ÏOOR SHEEK ES o'ISHiEkEV 5IEEWS- ES JIIÏERTESTIEELi» i Woensdagss October 1907. 62e Jaargang. ITo. 81. r De Vioolspeler. 3. Voorstel tot liet maken eener Drinkwaterleiding. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. 1 I 1 r Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Vrij bewerkt door AMO. t r HOOFDSTUK IX. 25). (Vervolg.) Mr. Gale was in eigen oogen een man van gewicht. Was hij niet de zaakwaarnemer van de Asherton-eigen- dommen Gingen zijne vrouw en dochters niet om met de voornaamste burgers in den omtrek Hij reken de zich een man met veel invloed; in werkelijkheid had hij juist weinig invloed, doch daarom was het noodig, dat weinige breed uit te meten. Tegenover zijn ondergeschikten was hij praatziek, ook nu deed hij zich hoog voor. »Gekheid, Shanker 1 Lord Asherton wil geen bezoek ontvangen, alles goed en wel, maar ik ben zijn zaak waarnemer, mjj zal hij dus niet afwijzen. Dat zou al te gek zijn. Ga mij maar dadelijk aandienen.* Shanker krabde zich achter de ooren. »Mr. Gale, ik geloof, dat het ’t beste is, Achille er bij te roepen.* .Achille Wie is Achille Mr. Gale wist heel goed, wie Achille was, maar zijn waardigheid in zijn eigen oogen eischte, dat hij zich onwetend voordeed. »De vertrouweling van mylord, die alles en allen hier op het kasteel regeert. Zonder hem wordt niets gedaan.* »0, is hij de lijfknecht?* vroeg mr. Gale, onmiddel- lijk het besluit nemende om Achille zoo spoedig moge- i I ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. gedaan. Spr. wenscht de zaak niet uitgesteld te zien om de vragen, welke z. i. van ondergeschikten aard zijn. De heer de Jong brengt ook hulde en lof aan de commissie voor het waardige en duidelijke rapport. Waar echter de begrooting f 20,000 hoogeris gewor den door de stijging van ijzerprijzen en geldmarkt, vindt hij ’t thans geen tijd om over te gaan tot aan besteding en geeft in ernstige overweging met de lee rling van f 280,000 te wachten, tot gunstiger oogen- blikken, omdat thans door de toepassing der bouwver ordening het aantal goede regenwaterbakken toe neemt. Verder wijst spr. er op, om te zorgen voor een vol doend aantal reservebanken, daar toch gebleken is, dat daarvoor bij de zuivelfabieken te Harich en Sloten niet is gezorgd; men heeft op deze plaatsen nieuwe put ten moeten slaan. Ook bezit de nortonput te üitwel- lingerga niet meer die capaciteit als voor drie jaren. Spr. geeft dit in ernstige overweging, opdat Sneek te eeniger tijd niet zonder leidingwater zal zitten. De heer dr. Bouma antwoordt dat de commissie vier reserveputten voldoende acht, terwijl de heer Halbertsma zes wilde hebben. Verder is door spr. van af 1905 het water der fabriek te Uitwellingerga onderzocht en vond in de laatste drie jaren voor zoutgehalte: 39, 40, 38, dus geringe afwijking. De heer Schufsma wenscht te vragen of de klaarbak- ken overdekt moeten worden, wat meerdere kosten geeft. Bij de Amsterdamsche waterleiding zijn ze open en dit bevalt daar goed, waarom spr. voor open bakken is. De heer Pijttersen antwoordt dat de commissie en de nu reeds gemaakte kosten voor grondaankoop, be stekken, teekeningen, boringen enz. De Voorzitter licht toe, dat de hoogere raming van kosten voortvloeit uit de stijging der ijzerprijzen en den stand der geldmarkt. Van de gelegenheid tot het schriftelijk vragen van inlichtingen is door de heeren Blok en De Jong gebruik gemaakt. Daar hunne vragen technische zaken betreffen, stelt de Voorzitter voor, eerst alleen de drinkwaterleiding te behandelen, daar later aan de technische bezwaren tegemoet kan worden gekomen. De vraag van den heer Blok of de kwaliteit der steen voldoende capaciteit bezit tegen doorslag van muren, wordt door den ingenieur, den heer Halbertsma, die met het maken der plannen enz. is belast, toegelicht dat doorslag ook vaak is te wijten aan slecht metselwerk. Een tweede vraag van den heer Blok, waarom het betonwerk van de filters voor de klaarbakken door één firma zal worden geleverd en niet inschrijvingen van verschillende firma’s zijn verzocht, is door den heer Halbertsma beantwoord, dat er niet zooveel firma’s op dat gebied zijn, die er voor ingericht zijn om best werk te leveren. Een derde opmerking van den heer Blok betreft het stellen van ijzerwerk van den torenhij vraagt, waarom dit niet wordt aanbesteed hierop is door den heer Halbertsma geantwoord, dat het in nauw verband staat met het stellen van het reservoir, waarom het, ter verkrijging van solied werk, aanbeveling verdient, dat deze wer ken door één fabrikant worden geleverd. O. m. vraagt de heer de Jong, waarvoor de 1 pro cent dient in het bestek genoemd. Als die is voor den aannemer voor registratie enz. is het te weinig. Hierover ontspint zich eene discussie tusschen de j ook de heer Halbertsma eerst open bakken wenschten, heeren de Jong, Blok, Pijttersen, dr. Bouma en den J“u Ku—--j-**;- Voorzitter. De heer Blok vraagt of die 1 pet. betreffen de gewone kosten van aanbesteding en of er later nog bijkomen de andere kosten; in dit geval vindt spr. de 1 pet. te weinig. Bij aanbestedingen door het rijk wordt 2 pet. voor registratie enz. gerekend. De heer Pijttersen antwoordt dat de heer Halbert sma wel 2 pet. wenscht in plaats van 1; de gemeente moet toch bij betalen indien het bedrag niet toereikend blijkt. De Voorzitter is van meening, dat bespreking van het bestek nog niet aan de orde is, doch wil de heer Halbertsma over het gesprokene wel inlichtingen vragen. De heer dr. Bouma meent van den heer Halbertsma opgevangen te hebben dat 1 pet. te weinig was, doch dat ’ter niet toe deed, daar de gemeente toch moet bijbetalen. De heer de Jong is over de toelichting nog niet voldaan en wenscht nog meer licht op dit punt, waar op de Voorzitter antwoordt te meenen, dat de vragen zijn toegelicht. De heer de Jong kan hierover verder van gedachten wisselen met den heer Halbertsma. De heer Bakker had gedacht of heden de vraag ge steld zou worden «ai dan niet oprichten van een drink waterleiding.* Spr. hoopt, dat spoedig met het werk een aanvang wordt gemaakt om zoo mogelijk reeds ’t volgend jaar water uit de waterleiding te kunnen ge bruiken en brengt hulde aan de commissie van onder zoek, den gemeente-architect en inzonderheid aan den heer dr. Bouma, die den dank der gemeente verdie nen voor de vele werkzaamheden, door hen in dezen lijk uit den weg te ruimen. Zeg hem, dat hij zonder verwijl hier komt, als het niet anders kan, en laat mij niet lang wachten.* Achille liet den advocaat niet lang wachten. Met een vriendelijk lachje kwam hij vlug aanstappen, na derde mr. Gale met een diepe buiging en begroette hem met »Goeden morgen, mijnheer.* »Ik moet lord Asherton spreken,* zei de advocaat op gebiedenden toon. «Breng mij spoedig naar zijne kamer en meld mij aan. Ik heb gewichtige papieren bij mij, die de handteekening van mylord behoeven.* En hij stapte in de richting van mylord’s vertrekken. «Blijf hier, mijnheer,* riep Achille, terwijl hij den advocaat in den weg trad. «Ge kunt niet bij mylord worden toegelaten. Dat is onmogelijk. Hij is onge steld. Het is volstrekt onmogelijk. Ik behandel alle zaken, ik zal de papieren wel onderteekenen; ik heb volmacht om alles te teekenen. Geef maar hier, ik ben gereed.* «Jou vervloekte ezelriep mr. Gale buiten zich zelven. «Jjj onderteekenen Jij De advocaat was zoo woedend, dat hij geen woord meer kon uitbrengen. «Ach, dat woord kan ik evengoed uitspreken als de Engelschen zelven, en ik maak u hetzelfde compliment,* antwoordde Achille met onverstoorbare kalmte. «Loop naar de hel, mijnheer,* voegde hij er met een beleefde buiging bij. Shanker was een goed afgericht lakei en verried zel den door woord of gebaar, wat er in hem omging, maar nu werd het hem toch te machtig; hij kon een glimlach niet onderdrukken, en dit verhoogde de woede van den advocaat nog meer. «Word ik nu bij lord Asherton binnengeleid of moet ik mijn schriftelijk beklag voor je onbeschoftheid in- missie zegt in haar rapport voldoende water van zeer voldoende hoedanigheid, na ontijzering, te hebben ge vonden, en waar de commissie dat schrijft, is ’t spre- ker’s wensch, dat de Raad, ondanks de hooge kosten, besluite tot het maken van eene drinkwaterleiding. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop conform het voorstel van B. en W. besloten. Nog stelt de Voorzitter, in verband met het geno men besluit, voor, dankbaar te aanvaarden de subsidie groot f 50.000, verdeeld over 10 jaren, aangeboden door heeren Regenten van het Old Burger Weeshuis. Onder applaus wordt dit voorstel aangenomen. Ten slotte wordt nog, conform het voorstel van den Voorzitter, besloten, dat het Dagelijksch Bestuur bij de uitvoering van het werk zal worden bijgestaan door de commissie voor de drinkwaterleiding. De Voorzitter hoopt op den steun van de commis sie, bestaande uit de heeren Pijttersen, dr. Bouma en Visser, te kunnen rekenen. 4. Voorstel tot verbetering van het verwarmingstoestel in school I. Burg, en Weth. stellen voor, dat de Raad hun colle ge machtige, aan de firma Wouter en Drost te Amers foort de verbetering van de centrale verwarming in school I op te dragen voor het door haar opgegeven bedrag van f 680, waarvoor zij een goede uitvoering garandeert. De heeren Visser en Blok meenen na voorlezing van het garantie-bewijs dat dit in de praktijk van weinig waarde is. Laatstgenoemde vraagt of ook andere firma’s zijn uitgenoodigd een begrooting van kosten te geven. De Voorzitter zegt met de verwarming van school I niet op de hoogte te zijn. Het Dagelijksch Bestuur beeft genoemde firma verzocht de kosten van verbete ring op te geven en die nu de goede uitvoering voor het opgegeven bedrag garandeert. De heer Pijttersen licht nog toe, dat de betaling der aannemingssom geschiedt na onderzoek en indien blijkt dat de temperatuur goed is. Deze firma had te hoog ingeschreven bij den aanleg van de centrale verwarming ze heeft op dat gebied een goeden naam, waarom haar advies is gevraagd. De heer Zelvelder herinnert, dat 3 jaren geleden reeds over de verwarming werd geklaagdtoen is de leverancier geroepen om verbetering aan te brengen, doch zonder resultaat, de fout werd niet hersteld. Spr. zou er op willen aandringen voor de winter de ver warming goed in orde te laten maken. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stem men conform het voorstel van B. en W. besloten. 5. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1907. Dit betreft de overbrenging van een gedeelte van het batig saldo der rekening over 1906, tot een be drag van f 2836,76’/,, voortvloeiende uit den verkoop van gemeentegrond, op den dienst van 1907, in ver band met het volgende punt der agenda voor den aan koop eener inschrijving op het grootboek der N. W. schuld. Het desbetreffend concept-besluit van B. en W. wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd en wordt de gemeente-begrooting, dienst 1907, daar door nader vastgesteld met een bedrag in onvangsten en uitgaven van f 487,216,70*. 6. Voorstel aankoop inschrijving 2’/, grootboek N. W. Schuld. Achille en zijn helper Jacques. De kamer op den hoek van het gebouw diende voor eetkamer; vandaar kwam men in de zitkamer, dan volgde de slaapkamer van den graaf en eindelijk de bad-en kleedkamer. In dit laatste vertrek sliep Achille. Na het souper ging Giotto met den pianist in de zitkamer, de deur van de eetkamer bleef open en dan speelden de twee muziekkunstenaars heerlijke stukken ten pleiziere van den gastheer en de overige vrienden. De muziek verschafte een onuitsprekelijk genot, daar Giotto een onovertrefbare violist was, terwijl de pianist een eerste meester op zijn instrument mocht heeten. Zij waren gewoon samen te spelen, zoodat de stukken, die zij ten gehoore brachten, in uitvoering de volmaakt heid zelve waren. Wanneer het gezelschap uit elkaar ging, bleef Giotto in de zitkamer en speelde op zijn viool, terwijl lord Asherton zich ter ruste begaf. Dan schitterde zijne bekwaamheid als kunstenaar in vollen glans; hij wist dan uit den grooten voorraad melodieën er een te grijpen en met allerlei variaties daaruit een muzikaal gebouw op te richten van indrukwekkende schoonheid, of hij maakte er liederen zonder woorden van, schilderen zon der penseel, verhalen zonder boek, drama’s zonder too- neel. Zoo speelde hij voort, totdat Achille op den drempel der slaapkamer verscheen en den vinger op stak, als een teeken, dat zijn meester was ingesluimerd. Dan sloop de violist onhoorbaar weg. Den avond van Paaschzondag zat Giotto alleen met lord Asherton. De andere leden van het gezelschap waren naar de kerk gegaan en brachten den dag elders door. Toen Giotto als naar gewoonte zijn viool wilde ter hand nemen, hield lord Asherton hem tegen. «Bljjf hier, mijn vriend! Doe mjj het genoegen hier doch de heer Boerrigter voor overdekking was uit een hygiënisch oogpunt. De beer dr. Bouma brengt in ’t midden, dat de opinie der deskundigen daarover verschilt. Bij open bakken kunnen zon en licht hunne inwerking doen gelden, doch bij vorst is ijs ’t groote bezwaar. Besloten wordt, dit punt nader te onderzoeken. De heer Zelvelder heeft geen principiëele bestrijding gehoord. Wel is de heer De Jong voor uitstel, doch voor deze zaak, zoo belangrijk voor de gemeente en zoo vaak besproken, zou ’t slechte politiek zijn, om door duurder materialen en geld de zaak uit te stellen. Spr. vindt, dat de Raad dan een treurig figuur zou maken voor de bevolking, voor wier gezondheid de waterleiding een zegen zal zijn. De heer Blok is ook van meening, dat hier behoefte bestaat aan eene drinkwaterleiding en hij zich ook wil aansluiten bij de hulde, gebracht aan de commis sie, dr. Bouma, hh. Regenten van het O. B. Weeshuis enz. Doch spr. kan niet toegeven, wat de heer Hal bertsma zegt over de muren der gebouwen, waar deze meent dat het doorslaan van muren ligt in de kwestie van uitvoering. Z. i. kunnen muren van de dikte als hier en staande op den wind, niet voldoen aan de eischen, die het klimaat hier stelt. Verder zag spr. gaarne in het bestek opgenomen de maximale werktijd en minimum loon. De Voorzitter zegt, dat in den korten tijd, dien hij hier is, het werk, dat inzake de waterleiding door de commissie is verricht, hem eerbied en achting heeft afgedwongen. En waar twee leden hulde hebben gebracht aan de commissie, heeft dit sprekers volle sympathie. De com- brengen riep hij met een stem, die van verontwaar diging trilde. «Gij kunt niet bij mylord worden toegelaten, dat heb ik u reeds gezegd; maar ge kunt schrijven wat ge wilt. Signor Giotto zal den brief wel openmaken en lezen. Schrijf wat gij wilt, het kan mij niemendal schelen.* «Over rechtzaken aan een muzikant schrijven?* riep de vertoornde advocaat. «En dan «Dan zal er wel antwoord komen, mijnheer,* ant woordde Achille koel. «Ik heb de eer u te groeten, mijnheer Goeden morgen De arme advocaat was geheel uit het veld geslagen; hij zond geen brief om zich over Achille te beklagen, zooals hij gedreigd had. Achille had voor zijn meester vier mooie kamers in orde gebracht; ze hadden uitzicht naar het zuiden, en stonden met elkaar in gemeenschap een eetkamer, een zitkamer, een slaapkamer en een badkamer. Hier bracht lord Asherton al zijn tijd door met schil deren, muziek en zijn kunstvoorwerpen. Ging hij soms een enkelen keer naai de schilderijengalerij, dan was hij zoo dik gekleed, alsof hij een reis naar de Noordpool ging ondernemen. Eiken avond gaf de graaf in zijn eetkamer een klein souper, waar steeds zijn vrienden genoodigd werden, namelijk de secretaris, de dokter, de pianist, de kunst schilder, en de bijzondere vriend tevens violist, signor Giotto. Dan was de gastheer in zijn beste stemming; elk lid van het gezelschap bezat een bijzondere be gaafdheid en was in staat om de begaafdheden dei andere aanwezigen naar waarde te schatten. Het ge sprek werd vroolijk, geöstig en ongedwongen gevoerd; de spijzen werden keurig opgediend, volgens Fransche manier en de bediening geschiedde uitfluitend door VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 4 October 1907, ’s nam. 8 uur. Tegenwoordig zijn 14 'eden afwezig met kennisge ving, wegens ongesteldheid, de heer J. J. Beekhuis. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1. Lezing der Notulen. De notulen der op 3- September jl. gehouden ver gadering worden, na- lezing door den Secretaris, on veranderd goedgekeurd en gearresteerd. De heer Zelvelder vraagt, na afloop der agenda een korte vraag te mogen richten tot den Voorzitter, naar aanleiding van spr.’s interpellatie in de vergadering van 15 Augustus jl. Met verlof der vergadering hoopt de Voorzitter den heer Zelvelder daartoe in de gelegenheid te stellen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van a. Een besluit van hh. Ged. Staten, houdende goedkeuring van het le suppletoir kohier van hoofde- lijken omslag, dienst 1907; b. Het proces-vei baal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 9 Sept. jl. c. Een adres van het hoofdbestuur der Provinciale Friesche Vereeniging «Het Groene Kruis*, verzoekende op de begrooting voor 1908 den post ontsmetting van woningen hooger uit te trekken d. Een idem van den heer I. J. de Jong alhier, ver zoekende verhooging zijner jaarwedde als gemeente- opzichter e. Een idem van J. Groninger Sr. e. a. alhier, verzoekende een sintelpad over gemeenteland aan de Franekervaart te mogen maken f. Een idem van K. Buwalda te «de Dille* onder Rauwerd, verzoekende hem een opslag met reed op en over den Trekweg bij «de Dille* toe te staan g. Een idem van de afd. «Sneek* van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap, met memorie van toelichting, verzoekende bij verordening het houden van schoolvergaderingen verplichtend te stellen h. Het rapport der Raadscommissie over het onder zoek der lijnbanen enz., met 7 bijlagen, behelzende het verslag omtrent dat onderzoek i. Een adres van M. A. en S. A. Kuijt met bijlage, vezoekende verlenging van huur van een gedeelte van het terrein der Aschbelt. De Voorzitter stelt voor, de adressen sub a en b voor kennisgeving aan te nemen, sub e en d te behan delen bij de begrooting voor 1908, sub e en te stellen in handen der commissie voor gemeente-eigendommen, sub g en h te stellen in handen van B. en W. ter nadere voorbereiding en eveneens te handelen met het adres sub i, nadat vooraf daarover het advies van de commissie voor de gemeente-reinigingis ingewonnen. Burg, en Weth. stellen voor, volgens de nadere overgelegde rapporten en bijlagen, te besluiten om over te gaan tot het maken eener drinkwaterleiding, waarvan de kosten worden geraamd op f 280.000, buiten URANT. 1. ii r F'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1