10011SNEER ES MSMEN. Blanca’s geheim. NIEUÏÏS- ES ADÏERTESTIEliLAI) 64e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. Bewerkt door AM O. HOOFDSTUK XVI. 20). Vervolg. «Twee walsen, een galop, een quadrille, een polka en den cotillon, dat is zes! Zesmaal met den graaf gedanst, Bertha'» riep Beatrice triomfeerend. «Dat wil nog al iets zeggen, vindt je ook niet? Denk eens, zes maal!* Bertha’s eenig antwoord was een raadselachtige glim lach. De meisjes zaten samen in de woonsalon. Beatrice in een prachtig toilet met een borduurwerkje op haar schoot, Bertha in eenvoudige kleedij, maar beminnelijk en schoon. «Natuurlijk was de graaf wel eenigszins verplicht aan de dochter des huizes eenige oplettendheid te too- nen, wegens de reden, waarom het feest gegeven werd*, vervolgde Beatrice, terwijl zij aan het handwerkje voortging, «maar ik geloof toch niet, dat hij zesmaal met me gedanst zou hebben, alsZeg eens, Bertha, hoeveel maal heb jij met hem gedanst?* «Hoeveel maal? Wel, dat weet ik zoo precies niet meer. Ik geloof viermaal! Ja, viermaal! Waarom vraag je dat zoo?* »Ik zesmaal. Mama gelooft, dat hij plannen heeft. Bij het souper sprak hij veel over zijn vaderland. Ach, Bertha, de gedachte gravin Norton te worden, maakt mij bijna gek!* «Denk er dan niet aan!« luidde de verstandige raad ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Er zijn van die gelukkige menschen maar ze zijn zeldzaam -, door wier gansche leven weerklinkt de melodie hunner jeugd. Waar liefde voor bloemen gevonden wordt in den huiselijken kring, daar is goede harmonie en on der de huisgenooten is het leven aangenaam. De vrouw, die ’t best voor haar bloemen zorgt, zorgt ook ’t beste voor kind en huis. Wie zijn hoed al te diep afneemt, dien moet het niet verwonderen, als men hem voor een bede laar houdt. meer practische Rotterdammers kunnen leeren Maar och, de menschen zijn zoo hardleersch. We hebben thans een begrooting, die sluit zonder dat de belastingschroef nog weer een slagje aangedraaid is. Maar, alles is zoo zui nig mogelijk berekend. Verbeteringen zijn achterwege gelaten en er is slechts een post van f 10,000 voor onvoorziene uitgaven; het geen zeker heel weinig is voor een begrooting van in de dertig millioen. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, zegt ’t spreekwoord. Kijken we eens over de grenzen bij onze oostelijke buren, dan is ’t daar ook misère. De verbruiksarti- kelen zijn er enorm duur door de verhoogde belastingen en de zware invoerrechten en nog schijnt de Duitsche rijksregeering voor een groot tekort te zitten. De Duitsche rijksschuld begint al aardig op te loopen. Wel is ze lang niet zoo hoog als bijv, de Fransche staatsschuld. Maar men moet niet vergeten, dat in Duitschland de afzon derlijke staten ook nog hunne staatsschulden hebben en dat de Duitsche rijksschuld eerst van 1871 dateert. Onze Amsterdamsche stadsschuld vertegen woordigt ook een respectabel sommetje, wat jaarlijks heel wat aan rente en aflossing vor dert. Dit bedrag van ééne jaarlijksche rente -j~ aflossing zou voldoende zijn om een stad als Sneek meer dan tien jaren aan de gemeen- tebegrooting te helpen. Gelukkig dat de misère der allerlaatste ja ren niet gedrongen heeft tot vermeerdering on zer gemeenteschuld. Nu moet men hierbij in ’t oog houden, dat een deel dier schuld is aangegaan om renda bele werken tot stand of in gemeentebeheer te brengen. Zoodat men gedeeltelijk waar voor z’n geld heeft. Neem bijv, de geheele inrichting der gemeentetram. Dat er tijdens de behandeling der begrooting ook wel een woordje over ’t onderwijs gespro ken is, laat zich begrijpen. Vooral nu de anti-revolntionaire heer De Vries, oud-Kamer- lid voor Sneek, met veel moeite tot wethouder van onderwijs herkozen is, zeer tegen den zin van de democratische leden, waarvan onze Raad er zeer vele telt. Opgemerkt werd ook, dat er alweer scholen der eerste klasse (voor min- en onvermogenden) in de oude stad ver dwijnen. Ditmaal om ruimte te krijgen voor ’t gemeentelijk voorbereidend onderwijs. Enkele Nu heet het weer, dat onze burgemeester niet reeds met 1 Januari, maar eerst met 1 Mei af zal treden. Wat daarvan aan is, durf ik niet uitmaken; want al wat er omtrent ’t heengaan des heeren Van Leeuwen gezegd en geschreven wordt, kan men nog niet dadelijk voor waarheid houden. Zoo vertelde een der groote bladen verleden week, dat de burge meester Donderdag jl. naar ’t Loo zou gaan om met de Koningin te spreken, natuurlijk over de ontslag-aanvrage en de redenen daar voor. Alle hoop, dat we hem zouden moeten missen, heette zelfs nog niet verdwenen te zijn. En het bleek, dat papa Van Leeuwen heel gewoon de vergadering der Eerste Kamer op dien dag bij woonde. Ook moeten de bestu ren der drie rechtsche kiesvereenigingen met den burgemeester geconfereerd hebben. Natuurlijk waren ook de weekbladen er als de kippen bij, om een quasi-politieke prent aan ’t geval te wijden. De eene stelde ’t Am sterdamsche Koggeschip voor met een groot financieel lek in den boeg. De Amsterdam sche stedemaagd bemerkt vol angst, dat de burgemeester het schip verlaat, om zich door een vletterman naar den wal te laten roeien. Dat de plaat van «Het Volk* het minst van waardeering en respect zou spreken, was voor af te denken. Zooals die plaat «De Leeuw gaat heen< geteekend is, riekt ’t een beetje onaangenaam. Doch, voorloopig basta hierover. We zullen nog dikwijls genoeg over ’t vertrek van den burgemeester iets moeten hoorenlezen en zien. Een der verkeerde gewoonten, die hoe lan ger zoo meer de gemeenteraden der groote steden binnensluipen is, dat men te veel poli tiseert, redeneert, of kletst, als ge ’t zoo wilt noe men. En dan liefst bij de behandeling der begrooting. Bovendien doet men dan te veel aan ’t uitpluizen van kleinigheden, die even goed aan ’t Dagelijksch Bestuur konden over gelaten worden. Voor verslaggevers is ’t dan ook een baantje, waar ze tegen opzien. De algemeene behandeling der begrooting vor derde te ’s-Gravenhage een half dozijn, doch hier een heel dozijn zittingen. Het is dus te begrijpen, dat men met een zucht van ver lichting de slotzitting ziet eindigen. Hoofd en hofstad zouden in dezen wel iets van de inderdaad zijn woord had gebroken en haar vreesde. Eindelijk trok hij toch naar het stamslot met zijn vrouw en den jongen erfgenaam, dien zij hem geschon ken had, en die gebeurtenis veroorzaakte een waren storm. Van het eerste oogenblik af aan waren de jonge vrouw en Blanca Norton verklaarde vijandinnen. Óp een schoonen avond vond men de jonge vrouw in de kinderkamer vermoord. Door dit voorval verloor de graaf zijn verstand en Blanca werd, als verdacht van moord, in de gevangenis gezet. Toen vernam men, dat Blanca nog een broeder had, een echte deugniet, die zich als de vroegere echtgenoot van de vermoorde gravin had aangemeld. Men schreef nu den moord aan hem toe, maar zijn spoor kon niet ontdekt worden. Blanca Norton zou echter de straf niet ondergaan. Zij ontvluchtte uit de gevangenis en sedert heeft men niets meer van haar gehoord, evenmin als van haar mooien broeder*. Bertha had opmerkzaam geluisterd. «Dat is werkelijk al heel treurig*, zei ze. «Maar hoe weet je dat zoo, «Beatrice?* «Wel, Hampton, de vader van vrouw Martin, is uit Cheshire afkomstig en kende de papa van dezen graaf. Hij bleef jarenlang door Engelsche couranten op de hoogte van hetgeen in Engeland voorviel en hij stelde veel belang in dit treurige voorval in eene familie, die hij kende*. «En die couranten?* «Die heb ik! Met je permissie, een oogenblik, ik zal ze halen voor je*. Weinige oogenblikken later keerde zij terug met een pak oude couranten. «Hier zijn ze«, sprak Beatrice. «Het geheele drama van het slot Northminster! Hier heb je het begin. Ik ben al aan nommer vier*. ben, maar voor hen, die aan een of een paar zegels genoeg hebben en aan de loketten in ’t kantoor is’t ook gemakkelijk. Intusschen mag’t nu nog heeten: Meer kijkers dan koopers. Ik ga nog even met u de stad door. Ge merkt op, dat voor verscheidene winkelruiten een uitnoodiging geplaatst is om een adres van hulde aan onzen burgemeester te teeke- nen. In alle negen districten is voldoende ge legenheid. Verleden Donderdag liep ’t aantal handtee- keningen reeds in de duizenden. Dit adres ligt o, a. ook ter teekening bij Adams Co., die, naar ze voorgeven, zaken hebben in Berlijn, Londen en nog een paar zulke dorpen en te Amsterdam o. a. op den Nieuwendijk, hoek Passage, hunne heeren- confectie etaleeren. Zoo’n adresbeweging kan immers bevorderlijk zijn, ook voor de win kelzaak. In elk geval meer bevorderlijk voor den bloei der firma dan wat er verleden Donder dag gebeurde. In de buurt van de zaak liep een man met een bord, dat tegen zwen- delfirmanten waarschuwde. Verder deelde die man gedrukte papieren uit, waarop ’t nieuws gierig publiek kon lezen, dat de confectiezaak Adams Co. wordt gedreven door I. Frank, zich noemende Directeur van den Algemeenen Effectenhandel Aldefons, en Sally Frank, vroe ger handelende onder de firma Jac. Bos. Ge weet, dat deze effectenfirma in korten tijd tot grooten bloei scheen te komen en hare kan toren had in verschillende plaatsen des lands. Te Amsterdam was men nog bezig op ’t Dam rak, vlak bij den Dam, een geheel nieuw kan toor voor de groote zaak te bouwen. Nog was ’t huis niet gereed, of de firma Jac. Bos was gefailleerd. Niet prettig, als een of ander goeie vrind ’t publiek zoo secuur op de hoogte stelt. leden waren bevreesd, dat ’t onderwijs daar door benadeeld werd en de wethouder van onderwijs toonde nog eens aan, dat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat later weer school gebouwen in de oude stad gesticht moeten worden. De bevolking in de binnenstad neemt geregeld af en dat is een vast door gaand verschijnsel. Als men denkt aan de oorzaken, die vooral de kleinere luyden naar de buitenstad drijven, als daar zijn straten- verbreeding, onbewoonbaarverklaring van wo ningen, betere woningen in de buitenstad, vergrooting van magazijnen en winkels, ver meerdering van kantoorlokalen, dan zal ieder moeten begrijpen, dat er nooit van terugkeer uit de nieuwe stad of uit de provincie naar de oude stad sprake kan zijn. Natuurlijk is er over schoolvoeding, school- kleeding en schoolbaden gesproken. De heeren, die dit punt willen uitbreiden tot het eigenlijk wordt: De kinderen geheel door de gemeen schap onderhouden! ze hebben hun zin niet gekregen, Burg, en Weth. schijnen meer heil te zien in subsidieering van particulier initiatief. Nu, wat de «Vereeniging Kindervoeding* doet, is geen kleinigheid. Verleden jaar heeft ze 37,999 gld. uitgegeven, waarvan 33,882 gld. voor kinder- maaltijden; elke portie kwam op.7 cent en ge middeld ontvingen per dag 3896 kinderen een portie. De gemeente gaf hiertoe 19 duizend gld. subsidie. Kijk, dat is nog niet zoo dom van de ge meente. De dames en heeren dezer vereeni ging werken gratis en, als de gemeente ’t zelf zou doen, gebeurde er niets gratis. Als men naar 't hoofdpostkantoor gaat, ziet men in de laatste dagen geregeld nieuws gierigen voor den hoek van ’t groote gebouw. Nieuwsgierigen, want och, een Amsterdammer is ook al even nieuwsgierig als een Edammer of Volendammer. ’t Scheelt ten minste niet veel. Wat trekt daar de attentie? Och, daar zijn drie postautomaten geplaatst en wel voor 1- cents zegels, 5-cents zegels en 2-cents briefkaar ten (briefkaarten in de stad.) Het gaat als met een gewone automaat; ge werpt uw geld in ’t sleufje, drukt op een knopje en ’t ge- wenschte komt voor den dag. Als deze dingen goed blijven werken, zullen ze een wezenlijk gemak geven; niet voor de velen, die veel zegels tegelijk of andere zegels moeten heb- van hare nicht. «Overigens zie ik niet in, waarom je je doel niet zou bereiken. Je bent van denzelfden rang als hij en graaf Victor is eigen heer en meester, voor zoover ik weet*. «Ach, ik weet het toch niet recht*, antwoordde Bea trice met een zucht. «Hij is graaf en die Engelschen hechten veel aan adeldom, terwijl ik eenvoudig miss Stuart ben. En dan er is iets vreemds in hem. Heb je zijn oogen gezien? Ze hebben eene matte, treu rige uitdrukking In gedachten verdiept, knikte Bertha toestemmend en zei: «Misschien bloedt zijn hart om eene ongeluk kige liefde! Waarom schudt je het hoofd met zoo’n besliste zekerheid?* «Dat is het niet, daar ben ik van overtuigd*, zeide Beatrice ernstig. «Het is veel erger!* «Nog erger?* vroeg Bertha verwonderd. «Wat moet dat dan zijn?* «Het is met een enkel klein woordje gezegd, maar het knaagt aan zijn leven het is een moord!* Bertha zette groote oogen op. «Beatrice! om ’s Hemels wil, wat wil je daarmee zeggen?* «Niets dan de waarheid*, antwoordde Beatrice. «Er is in zijne familie een moord gepleegd, toen deze graaf nog in de wieg lag. Zijne mama werd vermoord en tot heden is de dader niet ontdekt!* «Ontzettend*, riep Bertha uit. »Ja«, zei Beatrice. «Het is ontzettend! Het is een volmaakt familiedrama! De vader van graaf Victor was met eene Spaansche verloofd, maar hij trouwde een meisje, dat slechts de dochter van een koopman was. Maar daar vraagt de liefde niet naar! Hij stelde het telkens uit, zijn vrouw naar het stamslot der familie te brengen, daar hij tegenover zijn nicht Blanca Norton Het borduurwerk werd neergelegd en de beide meisjes verdiepten zich in het verslag van de «Ches- holmer Courant*, die drie-en-twintig jaar oud was. Het was eenige minuten doodstil. Beiden gingen geheel op in de lectuur; met koortsachtige belangstelling wa ren haar oogen gericht op het door ouderdom geel geworden papier, toen eensklaps graaf Victor, onmid dellijk na het aankloppen, binnentrad. Beide meisjes sprongen op en kleurden vreeselijk, als waren zij op eene misdaad betrapt. In voorname houding trad de graaf glimlachend nader en richtte zich allereerst tot Beatrice. In hare verwarring hield zij nog altijd de courant vast, waarop zijn oog met verbazing rustte. Met dikke letters stond daar: «Chesholmer Courant*, en verder: «Het drama van het slot Northminster*. De glimlach bestierf op zijn lippen en hij verbleekte. Langzaam sloeg hij het oog op en liet zijn blik op Beatrice rusten. «Mag ik vragen, hoe deze courant in uw handen komt?* vroeg hij ernstig. «Ach, het doet mij veel leed, waarde graaf, dat u juist die courant in mijn handen moest zien,* stamelde Beatrice. «Dat geloof ik wel*, zeide hij zacht. «Dat kan mij niet anders dan smartelijk aandoen. Mag ik u nog maals vragen, hoe u daaraan komt?* «Ach men heeft ze ons geleend: ik zou mijn halve leven willen geven om dit ongedaan te maken!* «Liet is niet noodig u te verontschuldigen, miss Stuart. Niemand kan u daarvan een verwijt maken. Ik hoop, dat de dames hersteld zijn van de vermoeie nissen van gisteren. Wezenlijk, het was ’t schoonste feest van het seizoen. Dat wordt algemeen erkend*. Hij nam plaats op een tabouret en allengs verdween I de bleeke kleur van zijn gelaat. Terwijl hij sprak, Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post fO,5O. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. A\ L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1