SHOTS- El AIIVERTE5TIEBLA» KIOll S.XEEk EI MSTI1EEEJ. De Tweede Kamer- EEfl JVIOEDER. Zaterdag 22 Mei 1209. Feuilleton. Kantongerecht te Sneek. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. w Bij de bere- kost en in- je als armelui’s kind voor den dag hoeft te komen. En ze lette er op, dat haar kind het in voedsel en klee- ding niet minder had dan haar kameraadjes. Om Margareta te laten denken, dat ze zich niet op offerde, nam ze haar toevlucht tot allerlei directe en indirecte bedriegerijtjes. Ze bewoonde een kleine kamer in een somber huis. Ze wilde niet, dat haar dochter haar kwam opzoeken, maar schreef en sprak over haar omgeving alsof die bijna weelderig was. Zelfs voor de andere kostgangers in het huis hield ze de bronnen van hare inkomsten verborgen. De brieven aan bare dochter waren opgewekt, somtijds vroolijk, nooit droe vig of gedrukt. Ze beschreef haar succes als geheim secretaresse bij verscheidene dames, die werkelijk heel vriendelijk voor haar waren. Nooit een woord er over hoe ze soms werd afgesnauwd of met minachting be handeld, niets over haar zware dagen en nachten; een zeer geloofwaardige schildering van een prettig leven, nog te verkiezen boven weelde een leven van zui nigheid, doch niet van zorg. Tegen het einde van het eerste schooljaar harer dochter hoorde ze een der andere kostgangers aan het ontbijt een opschrift voorlezen uit de courant. Haar vork viel kletterend op haar bord neer. Zij, die zich heelemaal op een afstand had gehouden van de overi gen in het huis, stond zoo driftig van tafel op, dat haar stoel achterover viel. Ze snelde toe op dien man, die de courant vasthield en rukte hem die uit de hand. Waar waar riep ze, dat bericht omtrent de bank. Hij wees het aan. De bank, waarin al haar spaar penningen stonden, had hare betalingen gestaakt. Ze vloog de kamer uit, holde als een waanzinnige de straten door, tot ze aanbotste tegen de buitenste kringen van de woelende, vloekende menigte voor de bank, drong voetje voor voetje er midden door, tot ze verdeeld is. De schaar, die de landkaart in die districten verdeeld, heeft reeds eenigen invloed op de samenstelling der Tweede Kamer; in districten, die zoowat tusschen links en rechts balancee- ren, kan een andere groepeering der gemeen ten verplaatsing van de meerderheid van de eene naar de andere zijde geven. En al werkt die schaar zoo rechtvaardig mogelijk, dan toch brengt de loop der jaren onregelmatigheid. Hetgeen gemakkelijk te begrijpen is. Het is nu al heel wat jaren geleden, dat de districten gevormd zijn, zooals ze er thans uitzien, en in die jaren is de aanwas der bevolking in de verschillende deelen des lands zeer verschillend. Friesland bijv, is over ’t geheel zeer weinig toegenomen; sommige der Friesche districten zijn ongeveer gelijk gebleven in bevolking. Zoo zijn ook in andere deelen des rijks distric ten, vooral plattelandsdistricten, te vinden, die slechts een geringe bevolkingstoename aan- toonen. Stel daar eens tegenover een buitendistrict van Rotterdam, een Haagsch district, Enschede, Hilversum, Nijmegen, Gulpen, om zoo maar eenige te noemen, hoe sterk is daar de bevol king toegenomen. En als men let op ’t kiezersaantal, dan vindt men districten met 16000, ja meer dan 18000, en ook met nog geen 4000 kiezers. De Friezen hebben vooral niet te klagen over een te gering aantal leden, die zij naar de beide Kamers zenden. Terwijl de bevolking van Friesland hoogstens een zestiende deel van die des rijks bedraagt, zendt ons gewest 4 van de 50 Eerste Kamerleden. Onze provincie stuurt 4 van die leden, terwijl Overijsel met een bevolking, die 15.000 zielen grooter is, er slechts drie afvaardigt. Friesland (plus nog een klein stukje van andere gewesten, tot ’t district Weststellingwerf behoorende) zendt 8 leden naar de Tweede Kamer en de stad Rot terdam, met een veel grootere bevolking zendt er slechts vijf. Naar verhouding zou Rotter dam er 9 a 10 moeten afvaardigen. Over de partijen in de Tweede Kamer, die zich hoofdzakelijk in links en rechts groepee- ren, zullen we hier niet spreken; de aanstaande verkiezingstijd geeft aan bem, die ze niet mocht kennen, voldoende gelegenheid, zich dienaangaande te oriënteeren. Staat de Tweede Kamer, wat die verdeeling van links en rechts betreft, thans bijna op ’t Zij was lang en mager. Haar zwarte japon was verre van nieuw, maar toch zag zij er gedistingeerd mee uit. Haar gelaat was kalm, behalve de oogen, daarin vlamde een blik, zooals men dien ziet in de oogen van een hardlooper, die rent om den prijs. Op vier en-twintig jarigen leeftijd had het lot haar weggeslin gerd midden uit de weelde en bleef ze zitten als we duwe zonder fortuin, oogenschijnlijk zonder hulpmiddel en met een kind van zes jaren ten haren laste. Deze last echter noodzaakte haar het hoofd boven water te houden. Daar haar eenig vermogen nu bestond in haar mooie schrift en hare vaardigheid met de naald, had ze haar kind op school gedaan dicht bij Bournemouth en was zelf naar Londen gekomen om werk te zoeken brie ven te schrijven voor dames uit de groote wereld en te borduren voor costuumnaaisters. Met schrik zag ze reeds uit naar den tijd, dat Mar gareta meer noodig zou hebben dan hare moeder met mogelijkheid kon verdienen. Stuiver voor stuiver spaar de ze een sommetje op, dat op den tijd, dat Margareta op de school te Girton kwam, vier-en-twintig honderd gulden beliep. Dat zal wel genoeg zijn, sprak ze tot zichzelf, met wat ik zoo gaandeweg er bij verdien. Ze waarschuwde hare dochter vooral zuinig te zijn. We hebben het lang niet breed; je moet er voor zor gen zelf je kost te kunnen verdienen als je klaar bent- Doch tevens waarschuwde ze haar tegen overdreven zuinigheid. Onze middelen zijn niet zoo gering, dat vlak voor de aankondiging stond, die op de zware deu ren was aangeplakt. Het ergste was bewaarheid Verscheidene minuten bleef ze staan, toen ging ze heen met kalm gelaat en vasten tred. Met het ver leden had ze afgedaan, ze had geen tijd te verspillen met zuchten en handenwringen. Ik moet maar aan 't werk, zei ze, alsof ze al die jaren geluierd had, ik moet sparen, alsof ze tot nu toe verkwistend was geweest. Ze nam de minste kamer in het huis een vertrekje op de bovenste verdieping, vlak bij de vliering, waar de dienstboden sliepen. Ze wist verder nog wat te beknib belen op den wekelijkschen pension-prijs, door af te spreken, dat zij haar eigen kamer zou doen en maar twee maaltijden per dag gebruiken. Ze droeg nu aan houdend overschoenen om haar schoenen te sparen en zelfs in de grootste kou stelde ze het zonder vuur. Dikwijls zag een spionneerende dienstbode, als ze op den vroegen winterochtend even bleef staan op weg naar beneden, naar haar werk, als ze in bed opzat, bij het zwakke kaarslicht ingespannen bezig met borduren, terwijl haar adem in witte wolkjes uit haar mond kwam. Toch luidden al haar brieven alsof ze vol opgewekt heid waren geschreven. Ik denk dikwijls aan mijn klein meisje, dat nu zit te tobben over haar boeken, en hoop maar, dat ze zich niet overwerkt. Margareta deed haar examen en werd toegelaten tot een verderen cursus ter opleiding tot onderwijzeres, waardoor ze misschien of zelfs waarschijnlijk een goede betrekking zou kunnen krijgen. Doch bij het examen slaagde ze er niet in de beurs te verkrijgen, waardoor de kosten gedeeltelijk hadden kunnen worden betaald. Tob daar nu maar niet over, schreef haar moeder, we hebben eenvoudig een beetje zuiniger te wezen. In de maanden die daarop volgden, steeg het beknibbelen de rijwielen; de aanslag moet vóór of op 1 Maart voldaan zijn. Woningkiezers zijn zij, die van 1 Aug. van ’t voorafgaande jaar tot 31 Januari als hoof den van gezinnen of als alleenw.onende perso nen, krachtens huur hebben bewoond één of twee huizen of deelen van huizen (achtereen volgens en in dezelfde gemeente), waarvan de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, welke voor iedere gemeente afzonderlijk vastgesteld is (minimum f 0,80 tot f 2,50). Ook zij, die krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, in hetzelfde tijdsverloop een vaartuig van ten minste 24 M3 inhoud of 24.000 KG. laadvermo gen bewoond hebben. Loonkiezers zijn zij, die gedurende de laatst- verloopen 13 maanden vóór 1 Febr. achtereenvol gens in niet meer dan twee dienstbetrekkin gen of als inwonend zoon in het bedrijf der ouders werkzaam zijn en als zoodanig een jaar- lijksch inkomen hebben genoten, minstens zoo groot als voor elke gemeente afzonderlijk be paald is (van f 275 tot f 550). kening van het inkomen worden woning in aanmerking genomen (variëerende volgens de tabel van f 175 tot f350.) Ook kan een verleend pensioen in rekening ge bracht worden. Slot volgt. Zitting van Woensdag 19 Mei 1909. Vonnissen. 1 O d H, 17 jr, varensgezel gedom te Irnsum, in de gem Rauwerderhem op straat schreeuwen, boete f 3 subs 7 dgn tuchtschoolstraf. 2 N P, 32 jr, sjouwerman te Sneek, waarbij het von nis dd. 15 Juli 1908, waartegen verzet, is bekrachtigd, dronkenschap 10e herhaling, 7 dgn hechtenis en 9 mud Rijkswerkiu richting. 3 M B, 37 jr, arbeider te Sneek, overtr Leerplicht wet, boete f 0,50 subs 1 dag. 4 T J, 18 jr, steenhouwersknecht te Irnsum, straat schenderij, boete f 3 subs 2 dgn. 5 D D, 18 jr, timmerknecht te Irnsum, idem alsv. 6 lo W S, 18 jr. schippersknecht, 2> H d J, 15 jr, timmerknecht, beiden te Heeg, straatschenderij 2 ml gepleegd, sub lo 2 boegen elk van f 5 subs 2 dzn voor elke boete, sub 2o lo teruggave aan de ouders bevolen zonder toepassing van eenige straf, 2o voorwaardelijk tot 14 dgn tuchtschoolstiaf met een proeftijd van 1 jaar. 7 lo O K, 20 jr, A J K, 19 jr. sigarenmakers te Sneek, burengerucht, ieder boete f3 subs 2 dgn. 8 lo L Z, 19 jr, timmerknecht te üitwellingerga, 2o P M, 18 jr, te Boornzwaag, 3o S H, 17 jr, te Uit- wellingerga, 4o T Z, van boerenbedrijf te üitwel- doode punt (51 links en 49 rechts), de Eer ste Kamer is overwegend rechts, nadat ze lange jaren links geweest is. Daar de leden van onzen Senaat door de Provinciale Staten gekozen worden, brengt een verandering der meerderheid in een der Provinciale Staten soms belangrijke verandering in de Eerste Kamer. Toen bijv, in 1901 de Prov. Staten van Zuid-Holland voor het eerst een rechtsche meerderheid kregen, beteekende dit, dat een vijfde deel der Eerste Kamer rechts in plaats van links werd, hetgeen dus bij het stemmen een verschil van 20 maakt. De rechtsche meerderheid der Senaat wordt gevormd door: Zuid-Holland 10, Noord-Brabant 6, Gelderland 6, Overijsel 3, Limburg 3, Utrecht 2 en Zee land 2, samen 32 leden. Daarvan zijn 18 Roomsch-Katholiek, nl. Noord-Brabant 6, Lim burg 3, Zuid-Hollatid 4, Gelderland 3, Over ijsel en Utrecht ieder 1. De linksche minderheid bestaat uitNoord Holland 9, Friesland 4, Groningen 3 en Drente 2, samen 18 leden. Voor de Eerste Kamer is dus ’t Noorden en Noordwesten links getint. Voor de Tweede Kamer vertoont een kleu ring der landkaart naar den stand der par tijen nog al een bont mengelmoes, met alleen voor ’t geheele Zuidoosten een R-Kath. kleur. Laten we afwachten, welke veranderingen de Juni verkiezingen daarin brengen zullen. Het zal ook haast niet noodig zijn, hier in ’t kort uiteen te zetten, wie kiezer zijn voor de Tweede Kamer. Nog niet lang geleden vermeldde de officiëele advertentie in dit blad duidelijk, wie recht hadden kiezer te zijn. Laten we opmerken, dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer rechtstreeksch en geheim zijn. Een kiezer moet 25 jaren oud en van ’t mannelijk geslacht zijn. Dan kan men de kiezers verdeelen in census- of belastingkiezers en andere, nl. woning-, loon-, spaar- en exa- menkiezers. De vier eerste groepen vertoonen dus ’t kenteeken van welstand, de laatste categorie dat van geschiktheid. Censuskiezers moeten in ’t laatst verloopen dienstjaar zijn aangeslagen in één of meer der rijksdirecte belastingen (grond-, personeele-, vermogens- en bedrijfsbelasting). De aanslag in de grondbelasting moet minstens een gulden aan hoofdsom en rijksopcenten bedragen. Die in de personeele belasting geldt niet voor en het zich ontzeggen van allerlei tót in het overdre vens en belachelijke dat is met de tragedies der armoede vaak het geval. Gierig, zeide men, en niet heelemaal goed bij haar verstand. Ten laatste dreef men openlijk den spot met haar. Maar ze scheen het niet te hoorenen hoorde het waarschijnlijk ook niet eens; had ze het gehoord, dan had ze zich er trouwens niet om bekommerd. Margareta’s laatste examen zou over drie maanden plaats hebben, toen op zekeren dag het armoedig per soontje in het zwart op straat ineenzakte, in een hoekje bij de stoep van een groot huis, dicht bij het park. Toen ze weer op kon staan, kroop ze voetje voor voetje vooit naar een armenkliniek, die ze daar in de buurt wist. Ze sloot zich aan bij de rij der wachtenden, achter een vuile, jonge vrouw, die een ziekelijk kindje met zware oogleden op den arm droeg. Wel, zei de jonge dokter kortaf, toen zij aan de beurt was, wat is er aan de hand Toen hij haar in het gelaat zag, mompelde hij een verontschuldiging en begon haar te ondervragen en te onderzoeken. U moet dadelijk naar het ziekenhuis, zeide hij toen, dat had weken geleden al moeten gebeuren. Neen, antwoordde ze, ik heb geen tijd om ziek te zijn. Doe maar voor me, wat u kunt. Maar u zult er op straat bij neervallen. Neen, dat zal niet gebeuren. Ze keek hem strak aan. Hij gaf toe en zij ging heen. Dag op dag leverde zij slag; dag op dag behaalde ze de overwinning of wist zich althans staande te houden. Haar brein, haar lichaam, haar stijve vingers, alles ge hoorzaamde aan haar ijzeren wil en volbracht zijn on gehoorde taak. lederen dag schreef ze een opgewek- ten brief aan het meisje, om bij haar den moed er in te houden voor het examen. Nu de tegenwoordige Tweede Kamer bet einde van hare vierjarige periode nadert en de algemeene verkiezingen voor de deur staan, willen we even een kort artikel wijden aan dit, ons voornaamste regeeringslichaam. In de landen met een constitutie, ’t zij monar chie of republiek, is het twee-kamerstelsel re gel en gewoonlijk bestaat de voornaamste dier twee uit volksafgevaardigden, die dus meer rechtstreeks met ’t volk in verbinding staan, terwijl de andere Kamer meer een voornaam, deftig, bedaard karakter draagt en dient om als mentor de gangen, daden en gestes van de andere Kamer te controleeren. Zelfs in 't bijna autocratisch bestuurde Rus land heeft men twee zulke regeeringslichamen. Natuurlijk is de samenstelling dier Kamers in de verschillende landen nog al verschillend en is ook tusschen de verhoudingen van de beide deelen der parlementen wel stel lig onderscheid op te merken. Een zeer aristocratische Eerste Kamer (het Hoogerhuis) vindt men bijv, in Engeland, waar edele lords par droit de naissance en zwaar- bezoldigde hooge geestelijken de leden zijn. In Duitschland wordt ’t controleerend huis Bondsraad genoemd en elke der Bondsstaten zendt een door de grondwet bepaald aantal le den. De Bondsraad vertegenwoordigt de af zonderlijke vorsten en staten, werkt dus ver- deelend, terwijl de Rijksdag het ééne, groote rijk voorstelt. In ons land heeft men door getrapte verkie zingen en door t eischen van speciale kenmer ken getracht aan de Eerste Kamer een deftiger kleur te geven. De kiezers kiezen in elke provincie de leden der Provinciale Staten en deze kiezen een door de grondwet voor elk gewest bepaald aantal Eerste Kamerleden, die aan zekere eischen van rijkdcm of geleerd heid moeten voldoen. Zoodoende kiijgt deze Kamer al van zelf een deftiger kleur dan de Tweede Kamer. Terwijl onze Eerste Kamer 50 leden telt, (Zuid-Holland 10, Noord-Holland 9, Gelderland 6, N. Brabant 6, Friesland 4, Overijsel 3, Gro ningen 3, Limburg 3, Utrecht 2, Zeeland 2 en Drente 2,) bestaat ons Lagerhuis uit 100 le den, waarvoor ’t geheele land, onafhankelijk van de provinciale grenzen, in 100 districten Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per postf 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2*/» cent. Groote letters naar plaatsruimte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1