NIEUWS- ES ADVERTENTIEBLAD De eerste hypotheek. VDOR SNEER D MSTKM. 62e Jaargang. Woensdag 19 Juni 1907. No. 49. Feuilleton. f Hl d/eb.UW, als niets. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. g ;enaam o SMEEK! Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. iBey, hoste t e >Ue- >je ëele Men irom men; het dan een e an er- stie ten, een eve sn et i! n den lat er it zelts jonge beste restaurant van Verdelais. lederen middag en avond plaatsten ze zich weer aan diezelfde groote tafel; Bruel, de schrijver op het procureurskantoor, Robertet de deurwaarder en Julien Rainel, belastinginner. En over dit trio van onvrijwillige vrijgezellen hadden de goede bewoners van Verdelais schik en ze zeiden tot elkaar Wel! Wie van de drie zou de mooie Hen riette tot vrouw krijgen? Wie van de drie zal de twee anderen den buit voor den neus wegkapen De buit bestond mede uit een niet te verwerpen huwelijksgift, want papa Perro, die zijn zaak verstond en zjjn gasten niet met lekkere beetjes verwende, moest een aardig sommetje hebben weggelegd, dat op een gegeven oogenblik, als de ware Jozef maar voor zijn dochter zou willen komen, als lokaas zou kunnen dienen om natuurlijk wilde papa Perro zijn dochter niet aan den eersten den besten geven en daar zij geld had, moest er ook nog wat geld bij komen, maar dan moest het ook een deftig, een heel deftig persoon zijn Maar juffrouw Henriette, die op een kostschool te Bordeaux haar opvoeding had genoten, zou bij een mo gelijke keuze iets heel anders den doorslag laten geven als haar vader. Ten eerste wilde ze zelf kiezen en niet voor zich laten kiezen, en ten tweede behoefde «hij* naar haar meening niet zoo rijk te zijn, als hij maar een goede dosis liefde meebracht, wantHet ge luk zit 'm niet in rijkdom. Henriette was in dit opzicht bepaald onpraktisch. Op den bewusten avond, waarop we het drietal aanu voorstelden, was, Julien Rainel erg terneergeslagen. Het diner ging heel saai in zijn werk, want Bruel en Rober tet dorsten niet met elkaar te gaan praten. Nauwelijks was het dessert afgeloopen, of ze maakten zich dan ook zoo gauw mogeljjk qit de voeten en lieten hun jrden kop wed, il een ite men- hebben j geeste- I r,.I I weduwe ES den kost |||l het was- B jn de offi- 1 a nu voor degratifi- I Tot dus- H uw plicht; vervulling W ..hristelijke kl u een dub- B men hier steeds terecht. Men kan hier gere geld de fijnste vruchten krijgen, terwijl de winkeliers ze er bij u niet op na kunnen hou den, omdat er geen geregelde vraag naar is. Men koopt hier zalm en elft, gerookt of versch; de kreeften in de winkelkasten noodigen u uit tot koopen; als ge ’t ten minste uitlokken durft noemen, wanneer ze daar die leelijke bewegin gen maken. Dat zijn weer van die zaken, die een groote stad vóór heeft. Men kan er op stoffelijk en geestelijk gebied geregeld krijgen, wat bij u niet steeds te ontvangen is. Wie van voor stellingen houdt, kan hier voor weinig geld, ge kunt immers ook op het schellinkje gaan zitten I van eerste-rangs-opvoeringen genie ten. Daardoor kan men bijv, opmerken, dat menschen uit Haarlem (toch tweemaal zoo groot als Leeuwarden!) een trammetje nemen naar hier om nieuwe stukken eens goed te zien. Voor weinig geld komt ge, (in Carré of in Flora, om de voornaamste te noemen,) bij uit stekende variété-gezelschappen, die geregeld meer en beter geven te zien dan er bij u in de kermis te zien is. Doch gelegenheid maakt genegenheid en al moge ’t waar zijn, dat meerdere inrichtingen, (neem bijv, het Panopticum,) voor een goed deel op het vreemdelingenbezoek steunen, zonder het drukke bezoek van de eigen Am sterdammers zouden ze hier niet kunnen be staan. In den zomer kan men hier naar Tolhuis, Schinkelhaven of ’t Kalfje gaan, als men geen trek heeft inZandvoort, Zaandam of IJmuiden. Doch dat ’t een ’t ander duur maakt, zoo- dat over ’t geheel ’t leven in een groote stad duurder is dan in kleinere, is ook op arbeids terrein te constateeren. Ge hebt den timmer man of den schilder noodig. Ja, ik weet ’t wel, ge krijgt daar bij u ook niet altijd prettige gewaarwordingen, als ge hunne rekeningen ontvangt. Maar hier zijn de loonen nog heel wat hooger dan bij u. Als de timmermans baas bijv. 28 cent per uur aan z’n knecht uit betaalt en als ge daarbij in aanmerking neemt, dat hier ook groote afstanden bestaan, dan be grijpt ge heel goed, dat laten timmeren geen goedkoop werk is. Om kort te gaan, het leven in z’n geheel ge nomen is hier duurder. En zelfs in een plaats als Sneek zal ’t duurder zijn dan op 't een voudige platteland, waar de behoeften weer ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. zooveel geringer zijn. En toch is, als ’t moet, voor sommigen hier 't leven goedkooper. Ik bedoel hier niet de menschen, die op den allerlaagsten sport der menschelijke maatschappij staan en waarvan wij hier ons meer dan bescheiden deel heb ben. In die soort zijn er hier meerdere rubrie ken, waarvan het moeilijk is na te gaan, hoe ze aan den kost komen. Maar men heeft hier ook menschen, die alleen of met een klein gezin leven, die netjes moeten lijken, al is de beurs plat en al krieuwelt de maag ook, die van zeer weinig geld moe ten rondkomen. Neem eens couranten als het «Nieuwsblad v. Ned.« en «De Courant*. Geregeld vindt men er: «Voor een net persoon z. b. b. h. h., is een net zit-slaapkamertje te verkrijgen tegen f 1 (of iets meer) per week*. Deze soort an nonces vormen in die bladen een vaste rubriek. Bezoek dan eens de «koffiehuizen van den Volksbond*, om niet meer gelegenheden te noemen, waar ge tal van menschen ziet, den geheelen dag door en even goed menschen «met wit voor* als werklieden; voor heel wei nig centen eten ze daar brood met boter of koopen voor ’n luttel bedrag een glas melk, daar bij een bordje ontvangende, om de door hun- zelf meegebrachte spijzen te verorberen. Kom ook eens in de gaarkeukens. Ge moet nu eens niet gaan naar die van het Leger des Heils, (zooals Metropole in de Warmoesstraat,) maar naar een Volksgaarkeuken die er netjes uitziet en waar ge netjes bediend wordt. Daar kunt ge soepen, boonen, capucijners, aardappelen, groenten, eieren, boter, vet, enz. krijgen. Daar ziet ge nette menschen, die er hun warm middagmaal nemen voor tien of vijftien, ja zelfs voor vijf centen. Als ge alleen deze gegevens combineert, be grijpt ge dat er hier menschen zijn, die er netjes moeten uitzien, die heeren moeten lijken en die van heel weinig guldens per week moeten rondkomen. En die menschen komen rond en ze blijven iatsoenlijk en dat van minder geld als in een kleine stad mogelijk zou zijn. Zulke menschen zijn hier even goed als de zulken uit de allerlaagste klassen der samenle ving, waarvan niemand weet, hoe ze aan den kost komen. nieten dan in kleinere plaatsen. Onverschil lig welke ambtenaren en werklieden ge neemt, in de grootste steden worden ze door de ge meente beter bezoldigd. De gewone politie agenten verdienen van f 14,50 tot f 19,50 per week. Gewone onderwijzers met hoofdakte brengen het tot f 1500 per jaar. Kom op de secretarie en in de gemeentebedrijven. Zoo hangt het een met het ander samen om alles duur te maken. Wanneer ge dus vraagt: «Is ’t in Amster dam duur leven? dan moet daar bevestigend op worden geantwoord. De huurprijs der wo ningen is vrij hoog, hetgeen met de belastin gen reeds heel wat beteekent. En dan: het geheele leven is er duur. De groote afstanden eischen tramonkosten, die in een kleine plaats onbekend zijn. Winkeliers moe ten hooger prijzen voor hunne goederen maken, omdat ze op zware lasten zitten. En men leeft hier anders dan in kleine plaatsen. Hoe anders te begrijpen, dat hier zoovele schouwburgen en variété-gelegenheden kunnen bestaan? En dan het cafe-leven, dat de vrouwen hier over ’t algemeen mede maken, terwijl zulks in kleine plaatsen niet kan, omdat het niet passend zou zijn. Toch zijn er wel zaken, die in een groote stad goedkoop genoeg zijn. We kunnen hier geregeld visch krijgen, die goed is en betalen er niet meer voor dan u, die moeite hebt om aan goede visch te komen. Hier zijn sommige groenten in overvloed te krijgen tegen ge- schikten prijs, terwijl men ze bij u te vergeets zou zoeken. En dat is gemakkelijk te verkla ren: De leveranciers van visch, en fruit en groenten zenden hunne waren naar een groote plaats, omdat ze daar geregeld handelaars heb ben, die een fermen voorraad kunnen inslaan. Hier is de grootste aanvoer en de prijzen zijn daardoor het kleinst; zoodat het bijv, mogelijk is, dat een Amsterdamsch handelaartje met z’n wagen vol bloemkolen, komkommers of an dere groenten en vruchten per goedkoope bootgelegenheid naar Sneek trekt, of naar an dere plaatsen in de provincie, waar de eigen handelaartjes niet tegen hem kunnen concur- reeren. In de Jodenbreedstraat werden onlangs pi sangs (of bacoven, zooals ze in West-Indië heeten,) tegen vier duiten per stuk verkocht en bij u zijn ze niet eens te koop. Ook en vooral in de duurdere artikelen kan Wat hapert er vandaag toch aan bij Rainel? fluister de Felix Bruel, schrijver op een procureurskantoor, den deurwaarder Adolphe Robertet toe. ’t Is mij een raadsel Dat zal me een genoegen zjjn, hem als tafelbuur over ons te hebben. Och, kom Daar zullen we wel aan wennen. Hjj heeft toch heel wat tijd noodig om zijn han den te wasschen. Jawel, dat kennen we, juffrouw Henriette zal wel in de buurt zijn. Een gekheidje met haar maken onder het handen afdrogen; laat hem maar loopen, hoor Och, ik geloof niet dat hij in de stemming is om aan gekheid te denkenik ben wel niet nieuwsgierig, maar ik zou toch wel eens willen weten wat hem over komen is, zei de deurwaarder en gluurde door de gla zen deur, waardoor men juffrouw Henriette achter li- keurfleschjes aan het buffet zag zitten, bezig met een handwerkje. St., daar is-ie, fluisterde Bruel. Goeden avond, heeren, zei Julien Rainel, binnenko mende, met een stem die eer melancholiek dan treurig was. En zonder er iets aan toe te voegen, vouwde hij zijn servet uit elkander en begon te eten. Sedert vier jaren was het trio zoo bij de maaltijden bij elkaar. Sedert vier jaren ontmoetten zij elkaar in het gereserveerde vertrek van het restaurant Perro, het van mijn treurigheid is. Goed danweldra zal ik met schande overdekt Verdelais verlaten 0, God Niet waar, u weet dat ik gister in Bordeaux ben geweest Ja, ik heb u niet aan tafel gezien. Ik heb dien avond in het Casino doorgebracht. Ik heb gespeeld, ik heb verloren meer dan ik bij mij had 1500 frans, op mijn eerewoord terug te betalen; vanmorgen toen ik terug kwam heb ik de 1500 francs uit de kas genomen en ze naar Bordeaux ge stuurd. Een speelschuld, een eereschuld ik moet binnen 24 uur betalen. Ik dachtin vier of vijf dagen leg ik het ontbreken de geld weer in de kas, ik wilde öf aan vader schre ven, öf mijn muntenverzameling verkoopen; maar in elk geval zou het geld voor het einde der week weer in de kas zijnen nu een uur geleden telegrafeert mjjn collega uit Balsac mijKasrevisie morgenochtend bij jou. U kunt nu mijn toestand begrijpen, juffrouw Henriette. Is het anders niet? riep het meisje bijna vroolijk uit. Maar het is verschrikkelijk Ik ben radeloos wanhopig en opnieuw sloeg Rainel de handen voor het gezicht. Diep bewogen aarzelde het meisje met een antwoord, en toen, om maar iets te zeggen zonder het zelf te ge- looven, met het gevoel alsof het maar een farze was, zeide zeMaar 1500 francs is toch geen groote som, die kunt u hier toch gemakkelijk bij elkaar krij gen; voor een paar dagen zult u die toch wel kunnen leenen Neen, zulke goede vrienden heb ik niet en hoe zou ik er iemand om kunnen vragen; dat zou mij als ambte naar direct verdacht maken. Weer een seconde van diep stilzwijgen, weer troffen echterhand, I listerde den B nam eenige or zich neer, en sergeant OU RA NT. kameraad aan zijn lot over. Rainel, die aan tafel was blijven zitten, steunde zijn hoofd in zijn handen en deed zijn oogen toe. Onduide lijk, half-afgebroken mompelde hjj de woorden Mijn eer Hoe moet ik aan het geld komen Mijn toekomst is weg. Hij had daar zoo ’n klein poosje gezeten, toen hij plotseling een hand op zijn schouder voelde leggen, en een stem vlak bij zijn oor fluisterde Bent u niet wel, mijnheer Julien 0Juffrouw Henriette, wat maakt u mij daar aan ’t schrikken zei de jonge man opziende. Een oogenblikje zagen ze elkaar zonder te spreken in de oogen. Neen, neen, zeide hij eindelijk, ik ben heel wel, er scheelt mij niets. Waarom ziet u er dan zoo treurig uit Hij zuchtte en antwoordde niet. Het jonge meisje begon opnieuw Als u ’t mij wilt zeggen, dan kan ik u misschien helpen u bent hier zoo alleen, zoo eenzaam in ons klein stadje u hebt hier niemand, wien u iets toevertrouwen kuntHet is misschien heel dwaas wat ik daar zeg maar u ziet er ook zoo ongelukkig uit Ze sprak heel zacht en moeilijk, met neergeslagen oogen, en draaide aan haar handwerkje, haar stem beefde, hoewel ze probeerde kalm te schijnen. Weer een pauze. Toen maakte de belastinginner een beweging alsof hij de hand van het meisje wilde grijpen Henriette Juffrouw Henriettemeer kon hij er niet uitbrengen. Eindelijk, toen het hem gelukt was zijn opgewonden heid te boven te komen, zeide hij U bent al te goed ik zal u alles biechten. U wilt weten wat de oorzaak een oogen A een 1 istetn ’an 1 ren, die de, om op ing ziineI joor Het wonen en leven is niet overal even duur en over ’t algemeen kan men dezen re gel laten gelden: Hoe grooter gemeente, hoe duurder het leven. Natuurlijk zijn daar uitzonderingen op. Door toevallige omstandigheden kan in twee plaat sen van dezelfde grootte, de belasting heel wat verschillen, kan de huurprijs der woningen aardig ongelijk zijn. Gemeenten bijv, zooals de meeste villa-oorden, zooals Watergraafs meer, dat tegen Amsterdam aanligt, durven te roemen op hun ééne percent hoofdelijken omslag. Eene gemeente als Kampen, die van ouds in ’t bezit is van rijke gronden, trok altijd de kleine renteniers, die aan geen plaats gebonden waren; zooals zakenmenschen en ambachtslie den, trokken naar die stad, omdat er vroeger geen stedelijke belasting noodig was. Doch al moet men erkennen, dat er zeer vele zulke bijzondere omstandigheden zijn, men mag volhouden, dat de algemeene regel door gaat. Ook de regeeringen van het rijk, van provinciën en gemeenten erkennen dit door het beter salariëeren der betrekkingen, naar mate ze in grooter steden te vervullen zijn. Er zijn zelfs rijksbetrekkingen, waarbij speci aal voor Amsterdam en Rotterdam geldelijke verhooging gegeven wordt. Neem onze stad, de hoofdstad des lands. De gemeente heeft een zeer hooge jaarlijksche begrooting. Deze is bijv, wel honderdmaal zoo groot als die van Sneek, terwijl de bevolking ongeveer 45 maal zoo groot is. De gemeente belastingen zijn daarom ook hoog, wantal moge Amsterdam nog al kapitaalkrachtig zijn, het is naar verhouding lang niet zoo rijk als Den Haag, dat een van de plaatsen is, waarheen de menschen met geld trekken en wel de sterk ste attractie van alles, dat het 't voorrecht heeft de hof- en regeeringsstad te zijn, waar Am sterdam zich alleen met den titel van hoofd- stad mag vergenoegen. De gemeentehuishouding kost hier zeer veel geld; daar zijn groote havens en kaden en han- delsinrichtingen, daar zijn uitgestrekte nieuwe wijken, die zich grootendeèls vullen met arbeiders welke weinig of geen belasting betalen; maar die ruimgebouwde wijken eischen stratenaan leg en verlichting, kosten van scholen, van po- lie en brandweer; daar zijn talrijke gemeente ambtenaren, die een hooger bezoldiging ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1