ft NIEUWS- El lIlTERTEifflEBLAy WoensdaglSlJanuari 1909. 64e Jaargang. No.14. @e ontbrekende schakel. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. waar, Voor Huis en Hof. r Maar nu in Italië, neen, dat zijn: ten. die de be- Hij: Ik zou wel eens willeu weten, waarom Jan sen zijn automobiel naar zijn vrouw genoemd heeft. Zij: Ik zou denken, omdat hij die oók niet bestu ren kan! verkiest te nemen. Men moet niet vergeten, dat we aan de overzijde van het IJ ook nog heel wat grond hebben liggen, die langzamer hand eens productief dient te worden. Inmiddels zijn nog andere wijzen van werk verschaffing in onderzoek, waaromtrent geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan, zoolang de onderhandelingen nog hangende zijn. Het is intusschen te hopen, dat de commis sie zoo goed mogelijk er in slaagt, ’t doel der werkverschaffing zoo practisch en nuttig moge lijk te doen zijn en we willen hopen, dat de extra-werkverschaffingen der laatste twee jaren niet in een chronische ziekte der hoofdstad zullen veranderen. lossing. Hij had z’n betrekking op het kantoor opge zegd, daar hij de blikken van verdenking, waarmee hij telkens werd aangekeken, onduldbaar vond. Bob Arnold en Jack hadden op den meest vriend- schappelijken voet met elkaar omgegaan en de laatste had ’n zeer onaangenamen schok gekregen toen Bob hem op straat passeerde haast zonder een kort knikje. Hij vroeg zich af of Alicia soms door haar broer beïn vloed zou zijn. Wat, als zij ook eens geloofde dat hij een dief was De gedachte alleen vervulde hem met vrees en twee dagen waren verloopen zonder dat hij haar had bezocht. Hij besloot het vonnis niet langer te verdagen hij wilde zijn lot weten. Met ’n pijnlijke gewaarwording bemerkte Morton dat Alicia hem niet als gewoonlijk in de vestibule tege moet kwam. De meid zei hem dat ze in de salon was en met ’n wanhopige poging om kalm te blijven, ging hij er binnen. Alicia ontving hem staande, haar hand achter zich op de leuning van een stoel, om zich steun te geven. Ze zag erg bleek en Jack verbeeldde zich dat ze nem erg koel aankeek. Geen van twee probeerde ’n begroeting; als ’n crisis nabij is, worden zulke formaliteiten verge ten. Alicia stond onbewegelijk en een enkele blik van Morton op haar gaf hem de wetenschap dat ze hem veroordeeld had. Al de trots in z’n binnenste kwam in opstand ze had hem gevonnisd zonder hem te hooren. Je ontvangst is zoo zoo vreemd, Alicia, ’k Meen dat ik het recht heb daar een verklaring van te vragen. Alicia aarzelde een oogenblik, greep de leuning ste viger vast, doch keek hem vast in ’t gezicht toen ze antwoordde Ik heb alles gehoord. Wil je me een verklaring geven Kan je de verdenking loochenen ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/. cent. Groote letters naar plaatsruimte. (Slot). Twee dagen waren verloopen sedert den diefstal en Alicia had Jack nog niet gezien. Waarom had hij toegelaten dat ze het eerste bericht van haar neef moest hooren Was hij bang om haar te zien? Was hij schuldig? Al die gedachten schoten haar door het hoofd, weer stampte ze ongeduldig met den voet. O, ik word nog gek, gekriep ze uit. Komt Bob vanavond dan nooit Toen haar broer ten laatste kwam, vertelde ze hem Travers’ ’•erhaal over. O, Bob, ’t kan niet waar zijn. Er moet een vergissing in ’t spel wezen. Heb jij niets gehoord? M’n arme Alie, zei Bob vriendelijk, ik vrees dat het waar is. Lang heb ik geweigerd het te gelooven maar het doosje En hij kan er niets op zeggen verzekert alleen dat hij onschuldig is. En dan, waarom heeft hij je niet opgezocht De slag was hard op Jack Morton neergekomen en de twee verstreken dagen waren de ellendigste dagen van zjjn leven geweest. Gewend om het hoofd rechtop te dragen en met achting behandeld te worden, voelde hij zijn pos'tie zwaar, ’t Was waar, hij was onschul dig, en behcefde niet te vreezen om iemand in ’t ge zicht te zien, maar hoe ’t te bewijzen Hoe kon hij die smet van z’n naam werpen zonder Alicia oneer te brengen? Twee nachten had dit probleem hem den slaap ontroofd en nog was hij niets dichter bij de op- Vruchtboomen worden in den regel veel te dicht op elkander geplaatst: hoe meer boomen, hoe meer vruch ten, denkt men. Dit moge, bij goede verzorging, in de eerste jaren, als de boomen beginnen te dragen, al waar zijn, later is het tegendeel het geval; de boomen benemen elkaar plaats, voedsel, lucht en lichten vele gaan kwijnen. Men neme daarom den gewenschten afstand bij het planten in acht en vuile de eerste jaren de tusschenruimten aan door onderplanting van aard beien, bessen- en frambozenstruiken. Die afstand is voor snoeren 2 Meter, voor piramiden 4—6 M., voor hoogstampruimen en kwetsen 6 M., voor kerseboomen 8 M., voor appel- en pereboomen 8—12 M., naar de kroon meer spits of breed is. Goudvisschen in een kom zijn een aardig gezicht, maar hun levensduur is vaak zoo kort. De schuld ligt aan de verzorging, meestal aan verseerd voedsel. Men behoeft volstrekt niet zijn toevlucht te nemen tot een of ander voedermengsel, door handelaren aangeboden, hoewel we dit niet ’•uilen afkeuren. Met fijngewre ven beschuit, en, ter afwisseling wat gedroogde fijn gewreven miereneieren, kan men de diertjes lang in ’t leven en gezond houden. Men vermijde voedsel, dat het water vuil maakt, zooals ouwel en sommige witte- broodsoorten Die een tuin heeft en tevens hoenders houdt, kan den hoendermest zeer tot zijn voordeel gebruiken. Hij strooie dan zand of turtstrooisel in het hok en hale den mest geregeld om de 14 dagen uit. Dit is ook noodig om het hok frisch en de dieren vrij van onge dierte te houden. Deze mest kan bij aardbeien, fram bozen en andere heesters uitnemende diensten bewij zen. Ook met verdunden hoendermest, niet te versch en te sterk, kan men een overvloed van malsche groen ten en sappige vruchten kweeken. 3 dagen tijds aan onze Beurs alleen reeds ruim zestig duizend gld. verzameld was, terwijl een bankiersfirma daarvan dadelijk 100,000 lire naar ’t centraal-comité te Rome afzond. De vraag is natuurlijk reeds geopperd: Heb ben de werkloozen in onze stad ook schade van die inzameling voor Zuid-Italië? Het ant woord zou gemakkelijk op deze wijze te geven Waar ’t een zit, kan ’t andere niet zit- Wat naar Italië gaat, komt niet in han den van onze arme werklieden. Maar dat antwoord lijkt waar, omdat ’t zoo eenvoudig er uitziet en toch ’t is niet waar. Als men de lijsten nagaat, en eenigszins bekend is met firma’s en namen, dan merkt men op, dat 'dezelfde royale gevers zoowel op de lijsten voor de werkloozen als op die voor Italië voorkomen. Och, onze stad is wel veel armer geworden door ’t gevaarlijk spelen met Amerikaantjes, maar er zijn hier nog genoeg rijke menschen over en vele kapitalen groeien voortdurend door rijke divi denden van Indische ondernemingen: vooral tabak en petroleum helpen nog al iets mee. In de werkverschaffing en ’t uitdeelen der ingekomen gelden gaat natuurlijk niet alles van een leien dakje. Vooreerst zijn er vereenigingen, die boos zijn, omdat zij, als met de toestanden van de werklieden het best op de hoogte en dus als aangewezen om bij de regeling der uitkeerin- gen mede-zeggingschap te hebben, omdat juist zij uitgesloten werden door de commissie. Ieder begrijpt, dat de politieke denkwijze dier miskenden wel eens de oorzaak kon zijn. Doch ook met de vraag. »Wat werk moe ten we verschaffen?» ging ’t niet zoo vlot. Na eenige vruchtelooze pogingen is ’t der commissie voor de werkloozen gelukt een werkverschaffing te organiseeren. Zooals ik u reeds eerder schreef, bestond het oorspronkelijke plan in: Het maken van een sportpark aan 't einde van den Koninginne weg, dicht bij de sociëteit »de houten lepel», ook wel genoemd cellulaire gevangenis. Een heel mooi plan. Daar in die buurt is nog heel wat ruimte en ’t zou zoo aardig aan sluiten bij den flinken aanleg van ’t Museum kwartier: met Ijsbaan en Vondelpark in de nabijheid. Maar ’t plan moest opgegeven worden, hoofdzakelijk wegens de offers, dat ’t van de j gemeente Amsterdam zou vorderen in verband Ik heb ’t gedaanIk heb ’t gedaan Maar, o wat heeft ’t me gekost Drie jaren waren voorbijgegaan en ze hadden vele veranderingen gebracht in Alicia Arnold. Ze zag er ouder uit; het lieve gelaat dat altijd nog al ernstig keek, droeg nu eene uitdrukking van melancholie en haar oogen stonden droef, behalve als ze eens glimlachte. Ze kon Jack Morton niet vergeten en hoewel ze er hard tegen worstelde, wist ze dat haar liefde voor hem sterker was dan ooit. Hij was weggegaan en het eerste jaar van zijn afwezigheid had ze ’t te druk gehad met het oppassen van haar vader in ’n hevige ziekte om er veel aan te denken. Na haar vaders dood was ze zelf zwaar ziek gewor den de lange lichamelijke en geestelijke overspanning was te veel voor haar geweest en de natuur, waarvan ze te veel had gevergd, wreekte zich. De dokters zei den dat ze niet probeerde beter te worden ze streed niet. Toen ze weer zoover hersteld was om den aange- knoopten draad van haar leven te vervolgen, was haar neef George Travers een grooten steun voor haar ge weest en ze zag zijn bezoeken met vreugde tegemoet tot hij haar ten huwelijk had gevraagd. Een heele poos had Alicia geweigerd naar hem te luisteren, maar Tra vers wanhoopte nooit. Hij was erg vriendelijk voor haar, ging kalm door met zijn attenties en hield zoo lang aan dat Alicia ten laatste toegaf. En binnen een paar weken zouden ze trouwen. Pein zend zat Alicia bij het vuur. Wat voelde ze zich kalm Hoe verschillend met wat ze zich altijd had voorge steld te zullen voelen als ze over haar huwelijk dacht. Een stukje steenkool viel afzonderlijk in ’t vuur en met ’t betrekkelijk gering aantal personen, wien werk zou kunnen worden verschaft. Daarna zijn andere plannen, zoowel uit den boezem der Commissie als uit dien der burge rij, in onderzoek genomen, die door verschil lende daaraan verbonden bezwaren minder goed uitvoerbaar bleken. Nu is besloten, deze week te beginnen met de ophooging van gronden aan de Kost- verloren vaart, welke ophooging juist daarom de meest geschikte wijze van werkverschaffing is, omdat zij niet mechanisch, door middel van door locomotieven bewogen zandtreinen kan geschieden, maar door middel van handkarren. Bij deze werkverschaffing kunnen ongeveer 200 mannen werk vinden. Naar den aard van het werk zijn de werkkrachten gezocht onder de werklooze grondwerkers, opperlieden en werklieden in aanverwante vakken. Het dagloon is gesteld op f 1,25 per dag, hoewel een hoogere belooning op grond van meer dere arbeidspraestatie niet uitgesloten is. Dit laatste is een treffende bepaling. We zullen niet gaarne beweren, dat menschen, die op deze wijze werk krijgen, zich moeten afbeu len. Maar ge weet het allen, er zit kaf on der het koren. Wanneer vroeger een 15-tal mannen gebruikt werden aan een heiblok, dan gebeurde ’t meer dan eens, dat de baas een dier vijftien wegzond met de bewering, dat de man hem te duur kon komen, omdat hij de touwen stuk trok. En zoo ziet men ’t vaak bij sneeuwopruimen, hoe sommigen zoo verbazend luieren, dat men zich er boos om moet maken. Doch genoeg, ge kent die soort zaken even goed als ik. Als dan ’t werk der ophooging aan Kostverloren vaart geëindigd is, hoopt commissie, dat de gemeente Amsterdam reid zal worden gevonden een deel der kosten terug te betalen, overeenkomende met ’t aan haar geleverde werk. Nu, dit laatste zal wel gelukken. Als ’t niet door de werkloozen gebeurde, zou denkelijk de gemeente nog eventjes wachten vóór zij deze gronden liet ophoogen, omdat er oogen blikke- lijk nog zoo geen behoefte aan nieuwen bouw grond is. Bovendien is er aan den buitenkant der Indische buurt en op meer plaatsen nog bouwgrond en, daar ’t met den aanwas onzer stad in de laatste jaren verre van schitterend gaat, doet de gemeente verstandiger met af te wachten, welke richting de nieuwe aanbouw Terwijl onze bladen opwekkingen bevatten tot steun voor de Amsterdamsche werkloozen, terwijl ‘die financiëele steun geregeld binnen komt en steeds aangroeit, al gaat dit aangroei en niet zoo vlug als den vorigen winter, is plotseling in een der schoonste deelen van ’t heerlijk Italië een ramp gekomen, waarbij de gedachten van heel de wereld met ontzetting stilstaan. Ook wij hebben in ons Oost-Indië een paar malen vreeselijke uitbarstingen be leefd. In’t jaar 1817 geschiedde de ontzet tende uitbarsting op ’t eiland Soembawa; een vulkaan, de Timbora, was zoo vreeselijk aan ’t werk, dat de asch zelfs tot in Zuid-Afrika neerviel. Een overste van ons leger op mid- den-Java trok ér met zijn manschappen met paarden en kanonnen op uit, meenende dat er in de buurt een opstand was uitgebroken en er reeds met kanonnen geschoten werd. En toch was die overste ongeveer even ver van de Timbora verwijderd als Amsterdam van Parijs. Men weet niet hoeveel menschen daarbij om kwamen, maar wel ontdekte men, dat de reus achtige vulkaan ongeveer 1600 meter in hoog te verminderd was. Ieder, die niet al te jong is, herinnert zich de ramp van Krakatau, in straat Soenda, waar bij de vloedgolf zoodanig de kust van Java teisterde, dat zeer velen te Anjer en andere plaatsjes omkwamen. Er werd toen nog een courant uitgegeven, waarin stukken geplaatst waren in meer dan twintig talen, Europeesche zoowel als Ooster- sche, alle de wereld opwekkende tot steun. Die ramp van Krakatau was ontzettend, en ook de uitbarstingen op Martinique, te San Fran cisco en elders waren verschrikkelijk, zoo schokkend als is haast eenig in geheel de wereldgeschie denis. Is ’t wonder, dat ook in- ons land gedacht werd aan ’t geven van hulp? En die gedach te uitte zich zoo spontaan, dat zich te Am sterdam en Rotterdam reeds comité’s vormden, terwijl men te ’s-Gravenhage bezig was een centraal comité voor ’t geheele land te vormen. Aan onze Beurs werd een edele wedstrijd in ’t geven gehouden. Een vijftal der groot ste zaken gingen voor met giften van f 5000 elk en er kwamen gaven van een paar duizend, van duizend en minder guldens elk, zoodat in Neen Ze zeggen dat dit van jou is, Jack. Is dat waar Ze liet hem ’t lucifersdoosje zien. Precies. Morton richtte zich op en fier zochten zijn oogen de hare. Hoewel ze hem schuldig meende, had Alicia adem loos, half nog hopend dat hij zou ontkennen, het ant woord gewacht. En kan je loochenen dat ’t in de lessenaar van meneer Riley is gevonden Neen, antwoordde Jack kort. Ze had geen ver trouwen in hem; zij, met de rest van de wereld, achtte hem schuldig. Een oogenblik voelde Alicia ’n lichte rilling maar met een flinke poging was ze zich weer meester. Hij zou tenminste niet zien dat ze leed. Dan moet alles tusschen ons uit zijn. Haar stem klonk koud en beefde niet toen ze het zei. Je bedoelt dat je me niet waardig beschouwt om je man te zijn. Mijn man moet geen smet op zijn eer hebben en de achting van zijn medemenschen bezitten voorbij de mijne bezit. Ze trok haar verlovingsring af, stak die hem toe en toen Jack hem aannam ontmoetten hun oogen elkaar. AliciaHij zei het half smeekend, half verwij tend; en als ze maar de minste ontroering had getoond, zou de slagboom der trots, welke tusschen hen stond, misschien nog wel zijn gevallen. Ze toonde er echter geen teeken van en een oogenblik later verliet Jack het huis zonder een enkel woord tot zijn verdediging te hebben gezegd. Toen de deur achter hem toeviel, wierp het meisje, dat hem had weggezonden, zich in een stoel en wrong haar handen van smart. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. IURANT. iw n es oismm. 1 T*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1