NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SSEEk EJ OMSTREKEJ. L Geen natuurlijke grenzen meer. Bj, - EEN DOEL. 64e Jaargang. Zaterdag' '31 Juli 1603. No. 61. WAAROM? xzz Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton, k Biergebruik van de Flesch. 1 4 ia Waar Albion alleen de baas werkelijkheid, gelooft ieder 9 l- r - I Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Het aangewezen en juiste adres, voor Biergebruik van de flesch, is W. BAKKER. Omdat bovengenoemde er zich uitslui tend op toe legt, het beste Bier te ver- koopen en tevens de meest mogelijke zorg besteedt aan zindelijk Bottelen. Beleefd aanbevelend. Voor de gezondheid is het grif noodzakelijk, zindelijk bottelen op hoogen prijs te stellen. I 1 i 5. (Slot.) «Gij wilt er een weggeven zeide Dahm. »Ja,we hebben erover gedacht, hoe zwaar het ons ook valt». De vrouw schreide en streek .met de hand over de oogen. »Ach, een kind weggevenMaar mijn zwager raadt het ons aan, en mijn man meent ook «Geef hem mij, den kleinen Johannes Is het niet de blonde krullebol, dien gij onlangs bij de hand hieldt, toen gij de apotheek binnengingt De vrouw had verrast opgekeken. Nu knikte zij, en zag den spreker met een half gelukkigen, half zonder ling angstigen blik aan. «Gij zoudt hem willen hebben, gij mijnheer Maar zou de juffrouw Kijk, ik zal u zeggen wij hebben het in de courant gezet. En er heeft al iemand op ge schreven, iemand hier uit de buurt, uit M.« Christiaan Dahm bewoog lichtelijk het hoofd en trok aan zijne das. «Ik zal u morgen bescheid geven, als gij nog bij uw plan blijft. Maar dan moet ge er te voren tegen niemand een woord van zeggen, dan alleen tegen Hols, uwen man. Ik zal straks zelf met hem spreken*. »Neen neen, mijnheer, doe dat niet. Al wil hij, zoo moet ik hem er toch op voorbereiden. Vroeger hebben wij er ook al eens over gedacht,voor Guusje; maar toen het er op aankwam, konden wij toch geen van beiden van het kind scheiden». En de vrouw schreide opnieuw, en ging heen. En de Toen we nog op de schoolbanken zaten en aardrijkskunde leerden, sprak men ons over landen en hunne grenzen. Over natuurlijke en kunstmatige grenzen. Kunstmatige gren zen liepen dwars door vlakten heen, soms aan gegeven door de afscheiding van rassen of talen, gewoonlijk gevormd door de historische ontwikkeling, dus heel vaak door oorlogen en andere politieke bedrijvigheid. Natuurlijke grenzen werden dan gevormd door gebergten, door rivieren en vooral door de zee. Het woord natuurlijk was gemakke lijk te begrijpen, want een zee moest wel een afscheiding vormen. Aan de overzijde der watervlakte leefde een ander volk, onder an dere levensomstandigheden, met een andere taal. Ook voor bergkammen en belangrijke rivieren kan men het zelfde aanvoeren. Dik wijls werkte de historische ontwikkeling mede, om, zelfs ondanks taalkundige gelijkheid, toch de natuurlijke grens te vinden. Neem bijv, de Pyreneeën, de meest natuurlijke grens scheiding tusschen Frankrijk en Spanje. Het noord-oosten van Spanje, Catalonië met de hoofdstad Barcelona, sluit zich in taalgebied voor een goed deel aan bij het Zuiden van Frankrijk. In Frankrijk had men oorspronke lijk, en heeft men dialectisch nog, twee hoofd richtingen in de taal, de langue d’oc en de langue d’euil. De laatste was de taal van het De taal der ooren. Kleine goedgevormde ooren verraden geest en leven digheid. Een zeer losstaande oorlel beteekent een goed karakter. Een breed en glad oor verkondigt een zwakke geest. Een plat, lanc oor geeft eigenliefde en zotheid aan. Een rood, dik warm oor is een teeken van een genotziek, luchthartig temperament. Een kort, dik, slecht gevormd oor is een slecht teeken. Breede ooren, dicht bij den schedel geplaatst met een puntig toeloopende lel zijn bij zeer jonge menschen het onfeilbaar bewjjs, dat zij spoedig zwaar en dik zullen worden. dag l:ep ten einde zooals altijd. Toen Christiaan Dahm zijne schreden huiswaarts richtte, was het koud ondanks den zomertijd. Donkere wolken hingen aan den hemel en alles was zoo somber en onbeweeglijk in de natuur, als had zij den laatsten adem uitgeblazen. Op het gelaat der menschen was geen vroolijkheid te lezen, de huisdeuren waren overal gesloten, en de blijmoe digheid scheen vertrokken naar een ander, onbekend land. Toen nu de beide eehtgenooten heden vroeger dan anders aanstalten maakten om zich ter ruste te bege ven, opende Christiaan Dahm den mond. Hij wilde spreken, maar toen hij de koude, strakke uitdrukking op het gelaat zijner vrouw zag, werd hem de keel als toegeschroefd. Hij zeide enkel «Goeden nachten binnen werd het donker evenals buiten, waar de wind was opgestoken en den regen met nijdige stooten tegen de vensters joeg. Den volgenden dag verscheen vrouw Hols weder niet in de fabriek. Haar man echter trad het kantoor bin nen, om hare afwezigheid te melden. «Onze kleine gij weet wel, mijnheer is nog altijd zoo ziek erg ziek Christiaan Dahm knikte, taste in den zak, haalde er een thaler uit te voorschijn en gaf dien den werkman. «Maar spreek er niet van Een dankbare blik trof hem, De man verliet het kantoor en ging aan het werk. Christiaan Dahm echter zag door het venster naar het rusteloos heen en weer gaan der machine, hij hoorde het stampen van den stoomzuiger en luisterde naar het sissende geluid der drijfriemen. Zijn oor, anders zoo gewoon aan al deze geluiden, werd heden door het geraas onaangenaam aangedaan: plechtige stilte zou hij rondom zich gewenscht hebben Friedrichshaven (zijn ballonscheepswerf ’t meer van Const anz), zonder hindernis te ondervinden, naar Metz, waar een der ook zijn handelsmarine sterker, terwijl de militaire luchtschippersstations wordt gevestigd. Terzelfder tijd ging er een rilling door de Britsche pers, omdat, luidens de berichten, boven ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2% cent. Groote letters naar plaatsruimte. Het was hem zoo vreemd te moede. Zijne kinderjaren kwamen hem voor den geest, zijne kinderjaren, waarin hij zoo vroolijk, zoo zorgeloos zoo gelukkig was ge weest. Des middags zeide Christiaau Dahm aan tafel «Wij zullen het kind aannemen, dat onlangs in de courant werd aangeboden. Wat deukt ge er van, Therese De vrouw scheen te gelooven dat haar man raaskalde, zoo ten minste zag zij hem aan. «Wat? Nu nog kinderen aannemen vreemde kin deren Wie weet hoe het uitvalt? En kinderen Zor gen l Ziekten 1 En bij ons? Kom dat is je toch geen ernst «Ja, het is mij ernst Verder zeide hij niets. Den hal ven nacht lag hij wak ker in bed, en stelde zich voor hoe de kleine Johannes het was een driejarig ventje zijn kind geworden was. Hij zou spoedig gewennen. De ouders mochten niet komen. Wanneer hij den knaap tot zich nam, zou hij weldra vertrouwelijk worden, en vergeten dat hij reeds andere menschen vader en moeder genoemd had. Sedert lange jaren had zulk een warm, zonnig gevoel de borst van den man niet vervuld. Eene nieuwe we reld opende zich voor hem. Maar zijne vrouw Zou zij goed voor den kleine wezen Och, dat zou wel schikken. Het kon niet anders, of zij zou hem ook lief krijgen 1 Het was maar, wijl voor het oogenblik de gedachte haar nog nieuw en vreemd was. Den volgenden morgen was zijne eerste vraag in de fabriek naar Hols, den arbeider. Hij kwam. «Zij is van nacht gestorven onze kleine De mam zag den opzichter met een blik aan, die Ik heb ongeluk bij het geluk Reeds op den tweeden dag, dat ik me hier gevest'gd heb, krijg ik mijn eersten patiënt, maar hij is deurwaarder. Wat zullen de menschen daarvan denken Op ’t water wil blijven. Voeg daarbij de ontwikkeling der Duitsche industrie en van 't Duitsche mijnwezen. Waar juist de Britsche grootheid voor een groot deel op industrie en mijnwezen steunt. Het Germanisme, dat is de vijand I Zoo weerklinkt in alle toonaarden de angstkreet der Britten. Is die angstkreet niet meestal met voorbedachten rade aangeheven, omdat Enge land een vernietiging van de Duitsche groot heid zoekt, voordat deze de Britsche ten on der kan brengen Men berekent of een landing van Duitsche legers op Britsch gebied mogelijk is en drijft daarom de meer dan dubbele vloot-theorie tot ’t uiterste door. En daar komen nu de Zeppelin’s en de Blé- riot’s. Wat geeft ’t nu al, dat Engeland steeds den onderzeeschen tunnel Dover-Calais tegen hield? Nu gaat ’t niet niet onder, niet door, maar ver boven de zee, in de lucht. Gelukkig, zal de Brit denken, dat Calais een Fransche stad is en Duitschland zooveel ver der af ligt. Maar de luchtschepen en lucht vliegtoestellen zullen verbeterd worden en wat dan Ook kan de mogelijkheid bestaan, dat Ne derland en België door Duitschland ingepalmd worden. En dan is de afstand weer zooveel kleiner geworden. Wie weet, met hoeveel zorg in de Britsche ministeries van oorlog en marinie reeds de plannen gereed gemaakt zijn om bij zoo’n an nexatie handelend op te kunnen treden En ondertusschen verdwijnt ook de zee in hare beteekenis van natuurlijke grens. verschillende punten van het Britsche grond gebied een luchtschip gezien was, dat als een tooverspook rondwaarde boven Britsche havens en vestingen. Natuurlijk, dat was een Zeppe lin. Toegegeven, dat men later bleek een fantasie-luchtschip gezien te hebben. Maar dat die fantasie veroorzaakt is door de vrees voor een aanstaande ‘vast en zeker. Met een Zeppelin wil men naar de Noord pool varen. Wie durft beweren, dat dit plan mislukken zal? Laat het één-, zelfs tweemaal misloopen, omda| bij nieuwe zaken nog niet alle mogelijk heden voorzien zijn, maar den volgenden keer zal en moet het plan gelukken. In ’t begin dezer week ging een schok door de wereld, vooral door de Fransche, en nog ’t allermeest door de Britsche wereld. Alweer door de Britsche wereld. En waarom Engeland, het trotsche Albion, is groot ge worden in de wereld, zooals nog nooit misschien een betrekkelijk klein volk groot is geworden. Engeland ligt midden in de zee, die het als een pantser beschermt tegen vreemde interven tie. Zelf zocht het zijn kracht op de zee en beheerschte de wateren. Trotsch klinkt der Britten liedRule, Brittannia, the waves (Beheerscht, Brittanje, de golven!) Toen Napoleon almachtig was met zijn legers, bleef Engeland het ter zee met zijn vloten. Toen vooral begreep Engeland het voorrecht van zijn geïsoleerde ligging. Een krachtig volk op een eilandengroep van die grootte moet zich daar kunnen handhaven. Dat krach tige volk heeft meer gedaan dan zich handha ven. Het heeft zijn gezag, zijn volksidee, zijn taal overgebracht op groote,ver-verwijderde dee- len der wereld. En om zich in zijn glorie te handhaven, begreep het zijn oppermacht ter zee te moeten handhaven door een buitengewoon sterke oor- logsmarine. Vandaar de theorie, die niet hei melijk gekweekt, maar openlijk verkondigd wordt: De Britsche oorlogsvloot moet sterker zijn dan de twee daaropvolgende zeemogend heden te zamen. Nu is Duitschland sedert 1870 de sterkste militaire macht te land en langzamerhand wordt oor- logsmarine zich verbazend uitbreidt. Daarbij, een van Keizer Wilhelm’s gevleugelde woorden is: Duitschland’s toekomst ligt op het water. noorden en van Parijs; de eerste die van Pro vence en ’t zuiden, die van de troubadours. Die langue d’oc was ook de taal der Catalo- niërs en is ’t dialectisch nog zoo’n beetje. Frankrijk is één geworden, Spanje werd één. In ’t eerste land zegevierde de taal van Parijs en ’t noorden, in Spanje die van Kastilië en Madrid. Zoo heeft de staatkundige ontwikke ling de grens gezocht door de natuur gesteld. Doch langzamerhand begint de uitdrukking «natuurlijke grenzen* al minder natuurlijk te worden. Een flink aangevoerd leger is niet meer bevreesd voor rivieren en weet die over te trekken, ondanks den tegenstand van een goed vijandelijk leger. De oorlogsvloten trek ken over de zeeën en introduceeren in het vijandelijk land op een vloot van transport schepen heele legercorpsen. Maar toch, dit kan alleen met buitengewone krachtsinspanning verkregen worden. Nog steeds vormen zeeën, bergkammen en groote rivieren belangrijke hulpmiddelen in de handen van de aangevallenen. Maar sedert Zeppelin en Blériot begint die natuurlijke hulp te verdwijnen. We noemen die twee namen om de idee aan te duiden. Er zijn meer luchtschippers dan Zeppelin, meer vliegmenschen dan alleen Blériot. Maar deze beiden gaven den grooten schok in de maat schappij. Wanneer men den naam Zeppelin hoort, denkt men aan diens beroemde tochten met den bestuurbaren luchtballon van het stijve stelsel. Men ziet Zeppelin zweven in de lucht; zijn ballon stijgt en daalt, gaat vlug of traag voorwaarts, zwenkt links of rechts, op het bevel van den luchtschipper, gelijk een stoomschip gehoorzaamt aan de bevelen van den kapitein. Toen graaf Zeppelin genoegzaam gevorderd was met zijn proefnemingen en zijn ballon zoo veel mogelijk volmaakt had, kocht de Duitsche regeering zijn vinding, natuurlijk met militaire intentiën. Zeppelin’s tocht van het meer van Constanz naar Berlijn mislukte; de Keizer wachtte te vergeefs op het Tempelhover veld. Doch zoo iets kan men van nieuwe vindingen verwachten. Spoedig daarna koerste Zeppelin van aan sen dezen door de ziel ging. Maar nadat Christiaan Dahm eenige troostwoorden gesproken had, brandde het hem als vuur op de tong, en hoewel hij niet aanstonds had willen vragen, sprak hij toch en zeide «Nu, Hols hoe staat het met den kleinen Johan nes Heeft uwe vrouw het u gezegd Ik wil hem aannemen*. «Onzen Johannes Gij Neen mijnheer, daar heeft zij mij niets van gezegd. En nu nu; het was maar omdat onze andere kleine zooveel oppassing noodig had maar thans, nu ze gestorven is neen, nu kan ik mijn kleinen Johannes niet afstaan. Ach neen, mijnheer, weggeven weggeven In afgebroken woorden had de man gesproken, om dat er zoovele tranen over zijne wangen vloeiden. «Nu, dan spreken wij niet meer over de zaak ant woordde Christiaan Dahm norsch en kortaf, en liet den arbeider vertrekken. En toen hij dien middag tehuis kwam, las hij de courant als altijd, maar eigenlijk las hij ze niet. En toen zijne vrouw binnenkwam, altijd met hetzelfde koude, niets zeggende gelaat, en de soep op tafel plaatste, toen ware hij het liefst opgesprongen om haar beet te pakken en te wurgen, omdat zij, omdat zij Toen echter kastijde hij zijn onrechtvaardig hart met zweepslagen en geeselstriemeu. Stilzwijgend zette hjj zich aan tafel, en at zijne soep, en ging naarde fabriek en kwam terug, en zeide als altijd: «Goeden nacht*, en strekte zich, eenige malen diep, diep zuchtend, op zijn leger uit en wachtte wakend tot de zon allengs het duister van den nacht kwam verdringen, en het zelfde weder begon, wat eisteren geweest was, en zoo voort en zoo voort de eene dag na den anderen, jaar in, jaar uit NE 5 1 4 -1 k-L-75‘ o I i-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1