SI1M8- ES JIIÏERTEiïïlEBLAD VOOR SJEES ES MSTREEEl. Blanca’s geheim. Wijn en Sterke Drank. 64e Jaargang. Zaterdag: 30 October 1609. No. 87. Uitgever: B. FALKENA Mzn.,'Singel, Sneek. Feuilleton. i I waar- 5 L. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Bewerkt door AMO. Het oude slot verzonk nu in eene stilte als die van het graf. Men sloop elkander zacht voorbij; men fluis terde met gedempte stem en daar op de bovenver dieping streed de dood met zijn slachtoffer. »Hooper«, sprak de goede Martha zij kende hem van kindsbeen af .Hooper, ken je die voorspelling?* »Wat vroeg Hooper. »De voorspelling omtrent die familie Ge moet die wel weten, dunkt me*. »Daar heb ik nooit van gehoord. Wat zou die?* »Da oude gravin zaliger sprak er dikwijls over en plaagde er graaf John wel mee. Ge moet ook wel van die spookgravin gehoord hebben*. »Zoo? Eene spookgravin?* vroeg Hooper ongeloo- vig. »Die heb je zeker ’s nachts om twaalf uur ergens gezien »A1 heb ik haar niet gezien, dan zullen er wel ande ren zijn, die daarvan kunnen spreken. Zij heeft om trent deze familie niets goeds voorspeld en dat is het juist, wat mij dag en nacht door het hoofd speelt, zonder dat ik het kan vergeten. Van hare voorspelling is reeds iets vervuld. In de kroniek van de familie staat het geschreven 1 Hier is het boek Eindelijk stelde Hooper eenig belang in haar woor den en luisterde, terwijl zij las »Als een Norton door moord zijn handen met bloed bevlekt, zal het geslacht uitsterven Nu, is daar niet iets van vervuld Is hier geen moord gepleegd Was niet de hand «an een Nor Hooper stoof op. »Wee ieder, die dit zegtMiss Blanca is daaraan even onschuldig als een kind in de wieg »lk heb miss Blanca volstrekt niet bedoeld*, ant woordde Martha, »maar er zijn nog anderen van dien naam, die minder onschuldig zijn*. »Je ijvert nog al sterk om de schuld op deze familie in vrijheid te stellen, te minder, omdat men geen spoor van Juan Norton kon ontdekken. Hij scheen in den aardbodem verzonken te zijn. Op het slot Northminster was niet gebeurd, wat men het meest had gevreesd. Graaf Victor had de crisis doorstaan. De koorts nam af en de krachten namen toe. Hjj zou in het leven blijven. Lady Carley had den jongen erfgenaam onder hare hoede genomen om hem op te voeden. Op den avond voor de zitting der jury ontving lady Carley per post een brief, waarvan het adres met ver draaide hand geschreven was. Daarin was nog een tweede brief en eenige regelen voor haar zelf, luidende: Waarde lady Carley 1 Als u een deugniet wilt toestaan uw geachten naam te gebruiken tot eere van den inliggenden brief, dan veroorloof ik mij dit om dezen bezorgd te krijgen. J. N De tweede brief was verzegeld. In de vroegte reed lady Carley naar Blanca. Zij vond haar in een ge- makkelijken leunstoel zitten; alleen hare bleeke kleur verried de verandering van levenswijze. Zonder eenige inleiding reikte tante Elisabeth haar den brief over, Blanca nam hem aan en trad aan het venster. »God zij dank*, hoorde de lady haar zeggen. »Mag ik het niet lezen, Blanca Wat schrijft hij Komt hij hier om «Hier komen?* vroeg Blanca verbaasd. .Hij is ein delijk weg geborgen voor alle nasporingen »En hij laat je hier lijden in zijn plaats Dank je daar den Hemel voor, Blanca. Je bent me een raadsel. Geef mij den brief Met een glimlach reikte Blanca haar het papier over. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» oent. Groote letters naar plaatsruimte. neerzag, daarmee een even groote verachting voor den drank in te boezemen De Fransche doctor dan bracht eens onder de schalen van enkele droppels alcohol in een broedmachine. zooveel voor ’t oog der wereld behoeft te doen en nog minder te laten. Des te ernstiger moet men thans opmerken, dat ’t gebruik van bier in de laatste jaren af metingen heeft aangenomen, die reusachtig zijn als men vergelijkingen met een kwart eeuw of meer nog geleden, maakt. Laten we verder opmerken, dat ’t getal der geheelonthouders en der afschaffers van sterken drank steeds toeneemt en onder alle standen en alle partijen vermeerdert. Men heeft chris telijke, neutrale, liberale, socialistische afschaf- fersvereenigingen. Men werkt steeds meer er op, dat reeds ’t kind een afschuw van koning alcohol begint te krijgen en vooral dit laatste werken zal in de toekomst belangrijke gevol gen moeten hebben. De lezer zal nu begrepen hebben, dat wij ons niet geregeld aan de zijde van de drank bestrijders kunnen scharen, ons blad als ’t wa re in de voorste rijen der drankbestrijders te plaatsen; nog eens, daarvoor is een blad als ’t onze niet aangewezen; maar uit ’tgeen we schreven, zal de lezer opmaken, dat we niet behooren willen tot hen, die meenen met on- gemotiveerden spot ’t nog steeds te groote leger der alcoholisten te moeten beschermen. Het doel van dit artikel is een ander: We willen even een kijkje over de grenzen ne men en zien wat een Fransch geleerde te ber- de brengt over ’t gebruik van wijn en sterke dranken in Frankrijk, dus in ’t echte land van den wijn, waar geheele streken, zoo groot als Nederlandsche provinciën, zijn, die geheel van den wijnbouw leven. We vonden reeds ineen paar bladen stukken opgenomen naar aan leiding van hetgeen die Franschman schrijft en hebben ’t dus vrij gemakkelijk, zult ge zeg gen, als ge maar niet vergeet, dat we zitten met l’embarras du choix, dus uit ’tvele slechts korte gegevens kunnen opnemen. De Fransche dr. Ferré nam verschillende proeven, om aan te toonen, dat de alcohol ook voor dieren vernielend werkt op de or ganen. (De oude Spartanen, toonbeelden van een matigheid, een harding van ’t eigen lichaam, zooals geen ander volk, deden, naar zij meenden, net zoo als dr. Ferré. Zij be schouwden de Heloten, hun slaven, als dieren bijna, en voerden soms die arme lieden tot dronkenschap om hun eigen kroost, dat even als zij zelf met verachting op die Heloten HOOFDSTUK X. 15). Vervolg. Kermend viel graaf Victor in de kussens terug. De tranen glinsterden de goede Martha in de oogen. »Zoo martelt hij zich zei ven van des morgens vroeg tot des avonds laat en daar gaan de laatste krachten mee heen*, zei ze. »Hooper zal dezen nacht bij hem waken. Anders mag niemand bij hem. Ik ga nu naar den kleine zien. Mor gen kom ik terug. Je zult wel goed voor den graaf zorgen, niet waar .Daar zal niets aan ontbreken*, verzekerde de oude vrouw bewogen. Lady Carley ging naar boven. De kleine erfgenaam vdn Northminster sliep onder de veilige bewaking van het tweede kindermeisje. »Dat zie ik gaarne*, sprak de lady op welwillenden toon en kuste het kind. .Arm schepseltje, nu reeds zonder moeder!* Onder de drukte en de vele aandoeningen van deze dagen dacht lady Carley er toch aan, de ouders van Margaretha kennis te geven van het ongelukkige einde van hunne dochter. Zij kwamen op het slot, maar reeds den volgenden morgen vertrokken zij weder. De doch ter was uit hun kring in een veel hoogeren gekomen en nu waagden zij het zelfs bij haar dood niet eenig recht op haar te doen gelden. te werpen. Is dat de voorspelling «Neen, verder heet hetAls de deuren der gevan genis opengaan om een Norton als boosdoener te ont vangen Nu, heb ik gelijk, of niet? Is het geen Nor ton, die nu in de .Houd op«, riep Hooper, »of is de voorspelling nog niet ten einde »Nog niet. Het einde is, dunkt me, nog het vreemdst. Dat zal vervuld worden, al zijn wij geen van beiden meer in leven, maar gebeuren doet het. Daar staat het lees zelf maar Als op den dag van het huwe lijk bruid en bruidegom gescheiden worden, zal het geslacht der Nortons uitsterven*. Deze laatste woorden sprak Martha bijna fluisterend uit, terwijl haar blik in de verte staarde, als ware zij eene clair-voyante. .Dus zou graaf Victor een tweede huwelijk moeten aangaan. Als zij scheiden op den dag van het huwelijk en het geslacht sterft uit, dat is evenveel gezegd als: Hij sterft ook Als een wanhopige sprong Hooper op. »Martha, ik zou gaan denken, dat je waanzinnig bent geworden Je verstand is gekrenkt. Laat mij met rust en pas op, dat je daar niets van aan lady Carley vertelt. Je haalt allerlei dwaasheid bij malkaar en spreekt of het je vurigste wensch is, die voorspelling in vervulling te zien gaan*. »God bewaar mij daarvoor zeide Martha hoofd schuddend. »lk heb het niet voorspeld en ook niet ver oorzaakt, dat alles zoo noodlottig past op de gebeurte nissen van den laatsten tijd. Maar zooals het eerste en tweede in vervulling is gekomen, zoo zal ook het einde niet uitblijven*. HOOFDSTUK XI. Er waren acht dagen verloopen; Blanca Norton was nog altjjd in hechtenis. Men dacht er niet aan haar Meen niet, waarde lezer, dat we met dit ar tikel ons per se zullen scharen aan de zijde der verdedigers van geheelonthouders of min stens aan den kant der afschaffers van ’t ge bruik van sterken drank. Vat dit s. v. pl. niet verkeerd op, meenen- de, dat we den draak steken met de groote, steeds talrijker wordende menigte, die met hand en tand strijdt tegen koning alcohol. Volstrekt niet; we prijzen zeer de uitnemende bedoelingen der geheelonthouders en zijn er van overtuigd, dat degenen, die hun drank misbruik willen verdedigen met het wapen van den spot, welke immers, hoewel in steeds min dere mate, nog steeds het wapen der drank zuchtigen of matige drankgebruikers is tegen de geldige redenen, die de geheelonthouders hun voor de voeten werpen; en over de waar de van dien spot als bewijsgrond, behoeven we natuurlijk geen woord te verspillen. Neen, we willen er mee zeggen, dat een blad als het onze zich niet eigent om op te treden in het steeds grooter wordend leger der drankbe strijders. Laten we hier alleen met genoegen consta- teeren, dat er in de meeste deelen van ons land afname van ’t gebruik van alcoholische dranken is te constateeren, een afname over men zich verblijden mag! Er zijn nog waar ’t gebruik wijn vrij van alle rechten verklaard en de wijn belasting verlaagden binnen eenige jaren vermin derde ’t alcoholverbruik met 30 pet. Omgekeerd dringt de alcohol vooruit, wanneer de wijn ver zwakt. Het alcoholisme in Frankrijk dateert van de tijden der druifluis. En de meest ge- alcoholiseerde departementen zijn die, welke geen wijn verbouwen en waar ’t alcoholver bruik gaat van 9 tot 16 L. per hoofd per jaar. Daarentegen in het Zuiden, de streek der wijngaarden, waar het verbruik thans 1 a 2 liter per hoofd is, begint de alcohol pas zijn verderfelijk werk. Het alcoholisme is ongeveer onbekend in Italië, Spanje, Griekenland en en kele deelen van Oostenrijk, want daar ver bouwt men wijn. Thans heeft het absinthverbruik in Frankrijk een totaal per jaar bereikt van 300 duizend H.L., een verkoopswaarde van 100 millioen francs. Voeg daar nu eens al de andere sterke dranken bij. Maar ook de wijn bevat alcoholzegt ge. Zeker, maar die alcohol is een natuurlijk pro duct, is zelfs een hygiënische drank; de onder vinding der eeuwen noemt het matig gebruik onschadelijk. Dr. Isou heeft een onderzoek in gesteld in een wijnstreek, waar men een licht landwijntje drinkt van eigen maaksel. Zelfs in de kroeg drinkt men er slechts wijn en op die manier drinken ze 4 a 5 L. per dag, be vattende minstens 350 gram alcohol en nog mag dit geen kwaad; de menschen wor den er heel oud en volgens de registers van het krankzinnigengesticht te Rodez, van 1893 tot 1905, kwamen in het kanton Marcillac slechts 2 gevallen van alcoholische krankzin nigheid voor; in beide gevallen gold het drin kers van absinth. Natuurlijk beteekent dit niet, dat ieder 4 a wijn per dag moet gebruiken. (Maak ook eens een vergelijking tusschen den land man, die in de open lucht werkt en bij wien de alcohol van den wijn gemakkelijk verbrandt en den, een zittend leven lijdenden stedeling). De Fransche schrijver wil de Fransche ab sinthdrinkers weer aan den wijn hebben, één a twee L. per dag, dan blijven dezen gezond en de Zuidelijke wijnbouwers varen en wel bij. We behoeven er niet bij te voegen, dat dit pleidooi van den Franschman alleen voor Frankrijk geldt. In ons land, waar de wijn duur en zoo vaak niet echt is, kan zijn raad niet opgevolgd worden. meer dan een dozijn eieren aan en legde ze dan Meestal bleven de eie ren onvruchtbaar en kwamen er bij toeval een paar kuikentjes uit, dan waren deze zwak, klein, öt zich niet ontwikkelend, óf monster achtigheden vertoonend: ’t ontbreken van een poot, een dubbelen bek, een gespleten kam, enz. Hoe is dit bij de menschen? Dr. Legrain heeft door studie geconstateerd, dat onder de afstammelingen van alcoholici een aanzienlijk getal kinderen worden gevonden, die doof, doofstom of scheel zijn, een hazenlip of een breuk hebben, aan vallende ziekte lijden, enz., kortom het stempel dragen van ontaarding van allerlei aard. Volgens dr. Talamon is de sterfte bij gevallen van longontsteking: 4 a 5 pct. bij niet-alcoholici; 46 pet. bij alcoholici. Ook bij andere ziekten merkt men analoge uit komsten en de chirurgen verklaren, dat alle wonden en operaties een bijzonder gevaar opleveren bij alcoholici. Dr. Baudran con stateert in Frankrijk: In de departemen ten, waar men per hoofd jaarlijks 12 L. al cohol verbruikt, telt men 30 5 40 tuberculose- sterfgevallen op de 10,000 inwoners en die sterfte stijgt tot 70 a 80 pct. in departemen ten, waar ’t alcoholmisbruik tot 18 L. stijgt. In Frankrijk, thans het meest gealcoholiseer- de land der wereld, sterven er 200,000 per jaar aan tuberculose. Men weet, dat er, nog niet zoo lang geleden, in ’t Zuiden van Frankrijk, waar de meeste wijn verbouwd wordt, een oproer ontstond, dat toe te schrijven is aan ’t meerdere gebruik van alcohol in andere deelen van dit land. De wijn werd er verkocht voor minder dan 2 cent per liter en vond nog geen koopers. Voor de druifluis-verwoesting van 1865 1869 bracht Frankrijk gemiddeld 59 millioen H.L. wijn per jaar op, die geregeld van de hand ging tegen behoorlijken prijs. In 1906 was de opbrengst 52 millioen H.L.; dus min der wijn tegenover meer bewoners en men kan den wijn tegen een bespottelijken prijs nog niet kwijt worden. De alcohol heeft den wijn verdrongen. Al cohol en wijn zijn eikaars groote vijanden. In 1885 heeft Zwitserland den detailhandel van enkele deelen van ons land, van sterken drank .een groot misbruik moet genoemd worden. Maar over ’t algemeen kan men ’t volgende opmerken: Waar voorheen, in den goeden ouden tijd, die nog niet zoover achter ons ligt, niemand aan merking maakte, als hij anderen in ’t open baar drank zag halen, een herberg of koffie huis zag binnengaan, is ’t langzamerhand reeds zoover gekomen, dat de drankgebruiker zich voor velen geneert. Waar ’t vroeger bijv, zoo behoorde, ten minste op Zondag de borrelflesch op tafel te hebben staan, doen velen dat niet liefst zoo voor ’t oog van de wereld. En dit teekent. Bij weinigen moge men nog kunnen zeggen: Ze schamen zich voor hun drankge bruik. Bij meerderen is ’t toch: Ze genee- ren zich om ’t aan de groote klok te hangen. Vooral in kleinere plaatsen is dit op te mer ken, beter dan in groote steden, waar men niet 1 IURANT. I 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1