MfflWS- ES AIIWIWIEBLID (ooi; SNEEK B «TIMEN. De Tweede garner. MEUBELTJES. 64e Jaargang. Zaterdag 29 Mei 1909. No. 43. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. uur; aan- door JOAN VAN CARVO. 5 stelling tusschen 9 en 4 40 kiezers. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. (Dit verbaal een gekozene zitter), 5e de vraagpunten te stemmingen aan ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Kende men vroeger meervoudige kiesdis tricten voor de Tweede Kamer (voor de Prov. Staten zijn ze nóg meervoudig), thans zijn er eigenlijk alleen enkelvoudige districten. Wel kiest Amsterdam 9, Rotterdam 5, den Haag 3 en Utrecht 2 kamerleden, maar daarvoor zijn die steden in evenveel aparte districten verdeeld, zoodat ieder kiezer slechts in één district op één Kamerlid stemt. De kieswet verdeelt het land in districten, zoodat een ministerie niet zoo maar eventjes een nieuwe indeeling kan decreteeren, hetgeen veel vóór zou hebben, maar ook tot voortdu rende partijdige besluiten aanleiding zou kun nen geven. Over vereenigde zitting der beide Kamers en ook vereenigde zitting in dubbelen getale zullen we hier niet spreken. Het is toch mooi op den dijk. De frissche zeelucht komt de wijdopenstaande vensterramen van het Land huis binnenstroomen. Den geheelen winter waren ze gesloten, omdat er toch niemand in woonde; maar nu Mei in het land gekomen is en de aanstaande bewoners er de zomer maanden zullen vertoeven, doet het zeewindje zijn best om de duffe winterlucht heelemaal te verdrijven. Anna Boermans, die naast haren vader op den melk wagen zit, kijkt even naar binnen en ziet er al prach tige meubels staan. Nog eens kijkt ze, maar ze ziet niet, dien ze zoekt. De wagen rijdt verder en onttrekt daardoor het inwendige van het groote huis aan Anna's oogen. Het kon zijn, dat Berend juist in den tuin bezig was. »Wat mooie meubels hebben die menschen, vader*, zegt Anna. »Ja, kind*, antwoordt de vader, >maar onze meubel tjes zjjn ook mooi Anna kijkt haren vader even aan. «Ja, vader; maar zoo deftig niet als die in het huis.* »Wil je wel gelooven, kind, als ik zoo ’s Zondag- middags na het eten met moeder en jou in ons gezel lig huisje zit en ik geniet van mjjn geluk, dat God mij De Tweede Kamerleden worden voor 4 jaar gekozen; een tusschentijdsche verkiezing geldt natuurlijk alleen voor de rest der 4-jarige periode. Trad vroeger telkens de helft der Kamerleden af (zooals het in België nog is), thans treedt de geheele Kamer om de 4 jaar af. Wordt de Kamer tusschentijds ontbonden, dan begint voor de volgende nieuwe Kamer ook een nieuwe geheele 4-jarige periode. Elk lid der Tweede Kamer krijgt eens per jaar (dat van Sept, tot Sept, gerekend wordt) een door de wet naar de afstanden, heen en terug, bepaalde vergoeding der reiskosten. En dan krijgt elk dier leden per jaar een schade loosstelling van f 2000 (in Frankrijk 15.000 francs); doch ministers-Kamerleden en zij, die gedurende de geheele jaarlijksche zitting, dus van September tot September, absent bleven, ontvangen die schadeloosstelling niet. We zeiden boven, dat het proces-verbaal eigenlijk «de geloofsbrieven* vormt. Doch de gekozene moet ook z’n geboorte-akte en een verklaring, welke openbare betrekkingen hij bekleedt, bij het bureau der Kamer inzenden. Een commissie van 3 leden, door den Voor zitter benoemd, onderzoekt de geloofsbrieven en geeft verslag. Over geschillen beslist de geheele Kamer.' Die geloofsbrieven moeten binnen 4 maanden worden ingediend, anders is de Kamerzetel verloren. Na goedkeuring der geloofsbrieven legt een Kamerlid in handen des Konings of van den Kamerpresident (daar toe speciaal door den vorst gemachtigd), de voorgeschreven eeden of beloften af en kan dan zitting nemen. Na de plechtige openingszitting op den der- Vervolgd Spaarkiezers moeten op 1 Februari reeds een vol jaar eigendom met recht van vrije beschikking over f 100 nominaal in de groot boeken der Nat. Schuld, of f 50 in de Post- de wet aange- het hoofd. Als ze eens als ze het eens tegen hem zei, - straks, wanneer ze alleen waren, als ze zich pin gen verdiepen in het geluk van de toekomst. Het zou toch zoo kwaad niet zijn en velen deden het. Het geld, dat ze nu hadden en dan zouden hebben, was te zamen al een aardig duitje en ze konden dan verder op afbetaling de rest afdoen dan konden ze mooie, heel mooie meubeltjes krijgen, eene piano, fauteuils, cana- pé’s, mooie stoelen, groote spiegels, zooals in het Landhuis, prachtige tafels, en dan een mooi huis huren, waar dat alles in passen zou. Even schrikte ze. Floot Berend al Neen nog niet. Het was zeker wat anders Het kon wel wat later worden, had hij vanmiddag ge zegd, want hij moest met den wagen naar de stad om nog het een en ander voor het huis te halen. Wat was dat Moeder «Kind, schrik niet*, zei de goede vrouw; «maar er is iets niet in orde*. Vlug was Anna van haren stoel opgesprongen en zij keek bezorgd hare moeder aan. «Iets met vader «Neen, kind, een ongelukje. We hopen, dat het ten beste zal keeren, maar Wie moeder?* En wel gevoelende wien het betrof, vroeg zij angstig: «Berend? Een veelbeteekenend stilzwijgen van moeder gaf haar het treurige antwoord. «O, moeder en de tranen sprongen het lieve meisje in de oogen, »zeg mij, wat er is gebeurd Waar is hij, mijn goeie, beste Berend «Stil, kind, kalm I De dokter heeft streng verboden, dan zei «Och, lief engeltje, ik wou je geen zeer doen; maar ik heb je zoo innig lief*, en haar op de frissche roode lippen kuste, kuste zonder eind, dan «0 neen, ’ader heeft gelijk*, dacht ze. «ik geloof ook, dat liefde alleen gelukkig maakt*. Maar Anna hield zooveel van prachtige dingen en alle rijke lui behoefden toch niet ongelukkig te zijn, zooals sommige vromen wel eens beweerden. Als Berend bijvoorbeeld eens rijk was en een mooi huis met prachtige meubels bewoonde en zij Berends vrouw tje was o 1 Of het kwam van de electrische tram, die juist voor zijn neus over den straatweg voorbijsnorde, of van wat anders. Bles schudde zoo hevig met zijn kop, dat Boermans nog eens: «Vort, Bles!* moest zeggen en zelfs een tikje met de zweep noodig was om hem zijn gewonen loop te hergeven. Het is een prachtige avond. Anna zit achter het huis te breien. Zoo juist heeft een fijn klokkestemmetje uit de verte haar verteld, dat het acht uur was. Nu moest hij gauw komen, haar Berend. Hij floot altijd een bekend deuntje, als hij den dijk afkwam; dat was voor haar het sein, dat ze haar breiwerk nu wel kon opbergen, want dat er verder van breien toch wel niet veel zou komen. Berend was een vlijtige, spaarzame jongen. Hij had haar eens verteld hoeveel hij al bij elkaar had voor hunne huishouding. Anna had ook een klein spaarpotje en als alles goed ging, dan zouden ze misschien over een paar jaar Maar daar schiet haar plotseling eene gedachte door nen Dinsdag in September komt de Tweede Kamer onder voorzitterschap van den oudste in jaren (doyen d’age) als tijdelijken voorzitter bijeen. De Kamer maakt een drietal op voor het presidentschap, waarvan no. één gewoonlijk door den vorst benoemd wordt. Een commisssie van Kamerleden overhandigt den vorst plech tig ’t drietal. Heeft de vorst den president benoemd, dan roept de «doyen d’age* de Ka mer weer bijeen, draagt met een rede het presidium over en de nieuwe voorzitter beantwoordt die rede met een toespraak. De tweede en derde candidaat van ’t drietal zijn dat jaar le en 2e onder-voorzitter. Moch ten alle drie heeren absent zijn, dan presideert weer de «doyen d’age*. De benoeming is voor één jaar. Het presidentschap is een tijdroovende, zeer vermoeiende eerepost. De voorzitter heeft: le de werkzaamheden der Kamer te leiden, 2e de orde bij de dis cussies te handhaven, 3e het Reglement van Orde der Kamer in acht te nemen en te doen naleven, 4e het woord te verleenen (ieder spre ker richt zich in zijn rede steeds tot den voor- door de Kamer te beslissen stellen, 6e de uitkomst der te kondigen, 7e de door de Kamer genomen besluiten uit te voeren. De voorzitter neemt slechts het woord om den staat van een geschilpunt aan te geven, het debat in het rechte spoor te houden of terug te brengen en de orde van behandeling en tijd van vergadering voor te stellen. Hij mengt zich niet in het debat. Wil hij dat wel doen, dan verlaat hij zoolang den voor- zittersstoel en blijft voorzitter af, tot de de batten over het betreffende onderwerp zijn geëindigd. De Kamer benoemt haar griffier (traktement f4500), twee commiezen-griffier en de ambte naren der griffie. Bij het begin van elk zittingsjaar worden 3 vaste commissiën ingesteld: le. De commissie voor de Huishoudelijke aangelegenheid der Kamer, bestaande uit den Voorzitter der Kamer en twee door de Kamer gekozen leden. Deze commissie heeft het toe zicht over de boekerij en den huishoudelijken dienst der Kamer, draagt ambtenaren ter be noeming op de griffie voor, stelt de bedienden aan en maakt de huishoudelijke begroeting der Kamer op. 2e. De commissie voor de Verzoekschriften, uit een voorzitter, door de commissieleden ge- geeft, dat het dan net is alsof ons kastje en de stoelen en de tafel, ja, alles wat we het onze kunnen noemen, een deel uitmaakt van dat geluk En* hier keek de vader zijn kind ernstig aan «wil je wel gelooven, Anna, dat ik onze meubeltjes niet wil missen voor al de pracht, die daarginds te vinden is Je zult het nog wel eens ondervinden, hoe gehecht men kan worden aan dingen, waarmee eene lieve hand dagelijks in aan raking komtEn als onze meubels spreken konden Vort, Bles Bles had zijn gang vertraagd. Hij knikte als bewijs van instemming met het zooeven gesprokene en dacht misschien aan zijn haverbak: als die eens spreken kon. Maar nu zette hij flink aan en de melkvaten, die stra lend de morgenzon weerkaatsten, rammelden zoo hard dat een rustig gesprek vrijwel onmogelijk werd. Toen ze den hoek om waren en de stad naderden, dacht Anna aan de enge woningen in dat groote Am sterdam en ze vond, dat de menschen daar opeenge stapeld werden en zich moesten behelpen, alsof waar lijk de wereld te klein was geworden, terwijl er zoo veel ruimte was, die overvloed van gezondheid en le vensvreugde aanbood. Dan wilde ze ook niet ruilen met haar vrije huisje, ginds, achterden dijk, aan de zee. Heerlijke zee, die zoo zacht fluisterde van heel veel schoons, als Berend en zij in den stillen zomeravond ver weg waren gewan deld, daar, waar in den omtrek geen huis was te zien, en ze rustten op den dijk Als Berend haar dan dicht naar zich toe trok en haar tegen zich aandrukte, zoo stijf, dat zij bijna geen adem kon krijgen en uit riep «Kom, malle jongen, je doet me zeer,* en Berend spaarbank of een andere, bij duide bank, hebben. Examenkiezers moeten een bij de wet geduid examen met goed gevolg gedaan hebben. Censuskiezers behoeven zich niet aan te mel den, de 4 andere soorten kiezers voor de eerste maal, loonkiezers zelfs ieder jaar tusschen 1 en 15 Februari, woningkiezers ook weer na verhuizing. Voor 15 Februari geven de ontvangers der directe belastingen en der successierechten aan de gemeenten een lijst van censuskiezers. Voor 8 Maart vullen zij die lijst aan met per sonen, die nog voor 1 Maart hun aanslag vol deden. Van 23 Maart tot 21 April ligt op elke secretarie de geheele kiezerslijst ter inzage; tot en met 15 April kan men reclames indie nen, waarop ’t gemeentebestuur voor 15 Mei beslist. Van die beslissing kan men binnen 5 dagen bij den kantonrechter in hooger beroep komen en alleen de Hooge Raad kan diens uitspraak nog casseeren. Uitgesloten van ’t kiesrecht zijn Zij, die bij onherroepelijk rechterlijk vonnis ’t kiesrecht verloren Zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn; Onder curateele gestelden of gefailleerden; Zij, die tot de bedeelden van een gemeen tebestuur of weldadigheidsinstelling behocren, (geneesmiddelen tellen niet mee); Zij, die niet op tijd belasting betaalden Voor militairen, lager dan sergeant, is ’t kiesrecht geschorst. (Erkele uitzonderingen.) De gewone verkiezingstijd voor de Tweede Kamer is de eerste Dinsdag in Juni; dit jaar dus 1 Juni. De Minister van Binnenlandsche Zaken be paalt de data van stemming en herstemming. Stemming niet voor 10 Juni. Bij tusschen tijdsche verkiezingen bepaalt die minister ook den dag der verkiezing. (Bij overlijden, ont slag, enz. van een Kamerlid binnen 30 dagen, bij Kamerontbinding binnen 40 dagen). Op den verkiezingsdag geschiedt candidaat- uur door minstens Is slechts een candidaat gesteld, dan is deze de gekozene, anders moet er later gestemd worden De stemmingsuren zijn van 8 tot 5 ieder kiezer neemt zijn oproepingskaart mee, ontvangt daarvoor een stembiljet, gaat de hokjes voor de namen der door hem gewensch- te candidaten zwart maken en steekt ’t toege vouwen biljet in de bus. Na 5 uur telling en oplezing (in ’t hoofdstembureau) der briefjes. Gekozen is hij, die meer dan de helft der uit gebrachte geldige stemmen kreeg. Anders herstemming tusschen de 2 candidaten met de hoogste stemmencijfers.* Bij gelijk aantal stemmen is de oudste in jaren gekozen; is ook de leeftijd gelijk (natuurlijk een haast niet te denken geval), dan beslist ’t lot. De burgemeester-voorzitter van ’t stembureau zendt aan den benoemde een proces-verbaal van den uitslag der stemming, vormt «de geloofsbrieven*, die naar 't bureau der Kamer moet zenden). Binnen 3 dagen zendt de gekozene bericht van ontvangst van ’t proces-verbaal en binnen 4 weken bericht van al of niet aanneming. Bij niet-aanname bepaalt de minister van bin nenlandsche zaken binnen 14 dagen nieuwe verkiezing. Nu komt de vraag Wie kan Tweede-Ka- merlid worden We vinden ’t volgende antwoord Men moet mannelijk Nederlander zijn van minstens 30 jaar, niet gefailleerd of onder curateele zijn of door rechterlijk vonnis van de verkiesbaar heid ontzet zijn. Men mag niet tegelijk zijn lid der Eerste Kamer, lid van den Raad van State, lid, procureur-generaal of advocaat-gene- raal van den Hoogen Raad, lid van de Reken kamer, commissaris der Koningin, griffier der Kamer. Ambtenaren, lid der Kamer wordende, krij gen een verlof-traktement of wachtgeld, even als hoogleeraren. Wie na zijn benoeming tot Kamerlid een bezoldigd staatsambt aanvaardt, houdt op lid der Kamer te zijn, doch is ter stond herkiesbaar. Krijgslieden, die Kamerlid worden, komen tijdens dat lidmaatschap op non-activiteit en, bij bevordering in rang, ver liezen ze ’t Kamerlidmaatschap, doch zijn ter stond herkiesbaar. (Zoo is bijv, de heer Van Vlij men als Kamerlid van kapitein tot generaal- majoor geklommen). Ministers kunnen Kamerlid zijn, doch dit raakt in onbruik.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1