TOOR Sll.il i OiWREffi. I BI Bekendmaking Hinderwet. MI1WS- EJ llifElUWIEliLAli kinderliefde. r/ Woensdag: 20 December 1805. GOe Jaargang. No. 101. BEKENDMAKING. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieels Advertentien, Uit de Raadszaal. Feuilleton. A Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende KENNISGEVING. Pt I 2.) Driftig had de jonge koopman het telegram ingezien, een gloeiend rood overtoog zijne wangen, maar toen hij het ten einde toe gelezen had, werd hij witter dan het linnen, dat de tafel bedekte, waarop hij leunde. De bode kan gaan, sprak hij tot het wachtende meisje en neemt gij den kleine mede; het is noodzake lijk, dat hij zich, na de vermoeienissen van dezen avond, vroeger dan anders ter ruste begeeft. Goeden nacht, mijn beste jongen. Met hartelijke teederheid sloegen zich de korte arm pjes van het kind om zijnen hals en drukten de zachte kinderlippen zich krampachtig op de wangen des va ders. Dan naderde Willy ongaarne en met geheimen angst de elegante vrouw op de sofa. Goeden nacht, zeide zij, terwijl ze vluchtig met de lippen het voorhoofd van den knaap aanraakte. Nog eenmaal vlogen de glanzende bruine oogen van Willy op den wassen engel, voor en aleer hij aan de hand van het dienstmeisje ’t vertrek verliet. In de behagelijke kamer, waar het frissche groen van den kerstboom een aangenamen geur verspreidde, bleef het eenige minuten doodstil; alleen hoorde men somwij len het geknetter van een dennentakje, als het zacht in aanraking kwam met het eindje eener brandende kaars. De jonge vrouw zat achteloos, het hoofd steunende op de handen, met de moede koude oogen op de gedekte BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinder wet Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secreta rie dier Gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van: de firma L. COCK, in koloniale waren te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten eener bewaarplaats van petroleum in het ge bouw, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B, no. 2003, staande aan de Havenstraat. Dat op Woensdag, den 3 Jan. 1906, des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaargelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrifte lijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der Ge meente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 20 Dec. 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. tot Boekhouder S. Baarda, beiden aftr.; Ni/land: tot Armvoogd Sake Tiemersma, tot Boek houder W. Straatsma, beiden aftr.; IJsbrechtum, dims en Tjalhuixum: tot Armvoogd Klaas Bootsma, tot Boekhouder Sietze H. Reitsma, bei den aftr.; Scharnegoutum en Loènga-, tot Armvoogd Tjipke Boersma, tot Boekhouder Roelof Walda, beiden aftr.; Goenga, Gauw en Offingawier. tot Armvoogd G. van Dijk, in de plaats van W. G. Jellema, die niet we der in aanmerking wenschte te komen, tot Boekhouder G. Wielenga, aftr. 4. Adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Gaastmeer, tot wederinhuring schoollocaal en huur van de onderwijzerswoning met tuin etc. al daar. Adressant verzoekt, zoodra de tijd der tegenwoordige pacht verstreken is, het thans gebruikt wordend school lokaal weder in huur te mogen ontvangen en tevens de ledigstaande onderwijzerswoning met tuin en scha penweide te mogen huren. Mede is ingekomen een verzoek van Sierd Westra, vrachtrijder te Gaastmeer, om evenbedoelde tuin en weide, welke hij over 1905 in pacht heeft gehad voor f 10, weder voor dezelfde pachtsom gedurende 3 jaar te mogen inhuren. Burg, en Weth. stellen voor, nu met 1 April a. s. de huur van het schoolgebouw is verstreken, wederom tegen denzelfden pachtsom van f 40 het thans gebruikt wordend schoolgebouw voor 1 jaar aan adr. te verhu ren. Voorts hebben B. en W. geen bezwaar de le digstaande onderwijzerswoning met tuin en weide, mede voor den tijd van 1 jaar, op nader door B. en W. te stellen voorwaarden, aan adr. in huur af te staan, en meenen zij hiervoor de pachtsom niet hooger dan f 60 te moeten stellen. De schapenweide apart te verhuren voor 3 jaar aan S. Westra, tegen een huur van f 10 per jaar, meenen B. en W. te moeten ontraden. De heer Wesselius vraagt of in de f 60 huur ook het gebruik van de schapenpolle is begrepen en of de kosten van onderhoud voor den eigenaar of voor den huurder komen. De Voorzitter antwoordt op de eerste vraag toestem mend; alles wordt nu in huur afgestaan voor een som van totaal f 100; het onderhoud wenschen B. en W. voor rekening der gemeente te nemen. De heer Wesselius acht de pachtsom van f 60 dan te laag en zou die op f75 willen stellen. De heer de Boer vindt een huur van f 100 voor ’t ge heel, in verband met Nijland, waar voor de school en onderwijzerswoning f 180 huur wordt ontvangen, en in aanmerking nemende de stand van het schoolgebouw etc. te Gaastmeer, niet te hoog. De Voorzitter deelt ook deze zienswijze. Daar het voorstel van den heer Wesselius niet wordt ondersteund, maakt het geen punt van verdere behan deling uit. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met alge- meene stemmen aangenomen. 5. Adres van E. D. Riegstra te Abbega, om het per ceel hooi- en rietland te Nijezijl in huur te mogen ontvangen. Adressant, winkelier te Abbega, verzoekt ovenge noemd perceel hooi- en rietland, gelegen bij het Wijd- nemingen gewaagd? Of verspeeldet gij het wellicht aan de beurs? Harders knikte ontkennend. Het valt me niet gemakkelijk u de gansche waarheid te zeggen, maar ik zie in, dat gij het recht hebt die te vernemen. Het is mijn arme vader, wiens ongeluk mij met zich sleept. Uw‘vader? hoe moet ik dat verstaan? Hij had in zijne zaken al sinds langen tijd met ver schillende wederwaardigheden te kampen gehad en het misplaatste vertrouwen op een oneerlijken procuratie houder maakte den toestand van zijn voor een half jaar nog zoo bloeiende zaak tot een zeer bedenkelijke. Hij was echter aandeelhouder in verschillende ondernemin gen, welke te eeniger tijd nog al belangrijke winsten moesten afwerpen, en het scheen, dat het hem alleen aan het noodige geld ontbrak om tot dien tijd zijne zaken verder te kunnen drijven. Met deze gedachte was het, dat hij zich, hoe onaangenaam ook, tot mij om bijstand wendde, en gij kunt begrijpen dat ik geen oogenblik aarzelde hem ter hulp te komen. Een bevestigend antwoord, dat zij van haar kant volkomen met hem instemde, waarnaar bij zoo vurig verlangde, kwam niet; ongeduldig bewoog zij zich en zeide: Ik wil toch hopen, dat gij niet alles opgeofferd hebt? Niet tegelijk en op eenmaal. Maar het was of mijn ongelukkige vader uitgekozen was om alle slagen van het lot te verduren; onberekenbare toevallen lieten hem voortdurend nieuwe en zware verliezen lijden, zelfs bij ondernemingen, welke den soliedsten koopman geen reden tot overdenking zouden gegeven hebben. Hij kampte als een held, en ik was de ondankbaarste zoon der wereld geweest, indien ik hem in dezen kamp niet te hulp was gekomen. (Wordt vervolgd.) VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbritseradeelop Zaterdag, den 16 December 1905des voormiddags te 11 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig de beeren A. H. Tromp en S. S. Kooistra. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Na opening der vergadering door den Voorzitter, wordt het gebed door den Secretaris uitgesproken. Punten van behandeling: 1. Notulen van den 18 November 1905. Na lezing door den Secretaris, worden ovengenoem de notulen onveranderd vastgesteld en gearresteerd. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van: a. Een schrijven van den concierge in het gemeen tehuis, H. de Boer te Sneek, waarbij hij, onder dank betuiging, zijne benoeming tot bode ten gemeentehuize aanneemt; b. Een idem van J. Boeijenga, telefonist te Woudsend, houdende dankbetuiging voor de verhooging van zijn bestelloon tot f 75, tengevolge uitbreiding van de koste- looze bestelkring voor telegrammen; o. Een idem van het onderwijzend personeel aan de o. 1. scholen in deze gemeente, houdende dankbetuiging voor de verhooging met f 50 van de minima hunner jaarwedden, tengevolge van de inwerking-treding met 1 Jan. a. s. der nieuwe pensioenregeling voor onderwij- zers-weduwen en -weezee; d. Eene resolutie van h.h. Ged. Staten, van 23 Nov. j.l., waarbij wordt goedgekeurd de gemeente-begrooting voor 1906; e. Eene mededeeling van Burg, en Weth., dat de dorpsreiniging te Oppenhuizen en Uitwellingerga is op gedragen aan Pier van der Meer te Oppenhuizen, tegen een bijslag van de gemeente van f 275 per jaar; f. Een adres van de firma Meijer en Schaafsma, uitgevers te Leeuwarden, daarbij mededeelende dat ’t haar plan is eene nieuwe uitgave ’t licht te doen zien van eene at las met kaarten van alle gemeenten in Friesland en van Nederland. Alle gemeentekaartjes van Friesland zullen in de schaal van 1 op 50,000 ook in 1 atlas worden verkrijgbaar gesteld, ’t Plan is echter afhankelijk ge steld van de medewerking der verschillende gemeenten. Voor het werk, wat ook voor deze gemeente van belang is, vraagt adr. eene subsidie van f 110, waarvoor dan 100 afdrukken van de kaart dezer gemeente worden verstrekt, terwijl de uitgave ook kan geschieden indien de gemeente 500 kaartjes tegen 2c cent per stuk voor hare rekening wil nemen. De Voorzitter zegt omtrent dit laatste adres, dat de oude uitgave der gemeentekaarten nog van 1861 dateert; sedert is veel veranderd, zoodat het wenschelijk zal zijn, dat de kaarten worden aangevuld en herdrukt. B. en W. hebben over het verzoek nog niet kunnen beraadslagen, zoodat daaromtrent nog geen voorstel gedaan kan worden. Spr. vraagt of men het adres nu wil afdoen of de behandeling daarvan in eene volgende vergadering wil doen plaats hebben. Op voorstel van den heer Wesselius wordt besloten het adres, ten fine van rapport, te stellen in handen van B. en W. en het dan in eene volgende vergadering te be handelen. De overige ingekomen stukken worden, ingevolge het voorstel van den Voorzitter, alle voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming van Armvoogden en Boekhouders. Tengevolge periodieke aftreding met 1 Januari a. s., zijn door h.h. Armvoogden der verschillende Armvoog- dijen voor de ontstane vacatures aanbevelingen tei be noeming ingezonden, terwijl door B. en W. daaraan dubbeltallen zijn toegevoegd. Achtereenvolgens worden, allen met algemeene stemmen, in de vacatures benoemd, voor: Oppenhuixen en Uitwellingerga-, tot Armvoogd Pieter J. Bruinsma, tot Boekhouder Gerrit de Jong, beiden aftredend; Ilommerts en Jutri/jp-, tot Armvoogd Bauke van der Velde, tot Boekhouder Gerrit van Koningsveld, beiden aftredend; Woudsend, IJpecolsga, Indyk en Smallebrugge-, tot Armvoogd Hendrik Velzen, tot Boekhouder Jan G. Krol, beiden aftredend; Heeg-, tot Armvoogd D. J. Reijenga, tot Boekhouder Harmen J. de Ruiter, beiden aftredend; Gaastmeer en Nyhuivunv. tot Armvoogd Willem H. Kuiper, tot Boekhouder B. E. Meindersma, beiden aftr., Oudega, Idxega en Sandfirden tot Armvoogd Jetze Reijenga, tot Boekhouder N. A. Zwikker, beiden aftr.; Oosthem, Abbega en Folsgare-, tot Armvoogd R. T. Abma, in de plaats van R. K. Abma, die niet weder in aanmerking wenschte te komen, tot Boekhouder Pieter Koopmans, aftr. Westhem en Wolsum-, tot Armvoogd Siebren Faber, ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. tafel gericht. Daar klonk buitengemeen vreemd en ge drukt de stem van den man: Lieve Helene, ik heb het kind weggestuurd, omdat ik u noodzakelijk iets mededeelen moest, dat, God weet het, mij juist op dezen avond verschrikkelijk zwaar valt. Maar ik heb het recht niet u langer onkundig te laten van mijnen toestand, nu mij hedende laatste hoop ontnomen werd, dat het zich nog ten goede zou kunnen wenden. Hij hield eenige oogenblikken op, want het was hem als werd zijn keel vastgesnoerd; zijne vrouw echter veranderde geenszins van houding en staarde hem on verschillig aan. Als het inderdaad onvermijdelijk is, dat ik uw onaan genaam nieuws verneem, zoo laat hooren, erger dan men na uwe inleiding zou vermoeden, kan het al niet zijn. Ik vrees, dat het u als het ergste zal toeschijnen, wat gij u hadt kunnen voorstellen en gij zult alle liefde, welke zich nog voor mij in uw hart bevindt, moeten aanwenden om den zwaren slag met gelatenheid te kunnen dragen. Ik ben geruineerd, ik heb alles ver loren wat ik bezat, zoodat gij op dit oogenblik de vrouw zijt van een armen man. Zij richtte zich haastig op en in hare vermoeide oogen was op eens alle leven teruggekeerd; met grenzelooze verbazing staarde zij op den man, die daar als gebroken voor haar stond. Wat moet dat beteekenen? Gij zegt dat gij alles verloren hebt, dus ook mijne bruidschat? Tot nu toe had hij onafgebroken op het tapijt ge staard; thans echter sloeg hij verontwaardigd zijne blikken op en sprak: Een eerlijk man kan alleen verliezen wat hem recht matig toebehoort. Uw bruidschat ligt onaangeroerd in de bank, waar uwe moeder hem gedeponeerd heeft. Houdt gij mij dan voor een dief? De ontsteltenis, welke zich nog even te voren in hare trekken afspiegelde, verdween langzaam. Neen, ik heb u volstrekt niet willen krenken; ’t spreekt immers van zelf, dat gij u deze gelden niet kondt toeëigenen; gij hadt mij ook zoo doen schrikken, dat ik mijne woorden niet genoeg kon wikken. Gij stelt u natuurlijk met uwe gewone angstvalligheid de zaak erger voor dan zij werkelijk is. Ik heb volstrekt geen verstand van handelszaken, maar dit weet ik toch wel, dat men maar niet zoo plotseling failliet gaat. Zoo iets overkomt alleen gewetenlooze spelers, zooals mijn overleden vader als zijne meening placht uit te spreken. Uw vader dacht, dunkt me, hierover nog al streng; doch ik heb geen reden om met u over dit punt te redetwisten, want, naar ik merk, hebt ge meniet goed begrepen. Ik ben niet failliet, mijne schulden kunnen tot den laatsten penning toe betaald worden; maar om ditte kunnen doen, zal ik mijn geheele vermogen moeten prijsgeven, ja alles wat ik bezit, het is zelfs niet on waarschijnlijk, dat ik onze kostbaar ingerichte woning zal moeten verkoopen. Met verbaasde blikken staarde zij hem aan, als ver wachtte zij, dat hij in een schaterlach zou uitbar sten, zóó ongelooflijk scheen haar de zin zijner woor den toe. Onze kostbare woning verkoopen! en ge denkt dat ik dit zoo maar on voorwaardelijk geloof? Vóór een half uur hoopte ik zelf nog het ernstigste te kunnen afwenden, doch het telegram dat mij zooeven gebracht werd, heeft mijne laatste hoop in rook doen verdwijnen. Maar mijn God! hoe kon dit dan zoo plotseling ge schieden? Hebt gij uw geld dan in gevaarlijke onder- De STAATSRAAD, COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van 7 December 1905, no. 79, le afdeeling J, alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de jacht in deze provincie, voor zoover betreft de jachtbedrijven, genoemd in art. 15, letters b, o, d, e en g, der voormelde wet, namelijk de jacht met windhonden, die met schietgeweer met of zonder staande honden of brakken, het schieten van waterwild, het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet en het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflou- wen, met uitzondering van de, ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten voornoemd, van 16 November jl., op 2 December jl. reeds gesloten jacht op patrijzen, zal worden gesloten op Zaterdag den 30 December 1905, met zonsondergang 2o. dat, met herziening van het besluit van Gedepu teerde Staten voornoemd, van 24 Augustus 1905, no. 33, le afdeeling J, de uitoefening der jachtbedrijven, bedoeld bij art. 15, letters c en d, namelijk het jagen met geweer met of zonder staande honden of brakken en het schieten van waterwild, uitgezonderd het jagen op patrijzen, welke jacht reeds is gesloten, ook zal zijn ge oorloofd op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 27, 28 en 29 December 1905. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afge- kondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 12 December 1905. (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 18 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. 1 -c 4 I Ml ■'5 ?T'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1