WK SJEEE EN MSTIM. COMMONS EN LORDS. Blanca’s geheim. NIEUWS- ES APÏERTEJTIEEUD Zaterdag 11 December 1909* 64e Jaargang. n Van den Hak op den Tak. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. I X) een toch Bewerkt door AMO. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. en daarna minderde meerderheid. ralen maar jaren? Wanneer die gering wordt? Dan zal er toch jubel opgaan in het tegen overgestelde kamp, een jubel, alsof men daar eigenlijk de overwinning behaald heeft. Ten slotte nog het geval, dat de conserva tieven en unionisten te zamen werkelijk de blik kan ik u onmogelijk een beslissend antwoord geven »Bertha «Dat mag ik met recht verlangen*, viel zij in. «Ver- geet niet, dat ik volstrekt geen vermoeden had, dat ik dus zeer verrast ben. Ik ben dankbaar en trotsch op de eer, mij bewezen, maar oprecht wil ik u zeggen, dat ik u niet bemin «Maar je bemint ook geen ander Zeg me dat nog eens, Bertha Zij voelde een sluier voor haar oogen komen en keer de haar gelaat af. »Ik ben een baatzuchtig schepsel zonder hart«, zei ze. «Ik geloof niet, dat ik ooit zal beminnen, zooals u dat bedoelt. Als u mij tot vrouw begeert, mag ik u niet in onwetendheid laten omtrent mijn geringe waarde. Ik ben geen engel; ik heb integendeel zeer wereldsche, baatzuchtige ideeën. Ik ben u niet ongenegen, maar om uw vrouw te worden daar moet ik eerst over nadenken. Kom dus morgen, graaf Norton, dan zal ik u een beslissend antwoord geven. Laten wij nu naar huis terugkeeren Hij boog voor haar en bood baar zijn arm. Zonder een woord te spreken, keerden zij terug en gingen beiden in het woonsalon, waar allen bij elkaar waren. Bea trice lag zeer bleek op een ottomane. Lady Carley zat bij haar. Charles leunde aan het venster, juist tegen over het bergje, dat de graaf met Bertha beklommen had. Allen richtten hec oog op de binnentredenden. Beatrice niet zopder jaloersche verdenking. Als graaf Victor haar beminde, wat had zij dan met Bertha uit te staan «Ik ga vanmiddag een rijtoertje maken naar het landgoed Draxel«, sprak de graaf tot zijn tante. üeze lachte en zei HOOFDSTUK XX. 27). Vervolg. «Graaf Norton, ik weet niet, wat ik u moet antwoor den,* zei Bertha. »Ik ben zeer verrast door uw aan zoek, door uw begeerte om juist mij tot vrouw te heb ben. Ik sta niet gelijk met u, ik heb geen rijkdom men, geen positie »U bezit een schoone ziel in een schoon lichaam, meer begeer ik niet. Ik bemin u en daarmede is alles gezegd «Lady Carley zal nooit hare toestemming geven «Mijn tante zal alles inwilligen, wat mij gelukkig kan maken. Mijn geluk of mijn ellende hangt van uw beslissing af, Bertha. O, ik bezweer u, wijs mij niet’af. Ik zou het niet kunnen verdragen en ik zie nooit van u af«. Een glimlach vloog als een zonnestraal over haar gelaat. Het was toch schoon, als men zoo-smeekte om liefde 1 «Als iemand niet met «neen* tevreden is, moet men hem wel met «ja* antwoorden*, sprak zij schalks. «Dus je zegt»ja«, Bertha vroeg hij verrukt, «Blijf kalm, heer graaf. Ik zeg niet »ja» en niet «neen*. Ge moet mij tijd laten om ,na te denken. Uw heftigheid heeft mij eenigszins van mijn kalm overleg beroofd. Misschien nu morgen danOp dit oogen- I liberalen en socialisten zich in een drietal par tijen verdeelen, drie candidaten stellen, die ieder 999 stemmen op zich verzamelen; dan is de candidaat met de duizend stemmen geko zen. Op die wijze zag de linkerzijde, door de afscheiding van werklieden en Ieren, menigen zetel verloren gaan. Nu is er nog meer, dat de aandacht trok en trekken zal. Was voor vier jaren de wind zoo gunstig voor de linkerzijde, met name voor de liberalen, dat deze een meerderheid behaalden, die in éen woord overweldigend was, die glorie scheen het hoogtepunt der liberalen geweest te zijn. Want daarna kwa men telkens tusschentijdsche verkiezingen en telkens bleek, dat óf de meerderheid, waarmee de liberale candidaat zegevierde, verminderd was, óf de liberaal door een torie vervangen werd. En elke door de laatsten weer behaalde overwinning, verkregen vooruitgang in stem me naantal deed de toriebladen uitbazuinen, dat de natie bekeerd was, dat het volk niet weten wilde van verandering in samenstelling of bevoegdheid van het Huis der Lords. Maar er is nog meer. Het is niet éen strijd kreet, die zal weerklinken Vóór of tegen ’t Hoogerhuis Neen, ook vóór of tegen protectie. Vóór óf tegen uitbreiding van zelfregeering voor Ierland. En nog meer. Ook: Vóór of tegen deze of die belasting; ook dit geeft weer meerdere coterieën. Het wordt een combinatie van heterogene belangen, die elk afzonderlijk invloed op den uitslag der aanstaande stemmingen zullen hebben. Wie zal daarvan de resultaten bepalen? Wie zal aangeven, hoever het vóór of tegen de Lords (en dan nog: hoever daarin te gaan), den uit slag bepaalt? Er is nog iets: De linkerzijde heeft voor vier jaren een meerderheid behaald, die misschien nooit weer te evenaren, laat staan te overtref fen is, en daarna minderde zachtjes aan die Wanneer nu in Januari de libe- behoorlijke meerderheid behalen, een veel geringere dan voor vier meerderheid eens zeer «Ah, je verlangt naar baronesLeonore Ga maar, mijn zoon, en breng haar mijn groeten Wij verwachten u voor het diner terug*. Graaf Norton kleurde als een schoolknaap en keek steelsgewijs naar Bertha, maar deze had een boek ter hand genomen, waarachter zij haar gelaat verborg. Had zij hem begrepen? Wist zij, dat hij haarwilde ontvlieden, omdat hij zoo in spanning verkeerde Kapitein Hammond en Charles gingen naar de speel zaal. Beatrice begon dadelijk tegen Bertha «Waar ben jij en de graaf den heelen dag geweest «Wij hebben in het park gewandeld*. «Waarover liep het gesprek «Over allerlei*, antwoordde Bertha kalm, «over de mooie landstreek, over de prettige inrichting van een Engelsch adellijk slot en natuurlijk over het weder*. «Is er ook over mij gesproken «Dat geloof ik wel*. «Bertha*, fluisterde zij met overgebogen lichaam, «zei graaf Victor nog iets van je weet wel «Hij zei er geen woord van, dat hij je bemint, en met je trouwen wil, als je dat bedoelt De avond viel, graaf Norton keerde terug. Door den rit hadden zijn wangen een frissche kleur gekregen. Op de vragen van zijn tante naar de bewoners van het landgoed Draxel antwoordde hij zoo kort mogelijk, iets, wat de aandacht van zijn tante niet ontging. «Victor, wat is er Ben je ziek vroeg zij na afloop van het diner. «Ziek Neen, beste tante; u maakt u bezorgd zonder reden*, antwoordde hij met een gedwongen lach. «Waarom ben je dan zoo stil Vertrouw mij gerust toe, wat er op je hart drukt*. «Morgen antwoordde hij. «Heb nog tot morgen geduld. Ik ben eenigszins opgewonden, maar zelfs aan ^Heel de beschaafde, de met den modernen tijd meegaande wereld heeft zeker de laatste maanden met belangstelling gezien naar de oht- wikkeling der geschillen tusschen de beide Britsche Kamers, het Lagerhuis en het Hoo gerhuis, de Commons en de Lords. Zou er een catastrophe komen? Zou het geschil bij- gelegd worden door toegeven van beide zij den? Zou daarbij een grootere of kleinere overwinning door de Gemeenten of door den adel worden behaald? Commons=Gemeenten. Lords=edelen. Maar deze woorden zeggen niet genoeg, al geven ze toch reeds de hoofdgedachte. Bij gemeenten-vertegenwoordiging denkt men aan democratie, aan macht, aan heerschappij van het volk, van de groote massa. Bij het woord Lords (de trotsche adel van een reeds zoo trotsch volk) denkt men aan de macht, de heerschappij der aristocratie. Want meer aristocratisch dan een Engelsch lord kan men een edelman toch niet denken. In andere landen is gewoonlijk de adel in twee groote afdeelingen te onderscheiden: zij, die van vorstelijken bloede zijn, dus tot de regee- rende kaste behooren, en de andere adel, al is die ook op zich zelf nog zeer verschil lend in rang en stand. In Duitschland, Bel gië, Nederland, Oostenrijk, Rusland, enz. doet een prins van vorstelijken bloede een mésail- lance, die hem de troonrechten ontneemt (of ten minste aan de kinderen uit dien echt,) als hij huwt met een lid van den anderen adel, zij deze ook nog zoo hoog en voornaam. In Engeland is de Koning eigenlijk alleen maar de allerhoogste lord en zoo ziet men dan bijv, ook een huwelijk tusschen een hertog van Fife en een Britsch koningskind. Doch laten we daarover niet verder uit weiden, want dan zouden we al de redenen voor die verschillende verhoudingen moeten aangeven. (Denk er bijv, aan, dat Duitsch land in zoovele staten en staatjes verdeeld is, en dat ook de regeerende familie van lilli- putterstaatjes als Reuss of Schwartsburg tot regeerende vorstelijke familiën gerekend wor den even goed als de Pruisische Hohenzollern). Tot nu toe volgde de wereld dien grooten strijd in Engeland. Zouden de Lords toege ven? Lord Lansdowne kondigde aan, dat hij zou voorstellen, dat het Hoogerhuis de be groeting, door 't Lagerhuis aangenomen en die den Lords te domocratisch, te socialistisch getint is, zou verwerpen. Dreigende woor den werden daartegen geuit door de ministers en de liberalen. Eindelijk kwam de begrooting in behande ling. Enkele lords spraken voor aanneming. De bisschoppen zouden zich onthouden. Minis ters spraken nog eens. De stemming kwam en -- met overweldigende meerderheid werd de begrooting verworpen. De teerling was geworpen: Terugtreden was voor de ministers onmogelijk. Het volk zal nu, in de volgende maand moeten beslissen. Tot zoo lang blijft de Britsche en ook de andere beschaafde wereld in spanning. Zouden de liberalen en radicalen bij de stem ming en herstemming voor een nieuw La gerhuis gelijk krijgen? We gelooven nog niet onomstootelijk, dat in Januari een definitieve beslissing zal vallen, dat er een bepaalde parlementaire omwenteling aanschouwd zal worden. Voor vier jaren kregen de liberalen een ontzaglijke meerderheid in het Lagerhuis. Tot dan toe waren beurtelings de conservatieven en de liberalen in de meerderheid (in het Lagerhuis), terwijl het Hoogerhuis steeds een groot overwicht van tories (conservatieven) had. Alleen ontstonden er in ’t Lagerhuis meer partijen, omdat er zooveel belangen zich ontwikkelden naast de bekende. Er kwam verdeeldheid over vrijhandel of protectie, over zelfregeering van Ierland of volkomen be houd der Unie tusschen Ierland, van uit Lon den geregeerd, en Brittanje. En ook, naast de gewone liberalen kwamen er sterker gekleur de schakeeringen, zooals ook op 't vasteland bekend zijn. De uiterste partij vormde zich; vooral in de laatste jaren ontwikkelde zich de parlementaire arbeiderspartij, waarop de libera len gedeeltelijk moesten steunen, maar die voor de liberalen ook vaak duchtige tegen standers waren. Denk maar eens aan het eigenaardig stelsel van de verkiezingen voor het Britsche La gerhuis. Niet als bij ons, als in België, Duitschland, Frankrijk. Geen volstrekte meer derheid. Een relatieve is voldoende. Stel, dat in een district de conservatieven en unionisten samen één candidaat stellen, die in ’t geheel duizend stemmen behaalt; dat daarentegen de u kan ik de reden niet zeggen. Morgen zal u alles weten In haar bezorgd hart dook een voorgevoel op, maar zj drong toch niet verder aan. Bertha gevoelde zich nog steeds als iemand, wiens denken en gevoelen verlamd is. Hier was het keer punt van haar leven 1 Waar zou de stroom haar heen voeren Naar hooger of naar lager Kapitein Hammond kwam haar gepeins storen en verzocht haar aan het klavier te gaan en een lied te zingen. Werkelijk voldeed zij aan dit verzoek. Maar eenmaal aan het klavier, werd zij de oude en zong met vuur een eenvoudig lied. Graaf Norton stond bij haar en luisterde in verruk king naar de klank van haar zuivere altstem. Het lied was uit, zij stond op en spoedig was de avond voorbij. Allen zochten hun vertrek op om te slapen. Bertha verlangde daar niet naar. Zij sloeg een shawl om, ging bij het venster zitten en richtte haar blikken naar den helderen sterrenhemel. Zou zij graaf Norton nemen of niet Liefde gevoelde zij niet voor hem en zou zij waar schijnlijk ook nooit gevoelen. Van ganscher harte beminde zij Charles, misschien nu nog te meer dan tot dusverre. Als zij graaf Norton trouwde, verkreeg zij een hooge positie in de maatschappij en onmete lijke rijkdommen. Zij hechtte veel aan een weelderig leven en aan vermaken. Wat de liefde betreft, graaf Norton beminde haar en voor een vrouw is het altijd beter, dat de man haar bemint, dan omgekeerd. Dit was de eene zijde van de zaak. De andere was: zij kon naar haar neef gaan en zeggen «Charles, de liefde, die ik je toedraag, is grooter dan de liefde voor mezelven. Ik wil je toebehooren, zoodra je dat ver langt*. (Wordt vervolgd.) meerderheid in het Lagerhuis behalen. In elk geval: het schouwspel is belangwek kend. Het Engelsche volk, dat zijn staatsin stellingen op zoo eigenaardige, kalme wijze zag groeien, staat thans voor een der grootste mijlpalen op de baan van de ontwikkeling dier instellingen. Ten slotte nog dit Groote staatkundige gebeurtenissen in een land, vooral in een land van wereldbeteekenis, oefenen ook haren invloed uit op andere landen, over de grenzen, tot soms ver over de grenzen. Daarom is de strijd, die in Engeland gestreden wordt, ook van be lang voor niet-Engelschen. Denk er bijv, eens aan, hoe een Parijsche revolutie zich niet alleen over geheel Frankrijk, maar nog ver daarbuiten uitbreidde. Intusschen, men kan ook te groote ver wachtingen hebben van de volgende maand. De Czaar heeft dezer dagen iets gedaan, waaruit blijkt, dat hij niet van praktischen zin ontbloot is. Hij wilde eens uit eigen ervaring weten hoe zwaar de uitrusting is van een gewoon soldaat en die, de uitrus ting nl., vergelijken met de uitrusting der garde. Daar toe heeft hij in de uniform van gewoon soldaat twee maal een langen marsjh gemaakt. Hij liet zich door een onder-officier een model-uitrusting brengen met 120 patronen, nam het geweer over den schouder en maakte zoo een marsch van bijna 10 K.M. De officie ren, die hij ontmoette, groette hij volgens voorschrift. De proefneming had het resultaat, dat de Czaar bij zijn thuiskomst bepaalde, dat die uitrusting voortaan alleen door de sterkste soldaten bij de parade gedragen mag worden. Den dag daarop fungeerde de Alleenheerscher als lijfgarde-soldaat; hij bemerkte het verschil niet weinig. Als de Czaar ook in andere zaken aldus zelf op on derzoek uitging, dan zou het er waarschijnlijk in zjjn rijk heel wat beter gaan uitzien, en zou hij alle gele genheid hebben om zich den eerenaam van «Vadertje», dien men hem geeft, alleszins waardig te maken. Nu kent hij de toestanden in zijn eigen rijk niet, omdat hij die niet met eigen oogen ziet, maar door den bril van anderen. Een grappig voorval aan het station van Erquelines (België) bewees, dat men met eigen oogen ziende, ook wel verkeerd kan zien. Er was een wagon meubelen uit Frankrijk aangekomen. Een man en twee doua niers zagen bij het openen der schuifdeur achter het stroo, waarmee de meubelen waren ingepakt, een man. Flapde deur toe. Een derde douanier wilde het zijneer van weten, deed de deur behoedzaam open, wierp een blik naar binnen, en, jawel, ’t was zoo hjj zag een hoofd, dat zich bewoog. De gendarmerie werd getelephoneerd, de bevelhebber der gewapende macht, ter plaatse gekomen toen het reeds donker was, open de den wagon en ontwaarde ook een menschengelaat. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1