NIEUWS- EN iWERTENTMLlD 1001! SNEEE EN «ISMEN. BLOOKER'S (Nuttig werken. Blanca’s geheim. 5 Zaterdag 18 September 1809. 64e Jaargang. No. 75. b DAALDERS CACAO; Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. F 1 •xford en ik ging naar eene kost- Wordt vervolgd.) GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Bewerkt door AM. O. p Verstond zij hem niet? Zij keek hem aan als in een droom. Er volgde eene stilte van verscheidene minuten. Het vuur begon met grooter vlammen het vertrek te verlichten; in nog heviger buien stroomde de regen neder en de storm bulderde nog wilder om het oude gebouw. De stilte daar binnen en het wilde stormgeloei daar buiten vormden eene pijnlijke tegen stelling. Eindelijk verbrak graaf Victor het stilzwijgen. »Ik weet, je kan mij geene vergiffenis schenken», sprak hij. »Ik wil mij ook niet verontschuldigen, want wat ik gedaan heb, kan ook niet verontschuldigd wor den. Het is gebeurd. Ik zag haar en beminde. Sedert zestien maanden is zij mijne vrouw en zij schonk mij een zoon Blanca, je oogen zijn verschrikkelijk om aan te zien Ik ben een schurk geweest, ik weet het Hij kon niet verder spreken; haar aanblik snoerde hem de keel dicht. In hevige aandoening keerde hij zich af. Blanca sloeg langzaam de oogen op naar het portret van zijne mama en, nauwelijks hoorbaar, pre velde zij «In uw stervensuur beloofde hij het en zoo heeft hij zijn woord gehouden 1 Als een bliksemstraal ging haar een rilling door de leden; toen ging zij naar de deur, zonder hem met woord of blik te verwaardigen. Op den drempel gekomen, keerde zij nog even om. «Eene vrouw een zoon«, sprak zij langzaam en duidelijk. «Graaf Victor Norton mag ze op het stam slot zijner vaderen brengen ik zal ze welkom heeten, welkom thuis En snel verdween zij. Hij was nu alleen, de man, die, na langdurige afwezigheid, in het huis zijner voorvaderen was teruggekeerd. «Welkom thuis Een duivelachtig hoongelach scheen uit alle hoeken van het eenzame slot te weerklinken om de woorden te begeleiden, die hij fluisterend herhaalde. Of was het eenige troost geweest, als je koele onverschilligheid mij gekrenkt had*, vervolgde zij weemoedig. «Een jaar geleden kwam ik weer hier, maar niemand heette mij welkom. Je beloofde, dat je den eersten Juni zou komen. Ik wachtte tevergeefs, je brak je woord. Ver velen je deze bijzonderheden Ik moet nu spreken het is voor den laatsten keer. Je zult er mij nooit weer aanleiding toe geven, Victor. Aan de vele kwade geruchten, die ik omtrent je vernomen heb, wil ik geen geloof schenken. Ach, Victor, waarom laat je me dit alles zeggen, zonder mij een woord toe te spreken Weer strekte zij smeekend de handen naar hem uit; hij scheen daar weder niets van te bemerken. «Victor, vergeef het mij maar, ik bemin je Wat wil je meer Ik wil het verledene vergeten en naar niets vragenIk wil niets gelooven van alles, wat men mij toegefluisterd heeft, als ik je slechts weer heb. «Zonder jou«, riep zij hevig aangedaan uit, «zon der jou kan ik niet leven*. Zij was hartstochtelijk opgewonden; zij strekte de handen uit, alsof zij het verlangde geluk wilde grijpen. «Victor, hoor je mij niet?* vroeg zij weer. «Laten wij alles vergeten en ons verheugen over het heden «Laat mij, Blanca sprak graaf Victor met bijna heesche stem. «Je weet niet, wat je vraagt 1 Het kan niet zijn Hij richtte zich op in zijne volle lengte en keek zijne nicht somber aan. Zij trad terug, als had iemand haar geslagen. «Het kan niet zijn herhaalde zij vragend. «Neen*, antwoordde hij ruw. «Ik ben, wat je gezegd heb, Blanca een verrader, een lafaard Door God, door mama, door jou veroordeeld, sta ik hier 1 Je kunt nooit mijne vrouw worden, want ik ben reeds ge trouwd Zeer bekend is de reclameplaat van de le- vensverzekerings-maatschappij «Utrecht*. Ge kent ze immers ook: een jonge man plant een boom en men ziet, hoe daar later de vruch-1 ten van geplukt worden. Bekend is ook het verhaal van den Duit- schen keizer, die op zijn rondreis een klein dorpje doortrok en daar een ouden man aan sprak, die bezig was met het planten van een jongen vruchtboom. De keizer informeerde naar den leeftijd des grijsaards. «Ruim 80 jaar, majesteit!* «Maar vriend, dan doet ge toch vergeefschen arbeid!* »O,« zei de oude man, «ik weet, dat ik reeds lang begraven zal zijn, als mijne kinderende vruchten van dezen boom zullen genieten. Maar onze ouders heb ben ook boomen geplant, waarvan wij nu de de vrachten genieten. Het is dus niet meer dan billijk, dat wij doen voor onze kinderen, hetgeen onze ouders deden voor ons*. De keizer vond dit antwoord zoo edel, dat hij den ouden stumper een flink geldstuk in de hand liet glijden. Zie, deze beide gedachten schoten ons weer te binnen, toen we dezer dagen het verslag lazen van de te Eindhoven gehouden al- gemeene vergadering der Nederlandsche Hei demaatschappij. De naam is zeer duidelijk en eene menschelijke stem geweest, die hij tusschen het woeden van den storm onderscheiden had Een woeste gil, een doodskreet van een mensch HOOFDSTUK II. In de woonkamer van een klein, bevallig huis aan de Rusell-Square (een plein) te Londen, stond eene jonge vrouw en wachtte ongeduldig op de komst van graaf Victor Norton. Het was zijne echtgenoote. De zonnestralen braken door de witte mousseline gordij nen en verlichtten het gelaat en de geheele gestalte der jonge vrouw. Zij had een liefelijk voorkomen. Het witte kleedje stond haar voortreffelijk; een snoer fraaie paarlen sierde haar hals en heur haar was schilderachtig aan haar hoofd bevestigd. Zij ontmoette graaf Victor voor ’teerst te Margate, de geliefkoosde badplaats der Engelschen. Zij boeide hem bij den eersten aanblik. Het schrikte hem niet af, toen zijn vrienden hem onder het oog brachten, dat zij geene adellijke dame was. Wat vroeg hij naar hare afkomst En hoe klopte zijn hart, toen hij haar de beslissende vraag deed, of zij zijne vrouw wilde worden en hem aanhangen in nood en dood en zij met gebogen hoofd haar «ja L lispelde. Margaretha was zes weken later gravin Norton ge worden. Het huwelijk werd in alle stilte voltrokken. Behalve Margaretha’s ouders, den geestelijke en een kerkdienaar, was niemand daarbij tegenwoordig. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. bevloeien en van niets iets te maken. Lees eens, wat de heer Lovink, directeur- generaal van de Landbouw en vroeger directeur der Heidemaatschappij, omtrent de levensge schiedenis dezer nuttige inrichting vertelt. We noemden in ’t begin van dit opstel de «Utrecht* en hadden er dadelijk bij kunnen voegen, dat deze groote verzekeringsmaat schappij ook heel wat aan heideontginning doet, maar we vinden nu eenmaal de mannen der Heide-Mij. te Eindhoven en merken op, dat juist in den Zuidoosthoek van Brabant de eigenlijken bakermat te vinden is van de groote maatschappij. In Peelland, achter Helmond, daar nam de Heide-Mij. voor ’t eerst de zorg over vele honderden H.A. heidegrond op zich. Heeren uit Amsterdam en elders hadden groo te uitgestrektheden heide aangekocht en toen ze met de in hun dienst staande mannen geen voldoend succes hadden bij hun streven om de woeste gronden rentegevend te maken, werd de jeugdige Heide-Mij. in den arm genomen en deze heeft sedert overtuigend bewezen, dat ze wist hoe er gehandeld moest worden. In het jaar 1891 kreeg de jeugdige maatschappij de zorg voor de hierbedoelde landen achter Hel mond (in de buurt van ’t dorp Bakel) en zij nam die zorg op zich en de ontginningen te Bakel waren toen een levenskwestie voor de Heide-Mij. Het was eerst een heel nieuwtje, die ont ginning van heide tot bosch, bouw- of weiland. Men spande zes ossen voor den ploeg, die den grond ongeveer 40 centimeter diep bewerkte en op akkers ter breedte van 5 a 7 meter leg de. Dat was eerst wat vreemds. Men meende, dat het niet gaan zou met zoo’n zestal ossen. De beesten zouden uiteen loopen en dus het werk in de war sturen. Maar het resultaat was verblijdender dan deze voorspellingen; de ossen voldeden goed. Later kwam de stoomploeg er bij. Maar ook kanalisatie en bevloeiing moesten er bij komen. Wie wel eenigszins met vele heidevelden bekend is, weet, hoe er zijn, die geregeld moerassig zijn, omdat het water geen gelegenheid heeft behoorlijk weg te vloeien; daardoor «verzuurde* de bodem en kon niet vruchtbaar zijn. Doch de lezer begrijpt, dat we in dit kort bestek geen uitgebreide schets kunnen geven van ’t prachtige werken dezer nuttige maat schappij, die reeds belangrijke streken aan zich moet alleen nog maar aangevuld worden met het belangrijke feit, dat dezelfde groote maat schappij als belangrijke onderafdeeling heeft Bevordering van de zoetwatervisscherij. Er gaan nog zoovele Nederlanders naar ’t buitenland, vooral naar Duitschland, om daar ’t brood te verdienen, dat in ’t eigen vaderland niet te vinden is. Een weinig opwekkend verschijnsel, want het wil zeggen: Er is in ons land overbevolking. Nu, Nederland is dicht bevolkt, maar toch lang niet zoo dicht als België. En de Heidemaatschappij bewijst, dat er nog voor vele duizenden landgenooten in ons eigen land een behoorlijken werkkring is te vinden, als er maar gedaan wordt, zooals deze maatschappij doet. Reeds lange jaren bestaan er plannen om de Zuiderzee voor een goed deel droog te leggen. Een zaakje, waar ongeveer tweehon derd millioen gulden mee gemoeid gaan, maar we juichen ’t plan nog steeds toe, We durven ons niet het recht aanmatigen om te beweren, volkomen met het voor en tegen op de hoogte te zijn, al hebben we meermalen de uitge breide verslagen over deze grootsche plannen gelezen. Maar toch, ’t geld dat uitgegeven moet worden, is meest «behouden smeer*, om dat ’t weer in de zakken onzer medeburgers terecht komt. En ’t is werken voor ’t na geslacht. Zooals dit ook in ’t klein met de droogmaking van de Haarlemmermeer ’t ge val was; en wie zou deze ongedaan willen maken? Zoo is ook ’t werken en streven der Neder landsche Heidemaatschappij een werken voor ’t nageslacht. Ons land heeft nog te veel woeste grond, al is in dit opzicht zeer veel verbetering te constatee- ren.We geven een paar getallen. In het jaar 1833 hadden Noord-Brabant en Drente ieder nog 180 duizend hectares woesten grond; in 1878 waren die getallen reeds geslonken tot respec tievelijk 139 duizend en 150 duizend H. A. In ’t zelfde tijdvak vorderde men in Gelder land van 165 tot 124 duizend, in Overijsel van 150 tot 115 duizend H.A. Ook Limburg had in 1878 nog 48 duizend H.A. woesten grond. Vooral de bosch cultuur bracht die gunstige verandering. Hoeveel is er in dit opzicht sedert 1878 veranderd? We hebben voor heden niet de juiste ge tallen en willen liefst geen schatting geven, die misschien niet volkomen juist zou zijn. Maar sedert 1878 is er nog zeer veel verbeterd en vooral op voordeeliger wijze verbeterd, voor- deeliger voor ’t heden en vooral voor de toekomst. Dat dit werkelijk zoo is, kan ieder zelf con- stateeren. Gaeens naarden Gelderschen Ach terhoek. Wandel in de buurt van Lochum; of in de buurt van Lichtenvoorde. Bezoek eens enkele streken in ’t Zuiden van Brabant. Ge hoort de meerendeels nog zoo echt eenvoudige menschen zeggen: Ja, we hebben hier eigenlijk geen armen, geen armoede. Waar vroeger niets of bijna niets waste, ziet ge thans bos- schen, ja ook bosschen, zooals er in ’t zooeven genoemde 45-jarig tijdperk aangekweekt wer den. Maar ’t gebeurt thans veel practischer en dus voordeeliger. En vooral er is mooi bouwland gekomen op plaatsen, waar vroeger de bruine heideplant streed met ’t kale zand om de hegemonie. Daar zijn zeer vele eenvou dige menschen van niet tot iet gekomen Merkt op de reusachtige veranderingen in ’t Oosten van Drente en zoek ook in ons eigen gewest niet geheel te vergeefs. In Drente zijn ’t hoofdzakelijk de uitgestrek te hooge veenstreken, die geëxploiteerd werden. Maar ’t moeist vinden we toch 't werken der Ned. Heidemaatschappij. Niet alleen die uitgestrekte bosschen op plaatsen, waar voor heen bijna alle plantengroei ontbrak; maar vooral de herschepping van heide in bouwgrond, van waardelooze heide in goed rendabele bouw grond. Hoe klein is de Ned. Heide-Mij. begonnen enhoeveelomvattend zijn thans hare werkzaam heden, veelomvattend en vruchtdragend. Dit bleek opnieuw in de 21e algemeene ver gadering te Eindhoven, waarbij ook bestuursle den van den «Verein für Wiesenbau, Moor- und Heidekulturen in Westfalen* aanwezig wa ren. Voormannen onzer Heide-Mij. waren naar Westfalen geweest, om daar ’t werken der Duitschers na te gaan; de Duitschers’ kwamen nu naar ons land om den arbeid der onzen te beoordeelen, de resultaten der boschaanplant, der diepploegerij met ossen of met den stoom ploeg, en de verrassende vruchtbaarmaking van de kunstmest. En dan ook de groote verbeteringen door betere bevloeiïng verkregen. Tal van beekjes, die vroeger slechts last veroorzaakten, dienen nu om onvruchtbare landstreken geregeld te HOOFDSTUK I. 3). Vervolg. Blanca breidde de armen naar Victor uit; al haar hartepijn uitte zij in een jammerkreet, maar de graaf verroerde geen spier. Blanca vervolgde«Stervende vereenigde zij onze handen in de hare; haar laatste blik rustte op jou en tot jou sprak zijNaast jou is Blanca mij het dier baarste op aarde. Zorg, dat zij nooit de ruwe zijde van het leven leert kennen Je bemint haar, mijn zoon Beloof mij, dat je haar altijd zult beminnen en beschermen. Haar hart hangt aan jou Beloof mij daarom, dat je haar binnen drie jaar na heden tot vrouw zult nemen Zoo luidden haar woorden. Onder tranen kuste je hare hand en beloofde, wat zij ver langde. Zij werd begraven en wij scheiden van elkan der. Jij ging naar 0: school te Parijs. Toen het uur van scheiden sloeg, gingen wij nog eenmaal in de kamer, kusten de kussens, waarop zij gerust had en knielden samen aan het ledige bed. Je stak een ring aan mijn vinger en herhaalde de belofte, mij binnen drie jaar na den drie en twintigsten Sep tember tot vrouw te nemen. Dag noch nacht heeft die ring mij verlaten*. Zij drukte den ring aan haar lippen en kuste hem. «Hoe dikwijls is deze ring gedurende drie jaar mijne O p 9° DJ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1