f5 IMIl SSEEK SS 01STREKES. CACAO; 5IEEWS- ES AIIW1WBLAD 64e Jaargang. Woensdag 16 Juni 1606. No. 48. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. DOOR EEN ADVERTENTIE. véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, BLOCKER'S DAALDERS Amsterdamsche Brieven. De man I in district VII, gebracht: Ik ben ijverige Wie groet u daar vroeg Arabella Acheson aan den heer Fitzjames, dien zij op hare wandeling had ontmoet. Die dame in ’t zwart Mevrouw Seymour, antwoord de hij. Kent gij haar Ik meende, dat zij juist naar u keek, alsof ze u kende. Arabella bloosde en vroeg, zonder zijne vraag te be antwoorden Dus kent gij haar Jawel. Hij scheen plotseling haast te hebben, na een kort excuus verliet hij haar en toen het rijtuig van mevrouw Acheson een oogenblik later voorbijreed, zag Arabella den heer Fitzjames en haar verachte nicht naast elkaar loopen. Kijk eens, ma riep zij geërgerd. Ik zal wel gauw te weten komen, wat dat betee- kent, zei mevrouw. Dien namiddag zat mevrouw Mackenzie in de woon kamer in de Bankstraat te lezen; het huis had een vroo- lijker aanzien gekregen sedert hare komst. De luiken waren niet meer gesloten, de meubels hadden hun dekmantel van stof en spinrag afgeworpen en door ’t geheele huis was leven en licht, ’t Was een der fraaiste ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. men een kon en nu ook ’t bijge- Zijn buurman ning zijnde, liet pas genoemde woorden, aanbrengen: Geen verstandig man. Zoodat er nu gelezen kon worden: een zakdoek, die voor haar stoel lag. Blijkbaar had zij dien laten vallen, zonder het te bemerken. Hij nam den doek op en las in een hoekje, net geborduurd, den naam Evelina. Eenige minuten bleef hij in gedachten verzonken. Toen stond hij op en sloot den doek in zijn lessenaar, om dien daar te bewaren, tot hij hem kon teruggeven. Maar hoewel zij nu uit zijn gezicht was, uit zijne ge dachten was de schoonebezoekster niet en hij verlangde naar het oogenblik haar weer te zien. Maar, lieve, wie ter wereld heeft u toch op ’t denk beeld gebracht om naaister te worden vroeg de oude mevrouw Mackenzie, de tante van den heer Fitzjames. Er bleef mij niets anders over, mevrouw, zei Evelina. Ik heb om zooveel zaken gedacht, maar niets wilde gelukken; ik kon niet anders en ben blij,dat ik dit begon nen ben. Nu, het doet mij eigenlijk veel genoegen, dat ge er toe overgegaan en bij ons gekomen zijt, zeide de oude dame vriendelijk, want ik heb ook droeve dagen ge kend. Mijn man verloor plotseling zijn fortuin, nadat wij driejaren getrouwd waren, en stierf kort daarop, waarop ik, evenals gij, verlaten in de wereld achter bleef. Nadat mijn eerste smart bedaard was, werd ik gouvernante. Zwaar was mijne beproevingen mijn lijden wanneer ik aan mijn verdwenen geluk dacht. Ik had niemand, die in mijn verdriet deelde en voelde mij diep ongelukkig. Vijf jaren later stierf een verre bloed verwant, dien ik nooit gezien had en die mjj een groot vermogen naliet. In die dagen van armoede en smart heb ik veel geleerd en ik ben dankbaar voor dien tijd van beproeving, want daardoor heb ik mijn vroeger en mijn tegenwoordig geluk pas goed leereu waardeeren. Maar ik houd u maar op met mijn gepraat. O neen, waarlijk niet, antwoordde Evelina dankbaar, uwe geschiedenis geeft mij moed en troost. Nu, ik hoop dat ge mij als uwe vriendin wilt be schouwen, kind, dan zal ik trachten uwe zorgen te verlichten. Ge hebt moed, geen valsche schaamte. Wees verzekerd dat God altijd helpt, wie tracht zich- zelve te helpen. Dat geloof ik vast, bevestigde Evelina. Daar komt uw dochtertje uit school. Wat ziet ze er lief uit; mag ze met mij naar huis gaan en vanmiddag bij mij blijven Ik zal haar wel thuis laten bezorgen. (Slot.) Zijne beleefdheid gaf Evelina moed. Zij antwoordde bedaard Volkomen, mijnheer. Ik zou gaarne eenige bezigheid van dien aard krijgen, maar ik wilde tevens verzoeken, of ik het werk mee naar huis zou kunnen krijgen. Hare stem beefde en zij sloeg de oogen neder, om de tranen te verbergen, die zij voelde opwellen. Fitz james was aangedaan; hij zag dat fatsoenlijke armoede naar eerlijken arbeid zocht. Hij was blijde eene gele genheid te hebben in dat opzicht hulp te kunnen bieden en toch kwam het hem voor, dat het gevraagde werk beneden haar was. Het viel hem moeilijk met haar het onderwerp verder te behandelen en toch was hij verplicht voort te gaan. Hij vervolgde dat zou wel gaan, dunkt mij. Ik wenschte echter wel, dat mijne tante met u de zaak wilde bespreken. Ze komt in den loop van de volgende week en dan zal zij u zeker gaarne aannemen. Mag ik uw naam ook weten Zij haalde een net visiteboekje, een overblijfsel uit de onbekommerde dagen van voorheen, te voorschijn en gaf haar kaartje. De heer Fitzjames nam het aan en liet haar vervolgens zelf uit. Eenige oogenblikken nadat zij weg was, bleef hij zwijgend het eenige bewijs van haar bezoek, dat zij had achtergelaten, met aandacht beschouwen. Mevrouw Seymour zeker een weduwe Toen hij weer in de kamer kwam, viel zijn oog op moest heel wat processen-verbaal opmaken en daarvan zullen er eenige vernietigd moeten worden, omdat er natuurlijk ook wel gere clameerd is op plaatsen, waar men vergunning er toe had. De politie is er hier overigens in de laatste jaren op verbeterd. Natuurlijk, ’t is een bijna of heelemaal on mogelijke zaak om ze te maken, zooals men ze graag zou wenschen. Het salaris is wel be hoorlijk goed. Wij zijn hier niet in Berlijn en onze timmerlieden mogen de uurloonen alweer zien verhoogen, daarmee zijn de weekloonen (’t heele jaar dóór gerekend; er moet ook werk aan den winkel zijn!) nog niet zoo hoog. Nu, dan is een loon, zooals onze agenten ontvan gen, nog niet zoo verwerpelijk voor iemand, die nu juist geen speciaal vak kent. En vooral ’t is vast. Maar om voor ’t politiekorps te krijgen, wat men gaarne wenscht, ziet ge, dat is heel wat. Liefst groote mannen, boven de 1 Meter 75. Verder moeten ze fatsoenlijk kunnen zijn, dus netjes kunnen optreden, en toch ook weer pootig. En dan juist in de leeftijd vallen. Ik zie dan ook wel eens nieuw-aangestelde agenten, die niet meer dan 1,70 Meter halen. Misschien dat bij dezen de ontwikkeling den doorslag heeft gegeven. Een flinke agent was ’t, die op den Amstel dijk, bij Trompenburg (de fabriek der Spijker- auto’s), een paar meisjes, in een rijtuig geze ten met twee »heeren<, beschermde tegen on geoorloofde handelingen. De agent moest van den wapenstok gebruik maken; de »heeren« trachtten hem in de sloot te duwen (’t is daar geheel aan den buitenkant) en de agent wist een paar goede sabelexcercities te maken; hij zelf verbond de hoofdwonde, door zijn wapen toegebracht, met een snelverband en de »hee- ren« zullen er wel nader van hooren. Zulke nachtelijke tochtjes, daar loeren ge woonlijk de «snorders* op; dan is er, al moet 't afgejakkerde paard een paar zure uurtjes bele ven, dan is er geld te verdienen. Wie weet, de ajitotax is er, wie weet of ze ’t binnenkort niet per autotax doen. Als ze dan maar handiger zijn dan de menheer, die z’n meisje per auto reeds tot Ymuiden geschaakt had, daar reeds een sleepboot gecommandeerd had, maar buiten de waakzaamheid der po litie rekende. Klaarblijkelijk was de onderbuurman een rechts-richt-u, die van één hoog een vrijzin nige, de twee-hooger een van de S. D. P., een Wijnkooper dus, en die van drie-hoog een echte S. D. A. Pee’er. Het grapje heeft er slechts kort gestaan. Wie tijd had, zou meer zulke varia kun nen bijeenvergaderen. Laat ik hiermee echter niet doorgaan. Vooreerst maak ik kans, met oude kost te komen en dan, ge zult in Sneek natuurlijk ook volop in de verkiezingsherrie zijn. Sneek is nogal «bij«, zelfs al speelt dat soms parten, zooals met de te voorbarige feest vreugde over de geboorte van een Oranjetelg. Nu, toen waart ge in goed gezelschap; de groote steden waren op dezelfde wijze gefopt en ook een stad als Groningen was op dien Woensdagavond geheel in de war, vooral door toedoen van het Nieuwsblad van ’t Noorden*. (Zelfs ’t Eerste-Kamerlid, de welbekende groot industrieel Scholtenillumineerde schitterend.) Doch ik dwaal heelemaal af en dat door die schreeuwerige aanplakbiljetten. Enfin ik ben niet de eenigste, die daarmee tobde, hier in gezelschap met onze politie. Verleden week, natuurlijk vóór den verkie zingsdag, deed onze Hermandad druk nacht werk. De politie was ijverig in de weer om ’t overtreden van ’t politieverbod betreffende het aanplakken, te verhinderen of te constateeren. Men heeft ook in onze stad de officiëele aan plakborden voor gemeentelijke kennisgevingen; men heeft reclameborden, reclame-muurvlak- ten, en zoo voort. Maar dan blijft er nog zoo veel gelegenheid om reclame te maken. Zoo vindtmenbv.de aanprijzingen van goedkoope ho tels (in den prijs van een kwartje per nacht; en per week nog reductie!) steeds op die onmisbare instellingen, die men in den volks mond nooit «abort* of »cour« hoort noemen. Deze biljetten worden gewoonlijk aangeplakt in den tijd, dat alle katten grauw zijn. Natuurlijk is de tijd vóór de verkiezingen je drukste saison voor die biljetjes. En daar om was de politie juist verleden week zoo vol ijverig. Kunt ge ze ongelijk geven? Als daar niet op gepast werd, zouden heel wat burgers onkosten moeten maken om ongewenschte, vaak ongepaste, in elk geval ongevraagde affiches te verwijderen. Gewoonlijk werken die dingen niet zeer aesthetisch. Maar nu was ’t lastigste voor de politie: Ze Als in de politieke beweging meegaand man, zou ik veel vaker, doch vooral thans, over de verkiezingen moeten schrijven. Het zou niet moeilijk vallen, er nu en dan eens een heelen brief aan te wijden. Ik zou u moeten intro- duceeren in de talrijke vergaderingen van kies- vereenigingen, u redevoeringen laten hooren van Kamerleden en die ’t wenschen te wor den, van groote en kleine redenaars, van han dige debaters. Ik had u een kaart moeten verschaffen, verkregen van ’t liberaal of soci aal districtsbestuur, om in Plancius (dit ge bouw ligt schuin tegenover den ingang van Artis) ’t debat, van te voren als politiek de bat aangekondigd, te laten hooren tusschen professor Van Hamel en mr. P. J. Troelstra, candidaten in district III. Ik moest u strooi biljetten toonen, op alle denkbare en ondenk bare plaatsen aangeplakt, Van aanplakbiljetten en dergelijke reclame- middelen gesproken: Een voorstander van den heer Middelberg, oud-president der Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij en candidaat had op zijn voorgevel aan- Kiest Middelberg. links, van een andere mee- op zijn muur, vlak naast de Geen verstandig man kiest Middelberg. Doch de Middelberger bracht nog een paar woorden op zijn muur en men las: Geen verstandig man kiest anders dan Middelberg. De buurman, tevens bevroedende, dat aan de woorden «Geen verstandig man* voor hem-zelf min vleiende uitlegging vinden, liet deze woorden verdwijnen verdween op de andere muur voegde. Pardon, ik heb ’t zelf niet gezien, maar ge lezen en hooren vertellen. Want ’t moet ge weest zijn in de Spuistraat en nu loopt deze straat geheel parallel met de N. Z. Voorburg wal en toch, je loopt tien maal de Voorburg wal tegen een keer de Spuistraat. Je vindt die Spuistraat gewoonweg vervelend. Toch rijdt door de zuidelijke helft de tram naar Zandvoort; elke tien minuten, mijne heeren. In de Spuistraat heb je ’t groote gebouw der Twentsche bank en nu ook Labouchère Oyens Cie’s bank. Als er meer van die gebouwen komen, zal ’t aanzien wel veran deren en de beweging ook. Maar in de Spui straat heb je ook van die speciale huisjes, waar de voorbijganger ’s avonds geïnviteerd wordt door »dames« en waar de politie soms een agent posteert. In district IX, ’t fameuse district met meer dan 18,400 kiezers, schenen in één huis vier politiekers te wonen, die 't lang niet eens zijn. Het is een huis, dat nog al geschikt is voor reclame. (Ik wil vergeten zijn met wel ken staatsmansnaam de straat prijkt.) Je hebt er vier bewoners: de bewoner «huis*, en dan de een-, twee- en driehoogers. Twee-hoog begon op z’n ramen: Stemt op De Visser. Drie-hoog maakt ook een dubbel regeltje: Leve Vliegen. En een heel stuk lager: Alleen een dwaas. van één hoog plaatste: Maar Van Deventer is onze man. En de buurman-onder, ook willende mani- festeeren, liet aanbrengen: Als De Vries Er niet was. huizen van de stad; de bewoner was zoo rijk dat hij het voorwerp was van de eerzuchtige droomen der moeders, die huwbare dochters hadden en vooral, ge lijk reeds gezegd is, van mevrouw Acheson, die hem voor hare Arabella bestemd had. Mevrouw Acheson had mevrouw Mackenzie jaren lang gekend en stond nog al op vriendschappeljjken voet met haar, hoewel, om de waarheid te zeggen, de vriendschap voornamelijk van den kant der eerste kwam, daar de laatste wel begreep, dat het doel harer vrien din was om de hand van haren neef voor de trotsche Ara bella te verkrijgen. De heer Fitzjames was de beste vriend van William Acheson,-den eenigen broeder van Arabella, en was daardoor nogal intiem met die familie, maar toch was nooit het denkbeeld van een huwelijk met Arabella in hem opgekomen. Het rijtuig van mevrouw Acheson hield dien middag voor het mooie huis in de Bankstraat stil en kort daarna zat die dame druk te praten met hare beste vriendin, mevrouw Mackenzie. Vele onderwerpen werden bepraat, voor mevrouw Acheson dat op ’t tapijt durfde brengen, waarvoor zij opzettelijk was gekomen. Eindelijk waagde zij het A propos, ik ontmoette Fitzjames vanmorgen met een dame, die mij sterk aan een vroegere vriendin her innerde. Ze geleek er sprekend op. Kunt ge ook zeggen, wie ze is Hier volgde eene zeer duidelijke beschrijving van Evelina. Mevrouw Mackenzie wist dadelijk, wie ze bedoelde, en des te eerder, daar zij van haar neef zelven gehoord had, dat hij dien morgen Evelina tot haar huis begeleid had. De slimme oude dame giste dadelijk het doel van mevr. Acheson’s komst. Totnogtoe was zij ech ter onkundig gebleven van de bloedverwantschap die tusschen mevr. Seymour en de familie Acheson bestond. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. OU RANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1