r j Blanca’s geheim. VOOR SMH EJ OBSTREKEK. Woensdag; 1 December ISOS. 64e Jaargang. No. 96. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. f Voor huis en hof. de hand ver- zich Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Bewerkt door AM O. HOOFDSTUK XIX. 24). Vervolg. Plotseling hoorde Bertha dicht bij haar een stem, die haar deed opschrikken, als ware zij betrapt op een slechte daad. «Bertha, wil je met mij varen of met een ander Het was Charles, die deze woorden uitsprak. Verrast keek zij haar neef aan. Hoe ernstig stond zijn gelaat, hoe kalm was zijn oogopslag, die toch zoo veel indruk op haar maakte. Tegelijkertijd bezigde Beatrice een kunstgreep en wel met goed gevolg. Kapitein Hammond was als toeschouwer bij papa Stuart gebleven, terwijl Beatrice de diensten van den graaf had in beslag genomen en reeds met hem was weggevaren. »Hoe beleefd is mijn waarde neef op eens geworden», antwoordde Bertha op Charles’ vraag. «Welzeker,ik vaar met jou, al was het alleen uit nieuwsgierigheid om deze nieuwe eigenschap in je karakter te bestu- deeren Hij glimlachte éven, bood haar de hand en hielp haar in de boot. «Kom dan«, zei hij, «laten wij dezen laatsten avond nog samen doorbrengen. Wie weet, of wij nog een tweeden avond bij elkaar zullen zijn «Wie weet, of wjj nog een tweeden avond bij elkaar derde je verstandig overleg. Laten wij ons daaraan houden Jij en de dochter van Fred Darrell worden nooit man en vrouw Haar woorden grepen hem zeer aan. «Bertha, je weet wei, hoe ik het bedoelde 1 Groote God, je hebt toch geen oogenblik gedacht, dat ik «Ik denk nooit iets van je, dat niet edel en goed is! Ik weet, dat je als een getergde leeuw tegen je papa zal optreden en met gelatenheid de gevolgen zou dra gen, als ik je wilde toebehooren, maar ik weet ook, dat je niet leven kan zonder financiëele hulp van je papa en met een armen man trouw ik nooit Een nieuwe hoop vlamde in hem op. «Ik ben jong en sterk, ik kan werken. Ik heb twee goede handen, een helder hoofd en invloedrijke vrien den. Wij zouden geen gebrek behoeven te lijden «Wij zouden misschien geen gebrek behoeven te lij den», zeide Bertha met een droefgeestig lachje, «maar wij zouden toch alles missen, wat ’t leven aangenaam maakt, en eer een jaar voorbij was, zouden wij ons ongelukkig gevoelen. Wij behoeven elkander niet te haten, maar met elkaar trouwen, dat behoeft ook niet. Je zoudt je toch niet aan den arbeid kunnen gewennen, Charles en ik kan de schoone leerschool van thans niet meer vergeten, zelfs niet ter wille van jou «Je doet die leerschool alle eer aan antwoordde hij bitter. «Wees daar niet boos om«, vervolgde zij met opge- slagen oogen. «Eenmaal zal je mij daar dankbaar voor zijn. Het is voor ons beiden beter, dat wij scheiden!» «Voor jou, dat is zeker zei hij scherp. «Je ziet, dat je wat beters kunt krijgen, dan een arm man; je hebt geen ander doel dan den graaf te veroveren. Ja, laten wjj scheiden voor eeuwig 1 Maar voor wij schei'. Azijn is een middel, dat men steeds bij heeft en vaak met nut kan aanwenden. Het mond- spoelen met water, waarin een paar druppels azijn, is uitstekend desinfecteerend (zuiverend en bederfwerend); gorgelen met water, azijn en zout is een middel tegen heeschheid; compressen met water en azijn helpen tegen hoofdpijn; wasschen met azijn tegen flauwten; het verdampen van azijn in kamers, waar kinderen «rooden hond* hebben, geeft verlichting; als voorloo- pig tegengif kan azijn dienen bij een aantal vergiften, als alcoholische loog, potasch, en de narcotische opium, belladonna, nicotine, bij vele ontbindingsvergiften, als worst-, vleesch-, vischvergif, en eenige plantaardige, als scheerling, helleborus, champignons. Blanke handen. Als een middel om blanke handen te krijgen beveelt een Duitsch blad aan wat zout op te lossen in citroensap, daarmee de handen te was schen en ze niet af te drogen, maar het vocht te laten intrekken. Naar een bekend geneesheer mededeelt, moet warme, doch niet gekookte melk, een uitstekend mid del zijn voor maagpijnen en kwaadaardige diarrhee. In Oost-Indië moet ze als zoodanig vaak worden gebruikt en men geeft den patient dan een kwart liter om de 3 a 4 uur. Ook moet dit middel goede diensten be wijzen bij dysenterie, typhus en andere koortsen; waar de lijders geen groote hoeveelheid in eens kunnen gebruiken, wordt de melk in kleine porties en dan vaker toegediend. Wanneer ge per electrische tram naar Haar lem reist, stapt ge bijv, op ’t Spui in. De tram, die veel smaller spoorwijdte heeft dan de ge meentetram, rijdt door Raadhuisstraat, Rozen gracht en De Clercqstraat en als ze dan over de brug gaat, is ze ook buiten onze gemeente en in Sloten. Door een reeks graslanden heeft ze een aparte baan om bij Sloterdijk weer op den straatweg naar Haarlem te komen. Thans is men aan weerszijden dier lijn zeer druk aan ’t huizen bouwen. Zelfs bouwen de R. Kath. er een nieuwe kerk, zoodat hier bin nenkort een heele voorstad ontstaat van nette burgerhuizen. De woningen zijn lang niet goedkoop, maar de bewoners betalen weinig belasting. Er is een uitnemende straatver lichting, een aerogeengasfabriek is reeds ge bouwd. De tram rijdt veilig tusschen raster werk en zorgt, dat de bewoners in een oogen blik midden in A’dam zijn. Alweer dus een schadepostje hoofdstad. Gelukkig, dat ook op onze gemeentegrond nog al hier en daar gebouwd wordt. Zij verbleekte en wendde het gelaat af om haar ge moedsbeweging te verbergen. Hij roeide niet meer, maar liet de boot drijven. «Waarom te scheiden sprak hij. «Moet*ik je eerst nog zeggen, wat je voor me bent Je weet het, zonder dat ik het zeg en ik geloof, dat je me ook liefhebt. Wees oprecht tegen over je zelven, Bertha Je hart behoort mij Kom en wordt mijn vrouw «Ik je vrouw vroeg zij met een overmoedig lachje, hoewel haar hart geweldig klopte. «Ik je vrouw! Oh, Charles, dat zou heel schoon zijn, maar het is onmogelijk «Berthakreet hij. «Je moet me niet dwingen om te herhalen, wat je zelf goed weetvervolgde zij onbeschroomd. «Ik ben altijd oprecht tegenover je geweest; zooals ik me aan je vertoonde, zoo ben ik werkelijk 1 Ja, als je het groote vermogen van je papa in eigendom bezat, wat je later van hem zal erven, dan trouwde ik dadelijk met je en ik zou gelukkig zijn!» «Dus om het geld alleen zou je— «Charles, je moet wel blind zijnJe bent me zoo dierbaar, dat ik liever stierf, dan dat ik je vrouw werd 1 Als ik je trouwde, stortte ik je in het verderf «Mijn papa houdt veel van me. Ik ben zijn eenige zoon; hij zal toegeven «Hij zal nooit toegeven», antwoordde zij op vasten toon. «Toen hij te Cork met je sprak, was ik in de kamer daarnaast; ik heb alles gehoord. Eerst was ik van plan te voorschijn te komen en je papa verantwoording te vragen en tevens te verzoeken mij onnrddellijk te laten terugkeeren. Maar ik bedwong me; ik hoorde, wat je hem antwoordde en dit gaf me mijn koel over leg terug. «Wees gerust, papa, ik zal nooit met de dochter van Fred Darrell trouwen», zei je en ik bewon- zullen zijnherhaalde zij. «Foei, hoe tragisch I Je hebt toch geen plannen om naar de andere wereld te ver huizen «Alles op zijn tijd«, antwoordde Charles onvast. «La ten wij van wal steken, Bertha Wil je aan het roer?« «Ja «Goed, dan zal ik roeien De boot vloog licht over het water. Een poosje zaten zij zwijgend tegenover elkaar. Bertha hield het oog op den prachtigeu sterrenhemel gevestigd en fluisterde eindelijk «Oh, wat een wonderschoone nacht 1 Wat zou het leven toch heerlijk zijn, hoe gelukkig kon men toch in deze schoone wereld gevoelen, als «Als men dertigduizend dollars per jaar te verteren had», vulde Charles aan. Hij bracht haar echter niet in verwarring. «Zeker», zei ze. «Waarom is ons leven niet alle dagen hetzelfde «Bertha, ik twijfel dikwijls of je nog genegenheid kan koesteren voor iemand anders dan je zelven!» «Dank je wel voor het complimentIk wil ook vol strekt niet erkennen, dat ik in de eerste plaats me zelf liefheb. Dan volgt «Ga verder «Dan volg jij En dat is natuurlijk; eerstens beu je mijn neet en tweedens heb je me goeds gedaan. Alles wat ik geniet, heb ik aan jou te danken! Char les, ik zegen het uur, dat ik je inde sneeuw heb ge vonden; dat was het gelukkigste in mijn leven «En het ongelukkigste in het mijne «Charles riep zij verwijtend uit. «Ach, Bertha, laten we openhartig met elkaar spre ken en dan voor altijd scheiden, als het zijn moet.« «Is het dan noodzakeljjk, dat.wij scheiden?» Wij, Nederlanders, zijn toch vaak zeer klein. We kunnen ons warm maken en redeneeren over nietigheden, alsof daarvan nu toch heusch het welzijn van heel de natie afhangt. En meen niet, dat men alleen zoo is op de kleine plaatsen en op 't platteland, dat bijv, de Amsterdammers van een heel andere na tuur zijn. Zijt gij nieuwsgierig in heel veel kleine zaken, och, we zijn ’t hier evenzeer. Zelfs in onzen gemeenteraad doet men soms klein. Men schrijft herhaaldelijk, dat de bur gemeester o. a. ook aftreedt, omdat het peil der Amsterdamsche raad steeds minder wordt. Nu, men zou het j.l. Woensdag, de raads zitting bij wonende, grif toegegeven hebben. Toen heeft men meer dan twee uren lang van den kostelijken tijd zoek gebracht met ’t onder werp «een tuinhuisje.» Lieve lezer, ge herinnert u nog uit de schooljaren, hoe er in taal- en re kenboeken telkens bepalingen, definities voor kwamen. Bijv. Een zelfstandig naamwoord is een produkt is een repeteeren- de breuk is enz.vul u zelf maar in. Nu, zoo kregen we hier ook een definitie van een tuinhuisje. Ten minste, men trachtte er een bepaling van te geven; zelfs professo rale hersenen spanden zich daartoe in. Eilieve, wat is een tuinhuisje? Te onnoozel om over te spreken, zult ge zeggen. Ieder, zelfs een kind, weet toch wat dat is. Zeker, zeker, maar een bepaling er van geven, dat is niet zoo gemakkelijk. Een huisje in den tuin. Ja, spot de verslaggever van een der bladen, dan zou men een zeker gebouwtje op een boerenerf, half over de sloot uitgebouwd, waarvan de deur een allersierlijkste hartvormige uitsnijding ver toont, ook een tuinhuisje kunnen noemen. En met eenigen goeden wil kon men ook kip pen- en hondenhok daaronder begrijpen. Kijk eens, hoe men zich daarover zoo druk maakte. De Amsterdamsche Bank, een onzer voor naamste bankgebouwen, heeft haar hoofdkan toor op de Heerengracht, dichtbij den Amstel. De aandeelen dezer groote bankinstelling staan gewoonlijk ongeveer even hoog als die van de Nederlandsche bank, hetgeen zeker getuigt, dat deze bank op uitstekenden financiëelen grondslag gevestigd is. Doch hierover basta; financiëele beschouwingen laten we aan heeren financiers over. En bovendien, daar gaat ’t thans niet over. De Amst, Bank had aan Burg, en Weth. verlof gevraagd om achter in den tuin, die bij ’t groote gebouw behoort, een tuinhuisje te mogen plaatsen. De teekening bewees echter, dat het tuinhuisje eigenlijk wel een gewoon gebouw, een huis of woning zou mogen hee- ten. Nu zou men zoo zeggen: A la bonne heure, dat gebouw op eigen terrein, geheel niet aan de straat, zal toch geen boer in ’t venster, geen burger in den weg staan. Mis, man! Een oude wet van ’t jaar zes tienhonderd en zooveel bepaalde reeds, dat de tuinen achter de perceelen aan onze deftig ste grachten niet bebouwd mogen worden met huizen. Een uitstekende bepaling, die bewijst, dat onze kloeke vroede vaderen van voor twee en een halve eeuw reeds aan sanitaire maat regelen deden, dachten aan licht en lucht als twee der voornaamste levensbehoeften. Nu is een tuinhuisje in een Hinken tuin na tuurlijk wel geoorloofd. Dat is duidelijk. Maar de directie der A’damsche bank liet een gebouw ontwerpen, waarin de klerken hunne jassen en hoeden zouden kunnen bergen, het koffie- uurtje passeeren, enz. En daarom werd door B. en W. geen gunning tot den bouw gegeven. Meer dan twee uren besteedde onze Raad van 45 heeren aan deze zaak en, als ge al dien tijd geluisterd hadt naar de sprekers, die een definitie van een tuinhuisje trachtten te geven, dan zoudt ge ze nu nog niet kunnen geven. Voor eenige weken schreef ik, dat men hier al eens een enkele rolschaatser ziet. Pardon neer me dit eigengemaakte woord, waarvoor ik toch niet van plan ben ’t auteursrecht aan te vragen. In meerdere winkels, o. a. bij Per ry Co. in de Kalverstraat, liggen die rol schaatsen te koop en Perry etaleerde zelfs voor de curiositeit een paar zwaar houten rolschaatsen, elk slechts op twee rollen, die er uitzien alsof ze eeuwen oud zijn. De nieuwere rolschaatsen zijn geheel van ijzer met een paar hakleeren en vier kleine rolletjes. Nu las ik in een A’damsche brief van de «Leeuwarder Courant», dat er reeds heel wat gerolschaatst werd, zoodat men bv. in de Am- stelstraat heele kunststukken per rolschaats op ’t asphalt zag vertoonen. Ik geloof, dat die briefschrijver daar nog al iets overdrijft. Als ge eens een paar dagen door de voornaamste asphaltstraten flaneert en denkt telkens voor eenige rolschaatsers te zul len moeten uitwijken, hebt ge ’t mis. Het kan best gebeuren, dat ge dan nog niet één zoo’n acrobaat ontmoet hebt. Wilt ge me nu vragen, of ’t een moeilijk aan te leeren amusement is? Heusch, wie goed kan schaatsrijden (scheuvelloopen, zeggen de Groningers), is ook in een minimum van tijd een goed rolschaatser. Maar zooals men niet kan schaatsrijden zonder ijsbaan, zoo kan men niet rolschaat sen zonder een geheel vlakke weg. Laat ik nu ook nog opmerken, dat er, ik meen in de Nes en ergens in Watergraafsmeer, reeds een paar zalen zijn, waar men kan rol schaatsen. Van Watergraafsmeer gesproken, ge weet zeker wel, dat dit geheel aan Amsterdam grenst, eigenlijk een stuk Amsterdam is, dat niet tot de gemeente A’dam behoort. Velen, die hun zaken in de stad hebben, trammen ’s avonds met de gemeentetram naar Weesperpoort en nemen dan de Gooische stoomtram, die aan station Weesperpoort begint. Reeds eenigen tijd was er echter strubbeling ontstaan en scheelde ’t maar heel weinig, of de Gooische tram had haar drukke locaaldienst A’dam Watergraafsmeer opgeheven. Intusschen is men nog steeds druk aan het plannen maken om door een tunnel onder de spoorlijn bij de Linnaeusstraat een betere ver binding met «de Meer« te krijgen. Eiken dag moeten er nu duizenden menschen wachten voor de gesloten sluitboomen en als de tunnel er was, breed aangelegd, zouden men schen en voertuigen geregeld door kunnen gaan en ook zou de electrische tram (lijn 9) door kunnen rijden. Maar plannen en daden, dat zijn twee; vooral in ons landje van trek- schuitnaturen. Nu ik toch over bouwen spreek, ga ik even daarmee door. Watergraafsmeer met z’n 1 pCt. hoofd, omslag, tegen 5*^ pCt. in de hoofd stad, groeit ten koste van onze stad. Bij de stad inlijven, zult ge zeggen. O, als ze dat doen, gaan velen nog een eindje verder wonen. Maar ook aan de andere zijde der stad groeit tegenwoordig een aangrenzende gemeente ten koste van de hoofdstad. voor de ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. melws- e« Aiimiwmui)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1