WOU SKEEK ES OKTREEEI Ons Frieseb Volkssanatorium, SUMS- ES lllïEfflSTIElILJll A kinderliefde. Zaterdag 16 December 1905. 60 e Jaargang. No. 100. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. groo- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 1 TE JOURE. j I wordt een een waar Papa, vroeg de kleine Willy, hebben de werkelijke Engelen in den hemel ook zoo schoone gouden vleuge len en van die lange zilveren trompetjes? Het ernstige gelaat van den man plooide zich tot een gullen glimlach. Ik weet het niet, kindlief, maar ik zou denken dat de Engelen alles bezitten, waarnaar zij verlangen. Maar, wanneer zij nu niet blazen kunnen! Gelooft u, dat die vrouw Mantgen blazen kan? Wat weet ge van die Mantgen, Willy? Dat is de vrouw, pa, die buiten op den mijlsteen bevroren is gevonden. Juffrouw Meta heeft me gezegd dat zij nu een engel is. Als juffrouw Meta dit gezegd heeft, zal het zeker wel zoo zijn. ’t Scheen, dat een plotseling opkomende gedachte hem van het vroolijk gesnap van het kind afleidde; want hij staarde met droevigen blik in de vlam eener kaars en aan zijn mondhoeken verschenen twee diepe, zorg volle trekken. Willy kreeg sinds eenige oogenblikken geen antwoord, doch met eene standvastigdheid, zijn leeftijd eigen, werd hij niet moede zijne weetgierige vragen te richten. Paatje, heeft vrouw Mantgen veel pijn gehad, toen zij bevroren is? Liefkozend streek het kind met zijne kleine zachte handjes over de wangen van den man, die als uit een zwaren droom ontwaakte. Neen, Willy, zij heeft haast niets daarvan gevoeld. Omdat zij zeer vermoeid was, had zij zich op den mijlsteen neergpzet om uit te rusten; toen is zij zacht ingesluimerd, juist zooals gij eiken avond in uw bedje inslaapt. Ja, en toen werd zij een engel met gouden vleugelen. Maar als zij niet blazen kan, zal zij dan niet tieurig ongezonde redeneeringen mag vullen. En ik geloof, Rudolf, gij deedt beter hem niet bij die verkeerde be ginselen te steunen. Hare stem, welke van nature week en zacht was, had nu een scherpen, onvriendelijken klank. De knaap drukte zich verschrikt nog vaster dan te voren tegen zijn pa aan. Harders werd in zijne beantwoording, waartoe hij zijne lippen reeds geopend had, gestoord door het geluid der huisschel, welke met schrillen klank overging. Hij stond op en zette het kind op het tapijt neder. Het is zes uur, zeide hij, terwijl hij den blik vol onrus tige spanning op de deur gericht hield. Wie kan op Kerstavond ons op dit uur nog bezoek willen brengen? Ik ben er volstrekt niet nieuwsgierig naar, merkte zijne vrouw op, en gij behoeft niet ongerust te zijn dat het mijne moeder zal wezen, zij kent uwe beginselen en aal u in uwe feestelijke stemming met haar onwel kom bezoek niet komen storen. Mijn feestelijke stemming! herhaalde hij met onbe schrijfelijke bitterheid. Gij zijt zeer onbillijk, Helene, zooals gg het in den laatsten tijd voortdurend tegen mij geweest zijt; niet ik ben het, die de schuld draagt aan deze treurige vervreemding. Ja, ik weet het, antwoordde zij achteloos, het is natuur lijk, dat mijne moeder u om vergeving zou moeten smeeken en u op hare knieën bedanken, dat gij de goedheid hadt mij tot uwe gade te nemen. De lippen van den man beefden zichtbaar; hij keerde zich echter om en zweeg. Onmiddellijk daarop trad het dienstmeisje binnen. Een telegram voor den heer Harders, zei ze. De bode vraagt, of hij soms een antwoord medenemen moet. (Wordt vervolgd.) van het gebouw is ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Onder herhaalde dankbetuigingen voor de ontvangen geschenken hadden de beide dienstmeisjes het vertrek verlaten, en de kleine familie bevond zich eindelijk al leen. Rudolf Harders had zijn zoontje, een aanvallig knaapje van vijf jaren, op den arm genomen, om hem den wassen engel, die zich boven aan de spits van den kerstboom bevond en naar wien hij al zoo lang met groote, stralende blikken gestaard had, meer van nabij te laten beschouwen. Zijne jeugdige echtgenoote bladerde, op een sofa gezeten, zonder groote aandacht in een boek, dat zij naast vele prachtige geschenken onder aan den kerst boom gevonden had. Met recht konden de menschen vol bewondering over de opvallende gelijkenis van het kind en zijne beeldschoone, nauwelijks drie en twintig jarige mama spreken. ’t Waren dezelfde weemoedige trekken, dezelfde mooie, bruine oogen onder hunne geteekende wenk brauwen; slechts met dit verschil, dat uit die heldere oogen van het liefelijke kindergezicht, met hunne be- tooverende uitdrukking, heilige onschuld glinsterde, terwijl die onder de lang bewimpelde oogleden der bleeke elegante vrouw koel en moede voorover blikten, alsof de levendige ziel, die zij weerkaatsen moesten, al gestorven was of in diepe sluimering lag. zijn boven in den hemel? Waar zij zich bevindt, is geen treurigheid meer. Vrouw Mantgen heeft hier op aarde veel nood en ellen de verduurd. Zij heeft zwaar moeten arbeiden en niet altijd bezat zij het noodige voedsel om haren honger te stillen; van dat alles weet zij nu niets meer. De knaap knikte, ten teeken dat hij het begrepen had en vroeg verder: Meta zegt, dat de Engelen den ganschen dag zingen en muziek maken. Geloof maar altijd alles wat de juffrouw u vertelt, Willy, zij kan u op dit alles veel beter antwoord geven dan ik. Kijk echter nu eens naar dat mooie schaap en die bontgekleurde trommel. Doch Willy liet zich niet in zijn gedachtengang sto ren. Als het bevriezen geen pijn doet en de Engelen het zoo goed hebben, waarom zetten ook wij ons dan niet op den mijlsteen om in te slapen? Met onstuimige teederheid drukte Harders zijn kind aan zijn hart en kuste het herhaalde malen op de wan gen. Omdat het voor u nog lang geen tijd is om engel te worden, mijn lieveling. Ge zult eerst nog tot een flinken grooten man moeten opgroeien. Hebt gij mij niet dikwijls uwen wensch te kennen gegeven om een sol daat te worden, die op een zoo prachtigen schimmel rijdt, juist als die generaal van uw tinnen soldaatjes? Het donkere kopje van het kind bewoog zich afkeu rend. De bleeke vrouw, op de sofa gezeten, wendde zich met zekere misnoegdheid naar beiden om, sloeg het boek toe en sprak Ik zal de gouvernante eens ernstig onderhouden, dat zij de verbeelding van den jongen niet langer met zoo weer een kamer, waarin een lift uitkomt, die het eten beneden uit de keuken naar boven brengt. Een muur scheidt deze kamer van de ruime eetzaal en een loket in dien muur ver bindt lift- en eetkamer. Weet men nu boven dien nog, dat de keuken niet onmiddellijk on der de liftkamer ligt, dan behoeft het geen be toog, dat de onaangename etensgeur zich heel moeielijk in het gebouw kan verspreiden. Overigens bevinden zich op deze en de vol gende verdieping de vertrekken voor de pa tiënten. Treden we zoo’n kamer binnen, dan treft het ons in de allereerste plaats, dat alle behang en alles wat stofnesten kan vormen, zijn verwijderd. De vloer is belegd met lino leum, de wanden zijn glad en dus gemaak- kelijk af te zeepen. Behalve zijn ledikant met toebehooren heeft elke patient een tafeltje, tevens nachtkastje, een stoel en een kast, terwijl ruime wasch- bekkens aan den wand, gelegenheid geven om toilet temaken. Verder is gezorgd voor over vloedig licht en lucht en zijn in de beneden verdieping doelmatige badkamers ingericht. Een waterleiding zorgt, dat overal overvloed van zuiver water beschikbaar is; een centraal verwarmingstoestel verwarmt alle kamers door middel van heet water: in een woord, alles is ingericht naar de eischen, die men tegenwoor dig aan een ziekenverblijf stelt. Zie daar, lezer! ons toekomstig Sanatorium met enkele woorden beschreven: phantasie nu nog, zeker, maar toch niet geheel in de betee- kenis, die men er gewoonlijk aan hecht. Het gebouw staat er, de kamers en zalen zijn er, en de inrichting is onder deskundige leiding zoo herhaaldelijk besproken en berekend, dat de verwezenlijking slechts een kwestie is van tijd en geld! Maar, ook de omgeving een kijkje overwaard. Het geheel afgesloten terrein beslaat een oppervlakte van ongeveer 6 H. A. Voor waar een ruime wandelplaats. Links van het ge bouw, aan de overzijde van de laan, verheft zich een heuvel van 13 Meter. Het gebouw tje op zijn top is nu een belvedère, maar zal later het reservoir bevatten voor de waterlei ding. Aan den voet staat de machine, die het water uit te boren nortonputten zal oppom pen. Die heuvel biedt verder een uitstekende beschutting voor de patiënten tegen Westen en Noordwesten wind. vestigen. Denk er eens over na, welk een zegen een dergelijke inrichting voor onze provincie zal kunnen worden. Denk eens over de kos ten, sla den blik rond in eigen omgeving, ver gelijk de gevraagde som eens met het aantal inwoners van Friesland, ik twijfel niet of uw pessimisme mocht het bestaan hebben wordt omgezet in optimisme en u strijder mee voor het groote doel: vöZArsanatorium in Friesland. Een lid van het voorloopig Bestuur. KORT VERSLAG van het verhandelde in de Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Sneek, op 12 Dec, 1905. Aanwezig de h.h. P. Reinouts van Haga, Voorzitter, S. Henstra, J. Smit Ez., W. Nieveen, E. Priester en J. van Loon, Secretaris. Afwezig met kennisgeving de h.h. A. L. Hansma en A. Dekker. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en ongewijzigd vastgesteld. 2. Worden gelezen en behandeld de ingekomen stukken: a. het adres van de Kamer te Hoogezand—Sappe- meer aan Z. E. den Min. v. Landb., H. en N., inzake de toepassing der Veiligheidswet. Wenschelijk wordt geacht, dat de door Inspecteurs v/d Arbeid gegeven voorschriften niet mondeling doch schriftelyk aan hoof den van fabrieken of werkplaatsen worden verstrekt. De praktijk heeft geleerd, dat mondeling gegeven voor schriften misverstand hebben veroorzaakt of niet zijn begrepen of worden vergeten. De Kamer wil te dien opzichte het verzoek van HoogezandSappemeer gaarne steunen. Een tweede verzoek, om aan hoofden of bestuurders aanteekeningslijsten te doen uitreiken, wil de Kamer niet ondersteunen. Zij acht dit, gelijk bij het Toezicht op het Stoomwezen is gebleken, onnoodig en lastig; b. eene missive van de»Vereeng. tot bestrijding van knoeierijen in den Boter- en Kaashandel* met afdruk van een adres aan Z, E. den Min. v. Lb., H. enN. Dit uitvoerig adres behelst het verzoek aan den Mi nister, eene Wet uit te vaardigen, die de knoeierij in den B. en K.-handel onmogelijk maakt. De zaak is van groote beteekenis en meermalen ook in deze Kamer behandeld. Daar er tegenstrijdige belangen bij in het spel zijn, is voorzichtige beoordeeling aanbevolen. Na het voor en tegen van de voorgestelde maatregelen te heb ben overwogen, wordt besloten eene commissie te be noemen, die het gevoelen van deskundigen zal inwin nen. Het overige terrein aan deze zijde van de waar tus- daar een bank of een prieel Wanneer men een groot plan wil verwezen lijken, is het natuurlijk, dat er bezwaren wor den in het midden gebracht. Dat dan ook Herema State aan critiek zou blootstaan, was te verwachten. Ernstige en minder ernstige bedenkingen zijn bij het voor loopig Comité ingekomen en weerlegd. Soms echter gaven de geopperde bezwaren zoo dui delijk blijk van totale onbekendheid met het landgoed, dat onze wakkere voorzitter onge duldig het hoofd schudde en mompelde: »Laat ze dan toch zelf eens gaan zien!” Die opwekking, om eens met eigen oogen het kostbaar geschenk van den heer en me vrouw Driessen te gaan bekijken, hoop ik, dat langs dezen weg weerklank zal vinden in rui men kring. Ik heb hierbij niet het oog op opponeeren- de deskundigen, ofschoon het zij terloops opgemerkt de ondervinding heeft geleerd, dat ook sommigen hunner dien raad broodnoo- dig hebben; maar mijn woorden zijn gericht tot het groote publiek, tot allen, die belang stellen in onze grootsche onderneming. Wan neer straks vaarten en kanalen met een be trouwbaren ijsvloer zijn belegd, dan zal voor velen een tochtje naar Joure een aangenaam uitstapje zijn en reeds een wandeling langs Herema State doen zien, welk een heerlijk landgoed voor het beoogde doel is afgestaan. Kan men toegang verkrijgen dan valt het grootsche nog meer op. Een breede, overoude lindelaan doorsnijdt het buiten in zijn geheele lengte van Oost naar West. Rechts daarvan vindt men de hechte, ruime State met zijn breed bordes, zijn vorstelijke vestibule, groote zalen en talrijke kamers. Denken we ons een oogenblik, dat het doel reeds is bereikt en we werkelijk het Friesche Sanatorium voor beginnende borstlijders heb ben betreden. Vlak tegenover den ingang vinden we dan de ruime directiekamer, rechts daarnaast de kamer van den geneesheer: daar tegenover de wachtkamer. De gang, die deze beide kamers scheidt, geeft toegang tot de enorm groote uitspanningszaal, die de geheele breedte van het gebouw beslaat. Links van de directiekamer is het trappenhuis en daarnaast laan is beplant met boomgewas, sohen hier en des zomers tot zitten uitnoodigt. Aan de rechtsche zijde van de laan vindt men eindelijk achter het -woonhuis een ten schilderachtigen vijver. Tegenwoordig is dit een vrijwel stilstaand water, maar met een kleine verandering is het gemakkelijk stroo- mend te maken. Volgens een ander plan is hij voor demping aangewezen, wat echter veel kostbaarder is. Langs den rechteroever vindt men al weer een zeer lommerrijke laan, die uitloopt op de oranjerie, welke met weinig kosten is te ver anderen in een lighal voor 24 patiënten. De ligging op het Zuiden maakt haar voor dit doel bij uitstek geschikt. Voor de overige lijders zullen twee draaibare lighallen worden ge plaatst, die het voordeel bieden, dat ze steeds van den wind af kunnen worden gedraaid. Ware het niet, geachte lezer, dat ik bevreesd was al te onbescheiden te worden tegenover de redactie, ik zette mijn beschrijving meer in bijzonderheden voort. Nu echter moet ik mij beperken en besluiten met mijn aanvangs woord: ga er eens heen! Maar of gij en ik leeken in het vak dé gelegenheid nu al geschikt vinden, dat zegt nog heelemaal niets. Daarom is dan ook het advies gevraagd van twee Amsterdamsche hoogleeraren van naam, de heeren Pel en Rui- tinga, en ook zij vonden, dat de voordeelen, die Herema State aanbiedt, van dien aard zijn, dat het jammer zou zijn als het vorstelijk aan bod niet werd aanvaard. Welnu, tot die aanvaarding is in de verga dering van 16 Nov. j.l. te Leeuwarden be sloten. Bouwplannen en begroeting waren reeds vroeger gemaakt, zoodat niets meer de verwe zenlijking van ons i leaal in den weg staat dan, we zeiden het reeds boven,het geld. De begrooting beloopt, wat de verbouwing, inrichting, meubileering enz. betreft schrik niet lezer de som van f 57,000,Hoe zul len we dat geld bijeenbrengen? Het was mijn bedoeling dezen keer niet, daarover te schrijven. Een volgende maal hoop ik voor dit en andere punten nog eens een plaatsje aan de redactie te vragen. Ditmaal zij het voorgaande genoeg om de algemeene aan dacht nog eens op deze gewichtige zaak te B-f R COURANT N E

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1