MMS- ES AWERTEJT1EBLAII VOOR SJEEk SA MSTIMB. BLOOKER’S Blanca’s geheim. Q4& Jaargang. No. 88. DAALDERS CACAO; Woensdag 3 November 1903. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. 4 4 dat Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. i Bewerkt door AMO. De gioote gebeurtenis der laatste dagen is natuurlijk de ontslagaanvrage van onzen burgemeester. Wie had dat kunnen denken? moogt ge niet vragen. Beter is ’t te zeggen: Wie had dat nü kunnen denken? Het is reeds bijna drie jaren geleden, dat ik een deel mijner brief aan de plannen van den heer Van Leeuwen weidde, plannen om af te treden, om beslist geen nieuwe zesjarige periode in te gaan. Want in 1907 zouden de eerste zes jaren om zijn en de burgervader wenschte niet opnieuw benoemd te worden. Ik schreef toen nog schertsend: Kijk, Am sterdam heeft 560 duizend inwoners en daar van stemmen 559 duizend 999 voor ’t behoud van papa Van Leeuwen. Daarmee wilde ik, zij ’t met eenige overdrijving, uitdrukking geven aan ’t volgende: Onze tegenwoordige burgemeester is onmisbaar voor ons; niemand is er aan te wijzen, geheel capabel om hem te vervangen, zonder dat de stad er schade bij lijdt. Nadat vooral van de hoogste hooger hand alles beproefd werd om hem van zijn bepaald voornemen af te brengen, heeft mr. Van Leeu wen aan dien drang toegegeven, maar er bij gezegd, dat hij er volstrekt niet aan dacht de volle zes jaren in beslag te nemen. ver- He, Maar: zonde schreit ten hemel tot aan de vergelding, die het slachtoffer door een rechtvaardige boete moet verzoenen. HOOFDSTUK XII. Een regen, die weken lang duurde, had de aarde door weekt. Het was Maart. De grauwe wolken deden weer een langdurigen regen verwachten. Wie de kust van Maine tot Florida volgt, kan in geen naargeestiger stadje zijn voet zetten, dan in Sandypoint in Massa chusetts. Een half dozijn magazijnen, een schoolge bouw, een raadhuis, twee kerken en drie hotels vor men de openbare gebouwen. Aan de landzijde vindt men dichte bosschen, aan de andere zijde ligt de groote zee als schoonste en eenigst sierraad. Het sloeg zes uur op den toren van het raadhuis. De inwoners van Sandypoint hadden evengoed dood en begraven kunnen zijn, zoo weinig leven en bewe ging heerschte er in de straten. Daardoor viel de aan dacht te meer op een slank meisje, dat nu uit een huis buiten de stad kwam, om zonder parapluie in den regen een tocht te ondernemen. Naast haar liep een groote zwartharige hond, haar trouwe gezel. Het meisje kon omstreeks achttien jaren tellen; haar gelaat stond treurig. Een merino japon, daarover een schotsche doek en vilten hoed met dikwijls gewasschen banden, waaraan niets meer te bederven viel, ziedaar haar kleeding. Toch was zij mooi te noemen. Zij was slank, zij bewoog zich met jeugdige bevalligheid; haar handen en voeten waren fraai gevormd. Zonder haar lachen te kennen, ried men, dat haar roode lippen twee rijen witte tanden verborgen, al deed de uitdrukking van haar gelaat neen lach verwachten. Met vaste schreden ging zij op haar doel af; zij ging naar het postkantoor. Waren er brieven voor haar Ja De postbeambte ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2'/« cent. Groote letters naar plaatsruimte. zer stad worden door ’t Rotterd. blad zooda nig behandeld, dat ook wij rekening houden met wat dit blad schrijft. De N. Rott. Crt. schrijft dan: Geheel onver wacht komt dit, voor de hoofdstad zeer be- treurenswaardig besluit van haar burgemees ter niet. Imtners, het was een publiek geheim, en mr. Van Leeuwen sprak in dezen ook meer malen uit, dat hij zeer teleurgesteld was over den gang van zaken in onze gemeente, en sinds lang wanhoopte aan de verbetering er van. Het bedrijf van een groote stad als A’dam wordt meer en meer gecompliceerd, vooral waar men zucht onder den druk van een staag vermeerderenden financiëelen last, zonder dat de regeering voldoende doorzettingsvermogen schijnt te hebben om verbetering te doen aan brengen. Ten overvloede komt daarbij de veelmaals geconstateerde vermindering in qualiteit van den gemeenteraad en het daaruit voortkomen de gebrek aan veelzijdig ontwikkelde mannen, geschikt voor het ambt van wethouder. Burg. Van Leeuwen heeft in 15 jaar, dat hij, eerst wethouder van financiën en bedrijven, later burgemeester der gemeente was, veel met haar doorgemaakt. Als geen ander kende hij het raderwerk der gemeente en voor A’dam beteekent zijn heengaan dan ook een groot verlies. «Maar waarom gaat gij juist thans heen?« mochten wij zoo vragen, toen we door mr. Van Leeuwen in de burgemeesterskamer ontvangen werden. «Is er een bijzondere aanleiding voor uw besluit, genomen zoo kort nadat gij in het land zijt teruggekeerd van een reis naar Ame rika, die ongetwijfeld verfrisschend op uw lichaam en geest heeft gewerkt?* Burg. Van Leeuwen knikte ontkennend. Neen, een bijzondere aanleiding was er op dit ©ogen blik niet. Principiëele redenen, welke hij bij zijn afscheid aan den Raad zal mededeelen. dreven er hem toe, om eindelijk gevolg te ge ven aan een voornemen, dat sinds lang bij hem vaststond. Er is, laat ons zeggen, geen wolkje aan de lucht, maar daarom heeft hij nu dan ook zijn ontslag aan H. M. gevraagd, en niet willen wachten tot er zich een conflict van grooteren of kleineren omvang voordoet, dat als reden zou kunnen worden genoemd. Over zijn toekomstplannen wilde hij zich niet uitlaten. Wel ontkende hij, dat zijn ont slagaanvrage verband houdt met een wensch Hij stak haar de hand toe en zeide vastbesloten «Ik zal het doen, mevrouw! Er moge van komen, wat wil Vier dagen later las men in de «Chesholmer Cou rant* het volgende opschrift »Vlucht van miss Blanca Norton uit de gevangenis te Chesholm Vermoeden van omkooping --Alge- meene verontwaardiging tegen den cipier Er volgde nu eene korte beschrijving van de vlucht. De ijzeren staven van het venster waren doorgevijld. Een touwladder en de behulpzame hand van een vriend moesten liet overige gedaan hebben. Den volgenden morgen vond men de cel ledig. Er werd alarm ge maakt. De cipier scheen niet minder verrast, dan het andere personeel, maar daar hij vroeger bij de familie Powsys op het slot gediend had, beschuldigde men hem van betrokken te zjjn bij de ontvluchting. Hij werd dadelijk ontslagen. Die ontvluchting wekte bijna nog meer opzien, dan de moord zelf. Tevergeefs 1 De ontvluchting was nu eenmaal een feit en kon niet meer verhinderd worden. Er verliepen weer drie weken. Ondanks de ijverigste nasporingen was de vluchtelinge niet ontdekt. In het begin van November verliet graaf Victor het vaderland met zijn kind, en in gezelschap van lady Carley en den ouden lord Godfried. Hij wilde in zachter klimaat onder een zuidelijken hemel, volkomen herstel van zijn gezondheid zoeken. Het slot Northminster verzonk weder in stille een zaamheid. Hooper en Martha bleven met twee vrou welijke dienstboden op het kasteel achter als huisbe waarders. Er viel een dichte sluier over het treur spel in de familie Norton. De broeder en de zuster waren, met schuld beladen, aan de gerechtigheid ont vloden. Margaretha Norton rustte in den dompigen grafkelder, maar, al bedekt het lijkkleed de baar, de peinzen trad lady Carley voor hare nicht en wees op den brief in hare hand. >Blanca, je toegevendheid tegenover zoo’n schurk is zinneloos en onnatuurlijk Je moet spreken, ik beveel het je I Zoo’n mensch verdient ellende, jij niet Doch Blanca antwoordde vastberaden «Tante, voor de rechtbank heb ik gesproken en meer zeg ik niet. Het is vergeefs, daar nog woorden aan te verspillen. Laat komen wat wil, ik blijf bij hetgeen ik daar verklaard heb«. De strenge gelaatstrekken van het meisje gaven dui delijk te kennnen, dat haar voornemen onwankelbaar was. Toen scheurde lady Carley den brief tot snippers en zeide «Dan schrap ik zijn naam voor immer uit mijn geheugen 1» Zij liet haar stem dalen en vervolgde zacht«Jij moet gered worden, want de jury zal je niet vrijspreken.* Twee dagen later zaten lady Carley en de cipier bij elkaar. Op de tafel tusschen hen lag een wissel van vijf duizend pond sterling. Bezorgd zat de cipier naar den grond te staren. Hij had eene zieke vrouw en een groot gezin; die vijfduizend pond waren zeker aan lokkelijk. Zij maakten hem een rijk man. «Ge waagt er niets bij en ge wint veel!* zei lady Carley opgewonden. «Hoogstens zal men u wegens nalatigheid aanklagen en uit uw ambt ontslaan. Maar verlies in God’s naam liever uw betrekking, die toch niet ruim betaald wordt. Ge ontvangt voor uw mede werking eene groote som geld en bovendien zal ik mijn invloed aanwenden om u in Londen eene betere betrek king te bezorgen. En dan denk eens aan dat arme onschuldige schepselDenk eens welk lot haar wacht! Hebt ge zelf geen dochters, waarvan ge hoopt bijna zeker wezen. Maar ’t eigenaardigste van de Raadsver kiezing was, dat er van een deel der S. D. A. Peesche zijde geschreven durfde wor den: Gulden er in, dat beteekent: Van Leeu wen er uit. Van verschillende zijden werd hierop geant woord: Wie zoo iets denkt, die kent onzen burgemeester niet. Ook ik meen dan ook thans zoo vrij te mogen zijn met te zeggen: Dit is niet de re den, dat de heer Van Leeuwen heen gaat. Al zijn ’t eigenaardige verhoudingen van den te- genwoordigen tijd, dat 't mogelijk is een per soon, die ondergeschikte, niet eens van den al- lerhoogsten rang, was van B. en. W. en die na ernstig wikken en wegen gestraft werd met ontslag, dat ’t thans mogelijk is (en met opzet gedaan wordt) zoo iemand in den Raad te brengen, burgemeester van Leeuwen staat hoog genoeg om boven zoo iets te staan. Dus basta daarover. Ook zijn de verschil lende groote bladen kiesch genoeg om dit punt niet eens aan te roeren, en ik roer ’t alleen aan, in elkaar en stapte in opgewonden stemming de kamer op en neer. Blanca moest gered worden 1 Maar hoe Na lang dus niet te zeggen, dat de den heer Gulden een zeer en bepaald tegen het ge burgerlijk gezag gericht scheen van HOOFDSTUK XI. 16). Vervolg. Tante Elisabeth las nu het volgende «Plymouth, a/boord van «De Zwaluw*. Lieve Zooals je ziet, was ik al weder de slimste Ik kocht eene vermomming en nu ben ik hierBinnen twintig minuten wordt het anker gelicht en zetten wij koers naar West-lndië. Ik las in de couraut, dat de verdenking op jou is gevallen, dat spijt me. Gelukkig kunnen ze je niet veroordeelen, anders, op mijn,woord, kwam ik terug om me te laten vatten. Ik bèn een schoft, maar dat neen, zoo ver is het nog niet met me. Ik las ook, dat de graaf ziek is geworden Als hij kapot gaat, staat het kind alleen me nog in den weg voor de erfenis. Neem eens aan, dat hij om zeep gaat, dan ben ik alleen over. Maar je begrijpt wel, dat doet hij toch niet. Ik blijf eeuwig zoo’n ongeluksvogel, zoo lang ik leef. Je kan me schrijven naar Martinique en me melden, als er wat nieuws is bij jelui Lady Carley was woedend. Zij frommelde het papier Zco stonden dus de zaken, en die verande ren niet als de wind of ’t weerglas bij iemand, die in de eerste plaats een persoonlijkheid, een man is, iemand van groote bekwaamheid, van buitengewone werkkracht, iemand die alleen werkt voor de eer zijner goede stad, die hem hooger gaat dan al ’t andere, en dan iemand, die een man was. Dezen zomer werden de verkiezingen voor den Raad gehouden, bij ons, bij u, heel ’t land door. Toen werd o. a. door de S. D. Arb. Partij als nieuwe candidaat gesteld de heer Z. Gulden. Zooals algemeen bekend mag worden verondersteld, was de heer Gulden een der twee door Burg, en Weth. ontslagen gemeen te-ambtenaren. Dat ontslag heeft toen heel wat stof opge worpen van socialistische zijde, maar B. en W. bleven bij hun eens genomen besluit. We behoeven candidatuur van eigenaardige was, wocn B. en W. De heer Gulden kwam in den Raad, want district III is reeds een tijd lang een vast sociaal district. Troelstra behoefde niet eens de groote voorman zijner partij te zijn, om van zijn Kamerzetel te kunnen om u duidelijk te maken, waarom ze niet doen. Uit alles echter begrijpt ge, dat niet als wonderende vraag moet gesteld worden; waarom bedankt mr. Van Leeuwen? Waarom bedankt hij juist nu? Het leek alsof er geen wolkje aan den ge meentelijken horizon te bespeuren was. De heer Van Leeuwen, als vertegenwoordiger van de stad Amsterdam, ging met zijn familie, met vertegenwoordigers der Nederlandsche regee ring en met andere eminente Nederlanders op reis om de grootsche feesten van Nieuw-Am- sterdam bij te wonen. Die feesten waren een eere voor New-York en werden tot een groote eere voor Nederland en Amsterdam, die er zich ook voor gekleed hadden om 't zoo eens uit te drukken. De reis was in alle opzichten voor spoedig. De familie Van Leeuwen, die met een boot der HollandAmerika-lijn vertrok ken was, keerde met een snelstoomer der Norddeutsche Lloyd terug over Bremen, wordt reeds in den trein van Bremen naar Amster dam door reporters aangeklampt, die hem reeds weer midden in regeeringsstukken der hoofdstad bezig vinden. En daar komt plotseling het onaangenaam-verrassend nieuws. »De Telegraaf* bracht dit nieuws ’t eerst in z’n ochtendblad en «Het Handelsblad* schreef er in z’n middag-editie over, wat «De Tele graaf* aanleiding gaf om te durven zeggen, dat ’t Handelsblad altijd enkele edities ten achter is. (Hetgeen we, tusschen haakjes ge zegd, wel wat klein vinden voor een blad als de Telegraaf, dat werkelijk groot wil heeten te doen.) Wat de groote bladen er van zeggen? Ne men we als voorbeeld de N. Rott. Crt. Par don, dat is geen orgaan der hoofdstad, wilt ge zeggen? Ge hebt ’t mis, mijnheer, «Het Handelsblad* is niet speciaal een blad voor Rotterdam te noemen, al zorgt dit .blad natuurlijk wel, dat zijn lezers uit de Rottestad eerstehands-nieuws krijgen. Maar de »N. Rott. Crt.« is wèl een orgaan ook voor de hoofdstad. Het Rotter- damsche blad heeft mannen van beteekenis, die als Amsterdamsche redacteurs voor ’t nieuws der hoofdstad zorgen; niet zoo maar alleen ’t ordinaire nieuws omtrent ongeluk ken, branden, diefstallen, enz.; dus niet zoo maar alleen ’t keukenmeiden-nieuws. De ern stige stukken over de belangrijkste zaken on- NEEKER COURANT. k1 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1