ft MMS- ES JIIÏERTEJTIEBLAII ÏMR SJEES EJ WIWl 1 1 «s. Woensdag1 1 Januari 1908. 63e Jaargang. ITo. 1. y z. Het nieuwe jaar =1 1908. C— De Vioolspeler. JE ffl i 1 Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. I 1 rt i \t J f Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ze schijnbaar Doch wat heeft ze wei- Vrij bewerkt door AMO. II ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Va Al weer een nieuwe jaarkring aangevangen. Voor kinderen en jongelieden is dat iets nieuws, omdat het hun nog niet zoo dikwijls is over komen, maar voor ons, ouderen, is het reeds zoo dikwijls gebeurd, dat we het reeds een gewoonte vinden; en toch ook voor ons geeft ’t oude vervlogen jaar z’n overpeinzin gen, het nieuwe z’n .verwachtingen. Wij, ouderen, zouden haast, evenals de Grieken kunnen rekenen. De oude Hellenen hadden om de vier jaren hunne Olympische spelen en noemden daarnaar een tijdperk van vier jaren eene Olympiade. Wij hebben om de vier jaren een schrikkeljaar en hebben dit al zoo vaak beleefd, dat we haast op de Griek- sche wijze een overzicht van de vervlogen jaren zouden kunnen nemen. Een schrikkeljaar! Dit brengt ons in de herinnering de groote Romeinsche veroveraar Julius Cesar, met wiens naam de eerste kei zerstitel genoemd wordt. Hij, die liever de eerste op een dorp in ’t hooggebergte wilde zijn, dan de tweede in ’t allesbeheerschende Romeinsche rijk, hij, die geheel Frankrijk eu België veroverde en met de Batavieren een verbond sloot, die zelfs naar Brittenland over stak en terugkeerend van zijne overwinningen de oppermacht in Rome aan zich trok, die Cajus Julius Cesar, orde stellende op alles, wilde ook orde stellen op den tijd en voerde de tijdrekening in, waarbij drie jaren van 365 dagen zouden atwisselen met een schrik keljaar van 366 dagen. Deze tijdrekening werd gehandhaafd tot het laatst der zestiende eeuw, toen Paus Gre gorius XIII eene verbetering aanbracht. De Juliaansche jaarrekening maakte de jaren ge middeld iets te groot, ongeveer elf minuten per jaar. Daardoor waren we bij de zon iets ten achter gekomen en om dit te verhelpen, bepaalde de nieuwe Gregoriaansche tijdreke ning, dat men eenige dagen moest overslaan en dus van 1 op 12 November moest springen. (Denk aan onze Friesche verhuurtijden12 Mei12 Nov.). Vérder zou men om de vier jaren een schrikkeljaar houden, maar de eeuw jaren, die niet door vierhonderd deelbaar zijn, vervielen tot gewone jaren. Zoo bleef 1600 VERGADERING van den Gemeente raad van Wyrnbritser acted, op Zaterdag, den 28 December .1907, ’s middags te 12 uur. Tegenwoordig zijn 11 leden; afwezig met kennisge ving de heer A. 11. Tromp, zonder kennisgeving do heeren Oppedijk, Okma en Miedema. Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, wordt het gebed door den Secretaris uitgesproken. Punten van behandeling: 1. Notulen van den IA December j.l. De notulen dezer vergadering worden, na lezing door den Secrètaris, onveranderd vastgesteld en ge arresteerd. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: a. Een scbrijven van den heer A. H. Tromp, be richtende dat hij verhinderd is, in deze ’vergadering te genwoordig te zijn; b. Het Prov. Blad no. Ill, inhoudende het besluit van Ged. Staten, tot vaststelling van de jaarwedden der gemeente-ontvangers, waaruit blijkt dat dejaarwed- de van den ontvanger dezer gemeente met ingang harten, zooals vroeger te Milaan en te St. Petersburg. Nog voordat zij een noot gezongen had, werd zij met uitbundigen bijval ontvangen. Zij stond op om met thrigingen en een vriendelijk glimlachje te danken voor deze ontvangst, en nam toen weer plaats in den leun stoel, die naast den kapelmeester van het orkest stond. Men begon, doch naar de ouverture werd niet veel geluisterd, de aandacht was geheel gevestigd op de jeugdige beroemde zangeres, daar op het tooneel. Zij was geheel in het wit gekleed, slechts hier en daar toonde haar toilet eenige frissche bloemen; ook had zij een fraaie ruiker in de hand. Thalberg had ëen kostbare Indische sjaal over zijn arm gedragen en dien over de rugleuning van haar stoel geworpen, toen zij ging zitten. Die sjaal had zij van de koningin gekregen toen zij kort geleden ten paleize voor een kleinen hofkring was opgetreden. Zij droeg ook den armband, haar door den Keizer van Kusland geschon ken. In haar kapsel droeg zij een diadeem met dia manten bezaaid, dat was een geschenk van den Ko- ning van Frankrijk; in haar ooren droeg zij een paar knoppen met groote diamanten van het zuiverste water. r Voor het uiterlijk zat Stella daar heel bedaard, maar in haar binnenste was het verre van rustig. De liefde voor Giotto, ongerustheid over zijn wegblijven, angst het beschikbare aantal kaarten was reeds uitverkocht, over een mogelijk ongeluk, hielden hare gedachten vc.ort- m ---_x -»- burend bezig. Zij luisterde niet naar de muziek Van het Orkest, maar keek wel naar de aanzienlijke gasten, die daar beneden voor haar zaten. Ha I nu had zij gevonden wat zij zochtHare oogen dwalen niet langer, zij vestigt ze op een persoon. Die persoon kijkt ook haar aan Stella weet hetlady Gwendolin Lascelles heeft haar herkend. Zij keek in een andere richting en toen weer naar Hg geleidde haar naar een eereplaats, waar lord Wel- Gwendolin, die naast haar vader zat. Stella was ver wonderd, dat de opgesmukte markiezin niet hier was. Zij wist niet, dat de trotsche dame in het laatste tijd perk was van een ongeneeslijke ziekte, die haar ten grave sleepte. Ten derden male keek Stella naar hare schoone me dedingster, ja. zij was nog schoon, zeer schoon, maar toch veranderd. Er lag iets vermoeids in hare trekken, iets zoekende in haar blik. Neen, de schoonheid had Gwendolin niet gelukkig gemaakt. Het orkest had zijn nummer ten einde gebracht, mijnheer Thalberg nam plaats aan de piano, de signora werd de muziek overhandigd en na een kort voorspel begon Stella te zingen. Had hare lieve verschijning reeds aller harten vero verd, de eerste noten van haar zang vestigden haar roem. Het auditorium geraakte in een geestdriftige stemming, men kon nauwelijks tok de eerste pauze wachten om zijn bijval door handgeklap te kennen te geven. Toen het nummer geheel teneinde was, stond het bij allen vast, dat Stella de beste zangeres der wereld was. Hierop volgde een solo van een beroemd »blazer«, een orkestnummer en toen een tweede zangnummer van de signora. Hiermede was de eerste afdeeling van het concert ten einde. Het auditorium verspreidde zich in de kamers en salons, waar hier en daar buf fetten gereed stonden, beladen met koude spijzen en heerlijke dranken. Van een afzonderlijk buffet voor de prima donna ^„as hier geen sprake. Lord Asherton geleidde als gast eene hertogin naar het groote salon, voorzag haar van ververschingen en liet haar toen over aan een anderen heer. Hij zelf ging daarna heen om Stella te halen. HOOFDSTUK XVII. 49). (Vervolg.) Lord Asherton kwam zelf aan de deur om haar te begroeten; hij behandelde haar geheel als een geliefd kind. Hij kende haar liefdesgeheim en deelde in hare bezorgdheid. >Hij is niet gekomen, mijn beste, het spijt me, dat ik het zeggen moet,* zeide lord Asherton. »Maar houd u goed en wees overtuigd, dat het niet zijne schuld is. H ien of andere onvoorziene voorval moet hem opgehou n hebben.* »Hij heeft gezegd, dat hij komen zou als hij nog leefde*, fluisterde Stella. >Dat had hij niet moeten zeggen, mijn beste. De dood is slechts een van de tallooze hinderpalen bij de regelingen, die wij voor onze zaken treffen. Wij moeten altijd voorwaardelijk spreken; de minste hinderpaal i brengt onze berekening soms in de war. Maar het staat bij mij vast, dat hij ons niet zonder ernstige reden zal teleurstellen.* Lord Asherton sprak zoo, om Stella gerust te stellen, maar hij was zelf verre van gerust over Giotto’s weg blijven, dat stellig aan ëen ernstige gebeurtenis moest te wijten zijn. »Ik twijfel niet, of hij komt nog wel opdagen van avond. Als hij er nog niet is voor het einde der ouver ture, zal ik de eer hebben u aan de gasten voor te een schrikkeljaar, maar 1700, 1800, 1900, 2100 e’iiz. zijn gewone jaren en 2000 en 2400 zullen weer schrikkeljaren zijn. Op die wijze komt onze jaarrekening bijna met de zonnetijd overeen en we zouden nog een kleine wijziging, door Gregorius XIII ver ordend, moeten noemen, die de zaak ongeveer tot in deel en van seconden regelt. Doch ge noeg, laten we alleen opmerken, dat de Rus sen, die met hun Grieksch-Katholieke Kerk zich van de Roomsch-Katholieke Kerk hadden afgescheiden, ook de nieuwe regeling van den Roomschen opperpriester niet aannamen en nog steeds volgens Julius Cesar rekenen. De Russen kwamen dus in 1900 weer een dag bij ons ten achter, omdat zij toen wel een schrikkeljaar hadden. Doch hierover basta. We hebben aan de schrikkeljaren niets anders, dan dat ze ons een dag meer bezorgen en kunnen niet, als de oude Hellenen, van een soort Olympiaden spreken. Bij hen waren de Olympische spelen in de velden van El is (in ’t westen van Morea) gehouden, de voornaamste gebeurtenis. Dan stroomden uit alle deelen van Hellas de Grieken bijeen en dagen lang werden wed strijden, zoowel op geestelijk als op lichame lijk gebied, gehouden. De prijs voor den overwinnaar bestond uit een krans van lau rierbladen, meer niet. Maar ’t verwerven van den lauwerkrans werd door de Grieken als de hoogste eer beschouwd, die hier op aarde kon behaald worden. Zulke Olympiaden hebben wij niet. Maar wie weet, misschien krijgen wij geregeld om de zoo en zooveel jareneen Vredescon ferentie. In 1899 werd op initiatief van den Czaar ’t eerste Vredescongres gehouden en in ’t afgeloopen jaar nam dezelfde Nicolaas II ’t initiatief tot de tweede Vredesbijeenkomst. Onze residentiestad Den Haag mocht beide keeren de eer genieten de hooge afgevaar digden uit alle deelen der wereld te ontvangen. Was in 1899 het Huis ten Bosch gekozen als vergaderzaal, verleden jaar werd de historische Ridderzaal genomen, ornaat het getal afgevaar digden zooveel grooter was. En over eenige jaren zal er wel weer een Vredescongres ge houden worden, als misschien het Vredespaleis, waarvoor Andrew Carnegie zijne millioenen schonk, en waarvan de eerste steen in 't bijzijn van alle wereldafgevaardigden door president Nelidof, den Russischen gedeputeerde, gelegd stellen. De heer Thalberg heeft verzocht uw eerste zangnummer te mogen begeleiden op de piano, als Giotto dan nog niet hier is. Voorwaar, dat is een eer, die hij de beroemde zangeres Malibran niet zou hebben aangedaan. Daarop geleidde hij Stella naar de kamer, waar de muziek-kunstenaars en professors vereenigd waren. Oogenblikkelijk werd zij daar omringd en met den meesten eerbied door allen behandeld. Het bepaalde uur sloeg en het uitgelezen gezelschap ging uit de zaal van ontvangst naar de concertzaal. De openslaande deuren tusschen drie groote ontvangkamers waren weggenomen. De achterste kamer werd ingeno men door het orkest, en dan bleef er nog eenige ruimte op het opgeslagen tooneel ter beschikking voor Stella. De beide andere kamers vormden samen een mooie zaal, waarin dames en heeren uit de hoogere kringen hunne plaatsen innamen. Er was vooruit kennis gege ven, dat telaatkomers niet werden toegelaten. Zij, die een plaats hadden gekregen, hadden er be hoorlijk voor betaald, maar de inteekenhjst was alleen aangeboden bij de voornaamste adellijke familiën, bij hooggeplaatste regeeringspersonen en bij mannen met een gevestigden naam op het gebied der kunst. Wel werden ook door andere personen toegangskaarten gevraagd, maar die kregen allen hetzelfde antwoord 1 Toen het aanzienlijk gezelschap en het orkest hunnè plaatsen hadden ingenomen, allen wachtten op een tee- ken om te beginnen, trad de beroemde Thalberg met Stella naar voren en geleidde haar naar den fraaien leunstoel, die voor haar was gereedgezet. Na een buiging voor het aanzienlijke gezelschap nam zij in dien zetel plaats. Haar voorkomen, hare bewegingen, haar liefelijke eenvoud veroverden ook hier terstond aller Ben. Zoodat het jaar der tweede conferentie den norm der slagschepen van 15000 a 16000 op 20000 ton gebracht heeft; want dat is nu de maat voor groote slagschepen. En toch gelooven we, dat de algemeene vredesgedachte vorderingen zal maken. Niet de ideeën der vorsten, maar die der volkeren zullen in de goede richting voort stuwen. Laten we dus blijven hopen, hopen op betere tijden. Veel bijzonders heeft 1907 verder niet opge leverd. De grijze Zweedsche koning, klein zoon van den Franschen generaal Bernadotte, is overleden. Deze vorst, uit de jongste vor stelijke familie, maar geestelijk van den meest vorstelijken adel, hoog geëerd in zijn rijk en ook daarbuiten, om zijne geestesgaven, heeft ondanks zijne höoge eigenschappen, moeten beleven, dat de vreedzame Noorsche revolutie hem van de kroon van Noorwegen beroofde. Veel aandacht trok het bezoek van keizer Wilhelm aan ’t Engelsche hof. Maar ondanks dat bezoek versterkt koning Edward de vriend schap, die hij tusschen zijn machtig rijk en andere Europeesche staten wist te leggen, bui ten Duitschland om. Wat zal 1908 geven? De oplossing van het Marokko-vraagstuk, waarnaar reeds zoo lang werd uitgezien werd, als dat paleis gereed is. Als want dat bouwen schijnt in zijn ge boorte lange lijdensweeën te moeten door staan; en die eerste-steenlegging van verleden jaar schijnt niet veel anders dan een comedie te zijn geweest, noodig geoordeeld, omdat de samengekomen heeren toch iets moesten bemerken van hun aanstaand paleis. De Vredesconferentie zou men de allesover- heerschende daad van ’t gepasseerde jaar kun nen noenlen, als ze werkelijk beantwoord had aan ’t doel, waarvoor werd bijeengeroepen. ♦nig succes gehad! De conferentie van 1899 wekte groote ver wachtingen op. De Czaar, de vorst van het machtigste rijk, ■dus de meestgerechtigde tot het doen van de zen grooten stap, was de man, die 't congres op touw zette. Wat ideale gedachte. Hij, die beschikte over de grootste macht, wiens rijk zich als eene groote massa uitstrekt van Duitschland tot Japan, die meerdere millioenen soldaten op de been kon brengen, die dus nie mand tevreezen had, hij riep de wereld op, om vrede te maken, een duurzamen vrede. Het scheen, of ’t Duizendjarig rijk van ge- ^pk en vrede* ging aanbreken. En nu hebben we reeds het Tweede Vredescongres gehad en er is nog niet veel anders gedaan dan enkele onderdeelen van den vrede, pardon, van den oorlog te reglementee- ren. In Den Haag is verder 't Arbitrage-hof gevestigd, maar dat heeft nog veel te wei nig, ja bijna geen klandisie. Na de eerste conferentie volgde eerst de Boksersopstand in China en daarna werd de machtige Rus door den Japanner aangegrepen en verslagen. Czaar Nicolaas zag zijne vlo ten vernietigd, zijne legers verslagen en jaren lang zijn reusachtig rijk door binnenlandsche beroerten verscheurd. Toch nam hij, geholpen door president Roosevelt, ’t initiatief tot de tweede conferentie. De meeste staten zonden met hunne gezanten meerdere specialiteiten op militair, rechts- en staatkundig gebied. De conferentie splitste zich in deelen en cn- derdeelen, die weken en weken lang vergader den. Maar ’t resultaat was, zooals we reeds zeiden, zeer gering. Engeland heeft op de slotzittingen gewacht om zich nog duchtiger te versterken, nog zwaarder slagschepen te bouwen. En natuurlijk volgden de andere lan- J ÏV 5 i r- I - m j' -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1