VOIHl SAEEk D nISflilkH. r 1. i MUIWS- El ADVERTEMTIEBLA» 63e Jaargang. Woensdag 39 Juli 1908. ITo. 61. I I Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. in Uit de Raadszaal. rek ?e- als len en ;rs deze te r. tie rde en. de en, de len ion 2830.23 3476.30 4975.26 f 1076.55 1743.16’ 2592.86 2324.59 1746.32 Gaastmeer Goënga Heeg Nijland Oosthem Oppenhuizen Hommerts Westhem Woudsend Scharnegoutum 1777.42 Oudega IJsbrechtum I ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. bureau met een door den ex-sergeant voor voldaan geteekende quitantie. Natuurlijk niet ’t eenige geval! Onze ex-sergeant, die wel aardig verdiende met colporteeren en meteen, in vereeniging met onzen mijnheer, ten nadeele van de Wo ninggids werkte, kwam eerst heel druk op ’t kantoor, doch, toen hij uitgerekend had dat ’t bedrog ongeveer uit moest komen, werden de bezoeken minder druk. Onze mijnheer had van de laatstbedoelde ad verteerder, een winkeliertje in ’n zijstraatje, de valsche quitantie in handen gekregen, en wist dien man, die als zakenman een st umperd leek, over te halen om ook te colporteeren. den winter en de weinig of niets te druk aan ’t werk. 7 men dat er 2500 bedoeld was, maar kijk, zei mijnheerIk heb hem ten overvloede nog eens op den kant van ’t contract laten schrij ven dat ’t 25 duizend is. De lezer gelieve nu zelf na te gaan, dat dit elke week ongeveer 500 regels is. En werkelijk: Den volgenden morgen lag er een briefkaart in de bus, die meldde dat er natuurlijk 25 honderd bedoeld was. Doch ’t was geteekend Spoedig bleek dat deze Haarlemsche filiale toch fout was. Doch genoeg, maken. Een maand later was de krant nog niet ver kocht, waren de hoofdcolporteurs en de meeste andere, verder de redacteur, en ’t kantoor- en drukkers-personeel verdwenen. Allen hadden genoeg van den zwendel. De eerste colporteur was naar ’t concurree- rend blad in ’t Noord-Hollandsch stadje over gegaan. De gevolgen kan men raden. De tweede hoofdcolporteur had een flink vakblad gevonden. En de typografenbond had een uitvoerig stuk laten drukken, een circulaire van vier ki^eke pagina’s, waarin enkele van mijnhecr’s nobele daden werden aangestipt; natuurlijk al leen wat volkomen bewezen kon worden. De reusachtige oplage van ’t blad werd iets juis ter opgegeven en o. a. werden enkele dingen uit mijnheers verleden gememoreerd. Bij voor beeld: Voor eenige jaren waren op de drukkerij van mijnheer bankbiljetten gedrukt. Daar mijnheer natuurlijk niets van ’t geval afwist, kon alleen een Duitscher, die op de drukkerij werkte, gesnapt worden. De bedoeling van die circulaire was, aan de adverteerders in mijnheers blad zenden. Niet netjes van die circulaire, om mijnheer zoo van een voortdurend groote winst af te helpen, ’t Papiertje kon alleen tot z’n ver ontschuldiging aan voeren: Dat ’t vele zaken- menschen bewaarde voor ’t onnut geld geven aan een flesschentrekker. VERGADERING van den Raad der ge meente Wymbrilseradeel, op Zaterdag, den 25 Juli 1908, des voormiddags 11 uur. Tegenwoordig zijn alle (15) leden. Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Na opening der vergadering door den Voorzitter, wordt het gebed door den secretaris uitgesproken. Punten van behandeling: 1. Notulen van 23 Mei en van 30 Juni 1908. Na lezing door den Secretaris worden de notulen van eerstgenoemde vergadering onveranderd vastgesteld en zal in die van laatstgenoemde, naar aanleiding van eene opmerking van den heer Okma, eene kleine wij ziging worden aangebracht wijl genoemde heer zich niet tegen het adres van den heer K, Tromp verklaar de, waarbij deze adr. f 1000 wenschte bij te dragen in de kosten van meerdere uitdieping der Nijiandervaart en verbreeding der doorvaartswijdtevande Nijlanderzijl, maar tegen de spoedige behandeling van dit adres was omdat hij den toestand niet kon beoordeelen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van a Een schrijven van T. van Scheltinga te Heeg, waarbij deze zijne benoeming tot plaats ver vanger-telefo- nist aldaar aanneemt; b. Eene missive van Z. E. den Minister van Water staat, houdende mededeeling dat genoegen genomen wordt met de aanwijzing van T. van Scheltinga als plaatsvervangend telefonist te Heeg; c. Een schrijven van Diedert Schilstra te Woudsend, dat hij zijne benoeming tot Armvoogd aldaar aanneemt; d. Een besluit van Ged. Staten, waarbij is goedge keurd de door dezen Raad gewijzigde en opnieuw vastgestelde verordening tot regeling van de onderwij- zersjaarwedden; e. Een schrijven van mej. Gerlofke van Dijk te Hom merts, waarbij zij, onder dankbetuiging, hare benoeming om tot mindere uitgaven te geraken. r stellen als volgt Ontvangst. Uitgaaf. f 1067.36 2004.44 3525 46’ 2716.53’ 2277.27 2373.04’ 1696.72 *2642.82 187.41 3530.11 4812.62 1850.87’ 854.25 1572.47 1330.47 1815.42 Totaal f 30.169.21’ f 26.443.35 f 3862.32 De heer Okma zegt dat de Commissie in haar rap port bedenking maakt tegen de bijdragen ad resp. f 5 en f 4 aan de Vereen. »Het Groene Kruis»- door de Armvoogdijen te Heeg en Woudsend. In laatstgenoemd dorp wordt voor 16 armlastigen ieder 25 cents con tributie gegeven; hiervoor hebben deze ’t gratis ge bruik van verschillende benoodigdheden. Dit is geen voordeel maar wel een schadepost voor ’t Groene Kruis en toch zeer veel waard voor de armlastigen en de Armvoogdij. De Voorzitter herinnert dat er tal van nuttige en noo- dige vereenigingen zijnen de vereen. Het Groene Kruis werkt zeer nuttig. De commissie acht echter het ver- leenen der subsidie in strijd met de wet en met den aard en het karakter van het Burgerlijk Armbestuur; men kan eerst dan bij het Burgerl. Armbestuur aan kloppen, wanneer alle andere bronnen uitgeput zjjn. De heer Okma erkent dat de uitgaven ten behoeve van de armen in deze gemeente hoog zijn, doch hij wil niet op genoemde posten bezuinigen; door de gemelde bijdragen kan in tijd van nood door de armlastigen van de hulpmiddelen van het Groene Kruis worden ge bruik gemaakt. Laten we er een eind aan Het was in man had in z’n zaak toch doen. De goede sukkel ’t Leek hem zoo mooi toe. Wel, mijnheer, dat is om rijk te worden voor ons, kleine winkeliers!* Hij vertelde geregeld zijn loopen en draven en ja, bij een paar ge lukte ’t. Over een week zouden ze advertee- ren. Ons winkeliertje, die zoo arm was, kreeg iets op voorschot en kwam nooit weer te rug, net zoo min als de verwachte annonces ver schenen. Ondertusschen bleek, dat de ex-sergeant- woninggids-colporteur van winkeliers uit de omgeving onzer krant cognac, jenever, gloei kousjes, sigaren had weten los te krijgen. Ze vertrouwden ’t, omdat ’t de mijnheer was, die boven onze krant bureau hield voor de Wo ninggids. Onze mijnheer van de krant kreeg die lui op z’n kantoor en warmde ze op om de zaak aan te geven, want zelf, ge weet ’t reeds, had mijnheer 't land aan justitie en politie. Intusschen deed mijnheer z’n uiterste best de krant te verkoopen, want eens moest er onweer komen. Er kwamen gegadigden. Een er van frequenteerde zelfs wekenlang ons bu reau. Het was een geschiedenisje van min stens f 25,000. Mijnheer liet de boeken zien (er werd werkelijk veel verdiend en dan was ’t geen Italiaansch boekhouden) en zelfs kwa men er accountants. Voor f 25,000 was ’t heusch een koopje. Men begreep zelfs niet, hoe mijnheer de krant daarvoor missen wou. De adspirant-kooper werd door mijnheer nooit alleen gelaten, ’t Personeel mocht eens iets zeggen. Ook kwam die adspirant-kooper met mijn heer wel eens op de drukkerij. Hadde hij verstand van ’t vak gehad, dan kon hij op z’n vingers uitrekenen, dat de drukpers, zeven dagen per week nacht en dag doorwerkende, nog geen 17,000 a 30,000 nummers kon af leveren. Verder was onze adspirant wel een heele mijnheer, die veel air, doch geen >God zij met ons« bezat. Eindelijk scheen hij in Den Haag een geld schieter gevonden te hebben. Deze kwam over; de zaak werd nog eens nagegaan en vol verrukking vertelde mijnheer spoedig daar na, dat de krant verkocht was. Er was reeds een sommetje op voorhand gegeven. En toch liep ’t mis. Onze mijnheer raakte de krant niet kwijt. Voor de moeite en als pil tegen de teleur stelling waren de »f 2500 op voorhand* heel aardig. Ik wil nog een klein staaltje van de slan genliefelijkheid, waarmee onze mijnheer de lui den wist in te palmen, vertellen. Op een keer gaat hij naar Haarlem, waar ’t hoofdkantoor was van The Berlitz-School voor Nood-Holland (buiten Amsterdam), ’s Avonds komt hij terug en laat aan z’n redac teur een contract zien van 25,000 regels (25 duizend) a 10 cent per regel, te plaatsen bin nen 12 maanden. Nu zal er aanstonds of mor genvroeg wel een schrijven uit Haarlem ko- 53.81 162.64 73.45’ 476.22 242.95 Slot. De redacteur keek de annonces eens in: »Mevr. deskundige, geeft inlichtingen aan dames en heeren.» En »Mevr. is dagelijks van tot te sprekenook voor heeren.» De redacteur liet ’t zaakje liggen tot mijn heer kwam en stelde dezen op de hoogte met wat er Zaterdagavond tegen zulke annonces en tegen ons blad gedaan was. Niet plaatsen, werd er natuurlijk gelast. De colporteur had dus vergeefs gewerkt, waar hij dacht een gul den of tien verdiend te hebben. Maar even natuurlijk was, dat mijnheer ’t contract op borg in z’n schrijfbureau; als er een paar maan den verloopen waren, kon ’t wel weer en de »mevrouw< had geteekend. Zeer begrijpelijk, dat de nieuwe colporteur, die blaakte van ijver, deze tot ’t vriespunt zag dalen en een ander blad opzocht. Om ’t gehalte dier Amsterdamsche colpor teurs, ten minste van velen hunner, nader aan te geven, moge ’t volgende dienen. Het kantoor van onze krant was onder en op de eerste étage. Voor den gevel zag men groote borden; één boven elke rij vensters; het onderste noemde den naam onzer krant, die reeds blufferig genoeg was. De anderen duidden aan, dat er een woninggids uitgegeven werd en desbetreffende inlichtingen te krijgen waren. Eerst behoorde die Woninggids aan onzen mijnheer, doch deze had ’t blaadje over gedaan (tegen voorde el ige condities en op voorwaarde, dat hij ’t op zijn drukkerij zou drukken) aan een vroegeren redacteur. Deze had een andere betrekking en voor die Wo ninggids een ex-sergeant geëngageerd die ’t krantje beheerde, de stad afliep om woning- ad verten ties en wat er verder bij te pas komt. Maar die Woninggids werd een schadepost voor den ex-redacteur, omdat de voorwaarden niet voordeelig waren en de ex-sergeant ook niet Onze ex-redacteur-uitgever-Wo ninggids raakte in minder goede verhouding met de mijnheer der krant, waarover we schrijven, ook financieel. Gaf de uitgever der Woninggids op, dat er zoo- en zooveel hon derden moesten gedrukt worden, dan zei onze mijnheer: Neen, maar zooveel. Die Woning gids heette dagelijks uit te komen en verspreid te worden. De zaak was dat ze eens per week gedrukt werd en er alleen drie verschil lende data aan ’t hoofd werden geplaatst. En stel u nu voor, dat er slechts een 400-tal van de drukkerij kwamen, die met verschillende data in den loop der week in café’s, op verkoo- pingen en aan adverteerders moesten ver geven worden, dan werd ’t een heele toer met zoo’n paar exemplaren rond te komen, want er moesten steeds nummers overblijven voor de menschen, die woningen zochten. Soms verscheen die gids heelemaal niet. Toen onze mijnheer nu zag, dat de man der "Woninggids om een anderen drukker zocht, werkje hij ’t blad tegen. (De lieden, die naar 't bureau der gids gingen, moesten ons kan toor passeeren, begrijpt ge En ’t bord met >Woninggids< mocht niet weggehaald worden. Om kort te gaan, op een goeden morgen was dat hooghangende bord toch verdwenen, en prijkte het voor de eigen woning der man van de gids. Deze gidsman had ook onzen ex-sergeant gedaan gegeven. (De ex-sergeant kon zelf quitanties onderteekenen!) De ex-sergeant naar onzen mijnheer als col porteur. Druk aan ’t werk. In de stad alleen, ’t Ging goed. Tot op eens onze looper presenteerde een quitantie bij een der adver teerders, maar deze op hooge beenen naar ons tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o.l. school aldaar aanneemt; f. Het proces-verbaal van de door B. en W., op den 11 Juli 11. gehouden kasverificatie bij den ge- meente-ontvanger; Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten alle vorengenoemde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. g. Een adres van het gemeentebestuur van de Leek (Gr.), verzoekende adhaesie te willen betuigen met een tot H. M. de Koningin gericht verzoek om maatregelen te willen nemen art. 20, 3e alinea der Woningwet te wijzigen in dien zin, dat sedert 1 Jan. 1908 de eigenaars van onbewoonbaar verklaarde woningen hunne perceelen niet eerder behoeven te ontruimen dan na vertrek of overlijden. Door voorbeelden wordt aan getoond dat een slechte woning nog beter is dan geene. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter deelt nog mede, dat na gehouden aanbesteding het bouwen enz. van een brugwachters- woning te Heeg is gegund aan Tamme d-» Vries al daar voor f 1976 en de vaartslatting te Nijland aan G. W. Boltje te Heerenveen voor f 6262. Op een vraag van den heer Okma of men aangaande de verbreeding der doorvaartwijdte van de Nijlander zijl, met de Ned. Tramweg-Mij tot overeenstemming is geraakt en wat de meerdere kosten van uitdieping der vaart bedragen, antwoordt de Voorzitter wat de eerste vraag betreft toestemmend en aangaande de tweede dat die meerdere kosten pl.m. f 200 zullen vorderen ’t geheele werk zal vermoedelijk wel iets meevallen. 3. Aanbieding van de gemeenierekeningdienst 1907. Ingevolge de bepalingen van de Gemeentewet bie den B. en W. deze rekening, opgemaakt door den ge- meente-ontvanger, den Raad ter vaststelling aan. De ontvangsten bedroegen f 168.086.13’, de uitgaven 153.883.43 en het batig saldo alzoo f 14.202.70’. Evenals vorige jaren wenscht dè Voorzitter deze rekening met de daarbij behoorende bescheiden ter onderzoek te stellen in handen van eene commissie en wijst met goedvinden der vergadering tot leden hiervan aan de heeren Okma, Visser en Van Tuinen. 4. Rapport van de commissie voor de armenzaken be treffende vaststelling Armvoogdyrekeningen over 1907. Namens deze commissie, bestaande uit de heeren Hokwerda, Visser en Kooistra, wordt het rapport door den Secretaris gelezen. Behoudens enkele kleine bemerkingen, waarvan mel ding wordt gemaakt, is der commissie bij het onder zoek ook gebleken, dat de uitgaven over ’t algemeen stationair zijn gebleven, trots de meerdere opbrengst der veldgewassen. Detotale uitgaven adf 26,443.35 hebben dan ook de vraag doen rijzen of de inrichting van de burgerlijke armbesturen in deze gemeente niet een on derwerp van voortdurende studie moet uitmaken De commissie stelt voor de resp. rekeningen vast te Batig Nadeelig saldo. saldo. f9.19 f 261.27’ 932.60’ 391.94’ 530.95 676.32’ 7 Ra i-i Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franoo per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. IURANT ft I 4P i 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1