AIM'S- EJ APWTfflmAD 1(101! SMH EJ 01STRIM. Blanca’s geheim. L’ Woensdag 22 September 1909. 64e Jaargang. No. 76. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. I Feuilleton. véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. 7, S. Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, BLOOKER'S DAALDERS CACAO: Amsterdamsche Brieven. op, o het niet meer zijn 1 Zeg me de waarheid, wat was I Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ■d 5 5 3 D> ■s 3 5 Q Bewerkt door AM O. Hij had dus veel voor: helder Eerst volgenden morgen naar het spoorwegstation, om zich voor Blanca Norton te gaan verantwoorden. De zon neigde ten ondergang. Graaf Victor kon binnen weinige minuten van Cheshire terug zijn. Ongeduldig keek Margaretha naar de wijzers van de pendule; het alleen zijn begon haar zwaar te vallen. Een rijtuig hield voor de deur stil en graaf Victor sprong er uit. Nog een oogenblik en daar stond hij in de kamer en omhelsde zijne vrouw. .Geliefde vrouw riep hij verheugd uit. .Laat me eens zien, hoe je er uitziet Nog altijd bleek Kom, de lucht van Cheshire zal aan je wangen spoedig de frissche kleur terug geven. En onze kleine man hoe gaat het met hem Hij boog zich over de wieg en keek vol belangstel ling naar zijn kind. Onderzoekend hield Margaretha het oog op haar man gevestigd. »Nu, Victor, wanneer gaan wij .Morgen, als je wilt; hoe eer, hoe liever!» antwoord de hij met een gedwongen glimlach. Haar gelaat be trok, toen zij vroeg »En je nicht? Was zij boos? Was zij verrast?* .Natuurlijk, ik geloof, dat zij zoowel het een als het ander was. We zullen ons er in moeten schikken; ik heb slechts een gesprek met haar gehad en dat was zoo pijnlijk, dat ik den volgenden morgen reeds afreisde. Dus morgen gaan wij Ik wil alleen nog aan Erroll schrijven om hem daar kennis van te geven*. Hij trad aan de schrijftafel van zijn vrouw en greep naar haar schrijfmap, om daaruit papier te nemen voor zijn brief. De man glipte hem echter uit de hand en viel op den grond, waar de gansche inhoud verspreid lag. Hij bukte om alles op te rapen, maar stond ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Ze hief de linkerhand op, als wilde zij een dreigen den slag afweren. .Victor, zie mij niet zoo vreeselijk aan*, riep zij uit. »Ik heb hem slechts vluchtig gekend en hij gaf mij zijn portret. Ik zag er geen kwaad in, dat aan te nemen. Hoe kon ik weten, dat Lij een ellendeling was En hij zag tranen in haar oogen opwellen hij was overwonnen. Onstuimig sloot hij haar in zijn armen en kuste haar. .Margaretha, mijne lieveling, vergeef me, als ik je leed heb gedaanMijne jaloerschheid maakte mij razend. Laat het vergeten en dood zijn, evenals dit valsche gelaatEn met diepen afkeer scheurde hij het portret aan snippers. Zij kusten elkander en de vrede was hersteld. Een schaduw bleef echter over hun geluk hangen. HOOFDSTUK III. Op een dag in het laatst van September deed graaf Victor Norton met vrouw en kind zijn intocht op het voorvaderlijke slot. Met vrouw en kind 1 Allen in den omtiek waren verbaasd. Sedert maanden getrouwd en niemand wist er van! Ongelooflijk! En Blanca Nor ton bedrogen Het was onverantwoordelijk In alle adellijke familiën was men verrast en verontwaardigd! De klokken werden echter geluid en het bedienende personeel had zich, onder aanvoering van meester Hoo per, den eersten kamerdienaar, in twee rijen opgesteld in het groote portaal van het slot. Een weinig bleek, schreed Margaretha aan den arm van den graaf voort. Het dreigende gelaat van zijne nicht vervolgde haar, al meer en meer voelde zij haar hart beklemd. .Ach, Victor, ik word zoo vreeselijk angstig*, fluis terde zij. Graaf Victor lachte gedwongen. Ook hij vond den Doch B. en W. zullen wel gelijk hebben. Maak eens een vuist als je geen hand hebt en ga eens royaal bouwen als de kas ziek is. Bo vendien moet in een stad als de onze toch al tijd »je ponteneur* bewaard worden. Buiten staanders moeten niet kunnen zien dat je porte- monnaie den geeuwhonger heeft. Intusschen is burgerpapa Van Leeuwen er met z’n eega op uit. Op «groot asjeblieft* hoor. Want van Groot-Mokum naar Grooter New-York, (voor een paar jaar zijn immers New-York en Brooklijn vereenigd tot één ge meente van dien naam,) dat is nog een heele hemelvaart. Dus naar de tweede stad der wereld, zullen Parijs en Berlijn wel moeten erkennen. Ik wil veronderstellen, dat de reis erg gezel lig zal zijn. Want er gaan heel wat eerste klas-Hollanders met hun dito eega’s op dezelf de boot met dezelfde bedoeling: Als gasten ’t 300-jarig feest van New-York meemaken. Enfin, als je een Halvemaanvormig cadeau tje van 75.000 gulden vooruit zendt, mag je ook gerust op visite komen. Maar dit tochtje wil toch zeggen, dat onze burgemeester denkt, best enkele weken gemist te kunnen worden. Ook op kalmte wijst, dat steeds meer de Soc.-Dem. raadsleden als gewone raadsleden meedoen en geteld worden. Ik bedoel daar heusch geen partij-praatje mee te houden. Maar is het niet waar, vroe ger zaten de Soc.-D.ers in een apart kamertje en de anderen vonden het ongepast hen au sérieux te nemen, hielden ze buiten alle com missies. Thans is dat niet alleen hier, maar ook in andere plaatsen anders geworden. In de commissies zitten de heeren van alle par tijen naast elkaar en rekenen zich allen ge houden voor de algemeene belangen op te komen. Nu had ik eigenlijk willen schrijven over de reeds zoo lang durende grondwerkerssta- king. Nu zoudt ge zeggen grondwerk is geen speciaal vak; daar kunt ge gemakkelijk mannetjes voor vinden. Mis hoor; als een an der de handen uit den mouw wil steken, wordt de put .besmet* verklaard en dan mag er ook niet geheid, gemetseld en getimmerd worden. Op meerdere karweien is het stilstand en dit beteekent dus voor velen bittere armoede, want de wekelijksche uitkeeringen zijn niet overdreven hoog. HOOFDSTUK II. 4). Vervolg. Onmiddellijk na het huwelijk vertrok graaf Victor met zijne jonge vrouw naar het vasteland. Hij be zocht Zwitserland, Duitschland en Frankrijk, altijd er op bedacht om zoo weinig mogelijk met andere reizi gers in aanraking te komen. Zoo brachten zij tien maanden gelukkig door. Alleen de herinnering aan Blanca verduisterde soms het geluk van den graaf. Zij keerden naar Londen terug. Eene smaakvol inge richte woning aan de Russel-Square wachtte hen. Graaf Victor wijdde zich ook hier uitsluitend aan zijn huiselijk geluk. Zij bezochten geen schouwburgen en onderhielden met niemand eenig verkeer, dan met ka pitein Erroll, den eenigen gast des huizes. Er verliepen nog vier maanden en toen werd hun een lief knaapje geboren. Wierp dit eene ernstige schaduw op het leven der echtgenooten Voor haar zelve had Margaretha er niet aan gedacht, maar terwille van haar kind kwam nu bij haar een innig verlangen op, om eindelijk haar intrek te nemen op het slot Northminster, de recht matige woonplaats van haar kind. Met beving hoorde de graaf haar smeeken aan. Drie weken later kwam de brief van Blanca, waariu zij van haar neef eischte, dat hij zou terugkeeren. Zijn uur was gekomen. Berustend in zijn lot, toog hij den eensklaps recht. In zijn hand hield hij een fotogram van een jongen man. Ontsteld hield hij er het oog op gevestigd. .Almachtige Godriep hij uit, »hij is het en niemand andersMargaretha kon slechts de achterzijde zien, maar reeds had zij het herkend. Het bloed verstijfde in haar aderen. .Margarethavroeg Victor somber, »wat beduidt dat Hoe komt ge aan het portret van Juan Norton Zij snakte naar lucht. Zijne stem klonk onvriende lijk, maar, door haar goeden inborst gedreven, naderde zij den graaf en keek hem openhartig aan. »Juan Norton Ja, hij is het. Was dat portret nog in de map Ik wist het waarlijk niet*, antwoordde zij kalm. Graaf Victor richtte zich in volle lengte op. »Je hebt dus Juan Norton gekend Waarom heb je me dat verzwegen .Mijn hooggeachte heer gemaal», antwoordde zij met eene poging om te schertsen, »hoe kan je zoo’n onver standige vraag doen Het zou eene zware taak voor me zijn, als ik je al mijn kennissen moest opnoemen. Ik heb mijnheer Norton vluchtig leeren kennen, is dat soms eene misdaad »Ja«, antwoordde de graaf barsch, »dat werpt eene vlek op iedereen Hem aanzien is weinig eervol, hem kennen is eene schande .Victor, eene schande »Ja, eene schande, Margaretha Het is een gemeene schurk, die den goeden naam zijner ouders onteert Je moet mij de waarheid zeggen Was die ellendeling een vriend voor je of nog meer dan dat .Nu, als dat zoo was wat dan .Dan was je mijne vrouw geweest, voortaan zou je P _:_x-i r, j_-u_.j-- J uan Norton voor je van dit nobel denkbeeld is men teruggeko men, omdat verluidt, dat de heer Sleef sollici teert naar een betrekking bij een der nieuwe rijksinstellingen. De actie zal, naar men zegt, met leegen buidel beginnen. Hetgeen te be grijpen is; menige kiesvereeniging heeft bij al de verkiezingsdrukte reeds ’t geld van de vol gende jaar-contributie uitgegeven. Nu we toch onwillekeurig in de partijen verzeild zijn, willen we nog even de Raadszaal op ’t Prinsenhof binnenstappen. Het gaat er kalm toe en men verwacht zeker ook geen spannende momenten, al is ’t zoo zoetjes aan de tijd voor de begrooting. Er is toch geen geld om bokkesprongen te maken. Het onvermij delijke moet uitgegeven worden, maar meer ook niet. We worden zelfs krenterig als een oud besje, dat een beetje oplappen goedkooper en even netjes vindt als een nieuw kleed. Kijk, op de ontwerpbegrooting was reeds 63,000 gld. uitgetrokken voor een nieuwen brug over de Nieuwe Prinsengracht aan den Amstel, vlak bij Carré. Dan zou die brug een draagvermogen krij gen van 10,000 KG. Wat tegenwoordig wel mag. Want de vrachtwagens worden steeds grooter, de lasten zwaarder en als een paar van die reusachtige Ardenner paarden het niet meer kunnen doen, dan moet de machine hel pen. Hoeveel zou zoo’n auto-vrachtwagen, met meer dan honderd volle biervaten er wel niet wegen? Men zou dus bestuur van een is een brug te vernieuwen, groote-stadsbeweeg steeds Wanneer iemand voor ’t eerst in een groo- ten bazar komt, dan vraagt hij zich af: Het kan niet anders, of hier moet veel gestolen worden. Vrij entrée ook voor de schunnigste karakters en houdt er dan eens toezicht op. Nu, we gelooven, dat er werkelijk wel eens iets op ongeoorloofde wijze van die gemakke lijke étalages verdwijnt in de zakken van dief achtige rondslenteraars. Dan komt er in groote zaken nog bij: Vol doend toezicht op ’t personeel en dit vereischt ook een uitnemende Organisatie en goede ad ministratie. En dan kan ’t nog misloopen, zooals on langs in een der grootste Haagsche affaires bleek en zooals ’t dezer dagen in .Maison de Bonnetterie* uitkwam. Op 't gebied van damesconfectie in haar uitgebreidste beteekenis is dit zeker een der mooiste zaken van de hoofdstad. Was Bon netterie vroeger reeds groot en viel des avonds dadelijk het oog er op, als men van de Leid- sche straat door den Heiligenweg naar de Kal- verstraat ging, verleden jaar is de onderne ming nog verbazend uitgebreid en de archi tect heeft daarbij een der allergrootste Parij- sche magazijnen tot voorbeeld genomen. Thans is ’t van Kalverstraat tot Rokin één groote ruimte. Overdag is alles licht, doordat er overal glas is en de wanden zeer licht van tint zijn, maar kom ’s avonds eens kijken. Met die kunstverlichting is een burgerbestaan- tje gemoeid. zoo zeggen: Het gemeente- groote stad, dat gedwongen dat ziet, hoe ’t zwaarder vormen aanneemt, zal van de gelegenheid gebruik ma ken, om den boel flink aan te pakken. Boven dien, wat is 63,000 pop voor een huishouding, welker jaarrekening flink boven de 30 millioen uitkomt? Het is net als een fatsoenlijk arbei der, die van z’n weekloon een cent aan een arme geeft. Maar neen hoor. Er is wat op gevonden. Als we f 14,000 besteden voor reparatie, dan kan de brug 5.000 KG dragen en dan moe ten de vrachtrijders, die zoo’n gewicht kin derachtig vinden, maar een anderen koers nemen. Dus net als vroeger de Chinees zei tot den blanke, die verzocht om dieper havens en uit dieping van riviermonding; Wij maken onze rivieren niet voor uwe schepen, doch bouw uwe schepen naar onze havens en rivieren. Erg krenterig, zeggen ze op het platteland. Nu gaat ’t in bazars en andere groote za ken gewoonlijk aldus toe, dat de verkoopers of verkoopsters zelf geen geld ontvangen. Hebben ze iets verkocht, dan wordt een bon netje afgegeven, waarop de te betalen som vermeld staat en de kooper of koopster gaat met dat papiertje naar een der cassa’s. Een der bedienden uit de zaak wist echter juist zulke bonboekjes machtig te worden, als de firma Bonnetterie gebruikte en daarvan is misschien heel wat misbruik gemaakt. Reeds eerder maakte ik de opmerking, dat, terwijl sommige straten der oude stad in aan zien eer achteruit dan vooruit gaan, de Kalver straat nog steeds de voornaamste, in elk ge val een der voornaamste winkelstraten blijft. Ja, de Leidsche straat is er steeds deftiger op geworden, omdat daar ’t Vondel- en Museum kwartier achter ligt. Maar let eens alleen op de verbeteringen, die aangebracht worden, weet heel niets van wat er bij ieder koopman in de lade komt, dan zult ge toch moeten oor- deelen: De zaken in de Kalverstraat gaan er niet op achteruit, anders zouden verschillen de magazijnen niet al door op verfraaiing be dacht zijn. Om van iets anders te spreken: Wat zitten we dit jaar lang in de verkiezingsdrukte. Thans moet district II nog weer eens in actie treden. Voor dit district werd dit jaar een christelijk-historische naar de Tweede Kamer afgevaardigd in stede van den liberaal, die er voor zat. Even na de Kamerverkiezingen ko men die voor den Raad en nu is ’t net, of de wind weer gedraaid is. De heer Smit, werk zaam op de eilanden (de groote werf of de groote fabriek, daar wil ik af zijn) en Voorzit ter van den Ned. R. K. Volksbond, zat reeds jaren voor district II. zittend lid, volksman, iemand met een hoofd en toch werd hij niet herkozen, stemming, toen herstemming tusschen Smit (R.-K.) en Sleef (S. D.) Beiden kregen even veel stemmen en Smit werd als oudste in ja ren verkozen verklaard. Dadelijk werd ge protesteerd en in de eerstvolgende raadszitting werd nieuwe telling der briefjes bevolen, waarbij bleek, dat een der bureaux werkelijk vijf Sleef-stemmen vergeten had. Dus Smit er uit en Sleef er in, dat zou billijk zijn. Ja, maar de wet eischt een geheel nieuwe, vrije verkiezing en stemming. In de rechtsche partijen gingen nu stemmen op, om, als alleen de heer Sleef gecandideerd werd, geen tegencandidaat te stellen. Doch I II A j l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1