t> SIEEW8- ES ADVERTE5TIEBLA» VOOR SSEEk EJ Ö11STEEEE5. BLOOKER'S CACAO; 64e Jaargang. Woensdag 21 Juli 1609. de schaduw van het leven. Ho. '58. b Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. DAALDERS I 4 Lil i Feuilleton. en dat trof 1 véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ben, wanneer hij haar nu vriéndelijk had toegesproken. Zelfs wanneer hij haar maar teeder het hoofd had ge streeld maar hij deed geen van beiden. Hij ging uit de kamer alsof hij het zacht klagende in haar stem niet had gehoord, alsof zij over de meest alledaagsche dingen had gesproken. Behoedzaam wreef zij zich de oogen uit. Men mocht vooral niet zien, dat zij had geschreid. Vijf jaren zat zij reeds zoo in den stoel van den tijd af, dat haar geluk volkomen zou worden door de geboorte van een kind en dat het inplaats daarvan meedoogenloos voor altijd vernietigd was. Van het oogenblik af, dat haar kind de oogen gesloten had, toen het nog nauwe lijks de wereld had gezien en dat zij zelf op een lang durig ziekbed hare levensvreugde en hare gezondheid had begraven, Wat was dat een vreeselijk ontwaken voor haar ge weest, toen zij met ieder uur duidelijker en scherper had moeten ondervinden, dat zij van nu af nutteloos was in de wereld en een zware last voor hare omgeving. Stil had zij toen den inwendigen strijd gestreden Een enkele wensch had zij nog uit dien tijd overge houden, waarnaar zij haar leven wilde richten nie mand zou door haar worden lastig gevallen. Zij wilde een schaduw zijn, die niemand in den zonneschijn van een goede gezondheid ontdekken zou. Tegenover haar echtgenoot beproefde zij in de eerste plaats zoo te wezen. Zij ried hem, haar te verlaten, daar zij toch nooit meer iets voor hem zou kunnen zijn. Hij echter weigerde en bleef. Met groote vreugde vernam zjj dit besluit en haar vertrouwen en levensmoed werden er een weinig door gesterkt. Maar juist omdat hij, zooals van zelf sprak, dit blok aan 't been moest torschen dit waren zijne eigen woorden juist daarom moest hij overigens vrij was geweken. En zij was zoo engelachtig goed en vond voor de smart van haar zieke zoovele warme woorden van troost, dat bij haar de arme verlamde vrouw veel kon overwinnen, wat haar anders zou hebben neer gedrukt. Zij was het ook, die nu het opnieuw ontwaakte wan trouwen van de zieke langzaam verdreef. Waarom zou meneer niet meegaan naar Pyrmont, zeide zij zacht, indien de baden ook goed voor hem zijn Ja maar er zijn toch wel andere baden, die voor hem evenzoo goed zouden zijn, waarom De verpleeg ster viel haar in de rede Wanneer wij steeds naar het waarom vragen wilden, dan zouden we steeds moeten twijfelen. Juist omdat meneer ook nog ergens anders heen zou kunnen gaan, juist daaruit moest u opmaken,dat meneer het goed meent. Men moet den menschen het goedzijn niet te moeilijk maken. Een weinig veranderde bij zulke woorden de stem ming der zieke vrouw, maar de twijfel verdween toch niet geheel. Te zeer gevoelde zij de smart over het feit, dat hij haar reeds sedert jaren verwaarloosd had, dat hij haar niets meer vertelde, niets meer met haar besprak. Dat zijn geheele verkeer met haar zich be paalde tot de vragen Hoe gaat het en wat heeft de dokter gezegd En wanneer haar vader haar bezocht, dan hoorde ze nu en dan nog iets van de wereld: ove rigens was zij afgesloten van alles. Doch de hoop, die in ons het langst en het sterkst leeft, zij werd ook weder wakker in haar, nu hij ijveri ger en met meer deelneming begon, met haar de reis te bespreken. Voor alles, zeide hij maar steeds, moest met haar wenschen rekening worden gehouden. Zij moest we onzen burgervader en onbelemmerd door het leven gaan en het genieten, zooals hem dat in zijn jeugdige kracht en levensbloei toekwam. Zij zelf was het, die hem steeds daartoe aanspoorde. Het scheen haar toe, alsof dat de beste weg was, om haar eigen last te verminderen en dragelijk te maken. Want indien zij hem niet in den weg stond, dan zou hij ook de wonden niet gevoelen, die hare ziekte ook in zijn leven had geslagen. En aanvankelijk was het ook het beste middel. Hij maakte van de vrijheid, die zij hem liet, een niet al te groot gebruik en keerde, door medelijden gedreven, vlugger bij haar terug en bleef langer aan hare zijde dan zij het in haar droef peinzen verwacht had. Doch de gewoonte kwam en zij vernietigde al de goede voornemens. De uren, die zij gezamenlijk doorbrach ten, werden steeds minder; de gevoelens die hen ver- londen, werden steeds losser en oppervlakkiger en ten slotte zat zij inderdaad geheel alleen en eenzaam in de schaduw van het leven, die zij eens als haar beste plaats had beschouwd. Doch deze toestand drukte haar nu te meer, daar deze niet dadelijk zoo was ge worden. Langzaam en moeilijk was het zoover gekomen. Haar vader trachtte haar op te beuren. Dit gelukte hem niet. Ook hij was nog een krachtig man, die mid den in het leven stond. Hij moest den andere veel te goed kunnen begrijpen. Hij zocht ook slechts naar verontschuldigingen, en die kon zij voor het gedrag van haar man wel geheel vinden. Elk goed woord gevoelde zij als een genade, iedere vriendelijkheid als een stom medelijden en dat trof haar in al haar ellende nog het zwaarst. Ontdoe jelui toch van dien lastzeide zij altijd, maar de eenige die de klachten aanhoorde, was de trou we verpleegster, die in lange jaren niet van haar zjjde Wil je inderdaad met mij mee gaan naar Pyrmont, waar je slechts vrouwen en bloedarmoedige meisjes zult ontmoeten? Ik kan meniet begrijpen, dat je het ernstig meent 1 Maar, mijn hemel, Anna, ik heb het je toch al zoo vaak gezegd 1 Ja, ik ga met je mee. De dokter heeft het mij aangeraden-en ik begrijp werkelijk niet, waarom je het maar niet wilt gelooven. Zijn toon ver ried verveling en ergernis en een weinig bedeesd sloeg zijn vrouw de oogen neer. Zij was geheel verlamd aan de voeten en den stoel kon zij alleen niet meer verlaten, al in geen vijf jaar. Ik meen alleen ook inaar Je zult je vervelen. Een kuur mag ook geen pretje zijn. Hij stond op en ging met groote stappen door de kamer. Zijn breede gestalte bood een zeldzaam contrast met haar gebukte figuur. En ten slotte ging hij voort, wij zijn toch getrouwd! Wij kunnen toch wel eens te zamen naar een badplaats gaan. Neen, neen. Zij sloeg met de hand door de lucht alsof zij de gedachte ver van zich wilde werpen. Ik ben er blij om zeker 1 Ik dacht alleen aan jou. Ik ben er blij om. Wanneer je wist, hoe treurig het is, steeds aan mijn stoel gebonden en ziek te wezen en zoo alleen in een badplaats aan te komen, op een vreemde plaats. Hare matte oogen schoten vol tranen en hare stem stokte een weinig. Zij zou er veel voor gegeven heb- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. De sociaal-democraten kunnen zeggen: Am sterdam III, dat is ons district! Daar deelen wij de lakens uit, hebben er geen hulp noodig van vrijzinnig-democraten of van wie dan ook. Laat al de andere partijen zich tegen ons vereeni- gen tot één groot monsterblok, dan nog blijft Amsterdam III aan ons. Vooral als men die weinige aanhangers van de dissidenten a la Wijnkoop er bij rekent. Voor de Tweede Kamer zou Troelstra er dadelijk ingekomen zijn als er geen anderhalf honderd stemmen op dien anderen heer verdwaald waren geraakt ot als die weinige menschen eenvoudig waren thuis gebleven. Zoo’n district is er zeker in heel Nederland niet. Vast en zeker niet voor de Tweede Kamer en misschien ook niet voor den Ge meenteraad. Bij de jongste Raadsverkiezingen of liever stemmingen is de vastheid van A’dam III weer gebleken. Daar behoorde tot de aftre denden de heer Jac. Polak, richting liberaal, juist de persoon voor dit district, omdat hij flink is en van den Israëlietischen godsdienst. Ge begrijpt, wat ik met dit laatste zeggen wil: In A’dam III wonen zeer velen van den Joodschen stam. Ge begrijpt meteen, waar ge dit district zoo ongeveer moet zoeken. Nu, de heer Jac. Polak (de voornaam moet er bij ter onderscheiding van den heer Polak, den Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, het hoofdbestuur, Burg, en Weth. van onze hoofdstad, de vertegenwoordiger des ministers en de afgevaardigden van België en Curasao. Aan de acht andere tafels zaten nog ongeveer 350 personen. Dus een belangrijk feestdiner na een belangrijk congres. Natuurlijk toosten, dronken, zeer vele. Doch de merkwaardigste was die van onzen burgerpapa. De heer Meuwsen, de wakkere voorzitter van Middenstand, had een dronk uitgebracht op de beschermheeren, waarvan alleen de burgemeester tegenwoordig was. (Ik zou haast present geschreven hebben, maar dat mocht ge, bij al die dronken, eens averechts verstaan Hij had de taak van onzen burge meester deels genoemd een benijdenswaardige, al staat daar tegenover, dat er menschen zijn, die alleen uit partijhaat de edele hoedanigheden van iemand miskennen. Men heeft zich niet ontzien den burgemeester een »burgerbeul« te noemen, maar spr. was overtuigd, dat de bur gemeester zich verzekerd kan houden van de sympathie der goedgezinde, ordelievende bur gerij. Neerlands Middenstand beschouwt het als een eer, den burgemeester te huldigen als burgervader van Amsterdam. Een hartelijken dronk brengt spr. uit op den mensch Van Leeuwen. Mr. Van Leeuwen achtte zich hierop ver plicht een offer te brengen op het altaar der erkentelijkheid. De heer Meuwsen had het ambt van burgemeester afgeschilderd als een benijdenswaardig ambt. Spr. geeft toe, dat er momenten zijn, dat dit ambt benijdenswaardig is, en wel dan, als het in het oog van anderen het minst benijdenswaardig lijkt. «Varietas delectat*, is de spreuk, die spr. in zijn schild voert. Het is mij, zei de burgemeester, aan genaam, wel eens minder pleizierige momenten te beleven. Ware het steeds zooals hier op dezen middag, ik zou het niet meer appre- ciëeren. Men denkt mij onaangenaam te zijn, door mij uit te schelden, maar als ik eens een tipje van den sluier van den huiselijken haard mag oplichten, dan kan ik wel zeggen, dat we thuis nooit harder lachen dan wanneer de een of andere »vriendelijke mijnheer« mij eenige ephiteta naar het hoofd slingert. Dat geeft variatie. Spr. zou er zelfs niet op gesteld zijn, altijd aangewezen te worden als »die goeie burgervader*. Er zijn momenten, dat men zijn goedheid moet opbergen. veelvermogenden voorzitter van den Alg. Ned. Diamantwerkersbond. Beide heeren zijn bij verkiezingen, jaren geleden, al eens tegen el kaar in het krijt getreden, zoodat ’t een Po- lakkenstrijd werd!), de heer Jac. Polak had ook als aftredend, als zittend en gewaardeerd lid wat voor. Het heeft echter niet mogen zijn. De soc.-democraten stelden iemand tegenover hem en nog wel den heer Z. Gulden. Men zal zich misschien dien naam herinne ren? Zoo niet, dan deze korte biographie: De heer Gulden was gemeente-ambtenaar en zoo lastig tegenover z’n overheden, dat hij ont slagen werd. En deze heer Gulden moest juist tegenover den heer Polak gesteld worden en ’t ook bij eerste stemming flink winnen. Bij de verkiezing juist van dezen heer richt men onwillekeurig den blik over de grenzen, naar Frankrijk, waar de republiek hare beamb ten, een millioentje, regeert en omgekeerd ook door die beambten getiranniseerd wordt. Men moge over deze zaak denken, zoo men wil, men moge vurig socialist, gewoon vrijzinnig liberaal, zuiver clericaal of verstokt conservatief zijn, voor allen komt hier steeds duidelijker een groot vraagstuk voor deii dag. We bedoelen het volgende: De staat krijgt steeds meer ambtenaren en werklieden, die in zijn dienst zijn. En vooral met de gemeente is dit het geval. Heb ik u onlangs al niet een optelsommetje aan de hand gedaan over het aantal personen, in dienst der gemeente Am sterdam? Ge hebt dan op te tellen: het perso neel van de scholen, de secretarie, de gemeen tewerken, de gemeentetram, de telefoon, de politie, de brandweer, de bruggen, de veer ponten en -booten, enz. Dat is een heel leger in dienst der gemeente, dat dus de belangen der gemeente moet voorzien, maar dat zich ook tegen de gemeentelijke autoriteiten kan ver zetten en dan een gevaar in de gemeente wordt, te grooter, naarmate dat leger van be ambten en werklieden grooter is. Breng deze gegevens in uw gedachten maar eens tot verdere uitwerking. Ge zult me, welke politieke richting ge moogt zijn toege daan, moeten toestemmen, dat hier een actu eel vraagstuk zich op den voorgrond drir gt: Staking of tegenwerking, bijv, door luiheid of sabotage van personeel, in dienst der gemeente. Denk eens aan de spoorwegstaking van 1903! Doch genoeg hierover. De heer Gulden is ontslagen gemeente-ambtenaar, was redacteur van een blad voor de gemeente-ambtenaren, van »Het Prinsenhof*. En nu wordt juist hij in een ongeveer vast rood district gecandideerd, met voorbijgang van bekende partijgenooten, die óf geen candidaat werden óf zich naar on verkrijgbare districten zagen heengewezen. De heer Gulden in den Raad van Amster dam, tegenover een college van Burg, en Weth., dat in >Het Prinsenhof* zoo dikwijls aangevallen werd. Men maakte reeds toespelingen, die ik ver kort op deze wijze kan weergeven. Gulden in den Raad, burgemeester Van Leeuwen uit zijn hooge positie. Maar anderen gaven op die on-dits al spoe dig ten antwoord: Wie in die richting denkt, toont duidelijk onzen strijdvaardigen, fermen, doortastenden burgemeester niet te kennen. Ik vind, dat de burgemeester zelf reeds een antwoord heeft gegeven, krachtig en duidelijk, zonder draaierijen, geen twijfel meer overla tend. En wel, nog vóór de herstemmingen jl. Vrijdag den vorm van den nieuwen Raad hadden bepaald. We zullen aanstonds zien. Alleen wensch ik het volgende op te merken: Een paar jaren geleden wilde mr. Van Leeuwen beslist aftre den, geen herbenoeming meer aanvaarden en alleen krachtig aandringen heeft hem doen besluiten een herbenoeming aan te nemen. Niemand is onmisbaar, wordt vaak gezegd en het kan best zijn, dat, als de heer Van Leeu wen eens aftreedt, zijn opvolger ook uitstekend geschikt blijkt te zijn, maar tot nu toe be weert men, dat niemand even goed als mr. Van Leeuwen geschikt is voor de verantwoorde lijkste burgemeestersplaats van Nederland. De heer Van Leeuwen heeft tegen zijn zin weer aangenomen en is geen man, die dadelijk daarna toch weer bedanken zal. En vooral niet, als de stembus van district III hem meent te imponeeren. Doch genoeg. Laten zelf aan ’t woord. ’t Was verleden Woensdag. Het zesde Middenstands-congres vergaderde; natuurlijk in het Paleis voor Volksvlijt, waar de Mid- denstands-tentoonstelling gehouden wordt. Bij dat congres behoorde, alweer heel natuurlijk, een feestmaaltijd, die ’s avonds 6 uur in het Paleis werd gehouden. De heer G. Muller was tafelpresident en aan de eeretafel zaten RCOURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1