkzaam is. Chr. Geheel-onthouders Bond, daarbij hartelijk dank zeggende voor de door den Raad genomen afwijzende ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2’/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Hierop wordt het voorstel van B. en W. met alge- meene stemmen aangenomen en is dus daardoor tevens Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tjjde aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1