MIUVS- EJ limiWBLil) i JOSEPHINE fttt SIM KI MSTllIM. h w f,1 Een kijkje over het wereldtooneel. 62e Jaargang. Zaterdag 13 April 1907. No. 30. ft I ken en ook een talrijker leger, meende daar door de aangewezene te zijn tot het bijeen roepen der eerste vredesconferentie. En de andere landen gunden Vadertje-Czaar die eerste- viool-spelerij. Feuilleton. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. f tl- 'X HOOFDSTUK III. rW Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Den volgenden morgen werden verscheidene beamb ten, belast met werkzaamheden ten behoeve van het gerechtelijk onderzoek, gehoord. Toen Norman dien middag tegen drie uur het bureau van zijn chef bin nentrad. had deze reeds een aardiaen bundel documen- entente geslo- Er werd onder- a Bewerkt door AMO. de oogen zijn bewegingen; een paar malen opende hij den mond om iets te zeggen, doch de woorden schenen op zijn lippen te besterven. Norman was reeds op den drempel, toen hij met heesche stem vroeg »En waar waar is mijn vrouw nu »Ia een geval als het onderhavige worden de lijken steeds naar het ziekenhuis gebracht om door een be- ëedigden geneesheer onderzocht te worden. Dit zal ook nu wel gebeurd zijn, en als u verlangt haar nog dezen nacht te zien .Ik geloof niet, dat ik tegenover u dien wensch heb uitgesproken,* viel Sieveking hem scherp in de rede, »ik heb geen plan om uw kostbaren tijd langer in be slag te nemen.* Norman verliet de kamer. Hij bleef in de gang nog eenige seconden staan, in de hoop Wally nog te zien en te spreken. Maar geen enkele deur in de gang werd geopend en alles bleef stil. Hij ging dus naar beneden en bereikte de straat. Daar haalde hij eenige malen diep adem, als iemand die een groot gevaar of een ernstige moeilijkheid doorstaan heeft en hield toen zijn ernstige blikken een poos naar den helderen sterrenhemel gericht, alsof hij een ge sprek zonder woorden voerde met een wezen, dat hij daar boven waande. HOOFDSTUK II. 5). (Vervolg.) »Het is de plicht van de justitie den moordenaar ter verantwoording te roepen, en nu het hem gelukt is in de duisternis te ontkomen, is het onze taak zoo spoe dig mogelijk zijn spoor te vinden. Hoe gaarne ik uw smart wil eerbiedigen en u van mijn bijzijn wil ontslaan, moet ik toch aan mijne plichten voldoen en u eenige vragen stellen; uwe antwoorden daarop kunnen ons misschien op het rechte spoor brengen.* »Een verhoor dus Ik moet door u in verhoor ge nomen worden Nu vooruit maar laten we voor mijn part de klucht ten einde spelen Het mooiste zou nog wezen, als ge mij ten slotte voor den moor denaar van mijn arme vrouw hieldt en uit kracht van uw ambt op staanden voet gevangen naamt. Dat zou althans een pikant schouwspel zijn voor de lieden, die onze vroegere verhouding kennen.* »Voorloopig heb ik geen reden om dit te doen daar tot nog toe op geen enkel persoon het vermoeden is gevallen. Hebben wij eenmaal zekere aanwijzingen, dan zal niets mij terug houden van de vervulling mijner plichten. Weet u hoe laat uw vrouw is uitgegaan en waarheen zij zich wilde begeven Rudolf Sieveking streek aanhoudend met de hand n 3 »Neen, daar weet ik niets van,* antwoordde hij ein delijk op rauwen toon, »Ik heb langer dan twaalf uren buiten mijn woning vertoefd en weet niet, wat hier in dien tijd gebeurd is.« «Maar misschien weet u wel of uw vrouw wel meer zulke avondwandelingen deed. Daar de plek nog al van de voorname verkeerswegen verwijderd ligt, is het van belang te weten, op wiens aandringen of in wiens gezelschap zij zoo laat in den avond naar zulk een af gelegen plaats is gegaan.* »Ja, dat schijnt natuurlijk van belang,* herhaalde de ander op honenden toon, »want als wij eerst weten in wiens gezelschap zij daar heen is gegaan, zullen wij vermoedelijk ook niet lang naar den moordenaar behoe ven te zoeken. Maar ik zeg u nogmaals, dat ik niets weet volstrekt nietsen dat ik dit verhoor van een man, die zelfs de geringste inlichting niet kan ge ven, onuitsprekelijk >>Had uw vrouw een vijand, van wien men zulk een daad kon verwachten Gelooft u, dat iemand haar een doodelijken haat toedroeg Sieveking’s donkere oogen glinsterden boosaardig. .Neen Tot zulk een haat tegen mijn ongelukkige vrouw acht ik slechts één mensch in staat en dat is nu, één van ons beiden, mijnheer Eenige oogenblikken vroeger had Norman reeds naar zijn hoed gegrepen, want hij begreep wel dat het nutteloos was hier nog verder te vragen. »Ik zal aan den rechter overlaten de noodige inlich tingen van u te vragen,* zeide hij koel. »Ik wensch echter morgenvroeg uwe huisgenooten te ondervragen, en ik verwacht van u dat u in het belang der justitie zult zoreten, dat dan niemand van hen afwezig- is.« werd hierbij gestreeld, doordat ’t zoo waar met Frankrijk als politie agent in eenige Marokaansche havens mocht optreden. Intusschen heeft Uncle Sam duidelijker ge maakt, dat geheel Amerika een wereld op zich zelf is, waar nooit een Europeesche mogend heid eenige kans heeft. Van ’t Noorden tot Vuurland, tot ’t uiterste Zuiden is Amerika ge sloten voor Europeesche machthebberij. En thans gaan we weer een heusche vredes conferentie tegemoet. De bouw van ’t Vredespaleis, dat maar steeds op zich laat wachten, zij hier een voor- teeken. Wat zal dit congres geven? Wie durft de aanstaande veranderingen in den staatkundigen toestand der wereld voorspellen? Wanneer zal Europa eens een (betrekkelijk) staatkundi ge eenheid worden? Wanneer het geheele blanke ras? Wanneer blank en geel? Wanneer de geheele wereld ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 600 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. een perputeel oorlogs- En thans is sedert jaren een ten tusschen de beide landen, handeld over de verschillende kwesties, die in den loop der tijden tusschen beide landen wa ren gerezen. Frankrijk erkende voor goed En- geland’s heerschappij over Egypte en dus over den zeeweg naar Indië en Oost-Azië. In ruil daarvoor zag ’t zich op andere punten tevreden gesteld en het kardinale punt was: Het werd door Engeland erkend als de mogendheid, die de meest overwegende belangen in Marokko had; m. a. w. het zou ook Marokko bij z’n on metelijk Afrikaansch gebied kunnen voegen. Wel kwamen de Duitsche bladen hiertegen op, doch de Duitsche regeering achtte het niet noodig, op energieke wijze te protesteeren te gen deze definitieve afsluiting van de toegangen tot de Middellandsche Zee. En eerst, toen Frankrijk aanstalten maakte om zich voor goed van Marokko meester te maken, kwamen er dreigende onweerswolken op de Fransch-Duitsche grenzen. Het kwam heel dicht bij een Europeeschen oorlog, waarbij die tusschen Rusland en Japan slechts klein zou gebleken zijn. De Marokkaansche conferentie te Algeciras (een Spaansch stadje vlak bij het Engelsche Gibraltar) zou de kwestie voor goed oplossen, doch hier werd enkel uitgemaakt, dat Duitsch- land slechts één vriend bezit den keizer van Oostenrijk, en dat 't Drievoudig verbond Italië niet belette zich aan de Fransche zijde te scharen. Van Marokko werd gevaar gemaakt. Spanje’s eigenliefde Daar zitten we nu al een heelen tijd met de tweede vredesconterentie in ’t verschiet. De eerste conferentie is reeds jaren geleden; er werd heel wat vergaderd, heel wat besproken, heel wat bepaald in de détails, maar de groote zaken liet men zooals ze waren. Transvaal en de Oranje Vrijstaat en de Paus mochten niet meedoen; de eerste twee, omdat ze, volgens Engeland, geen vrije landen waren, de laatste, omdat Z. H. geen wereldlijk vorst meer was, zooals vooral Italië constateerde. En pas was die vredesconferentie ten einde, of daar begon in Zuid-Afrika den strijd der beide republieken tegen de landkoorts van Engeland en de goudkoorts der mijnmagnaten. Ze moesten het opgeven, de beide zeer kleine volken, omdat de tegenpartij te sterk was. En niet zoo lang daarna werd de ontwer per der vredesconferentie zelf in een ontzet tenden strijd gewikkeld met het betrekkelijk kleine, maar snel opkomende en durvende Ja pan. Sinds dertig jaren had Japan er zich op toegelegd de Europeesche krijgskunst te lee- ren, zich modern in te richten en in 1894 had het in den strijd tegen China bewezen, snel, krachtig en vastberaden te kunnen handelen. Het behaalde eene volledige overwinning op den langgestaarten colos, maar zag zich bij den vrede gecontroleerd door de Europeesche mogendheden en het kreeg als vrucht der behaalde overwinning het eiland Formosa. Een mooi voordeel, maar opgedrongen en anders dan bedoeld was. Japan had de Chineesche vesting Port-Arthur veroverd en meende zich op ’t vasteland van Oost-Azië grondgebied te verwerven. Maar 't moest daarvan afzien en ook Port-Arthur weer afstaan. Toen wrokte het in ’t trotsche gemoed van den kleinen Jap en Engeland wist handig vriendschap met hem te sluiten. De wrok werd groot, doordat Rusland heel spoedig na ’t sluiten van den vrede, zich van Port-Arthur meester maakte, terwijl Engeland als equivalent Wei-ha-wei, Duitschland (waar van een paar zendelingen vermoord waren) Kiao-tschou en Frankrijk een uitbreiding van Tonkin verkreeg. (Italië wenschte de golf van Samoem, doch werd niet voor vol aangezien.) Dat was onprettig voor de Japanners, die heel andere plannen hadden en zelf de beheer- schers van Oost-Azië wenschten te worden. Maar ’t ergste was wat Rusland deed. Rusland, dat zich als de grootste vastelands- mogendheid beschouwde, dat een bevolking had, talrijker dan één der andere groote rij Doch Rusland meende ondertusschen ook door te kunnen gaan met z’n vreedzame verovering van heele gebieden in Oost-Azië. Port-Arthur, de sterke vesting moest nog sterker gemaakt. Daar zou een prachthaven aangelegd en deze haven zou ’t eindpunt worden van de spoor lijn, de Trans-Siberische lijn, die het Verre Oosten met Europa moest verbinden. Eerst zou de eigen Russische stad Wladiwostok ’t eindpunt van die lijn worden, maar gebruik makende van de omstandigheden, zag men kans, de groote lijn door Chineesch gebied naar Port-Arthur te leggen. Een prachtig plan echt Russisch brutaal. Noodgedwongen gaf China de toestemming en de Russen bouwden de lijn naar eigen goeddunken, bouwden er stations én zelfs geheele steden aan naar eigen goeddunken en bezetten de geheele streek langs die lijn met hunne werklieden, hunne kozakken, en andere militairen. Ondertusschen werd de wrok van Japan te gen de Russische brutaalheid steeds erger en ziender oogen v 'sterkte de kleine Jap zich om den grooten colos tegen te kunnen staan. Zijn verbond met Japan was hem een rug gesteun en vrijwaarde hem in z’n handelingen tegen inmenging van het dusgenaamd Euro- peesch concert. Doch wie zou denken, dat de kleine gele man het zou durven opnemen tegen den reus van ’t blanke ras? En toch ’t gebeurde en dat niet alleen. Maar de Japanner overwon schitterend en han delde met een volmaakte berekening, die een volmaakt succes tengevolge had. Het richtte dreigende blikken naar de landen, die Rus land soms mochten ter wille zijn door facili teiten aan zijn vloot te geven. En toen er over den vrede zou worden on derhandeld, decreteerde het stoutweg, dat nie mand ter wereld iets te maken had met de vredesonderhandelingen Op Amerikaansch gebied werd de vrede ge sloten, die Rusland kennen deed als de gesla gen, maar niet totaal verslagen reus, doch die aan dit land voor altijd de kans benam op Mantsjoerije en een meestentijds ijsvrije haven in het Oosten. Deze oorlog zal zeer waarschijnlijk een groote mijlpaal zijn op den weg der wereldgeschie denis. Ze beteekent de ontwaking van het groote gele ras. Want nu het kleine Japan reeds op zoo overtuigende wijze de minder waardigheid van het gele ras logenstrafte, be den president van het gerechtshof terugkeerde, was in 1 goeden luim, en met welwillende deelneming beschouw de hij het bleeke gelaat van den rechercheur. >Ge ziet er bleek uit, waarde Norman,* zeide hij; »zijt ge niet wel »Mijn gezondheid laat gelukkig niets te wenschen over, mijnheermaar de laatste dertig uren ben ik niet uit de kleeren geweest, misschien ben ik daar wat bleek van. Hoe weinig ik mij daar ook van voorstelde, hield ik het toch voor plicht met een politieagent in den nacht naar de plaats van den moord te gaan en op de plek nauwkeurig te zoeken; ik hield dit nog te meer voor geboden, daar de plek moeilijk langer dan heden morgen door de politie kon afgezet worden,* »Zeer goed,* zei de commissaris, »en hebt ge iets ge vonden .Niets dat blijkbaar met de misdaad in verband staat. Weinige schreden van de plek, waar de vermoorde dame neergevallen is, vond ik echter een samengevouwen blaadje papier, dat misschien door den moordenaar verloren kan zijn en dat ik daarom zorgvuldig bewaard heb.* .Laat eens zien! Hm wat is dat. Répertoire van den schouwburg, van 30 September tot 13 Oc tober. Weet u wat dit moét beteekenen »Het is eene opgave van alle voorstellingen én repe tition, zooals de schouwburg-directeuren gewoonlijk aan hunne artisten geven. Naar alle waarschijnlijkheid is dit blaadje papier door een tooneelspeler of tooneel- speelster verloren.* .Zulke papieren zullen wel meermalen op het Prater te vinden zijn. De eigenaar zal het wel weggeworpen hebben.* gon ’t geweldige China zich bewust te worden, dat het, als de groote kern van dit ras, nog veel meer recht had een op den voor grond treden de macht te zijn. En China zal dit eenmaal zijn. Physiek zijn de Chineezen minstens de gelijken van de bes ten onder de blanke volken en op intellectu eel gebied behoeven ze voor niemand onder te doen. Verder bezitten ze eigenschappen, die hen in staat stellen hun spreekwoord te be waarheiden: Eerst kom ik, en dan kom ik nog eens en dan komt een ander nog lang niet. Intusschen heeft koning Edward van Enge land zich de bekwaamste diplomaat van den tegenwoordigen tijd getoond. Het is zeker hoofdzakelijk door zijn toedoen, dat Engeland zich omringd heeft met vrien den, die z’n vijanden konden zijn. Terwijl het tijdens den oorlog in ’t verre Oosten z’n invloed in Tibet uitbreidde en er die van Rusland verdreef, sloot ’t vriendschap met Frankrijk, Spanje en andere landen, bleef ’t de vriend van Amerika. Rusland was, deels door Engeland’s toedoen, deels door de binnenlandsche beroeringen, voor een tijdlang vleugellam gemaakt. Nu moest Duitschland, de groote militaire macht van Midden-Europa, geïsoleerd en daardoor ver zwakt worden. Duitschland, dat op industri eel gebied de gevaarlijke Europeesche concur rent was, dat op zeevaartgebied z’n handels vloot aldoor uitbreidde en neiging vertoonde, ook een oorlogsvloot van den eersten rang te verkrijgen. En wat gebeurde! Italië, dat steeds de on derdanige vriend van Engeland was, sloot nog nauwer entente met den Brit, terwijl het ook zich, in eigen belang, aansloot bij Frankrijk, waarvan ’t tot eigen schade, zoo lang was af gekeerd. Ook Spanje stelde zich in de rij van Albi on’s vrienden. Het zelfde Spanje, dat tijdens den Spaansch-Amerikaanschen oorlog door Chamberlain voor een doode natie werd ver klaard. En Spanje’s jeugdige koning zocht zich een echtgenoote in ’t Britsche vorstenhuis. Doch wat nog sterker was: Edward’s be minnelijkheid verdreef eerst de sterke antipa thie der Franschen tegen de buren van over het Kanaal. De eeuwenoude vijandschap tusschen beide landen verdween. Nog niet zoo lang geleden had anders de Fransche eigenliefde een hoogst gevoeligen klap in ’t aangezicht gekregen door ’t gebeur de te Fashoda, ten Zuiden van Egypte. Alleen de vrees voor Engeland’s overmacht ter zee had Frankrijk doen terugtreden met wrok in ’t gekrenkte hart. (Wordt vervolgd.) Hij groette met koele beleefdheid en richtte zijne schreden naar de deur. Rudolf Sieveking volgde met door zijn fraai gefriseerde haren. Zeker kostte het hem veel moeite om Norman bedaard te woord te staan. ten in handen. De commissaris, die juist van een samenkomst met j o 3 Q 3 O - a i i OURANT ^Sê|.'s¥

Sneeker Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1