MHWS- Eï AWERTESTIEBLID TNIl SM ES (lilSTliEEES mJ f, J^usland’s macht. HUWELIJKSREIS. Zaterdag 21 Augustus 18O9. 64e Jaargang. No. 67. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. I Ja, meneer. u den vrachtbrief kunt vinden in de lade van de schrjjf- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. I tafel; een klerk van de reederij heeft hem gisteren avond gebracht. Hier is de sleutel, meneer Dank u, zei Griggs nerveus. Haastig opende Griggs de lade en haalde er een groot couvert uit, geadresseerd aan W. H. Otley, stoom schip «Thetis*. Zonder aarzelen scheurde hij het open en doorvloog den inhoud, ’t Was een overeenkomst tusschen de North Oast Stoomboot Maatschappij en den heer W. H. Otley, waarbij aan dezen voor 10,000 gulden de «Thetis* werd verhuurd voor twee weken, alles, ook wijn, in begrepen. De «Thetis* zou aanleggen, in welke haven de huurder verkoos, mits niet meer dan zevenhonderd mijlen van Londen. Zoodra men den Theemsmond bereikt had, zou den kapitein de bestemming worden genoemd. Toen hij dat gelezen had, sloeg Griggs de oogen in wanhoop ten hemel. Nu werd hem alles duidelijk. Geen wonder, dat het scheepsvolk zoo akelig beleefd was 1 Hij voelde zich al een misdadiger. Hij, die met bil jetten van 20 gulden genoot van de luxe, door iemand betaald met 10,000 gulden, een som, die hij waarschijn lijk nooit in zijn leven zou bezitten. En het was zijn huwelijksreis 1 De stem van zijn vrouw deed hem ontwaken. Henry, wat ben je bleek. Doe toch die akelige papieren weg Griggs stopte den vrachtbrief in zijn zak. Ik ben benauwd, ik ga even aan dek. Jij blijft zeker zoolang hier Ik kom gauw terug. Griggs stapte het dek op en neer, diep denkend. Na vijf minuten had hij zijn plan van actie gereed. Er stond maar één weg openhij zou het bedrog volhou den, liever dan zijn vrouwtje op haar huwelijksreisje Henry Griggs en zjjn aardig vrouwtje, met wie hij pas twee uur getrouwd was, dachten, dat ze op weg waren naar Scarborough. Ze hadden ’t mis. Door een vergissing waren ze op de verkeerde boot geraakt. Griggs kon ’t niet hel pen, hij had geen verstand van schepen. Hoe kon hij het onderscheid zien tusschen een stoomjacht van 2000 ton en een kustboot van 3000 De schuld lag aan den koetsier, die hen naar ’t ver keerde dok had gereden. Aan den loopplank vond Griggs kapitein Anderson, wachtend op de twee geheimzinnige passagiers, die de «Thetis* hadden afgehuurd. Hij had nog geen in structies, welke haven de naaste bestemming zou zijn, maar Anderson, die veel had meegemaakt, bekommer de zich om zulke kleinigheden niet. Hij wist, dat er flink betaald was aan zijn reeders door iemand, die beschreven werd als «excentriek»; hij wist, dat de boot voor twee weken was gehuurd. Meer had hij niet noodig. Welkom op de «Thecis*, zei hij, zijn pet afne mend. Dank u, zei Griggs, verheugd over zulk een hartelqke ontvangst. Dit is mijn vrouw we zijn vanmorgen pas getrouwd. Wel gefeliciteerd. Wjj zjjn mooi op tjjd, hé, kapitein ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regbls 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Dat ging gauw. Een buitenmeisje, Jansje, was se dert een week in dienst, toen haar mevrouw haar naar het armenhuis zond met een potje soep voor een paar arme oudjes. Ze kwam zoo gauw terug, dat mevrouw verwonderd uitriep Ben je nu al terug? Ja mevrouw, antwoordde Jansje, het gaat daar heel gemakkelijk. Naast de deur is een groote bus en daar heb ik het maar ingegoten. Zandkorrels maken den berg, oogenblikken de eeuwigheid, even schijnbaar onbeteekenende kleinig heden ons leven. korpsen van Europeesch Rusland mobiliseer - baar was. De troepen bijv., die Polen bewaak ten, beroofd van hun nieuwe modelkanonnen, waren veroordeeld tot een zekeren ondergang, in geval van een aanval der Oostenrijkers en nog zekerder, als het geweld van Duitsche zijde kwam. Doch toen de vrede hersteld was, ging de Russische generale staf aan het werk. Er is een leger van 100.000 man aan de grenzen van Mantsjoerije achter gebleven, maar de andere troepen keerden terug naar Europa. De man schappen, die in handen van den vijand vielen, alles te zamen ongeveer 50.000 man soldaten en matrozen, zijn onverwijld naar het vaderland wedergekeerd. De reserve en de soldaten, die recht hadden op ontslag, zijn naar hunne haard steden teruggezonden. De tuchteloosheid, wel ker verspreiding onder de vernederde en ge demoraliseerde troepen werd gevreesd, is geheel verdwenen. Men heeft de voeding en de stoffelijke positie van den soldaat en ook de soldij der lagere officieren veel verbeterd. On bekwame hoofdofficieren werden gepension- neerd. De opperbevelvoering is verjongd. En thans zijn het bijna allen soldaten, die de vernedering van den oorlog niet mede maakten. Het contingent van 1909, evenals van 1910, is vastgesteld op 456.000 man. Waarbij dan nog 16.000 Kozakken komen. En toch is dit ontzaglijk getal pas een derde deel van de beschikbare jonge mannen. Uit den oorlog zijn meerdere praktische les sen getrokken. Voorts voleindt de Russische artillerie de fabricatie van snelvuurkanonnen, model 1900, die van goede hoedanigheid zijn. Het grootste deel der legerkorpsen is er reeds van voorzien. De voorraad munitie is aangevuld. De werk plaatsen in het land, waarbij tal van Fransche ingenieurs aangesteld zijn, werken op bevredi gende wijze. Ook de organisatie der Kozakken, steeds de beste aanhangers van den Czaar, is verbe terd, evenals hun bewapening. Nog andere hervormingen komen. Voor de uniformen is de groengrijze kleur genomen, want in Mantsjoerije is het gevaar van heldere en sprekende kleuren en versierselen gebleken. Hieruit kunnen de Franschen nog een lesje trekken met hun roode pantalons en mooie epauletten. De jongelui bleven boven, tot de »Thetis« bijna South end Pier voorbij was, toen verzochten ze, dat men hun hun hut zou wijzen. De chef-hofmeester geleidde hen naar een prachtige kajuit in wit lak en goud, met crème stoffeering. Griggs toonde verrassing; zijn vrouwtje nam alles op als vanzelf sprekend. Dat is toch onze hut niet vroeg de passagier, die verbluft was. Ja, meneer, antwoordde de plechtige hofmeester eerbiedig. Hij verdween. Wat ben je toch een goede jongen, Henry zei mevrouw Griggs verrukt, wat een verrassing Ik had geen idee van zoo iets Kijk, Henry, alles van zijde Je hebt mij gefopt, hoor Dit reisje kost veel meer dan 20 gulden retour. Deugniet, je moogt mij zoo niet voor den gek houdenBeken nu maar Henry protesteerde flauwtjes. Hij leek te droomen en keek verwezen om zich heen. Vergeefs zocht hij verband tusschen deze weelde en den prijs, dien hij be taald had voor de biljetten. Heb je naar ’t nummer op de deur gekeken, lieve vroeg hij eindelijk. Laat mij de kaartjes nog eens zien. Mevrouw Griggs haalde de hutnummers uit haar beursje. Nr. 61 en 62, las zjj luid. Griggs opende voorzichtig de kajuitdeuren keek aan den buitenkant. Er was niets van een nummer te ontdekken. Vreemd zei hij, de deur weer sluitend. Kort daarop werd er geklopt, ’t Was de hofmeester. De complimenten van kapitein Anderson en dat De trommels zijn afgeschaft. Bij nat weder geeft de trommel niets en bij verspreide orde is hij te zacht. De trompet is veel duidelijker. De vermeerdering der jaarlijksche contingen ten en de vermindering van den diensttijd tot drie jaren heeft het cijfer der geoefende re servisten verhoogd. Ook de mobilisatie is beter in orde, al kon den er wel wat meer militaire spoorwegen zijn. Natuurlijk leed de oefening der troepen ge ducht tijdens de zware troebelen in 1905 en 1906, maar sedert kon de echte militaire vor ming weer worden doorgezet. Speciale gelden zijn uit andere takken van dienst gehaald om het oorlogsbudget te ver sterken en groote buitengewone credieten wer den door de Doema toegestaan. Rusland heeft zijn voordeel gedaan met de in het verre Oosten ontvangen lessen. De Keizerlijke garde en de legerkorpsen hebben hun vroegere deugdelijkheid teruggekregen; die van het Noordwesten en van den Caucasus zijn zelfs beter dan voorheen. Het denkbeeld van expansie aan den kant der Stille Zuidzee en aan dien van Indië heeft men laten varen. Om een vermaarde uitdrukking te bezigen: «Rusland is teruggekeerd in Europa*. Was Rusland in 1908 nog niet gereed om de «aanmatiging van Oostenrijk met Duitsche dekking*, tegen te gaan, thans is het Russi sche leger weer in staat een groote rol te spelen en over twee jaren zal het ’t machtigste leger van de wereld zijn. Aldus zegt de Fransche deskundige, die zich er blijkbaar over verheugt, dat Duitsch- land zijn suprematie te land zal verliezen en dat Rusland zich tegen midden-Europa kan keeren tot steun ook van de Fransche staat kunde. Wilt u de boot dadelijk bekijken, of wachten tot we naar zee gaan Zooals u wilt. Nu, dan is ’t misschien beter te wachten, tot we op de rivier zijn. Wanneer vertrekt u, kapitein Ik dacht zoo van dadelijk. Maar de andere passagiers De kapitein lachte. zult het rijk alleen hebben. Och komzei Griggs; ik had wel gehoord, dat ’t slap was tegenwoordig, maar zoo 1 Nu des te beter. We moesten nu maar van wal steken, meende de kapitein. Uitstekend 1 De kapitein ging en liet het echtpaar alleen. De chef-hofmeester, een man van elegant voorkomen, kwam zijn instructies vragen. Wat heeft u aan boord? vroeg Griggs. Welke wijnen, bedoelt u Hm ja, antwoordde Griggs ietwat onzeker. De hofmeester rammelde een lange lijst af van fijne merken, namen, die Griggs nooit had gehoord. Geef maar den laatsten, dien u noemdet. Goed, meneer. De hofmeester was ’t met den kapitein eens, dat ’t een raar spannetje was, voor menschen met zooveel geld Zie je, kind, verklaarde Griggs aan zijn vrouw, je moet een beetje royaal doen als ze je zoo behandelen. Zij vond dat ook. Een bediende kwam met het bestelde en accepteer de als fooi den rijksdaalder, dien Griggs hem gaf als betaling voor den wijn. Deze kostte 6 gulden de flesch, maar hoe kon Griggs dat weten dat het koning Carol met zijn Rumeniërs ter hulp snelde; anders hadden de taaie volhar ding en de uitnemende militaire hoedanigheden van den Turkschen soldaat, geleid door uitne mende generaals, wel eens de overhand kunnen behouden. En voor enkele jaren bleken de Russen niet bestand tegen de pas modern uit geruste Japanners. Toch schijnt Rusland uit dien oorlog veel geleerd te hebben en bezig te zijn ’t geleerde in toepassing te brengen. Dit wordt natuur lijk met belangstelling gadegeslagen door de andere groote machten. Vooral door Frank rijk, dat alleen in een zeer sterk Russisch leger te lande op het Europeesch vasteland een waarborg vindt tegenover Duitsche over macht. Een Fransch schrijver wijdt aan het Russi sche leger een interessant artikel. Hij brengt eerst in herinnering, hoe ruïnee- rend de Japansche oorlog ook voor de Russische financiën was; de kosten bedroegen meer dan vijf milliard. Bovendien werd de Russische marine vernietigd. Maar met het leger was dit toch eigenlijk niet het geval. Wel leed het leger van Koe- ropatkine herhaaldelijk nederlagen, maar de Japanners hebben nooit een groote afdeeling kunnen brengen tot capituleeren. Alleen het garnizoen van Port-Arthur is ten slotte in zijn geheel bezweken; maar dit garnizoen was slechts samengesteld uit vestingtroepen, detachementen en ontscheepte matrozen. De verloren kanon nen waren van oud model. Kortom, de Russische troepen hebben geen onherstelbare ramp geleden, zooals de Fransche in 1870’71 ten gevolge der capitulation van Sedan, Metz en Parijs. Maar onbetwistbaar is, dat de veldtocht van Mantsjoerije het Russische leger heeft genoopt tot een volkomen omverwerping van het stel sel zijner strategische voorbereiding, vroeger berekend met het oog op een Europeeschen oorlog. Om de Siberische legerkorpsen te versterken en ook in de hoop, de herhaalde successen en het vooruitrukken van de Japan ners voorgoed tegen te houden, waren troepen uit de legerkorpsen van Midden- en Zuid-Rus- land gemobiliseerd. Voorts was men gedwon gen geweest snelvuurgeschut, transportmiddelen en proviand te leenen van de divisiën, gelegerd in het Westen, met het gevolg dat tegen het einde van den oorlog geen enkel der leger- Van de groote rijken met moderne militaire ontwikkeling is we zijn zoo vrij, China nog niet mede te rekenen, Rusland het talrijkst in bevolking. Dit rijk zou dus ook het mach- tigst moeten zijn, het meest te vreezen, omdat het ook het meest kan presteeren. Waar toch de bevolking van het Tzarenrijk zeer ver de honderd millioen overschrijdt, tellen de Ver- eenigde Staten ruim 80 millioen inwoners en zijn zij niet zoo militairistisch ingericht als de groote staten van Europa en Japan. Duitsch- land telt in de zestig millioen, Oostenrijk on geveer vijftig, Engeland in de veertig, Frank rijk bijna veertig, Italië vier en dertig millioen. Rusland telt dus alleen beduidend meer in woners dan Duitschland en Oostenrijk te za men. En toch is de macht van Rusland alleen niet tegen deze beide midden-Europeesche staten bestand. Ja, zelfs in vereeniging met Frankrijk en in entente met Engeland kon het niet beletten, dat Oostenrijk zich kalmpjes in het onbetwist bezit stelde van het reeds der tig jaren door de Donau-monarchie bezette Bosnië en Herzegowina. Rusland leed nog aan de gevolgen van den oorlog met Japan. Eigenlijk heeft Rusland op militair gebied nooit heel overtuigend bewezen, dat het zoo sterk is als het feitelijk wezen moest. Ga terug tot den grondvester van Rusland’s positie, tot Peter den Grooten. Een kraan van een vorst, maar de Zweedsche koning Karei XII versloeg eerst een Russisch leger, dat tienmaal zoo sterk was als het zijne en werd eerst in 1709 bij Pultawa door een beter ge disciplineerd en het zijne weer flink in getal sterkte overtreffend Russisch leger overwonnen. In den tijd der Fransche revolutie was vooral Suwarof met zijn Russisch leger een gevreesd tegenstander, niaar Napoleon won het altijd door van Russische legers, die sterker waren dan de zijne. In den loop der 19e eeuw heeft Rusland meerdere groote oorlogen gevoerd, maar nooit op schitterende wijze tegen sterkere vijanden het pleit gewonnen. In den Krim-oorlog bleken de Franschen en ook de Britten taaier; vooral de eersten bewezen het élan te bezitten, dat ter overwinning leidt. In den oorlog tegen Turkije, in 1877’78, wonRusland vooral, om- R COURANT. L 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1