Stavoren. VOOk SINK EU MSTUKi. j IS I MEI WS-EN IHVEKTEJIIEliLAll DEDOODE MILLIONNAIR. Zaterdag 21 October 1905. 60e Jaargang. No. 8< Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. a Binnenlandsch Nieuws. HOOFDSTUK XXXVIII. HOOFDSTUK XXXIX. Het was een merkwaardig toeval, dat Schmelzer en i s 1 Wordt vervolgd. men en te Oosterzee gevangen zetten, doch de bevolking bevrijdde den bisschop. Dit gaf heel wat onlusten. Even te voren was het huwelijk van Wil lem met Aleida, dochter van den graaf van Gelder, met veel pracht en staatsie te Stavoren gevierd. 53) Thérèse Loraine kwam nader. Toen Gerhard Heyl bemerkte, dat zijn heer boos werd over het aandringen van dien vreemden man, nam hij het woord. Hoort ge dan niet? zei hij. Mijnheer verstaat u niet 1 Spreek Duitsch, als ge hem iets wilt zeggen. Verstaat hij geen Fransch? herhaalde Louis Brandon, terwijl hij den millionnair onderzoekend aan keek. Dan heb ik mij vergist. Intusschen was Thérèse Loraine zeer dicht bij Wal ter gekomen. Zij klemde den dolk vast in hare hand. Bliksemsnel bracht ze hem van onder haar mantel te voorschijn en hief de hand op om den doodelijken steek toe te brengen. Werling en Heyl bemerkten daar niets van. Louis Brandon had echter bemerkt, dat zij langzaam genaderd was, hij had de haastige beweging van hare hand opgemerkt, hij zag het staal flikkeren. Met een halfluiden kreet sprong hij toe, greep met ijzeren vuist hare hand en trok haar weg. Dit was dus uw planriep hij in het Fransch. Maar dit is James Walter niet. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27s cent. Groote letters naar plaatsruimte. Eerste Kamer. Tot lid der Eerste Kamer is Woens dag door de Staten van Gelderland met 34 van de 56 uitgebrachte stemmen gekozen kolonel C. M. E. van Löben Seis, oud-lid der Tweede Kamer. Op jhr. F. A. van Nispen werden 18 stemmen uitgebracht. Te Breda zijn Dinsdag officieel als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heeren W. H. Boo- gaardt, redacteur van de Javapost te Batavia (r.-kath.), mr. W. Ingenhousz (r.-kath.) en dr. Jan van den Brink (soc.-dem.) te Breda. De Gebr. Wagenaar, indertijd verdacht van den moord van de wed. Oerlijn en beklaagd van diefstal, zijn door de rechtbank te Amsterdam tot 6 en 4 jaar veroordeeld. Een talrijk publiek woonde de rechtszitting bij. Een dankbetuiging. Op voorstel van vijf leden heb ben de Provinciale Staten van Friesland aan H. M. de Koningin, thans te Dobbin vertoevende, eeu telegram verzonden, waarin H. M. namens het Friesche volk dank wordt gezegd voor het Koninklijk bezoek in Sept. 1.1., en do beste wenschen en betuigingen van liefde en trouw aan de Koningin en het Koninklijk Huis worden geuit. Te Ter-Apelkanaal woonde langen tijd een be jaarde vrouw, zekere H., die het kaartleggen deed. Zij genoot bij het lichtgeloovig publiek een goede re putatie. Menigeen liet zich door haar «waarzeggen® en menigeen bouwde op haar voorspelling plannen voor de toekomst. Zondagmiddag nog brachten drie leden van het schoone geslacht een bezoek aan de sombere woning van de waarzegster. Maar welk een schrik en teleur stelling, toen zij vernamen dat het oudje het tij delijke met het eeuwige had verwisseld. Met bedroefd gelaat en met tranen in de oogen stond het drietal bij het lijk. Ten slotte verlieten zij het doodenhuis, zuchtend en jammerend: »nu is alle geluk voor ons verloren!* O, heilige eenvoud! Uit Nagasaki wordt bericht, dat de Japansche regeering besloten heeft alle stoomschepen, welke in den loop van den oorlog in beslaggenomen zijn, in het openbaar te verkoopen. De gezamenlijke waarde van deze schepen, met inbegrip van de ladingen, wordt op f 24,000,000 geschat. Voor zoover de schepen naar Wladiwostock op weg waren werden lading en kolen- voorraad door de Japanners verbruikt. Sinds begin 1905 werden genomen 16 Engelsche, 3 Duitsche en 7 Oostenrijksche schepen en een Hollandsch schip. die door het geheele voorval veroorzaakt was, was Thé rèse Loraine in de duisternis uit de kamer en uit het huis verdwenen. Gij zijt niet James Walter, riep Schmelzer nu. Gij vertoeft hier onder valschen naam gij Ik veranderde mijn naam, toen ik jaren geleden Duitschland verlieten leefde als James Walter in Zuid- Afrika, verklaarde Heinz Werling zenuwachtig. Toen ik hier terugkwam Neen, viel Schmelzer in, terwijl hij hem scherp in de oogen keek, wat die vrouw ook in haar schild moge voeren tegen James Walter toch weet zij, dat gij het niet zijt. De ware James M'alter heeft in een hotel gelogeerd en sprak Fransch. De man, die bij haar was en die James Walter kende, zeide dat gij het niet zijt, dien zij zochten dien zij hiermede wilde doorsteken. Hij haalde den dolk uit zijn zak en hield dien Heinz Werling voor. Nu herinnerde Heinz zich den brief, dien Kobitz hem had teruggebracht en hij begreep alles. Hij deed zijn best om kalm te schijnen en op vasten, overtuigenden toon te spreken, doch dit mislukte hem geheel. Hij bracht*. stotterend eenige woorden uit en zweeg toen. Schmelzer kwam naderbij, legde de handen op zijne schouders en keek hem ernstig in het gelaat. Juist flikkerde het vuur in den haard op en verlichtte het vertrek. Gij zijt niet James Walter, riep Schmelzer, gij zijt ook niet Robert gij zijt Heinz Werling De ontslagen gevangene liet het hoofd op de borst zakken. Ja, fluisterde hij, die ben ik Wat wilt gij doen? U gevangen nemen riep Schmelzer. (Wordt verv.) met Friesland beleend en, omdat de Friezen zoo’n atkeer hadden van Dirk, door dezen ge huldigd. Stavoren werd aan Utrecht gegeven. Kort daarop geraakte Egbert weer in onge nade bij den keizer en Ooster-, Wester- en Yselgouw kwamen evenals Stavoren bij Utrecht. We zullen zien, dat dit Friesche bezit nog zeer vaak om wisselde. Dat in ’t begin der 12e eeuw een goed deel der tegenwoordige Zuiderzee, in de om streken van Stavoren, nog land was, met vrucht bare weiden en ferme bosschen, blijkt duide lijk. Het is bijv, vrij zeker, dat het bosch Kreil onder ’t rechtsgebied van ’t graafschap Stavoren behoorde. Bekend is de oneenig- heid tusschen Gale Galama, een machtig heer schap, denkelijk te Koudum wonende, en graaf Floris II. Galama had oude rechten op de jacht in ’t Kreiler bosch en op zekeren dag ontnam graaf Floris aan de knechten van Ga lama, die op de jacht waren, 3 jachthonden, 2 hazen en het andere gevangen wild. Galama zwoer zich als vrije Fries te zullen wreken. Eenigen tijd later jaagde de graaf in 't bosch. Galama vernam het en eischte hem op dreigen den toon om schadevergoeding, ’t Kwam zoo ver dat Galama zijn wapen trok en de graaf werd aan den arm gewond. De hertog van Brabant maakte later ’t geschil uit. Het Staversche klooster St. Odulfus werd steeds machtiger en verkreeg vele voorrechten van den Utrechtschen bisschop, als ontheffing van tienden, renten en inkomsten, die voormaals voor den bisschop waren. Vele kerken en ka pellen behoorden onder dit klooster, n.l. de Maria-kerk te Stavoren, de kerken te Laaxum, Warns, Korn werd, Harich, Hindelopen, Gaast- meer, Sandfirden, Hieslum, Ypecolsga, Heeg (Hagakerke), Wijkel, Arum, Oosterzee, Kuin- der, Urk, Dronrijp, Schingen en nog vele an dere. Dit bewijst, dat men zich onder het klooster van ’t machtige Stavoren veilig achtte. Bij den Allerheiligenvloed (I Nov.) van 1170 ging veel land tusschen Stavoren, Medemblik en Wieringen verloren. Texel en Wieringen werden toen eilanden van den vorm, die ze nu nog ongeveer hebben. In ’t laatst der twaalfde eeuw had Willem, (de latere graaf Willem I,) een broeder van Dirk VII, macht in Friesland. De bisschop van Utrecht had gebrek aan geld en kwam in ons gewest om gelden te verzamelen. In’tSt. Odulfus-klooster liet Willem hem gevangen ne- Verbaasd sloeg Werling het oog op die vrouw. Doch voordat hij een woord tot den politie ambtenaar kon richten, deinsde deze met een kreet terug en liet zijn gevangene los. Hier was geen oogenblik tijd te verliezen. Mijnheer de commissaris, begon Heinz, terwijl hij zichzelven tot uiterlijke kalmte dwong, door mijn heer Hartmann heb ik over u hooren spreken. Toen ik vernam, dat gij gelooft aan de onschuld van Heinz Werling, wenschte ik dringend u te zien, om u eenige mededeelingen te doen, die u van groot nut kunnen zijn. Wie zijt gij, mijnheer? De sprekende gelijkenis met Mijn naam is James Walter. Zoodra wij alleen zijn, zal ik u verklaren, wat u zoo in verbazing brengt, doch in tegenwoordigheid van die dame kan ik dat niet. Zij wilde u doodsteken, zei Schmelzer, nog ge heel ontsteld, maar Ik heb hem niet aangeraakt, zei Thérèse Loraine bedaard. Ik wilde James Walter dooden, maar dit is James Walter niet dat weet ik van mijn vriend. James Walter logeerde in het hotel, waar mijn vriend kellner is hij sprak Fransch met Walter deze heer is niet James Walter, hij verstaat geen Fransch. Ik heb hem geen letsel gedaan laat mij dus ver trekken. Met deze laatste woorden ging zij naar de deur; Schmelzer wilde haar tegenhouden, doch Werling greep hem bij den arm. Laat haar gaan, sprak hijik had haar volstrekt niet opgemerkt, zij heeft mij niet aangeraakt. Wan neer gij haar vasthoudt en mij in de zaak betrekt, ben ik niet in staat u inlichtingen te geven omtrent gewich tige dingen. Voordat Schmelzer bekomen was van de ontsteltenis, III. Odulfus, die ’t klooster te Stavoren stichtte, ging daarna nog ijverig voort, om te Stavoren en elders in Friesland te prediken. Van hem wordt gemeld, dat hij voor zijn dood den on dergang van Stavoren heeft voorzegd en ook de aanleiding daartoe, namelijk de verzanding en opdroging van de haven. In ’t jaar 910, toen Stavoren door koophan del en scheepvaart reeds vrij uitgestrekte be trekkingen had gekregen, werden door een grooten brand 13 huizen benevens de Lieve- Vrouwen-Kerk, staande aan de westzijde der stad, naar den kant van ’t klooster, vernield. De oorzaak was onbekend. De toren bij de kerk staande, ontkwam wel aan ’t vuur, doch werd 3 dagen later door een hevigen storm omgeworpen. Bij buitengewoon laag tij zijn in de 17e eeuw nog overblijfselen dezer kerk gezien. Omstreeks het jaar 920 leefde in de stad Cappidus, naar zijn geboorteplaats Stavriensis bijgenaamd. Deze priester had eenigen smaak voor wetenschappen, vooral voor geschiedenis. Hij beschreef de lotgevallen van St. Lebuïnus, Otgerus, Plechehnus en Odulfus en ontwierp ook geslachtsrekeningen én aanteekeningen van de prinsen, hertogen en koningen van Fries land. Naderhand zijn deze geschriften denke lijk bij een grooten brand, die de boekerij van Stavoren vernielde, verdwenen. Op den 4 Januari van 939 (of 989, of 996) verbrandden te Stavoren, volgens opgaven der oude kronieken, wel 300 huizen; onbe dachtzaamheid en verzuim was de oorzaak. De aloude Hollandsche geslachten van Bre- derode en van Teilingen moeten denkelijk hun stammoeder ook zoeken in de oude Friesche hoofdstad. In ’t laatst der 10e eeuw had Gosse Ludigman, potestaat van Friesland en woonachtig te Stavoren, een dochter Tetta of Tet genoemd. Zij huwde met een jongeren zoon van Arnoud, graaf van Holland. Deze zoon, Sikko, had ’t ongeluk een edelman aan 't hof zijns vaders te dooden. Hij vreesde de boosheid zijns vaders en vluchtte naar Stavo ren, waar hij door Ludigman goed ontvangen werd en Tetta tot vrouw bekwam. Graaf Arnoud deed later (zie een van Van Lennep’s geschiedkundige romans!) ’t jonge Richard Hartmann, die door tusschenkomst van Jenny Schmelzer kennis met elkander hadden gemaakt, juist kwamen op het oogenblik, dat Thérèse Loraine haar verraderlijken streek wilde ten uitvoer brengen. Ook Schmelzer zag het staal flikkeren en pakte Thé rèse bij den arm op het oogenblik, dat Werling en Gerhard Heyl binnentraden en de deur achter zich sloten. Louis Brandon was weggeloopeu en in de duisternis verdwenen. Schel eens aan, verzocht Schmelzer. Deze vrouw wilde een aanslag plegen op den heer, die hier juist binnenging. Hij kan ons misschien zeggen, met wie wij hier te doen hebben. Ten zeerste verwonderd wat dit voorval wel te be duiden mocht hebben, moest Richard wel aan dit verzoek voldoen. Schmelzer ontrukte den dolk aan de handen der vrouw en stak het moordtuig in zijn zak. Eenige oogenblikken later waren zij binnengelaten. Waar is mijnheer Walter vroeg Richard. In zijn schrijfvertrek, mijnheer. Hij heeft ge zegd, dat ik u dadelijk moest laten binnenkomen, zoodra gij zoudt komen. Heinz Werling had de hem onbekende vrouw vol strekt niet bemerkt en hechtte geen beteekenis aan het kleine voorval met den man, die hem in het Fransch had aangesproken. Hij ging in zijn schrijfvertrek en zeide aan zijn secretaris, dat hij nog bezoek verwachtte en hem van avond niet verder noodig had. Zoodra Heyl weg was, draaide Werling de lamp wat lager en bereidde zich voor op het gesprek met den politie-ambtenaar. Peinzend staarde hij naar het vuur in den haard, toen Richard binnentrad, gevolgd door Schmelzer en Thérèse Loraine. echtpaar terugroepen en schonk het sbreede roeden lands* in de omstreken van Haarlem en een kasteel (Brederode). Uit dit huwelijk zou den de geslachten van Brederode en Teilingen zijn gesproten. In 991 kwamen de Denen weder in deze gewesten en ook ’t zoo bloeiende Stavoren werd geplunderd. In het volgend jaar schij nen de roovers de Middelzee ingevaren te zijn om daar te plunderen. In ’t jaar 1072 hadden de Friezen ’t te kwaad met Godfried met den Bult, die destijds Holland bemachtigde. Egbert II, markgraaf van Saksen, had Godfried tegen de Friezen geholpen en daar hij in de gunst stond bij den keizer en familie van de Hollandsche graven was, bekwam hij kort daarop de Friesche graaf schappen Stavoren, Oostergouw, Westergouw en Yselgouw in leen. Met geweld moest hij deze streken nemen, doch hield ze niet lang in zijn bezit. Toen Egbert tegen den volgenden keizer Hendrik IV opstond, werden Ooster-, Wester- en Yselgouw weer aan Othelrik, een vriend van dezen keizer, gegeven, terwijl het graafschap Stavoren bij keizerlijke gifte (31 Oct. 1077) aan den bisschop van Utrecht kwam. Othelrik heeft hier echter niet veel en niet lang geheerscht. Toen Dirk V na veel moeite graaf van Hol land werd, handelde hij zoo wreed tegenover de West-Friezen, dat het scheen alsof ’t geheele volk moest uitgeroeid worden. Velen vlucht ten over den Vliestroom en verscholen zich te Stavoren. De winter van 1078 ’79 duurde van 11 November tot ’t laatst van Maart en was zeer streng. Dirk V verzamelde een machtig leger en trok over ’t ijs om ook ons gewest te ver overen. Er werden twee slagen op één dag geleverd, waarin de Friezen samen 10,000 man verloren. Dirk belegerde toen Stavoren 3 weken lang; toen moesten de inwoners zich overgeven; zij kregen vergiffenis doch moesten een boete van 1300 gouden Fransche kronen betalen en Dirk als heer huldigen. Toen deed Dirk zijn intocht in de stad en liet al de daarheen gevluchte Friezen, benevens ’t vreemde krijgsvolk, dood slaan. De Friezen buiten Stavoren werden verschrikkelijk gestraft, ’t was één groote moordpartij. Daarna deed Dirk zich ook in andere plaatsen van ons gewest huldigen. Even daarna werd Egbert van Saksen weer e 3 5 r Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. it u I lURANT. I il i. l-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1