NIKIIWS- KJ ilIVERTESTIEBLAÜ 1 InschrijfM voor de Nationale Militie. VOOR SMTk KJ MSTIIEKKJ. kinderliefde. 5 Vrijdag 29 December 1905. No. 103. GOeJaargan Sneek. Bericht. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, De Wognumers te Sneek. Feuilleton. de waarborgsom het jaar het 19e 1 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. i I 4.) En nu zou hij als een ootmoedige dienaar voor haar moeten verschijnen, voor deze vrouw, van wie hij zoo goed wist, dat zij van haren triomf tot het laatste zou genieten en hem niets zou besparen, wat tot bevredi ging harer wraakzucht kon leiden. Doch hij had geen keuze. De woorden van Helene, dat hij, ter wille zijns vaders, vrouw en kind zoo smadelijk vergeten had, klonken hem nog als een vreeselijk verwijt inde ooren, en hij was in den slapeloos doorgebrachteu nacht tot het besluit gekomen, dat hij zelf dit vernederend offer brengen moest, als hij dit verwende kind des rijkdoms voor het lot wilde behoeden, zich uit eene overvloedig weelderige levenswijze tot eene bescheidene, ja arme te zien vervallen. Hij begaf zich dus ook een uur later met looden tred op weg. Een huisknecht, op wiens gezicht hij een spot tende uitdrukking meende te bespeuren, leidde hem in het prachtige en weelderige ontvangstsalon der koop- mansweduwe. Eerst nadat hij geruimen tijd alhier gewacht had, verscheen mevrouw Harsenbusch, verge zeld van hare dochter. Helene leek nog bleeker dan te voren, en hij meende sporen van tranen op haar gelaat te ontdekken. Hij wilde haar tegemoet snellen om haar te omhelzen, maar met een afwerend gebaar trad zijne schoonmoeder hem in den weg. Laten wij dit nu achterwege, waarde heer schoonzoon. I 1 Mij dunkt dat de uiteenzetting uwer moeilijke omstan digheden allen mogelijken spoed vereischt. Mijne doch* ter heeft mij van het een en ander onderricht. Het is juist gegaan, als ik het voorzien had. Het vermogen van Helene moet u van een wissen ondergang redden, na dat gij het uwe er lichtvaardig doorgebracht hebt. Het bloed steeg den jongen man naar het hoofd en hij moest al zijn wilskracht aanwenden om de heftige woorden, welke hem op de lippen zweefden, te weer houden. Ik begrijp volkomen, dat mijne handelwijze u als lichtvaardig voorkomt; ik wil echter hopen, dat mijne handelsvrienden een andere meening zijn toegedaan. Ja, ik merk het wel, gij voelt u gekrenkt, wanneer ik uwe handelwijze bij den rechten naam noem. Nu, ik wil ’t u niet verhelen, dat gij het aan de zelfverloochening en liefde van Helene te danken hebt, dat ik genegen ben u ter hulp te komen. Ik, voor mijn persoon, zou haar geraden hebben zich door de wet te laten scheiden van eenen man, die zijn heiligste plichten op eene zoo on verantwoordelijke wijze vergat. Gij zult daarom uwe vrouw nooit genoeg kunnen danken voor de grootmoe digheid, u heden bewezen. Lieve moeder! bad Helene smeekend. Maar mevrouw Harsenbusch beduidde haar met een gebiedenden blik het stilzwijgen te bewaren en nadat zij eenige minuten lang zich verlustigd had in de ne derlaag van haren schoonzoon, ging zij aldus voort: Natuurlijk durft gij toch zefier niet verwachten, dat ik u, na zulke ervaringen, in blind vertrouwen een groot kapitaal zal ter hand stellen, zonder mij vooraf nauw keurig van den toestand uwer zaken te hebben over tuigd. Het beste zal, dunkt me, zijn dat gij mij uwe boeken voorlegt en mij dan tevens alle zekerheid geeft, welke ik zal noodig achten. Evenals vorige jaren zal in ons blad, dat MAANDAGMORGEN, 1 Januari a. s. verschijnt, weder gelegenheid be staan tot het plaatsen van Advertentiën als NIEUWJAARSGROET- aan Familie, Vrienden, Begunstigers enz., tegen den prijs van 25 cents per Advertentie. Advertentiën hiervoor kunnen worden aan genomen tot Zaterdagmiddag, 30 December, uiterlijk ’s middags 12 uur. Vroegtijdiger inzending wordt beleefd ver zocht. Hij neigde het hoofd ten teeken van toestemming. Niets kan mij aangenamer zijn, dan dat deze aange legenheid streng en zakelijk behandeld wordt, zeide hij treurig. Goed. En dan heb ik eene voorwaarde, welke ik u met goedkeuring mijner dochter zal voorstellen. Gij moet u schriftelijk verplichten, voortaan alle betrekking met uwen vader af te breken, hem op geenerlei wijze te ondersteunen, noch persoonlijken omgang met hem te hebben. De oorzaak van dezen maatregel behoef ik u zeker niet te verklaren. Harders zag die vrouw verwonderd aan. Mevrouw, is u dat werkelijk ernst? Ik zou niet weten, waarom ik op het oogenblik met u zou schertsen, hervatte zij scherp. Gij zult geen cent van mij ontvangen, als gij weigert dit bewijs te teeke- nen. Nu begaf hem al zijne zelfbeheersching. Behoud dan maar gerust uw geld! riep hij in de grootste opgewondenheid uit. En bespaar het mij u antwoord te moeten geven op uwe schandelijke voor stellen. Kom, Helene, ga met mij mede, wij hebben hier, meen ik, niets meer te maken. Hij w:lde zijne vrouw naderen, maar nogmaals trad mevrouw Harsenbusch tusschen beiden en sprak: Ik hinder u volstrekt niet om heen te gaan, heer schoonzoon, maar mijne dochter blijft hier aan mijne zorgen toevertrouwd. Zoo zult gij voortaan door niets belet worden uitsluitend uwe plichten als zoon te ver vullen. En dat alles kunt gij rustig aanhooren, Helene? Gij antwoordt uwe moeder niet, dat uwe plaats nergens an ders zijn kan dan aan mijne zijde, dat gij vast besloten zijt bij mij te blijven, welke hinderpalen er ook komen? De jonge vrouw bracht haren zakdoek aan de oogen Men late zich inderdaad niet terughouden door het gering bedrag van en het zeer geringe risico. Wijspreken ten slotte, den wensch uit, dat ons streven om iets waarlijk schoons aan te bieden, in ruimen kring waardeering zal vin den en dat die waardeering hare uitdrukking vindt in het voegen van de daad bij het woord, m. a. w. in het inteekenen op de aan te bieden lijst. Laat ons toonen wat samenwerking vermag door ieder in zijn kring ook anderen tot deelneming op te wekken en het mogelijk te maken ook in de tweede stad onzer provincie het schoonste te genieten, wat de mensQhelijke stem ons kan geven. Sneek, 27 Dec. 1905. Het Comité ter bevordering van tooneelvoorstellingen te Sneek, C. A. ZELVELDER, Voorzitter. R. S. H. VISSER. B. J. BOERRIGTER. S. HENS TRA. DE WILDE, Secr.-Penn. H. P. GEERKE. DE UITGEVER. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zij, die evenals twee onzer, het voorrecht hadden tegenwoordig te zijn bij het concert, dat de Gemengde Zangvereeniging »Jakob Kwast< van Wognum, den 19 en 20 dezer te Leeuwarden heeft gegeven, zullen in hooge mate over die uitvoering voldaan zijn en on getwijfeld instemmen met het volgende, het welk wij ontleenen aan de Leeuw. Courant, van 21 dezer: »Een mooi, frisch concert, dat van gisterenavond, waarvan het mooie zoo duidelijk tastbaar is, dat al de gebreken, die het aankleeft, er bij wegvallen. Het was hetzelfde programma als eenige weken geleden. En hoe toen de uitvoering gepakt had, be wees wel de stampvolle zaal, op alle rangen gevuld, terwijl nog tal van personen werden teruggezonden. Die groote belangstelling doet ons genoegen voor de >Wognumers«; ze was welverdiend. Het genot, dat zij verschaften, en dat zich uitte in het daverend Het no. dezer Courant van Dins dagavond, 2 Januari a. s., zal een dag vroeger verschijnen en wel op Maan dagmorgen 1 Januari e. k. Advertentiën voor dit no. kunnen worden aangenomen tot Zaterdag, 30 December, uiterlijk ’s middags 12 uur. De Uitgever. beschikbaar aantal plaatsen in »Amicitia« niet kan worden gedacht, te minder waar wij blijven vasthouden aan onze bedoeling reeds vroe ger door ons uitgesproken dat wij het ri sico, dat ten laste van het garantiefonds zou komen, trachten weg te nemen of althans tot een gering bedrag te beperken. Een middag concert maakt bovendien het bezoek voor bui-* ten Sneek wonenden aantrekkelijker, omdat dan de gelegenheid bestaat op denzelfden dag heen en terug te reizen. Wij meenen overeen komstig het verlangen van de meerderheid van belangstellenden te handelen door den dag der ^voorstelling op Zondag te bepalen. Aangaande de tweede voorwaarde zij mede gedeeld, dat wij vooraf ons wenschen te over tuigen of wij werkelijk op de belangstelling en den steun van een voldoend aantal stadgenoo- ten kunnen rekenen. Wij zullen daartoe eene lijst aanbieden, waarop iedere garant daarvan kan doen blijken door voorloopig een zeker aantal plaatsen te nemen, welke wij rekenen, dat ook later werkelijk genomen zullen wor den behoudens onvoorziene omstandigheden. Men begrijpe de zaak goed. Door op de lijst te teekenen geeft men te kennen, dat men ons plan wil steunen en wel door een zeker -getal plaatsen te nemen, zonder zich onvoor waardelijk te verbinden. Met betrekking tot de derde voorwaarde kunnen wij mededeelen, dat ons nu reeds van enkele gemeenten steun is toegezegd. Wij zullen dien ook van andere trachten te ver krijgen. De uitvoering op een Zondag vaststaande, zullen wij eene beslissing kunnen nemen, eerst nadat ons in de eerste plaats door onze stad- genooten voldoende steun is toegezegd en wij in de tweede plaats op een bepaald aantal plaatsen van omliggende gemeenten kunnen rekenen. Wij kunnen reeds nu mededeelen, dat het voornemen bestaat de uitvoering te geven op Zondag 21 Januari 1906 nam. 2 uur. Ten einde voor een ruimen kring de gele genheid te openen iets schoons te genieten, blijft de toegangsprijs bepaald op f 1, ’t Spreekt van zelf dat ook niet-garanten ervan kunnen genieten, met dien verstande dat zij na de garanten plaatsen kunnen be spreken. Wij hopen dat dit eene aansporing voor velen zal zijn alsnog als garant toe te treden. herhaald applaus van een bijzonder warm gestemd publiek, was groot. Waar vindt men zooveel klank- gehalte tot in de pianissimo’s, als bij deze, zonder instrumentale begeleiding zingende dorpelingen Er moet een verbazende oefening, een taaie volharding en een onuitpnttelijk geduld aangewend zijn om tot dit resultaat te komen. Een duidelijk begrip van het voorgedragene, voor treffelijke nuanceering, fraseering en illustratie, toon en klankhoudendheid, teere accompagneering van de melodie als waren de menschen welluidende sna- ren-instrumenten geworden dat alles valt in de Wognumers te roemen.* Evenals bij ons zal ook bij menigeen de vraag zijn opgekomen of het niet mogelijk is ook te Sneek eene uitvoering te geven, die niet alleen de stadgenooten maar ook de inge zetenen van naburige gemeenten in de gele genheid stelt zooveel schoons te genieten. Ofschoon we ons, zooals blijkt uit ’t ingezon den stuk in de Courant van 2 dezer, hoofdzakelijk wenschen te bepalen tot het geven van tooneel voorstellingen, heeft reeds bij de oprichting van ons comité het denkbeeld voorgezeten bij uitzondering een concert te geven. Het con cert der Wognumers te Leeuwarden gaf ons eene welkome aanleiding aan dat denkbeeld uitvoering te geven. Wij hebben ons. daarom in verbinding ge steld met het bestuur van bovengenoemde Zangvereeniging, dat ons mededeelde wel ge negen te zin ook te Sneek een concert te ge ven. Bij onze besprekingen bleek echter; dat aan de uitvoering van ons plan financiëele bezwaren verbonden zijn, een gevolg van de voorwaarden, welke dat bestuur ons stelt in verband met het aantal personen, welke voor de uitvoering alhier zouden moeten overkomen, n.l 47. Wij hebben die bezwaren onder de oogen gezien en zijn van oordeel, dat eene uitvoering alhier wel mogelijk is, mits voldaan worde aan de volgende voorwaarden: 1° dat de uitvoering des middags plaats heeft; 2° dat een groot aantal ingezetenen onzer stad het plan steunt door die uitvoering bij te wonen; 30 dat ook van omliggende gemeenten op eene voldoende belangstelling kan worden ge rekend. Aangaande de eerste voorwaarde wenschen wij op te merken dat aan eene avondvoorstelling met het oog op de kosten in verband met het BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeen te Sneek, Gelet op art. 17 der Militiewet 1901, Staatsbla 1 no. 212 van 1901; Brengen ter openbare kennis, dat bij Hoofdstuk II dier wet, handelende over de Inschrijving voor de Militie en Hoofdstuk XII, Strafbepalingen, onder an deren het navolgende is bepaald Art. 13. Voor de militie wordt ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die bin nen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België verblijf houdt, 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duit sche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft, 3o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Ko ninkrijk België woonplaats heeft, 4o. ieder mannelijk ingezetene, niet-Nederlander, zoo hij op den Isten Januari van het jaar het 19e levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4o. A. de binnen het Rijk verblijf houdende minderjarige niet-Nederlander a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woon- en brak in een krampachtig snikken uit. Doch zij sprak geen enkel woord en liet toe, dat hare moeder op in ’t oog vallende wijze haar liefkoosde en op vernederenden toon voortging tegen haren man te zeggen Gij hadtde keuze tusschen uwen vaderen uwe vrouw; gij hebt het dus zelf zoo gewild; ik verzoek u nu spoe dig een einde te maken aan dit zoo pijnlijk onderhoud. Gij wilt dan werkelijk blijven, Helene Moet ik alzoo gelooven, dat gij instemdet met de schandelijke voor stellen uwer moeder? Helene keerde zich tot hem met een van tranen overstroomd gelaat, maar nochtans met dienzelfden ijskouden, trotschen blik van vroeger en sprak: Als gij mij werkelijk liefhebt, dan zoudt gij niet geaar zeld hebben mama’s voorstel aan te nemen; wat goeds kan ik van u verwachten, wanneer gij niet kunt besluiten een zoo gering offer te brengen? Wat! schijnt het u een gering offer toe, dat ik mijnen vader in zijn ongeluk verlaat, dat ik mij om geldelijke redenen van hem losscheur, hem mijne liefde onttrek, juist opeen oogenblik, dat hij die ten zeerste behoeft? Neen, dat kunt ge niet meenen, zoo iets komt alleen op in het brein van uw. zelfzuchtige moeder. Terwille van ons geluk en van uw eigen zielemst, bid ik u, laat haar verderfelijken invloed niet lauger op u werken. Keer met mij terug, en ik bezweer het u,dat de armoede u nimmer zal genaken,zoolang ik nogin staat ben te werken. Hij was heftig begonnen, maar zijne stem was zacht en smeekend geworden. Zijne laatste woorden schenen indruk op Helene te maken. Een warme straal blikte hem uit hare oogen tegen en wellicht was ze hem met liefde gevolgd, ware niet juist op dit oogenblik hare moeder tusschen beiden gekomen, zeggende Gij moet natuurlijk geheel naar uw eigen goedvinden handelen, Helene, maar weet het wel, mijne deur blijft alsdan voor u gesloten gij kunt echter zelve het be- oordeelen, of gij in staat zult zijn in kommer en ont bering te leven. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1