MEIWX- El AliVERTESTIEBLAD 1 ÏWIH SSEEK EJ MSTREEEJ. I De Pelsjas. Woensdag 6 December 1905. 60e Jaargang. No. 97. f Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. 4 -X 4 O 'I 1 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. lil J 'ö-cfT ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. De straat begon te draaien voor den armen compo nist: het was de naam van een groot impressario. Het paar volgde hem naar binnen, onder den vol maakt ongegronden indruk, dat aller oogen op hen ge vestigd waren. Ik nam uw sonate mee, zei Loghlen, omdat ik die wenschte te hooren van een grooter violist dan u of ik... Hij is er al aan bezig; ik hoop, dat hij ze over een maand in het publiek zal spelen. Terwijl Jack nog stom van verbazing bleef, raad pleegde Loghlen met Nellie over den lunch en noemde schotels waarvan zij nog nooit had gehoord. U is violist in’t orkest van ’t Startheater, geloof ik? vroeg hij den muzikus. Om u te dienen. Ik denk dat ik u wel iets beters kan bezorgen Maar eerst ben ik u een opheldering schuldig. Ik was gisteravond in de stalles van de Star en merkte u op. Met een vriend had ik de weddenschap aangegaan, dat ik eten en nachtverblijf voor niemendal zou krijgen, louter door mijn gelaatkunde, ’t Was een idiote wed denschap en ik heb gewonnen. Ik zag u en volgde u. Zoo hoorde ik vergeef het mij een en ander van uw gesprek. Toen ik wist waar u woonde, reed ik naar huis en keerde terug in een gepaste vermom ming... De rest is u bekend. Maar ik had niet ver moed, dat ik een componist van zooveel talent zou ontdekken. Ik ben u dubbel verplicht: u rechtvaardig de mijn vertrouwen in de menschelijke natuur en u leerde mij een man kennen, wiens werk ik heel graag zal uitvoeren. En de pels, mijnheer Loghlen? Die liet ik achter als pand voor uw muziek. Als u ’t goed vindt, behoud hem dan op afrekening van ’t toekomstige honorarium. Laten we nu gaan lunchen, al kunnen we onmogelijk iets krijgen, dat beter sma ken zal dan uw boterham van gisteravond. (Slot.) Is u muzikus? vroeg de gast, die nu klaar was met eten. Ja. Vergeef mij, als ik te nieuwsgierig ben, maar speelde u, voor ik klopte? -— Ja. ’t Was heel mooi. De muziek gaf mij den moed, aan te kloppen. Vindt udat niet vreemd? Volstrekt niet; ik kan dat begrijpen. Van wie is de muziek, die u speelde? Mijn eigen, zei Jack, niet zonder trots. ’t Is toch een vreemde wereld! meende de an dere, dat een man, die zulke muziek maakt, moet leven als Hij eindigde den zin niet en stak de hand uit naar Jack’s manuscript. Mag ik eens zien? Ik vertel u nu mijn geschie denis niet: later zult u die hooren. ’t Lijkt’ mogelijk ondankbaar, maar ik verzeker u van ’t tegendeel. Hij haalde het muziekstuk naar zich toe en doorliep het. Jack sloeg hem gade met toenemende verbazing. Kunt u spelen? Viool ’n beetje. Opgewonden gaf Jack hem de viool over. Probeer het eens! Als u ’t verlangt, als vergoeding voor uw vriendelijk heid? Neen, neen, dat niet! Ik vraag geen vergoeding, Dan enkel als een compliment voor u, zei de vreemde. aan ingezetenen wordt verleend, dit behoort te ge schieden volgens de Armenwet; dit nu gebeurt ook thans wel en ook in den vorm van brandstof, maar dit zal niet in de bedoeling van adr. liggendat voorts de verwijzing naar Schoterland is gebleken niet juist te zijn. De heer Veen zou toch wel eenigszins aan ’t verzoek willen tegemoet komen; nu wordt bij afname van 250 HL. in ééns eene reductie toegestaan indien de ver schillende vereenigingen zich nu combineerden en bv. 100 HL. konden betrekken, zou spr. dezelfde prijsver mindering willen toestaan. De Voorzitter herinnert, dat die prijsvermindering geldt voor de zomermaanden, wanneer er overproduc tie is. Adressanten vragen niet voor die dagen van over productie, maar bij geregelde afname, prijsvermindering; men wenscht per H.L. minder te geven. Adressanten zullen z. i. niet bij voorkoop nemen en reeds in den zo mer cokes op den zolder brengen. Indien ook in den winter denzelfden prijs zou worden berekend als in den zomer, zou men niet geregeld aan de aanvragen kunnen voldoen en de voorraad spoedig op zijn. De heer Beekhuis wijst er op dat de prijs der cokes aan de gasfabriek geregeld lager is dan bij particuliere handelaars; spr. zou gaarne zien dat de prijs geregeld werd geadverteerd en dat voor thuisbrengen 21/, in plaats van 5 ct. per HL. werd berekend; z. i. zal dit den verkoop bevorderen en zal men wellicht niet meer ge noodzaakt zijn de overproductie in den zomer voor la gen prijs van de hand te doen; velen willen nu geen loop naar de gasfabriek doen om te zien hoe daar de prijs der cokes genoteerd staat. De Voorzitter meent, dat hoe meer ’t geld iemand op de vingers ziet, hoe meer hij daar zal gaan, waar de waren’t goedkoopst zijn; spr. wil echter gaarne de wenk van den heer Beekhuis in overweging nemen. Nadat de Voorzitter nog uitvoerig eenige mededee- lingen omtrent den verkoop van cokés aan de Gasfa briek heeft gedaan, wordt zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van B. en W. besloten en dus afwij zend op het verzoek beschikt. 8. Adres van H. Kanon tot plaatsing van wind as c. a. Adressant, van beroep visscher, verzoekt voor de uitoefening van zijn beroep, op gemeenteland aan de Franekervaart een windas, twee palen, een taanketel en eenige stokken temogen plaatsen. B. en W. hebben geen bezwaar aan het verzoek van adr. te voldoen, met uitzondering wat het plaatsen van stokken in den wal en in de vaart betreft, waarover hij zich met het provinciaal bestuur moet verstaan, en stellen voor het verzoek toe te staan, onder voorwaar den, dat jaarlijks eene retributie van f 5 moet worden betaald en dat de verschillende voorwerpen worden geplaatst volgens aanwijzing van B. en W. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 9. Teruggave betaald vergunningsrecht, art. 22,3 e alinea der Drankwet. De Voorzitter zegt, dat 3 personen hebben gebruik gemaakt van het recht, hun bij evengenoemd artikel der Drankwet toegekend. beide te benoemen, te bepalen prijs; in aanmerking wordt tevens genomen de tegenwoordige waarde der omliggende landerijen, vermeerderd met de kosten van aanleg der schietbaan. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Voorstel toestemming aanbrengen tramseinen in gemeentegrond. Onder overlegging der betrekkelijke teekeningen, stellen B. en W, voor, aan de Nederl. Tramweg-Maat- schappij tot wederopzeggens toe te staan tramseinen te plaatsen in gemeentegrond, en wel een bij de Oppen- huizerbrug en een bij de brug aan ’t eind van het Kleinzand. De Voorzitter herinnert, dat de heer Hamelink alle gevraagde inlichtingen heeft verstrekt en deelt voorts mede, dat bedoelde seinen op hooger bevel moeten worden aangebracht. De heer Visser wijst er op, dat het verzoek der N. T. Mij. tweeledig is behalve ’t geen B. en W. nu wen- schen toe te staan wordt ook gevraagd de verlichting der seinen op te dragen aan de resp. brugwachters. De Voorzitter antwoordt, dat men van gemeentewege alleen voor de bruggen heeft zorg te dragen en men dan ook geen verantwoordelijkheid op zich wilde ne men voor de verlichting der seinen; hiervoor moet de N. T. M. zorgen en de verantwoordelijkheid dragen. Daarom is er in ’t voorstel van B. en W. dan ook niets over opgenomen. De heer Schijfsma zegt, dat in andere gevallen voor gebruik van gemeentegrond steeds eenige retributie wordt gevraagd als bewijs van opzegbaarheid; spr. zag ook nu gaarne eene dergelijke bepaling opgenomen. De Voorzitter ziet ’t nut hiervan in dezen niet in, wijl volgens ’t contract met de N. T. M., B. en W. iets kun nen opzeggen wat niet naar genoegen is. Hierop wordt zonder hoofdelijire stemming conform het voorstel van B. en W. besloten. 6. Adres van W. de Wit, om pensioen. B. en W. meenen dat er alleszins redenen bestaan het verzoek van adressant, die gedurende 28 jaren als werkman bij de Stadsreiniging in dienst was, in gun stige overweging te nemen. Het weekloon van adr. bedroeg f7.50 en indien hij in het pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren had kunnen deelnemen, zou zijn pensioen f 145.60 hebben bedragen. B. en W. stellen nu voor, met ingang van 1 Dec. ’05, de aan adr. verleende wekelijksche bijdrage van f 1. in te trekken en hem een jaarlijksch pensioen toe te kennén van f 145.60. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Adres óm cokes voor de arbeidersklasse voor lageren prijs beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor op bovengenoemd verzoek van het bestuur der afd. Sneek der S. D. A. P., om in na volging van de gemeente Schoterland, ook hier de cokes van de gemeeute-gasfabriek voor de arbeidersklasse tegen verminderden prijs beschikbaar te stellen, met adhaesie-betuigingeu van besturen van de afd. Sneek van het Nederl. Werklieden-Verbond «Patrimonium* en andere werklieden-vereenigingen hier ter s^ede, afwij zend te beschikken, op grond dat, indien ondersteuning hij las het briefje nog eens over, dacht na en besloot Nellie’s advies te gaan vragen. Hij nam de jas mee over zijn arm. Nellie hoorde met wijd open oogen het wonderlijke, verhaal aan. En ze zei: Je moet er heen gaan, en als ik jou was zou ik de jas aantrekken. Als jij mee gaat. Je wordt alleen verwacht. ’t Hindert niet. Je moet dien geheimzinnigen man zien. O, van daag zal hij er geheel anders uitzien! Dat vrees ik ook. Wie weet hoe ’t afloopt! O, goed! Ik denk heel gunstig over hem, omdat hij begreep, dat je sonate prachtig is! Dat heeft hij niet gezegd. Anders had hij haar niet meegenomen. Jack probeerde den pels eens, maar na rij p beraa d vonden beiden, dat die niet goed paste bij de rest. We zullen er een bontmantel voor jou van laten maken, Nell! Neen, neen; je zult gauw rijk genoeg zijn om een pels te dragen. Als we zoo lang moeten wachten, gaan de motten er mee van door... Als we hem eens verkochten; dat helpt alweer voor ons huishoudentje. Ja, zei Nellie zacht. Precies klokke twee uur naderden ze het Shamrock restaurant. Terwijl ze wachtten bij den ingang, reed een rijtuig voor, en daaruit stapte Jack’s gast. O, dat is de man met den pels, die achter ons liep gisteravond! fluisterde Nellie. Hij zag er nu geheel uit als een welgesteld man. Jack groetende zei hij: Mag ik nu revanche ne men voor uwe vriéndelijke gastvrijheid Jack had nauwelijks tegenwoordigheid van geest genoeg om Nellie voor te stellen. Mijn naam is Loghlen, zei de vreemde. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 1 December 1905, ’s namiddags 67, uur. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig met kennisge ving, wegens treurige fanrlie-omstandigheden, de heer W. D. de Jong. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1 Resumtie der Notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 23 October 1.1. gehouden vergadering onveran derd goedgekeurd en gearresteerd. 2 Mededeeüng van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van: a. Eene resolutie van h.h. Ged. Staten, tot goed keuring van het suppletoir kohier van hondenbelasting, dienst 1905; b. Alsvoren, houdende goedkeuring van de gemeen te- en schut.terij-rekeningen over 1904; c. Alsvoren, geleidende het Koninklijk besluit van 23 Oct. 1905, houdende goedkeuring, voor onbepaalden tijd, van de vastgestelde verordeningen op de wik- en weeggelden en op het marktgeld voor boter en kaas; d. Het proces-verbaal van de gehouden opneming der kas bij den Directeur-Boekhouder der gemeentelijke Gasfabriek; e. Een adres van den Voorzitter en den Secretaris der afdeeling »Sneek« van de Vereeniging ter bevor dering van Volksonderwijs, verzoekende wijziging der verordening op de toelating van leerlingen op de ge meentescholen f. Alsvoren van het Bestuur der Vereeniging voor Ziekenverpleging, verzoekende over 1906 eene subsidie van f300,te verleenen; g. Alsvoren van den heer P. de Jong Pzn. Jr. alhier, verzoekende een dam in een sloot, toegang gevende tot gemeentegrond aan de Geeuw (IJlsterkade), te mogen leggen; h. Alsvoren van Joh. Schaaf en 2 andere caféhouders aan de Veemarkt alhier, verzoekende wijziging te bren gen in de plaatsing van het vee op de Veemarkt alhier; i en j. Berichten van de heeren M. J. Houwink en F. M. Ringnalda alhier en W. van der Werf te Hil versum, dat zij de gestelde voor waarden, voor afstand in koop van een gedeelte sloot aan de IJlsterkade, aannemen; k. Een schrijven van de hh. E. en A. Sanders enM. Pino alhier, dat zij de gestelde voorwaarden voor het plaatsen van een raam, uitzicht gevende over gemeen tegrond, aannemen; l. Een schrijven van mej. H. van der Weij alhier, dank betuigende voor het haar toegestaan verlengde verlof als onderwijzeres en verzoekende het geven van half traktement nog eens in overweging te nemen; m. Een adres van H. Harms alhier, verzoekende in koop te willen afstaan een stuk bouwterrein aan de Looxmastraat. De Voorzitter stelt voor: het adres sub e te stellen in handen van de Plaatselijke Schoolcommissie ten fine van advies; nu de gevraagde subsidie, in het adres sub gemeld, in de vorige vergadering reeds op de begroe ting is uitgetrokken, het bedrag aan de Ver. voor Zie kenverpleging uit te keeren, indien een gunstige be schikking daarop van Ged. Staten is ontvangen en de begrooting door dit college is goedgekeurd; het adres sub g, dat reeds in voorbereiding is, in eene volgende vergadering aan de orde te brengen, nadat het ver zoek nog, ten fine van advies, gesteld is in handen der Commissie voorGemeente-eigendommen; een zelfde gedragslijn te volgen omtrent het adres sub m; het adres sub fe, van Schaaf, Hoekstra en Gerritsma, die onlangs een café hebben geopend aan de Veemarkt, ten fine van afdoening te stellen in handen van ’t Dag. Bestuur. Spr. herinnert, naar aanleiding van laatstgenoemd adres, dat de regeling berust bij de marktpolitie en B. en W., maar dat ook de politie-verordening dien aangaande aanwijzingen bevat. Indien de belangen van het algemeen met particuliere belangen kunnen worden vereenigd, dan kan daaraan worden voldaan. In dit geval, zeker ook met ’t oog op de groote concurrentie daar, willen adr. gaarne de beste markt nabij hunne perceelen hebben, doch er dient ook op andere belangen, als die van kooplieden enz., te worden gelet. Verder wenscht Spr. de niet-gememoreerde ingeko men stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form het voorstel van den Voorzitter besloten. 3 Verlenging Concessie Bruggeld-Dille, met herzie ning betrekkelijk tarief. De Voorzitter zegt, dat B. en W. alle bescheiden hebben overgelegd; de verhuring wordt op korter ter mijn voorgesteld, omdat in 1906 de concessie afloopt. Van Ged. Staten hebben B. en W. den wenk gekregen om verlenging der concessie aan te vragen en wijl het tarief van zeer ouden datum was, hebben B. en W. het herzien; nu is ook het laadvermogen opgenomen; het tarief is onveranderd maar de bewoordingen zijn ge maakt in aansluiting met die van de verordening voor de heffing van tol bij de brug «De laatste Stuiver* over de Leeuwarder Trekvaart alhier. B. enW. stellen nu veor, bij H. M. de Koningin om verlenging der concessie aan te vragen en de gewijzigde verordening goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 4 Voorstel inzake de Schietbaan ten dienste der Landweer. Naar aanleiding van een ingekomen missive van den Opzichter van Fortificatiën te Leeuwarden, verzoekende te berichten, in hoeverre en onder welke voorwaarden, de Raad genegen is de gemeentelijke schietbaan aan het Departement van Oorlog te verhuren of te verkoo- pen, stellen B. en W. voor te antwoorden, dat men de zerzijds genegen is, de schietbaan, sectie A no. 29, aan het Rijk te verkoopen op billijke voor waarden en tegen op taxatie van 3 deskundigen, één te stellen door het Rijk, één door de gemeente en één door deze Hij stond op, liet den strijkstok zacht langs de sna ren glijden en speelde de sonate. Jack, die zijn werk voor den eersten keer door een ander hoorde spelen, was zeer voldaan. De man speelde uitstekend; doch Jack gevoelde, dat hij er toch nog meer uitdrukking in kon leggen: dat hij zich met opïet inhield. Dank u, zei hij. A!s u gewild hadt, zoudt u ’t toch nog beter gedaan hebben. Ge doet, ik weet niet waarom, u zelf onrecht. En veronderstel, dat dit zoo was! Jack glimlachte. U wordt steeds geheimzinniger, zei hij. De klok sloeg drie, en dit herinnerde hem, dat een lastig oogenblik was gekomen. Jack had den man hooren spreken van onderdak. Hij bedacht zich niet en bood den gast zijn canapé als rustbed aan. Meneer, zei de man bewogen, is er iemand anders in Londen, die zoo iets zou doen voor een wildvreemde? Ik hoop van velen. Het duurde een poosje, eer Jack in slaap viel; maar daarna sliep hij ook een gat in den dag. Toen hij ontwaakte, was de gast verdwenen, en met hem de muziek. Doch het pak had hij achtergelaten. Haastig opende de muzikus dit. Onder het touw, waarmee het was dichtgemaakt, was een briefje gestoken, geadresseerd Aan mijn gastheer. Het luidde: Ik heb uw werk niet gestolen, enkel geleend. Als u mij wilt ontmoeten tegen twee uur voor het Sham rock-restaurant, hoop ik u te overtuigen van mijn eer lijkheid. Misschien wilt u intusschen den inhoud van dit pak aanvaarden als een waarborg voor mijn goede bedoelingen, te meer daar het koud is. Het kleeding- stuk kreeg ik op eerlijke wijze. En tot zij'n uiterste verbazing vond hij in het pak een mooie pelsjas! Eerst was de componist erg uit zijn humeur, doch L 1' I 1 HJRANT. II

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1