ft 5IEEWS- E5 ADVERTENTIEBLAD VOOR 85ffl ES MSTOIEJ. f' I Woensdag 26 September 1907. 62e Jaargang. 1 De V'nolspeler. ITo. 77. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. Amsterdamsche Brieven. i 'II lil I T1 >1 Hoofdstuk vul ■y I die zich nu op ons blad abon- LiU, neeren, ontvangen de tot 1 Oc tober a.s. verschijnende nummers GftATiS. RCOURANT een 'ne ‘i 1 ’8 opgediend. Met één oogopslag zag hij, dat Dolly i i Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. t IC r F t J ft I de provincie zijn, die het gebouw nog weten te vinden, maar voor de ouderen, die een kwart eeuw of langer geleden de hoofdstad bezoch ten, om er wat te zien, was het Trippenhuis een goede bekende. Immers, voor den bouw van ’t zoo verbazend veel grootere en grootscher Rijksmuseum, naar de plannen van den beken den architect Petrus Cuypers, was in ’t Trip penhuis het Rijksmuseum te vinden. Nu is het meer dan gelukkig, dat de verhuizing der rijke verzameling schilderstukken, prenten, enz. heeft plaats gehad, want, het Trippenhuis moge een zeer flink gebouw zijn, voor museum was ’t niet geschikt. Het is ook niet voor museum gebouwd. De grondslagen voor de beroemde schilderijenver zameling werden eerst gelegd tijdens de Ba- taafsche republiek, dus in den Franschen tijd en wel in de Oranjezaal van ’t ook door de Eerste Vredesconferentie zoo welbekende Huis ten Bosch (Den Haag). Daar werd toen een goede verzameling aangelegd en onder de regee- ring van koningLodewijk(1806 - 1810)werd deze zeer vermeerderd en naar Amsterdam overge bracht, eerst naar het Paleis op den Dam en daarna, want Lodewijk Napoleon ging zelf in ’t Paleis wonen naar het Trippenhuis. Dit gebouw is genoemd naar burgemeester Trip, die het in den glorietijd, na den 80-jari- gen oorlog voor eigen woning liet bouwen. En voor woning is het waarlijk groot. Men verhaalt, dat, toen de burgemeester het huis liet bouwen, zijn huisknecht verwonderd bleef staan voor den breeden ingang. «Had ik maar een huis, zoo breed als deze ingang, sinjeur, ik zou er best mee tevreden zijn*, durfde hij schertsend tot zijn rijken en mach tigen heer te zeggen. En de burgervader, zeker in een goede bui verkeerende, antwoord de dadelijk: «Ge zult het hebben.« En hij hield woord. Aan de overzijde der gracht vindt men nog een zeer smal huis, dat er uitziet, alsof het van den afval van het Trippenhuis ge maakt is. Toen het Trippenhuis nog museum was, vond men er twee afdeelingen: 400 schilderijen en dan 200 portefeuilles met gegraveerde en geëtste platen. Deze zoo kostbare verzame ling was uit de nalatenschap van den baron van Leyden, heer van Vlaardingen, en werd door koning Lodewijk voor ’t Rijk aangekocht. Hoevele kunstliefhebbers hebben vele uren doorgebracht in ’t oude burgemeestershuis; ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2'1, cent. Groote letters naar plaatsruimte. ;eeg Vrij B’Ë°geV0i&T DOOR 'ne >^nr*nc A 21). (Vervolg.) Dan...Suze Jones, zij is mooi, bij-de-hand, en zin delijk, ze heeft nog een erfenis te wachten van haar grootvader, als hare moeder en twee oude tantes dood zijn. Dat wachten zou zoo’n groot bezwaar niet wezen, maar als hij Suze Jones tot vrouw nam, zou die grootvader, die moeder en de twee oude tantes bij hem moeten in wonen, tot hun dood. Daar had hij geen aardigheid in, en daarom moest hij Suze ook maar niet hebben.* Eensklaps komt hij op een gelukkige gedachte. «Wel verduiveld, ik zou warempel Dolly Star ver geten Dat is de rechte Geld heeft ze niet, ja mooi om op te roemen, is ze ook niet, en wel een beetje te jong voor mij, maar dat is een gebrek, dat eiken dag vermindert. Zij is dus werkelijk zoo kwaad niet. En wat een ophef maken de menschen over haar stem. Een mooie stem is een voornaam ding in een koffiehuis, dat «trekt*, zeggen ze. Wel drommels, ik trouw met Dolly Star In opgewekte stemming stond mr. Shanker op uit zijn gepeins, als een reus met verjongde kracht. Hij was de langste en knapste lakei van het kasteel, zes voet en drie duim, zonder schoenen gemeten, met mooie snor en bakkebaarden. Hij sloot de provisieka mer, stak den sleutel in zjjn zak, en ging aan de tafel Tot de gebouwen, die voorheen met roem bekend waren, niet alleen in dfe hoofdstad, maar ook daar buiten, behooren o. a. Felix Meritis en het Trippenhuis. Felix Meritis beteekent: Gelukkig door ver dienste. Het nog al groote gebouw staat aan de Keizersgracht, even nummers, dicht bij de Harten- en ae Wolvenstraten. Loopt men er thans voorbij, dan maakt het den indruk, niet maar gewoonweg een deftig patriciërshuis te zijn. De gevel is nog al monumentaal en doet vermoeden, dat daar een genootschap moet ze telen of dat het vergaderzalen heeft. Komt men naderbij, dan ziet men, dat het thans voor verschillende andere doeleinden gebe zigd wordt. Ge ziet, dat er verscheidene firma’s hare kantoren houden en dat ook het dagblad «De Echo* er gevestigd is. Voor eenigejaren werd het dagblad «De Tijd* hier gereed ge maakt. Komt ge zoo dikwijls in het Rijks museum, dat ge er alles weet te vinden, er zijn nog vele Amsterdammers, die ’t hoogstens eenmaal gezien hebben,dan weet ge ook, dat in het Zuidwestelijk deel, vlak bij het fraaie por tret van den schilder Mesdag, een paar stukken te vinden zijn, die geleerde vergaderingen in «Fe lix Meritis* voorstellen. En in werkelijkheid werd, voor meer dan honderd jaren, dit ge bouw op de Keizersgracht gesticht met het doel, er geleerde vergaderingen enz. te hou den, er de wetenschap in eere te houden. Felix Meritis is dus wel van bestemming veranderd en nu niets anders dan een groot gebouw, dat men zoo voordeelig mogelijk tracht te verhuren. Men zou dus thans het devies «Felix Meritis* moeten vertolken door: We hopen zoo gelukkig te zijn er zooveel mogelijk te verdienen. Een ander gebouw, eveneens nog iets monu mentaal en groot genoeg voor een gewoon deftig heerenhuis, is het Trippenhuis. Ge vindt het gebouw met z’n degelijken gevel van grij zen steen op de Kloveniersburgwal, tusschen de Hoogstraten en de rumoerige Nieuwmarkt. Thans zuIKSi er slechts weinige menschen uit zij op minachtenden toon. «Dank u Dat begeer ik niet te wezen «Och, kom, zeg nu niet neen, terwijl ge ja meent,* antwoordde Shanker ongeloovig. «Dom schepselriep Dolly nu, terwijl zij in lachen uitbarstte. «Zie maar, dat ge een andere vrouw krijgt. Sarah Burt wil u wel hebben. Waarom vraagt ge die niet «Is het u werkelijk ernst met uw neen, Dolly «Wel zeker! Zie ik er dan uit,alsof ik’t niet ern stig meen, wat ik zeg?* Shanker keek haar aan en nu vielen hem de schellen van de oogen hij zag, dat zij neen meende, en niet ja. Blijkbaar teleurgesteld zeide hij daarom «Ge zult met niemand over dit voorval spreken, niet waar Dolly «Ik beloof u, dat ik er niemand over spreken zal, en daar kunt ge op rekenen; maar als ge ,den mond der menschen niet wilt openmaken, dan is het beter, dat ge mij alleen laat voortstappen. Ik zie daar ginds in de verte iemand aankomen; allicht wordt erover gespro ken, als men ons hier met ons tweeën heeft zien praten.* De afgewezen minnaar volgde den wenk en stapte haastig heen hij was een beetje wijzer geworden, al was hij wat minder vroolijk dan te voren. Hij vroeg Sarah Burt niet, nam ook «H'et Wapen van Graven* niet over, doch volgde den raad van mr. Bateman en bleef voorloopig althans in zijne betrekking. Zoodra Dolly haar kamertje bereikt had, nam zij den ruwsten schrobber dien zij korr vinden en schrobde de plek waar Shanker haar gekust had, terwijl zij nog voortdurend kookte van verontwaardiging over de beleediging, haar aangedaan. HOOFDSTUK IX. De studie voor de muzikale uitvoering op Paasch- boevele nu reeds oude of overleden penseel- kunstenaars zochten te genieten en te profi- teeren van de groote kunst der voorzaten. Vraag het nog aan den grijzen nestor en vorst onzer schilders, aan Jozef Israëls, hoe hij vele dagen besteedde om te snuffelen in wat hier te vinden was; hoe hij daar kunstgenot smaakte. En thans is ’t oude gebouw de zetel van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap, dat er zijn bureau en vergaderingen houdt en daarvoor is ’t een waardig gebouw. Men kan, buiten deze twee gebouwen, in on ze hoofdstad nog tal van gebouwen noemen, die om den stijl, ot de aanwezige kunstwerken, of de geschiedenis mogen genoemd worden. Ons gemeentehuis aan den Oudezijdsvoor- burgwal, het oude Prinsenhof, is architectonisch niet te roemen. Het is natuurlijk vrij groot. Men komt door een flink hek op een plein, waaromheen zich verschillende gebouwen groe- peeren. Vooral ’s morgens kan men het soms goed bemerken, dat hier het Stadhuis is. Ge ziet vaak een heele file van rijtuigen, waarbij de politie niet voor de aardigheid op treedt om de circulatie te regelen. Die rijtuigen brengen de menschen aan, die zich voor het huwelijk aangeven of die trou wen en er is heel wat tact noodig om te zor gen, dat elk rijtuig tijdig voorkomt en de pas sage niet gestoord wordt. De politie wijst den koetsiers aan, hoe ze moeten omrijden en nog eens omrijden om eindelijk «voor* te kunnen komen. Aan de straatzijde is dus de trouw kamer met al wat er bij behoort. Dan heeft men de afdeelingen Onderwijs, Armenzaken, Publieke werken, enz. En recht tegenover den ingang ziet men de Raadzaal, waarin ook, evenals in de Burgemeesterskamer kostbare schilderstukken. Maar toch, voor ’t steeds grooter wordend Amsterdam is alles veel te klein, zoodat heel wat gemeentezaken op an dere plaatsen afgedaan worden. Daar hebt ge het Oostindisch huis voor de belastingen. Ge begrijpt, dat daar heel wat geld binnen komt en dat het geen overdreven weelde is er geregeld een schildwacht voor te postee- ren. Daar hebt ge de talrijke lokalen aan den Achterburgwal en nog meerdere gebouwen op andere plaatsen. Bezienswaardig zijn ook verschillende oudere en nieuwere kerkgebouwen van verschillende kerkgenootschappen. Niet het minst bekend tenzij zou mr. Shanker voorbijgegaan zijn zonder hem te bemerken, als de verliefde lakei haar niet onverwacht om het middel had gegrepen en luidklinkende kus op hare wang had gedrukt. Bliksemsnel keerde zij zich om, greep hem bij den baard en trok daarmee zijn hoofd omlaag, terwijl zij hem met de andere hand een flinke vuistslag op de wang toediende. Even verschrikt als zij, liet oogenblikkelijk los. «Hoe durft gij zoo onbeschaamd te zijn, mr. Shanker riep zij. «Zoo iets had ik nooit van u verwacht. Ge weet zeer goed, wie ik ben, ik heb u nooit reden ge geven om te gelooven, dat ik zulk een optreden zou goed vinden. Het is lafhartig van u, een meisje zoo aan te vallen. Houd uw kussen maar voor anderen; ik begeer ze niet.* «Oordeel niet te haastig, Dolly,* antwoordde mr. Shau- ker. «Ik zou er nooit aan gedacht hebben u te kussen als ik niet van plan was u tot mijne vrouw te maken. Hoe denkt ge daarover, Dolly Ik ben voornemens binnenkort «Het Wapen van Gra ven* over te nemen, en boven al de dames op het kasteel heb ik u uitverkoren om mijne vrouw te worden, want een kastelein moet een vrouw hebben. Vergeef mij dus mijne kleine vrijpostigheid maar, Dolly, en zeg ja Ik zal een goede echtgenoot voor u zijn, dat be loof ik u.« En bij deze laatste woorden wilde hij de «kleine vrijpostigheid* van zooeven herhalen. «Blijf van mij af, hoorriep Dolly. «Met u trou wen Ik zou niet willen al waart ge zoo rijk als lord Asherton «Ho, ho, DollyBedenk goed, wat het zeggen wil, de waardin van «Het wapen van Graven* te zijn.* «Waardin van «Het wapen van Graven herhaalde is natuurlijk de Nieuwe kerk, in gotischen stijl, vlak bij ’t Paleis. Van buiten af onderscheidt ge al spoedig het groote raam, een geschenk uit den kroningstijd onzer Koningin, met de portretten der Oranjevorsten. Van den Dam af kunt ge gemakkelijk Koning Willem III onder scheiden. In deze kerk met z’n merkwaardighe den, merkwaardig door kunst of historie, wor den onze vorsten gekroond. Fier vindt men o. a. het bekende praalgraf van onzen groot- sten zeeheld, van M. A. de Ruyter. Zeer bekend is ook de Westerkerk met de Lange Jan, onzen hoogsten toren, al is de hoogte, 85 meter, vrij gering voor een hoofd stad. Dan hebt ge Oude- en Nieuwezijdskapellen. De eerste vlak bij den Zeedijk, de laatste in de Kalverstraat en vooral in dezen tijd be kend om het proces, dat door de gemeente Amsterdam de Hervormde Kerkgemeente is aangedaan om het recht van bezit van dit oude bouwwerk. En verder de Oude Kerk, achter het mid den der Warmoesstraat, een groot gebouw met merkwaardige geschilderde ramen. Jammer, dat dit bouwwerk, op het Oudekerksplein om ringd is door huizenrijen van minder deftige of eervolle reputatie. Daar in die buurt huist nog al zqo iets. De Katholieken hebben, behalve de vele nieuwe kerken, nog enkele oude aan te wijzen, die om verschillende redenen eigenaardig zijn. Daar zijn van die typische kerkjes bij, die niets over zich hebben dat grootsch is, maar die met hare eigenaardige volksnamen merkwaardig blijven. Een zeer typische plaats is het Begijnhof. Ge zijt in de drukste beweging der Kalver straat, gaat even de Begijnesteeg in en komt door een poortje op eén plein, dat geheel een hofje gelijkt. Op dat grasplein is ’t zoo stil, dat men zich niet kan voorstellen, op eenige passen afstands van de drukste moderne be weging te zijn. Bij het poortje is de Engel- sche Kerk en verder op, midden tusschen de landelijk rustige huizen, een klein R. K. kerkje. Beide kerkjes hebben een oude geschiedenis en men zou ze niet midden in de hoofdstad, doch eerder op een afgelegen, armoedig ge huchtje verwachten. Ik wil aannemen dat de meeste menschen van buiten, die meermalen in de hoofdstad ge weest zijn, niet weten dat er in de Kalver- zitten, waar voor het dienstpersoneel het middagmaal aanwez/g was en vroeg op onverschilligen toon ferah Bral, d' niet ver van hem verwijderd zat, Jom juffrouw 'uitbrak aan het gezelschap. «Och, muziek ^^\|ilias voor haar,* antwoordde Sarah schouderopHioTd. «Juffrouw Star is naar mr. Winter om den lofzang in te studeeren. daarom heeft ze wat vroeger gegeten. Wat een dwaasheidZij maken haar hoofd nog heelemaal op hol, door dat ophemelen van haar stem.* «Wel zeker,* bevestigde de kunstminnende mr. Shanker, «het is niets anders dan tijd vermorsen. Wanneer komt ze terug «0, omstreeks vijf uur, met theedrinken, denk ik,« antwoordde Sarah smalend. «Het zal wel niet lang meer duren, dah is zij te voornaam om met ons aan tafel te eten en mag zij in de zaal gaan zitten om thee te drinken.* Omstreeks half vijf liep de verliefde lakei heen en weer op een heuvel, vanwaar men het voetpad van de stad naar het kasteel goed kon overzien. Hoe meer hij er over dacht, hoe meer hij werd ingenomen met het denkbeeld, dat hij Dolly Star tot vrouw zou nemen. «Ik zal er maar niet mee talmen,* dacht hij. «Als een mensch eenmaal een besluit heeft genomen, moet hij er niet omheen draaien, en ik heb altijd hooren zeggen, dat men bij vrouwen eer; beetje stoutmoedig moet optreden daar achten zij een man hooger om. Komaan dus, flink gewaagd is half gewonnen Veel tijd bleef hem niet tot verder nadenken, want juist kwam Dolly in het gezicht. Zij stapte langzaam voort met de rol muziek in de hand blijkbaar was zij zeer verdiept in hare gedach- mr. Schanker haar V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1