SIM8- EJ ADVERTEJITIEBLA» VOOR S8EEK El MSTMEl Blanca’s geheim. 64e Jaargang. Woensdag 13 October 1909. No, 89. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsclw Brieven. Feuilleton. I voormali- *- X Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 1 - Bewerkt door AM O. I j H Ik heb de geheele maand September laten voorbijgaan, zonder iets over de schouwbur gen, variété’s, operette’s, enz. te schrijven. En nu begint het reeds half October te worden, zoodat ’t haast mosterd na den maaltijd is er nog een deel van een brief aan te wijden. Na tuurlijk zijn Frits van Haarlem (Carré) en Flo ra weer uitstekend aangekleed. Bij Flora kunnen twee agenten van politie altijd orde in de menschen houden, die reeds zoo vroeg tijdig optrekken om een plaats in het schel linkje (glas bier toe!) machtig te worden. Dat ligt ’m vooreerst aan de ligging. Flora ligt in de Amstelstraat, waar heel wat passage is, telkens de tram van lijn 9 passeert en de straat niet o verbreed is. De menschen, die zich een uurtje wachten getroosten om een goede en goedkoope plaats te krijgen, kunnen dus niet anders doen dan queue maken op ’t zeer smalle trottoir en de politie heeft slechts te zorgen, dat er geen brutale menschen ko men, die tusschen de reeds wachtenden in wil len dringen. Komen eindelijk de deuren open, dan moet alleen gezorgd worden, dat er telkens bakjes van tien tot twintig doorgelaten worden. »Is het waar, Martha fluisterde zij. «Ja, mevrouw antwoordde zij onder het storten van heete tranen. «Ach, hadden wij mevrouw toch wakker gemaakt of tenminste het venster gesloten, want van daar moet de misdadiger den stoot gegeven hebben. Doctor Nazy zegt, het is slechts een enkele stoot ge weest, maar deze was direct doodelijk. Maar«, ver volgde zij fluisterend, »zou mevrouw eens met Johan na Pool willen spreken Zij durft de afschuwelijkste toespelingen uitsproken, waaruit ieder kan begrijpen, dat zij miss Blanca verdenkt*. »Maitha!« riep de lady onthutst, .Blanca »0h, mevrouw, neem het mij niet kwalijk; ik zeg het niet, maar Johanna, die hield zooveel "an mevrouw de gravin en zij haat miss Blanca. Met hare scherpe tong zal zij het ongeluk nog grooter maken. Een enkel woord van u, mylady, zal haar zeker wel tot zwijgen brengen». Lady Carley keek trotsch op en sprak »Dat is onnoodig, Martha, Johanna Pool kan mijne nicht geen nadeel doen. Een miss Norton is boven elke verdenking verheven 1 Waar is miss Blanca »0p hare kamer. Neem mij niet kwalijk, mevrouw, maar de jonkvrouw is geheel van streek; misschien vermoedt zij zelf reeds iets. Wil mevrouw niet eerst bij haar gaan, alvorens naar het lijk te zien Ontsteld keek lady Carley haar aan, en vroeg »Is de graaf bij het lijk »Ja, mevrouw. Het is verschrikkelijk om aan te zien. Kon hij maar schreien of op wraak zinnen, maar daar zit hij onbeweeglijk, als ware hij dood, evenals de gravin». Lady Carley had moeite om haar zenuwen te be dwingen. .Waar is zij vroeg zjj eindelijk zacht, om het be- Bijen- dezen zomer een zeer respectabel bod aan ons gemeentebestuur. Men wilde den tijd van een jaar een stuk van ’t Beursterrein (dat nu al zooveel jaren tot ontsiering der stad daarheen .Spreek, Harry! Het is te vreeselijk; ik kan het niet zeggen!» riep de lady iu vertwijfeling uit. Harry begon stotterend: .Het is geene goede tijding, mijnheer de graaf. Ik weet het niet, maar mevrouw de gravin ik vrees, dat zij dood is!« .God in den hemel dood en hij staarde Harry als in een droom aan. .Dood, mijnheer de graaf», herhaalde de man. »Ja, dood vermoord Als een pijl uit den boog vloog de graaf lady Carley en zijn bediende voorbij naar buiten. Zij hoorde hem de trappen afstormen, de gang door naar buiten. Zijne tante en Harry volgden hem on middellijk. De graaf was reeds op Harry’s paard gesprongen en rende als een waanzinnige in den donkeren nacht voort. .Harry, dat geldt zijn leven; maak voort zoo vlug je kan», riep de lady. .Ik volg zoo spoedig mogelijk Bevend ging zij naar het ziekbed van haar echtge noot. Er scheen eene kleine verbetering te zijn inge treden, en daarom durfde zij het wagen hem gedurende den nacht aan de zorg van een trouwe dienstbode over te laten. Terwijl zij van kleeding verwisselde, werd het rijtuig ingespannen. Op het slot Northminster sloeg de torenklok juist twee uur, toen lady Carley daar aankwam. De zoele zomerlucht was met heerlijken bloemengeur bezwan gerd; terwijl de nacht alle zonde en misdaad onder haar schaduw bedekte, rustte de aarde in zoeten, vreedza- men slaap. Martha, de huishoudster, ontmoette haar in het por taal; haar oogen waren rood geweend. Nu verdween bij lady Carley ook de laatste geringe hoop, die zij nog gekoesterd had. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. ven van hare stem te onderdrukken, »in welke kamer?» »In de witte kamer, daar hebben de dokters haar gebracht. Mijnheer de graaf is alleen bij haar». Lady Carley ging naar de aangewezen kamer, maar «ij stond voor de deur nog wel eene volle minuut stil om moed te scheppen, voordat zij binnentrad. De witte kamer was eene der schoonste van het slot. De wanden waren met marmeren inlegwerk en ver guldsel versierd. Op eene lichtblauwe ottomane be merkte lady Carley het verstijfde lichaam van Marga- retha, waarover een wit laken lag gespreid. Er lag eene onuitsprekelijke bekoorlijkheid in haar gelaat, die nog verhoogd werd door den gloriekrans, gevormd door de lichtstralen, die in haar goudblonde haren speelden. Naast de doode zat haar echtgenoot, even stil, bleek en koud als zij. Zijne liefde voor haar was grenzenloos, nam geen einde met den dood. Zijn gevoel streed tegen zijn verstand, als konde het den dood zijn offer ontrukken. Werd de deur geopend en trad er iemand binnen, bij sloeg er geen acht op. Hij keek niet op, ook niet, toen lady Carley kwam. Onophoudelijk staarde hij naar Margaretha’s gelaat. .Victor», riep lady, «houdt toch op met je zoo te martelen; kijk toch niet zoo aanhoudend naar het lijk!« Hij sloeg de oogen op. .Zij is dood«, sprak hij dof, .dood 1 Weinige uren geleden verliet ik haar gezond en wel, om haar in zulk een toestand weer te vinden, dood, vermoord Onder het uiten van deze woorden richtte hij zijn blik op het lijk en verviel weer in dezelfde stompzin nigheid. Lady Carley werd angstig. Bad het treurige voorval misschien zijn verstand gekrenkt .Victor», riep zij, »kom, beheersch je als een man 1 Bij Carré is dat anders. Er komen meer bezoekers en er zijn meerdere ingangen, zoo dat er op meerdere plaatsen queue gemaakt wordt. Minstens een tiental brutale opkoo- pers van kaarten (natuurlijk de lage rangen) houden u aan, wanneer ge passeert en vaak hebben een tiental agenten, waaronder een paar bereden agenten, moeite, ’t publiek tegen die schreeuwers te beschermen. Onder al wat gegeven wordt bij Carré is ook Dumas (ge kent ’m misschien ’t eerst door 't huwelijk van Jaapie?) een der nummertjes. Van Lier gaf herhaalde malen »De Blauwe Muis», waarin mej. Erfmann zeker voor »de koude muis» wilde spelen; ten minste, ze was zoo luchtig gekleed, dat een mevrouw, die ’t stuk met hare kinderen had bijgewoond, er in het .Handelsblad» schande van sprak. In Rembrandt geeft men reeds een tijd lang »De gescheiden Vrouw», operette van Leo Fall, van wiens stukken reeds een paar andere met succes door ’t zelfde gezelschap in dit theater gegeven werden. In dea Stadsschouwburg heeft men meerdere stukken, waarorder ook weer »de Dollarprin- ses (in ’t Duitsch). Zoo zou ik meer schouwburgen kunnen noe men, doch laat ik eindigen met te zeggen, dat Louis Bouwmeester, die naar Indië gaat en voor zijn vertrek nog eenige gastvoorstellin- gen wenschte te geven, hiermede in den Stads schouwburg niet klaar kon komen, omdat men hem voor elk der zes voorstellingen slechts 7 5 gld. wilde geven, thans in de Reguliersbree- straat (Bioscope) speelt. En verder.dat men in het Paleis voor Volks vlijt twee dingen kan bij wonen. »Het Tooneel» van Willem Royaards geeft verschillende stukken. Eerst werd nog eens .Adamin Bal lingschap» van Vondel gegeven en nu onder anderen »De Lustige Vrouwtjes van Windsor*, van Shakespeare. Merkwaardig als ge daarover de uiteenloo- pende recenties leest. Neem bv. .Het Nieuws van den Dag» van 5 Oct. en ook andere bla den, die vol lof zijn, terwijl ’t Groene Week blad van begin October z’n best doet om te smalen. We meenen, dat »Het Nieuws van den Dag* meer gelijk heeft dan de Groene, die schijn baar een zwarten bril heeft opgezet. Doch laat ik afstappen van dit chapiter en de stad eens doorwandelen. HOOFDSTUK VIII. 10). Vervolg. In een half uur rijdens was Harry op Powsys. Het slot lag in duisternis gehuld; slechts een venster was verlicht en daar lag graaf Victor in eene causeuse en sliep. Nadat hij omstreeks twee uren bij zijn oom ge waakt had, had lady Carley hem overreed om wat rust te nemen. «Je hebt zelf rust noodig; je ziet er vreeselijk bleek uit,« had zij gezegd. «Zoodra ik je noodig heb, zal ik je laten roepen.» Hij gaf toe; hij was vermoeid en de slaap sloot wel dra zijn oogen. Plotseling werd hij geroepen. .Victor, Victor, wordt wakker!» Slaapdronken richtte hij zich op. Was het zjjne tante, die hem geroepen had. Stond die daar zoo ver slagen voor hem? .Victor!* riep zij weer. »’t Is om het te besterven. O, waarom moest ik je juist van avond hier ontbieden? Margaretha verder kon zij niet. Met één sprong stond hij op zijn voeten en verslond lady Carley met zijn oogen. .Margaretha? Wat is er met Margaretha?» vroeg hjj ontsteld. Een stroom van heete tranen was het antwoord. Harry, die bij de deur gestaan had, kwam nader. Vooreerst treft u, dat ’t diabolo spel weer druk beoefend wordt. Voor een paar jaar kwam ’t in den smaak ook in ons land, voor al omdat koning Alfons van Spanje ’t zoo gaarne heette te spelen. Toen zag men kin deren, die bepaald hun best deden, ’t spel goed te kennen. Thans ziet men weer overal de speeltuigjes in zandloopervorm, maar ze zijn spoedig mis vormd, omdat de constructie wel wat al te goedkoop is. Dezer dagen zag ik zoowaar ook een paar jongens op rolschaatsen. Ge weet wel, dat men daar te Berlijn zeer veel gebruik van maakte en dat men ’t spel daar Hol! andern» noemde, gedachtig aan de Hollandsche schaatsenrij ders. Maar in Holland deed men er niet aan. Nu, alle straten zijn er ook niet geschikt voor. Het moet al asphalt, hout of zoo iets zijn; de straten moeten goed vlak zijn, anders willen die vier kleine rolletjes er niet over. Met ’t bouwen gaat ’t weer geregeld door, nadat de grondwerkers zoolang in oppositie verkeerd hadden. Een der vrij kostbare wer ken in de stad, die daaronder leden, is bijv, ’t nieuwe gebouw voor kunstveilingen en -ex posities van de firma Roos. Voor dit gebouw zijn enkele oude huizen, begin Rokin (stille zijde) en Nes, aangekocht voor een paar hon derd duizend gulden en na afbraak moet hier nu een kostbaar gebouw opgetrokken worden. Terwijl ik dit schrijf, is men druk bezig de laatste hand te leggen aan ’t hulpgebouw van »De Bijenkorf.» Deze zaak heeft op den Nieuwendijk steeds een drietal winkels gehad en is nu reeds bezig één groot gebouw op den Nieuwendijk te plaat sen. Het werk vordert overigens niet snel. Verleden week lag het heiwerk stil; ’t schijnt, dat men in proces ligt met den naastleger, wiens huis door de afbraak der »Bijenkorf«- perceelen haast onbewoonbaar geworden is. Ik heb u reeds geschreven, dat de korf* deed voor oude renteloos en ligt,) huren, om daar tijdelijk een verkooplo- kaal op te plaatsen. Ik meen dat de huurprijs 20 duizend guldentjes was. Nu, in korten tijd is hier een groot houten gebouw verrezen en terwijl ik dit schrijf, is men bezig de laat ste hand aan de installatie te leggen. Een zee van licht is aangebracht en overal worden de étalages in orde gebracht. Op verschillende plaatsen ziet men de bekende peperhuisje-vor- mige brandblusschers hangen, om een moge- lijken brand in z’n begin te kunnen stuiten. Geregeld hoort men de toeschouwers uitroe pen: Hoe is ’t mogelijk, dat zoo iets uit kan! Wat moet daar wat op die kleine artikelen verdiend worden! Met den bouw op ’t terrein der ge Nieuwe Zijds Kapel in de Kalverstraat vor dert ’t wel, ofschoon voor een leek niet heel snel. Doch ’t is ook een heel stuk werk. Een firma, die ook druk aan ’t bouwen en uitbreiden zal, is de bekende firma Hirsch en Cie., hoek Leidsche pleinWeteringschans. De firma had voor haar winkel ’t grootste front aan het Leidsche plein. Er naastaan dat plein, behoorde reeds een flink pand aan de firma; beneden in dat pand werd lange jaren ’t beken de »Café Hollandais» gehouden, vis-a-vis »Amé- ricain.« Nu, Hollandais is reeds verdwenen en waar vroeger de bezoekers hun bier of drank gebruikten, etaleert Hirsch nu reeds dames- confectie. Jammer, want ’t Leidsche plein was des zomers zoo levendig aan die zijde, als er ook voor Hollandais heel wat tafeltjes bezet waren. Aan de zijde Weteringschans kocht de firma een huis en een oude gemeenteschool, welke panden nu bij ’t bestaande aangetrokken zul len worden. Bovendien kocht ze een stuk gemeente grond (en water) waarop plantsoen zal komen. Doch laten we afwachten, hoe grootsch ’t aspect van de nieuwe zaak zal worden. Intus- schen verkondigen groote reclameborden, wat de firma van plan is en wordt er, natuurlijk, uitverkoop gehouden. Op te merken is 't volgende: Gewoonlijk adverteert Hirsch in de groote bladen geheel in ’t Franscfr. Maar nu ze liefst een reuzen uitverkoop houden wil, worden de reclames in ’t Hollandsch gesteld. Ze moesten met dat Fransch en in 't alge meen met die vreemde talen niet zoo wegloo- pen. Laat ’t voor den vreemdeling al mooi genoeg zijn te bemerken, dat we nog al met vreemde talen op de hoogte zijn; hij zal er respect voor hebben en zal ons niet minder respecteeren als we onze waardigheid niet te grabbel gooien, door eigen taal minder te achten dan de vreemde. i I l' 'y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1