KIEDWS- Ba AIHERTEKTIEBLAD VOOR SREEK ES ORSTREKEA. V De Verdenking. 64e Jaargang. Woensdag 20 Januari 1609. No. 6. W.- Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton, Fx al Voor Huis en Hof. o —o— k i Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. len van een paarlsnoer voor minder misdadig dan het ste len van haar zoon’s hart. Hoe onbeschaamd, dat de dood arme dochter van een ouden zieken, gepensionneerden officier de genegenheid wist te verwerven van haar Koenraad, met wien zij geheel andere plannen had. Neen, daarvoor hadden haar man zaliger en zij zelf niet gewerkt en geploeterd, om nu zoo’n arm ding in het warme nest te zien Bij haar toornige overpeinzingen dacht mevrouw Rechling er volstrekt niet aan, dat zij eenmaal ook een dood-arm meisje was, de onbeschaafde, slecht onder wezen dochter van een handwerksman in een vergeten dorpje van Havelland. Het was reeds lang geleden, waarom zou zij daar nu nog aan denken Het was ook reeds lang geleden, dat zij de vrouw werd van den boer Rechling, die in het eerste jaar van hun trouwen in zijn weiland een put groef en de kleiaarde vond. In den beginne wilde zij van dien zwendelboel niets weten en duchtig had zij gekeven, toen haar man zijn kleine vermogen besteedde aan de oprichting eener pannen- fabriek. Hij had toen zelfs schulden gemaakt om klei- houdende landerijen te koopen, die destijds nog goed koop te krijgen waren. Gelukkig had haar man echter niet naar haar geluisterd. Hij was zijn eigen weg ge gaan, had flink gewerkt en haar opgewekt om zijn voorbeeld te volgen, en de uitkomst had hem geheel in het gelijk gesteld. Bij zijn dood liet hij een vermogen van verscheidene millioenen na. Zijn pannenfabriek was voorzien van de nieuwste machinerieën en kon aan andere dergelijke inrichtingen tot voorbeeld gesteld worden. Hij had daarbij een fraai woonhuis laten bouwen, waarbij men een schoon park vond,benevens bloemen- en moestuin en een grooten boomgaard. Ook had hij bij eenigen bloei ’t nieuwe maximum spoedig overschreden zijn. Men moet afmaken met de fabriek. Want gaarne verlangt de Amsterdamsche burger naar prijsverlaging van ’t gas en dat kan eerst als er voldoende gelegenheid is voor veel meer gasverbruik. Ieder begrijpt, dat het een met het ander in rechtstreeksch verband staat. Het is mooi, dat reeds in November de nieu we gashouder in gebruik kan worden genomen en misschien ware ’t wenschelijk, dat ’t reeds een maand vroeger kon. Want de laatste da gen van November behooren reeds tot de don kere dagen voor Kerstmis en tot de drukke dagen voor Sinterklaas. B. en Weth. stellen wederom voor een O. L. school, nl. no. 72, gelegen aan ’t ’s-Graven- hekje, dichtbij de brug in lijn 13 (Prins Hen drikkade) op te heffen en te veranderen in een school voor voorbereidend onderwijs. Kosten slechts 7000 gld. Er bleven in de school reeds 117 plaatsen onbezet. Wederom! Denk echter niet, dat dit duidt op minder bevolking, maar wel op ’t geregeld doorgaand feit, dat de binnenstad minder be volkt wordt om verschillende redenen (grooter winkels, meer kantoren, afgekeurde woningen, enz.) De bevolking trekt naar de nieuwe stad. 2). EERSTE HOOFDSTUK. Vervolg.) Louise lachte weer; zij was blijkbaar in haar schik dat ze nu kon uitkramen over alles, wat ze wist van de familie, waar Mina slechts sedert korten tijd in dienst was. »Niet allen; menigeen, die de eerste moei lijke jaren niet kon doorkomen, is daar te gronde ge gaan. Verscheidene pannenbakkerijen zijn nu reeds in de tweede of derde hand. Maar ook menig boertje is rijk geworden, en de rijkste van allen was de oude heer Rechling.* »Was hij maar een kleine boer »Ja, en de vrouw was de dochter van een schrijnwer ker; dat kun je nog wel aan haar bemerken*. »Maar Louise, je zult je dienst hier nog kwijt raken met zulke praat. Je neemt het nooit heel nauw, maar zooals je vandaag spreekt, heb ik je nog nooit hooren uitvaren*. »Zoo kwaadaardig als vandaag ben ik ook nog nooit geweest*, antwoordde de keukenmeid, «en jij en Hen drik bent ook niet op je gemak. Juffrouw Valentine het huis uit te jagen, dat is te erg »Nu, wees maar stil, Louise, ik geloof dat ze er op uitgegaan is om haar terug te halen*, klonk een man nenstem achter de meisjes, en in de openstaande keu kendeur verscheen Hendrik, de huisknecht, die onbe merkt nader getreden was. «Waar is ze heen vroegen de meisjes te gelijk. wijze heeren dus, die eerst met zooveel aan drang de noodzakelijkheid van een nieuwe gasfabriek bepleit hadden en daarbij op eenigen spoed aandrongen. Natuurlijk! Praatjes van sommigen, dat B. en W. zich deerlijk vergist hadden. Vergissing was er echter niet. Uit de zoo- even genoemde getallen is dat vrij duidelijk. Was 1908 geen malaisèjaar geweest, dan had den we nu heusch al met de handen in ’t haar gezeten. Doch B. en W. hielden zich kalm. Ze had den heusch al meer dan voldoende bewezen, nog wel in een voortgaanden bloei van Am sterdam te gelooven en niet mee te doen met den Amsterdamschen berichtgever der N. Rot- terd. Courant, anders lang niet de eerste de beste, die ’t aan de glorie van de Rottestad meende verschuldigd te zijn, in ’t voornaamste daar verschijnend blad de decadence van onze zoo lang beroemde stad te prediken. B. en W. toonen steeds te gelooven in onze toekomst, zooals blijkt uit de verschillende verbeteringen en verfraaiingen, die worden aangebracht, uit de ver strekkende asphalt-plannen, uit de Damplannen en nog uit zooveel andere zaken. Maar daarom mogen zij, in de toekomst schouwende, den toestand van ’t heden niet vergeten. En daarom moest er verleden jaar gedacht worden aan de geraamde elf ton tekort. En daarom werd er ook gemeend, dat de Zuidergasfabriek iets minder haastig kon ge bouwd worden. Doch was in 1908 ’t gasverbruik niet toe genomen wegens de slechte tijdsomstandighe den, op een slechten zou wel weereen beteren tijd volgen en, als we een jaartje verder zijn, zul len B. en Weth. wel gelijk blijken te hebben. Thans is men bezig op de nieuwe terreinen een haven met walbeschoeiing aan den Am stel te maken en met den bouw van een re- gulateursgebouw, een opzichterswoning en een gashouder. Men verwacht tegen November met deze werken gereed te zijn. De nieuwe gashouder zal 70.000 kub. meters gas kunnen bevatten. De inhoud der geza menlijke gashouders zal dus van 294 duizend tot 364 duizend meters stijgen; dus met bijna 25 percent. Dank zij deze meerdere capaciteit zal men voorloopig in de behoeften kunnen voorzien. Doch ook slechts voorloo pig. Waar toch reeds in 1907 een dagmaxi- mum van 349 duizend meter bereikt werd, zal ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. «Zooals ik zeinaar Wilmersdorf*. «Naar luitenant Zier «Ja, ik heb mevrouw duidelijk het adres hooren op geven. Hoeveel haast ze ook had, kon zij toch niet nalaten met den koetsier te onderhandelen en af te spreken, dat hij op haar moest wachten om haar weer naar huis te rijden, maar dan mocht hij den tijd van het wachten niet in rekening brengen*. «Zij kan het zonder juffrouw Valentine niet uithou den*, zei Mina; «denk je, dat ze mee zal komen «Ik geloof het niet*, antwoordde Louise. «Nu, als mevrouw haar toestemming geeft*, meende Hendrik. Thans barstte Louise in luid gelach uit. «Aan zulke dingen behoef je niet te denken,ik ken mevrouw beter, zoo gemakkelijk geeft zij niet toe*. «En ik ken onzen jongen heer, ik was zijn oppasser, toen hij nog bij de kurassiers te Brandenburg diende,* riep Hendrik; «die laat ook niet los*. «Dat moet hij ook niet, dat zal hij niet, bevestigde de keukenmeid; maar bij zijn moeder krijgt hij het er niet zoo gemakkelijk door*. «Oho, hij is zijn eigen meester, hij heeft een flinke fabriek en is luitenant van de reserve. Hij heeft van niemand bevelen te ontvangen dan van onzen keizer*. «Nu, die zal het hem niet verbieden*, antwoordde Louise. «Jij hebt zeker geen ouders meer, Hendrik «Neen, ik was nog een kleine jongen, toen die ge storven zijn*, zei Hendrik en keek daarbij de keuken meid verwonderd aan. «Juist, anders zou je weten dat vaders of moeders wil nog altijd gewicht in de schaal werpt, al is die wil ook soms verkeerd*. «En daareven heb je gezegd, dat de jongeheer niet moet loslaten*, merkte Mina op, die den plotselingen Al eens eerder meen ik gesproken te heb ben van onze gasfabrieken. Reeds lange ja ren werken de Ooster- en de Westergasfabriek. Wanneer ge met den trein gaat van ’t Cen traalstation naar Utrecht, met de SS., dan ziet ge de reuzenketel der Oosterfabriek aan de linker zijde. eventjes voor de trein stilhoudt aan Weesperpoort; gaat ge met de H. S. M. naar Hilversum, dan vindt ge dien baas rechts. En ieder, die wel eens per trein of per electrische tram naar Haarlem gegaan is, moet de Wes- terfabriek gezien hebben, tusschen de spoorlijn en de vaart, jaist ongeveer waar de huizen reeksen van de hoofdstad eindigen. Die beide reuzen kunnen heel wat gas bevatten, samen 294 duizend meter, en dat is nog al zoo iets. Gaat maar eens na, hoeveel bij u te Sneek de toch nog nieuwe fabriek in haar gashouder kan bevatten. Reeds jaren is men echter bedacht op meer dere capaciteit der stedelijke fabrieken, wat ook geen wonder is. Meende men eerst, toen de electrische centrale heel wat vervanging van gas- door electrisch licht beloofde, dat er niet zoo spoedig gebrek aan capaciteit zou komen, weldra zou men van het tegendeel overtuigd worden. Want och, ’t gaat met ’t lichtver- bruik veel harder vooruit dan met de bevol king. Deze laatste maakte in de laatste jaren nu juist geen schitterende avance, maar èn de gemeente-zelf (vooral voor een betere straat verlichting), èn de particulieren willen meer licht. En van de met elkaar concurreerende winkeliers kan men natuurlijk alleen verwach ten, dat zij, voor wier zaken een zee van licht de grootste attractie is, menschen zijn daar in net als de vliegen, èn gemeente èn par ticulieren nog gaan overtroeven. Anders toch is ’t voor de steeds meer verwende oogen geen aantrekking meer. Zoo geschiedde het, dat reeds in 1907 het hoogste gebruik per etmaal (op één dag na tuurlijk; niet gemiddeld per dag in ’t heele jaar,) tot 349 duizend meter steeg. In ’t laatst van 1907 werd de oeconomische depressie merkbaar, die vooral in de eerste helft van ’t vorige jaar haar hoogtepunt be reikte. Klaagde men reeds in den zomer van 1906 geducht over slapte in de gewone be drijven, in 1907 werd dit, ofschoon ’t jaar even als in 1906 in sommige opzichten best was, Uien worden te weinig gebruikt, in elk gezin dienen zij wekelijks één of meermalen op het menu voor te komen. Niet alleen dat zij den smaak van een gerecht verhoogen, maar zij zijn ook bevorderlijk aan de spijs vertering. Goed gekookte of gebraden uien werken gunstig bij ernstige verkoudheid en heeschheid, men ete er gerust flink van. Rauwe uien, liefste jonge, drijven bij kinderen de wormen af, men kan de uien dan een nacht in water laten aftrekken en het sap ’s morgens doen gebruiken. Bij steken van bijen en wespen verzacht het sap de pijn, terwijl dit, vermengd met azijn, opgesnoven, neusbloedingen stuit. Daartegen wordt ook wel een doorgesneden ui in den nek gelegd. Sommigen beweren, dat een stukje ui, op het tand- vleesch gelegd, kiespijn bezweert. Dit alles te zamen is zeker voldoende om zorg te dragen, dat men steeds uien in huis heeft. Waardeer wie stemming maakt ten goede, door de macht van het woord of de gave van de pen, maar breng het eeresaluut aan wie dat doet door eigen voorbeeld. De gebreken van anderen zijn gemakkelijk na te speuren, maar die van ons zelf zjjn moeilijk te vinden. ommekeer in Louise’s stemming niet recht wist te verklaren. «Dat zeg ik nog, daar blijf ik bij», riep Louise, «maar mijnheer Koenraad is een braaf net mensch, al heeft hij soms oneenigheid met zijn moeder. Hij zal zeker alles beproeven om haar in de minne tot toegeven te bewe gen, maar als het niet anders kan Zij liet aan Mina en Hendrik over de laatste woorden er bij te doen en Hendrik vulde haar aan door te zeggen «dan gebruikt hij geweld*. Terwijl haar dienstboden zoo onbarmhartig, maar niet zonder reden over haar spraken, reed mevrouw Rechling naar Wilmersdorf, met geheel andere bedoe lingen, dan Louise en Mina vermoedden. Bij mevrouw Rechling was echter de toorn geduren de den rit geheel verdwenen; zij gevoelde nu duivel achtige vreugde en was zeer voldaan. Ha, had Valen tine haar niet menigmaal beschaamd gemaakt en hare betere inzichten en manieren laten gelden Had ze het zelfs niet gewaagd, de oogen op te slaan naar haar eenigen zoon, den fabrikant en reserve-luitenant Koenraad Rechling En nu was ze een gemeene die vegge geworden Ha, ze had het geld lief; maar voor geen geld ter wereld had ze het genoegen willen mis sen, dat deze ontdekking haar verschafte. Met haar beperkt verstand dacht ze er niet aan, dat de zaak anders gelegen kon zijn; het kwam niet bij haar op te bedenken, hoe dom Valentine zou gehandeld hebben, aangezien de verdenking in de eerste plaats op haar moest vallen en zij haar geheele toekomst zou vernie tigd hebben. Mevrouw Rechling had echter niet ge leerd zoo te redeneeren. Het halssnoer van paarlen was weg, Valentine alleen had den sleutel gehad, dus, die moest het weggenomen hebben. Misschien rekende mevrouw Rechling echter het ste- zijn eenigen zoon eene voortreffelijke opvoeding laten niet veel beter en in 1908 ge weet er al les van. En de winkelier zelfs begon te den ken aan spaarzaam gasverbruik, terwijl de ge wone burgers natuurlijk zeer spaarzaam moes ten en veel zuiniger dan de winkeliers konden zijn. Als ’t achteruitgaat, moeten maag en binnenhuis het ’t eerst ontgelden; voor ’t oog der wereld moet ’t andere zooveel mogelijk ge lijk blijven. Dus 't culminatiepunt van 1907 werd niet bereikt, nog minder overtroffen. Maar ge begrijpt, dat reeds vóór 1907 aan de reusachtig stijgende behoefte gedacht werd. Een stad als Amsterdam kan toch niet «neen- verkoopen*, zooals ze dit bij u noemen. De Zuidergasfabriek leefde dus reeds lang in de hoofden der stedelijke regeering en de plannen begonnen reeds in 1906 in uitvoering te komen. De uitvoering! Nog lang is ze niet afgeloo- pen! Staking? Geen kwestie van. Ge begrijpt dus, dat ’t een heel werk moet zijn. Nu, ge begrijpt, dat de nieuwe fabriek ook op nieuwen grond komt te staan. En waar in onze stad de oude grond, midden in ’t oudste bebouwde gedeelte nog heel geen stevigheid biedt, ja totaal niets op grond gelijkt, zoodat men er heien moet als in een moeras, kunt ge nagaan, hoe nieuwe grond er uit kan zien. Ge reisdet zoopas even met me van ’t Cen traalstation naar Weesperpoort, om de Oos- terfabriek te kunnen zien. Och toe, blijf nog even in de coupé zitten; we gaan nog verder. Reedt ge zoo pas vooruit, nu gaat ge achter uit, omdat ’t van Weesperpoort eerst een eind terug gaat. Spoedig wordt ge echter uit ’t railscomplex gewaar, dat we zuidelijk afhou den langs de achterzijde der huizen van Weesperzijde. Ge gaat langs de Deli- en Ko ninklijke brouwerij, langs Korff’s en Blooker’s cacaofabrieken, ziet over den Amstel de groo te watertoren en bemerkt aan dezelfde zijde een zeer lang opgehoogd terrein. Voor twee jaren en verleden jaar zaagt ge er druk de zandtreinen rijden. Ge ziet ook, dat er aan 't einde der ophooging heel goed verbinding met de Staatsspoor is te verkrijgen, hetgeen voor aan- en afvoer van grondstoffen en pro ducten heel gewenscht is. Verleden jaar was er sprake van den voort gang van ’t werk een tijdlang te staken. Het ging uit van Burg, en Weth., van dezelfde 1 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1