1 MHIWS- EB IIIWTWBIAD r De tweede vrouw. 10011 «BK EU NBÜUL f 6 Zaterdag? 2 Februari 1907. 62e Jaargang. No. 10. i Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. I 1 4 i 1 L k k meening, dat, wanneer 4 P Naar het Duitsch. HOOFDSTUK VII. (Slot volgt.) Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. I J tl a )URANT. over en verzocht den dokter te vertrekken, daar ik mij werkelijk afgemat gevoelde. Met warmte drukte hij mij de hand en zag mij daar bij aan met dien dweependen blik, die mjj telkens weer ongerust maakt. Gisteren was Bauer reeds vroegtijdig hier. Hij vond Armgard geheel vrij van koorts en veroorloofde haar op te staan. Wegens mijn zware verkoudheid kreeg ik echter streng kamerarrest. Mijn gevangenschap is echter niet onaangenaam, want Armgard weet mij door haar dankbaarheid en liefde den tijd aangenaam te korten. Ik moet nu op houden met schrijven, want de lieve kleine wil mijn oordeel hooren over haar teekenkunst. Hoe heesch ik ben, ik moet luidkeels lachen om hare mogelijke en onmop-elijke figuren. T. weet wel dat ge over mijn uitbundige vroolijk- neid het hoofd schudt en bedenkt wat het einde van de historie kan zijn;-maar., .geen ellende voor den tijd. Vriendeljjken groet van Marie.* ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. als onderwijzeres in de handwerken, aan school 2. Adressante vraagt met ingang van 15 Maart a.s. eervol ontslag uit bovengenoemde betrekking. Op voorstel van B. en W. wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming besloten, het gevraagd ont slag eervol te verleenen. 10 Adres van W. N. J. Theunissen, om een grati ficatie voor politiediensten. Burg, en Weth., overwegende dat adressant door den overleden burgemeester, mr. D. Alma, is benoemd tot inspecteur-titulair, welke aanstelling is gegeven voor sollicitatie, en hem dus geen bezoldigde politie diensten zijn opgedragen, stellen voor, afwijzend op het adres te bescnikken. De heer Schijfma vindt, dat er een schakel in ’t adres ontbreekt; adr. beroept zich op zijne aanstelling van 1905 en niet op bewezen politie-diensten. Spr. vraagt, of ’t Dagel. Bestuur er zich van heeft verge wist, of die aanstelling er is. De Voorzitter antwoordt, dat die aanstelling is ge geven voor sollicitatieadr. is als volontair in dienst, wat voor hem een leerschool is. Hier is geen inspec teur bij de politie, het Dagel. Bestuur is van de be noeming onkundig. De heer Dokkum is van meening, dat, wanneer adr. diensten bewijst, hij er iets voor moet genieten anders is hij niet noodig. De heer Veen merkt ook op, dat adr. geen bewijs bij brengt voor bewezen diensten, terwijl hij toch van tijd tot tijd diensten heeft verricht, wanneer er vaca tures bij de politie waren. Spr. stelt voor de behan deling tot eene volgende vergadering uit te stellen. De heer dr. Bouma vindt hier een vreemde toestand. Aan wie is de samenstelling der politie, vraagt spr. z. i. aan den Raad, dus zou dan de benoeming van adr. tot inspecteur-titulair eene onwettige zijn. Zou ’t ook noodzakelijk zijn, een verordening voor de politie te maken, gelijk op andere plaatsen Kan bewezen worden, dat adr. diensten heeft verricht op last van den burgemeester, dan is hier een eereschuld te voldoen. De heer Blok merkt op, dat ’t concept-besluit spreekt van mondelinge aanstelling; ook wordt daarin erkend, dat door adr. politie-diensten zijn verricht, o. a. in de vacatures Jonk en te Strake, zooals adr. zegt; waar hij diensten heeft waargenomen als agent, heeft hij naar spr.’s meening aanspraak op belooning. De Voorzitter antwoordt, dat alleen bekend is een mondelinge aanstelling. Dat volontairs soms veel werk moeten doen, is in hun belang. Adr. heeft ook wel nacht dienst gedaan, doch spr. vindt voor ’t overige ’t con- cept-beslmt zoo correct mogelijk. De heer Schijfsma is voor het voorstel van den heer Veen, om de behandeling van dit punt te verdagen en wenscht het zoo uit te breiden, dat de Voorzitter, als hoofd van de politie, die zaak nader onderzoekt. De Voorz, kan dit persoonlijk niet aannemen doch wel 16). VI. Mevrouw Kaulfuss had intusschen bedienden gezon den; ik zag haar niet weer. De tuinman en twee dienst meisjes kwamen ons tegemoet. Ik zond dadelijk het eene meisje naar boven om Armgard’s bed gereed te maken en het andere moest in de keuken een warmen, opwekkenden drank bereiden, terwijl de tuinman in last kreeg dokter Bauer te halen. Geen enkel oogen- blik verliet ik mijn kind. Ik droeg haar zelf naar boven. Omdat ik nog mijn natte kleederen aan had liet ik haar door een der dienstboden uitkleeden. Toen trok ik ook droge kleeren aan. Spoedig was de dokter er bij. Mevrouw Kaulfuss kwam tegelijk met hem binnen. Zeker had zij op baar manier hem reeds het noodige meegedeeld, want hij lachte zeer voornaam, sprak uitsluitend met mij en beval voor Armgard alleen rust, daar al het noodige reeds gedaan was. De oude trok zich daarop gebelgd terug en beval den dienstboden naar de keuken te gaan. Nu wilde de dokter tegen mij een strafpredikatie hou den over mijn onvoorzichtigheid, om het kind in mijn natte kleeren zulk een langen weg te dragen. Ik lachte er om. Ik zou het kind uit een snel vlietenden stroom gered, en liever mijn eigen leven verloren hebben, dan haar voor mjjn oogen te zien verdrinken. »En heeft mevrouw Kaulfuss geen hand uitgestoken om te helpen vroeg hij. Ik vertelde nu het geheele voorval en voegde er bij dat voor een volwassen mensch volstrekt geen gevaar van verdrinken had bestaan, daar Armgard dicht bij den oever door het ijs was geraakt. Nadenkend schudde hij het hoofd »Voor zoo erbarmelijk egoïstisch, zoo geheel beneden alle menschenwaarde ontbloot van gevoel, had ik mij haar niet voorgesteld. Dat moest de baron weten Dat had ik ook reeds gedacht, maar ik zweeg daar- De winden hielden feest op Kerstavond 1 't Was of de wereld verging zoo’n gedruisch hoorde men op den straatweg naar Corlswald. Regen en natte sneeuw droegen ook 't hunne bij om den avond zoo guur mogelijk te maken. De vensters van baron Tiefort’s landhuis rammelden gevaarlijk maar daar binnen heerschten rust en vrede. De booze geest van het huis mevrouw Kaulfuss was naar de stad gereden, om uitdeeling van kle dingstukken te houden aan de arme kinderen van een bewaarschool, die onder hare bescherming stond. In de prettige woonkamer prijkte Armgard’s Kerst boom in vollen lichtglans. Zij vond hem wonder schoon; mama had er verstand van zoo’n boom netjes op te sieren. Telkens liet zij haar prachtige pop een oogen- blik met rust, om zich zat te zien aan de menigte van lichten. Marie sloeg haar met een liefdevol oog gade en werd niet moede haar tallooze vragen te beantwoorden. Daar buiten rolde een rijtuig voort op den straatweg. De I storm overstemde echter het geratel der wielen. Maar VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 29 Januari 1907, ’s namiddags 71/, uur. Tegenwoordig zijn 12 leden; afwezig met kennisge ving de heeren R- S. H. Visser en B. J. Boerrigter; één vacature wegens het overlijden van den heer M. ten Gate. Voorzitter de heer P. Fennema, loco-Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling. 1 Lezing der notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 20 December 1906 gehouden vergadering on veranderd goedgekeurd en gearresteerd. De heer Schijfsma vraagt na afloop der agenda, een vraag te mogen doen over den toestand der verwar ming in de o. 1. scholen alhier. Met verlof der vergadering wordt dit door den Voorzitter toegestaan. 2 Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van: a Een schrijven van Mevr, de Wed. Mr. D. Alma, dank betuigende voor de betoonde deelneming bij het overlijden van wijlen haren echtgenoot; b Een besluit van h.h. Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot onderhandsche ver pachting der opbrengst van het marktgeld voer staan plaatsen; c Een idem, waarbij worden goedgekeurd de twee raadsbesluiten tot het doen van af- en overschrijving en tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, beiden dienst 1906; d Een idem, houdende goedkeuring van het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1906; e Een schrijven van Burg, en Weth., houdende verslag van het jaarlijksch bezoek aan de Instellingen van Weldadigheid in deze gemeente; Het proces-verbaal van kasverificatie bij den Directeur-Boekhouder der gemeentelijke gasfabriek; g Een idem alsvoren bij den Gemeente-Ontvanger; h Een schrijven van den heer Dr. T. F. Risselada, dat hij zijne herbenoeming tot Curator van het Gym nasium aanneemt; i Een idem van den heer Y. van der Feer, van gelijken inhoud; j Een idem van den heer B. J. Boerrigter, dat hij zijne herbenoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemt; k Een idem van den heer B. J. Boerrigter, in zake de aanneming zijner herbenoeming tot lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwjjs; l Een idem van den heer C. Ras, dat hij de voor waarden van het raadsbesluit voor het leggen van een stoep aanneemt; m Een idem van den heer R. Nieveen Gzn., dat de voorwaarden van het raadsbesluit voor gebruik van gemeentegrond, door hem worden aangenomen n Een idem van H. Koopmans alhier, dank betui gende voor de verhooging zijner jaarwedde als ge- meente-tuinman; o Een voorstel met teekening van het raadslid, den heer A. Veen Ezn., in zake wijziging van de indeeling der nieuwe begraafplaats enz.; p Een adres van den voorzitter en den secretaris van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat, verzoekende de bruggen over de Woud vaart en bij de «Laatste Stuiver* op bepaalde tijden te sluiten; q De rekening en verantwoording van het Gemeen telijk Muziekcorps over 1906, door de commissie van beheer ingezonden; r Een besluit van h.h. Ged. Staten, waarbij o. a. aan deze gemeente voor 3 jaren, ingaande 1 Januari 1907, vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije-en orde-oefe- ningen der gymnastiek op de o. 1. scholen; s Een voorstel van het raadslid, den heer Johs. Schijfsma, tot het benoemen eener Raadscommissie voor het doen van een onderzoek in zake stichting en opruiming der lijnbanen in deze gemeente; t Verslag der Commissie tot wering van school verzuim over 1906. De Voorzitter stelt voor: de stukken sub a tot en met n en r voor kennisgeving aan te nemen; sub o en 8 nader te behandelen, betreffende het adres sub p aan adr. te berichten, dat voorshands niet aan het ver zoek kan worden voldaan, met het oog op het vorige raadsbesluit in dezen en de vernieuwing van de Oos- terpoortsbrug; later zal op het adres worden gelet; sub q te stellen in handen der commissie voor het nazien van rekeningen en begroetingen en het verslag sub t in het te drukken officieel verslag op te nemen. Conform wordt besloten. 3 Voorstel tot het geven van een naam aan de straat naar de Gasfabriek. B. en W. stellen voor, evengenoemden nieuw-aange- legden weg ter eere aan de nagedachtenis van den over leden burgemeester, den heer Mr. D. Alma, te noemen Alma-straat, om bij het nageslacht de herinnering aan zijn burgemeesterschap te bewaren. De heer Dokkum vindt ’t beter daarvoor den naam ♦Burgemeester Alma-straat* te nemen. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor den kortoren naam zijn; bovendien staat in den steen van de stichting der Gasfabriek den naam Mr. D. Alma. De heer Veen kan zich best met het voorstel van ’t Dagel. Bestuur vereenigen en is er voor, heden ook namen te geven aan de pas overgenomen straten bij 'den Stationsweg. ♦Hier,de shawl, papa! Kijk eens hoe grootwel tweemaal zoo groot als ik ben. De mooie franje heeft mama er aan gemaakt; dat kon ik nog niet!* De oogen van den baron werden vochtig. Diep ont roerd nam hij den shawl aan, bewonderde daarop de bewerking en roemde de doelmatigheid van zulk een Kerstgave. Als een verheugde knaap sloeg hij den shawl om zijn hals en wikkelde Armgard in het eene eind. ♦Het andere eind kan nog om mama’s hals,* riep het kind lachend uit. Hij antwoordde daar niet op, maar zag zijne vrouw met zulke van vreugde stralende oogen aan, dat zij hem liet begaan, toen hij haar het andere eind van den shawl om de schouders sloeg. «Lieve mama! lieve mama!* jubelde het kind, met den arm om Marie’s middel geslagen. Daardoor naderde deze den baron zoozeer, dat het bont van zijn pelsjas haar wangen raakte. Zij kleurde en Tiefort niet minder. «Het is hier warm; wil je den pels niet uittrekken vroeg zij op onzekeren toon. Hij liet nu Armgard los, deed den slAwl af en trok den pels uit, dien hij over de leuning van een stoel wierp. Marie wilde hem ophangen. «Laat dat maar,* sprak hij afwerend. «Armgard zal eens in de zakken zoeken naar haar geschenk voor den Kerstavond.* Vol verwachting begon de kleine te zoeken. Het duurde vrij lang eer zij in het vreemde kleedingstuk terecht was. Marie wilde nu onbemerkt heengaan om voor den baron eenige verfrisschingen te halen doch hij trad haar in den weg. «Neen, neen, MarieIk heb met den grootsten spoed den weg naar hier afgelegd om dezen avond nog bij u te zijn, verkort mij nu de vreugde niet van met u alleen te wezen.* «Je zult toch wel hongerig zijn,* zei ze kleurende. «Ik wilde een souper voor je gereed maken. Mevrouw Kaulfuss is in de stad.* «Ik ben hongerig,* zei hij hartstochtelijk, «maar niet in den zin, dien gij bedoelt. Marie, wil je mij een aangenamen Kerstavond verschaffen Doe dat dan,» zei hij vleiend, «door mij te ontslaan van onze oude overeenkomst hoortDaar nadert iemand met forsche stappen in de gang. Ontsteld luistert Marie. Zou de baron op het laatste oogenblik nog aan haar gedacht hebben Zou de postbode haar nog een brief brengen Daar wordt zacht geklopt. Marie gaat de deur openen. Op den drempel verschijnt een deftig heer in dikken pels gehuld. ♦Tiefortroept de jonge vrouw uit en treedt ver baasd een schrede terug. Met vurigen blik ziet hij haar aan, hij steekt haar de hand toe onuitsprekelijke vreugde vervult haar hart. Doch daar herinnert ze zich zijn korten, dubbelzinnigen brief en het slechte karak ter van mevrouw Kaulfuss. Zij verandert geheel; trotsch richt ze zich op, haar van vreugde stralend gelaat wordt bleek en somber. «Wel, Armgard, wat eene verrassing; daar is papa zegt ze tot de kleine. «Papa jubelt het kind, «papa, mama.* Zij snelt op hem toe en wordt met duizend kussen beloond. «O, papa, mama heeft zooveel over u gesproken en van de hooge bergen verteld die u gezien hebt. En van de holen, waar de beren inkruipen. Ik heb alle avonden voor uwe gezondheid moeten bidden en ik heb een shawl gemaakt om u warm te houden op de lange reis. Mag ik hem van boven halen, mama De baron gevoelde zich getroffen. Wat was Armgard veranderd Zijn vaderhart klopt met dubbele slagen; hij roept ♦mijn kind en kust haar nogmaals. Bij Marie was doordoe hartelijke begroeting van vader enkind het bit tere gevoel spoedig weer verdwenen. Zij liet haar vreug detranen den vrijen loop en knikte toestemmend op Armgard’s verzoek. Het kind snelde daarop naar boven. Nu stak Tiefort hevig bewogen zijne vrouw de beide handen toe«Marie, lieve vrouw Zij liet hem begaan, toen hij haar handen vatte; maar toen hij die dichter naar zich toehaalde, week zij ach teruit. Treurig vroeg hij toen «Marie, versmaadt ge den dank van Armgard’s vader «Neen, want dien heb ik verdiend,* antwoordde zij vriendelijk en de bewustheid daarvan bandde voor een oogenblik alle angstige verwarring van haar rein voorhoofd. Armgard kwam met haar geschenk binnen. De Voorzitter antwoordt, dat op den wenk van den heer Veen te zijner tijd zal worden gelet; aan den onderwerpelijken weg wenscht men een naam te geven in verband met een der laatste en grootste werken, onder burgemeester Alma uitgevoerd. Hierop wordt zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van B. en W. besloten. 4 Vaststelling der rekening van den Waagmeester, over 1906. De commissie voor het nazien van rekeningen en begroetingen brengt bij monde van den heer Schijfsma rapport uit en stelt voor, bovengenoemde rekening, groot in ontvang f 453,02, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 5 Vaststelling der rekening van de begrafenisrechten, over 1906. Dezelfde commissie stelt voor, deze rekening met een totale ontvangst van f 1251, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 6 Wijziging der begrooting Old Burger-Weeshuis, dienst 1906. Meergenoemde commissie deelt mede dat zij op deze wijziging geenerlei aanmerkingen heeft en stelt dan ook voor deze wijziging goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 7 Adres van E. Rozenberg te Leeuwarden, om ge bruik van den Trekweg. B. en W. stellen voor, aan adressant, voor den toegang tot zijne export-slagerij onder Leeuwarden, tot weder opzegging het gebruik van den Trekweg aldaar toe te staan en wel op de volgende voorwaardende aarden dam moet aan weerszijden beschoeid worden met grenen hout; de duiker daaronder moet gemaakt zijn van 30 cM. wijdte; het hek op den dam moet naar den bin nenkant opendraaien; 't riool moet naar de trekvaart afloopen, terwijl in den zinkput een rooster moet ge maakt worden; de toegang mag alleen voor voetgangers en veeleiding gebruikt worden; een en ander behoudens rechten van derden en tot genoegen en volgens voor schrift van B. en W., en tegen eene jaarlijksche ver goeding van f 20. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 8 Adres van J. Smit, om teruggave van Schoolgeld. Adressant is 27 October 1906 verhuisd naar Enkhui- zen en verzoekt nu teruggave van betaald schoolgeld voor zijn dochtertje, leerlinge van school no 1. Daar ’t hier een buitengewoon geval geldt, stellen B. en W. voor te besluiten teruggave van schoolgeld te verleenen over de maanden Nov. en Dec. 1906 en Jan. en Febr. 1907, tot een bedrag van f 4. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 9 Adres om eervol ontslag van mej. G. Kappenburg,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1