8IEIWS- ES IIIVERTESTIEBLIB VOOR 80 EJ OMSTREKEN BLOOKER’S DAALDERS CACAO. De Tweede Kamer. No. 45. Zaterdag 5 Juni 1909. 64e Jaargang. ^en welopgevoed meisje. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. I GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS ver ver- (Slot volgt.) Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Rechter Bertram had zijn servet opgevouwen, het bord weggeschoven en eene sigaar aangestoken. Voor den ambtenaar met een drukken werkkring is dit korte oogenblik van rust na het twaalf-uurtje het aan genaamste tijdstip van den ganschen dag. Terwijl hij nu en dan uit zijn glas een teug rooden wijn neemt, leest hij de courant, eerst de telegrammen, vervolgens de politiek, dan het plaatselijk nieuws. Zeg eens, wie is toch met deze woorden wendt hij zich tot zijne vrouw, die bij het venster voor een berg linnengoed zit, waarvan ze de afzonderlijke stuk ken tegen het licht houdt om te zien, hoeveel gaten er weer in zijn gekomen herinner jij je niet Wat bedoel je, beste Albert? vraagt zijn echt- genoote. Neen, wacht maar Olga zal het wel weten En dan wat luider Olga, kom eens hier I In de aangrenzende salon wordt eene schitterende passage, door geoefende hand gespeeld, plotseling af gebroken, het pianostoeltje wordt verschoven en in de deur van de eetkamer verschijnt een jong meisje. Als een zonnestraal vertoont ze zich in het gedempte licht van 't vertrek. Alles aan haar is bevalligheid, teederheid en natuurlijke gratie. Wat moet ik, beste papa De geheimraad wpst op het courantenbericht. Ik lees daar juist, dat een luitenant Tengen een ongeluk heeft gekregen. Waar hebben wij dien toch ontmoet De naam komt mij zoo bekend voor. Hemel, valt zijne echtgenoote hem op levendigen toon in de rede, toch niet de mooie Tengen, die den vorigen winter met Oily bij*het vertoonen van levende beelden medewerkte bij de liefdadigheidsvoorstelling voor de slachtoffers der overstrooming Herinner jij je hem niet, Albert? En die heeft een ongeluk gekre gen Lees toch eens voor, hoe dat is gebeurd het zal toch niet ernstig zijn Dat schijnt helaas wel zoo. Hier staat viel bij eene militaire oefening zoo ongelukkig met zijn paard dat hij inwendige kwetsuren kreeg, die levensgevaar lijk zijn. Hemel, hoe verschrikkelijkzei de vrouw van den rechter, zoo’n knap mensch, zoo’n frisch, jong leven 1 Olly, zeg jij er heelemaal niets van Ik vraag je, kind, studeer dat stuk niet verder in, ik zou op dit oogenblik geen muziek kunnen hooren Kom, kom, zei de rechter, het is zeker een treu rig geval, maar dat is het lot van den mensch vooral van den soldaat. Neen, Olly, bleef zijne vrouw op haar stuk staan, stel het pianospelen tot vanmiddag uit. Help me- liever het tafelgoed stoppen; het is verschrikkelijk zoo veel gaten er na de laatste wasch weer in zijn Ik wil er op zweren, dat de waschvrouw weer chloor kalk heeft gebruikt 1 Hier, ze legde hare dochter een pak linnengoed op den arm breng het maar op je kamer, in de salon mag niets overal liggen, het is aan stonds ons visite-uur. Het meisje ging heen met haastige onzekere schre den. In haar kamertje liet ze het gansche pak op den grond vallen, zoodat al de mooi gestreken stukken in het rond vlogen, en sloeg snikkend de beide handen voor het gelaat. De Tweede Kamer verdeelt zich voor onder zoek van ontwerpen bij loting in 5 afdeelingen van 20 leden, welke afd. om de 2 maanden ver nieuwd moeten worden. De Kamerpresident is geen lid der afd, Elke afdeeling vergadert af zonderlijk en kiest zich een voorzitter en 2e voorzitter. De voorzitters der 5 afdeelingen vormen onder presidium van den Kamerpre sident (die in deze bijeenkomst een raadgevende stem heeft) de scentrale sectie der Kamer», die door den griffier wordt bijgestaan. En hoe gaat het nu met een wetsontwerp? De Koning zendt zijn voorstellen, van wet of andere, na den Raad van State gehoord te hebben, aan de Tweede Kamer bij koninklijke boodschap (of door een commissie, maar dit is uitzondering. Alleen de Staatsbegrooting wordt door een Koninklijken commissaris aangebo den). De Kamerpresident kondigt het inge komen wetsontwerp in de eerstvolgende ver gadering aan en zendt het naarde 5 afdeelingen. De centrale sectie regelt, behoudens goed keuring der Kamer, het tijdstip van onderzoek in de afdeeling (niet vroeger dan 2 dagen na ronddeeling der voorstellen. Alleen bijzonder eenvoudige of spoedvereischende zaken kun nen vlugger gaan). Bij het wetsontwerp gaat hoofdzakelijk een Nu komen we tot het voornaamste: de rech ten der Tweede Kamer. Deze zijn: le. Het recht van enquête (onderzoek). In de afdeelingen der Kamer wordt het onderwerp der enquête vooraf onderzocht en daarna neemt men in een vergadering der ge- heele Kamer een besluit met nauwkeurige om schrijving van hetgeen onderzocht zal worden. Dit besluit verschijnt met de namen der com missieleden in de Staatscourant. Alle ingezete nen en andere binnen het Rijk verblijf houdende personen (de vreemde gezantschappen natuur lijk niet), moeten voldoen aan de oproeping tot verhoor, door de enquête-commissie uitgevaar digd; 2e. Het recht van interpellatie, d.w.z. om vragen tot de regeering te richten. De re- geering beantwoordt die vragen, zoo zulks niet in strijd is met het belang van den Staat. (Denk hierbij aan defensieplannen, onderhan- delingen met vreemde mogendheden, enz., die door openbare bespreking schade zouden kunnen lijden). Tot het houden eener interpellatie moet de Kamer verlof geven. Deze interpel lation kunnen eindigen met het stellen van een motie van orde, die vertrouwen of wantrouwen in de regeering uitdrukt, (Dit middel wordt (AZoZ.) De leden der Staten-Generaal zijn niet ge rechtelijk vervolgbaar voor wat zij in de Ka mervergadering hebben gezegd of haar schrif telijk hebben overgelegd. Wegens ambtsmisdrijven in die betrekking gepleegd, staan zij, ook na hun aftreding, terecht voor den Hoogen Raad. De vervolging geschiedt van ’s Koningswege of door de Tweede Kamer. De Staten-Generaal moeten minstens eens per jaar bijeen komen en dan tenminste 20 dagen, tenzij de vorst de Kamers ontbindt. De opening op den 3en Dinsdag in September geschiedt in een vereenigde zitting der beide Kamers door den vorst of een commissie, door den vorst benoemd en gewoonlijk uit de mi nisters bestaande. Er wordt dan een Troon rede uitgesproken, die bij een nieuw ministerie de te volgen politiek en andere jaren de te verwachten wetsvoorstellen aangeeft. Een commissie, door den president der Eerste Ka mer benoemd, doet den Koning in- en uitge leide. Deze troonrede kan door een Adres van Antwoord door de Kamers beantwoord worden. De Eerste Kamer doet dit altijd. Een commissie brengt dit Adres aan den Koning. De zitting der Staten-Generaal wordt jaarlijks bijv, in Frankrijk gaarne toegepast om een ministerie te doen tuimelen), of wel iets van de regeering eischt. Voor eenvoudige interpellatiën bestaat het vragenrecht. Men stelt mondeling (of schriftelijk zonder verlof der Kamer) op een bij den aanvang van het zittingsjaar te bepalen dag en uur vragen aan de regeering, die ze mondeling of schriftelijk beantwoordt. (Thans is het op Vrij dagmiddag de vragendag). Bij werkelijke interpellaties kan debat plaats hebben, bij vragen niet; 3e. Het recht van amendement, d.w.z. om wijzigingen in een voorstel der regeering te brengen. (Dit belangrijk recht mist de Eerste Kamer. Belangrijk, want door amen dementen kan een wet zeer veel gewijzigd worden, zelfs zooveel, dat de regeering het wetsontwerp terugneemt. De Eerste Kamer heeft daarentegen de wet slechts aan te nemen of niet); 4e. Het recht van initiatief, d.w.z. om zelf wetsvoorstellen te doen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. oent. Groote letters naar plaatsruimte. zou het hem gaan Wat zou ze beginnen, wien kon ze om inlichtingen vragen De onzekerheid, het enge vertrek werkten neerdrukkend. Ze maakte zich gereed om uit te gaan en sloop de trap af, het huis uit. Ze wilde eene vriendin opzoeken, zoo terloops het gesprek op het ongeval brengen en dan zou ze misschien meer bijzonderheden daaromtrent vernemen. Maar nadat ze slechts weinige schreden had gedaan, week ze met een half onderdrukten kreet van schrik achteruit. Op den hoek van de straat stond de oppas- per van Tenger; ze herkende hem dadelijk, hij had bij de bekende gelegenheid de kleeren gebracht, waarin zijn meester moest optreden. Aarzelend en verlegen trad de man op haar toe. Niet waar, u bent de juffrouw, die op nummer 17 woont Olga knikte slechts, het was alsof haar de keel werd dichtgeknepen. Dat is goed, zei de man, zichtbaar verlicht, ik heb gisterenavond al twee uur voor het huis gewacht, of u er misschien niet uitkwam. De luitenant is zoo erg ziek en u moest toch dezen brief lezen. Qlga rukte den man den brief, die in zijne harde vuisten erg gekreukeld was, uit de hand en snelde daarmee het huis weer in. Ze durfde hem niet verder ondervragen; er konden elk oogenblik bekenden langs den weg komen en zich over het zeldzame tête-a-tête verwonderen. De brief zou wel de noodige inlichtingen bevatten. Met bevende handen opende ze hem en las: Ik ga sterven. Liefste, kon ik je slechts nog eenmaal zien 1 op Zaterdag vóór den 3en Dinsdag in Sep tember in een vereenigde zitting in naam des konings door den minister van binnenlandsche zaken gesloten met een sluitingsrede, die den arbeid van het zittingsjaar vermeldt. De voorzitter der Eerste Kamer benoemt de com missie van ontvangst en uitgeleide. De Koning kan evenwel de zitting doen voortduren. De Koning roept een buitengewone zitting bijeen, zoo vaak hij zulks noodig oordeelt. Is bij overlijden of troonsafstand des vorsten de zitting gesloten, dan vergaderen de Staten- Generaal binnen 5 dagen zonder voorafgaande oproeping. Deze zitting wordt geopend op den óen dag. Zijn de Kamers ontbonden, dan is het de 5e dag na den afloop der nieuwe kiezingen. De Tweede Kamer kent 3 recessen: le. het Kerstreces (vacantie van 24 Dec. tot gewoon lijk begin Februari), 2e. het Paaschreces (ge woonlijk van even voor Paschen tot een paar weken na Paschen) en 3e. het Zomerreces, (gewoonlijk van einde Juni tot aan de sluitings- zitting). Herbert 1 Het is niet waar het kan niet waar zijn Hare volle, roode lippen trilden, het teedere lichaam kromp ineen. Herbert sterven Neen, dat niet, dat nietDat mocht niet gebeuren, dat zou ze niet kun nen dragenHet was immers reeds hard genoeg, dat ze elkander niet konden toebehooren, het onbemiddelde meisje en de onbemiddelde officier. En ze hadden el kander toch zoo lief gehad Olga dacht aan den vroolijken tijd, toen de repetitie voor de tableaux vivants hen dagelijks samenbrachten. Toen werd langzamerhand elke blik eene openbaring, elk woord, dat achter de coulissen werd gefluisterd, een ontzaglijk geluk. De schoone prins uit het sprookje had zijn bekoorlijk doornroosje werkelijk gewekt, haar sluimerend hart klopte vol liefde voor hem. Als hij zich over haar heen boog, zoo diep, dat zijn warme adem hare lippen beroerde, gevoelde ze eene onbeschrij felijke aandoening. Ze waren zoo jong, het geluk was zoo dichtbij. Toen op den avond van de voorstelling het scherm onder een donderend applaus viel, werden ze door den zwijmel van het verlangen meegesleept. De sprook jesprins kuste de purperen meisjeslippen en doornroosje sloeg de armen om den hals van den geliefde. Het was een oogenblik van de hoogste zaligheid, een oogen blik, waarin alles werd vergeten; het kwam nooit terug. Ze wisten het immers beide, dat ze afstand van elkaar moesten doen, en ze gingen elkander van dat oogenblik af uit den weg, om zoo mogelijk te vergeten. Maar dat had zij toch niet kunnen doen, ofschoon er reeds meer dan een jaar was verloopen en het drukke gezellige verkeer, waartoe de positie van haren vader haar noodzaakte, haar menigen vereerder toevoerde. In grooten angst rong ze de handen. Herbert, hoe «memorie van toelichting». Elke afdeeling der Kamer benoemt een rap porteur en beschouwt eerst het voorstel in het algemeen en daarna artikelsgewijze. De 5 rapporteurs vormen samen de commissie van rapporteurs, die zich een voorzitter kiest en door den griffier der Kamer wordt bijgestaan. Elke rapporteur geeft een résumée van wat in zijne afdeeling gezegd is en de comm, van rapp. maakt daarvan het «voorloopig verslag». Hierop geeft de regeering een «Memorie van Ant woord», soms vergezeld van een «Nota van Wijziging». Daarna stelt de comm, van rapp. haar «Eindverslag». Nu is het aan de openbare behandeling in de volle Kamer toe. (Op voorstel van den voorzitter ot op zoek van 10 leden kan het onderzoek van een wetsvoorstel aan een commissie van 5 tot 12 leden opgedragen worden, die dan door den voorzitter aangewezen worden en de comm. van rapp. vervangen. Deze commissie stelt vóór het afdeelingsonderzoek een leiddraad op en hare leden worden over de 5 afdeelingen verdeeld). Alle stukken van de comm. v. rapp. of van voorbereiding krijgen de leden der Kamer ge drukt thuis, evenals de regeeringsbescheiden, die echter ook ter visie op de griffie gelegd kunnen worden, als de comm. v. rapp. of voorber. het drukken verbiedt. Nu moet het wetsontwerp op de agenda van werkzaamheden geplaatst worden en is het aan de beurt, dan komt het in behandeling. De voorzitter der comm. v rapp. brengt eerst verslag uit over de adressen, welke de Kamer betreffende dit voorstel bereikt hebben. Ook over later nog in te komen adressen doet hij zulks. De betrokken minister(s) is (zijn) bij de open bare behandeling tegenwoordig. Ook kan de koning aan een of meer regeerings-com- missarissen opdragen, de ministers bij de be handeling van wetsontwerpen in de Kamers bij te staan. Ministers en regeerings-commis- sarissen nemen aan de «groene tafel* plaats. Nu wordt het ontwerp eerst in zijn geheel besproken. Ieder lid mag 2 keer over het zelfde spreken, voor meerdere keeren moet de Kamer verlof geven en van de «groene tafel* wordt geantwoord, zoo dikwijls ze ver langen. Na de algemeene beraadslagingen volgt de A NT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1