WK SNEEK KJ MSTKEÏKJ. Griekenland. Blanca’s geheim. NIEUWS- KJ iPVKRTEJTIKBLA» jfij 64e Jaargang. Zaterdag 6 November 1609. No. 89. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. I 2 i HOOFDSTUK XIII. (Wordt vervolgd.) Bewerkt door AM O. Zij opende de deur van het huis en ging hem voor. Zij werd bevangen door een droom, een schitterenden droom. En het ontwaken Ach, wie kan in het duister boek der toekomst lezen. genoeg in een Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. en sedert begon een Turkije’s macht. Oos- Servië zette den op, steunende op Maar de Rus, de naweeën van den krijg tegen Japan en de binnenlandsche on- Het verlangen naar geluk, dat in ieder men- schenhart woont, laat zich niet onderdrukken, en ik geloof niet, dat wij zoolang wij in de volle kracht van het leven zijn ooit de les van «ontbering* zon der haperen zullen kunnen opzeggen. Plotseling bleef zij voor een plas water staan. Zij sloeg de oogen op en haar gelaat straalde van vreugde. Naar Europa, naar Engeland, Duitschland, Zwitserland, Italië en Frankrijk 1 De landen, waarheen haar stout ste droomen haar gevoerd hadden I En zij zou die betreden «Charles Charlesriep zij buiten zich zelve. «Ik wist tot nog toe niet, dat de brieven van mijn mama zoo’n aangename uitwerking kunnen hebben. Wat is een postbode toch te benijden «Dus je zegt »ja«, Bertha «Alsof ik daar neen op kan zeggen. Hoe zal ik je danken, want jij bent ongetwijfeld op de gedachte ge komen «Ben je zeker van de toestemming van je papa «Arme papa Hij zal mij erg missen, maar hij kan mij moeielijk iets weigeren. Maar ik, wat ben ik ge lukkig I Uit dit stille naargeestige nest weg te trek ken, naar het droómenland, dat Europa heetO, wat een geluken zij stak hem beide handen toe, die hij bewogen in de zijne drukte. »Bertha«, zeide hij, «geloof je werkelijk aan een geluk, dat aan gindsche zijde van den Oceaan den menschen tegenlacht; aan een paradijs vol rozen en zonneschijn Het zij zoo, ik wil je illusion niet storen, maar ver wijt mij niets, wanneer dat nieuwe leven anders blijkt te zijn, dan je verwachtte. Wat er ook gebeuren moge, Bertha, doe mjj geen verwijten, omdat ik je buiten je gewone omgeving heb gebracht*. «Dat zal ik nooit doen*, verzekerde zij en ze hield woord. Bij al hare ellende in latere dagen kwam nooit een verwijt over haar lippen, nooit had zjj berouw over dezen stap. Zwijgend keerden zij naar huis terug, een eenvoudig huis, dat Bertha weldra voor altijd zou verlaten, om welk levenslot te vinden «Wanneer moet ik gereed zijn «Hoe eerder, hoe beter lusten nog te zeer gevoelende, kon niet ge noeg presteeren, vooral nu Duitschland zich als een militaire reus naast den Oostenrijker stelde. Griekenland wilde een nobel figuur zetten, doch liefst ook van de zaak profiteeren. Belachelijk was, hoe vooral door invloed der Britsche pers op de perfide Oostenrijkers ge scholden werd. Natuurlijk: de daad van Oos tenrijk bleef een gewelddaad. Maar het staat zoo vreemd, als twee roovers een derde met het vroomste gezicht voor roover uitmaken. Vergelijk de bezetting van Egypte door Enge land, van Tunis door Frankrijk maar met de zaak Bosnië-Herzegowina. Welk Engelschman zou in z’n hart niet denken, dat Egypte een volkomen Britsch bezit is Zoo dacht ook Oostenrijk ten opzichte van de door hem bezette landjes en Oostenrijk, verhaastte de omzetting van een fictie in een een werkelijkheid, toen het zag, dat de Jong- Turken zeer nationalistisch deden en begrepen, dat voor dezen Bosnië beter bereikbaar was dan Egypte of Tunis. Bulgarije heeft ook het juiste tijdstip ge kozen. Samen handelen met Oostenrijk, blijk baar ook in overleg met Oostenrijk. Immers, niet te vergeefs zal het bezoek geweest zijn, dat Ferdinand, vorst van Bulgarije en eigen lijk slechts gouverneur van Oost-Rumelië aan Oostenrijk en ook in Duitschland bracht. Be kend was, dat Ferdinand van Coburg als zijn levensdoel beschouwde komng te worden, ko- ning van een geheel onafhankelijk land. Hij heeft blijkbaar het juiste moment uitgezocht. Langer wachten was onmogelijk. Want, had Oostenrijk geheel afzonderlijk Bosnië tot een onafscheidelijk deel der Donau-monarchie ver klaard, dan zouden de Jong-Turken sterker zich geweerd hebben en de steun der andere Europeesche mogendheden ware krachtiger, het oorlogsgevaar grooter geweest. Maar dit achter den rug zijnde, had geen Bulgaarsch vorst kans gehad, om zonder wapengeweld ’t koningschap over een geheel vrij land te ver krijgen. Bulgarije ging nu tegelijk op pad met Oostenrijk en dan nog Bulgarije is sterker dan Servië, sterker dan Griekenland, iets wat de Turk zeer goed weet. Terwijl de geweldstreek van Oostenrijk en Bulgarije uitgevoerd werd, bleek, dat Grieken land niet in den geheimen raad gezeten had «Hoe dwaas Wanneer heb ik dat dan gedaan? Neen, maar al heb ik een ongevoelig hart, ik zou ook nu geen stervende aan den weg laten liggen; ik zou hetzelfde döen, wat ik toen deed, Charles*. «Of je me toen werkelijk een dienst bewezen hebt?* zei Charles peinzend. «Wie weet, of ik je daar ooit voor danken zal 1 Ik vrees, dat het uur zal komen, dat mijne liefde versmaad wordt en mijn gevoel stap voor stap van de innigste liefde tot den diepsten haat zal overgaan. Ik gevoel dat nu reeds, ik zie het reeds voor mij, Bertha, en bijna treur ik om het leven, dat je mij gered hebt*. «Werkelijk vroeg zij spottend. «Nu je voorstel ling verrast mij niet; het is mijn lot gehaat te worden*. Met deze woorden brak zij het gesprek af, dat eene ernstige richting dreigde te nemen. Zij richtte haar blikken naar den zilveren sikkel der opgekomen maan en mompelde iets. «Welk gebed bid je daar, Bertha?* vroeg Charles. «Het was een wensch. Als ik de nieuwe maan zie, wensch ik mij altijd iets*. «Een rijke echtgenoot, niet waar, Bertha Bij voor beeld die jonge Engelsche graafDie is der moeite nog eens waard om er naar te hengelen «Hengelen! Wat-eene uitdrukking, Charles! Neen, dien graaf laat ik aan Beatrice over. Heb je nu van den maneschijn Ik begin lust te krjjgen avondboterham*. Arm in arm beklommen zij den kleinen heuvel, waar op het huis van de familie Darell stond. Voor de deur bleven zij nog eens staan. en, hoewel het reeds zoolang daar broeit, was de Grieksche regeering ontzet door de faits accomplis. De grootste hartewensch van Griek en Cretenzer, de hereeniging van Creta met den Helleenschen staat was een brandende kwestie sedert den Turksch-Griekschen oorlog. De Grieksche regeering hield zich schijnbaar zeer onbaatzuchtig, maar kon niet helpen, dat de Cretenzers zich tot een deel der Hel- leensche natie verklaarden. Had Griekenland nu maar succes gehad, dan was alles best geloopen, dan was de regeering toegejuicht, ’t vorstenhuis geëerd. Maar dan was de eerzucht niet bevredigd geweest, omdat die zich naar Macedonische zijde uitstrekt.Doch thans, nu de Bulgaren, kalm en doortastend hun doel bereikten en als vrije, sterkste macht der eigen lijke Balkanstaten kunnen aangemerkt worden, nu bleek de wispelturige Helleen den toestand te weinig eervol. Doch wie, ziende en gedeeltelijk begrijpen de, wat er thans in Griekenland geschiedt, zal de juiste afmetingen aangeven, die elk der Grieksche strevingen bij dit conflict heeft aan genomen? Wie zal kunnen aangeven, in hoe verre de oorzaak van den afkeer der officieren tegen ’t vorstenhuis gezocht is, op gedeeltelijk billijke redenen steunt, een gevolg is van de mindere activiteit der koninklijke regeering, of wat dan ook; er zijn meerdere redenen te vinden. Begrijpelijk is, dat de mogendheden voor ’t behoud van ’t koningshuis zijn, want waar zij wenschen, ook al uit onderling wan trouwen, dat alles zooveel mogelijk zonder harde schokken gaat, waar de koninklijke fa milie van Deenschen huize geparenteerd is aan de machtigste vorstenfamiliën, zou ’t verjagen van ’t Grieksche koningshuis groote moeielijk- heden brengen. Griekenland is in de laatste jaren niet for tuinlijk geweest op staatkundig gebied en dit schrijven we alleen toe aan’t volk-zelf, dat zich ongebreideld overgeeft aan zijn hartstochtelij ke, wispelturige natuur en niet laat leiden door een kalm vorstenhuis. ADVERTÉNTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. De waterspiegel was glad en effen, zoodat de roode stralen der ondergaande zon daarop een prachtig licht effect teweeg brachten. Hier en daar zag men in dien glans een zeil, een visschersboot en het melancholi sche lied van een visschersknaap klonk over het water. «Hoe levendig herinnert deze avond me aan het uur, dat wij twee jaar geleden samen doorleefden. Het was de laatste week van den schoonen tijd, dien wij na eene toevallige ontmoeting samen doorbrachten. Weet je nog, dat ik bij eene drijfjacht verwond werd en in de sneeuw gevaar liep van te bevriezen En dat je me vondt en trachtte mijn verstijfd bloed te verwarmen Eindelijk kwam er hulp opdagen. Je papa was ongerust geworden over je lang uitblijven. Hij vond ons en bracht me half dood bij je in huis. Zoo leerden wij elkaar kennen en ontdekten wij, dat wij nog bloedverwanten waren, waardoor wij spoedig gemeenzamer werden. Door je opofferende verpleging kreeg ik weldra mijn krachten terug en toen sloeg het uur van scheiden. Evenals nu wandelden wij aan het strand; ik was treurig; ik gevoelde, dat de scheiding mij zwaar viel en ik zag, dat je ook tranen in de oogen hadt. Dat is nu anders geworden. Voor welken man ter wereld zou je nu nog tranen storten, bij het afscheid «Om jou zeker niet*, plaagde zij. «Zulke sentimen- teele tooneelen vallen niet in den smaak*. «Het zou nu zeker ook niet meer in je opkomen je vrijwillig bloot te stellen aan het gevaar van dood te vriezen, alleen om een onbekende het leven te redden*, antwoordde Charles bitter. HOOFDSTUK XII. 17). Vervolg. «Hier, lees zelf,* zei Charles. «Nu ik toch bemerkt heb, dat je gewoon bent in een stortbui je brieven te lezen, behoef ik je niet eerst beleefd te verzoeken van dit schrijven onmiddellijk kennis te nemen*. Zij behoefde inderdaad niet aangespoord te worden om den brief te lezen. Haastig opende zij den brief en verslond de woorden. Zij las «Lieve Bertha Mijn man wil binnen kort met mij en de kinderen een pleizierreis naar Europa ondernemen. Van mijn zoon vernam ik, dat je grondig met de Fransche en Duitsche taal bekend bent. Je zoudt ons daardoor van veel nut kunnen zijn, om niet te spreken van het genoegen, dat wij u in ons gezelschap zonden hebben. Wanneer je dus met zeshonderd dollars per jaar tevreden wilt zijn, behalve vrije reis, enz., dan zou het ons veel genoegen doen, wanneer je onder geleide van Charles naar hier kwam. Ik hoop, dat je mijn aanbod aanneemt en dat je papa er geen bezwaar tegen zal maken. De voordee- len, aan zulk een reis verbonden, zouden voor een meisje van uw begaafdheid onschatbare waarde heb ben. Beatrice zou het je stellig nooit vergeven, als je ’t niet aanneemt. Met vriendelijke groete aan uw papa en mama, bljjft als steeds Uw toegenegen Charlotte Stuart*. ’t pan-Slavisme aankweekend, als onverbidde lijk einddoel hadden: Konstantinopel moet een Russische stad worden. Rusland heeft daar kostbare oorlogen aan besteed, die wel eenige uitbreiding van Rus sisch grondgebied ten gevolge hadden, maar waarvan de hoofdresultaten waren: het vormen van verschillende ChristenstatenRoemenië, Griekenland, Servië en Bulgarije en bovendien nog Montenegro. Van die Staten mag men aan Roemenië en Bulgarije ’t meeste respect geven. Vooral de laatste groote poging van Rus land in 1877 ’78 bracht die vrijmaking der christenstaten. De Turken weerden zich zeer krachtig en de hulp van koning Carol van Roemenië was voor Rusland lang niet onmis baar. Maar de gevolgen waren zeker anders dan Rusland bedoeld had. Dit land kreeg eenige gebiedsuitbreiding met name in Armenië, verder werden de Balkanstaten begunstigd en ook, Oostenrijk mocht Bosnië en de Herzego- wina bezetten. Nu bleef er nog een TurkschEuropeesch gebied over, waarvan nauwelijks een derde deel uit geloovige Moslems bestond, terwijl de meerderheid uit christelijke Bulgaren, Grieken en Serviërs, hopeloos door elkaar verward, met nog een klein gedeelte Roemeniërs bestaat. Steeds duurden de kuiperijen tusschen de ver schillende rassen door, met gewoonlijk bloedig nadeelige gevolgen voor de christenen. De Grieken waagden een oorlog om Creta, maar moesten een beslissende nederlaag lijden, die alleen door ’t toezicht van Europa verhinderd werd in een catastrophe te veranderen; ’t was anders voor de Turken niet onmogelijk ge weest, geheel Griekenland, in elk geval de hoofdstad te bezetten. Griekenland verloor een zeer klein grensgebiedje en Creta werd half bevrijd, maar niet geheel Grieksch. De allerjongste gebeurtenissen liggen nog vooraan in ieders geheugen. Europa schrok er van: Oostenrijk verklaar de Bosnië en de Herzegowina voor ingelijfd, Bulgarije verklaarde zich geheel onafhan kelijk. Wat een stof joeg dit op. grootst mogelijken mond Rusland. Al sedert jaren vergt dit land, niet minder dan de overige Balkanstaten, de aandacht van geheel Europa. De tijd is voorbij, dat er slechts was de Oostersche kwestie*, waarmee dan den warboel op ’t Balkanschiereiland be doeld werd en waarbij Rusland en Engeland onder de buitenstaanders de groote tegen standers heetten, terwijl ook andere groot machten zich behoorlijk interesseerden bij de zaken. Sedert dien tijd is ’t gezichtsveld der internationale politiek zoodanig uitgebreid, dat er nog wel twee Oostersche kwesties bij geko men zijn, de Perzische en vooral de Oost- Aziatische. Maar toch, ondanks alles, bestaat, wat van ouds den naam heeft »de Oostersche kwestie* te zijn, nog steeds. Al worden de verhoudingen steeds anders, want bij de jongste strubbelingen is gebleken, dat niet Engeland en Rusland alleen de zaken beheerschen, dat ’t niet, zooals vroeger wel eens, voldoende is, dat Engeland een sterk oorlogssmaldeel met geheime orders of verze gelde orders uitzendt, om bij de anderen een alleszins voldoende vrees voor Britsche macht te verwekken. Hoe oud is de Oostersche kwestie? Eigenlijk is ze begonnen, toen de Turken uit Azië opdrongen, eerst ’t Heilige Land, daar na Klein-Azië veroverden, om eindelijk den krachtigen, maar wreeden voet op ’t Balkan schiereiland te plaatsen. Langzamerhand werd ’t heele schiereiland tot Turksch bezit en dit werd ten slotte bevestigd door de inname van Konstantinopel in 1453. Dit was nog niet het einde der Turksche expansie, want ook de landen ten noorden der Zwarte zee werden veroverd en in 1683 scheelde het maar weinig, of Weenen, de hoofdstad van centraal-Europa was in de macht der Turken gevallen. Dit was ’t hoogtepunt gestadige mindering van tenrijk wist de Turken voor goed uit Honga rije te verdrijven, Rusland zijn macht tot de Zwarte zee uit te breiden. Toen kwam de 19e eeuw. Rusland werd de groote aanvaller en ’t scheen dat de Russen, 4 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1