FWK SNEEK ES MSTREkES. MEIIWS- ES JIIÏEIITEJTIBLJD Zaterdag 7 September 1907. 62e Jaargang. ITo. 72. De Vioolspeler. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. J n "7|| die zich nu op ons blad abon- 4bIUj neeren, ontvangen de tot 1 Oc tober a.s. verschijnende nummers GRATIS. r ,1 i URAN len oe- ial- e j j (PKordi vervolgd.} Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. e e e Vrij bewerkt door AM0. 5 al ;n )t in ie ie i- ct. I kunnen voortzetten.« «Het ia hier een afschuwelijk klimaat, mylord, alleen geschikt voor honden en die domme Engelschen,» ant woordde Achille op zijn manier Engelsch sprekende. Dienzelfden dag ondernamen zij alzoo de reis naar Asherton; de nieuwe lord was een zwak, steeds sukke lend man, daarom ging de tocht langzaam; telkens als mylord zich vermoeid gevoelde, werd er halt gehouden. Op deze manier reizende, werd tweemaal onderweg nachtverblijf gehouden in een logement en bereikte men Asherton Castle op den derden dag na het vertrek uit Londen. Dit Londen komende en met de post reizende, kon men Asherton in twee dagen bereiken. Een bode te paard was uit een der laatste pleisterplaatsen vooruit gezonden om de komst van den graaf aan te kondigen. Slechts weinige uren voor den graaf kwam hij op het kasteel aan. Doch mr. Gale had bevolen, dat alles zijn ouden gang moest gaan tot aan de komst van den nieuwen lord; er was dus niet veel voorbereiding noo- dig om den nieuwen heer te ontvangen met de twee of drie personen van zijn gevolg. Er was geen tijd tot voorbereiding van de welkomst- begroeting, die gebruikelijk was bij de ontvangst van den nieuwen lord; er zou dus geen optocht van pach ters zijn, geen gejuich van de bevolking, geen afspan nen der paarden, om door mannen het rijtuig van den nieuwen heer tot aan de voordeur zijner woning te doen trekken. Door gebrek aan tijd kon niets van dit alles op touw gezet worden, er konden geen ossen in hun geheel aan het spit gebraden worden, geen vaten bele gen bier gereed gezet voor de dorstigen; er kon geen feestmaal bereid worden voor al de pachters met hunne huisgezinnen, neen, niets daarvan I De hofmeester en de huishoudster waven ’t er dan ook volmaakt over HOOFDSTUK VI. 16). (Vervolg.) Een paar maanden later in het begin van Januari verliet Enrico Cellini, thans Henry Craven, graaf van Asherton, zijn eenzaam landhuis aan de oevers van de Arno en kwam naar Engeland om bezit te nemen van de adellijke erfenis, die hem zoo onverwachts in den schoot was komen vallen. »’t Is treurig, doch waar, dat niets in deze wereld volmaakt is, en dat niets geheel beantwoordt aan onze verwachtingen, zelfs niet een graventitel met landgoe deren en een jaarlijksch inkomen van zeventig duizend pond sterling,dacht de nieuwe lord Asherton, toen hjj, na een onaangename overtocht, te Dover voet aan wal zette en onmiddellijk naar Londen doorreisde in gezelschap van zijn Franschen lijfknecht Achille. Zij troffen het juist, dat Londen verduisterd werd door een dikken, geelachtigen mist, die bijna verstik kend werkte op hunne longen, welke' gewoon waren aan de zachte, zuivere lucht van het Zuiden. Toen zij Graven Mansion, aan de Grosvenor Square, hadden bereikt, en lord Asherton uitgeput op een stoel neerzonk in de hooge, groote eetzaal, waar midden op den dag de lamp moest branden, om niet in het don ker te zitten, zeide hij .Achille, in deze verwenschte ruwe lucht zal ik onmogelijk kunnen slapen. Doe je best, dat wij vandaag nog de reis naar Asherton Castle «Zend ze weg, Achille,» antwoordde de lord op kla gende toon. «Zend ze allen dadelijk wegDenken zij misschien, dat ik gewoon ben volksverzamelingen toe te spreken, zooals de Engelschen gewoon zijn bij verkiezingen voor het parlement? Doch wacht, ik wil beleefd zijn. Die menschen wenschen mij te complimenteeren. Zeg aan allen, dat ik zeer veel prijs stel op hun vriendelijke begroeting, doch dat de staat van mijne gezondheid mij verhindert hun daarvoor in eigen persoon mijn dank te betuigen.* Achille bezat gelukkig een zeer groot zelfvertrouwen, hij stond nooit met iets verlegen, en ook nu zag hij niet op tegen de hem opgelegde taak. Hij trippelde vlug de voorhal weder binnen, nam den hoed af, beschreef daarmee een halve cirkel, boog driemaal zeer diep, met de hand op het hart en sprak daarop tot het verzamelde dienstpersoneel »Mijn goede lieden, het spijt mylord zeer, dat hjj niet in staat is uwe feestelijke begroeting aan te nemen, hij is ziek, zeer ziek; daarom laat hij u vriendelijk dank zeggen en verzoekt u tevens, heen te gaan.« Na het uitspreken van deze woorden legde hij weder de hand op het hart, boog driemaal, maakte ook weder een deftige zwaai met zijn hoed en trippelde met vlug gen tred naar het rijtuig terug. «Heengaan mopperden de mannelijke bedienden. «Dat is waarachtig wat moois En in eenige lang niet malsche woorden gaven zij lucht aan hunne veront waardiging. «Goeie Hemel 1 Wel, nu nog mooier klonk het bij de vrouwelijke dienstboden. Doch geen van allen voldeed aan het verzoek allen bleven op hunne plaats staan. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 3 September 1907, des nam. 7 uur. Tegenwoordig zijn eerst 7, na de installatie van de herbenoemden, 12 leden afwezig met kennisgeving de heeren J. J. Beekhuis en A. Veen Ezn., wegens ongesteldheid, en Visser, wegens uitstedigheid. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten v a n b e h a n d e 1 i n g 1. Beëediging en installatie der herbenoemde raads leden. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van de resolutie van Ged. Staten, houdende bericht, dat er bij hen geen bezwaar bestaat tot goedkeuring van het raadsbesluit, om de heeren dr. G. Bouma, Joh. Schijfsma, J. Huges. A. Bakker en D. Gorter als leden van den Raad toe te laten. Alsnu worden de herbenoemde leden op verzoek van den Voorzitter door den Secretaris binnengeleid en leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte beloften [de heer Bakker de eeden] af. De Voorzitter feliciteert de heeren daarna met hunne nieuwe verkiezing en met het vertrouwen, door de kiezers opnieuw in hun gesteld. De een korter, de ander langer, hebben alle herbenoemde leden reeds eenigen tijd hun zetel ingenomen en getoond, dat zij hunne betrekking met genoegen waarnamen. Het opnieuw geschonken vertrouwen der kiezers bewijst, dat de herbenoemde leden de gemeentebelangen be hartigden, zooals zij dat wenschten. Spr. hoopt, dat de belangen der gemeente Sneek ook in de opnieuw aangebroken zittingsjaren op aangename wijze mogen worden behandeld. Spr. verzoekt de herbenoemde leden de presentie lijst te teekenen en daarna hunne zetels in te nemen. Thans zijn 12 leden tegenwoordig. 2. Lezing der notulen. De notulen der op 15 Aug. 11. gehouden vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd goedgekeurd en gearresteerd. 3. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van: a. Een besluit van hh. Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeen- te-begrooting, dienst 1907; b. Een schrijven van don heer A. G. Lampe, alhier, daarbij berichtende, dat hij de voor waarden van het raadsbesluit inzake bepaling van rooilijnen en gebruik eens, dat het een onwaardige ontvangst was, maar wat kon een mensch van zulke vreemdelingen ook verwachten Op het kasteel bestond echter een oud gebruik, waaraan men zonder voorbereiding ook thans kon vol doen; dat althans kon men in eere houden. Wanneer de familie Asherton haar intrek nam op het kasteel, of wanneer zij het kasteel verliet om de woning in Lon den te betrekken, bij de ontvangst en het vertrek der gasten, aan wie de lords van Asherton eer wilden be wijzen, werden alle mannelijke en vrouwelijke bedien den naar ouderdom en rang in de ruime voorhal in rij en gelid geplaatst voor ceremoniëel eerebetoon. Te Asherton hing geen geelachtige mist, doch gedu rende de laatste twintig uur was de regen onophoude lijk bij stroomen uit den hemel komen vallen, terwijl nu een witte damp over het landschap hing, die alles met vocht doortrok. In dien damp maakte het kasteel op den naderenden reiziger werkelijk een spookachtigen in druk. Lord Asherton gevoelde zich zeer ziek. De stormachtige overtocht van Galais naar Dover, de reis verder naar Asherton, het gemis van het rustige, geregelde leven in de villa te Florence en bovendien nog ’t onaangename weder dat alles maakte, dat hij geheel »op« was. Zijn gemoedsgesteldheid was dan ook zeer onaangenaam. Toen het rijtuig voor de hoofddeur van het kasteel stilhield, stapte Achille vlug uit en liep snel de voorhal binnen, om voor zijn meester de deuren te openen. Zoodra hij al die menschen daar in ceremoniëele houding geschaard zag staan, keerde hjj terug naar het portier van het rijtuig en deelde op zachten toon aan zijn heer mede, wat hij gezien had. Hij wist reeds lang, hoe ongaarne de graaf menschen zag, die hij niet kende. de Burgeravondschool aan, de heer Dr. A. C. Antusch, op eene jaarwedde van f 100, waaruit, advertentiekos- ten uitgezonderd, bureau- en schrijfbehoeften moeten worden bestreden. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de heer Dr. Antusch met algemeene stemmen is benoemd. 11. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening, dienst 1906. Door de le sectie wordt bij monde van den heer Hu ges rapport uitgebracht. De opmerking wordt o. a. gemaakt, dat een bedrag, uitgetrokken voor het ordenen van het archief, niet is uitgegeven. B. en W. antwoorden, dat, hoewel eerst 't plan be stond daarvoor een deskundige aan te wijzen, dit la ter met eigen krachten in orde is gebracht. Op de vraag wanneer een reglement voor het Stede lijk Muziekcorps ter goedkeuring aan den Raad wordt voorgelegd, luidt ’t antwoord van B. en W., dat dit, na overleg met de betrokken commissie, spoedig zal worden geregeld. Namens de 2e sectie brengt de heer Schijfsma rap port uit. Ten eersten wordt er op gewezen, dat het montant der verschotrekeningen door den Directeur der Gasfa briek ten behoeve dezer fabriek c. a., bijna f 12000 heeft bedragen, terwijl ’t der commissie meer eigenaar-, dig voorkomt, dat vele rekeningen door den gemeen- te-ontvanger worden voldaan. Voorts zijn er 2 rekeningen onder voor geleverd verfwerk aan de Directeurswoning, welke niet door den gemeente-ar- chitect zijn goedgekeurd. B. en W. antwoorden hierop, dat ’t h. i. voor eene geregelde exploitatie beter is, dat de rekeningen ten laste der gasfabriek, evenals tot dusverre, door den Directeur worden voldaan; ook geeft dit een aanzien lijke besparing van zegelkosten, wijl anders op geze gelde mandaten moet worden betaald. De verfwer- ken aan de Directeurs-woning zijn onder toezicht van den Directeur der gasfabriek verricht. Hierna ontspon zich eene uitgebreide discussie, of de bouwwerken aan de gasfabriek onder toezicht van den gemeente-architect behooren te geschieden, zooals de heer Schijfsma wil, of onder toezicht van den Directeur-Boekhouder, die ook bouwkundige is, en aan wien dat tot dusverre door de gascommissie werd opgedlagen. Ten slotte werd besloten ’t zoo te laten als ’t nu geschiedt. De heer Blok maakt nog de opmerking, dat het onderhoud der gasfabriek c. a. niet wordt aanbesteed en dat van andere gemeente-gebouwen wel. De Voorzitter en de heer Fennema antwoorden, dat toch steeds zooveel mogelijk eerst prijsopgaaf wordt gevraagd. Nog wordt door de 2e sectie opheldering gevraagd over een op 9 Mei 1905 op de veemarkt achtergelaten koe, die op 24 Mei d.a.v. werd verkocht voor f 150.50. B. en W. antwoorden, dat de netto-opbrengst in handen is van den Commissaris van Politie, die deze gelden nu bij den gemeente-ontvanger zal storten. Op een desbetreffende vraag van den heer Schijfsma antwoordt de Voorzitter, dat dit nog in 1907 zal geschieden. Zonder medewerking der beide wethouders wordt de overgelegde gemeente-rekening over 1906 met de iri deze vergadering een beslissing moet worden ge nomen, aangezien in de vorige vergadering de stem men staakten over een voorstel van di. Bouma om bedoelde jaarwedde te bepalen op f 340. De heer Fennema merkt nog op dat adr. niet op komt tegen zijn salaris, zooals dat bij de verordening is vastgesteld, maar naar aanleiding van de meerdere lesuren, die hij moet geven door het instellen van een parallel-klasse. Na nog eenige discussie, waaraan deelnemen de heeren Zelvelder, Blok, Bouma, Fennema en de Voor zitter, blijkt dat het voorstel van den heer Zelvelder door geen der leden wordt ondersteund, zoodat het niet in behandeling kan worden genomen, waarna het voorstel van den Voorzitter, om het adres van den heer Bauer aan te houden tot bij de behandeling der begrooting, wordt aangenomen. Eindelijk stelt de Voorzitter nog voor, het adres sub k aan B. en W. te renvoyeeien ter voorbereiding. Conform wordt besloten. 4. Benoeming van drie leden der Commissie voor Strafverordeningen. Herbenoemd wordt de heer Beekhuis en benoemd in de vacatures Boerrigter en Ten Cate, de heeren Zelvelder en Schijfsma. 5. Alsvoren voor de Gemeentereiniging. De aftredende leden, de heeren Beekhuis, Gorter en dr. Bouma, worden herbenoemd. 6- Alsvoren voor Openbare Werken. De heeren Visser, Bakker en Blok worden herbe noemd. 7. Alsvoren voor Straten en Wallen. Herbenoemd worden de heeren Veen, Blok en de Jong. 8. Alsvoren voor Begroetingen en Rekeningen. De aftredende leden, de heeren Visser en Schijfsma worden herbenoemd en benoemd in de vacature-Dok- kum, de heer Zelvelder. 9. Alsvoren voor Gemeenteëigendommen. De heeren Gorter, Huges en Bakker worden allen herbenoemd. 10. Alsvoren voor de Plantsoenen. Herbenoemd wordt de heer Veen en benoemd in de vacatures Dokkum en Boerigter, de heeren Hesselink en D warshuis. Alsnu komt eerst aan de orde punt 16. Benoeming eener tijdelijke leerares in de Fran- sche taal aan de Hoogere Burgerschool. De heer Dwarshuis merkt op, in de plaatselijke bla den reeds gelezen te hebben van deze benoeming en vraagt of het een fait accompli is. De Voorzitter antwoordt, dat mej. F. Soutendam wel door B. en W. ter benoeming wordt aanbevolen, zoodat die naam wellicht wel is genoemd. De heer Dwarshuis acht dit dan eene vingerwijzing voor de pers om voortaan voorzichtiger en minder voor barig te zijn. Hierna tot stemming overgaande, wordt mej. F. Soutendam met algemeene stemmen benoemd. 17. Benoeming van een tijdelijk Directeur der Bur geravondschool. Onder overlegging van een bericht van den inspec teur M. O, en het advies van de Commissie van Toe zicht, bevelen B. en W. voor den cursus 1 Septem ber 1907 tot 1 September 1908, als Directeur van van gemeentegrond voor een te stichten winkelhuis op den hoek Wijde Noorderhorne en Kruizebroederstraat, aanneemt; c. Een idem van mej. de wed. H. Brandenburgh- Stüvel, dat zij de voorwaarden van het raadsbesluit tot plaatsing van een regenbak in gemeentegrond, aan neemt; d. Een idem van den heer R. van Breest Smallen- burg, dat hij zijne benoeming als Waagmeester, on der dankbetuiging, aanneemt; e. Een idem van den heer Dr. K. E. W. Strootman, dat hij zijne benoeming tot commissaris der Muziek- en Zangschool aanneemt; f. Een idem van den gewezen Schuttersraad alhier, inzendende de rekening en verantwoording der Schut terij over 1907: g. Een adres van de firma Hoogeveen en van Dijk allrer, verzoekende doortrekking eener gasleiding; h. Een idem van den heer P. J. Bolleman van der Veen alhier, verzoekende eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, met ingang van 1 Nov. a. s.; i. Een idem van H. Fijlstra alhier, verzoekende voor hem, als concierge van school no. 2, een woning bij die school te willen bouwen; j. Een adres van den heer J. J. Bauer alhier, ver zoekende verhooging zijner jaarwedde als leeraar in het teekenen aan de Hoogere Burgerschool; k. Een idem van den heer K. Groeneveld en 2 an dere onderteekenaren, verzoekende verlaging van huur voor het gebruik van schoollokalen voor den handels- cursus. De Voorzitter stelt voor, de stukken genoemd onder a, b, c, d en e voor kennisgeving aan te nemen de rekening sub f te stellen in handen van de financi- eele commissiehet adres sub g in handen van de gascommissie ter afdoeninghet adres sub h te ren- voyeeren aan B. en W., ter voorbereiding. De heer dr. Bouma vraagt, of ook direct een op roeping van sollicitanten voor de vacant komende be trekking geplaatst kan wordendit zou in 't belang van den goeden gang van zaken zijn en ook vroeger is zooiets al eens gebeurd. De Voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomen een schrijven van den Directeur der Hoogere Burger school betreffende dit punthet kon echter door de late inzending nog niet in de vergadering van B. en W. worden behandeld. Heeft dit schrijven geen in vloed op de zaak, dan is er niets tegen spoedig eene oproeping te plaatsen, daar dit in het belang van het onderwijs is. De Voorzitter stelt verder voor, het adres sub i te renvoyeeren aan B. en W. ter voorbereiding en het verzoek sub j aan te houden, om het zoo mogelijk bij de begrooting te behandelen. De heer Zelvelder wil dit laatste adres, al is het laat ingekomen, bij uitzondering dezen avond behan delen, te meer waar de betreffende verordening ook nog in deze vergadering vastgesteld moet worden. De Voorzitter heeft er bezwaar tegen, het adres nu te behandelen, aangezien het zoo laat is ingekomen en B. en W. er geen advies over konden geven. Boven dien is de bedoelde verordening in de vorige vergade ring reeds vastgesteld, uitgezonderd het salaris van den concierge aan het Gymnasium, over welk laatste t( r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1