VOOR SSEEK Eü OWREffi. Hoe Wolf nu hei öal ham. NIEUWS- EJ ADVERTENTIEBLAD 63e Jaargang. Woensdag 16 December 1608. No. 101. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. BEKENDMAKING. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. van i Slot v Igt. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 8 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. dames, ik zal het vergeten voorwerp halen, verliet hij den waggon. Met enkele stappen was hij in het res taurant; de mof lag op het tafeltje, dat het dichtst bij het buffet stond; haar grijpen en de deur uit snel len was één. De trein zette zich reeds in beweging, toen hij weer in de coupé sprong. Als ’t u belieft juffrouw En hijgend en puffend, alsof hij zelf een locomotief was, overhandig de hij het geredde voorwerp. De jonge dame Olga, dus no mde haar moeder haar dankte met een vriendelijken t’.imlach. Nu was het ijs gebroken, een levendig gesprek begon en Rudolf doorleefde een prettig half uurtje. Jammer dat het slechts een half uur duurde, maar de trein hield stil te Halle, waar hij zjjn reis voor eenige uren moest afbreken om voor zijn vader een opdracht uit te voeren. Toen hij des namiddags weer in een hoekje van een coupé zat, dacht hij niet zonder weemoed terug aan zijn lieve reisgezellin. Zijn gezelschap bestond thans uit twee stijve Engelschen en twee reizigers, waarvan de een ongegeneerd snorkte en de ander een courant las, maar hem herhaaldelijk aankeek. Voor den drommel, wat had die onbescheiden man hem toch herhaaldelijk aan te kijken. Eindelijk BerlijnRudolf haalde verlicht adem en verliet den waggon. Zonder dralen zette hij koers naar den uitgang daar stond de onbescheiden cou rantenlezer met een politie-agent, wien hij juist het blad onder den neus hield. En weer wees de brutale kerel naar hem. Wat had hij toch De werkloozen-optochten en daaruit voort vloeiende botsingen met de politie hebben de zen winter nog niet plaats gehad; nog geen herhaling dus van wat er in ’t vorig jaar gebeur de. Wel is er druk gesproken en de heer Pieter Jelles heeft verklaard, toen hij voor ’t volk de hoofdrede hield, dat hij geen plan had om van de werkeloosheid een bekwaam pro pagandamiddel te maken voor de soc.-democra- tische partij. Meester Troelstra had zelfs medelijden met de gewone burgerstand, die door de algemeene malaise niet in staat was te helpen. Bleven dus alleen over: de richards en de bedorven bourgeois-maatschappij. Intusschen is de commissie, die wel voor de werkloozen zorgt, reeds druk aan het werk. Bij den penningmeester kwamen giften in, grootere en kleinere. De eerste lijst gaf ech ter slechts een totaal van 9.415 gulden. Daar- Mijn laatste conterfeitsel Prachtig oude jongenIk heb nog geen portret van je. Ik dank je hartelijk. Vereischt geen dank, hoor. De vrienden drukten elkaar de hand, wenschten el kaar een vroolijk weerzien «in Berlijn en Rudolf ging heen. Dit gesprek had plaats in het kantoor van den as sessor Arno Stoltz en die had nog heel wat te doen, eer hij met den trein kon vertrekken. Met ijver ging hij aan het werk. Den vorigen dag was de kassier der groote spinnerij R. Horwitz Co. met 50,000 mark op den loop gedaan en nu moesten er getuigen gehoord en inlichtingen ingewonnen worden. Zijn vriend Ru dolf Horwitz was de zoon en eenige erfgenaam van den eigenaar der groote fabriek. Toen hij gereed was, had hij nog nauwelijks tijd om naar zijn woning te snellen en de noodige reisbenoodigdheden te pakken. Om nóg op tijd te komen bestelde hij een rijtuig en met het angstzweet op het voorhoofd pakte hij in alle haast zijn koffer. Daar werd geklopt. Binnen! riep Stoltz, ontevreden over deze stoornis. Een bode van de rechtbank verscheen. Lieve deugd, wat is er nu aan de hand Mijnheer, de officier van justitie vraagt of u zoo goed wil zijn mij het signalement te geven en het por tret. Ik moet het dadelijk naar het bureau van de krant brengen. De assessor sloeg zich voor ’t hoofd. Voor den drom mel, dat heb ik in de haast vergeten. Neem den sleutel maar en ga naar mijn kantoor, daar ligt alles op de schrijftafel signalement en portret van den kassier ik kan met den besten wil geen minuut meer ver liezen, zal ik nog op tijd aan den trein komen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende KENNISGEVING. De STAATSRAAD, COMMISSARIS der KONIN GIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van 3 December 1908, no. 47, le afdeeling J., alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht in deze provincie, voor zoover betreft de jachtbedrijven, genoemd in art. 15, letters b, c, d, e en g, der voormelde wet, namelijk de jacht met windhonden, die met schietgeweer met of zonder staande honden of brakken, het schieten van waterwild, het weispel van kwartelen met steekgaren of vlieg net en het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, met uitzondering van de, ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten voornoemd, van 5 November j.l., op 28 November d.a.v. reeds gesloten jacht op patrijzen, zal worden gesloten op Dinsdag 29 December 1908, met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden af- gekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 7 December 1908. (get.)1? an HAR1NXMA thoe SLOOTEN- Sneek, den 12 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. In orde, mijnheer de assessor, ik zal voor alles zorgen De bode vertrok. Een kwartier later snelde asses sor Stultz in een vigelante naar het station. Welgemoed zat Rudolf Horwitz in den sneltrein en blies den rook van een echte Havanna behaaglijk voor zich uit. Hij was zeer prettig gestemd. Wat hinder de hem de historie, dat de kassier van zijn vader op den loop was gegaan Eerstens waren zij rijk en kon den zich, zoo noodig, over het verlies heen zetten, maar in de tweede plaats twijfelde hjj er ook niet aan of men zou den vluchtende spoedig genoeg in handen krijgen. In onzen tijd van telegraaf en telefoon is het op den loop gaan al een zeer ondankbaar werk. Plotseling kreeg Rudolf een kleur. Aan het station waar de trein even stilhield, stapten twee dames in zijn coupé, een bejaarde en een jonge. De laatste was allerliefst. Rudolf sloeg haar bescheiden, doch met bewonde ring gade. Tot een gesprek kwam het echter niet, zij zat met haar moeder in den anderen hoek. Maar een toeval kwam hem te hulp. De dames verlieten bij een groot station de coupé om in het restaurant een kop koffie te drinken. De trein stopte maar vijf minuten en de jonge man was met reden bevreesd dat de dames niet op tijd terug zouden zijn. Maar neen, daar waren zij reeds weer galant hield hij de coupédeur open ademloos stap ten ze in. O hemel, mama, riep nu de blondine verschrikt, ik heb mijn mof laten liggen Le jonge dame maakte aanstalten om den waggon nogmaals te verlaten. Haar moeder hield haar angstig terug. Nu sprong Rudolf op en met een haastigpardon van openbare middelen van vervoer. De heer Simons vond: ’t Gaat te ver en weer niet ver genoeg en deze heer wilde bij amendement een verbod om ontuchtige, of tot ruwheid of wreedheid prikkelende af- en uit beeldingen, op een van den openbaren weg zichtbare plaats ten toon te stellen De heer Simons vreesde vrijheidsbelemme- ring voor de kunst, en te weinig belemme ring der pornographic in étalages. De heer Loopuit schoot echt socialistisch uit z’n sloffen. Hij meende, dat de voorstel- lers-zelf niet eens gelooven in een gunstige werking der voorstellen op het zedelijkheids- gehalte. Terwijl de kapitalistische maatschap pij allerlei bedenkingen opwerpt tegen ingrij pen in persoonlijke rechten, w anneer het een verbetering der arbeidende klassen geldt, daar wil men nu maar ruwweg ingrijpen in indivi- duëele rechten. Als er uiterlijk op de straat maar niets te zien is, dan komt ’t er niet op aan, wat er verder gebeurt. Waarom zoekt men het kwaad niet op in z’n oorsprong: slechte arbeidersloonen, slecht onderwijs, alcoholisme, enz. Die oorza ken moet men wegruimen en dan zal men zien, dat de kapitalistische maatschappij, waarin al les alles »gekocht< wordt, de schuld draagt der onzedelijkheid. En toen ging ’t, van dik hout zaagje plan ken, tegen de kapitalistische maatschappij. De heer Loopuit verwachtte niets van poli- tie-verordeningen in deze materie. De taak der overheid op stoffelijk terrein is nog zoo groot en daarop dient nog zooveel ingehaald en ge daan, dat we niet aldus moeten betreden het zedelijk gebied, waar we slechts gebrekkig werk kunnen doen en in dezen de ware ontwik keling belemmeren. De heer De Man steunde ook uit medisch oogpunt het voorstel-De Vries. We moeten bij de kinderen alles zooveel mogelijk laten sluimeren tot lateren leeftijd. De sexueele ont wikkeling komt toch wel op haar tijd. Wethouder Van der Bergh is tegen collega’s voorstel. Spr, wil eerst ergerlijke woningtoe standen tegengaan en vreest, dat de kunst zal komen te lijden. Na nog heel wat over en weer gepraat, wordt eindelijk’t voorstel-De Vries, zooals we dat onder primo noteerden, met 29 tegen 9 stemmen aangenomen. Als nu ook nog de andere voorstellen-De Vries Dus jij gaat ook naar Berlijn? Ja, Arno. En alleen om je daar te vermaken Als je dat zoo noemen wilt, ja. Ik wil eens weer groote-stadslucht ademen in dit nest hier, word je werkelijk suf Daar kan ik inkomen Ik heb eigenlijk hetzelfde doel. Maar voor den vorm breng ik een bezoek aan mjjn oom. Ah, zoo, dan zouden we wel samen kunnen reizen? Wanneer vertrek je Over een paai dagen. Zoo lang kan ik niet wachten. Ik ga vanavond reeds met den nachtsneltrein. Gelukkige, ik heb morgen nog allerakelijkst veel op het kantoor te doen die fatale diefstal Ja, ja, leelijke historie! Doch bedaard maar, wij krijgen den kerel wel. Hier ligt reeds zijn signale ment. Wjj treffen elkaar in elk geval. Waar logeer je? Hotel Kronberg, Fransche straat. Zal ik je een uitnoodiging zenden voor een bal bij mijn oom? Dank je Daar zijn mooie dochters voortreffelijk gezelschap buitengewoon aardige oude heer Dank je werkelijk. Ik zou gaarne vrij blijven. Ik smacht naar vrijheid, van de gezellige kringen heb ik hier zooveel geprofiteerd, dat ik er genoeg van heb. Zooals je wilt, Rudolf. Wat heb je daar stad, in de Beurs. Maar gelukkig, er zijn er nog genoeg, die geven kunnen en die geven willen. Intusschen is ook onze gemeenteraad druk aan 't vergaderen. Och, in een groote stad, die bovendien zulke groote bedrijven naar zich toe trekt, waar de vroede mannen vroeger niets mee te maken hadden, is voor den Raad en ’t meest nog voor Burgemeester en Wethou ders zoo veel te beredderen. Gasfabrieken, Electrische centrale, Gemeentetram, Stoomboo- ten en -ponten, eigen Werkplaatsen voor eigen gereedschappen en de gemeente-reinigings- dienst, Abattoir, en nog meer, hebben zich ge voegd bij alles, wat reeds van ouds gemeente zaken waren, als Onderwijs, straten, kaden, bruggen, politie, brandweer, en zoo voort. En wie zal kunnen zeggen, wat er in den loop der tijden nog bij zal komen? Gemeente-assuran- tiën zullen zich misschien voegen bij gemeen- te-pensioenen; de gezondheidsdienst, woning toezicht, parken of te wel stadslongen; toezicht op melkvoorziening, op andere levensmiddelen. Doch in de laatste raadszittingen ging ’t voor namelijk over heel andere zaken. Eerst zag de heer Ketelaar zijn pogingen, om voor de onderwijzeressen nieuwe periodie ke verhoogingen te verkrijgen, falen; 20 tegen, 18 vóór zijn plannen. Des heeren Ketelaar’s tweede amendement tot periodieke verhooging voor de gymnastiek- onderwijzers van na tien jaren f 52,50 per wekelijksch lesuur, werd aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Daarna werden alle nieuwe verordeningen omtrent salarissen voor onderwijzers in massa goedgekeurd met 23 tegen 15 stemmen. De tegenstemmers motiveerden hun afkeurend oordeel met te zeggen, dat de nieuwe verhoo gingen veel verder gingen dan de hoogere rijksbijdragen van ’t wetje-Rink. En toen kwam de hoofdschotel, waarvan men reeds eventjes geproefd had, de verdere behan deling der wijziging van de politie-verorde ning en wel het eerste voorstel van den anti revol. wethouder, uw oud-Kamerlid De Vries, inzake den vuilhandel. Primo: Het is verboden afbeeldingen, tee- keningen of geschriften, die geschikt zijn om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, ten toon te stellen op zulk een plaats, dat zij van den openbaren weg zichtbaar zijn, of op voor het publiek toegankelijke plaatsen ten dienste onder was een gave van duizend gld. en ver scheidene giften van meerdere honderden gul dens. Bovendien is aan de heeren S. P. van Eeghen, jhr. W. G. Dedel, C. L. M. Lambrecht- sen van Ritthem, Ed. Lehmann, H. C. Reh- bock en M. P. Voute, ten behoeve van de stichting van het sportpark een bedrag f 66.000 toegezegd. Na het opmaken der eerste lijst drong de penningmeester op veel meerder steun aan. Waar de werkloozen zich bij duizenden aan melden (ons lijstje van verleden week is na tuurlijk reeds heel wat gegroeid), moeten de giften bij vele tienduizenden, ja liefst bij ton nen gouds te noteeren zijn. Gelukkig, na de eerste lijst is reeds weer heel wat bijge komen. Hoewel ’t van de groote giften grootendeels moet komen, zullen de kleinere toch veel moe - ten aanvullen. Natuurlijk, als er één groote heer is, die een paar duizend gulden geeft, dan telt dat meer dan lange lijsten vol met guldens, halve guldensen kwartjes, maar >’t penningske der weduwec doet zoo goed, al helpt ’t niet zoo veel in ’t optellen. Het zal zeker wel weer zoo gaan als den vorigen winter, toen honder den bij honderden werklieden in vasten dienst een bedrag van hun weekloon afzonderden voor den minder bevoorrechten broeder. En wanneer men dan leest: ’t Personeel der fa briek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel, of arbeiders Werf Goekoop, of Rijkswerf, Wes ter Suikerraffinaderij, enz. enz., dan ziet men aardige bedragen van den kleinen man voor den kleinen man. Wanneer we hooren beweren, dat ’t niet mogelijk moest zijn, dat iemand in een be schaafd land om brood voor vrouw en kinderen en voor zich zelven, om verwarming en Wee ding moet bedelen, dan geven we toe, dat 't zeer wenschelijk zou zijn als dit niet noodig was (niet gesproken van de menschen, die van eigen schuld kunnen spreken!) maar juist van de menschen, die daar ’t hardst oVer schetteren, komt de dadelijke hulp niet en die is er dan toch maar noodig, zoolang als vaste remedie »het duizendjarig rijk< van algemeen geluk nog niet is aangebroken. Dat er niet zooveel gegeven kan worden als in tijden van voorspoed, ieder weet het; ook ieder, die mr. Paap’s »De Doodsklok van 1907< gelezen heeft. Er is zeer veel rijkdom verdwe nen, voornamelijk in ’t grootste speelhuis der R COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1