SHOTS- ES ADVERTENTIEBLAD 1 JOSEPHINE. IMH 8SM H MSKHES. a Zaterdag 6 April 1907. 62e Jaargang. No. 28. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. 3 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Bewerkt door AM0. 1 mocht hebben.® Met een handgebaar noodigde zij hem de kamer binnen te treden. Misschien waren hare gemoedsaan doeningen alleen de oorzaak, dat zü niet bedacht hoe onpasselijk het was, dat zij in dit nachtelijk uur alleen was met een heer In het midden der weelderig gemeubeleerde kamer bleef Norman onder den lichtkroon staan. Hij gevoelde reeds berouw, dat hij dit samenzijn had veroorzaakt en martelde zijn hersenen om een geschikte inleiding te vinden voor het vreeselijke nieuws, dat hij hier krach tens zijn ambt moest bekend maken. Al gebruikte hij de grootste omwegen, al ging hij op de meest ver- schoonende wijze te werk om de gruwzame waarheid te openbaren, dan scheen hem dit toch nog te wreed voor dit teedere, bekoorlijke schepseltje, dat hij zich herinnerde als een nauwelijks de kinderschoenen ont wassen meisje en dat hij nu met ontroering als een schoone, bloeiende jonkvrouw terugzag. Wekte zijn lang zwijgen haar argwaan op Gaven zijn bleeke droevige gelaatstrekken duidelijk te kennen, wat er in zijn binnenste omging Of was plotseling tusschen hem en haar dat spontane zieleverband ontstaan, waarvoor de wetenschap nog geen naam heeft gevon den, al kan zij het bestaan daarvan niet ontkennen Wij weten het niet doch opeens snelde de jonge dame op Norman toe en met de handen smeekend opgeheven, riep zij»Ge zijt gekomen om mij een vreeselijke tijding te brengen tracht niet, dit voor mij te verbergen ik lees het op uw gelaat. Het betreft mijne zuster, het kan niemand anders dan mijne zuster betreffen, daar gij de tijding brengt.® De beambte greep haar bij de hand en voerde haar met zacht geweld naar een stoel. »Ja, op mij rust de onaangename plicht u met iets bekend te maken, dat ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2*/> cent. Groote letters naar plaatsruimte. HOOFDSTUK II. 3). (Vervolg.) Wegens een dringende zaak wensch ik den heer Rudolf Sieveking te spreken. Wilt ge zoo goed zijn hem hiervan onmiddellijk kennis te geven «Dat is onmogelijk, want mijnheer Sieveking is nu nog niet thuis. Als u mij de boodschap wilt «Neenmaar weet ge misschien waar ik uw heer zou kunnen vinden In zijn club of in een restau rant Ik zou zeer dankbaar zijn, als ge mij dat kondet zeggen.® Met een uitdrukking van leedwezen haalde het meisje de schouders op. »Ik kan u daarover geen in lichting geven, maar ik zal de juffrouw eens vragen. Zij is toevallig nog op, omdat wij op mevrouw wach ten, wij zijn erg ongerust over haar lange uitblijven. Wacht hier maar een oogenblik, mijnheer Blijkbaar had de vreemdeling een gunstigen indruk op haar gemaakt, daar zij zoo spraakzaam en gedienstig jegens hem was; wat zij binnen omtrent hem gemeld had, was dan ook zeker niet in zijn nadeel geweest, want weinige oogenblikken later verscheen eene dame op den drempel der geopende deur. Deze dame was jong en schoon; zij droeg heur fraaie bruine hoofdhaar in dikke lange vlechten, die om haar schedel gestrengeld lagen. Bij het heldere licht uit de kamer herkende men onmiddellijk haar schoone bewoonde woningen te HommertsJan Bijlsma te Woudsend, bewoner der aan K. P. de Jong aldaar toebehoorende woning, en van Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te Hommerts en Jutrijp, voor hare woningen, bewoond door Jan Jelsma en Jacob Schotanus te Jut rijp allen verzoekende, om de ontruiming van ge melde woningen, die in de vorige vergadering onbe woonbaar werden verklaard, te bepalen op 12 Mei 1908, en niet op 12 Mei a.s., zooals werd besloten, aangezien zij er niet in zullen slagen tegen laatstge- melden datum een andere woning te krijgen. Burg, en Weth. stellen voor, aangezien de toestand der door adr. bedoelde woningen niet van dien aard is, dat directe ontruiming noodzakelijk is, in verband met de wet den termijn voor ontruiming dier woningen met 6 maanden te verlengen en dus te bepalen op 12 November 1907. De heer A. H. Tromp zou ’t wenschelijk vinden, dat pogingen werden aangewend om nieuwe arbeiders woningen te stichten desnoods zou hij van gemeente wege steun willen verleenen. De Voorzitter antwoordt, dat dit al eens is over wogen, tenminste wat de groote dorpen aangaat. Wel licht zou de z.g. Ruimte te Woudsend ook voor dat doel dienstbaar gemaakt kunnen worden, door hier nette huizen te stichten, terwijl daardoor weer andere woningen zouden vrijkomen. In Jutrijp, waar de Diaconie finantiëel niet sterk is, zouden heeren Kerkvoogden misschien willen bijspringen. De heer Miedema maakt de opmerking, dat de ter mijn voor verlenging, n.l. 6 maanden, nog al kort is z. i. zal ’t ook moeilijk gaan met November een andere woning te krijgen. De heer Hettinga vraagt, of er nogmaals uitstel kan verleend worden. De Voorzitter antwoordt, dat de wet niet toelaat, langer dan 6 maanden uitstel te verleenenna afloop van den eersten termijn kan echter nogmaals 6 maan den uitstel verleend worden. Hierop wordt met algemeene stemmen conform het voorstel van B. en W. besloten en zal daarop de goedkeuring van hh. Ged. Staten worden aangevraagd. 4. Adres van Tj. van Scheltinga te Heeg, om hem eervol te ontslaan uit zijne betrekking van beheerder van het telefoonkantoor aldaar. Burg, en Weth. stellen voor, aan adr., die op 1 Juni 1883 in bovengenoemde betrekking werd benoemd, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 April 1907, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De Voorzitter zegt nog, dat B. en W. aan adressant zullen verzoeken, den dienst waar te nemen totdat daarin is voorzien, wijl de benoeming van een opvol ger nog niet voorbereid kon wordenin de volgende vergadering kan deze benoeming wellicht plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt hierop het gevraagd ontslag eervol verleend. 5. Adres van W. Stienstra, om hem eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van wegwerker te Scharnegoutum. Burg, en Weth. stellen voor, aan adr. op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei a.s., eervol ontslag te verleenen uit zjjne ovengenoemde betrekking. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 30 Maart 1907, des voormiddags te 11 uur. Tegenwoordig zijn alle (15) leden. ^Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Na opening der vergadering door den Voorzitter, wordt het gebed door den Secretaris uitgesproken. Punten van behandeling 1. Notulen van den 23 Februari 1907. Na lezing door den Secretaris, worden deze notulen onveranderd vastgesteld en gearresteerd. 2. Ingekomen stukken en mededeeiingen. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen a. Een schrijven van mej. J. Bakker te Blanken ham, waarbij zij, onder dankbetuiging voor ’t in haar gesteld vertrouwen, hare benoeming tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Goënga aanneemt en tevens mededeelt, dat zij niet op 1 April in functie kan tieden, daar zij 2 maanden van te voren eervol ont slag uit hare tegenwoordige betrekking moet vragen; b. Eene resolutie van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd het primitief kohier van hoofdel. omslag, dienst 1907 c. Een idem, houdende goedkeuring van het primi tief kohier van hondenbelasting over 1907 d. Een schrijven van den heer IJ. van der Werf te Nijland, secretaris der afd. Sneek van de Friesche Maatschappij van Landbouw, houdende mededeeling, dat de cursus in hoenderteelt, gehouden in de o. 1. school te Scharnegoutum, is afgeloopen en nu dank wordt gezegd voor het gratis gebruik der lokalen e. Een schrijven van de Gezondheidscommissie met den zetel Sneek, geleidende een afdruk van het aan den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid gezonden verslag over 1906 f. Het door den heer W. van Staa, rijksveearts te Sneek, ingevolge art. 9 zijner instructie opgemaakt verslag over 1906, betreffende den gezondheidstoestand van den veestapel in de gemeente Wymbritseradeel g. Een schrijven van hh. commissarissen van den Mac-Adamweg Sneek—Bols ward, geleidende een ex. der goedgekeurde rekening over 1906, betreffende het gehouden beheer over, benevens het onderhoud van genoemden weg h. Een schrijven van eenige hoofden van scholen in deze gemeente, namens de leerlingen hunne erken telijkheid uitsprekende voor de aan dezen uitgereikte platen, ter gelegenheid van de herdenking van den 300sten geboortedag van M. A. de Ruyter. Op voorstel van den Voorzitter wordt zonder dis cussie en hoofdelijke stemming besloten, de stukken a—d en h voor kennisgeving aan te nemen en de stukken e, en g op de Secretarie ter inzage te leggen voor de leden van den Raad. 3. Verzoeken om uitstel van den termijn voor ont ruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen. De Voorzitter deelt mede, dat 4 adressen zijn inge komen, resp. van Jan B. Esther en Renskje Oppenhuis, wed. C. E. de Jong, beiden eigenaars der door hen u zeker zal bedroeven, maar ik weet niet of ik ’t zal durven zeggen, terwijl u zoo ontsteld is. moet u weten te beheerschen, u moet standvastig en moedig zijn, juffrouw Wally Onwillekeurig had hij haar weer toegesproken op de vertrouwelijke manier van vroegere jaren, en zijn stem klonk daarbij zoo hartëlijk, dat de commissaris dien voor een politie-beambte waarschijnlijk weinig gepast zou gevonden hebben. De uitwerking van zijne woor den was dan ook werkelijk verrassend. Wally Reimar richtte het hoofd weer op, trachtte haar gevoel te beheerschen en antwoordde met eene stem, die slechts weinig meer beefde «Ik ben nu kalm zooals u ziet. U kunt mij alles gerust zeggen; ik beloof u, dat ik mij dapper zal houden. U heeft mij een slechte tijding omtrent mijn zuster mede te deelen, nietwaar Zij kan niet naar huis komen, omdat haar een ongeluk getroffen heeft, of omdat zij ziek is geworden och, ik bid u, zeg mij alles, ziet, dat ik op het ergste ben voorbereid.® En werkelijk zei Norman haar nu alles, al gebruikte hij daarbij eenige omwegen en halve woorden, die haar scherpzinnigheid onmiddellijk wist aan te vullen. De eerste uitwerking van zijne mededeeiingen was pok juist zoo vreeselijk verpletterend, als Norman verwacht had. Hij moest al zijn overredingskracht inspannen om het wanhopige meisje van eene onverstandige daad terug te houdenimmers zij wilde op staanden voet naar het lijk van baar zuster snellen om haar nog eenmaal te omhelzen en te kussen en te gelijkertijd zou zij dan de verpletterende zekerheid gekregen hebben, dat haar zuster door geen liefkoozingen in hét leven teruggeroepen kon worden. Bijna met geweld moest Norman haar terug houden en het duurde geruiraen tijd eer zijn ernstige woorden den weg naar haar bloé dend hart gevonden hadden. Wordt vervolgd). De Voorzitter zegt, dat zich voor de openvallende betrekking reeds eenige sollicitanten hebben aange meld, zoodat in de volgende vergadering tot benoe ming van een opvolger zal worden overgegaan. 6. Voorstel om de onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de o. 1. scholen te IJsbrechtum en te Goënga uit hunne betrekkingen, onder goedkeuring van Ged. Staten, te ontslaan. Sedert 1 Jan. j.l. is het onderwijs in de nuttige handwerken aan de o. 1. school te IJsbrechtum, nevens het gewone onderwijs, opgedragen aan de onderwijze res, mej. B. Camminga, zoodat de diensten van mej. Janke van der Hoek als zoodanig niet meer noodigzjjn. Een zelfde geval zal zich binnenkort te Goënga voordoen met mej. Trijntje Steunebrink aldaar, wanneer mej. J. Bakker van Blankenham aldaar als onderwij zeres in functie is getreden. Burg, en Weth. stellen daarom voor, de dames Janke van der Hoek en Trijntje Steunebrink als onderwijze ressen in de nuttige handwerken aan de o. 1. scholen resp. te IJsbrechtum en Goënga, onder goedkeuring van h.h. Ged. Staten te ontslaan met ingang van 1 Mei a.s. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Benoeming van de leden der stembureaux voor de verkiezingen in 1907/08. Burg, en Weth. stellen voor, deze stembureaux voor eventueel te houden stemmingen en herstemmingen voor leden van den Gemeenteraad en de Prov. Staten, aan te wijzen als volgt: Hoofdbureau Sneek H. M. Tromp, Burg., Voorzitter, D. Hokwerda, Oost- hem en R Oppedijk, Hommerts, stemopnemers, S. H. Reitsma te IJsbrechtum, 4e lid, G.S. Alberda, Goënga, F, Folkertsen S. Sijbrandij, beiden te Scharnegoutum, Plaatsverv. Bureau Woudsend: A. H. Tromp, Woudsend, Voorz., B. W. Okma, Ype- colsga en P. Oosterhoff, Woudsend, Stemopn., P. Post- ma, 4e lid, S. vd. Brug, G. Bakker en J. Krol, plaats verv., allen te Woudsend. Bureau Heeg: P. Ages, Heeg, Voorz., H. P. Wesselius, Idzega en en B. G. vd. Leij, Oppenhuizen, Stemopn., H. J. de Ruiter 4e lid, J. Visser Azn., A. Koster en H. Dam, Plaatsverv., allen te Heeg. Bureau Nijland A. F. de Boer, Nijland, Voorz., S. S. Kooistra, Fols- gare en D. Reitsma, Stemopn., W. Straatsma, 4e lid, J. Oosterhout, K. WiersmaenIJ.de Boer, Plaatsverv. allen te Nijland. Bureau Oudega J. Visser, Abbega, Voorz., R. Hettinga, Tjalhuizum, en Tj. Miedema. Idzega, Stemopn., IJ. Bruinsma, 4e lid, F. Bakker, Tj. Wiersma en M. vd. Velde, Plaats verv., allen te Oudega. Bureau Scharnegoutum D. L. Tromp, Woudsend, Voorz., A. van Tuinen, Scharnegoutum en Tj. Jorritsma, Oppenhuizen, Stem opn., L. vd. Werf. Scharnegoutum, 4e lid, P. Santema, J. Knossen, beiden te Scharnegoutum en H. Boomstra, Goënga, Plaatsverv. Zonder discussie en hoofdelijke stemming worden deze bureaux aldus vastgesteld. 8. Voorstel tot af- en overschrijving van posten van uitgaaf der begrooting 1906. gelaatstrekken, als zeer gelijkende op die van de dame, welke een paar uren geleden op het Prater vermoord werd. De beambte, die in de schaduw was blijven staan, groette haar met een buiging. »U wenscht mijn schoonbroeder te spreken, mijnheer?® zei de jonge dame, «maar die is helaas niet te huis en ik weet niet waar hij heen ging. Waarschijnlijk zal hij vooreerst nog niet thuis komen. Zou u misschien uwe mededeeiingen ook schriftelijk voor hem kunnen achterlaten Terwijl zij den beambte op zoo vriendelijke wijze te woord stond, had deze een korten doch zwaren in- wendigen strijd gevoerd. Nu zij op eenig antwoord van hem wachtte, trad hij naar voren, zoodat het volle licht op zijn gelaat viel, en antwoordde «Neen juf frouw Reimar, maar gaarne zou ik eenige oogenblik ken met u spreken.® Een onderdrukte kreet van verbazing ontsnapte aan haar lippen en een vluchtig rood kleurde haar wangen. «Luitenant Norman? U hier? In het huis mijner zuster »Ik ben geen luitenant meer, juffrouw Ik ben amb tenaar bij de politie,® antwoordde hij eenigszins bitter. »Weet u niet, dat ik anderhalf jaar geleden mijn ont slag moest nemen Juffrouw Reimar schudde het hoofd. «Sedert u ons huis niet meer bezocht, heb ik niets meer van u gehoord, mijnheer Josephine heeft mij ééns voor altijd verboden in haar bijzijn uw naam te noemenf. Maar hoe kan ik zoo dwaas zijn hierover te spreken,® viel zij zichzelve in de rede, terwijl ze van verlegenheid kleurde. »Het onverwachte wederzien heeft mij verrast dat bracht mij in de war en dan het ongewoon lange uitblijven van mijn zuster, waar ik niets van begrijp. U moet waarlijk een beetje toegevend zijn, als ik u beleedigd Nu de verschillende pretentiën -ten laste der ge meente zijn ingekomen, blijkt ’t dat enkele posten niet toereikend zijn om tot betaling over te gaan, zoodat ’t noodzakelijk is deze te versterken door eene af- en overschrijving uit de te hoog geraamde posten. Uit het conceptbesluit blijkt dat de te laag geraamde posten o.a. betreffen drukwerken, onderhoud gemeentehüis, kosten aschbelten wegens uitbreiding der reinigings dienst, belooning brandspuitgasten, onderhoud brug wachters woningen te Scharnegoutum, Woudsend en Osingahuizen, buitengewone vaccinatie, premie onge vallenwet, onderhoud schoollokalen te Heeg, Oppen huizen en Woudsend, aanschaffing schoolmeubelen, toe lagen aan oud-ambtenaren. Het betreffend voorstel van B. en W. wordt, na eene toelichting van den voorzitter, met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Voorstel tot het doeneener betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1907. De Voorzitter zegt, dat dit betreft een bedrag van f 100, zijnde de kosten van het aanschaffen der gedenk platen, uitgereikt aan de schoolkinderen ter gelegenheid van den 300sten geboortedag van Michiel Adriaensz. de Ruyter op 23 Maart j.l. Het desbetreffend concept-besluit wordt zonder dis cussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. 10. Rapport der commissie betreffende het verlee- nen van machtiging aan de arfnbesturen tot af- en overschrijving van posten hunner begrooting, dienst 1906. Uit dit rapport blijkt, dat de te laag geraamde pos ten op het meerendeel der armvoogdijbegrootingen voldoende kunnen worden versterkt uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. Alleen voor die te Scharnegou tum, Gaastmeer en Wolsum bljjft resp. een bedrag van f 46.66, f 9.60 en f 85.61 te betalen boven de begroo- tingsposten, waarom het in deze gevallen wenschelijk is dat deze rekeningen met een nadeelig saldo worden afgesloten. De Commissie voor Armenzaken stelt dan ook voor, de gevraagde machtiging tot af- en overschrijving aan de verschillende armvoogdijen te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 11. Vaststelling kohieren van schoolgeld voor het herhalingsonderwijs, cursus 1906/1907. Op voorstel van den Voorzitter worden deze kohieren, over Nov. en Dec. 1906 opgemaakt tot een bedrag van f 9,20 en over Jan en Febr. ’07 tot een bedrag van f 6,50, vastgesteld en zullen ze ter goedkeuring aan Ged. Staten worden toegezonden. 12. Voorstel tot wijziging der verordening op het beheer en de bediening der brandspuiten, geplaatst te Woudsend, Heeg, Oppenhuizen en IJsbrechtum. In art. 11 dezer verordening is voorgeschreven dat op den laatsten Zaterdag in April en September de manschappen in de bediening der brandspuit worden geoefend. Dit nu heeft in de praktijk bezwaar opge leverd, waarom ’t B. en W. wenschelijk voorkomt* geen vaste dagen te stellen, doch te bepalen, dat dé oefeningen 2 maal ’s jaars, in de maanden April en September plaats vinden, op dagen en uren, door brandmeesters te bepalen. Bij art. 19 wenscht men de eerste zin, waarin voor- j I Q e i- URANT tl Ij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1