SIEIWS- ffl AhVERTEJTIEBLAI) ÏWt Sfflü EJ 0MSTREKE1 I Blanca’s geheim. Woensdag Januari 1810. 65e Jaargang. I No. ]2. Uitgever: B FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. Amsterdamsche Brieven. R Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. zeer eerst Bewerkt door AM0. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2l/« cent. Groote letters naar plaatsruimte. I Charles boog bij dit compliment en antwoordde: «Vroeger heb ik het altoos gemeend, barones Leono re, maar sedert ik Engelsche dames leerde kennen, denk ik er anders over!« Dit gezegde was niets anders dan een van die on onbeschaamde leugens, welke men in de salons onbe schroomd uitspreekt, ofschoon niemand zal ontkennen, dat ze verfoeilijk zijn. Barones Leonore maakte met haar magere gestalte, haar hoekige bewegingen en haar afgedragen bal kleed denzelfden indruk als een distel in een rozen- gaarde. Charles, wiens gevoel van schoonheid zeer ontwik keld was, merkte dit zeer goed op. Welk .lot wachtte hem als hij toegaf aan den drang van zijn papa cm naar haar hand te dingen. Hij griezelde er van. Bertha werd dien avond zooveel bewonderd, als zij slechts wenschen kon. Allen huldigden haar als een koningin en zij genoot haar overwinning. «Mijn kind, ik ben trotsch op je«, verzekerde lady Carley met volle tevredenheid. «Je hebt je zelve over troffen, je doet me eer aan!< Bertha bracht de hand der oude aristocratische dame aan haar lippen en' kuste die. Eerst bij het aanbreken van den dag gingen de ge- noodigden huiswaarts. Den volgenden dag was het weder zeer mooi. Nog wat bleek, zat Bertha in het morgensalon, toen graaf Victor binnentrad en met open armen op haar toesnelde. «Wat zie je bleek!» riep hij uit. «Heeft het bal je vermoeid? Ik moet naar het kasteel Northminster. Het zou wel prettig zijn als je meeging. De lucht zou je goed doen. Heb ik je al gezegd, dat men begonnen is aan de verbouwing?» hoofdstad. En hij was daarbij zeer onbaat zuchtig. Burgemeester Zimmerman van Rot terdam kreeg, zoodra hij als zoodanig benoemd was, een aardig douceurtje. Hij is geen man van geld en van f8000 ’s jaars kan men in een stad als R’dam z’n stand als burgemeester niet ophou den. Het salaris werd daarom speciaal voor hem, Zimmerman, op f 15000 gebracht. Als R’dam f 15000 geeft, mag A’dam zeker nog wel iets meer geven. Bewoon eens een der deftigste huizen in »de Bocht* (het deel der Heerengracht tusschen Leidsche en Vijzel- Voor huur alleen zoudt ge ’t trakte- van een burgemeester in een stad als En maak dan ver- Kaltje en Ouderkerk a/d Amstel varen, er aan. Vredenoord ligt nog dichterbij, aan den Haarlemmerdijk, nog een eind voor Sloterdijk. Onze eenigste paardentram (Nassauplein, bui ten de Haarlemmerpoort, naar Sloterdijk) houdt er stil. De begraafplaats Westerveld ligt echter ver uit de buurt. Op de De Ruyterkade ziet ge op een ge bouw den naam Westerveld. Dit gebouw heeft verbinding met ’t spoorwegterrein van ’t Centraalstation, dat er on middellijk aan grenst. Per trein wordt dan ’t lijk een eind achter Haarlem vervoerd, waar de begraafplaats in de duinen ligt. Doch nu basta daarover. Er schiet voor ditmaal weinig ruimte over; anders had ik u kunnen schrijven over de nieuwjaarswenschen in de verschillende schouw burgen. Doch ik moet me bekorten en wil alleen vertellen, dat, als gewoonlijk, de oude Gijsbrecht van Aemstel, gevolgd door de Brui loft van Kloris en Roosje, waarin Thomasvaer enPieternel hunne nieuwjaarswenschen uitspre ken, drie achtereenvolgende avonden gegeven werd. Reeds op 29 Dec. waren de kaarten voor den eersten avond (1 Januari) allen ver kocht. Het behoort nu eenmaal tot den bon ton, begin Januari den Gijsbrecht, enz. te zien en de nieuwjaarswenschen te hooren. De bur gemeesterlijke familie bezet dan hare loge en alles is deftig, zoo deftig als dit in onzen def- tigen Stadsschouwburg maar wezen kan. Men ziet dan de elite der hoofdstad en men is in gala. Tot de gewoonten der hoofdstad behoort ook, dat men op Oudejaarsavond zeer vroeg naar huis gaat. Enfin, ook in meer plaatsen is dit op te merken. Neem bijv. Den Haag: de bekende variété’s Scala en Flora, die anders avond aan avond zooveel volk trekken, waren op 31 December gesloten. Twee schouwbur gen speelden, maar hadden te voren aange- kondigd, dat de voorstelling kwart over tien geëindigd zou zijn. Ook in A’dam is ’t voor uitganers niets ge daan. Vele groote koffiehuizen (ik telde in een annonce in «Het Handelsblad» van 29 Dec. 25) maakten vooruit bekend, dat ze om 9 uur gin gen sluiten, opdat ook ’t personeel een rusti- gen Oudejaarsavond in eigen huiselijken kring zou kunnen doorbrengen, En niet alleen deze vijf-en-twintig. Neen, straat), ment Sneek moeten besteden, der maar de rekening. Ik zou u een beetje hierin kunnen helpen met ’t volgende voorbeeld: In December kwam generaal Woodford, president der commissie voor de Hudson-Fultonfeesten te New-Ycrk, met gevolg in ons land, om speciaal de Ko ningin, de Nederl. regeering en de Nederl. Halve Maen-commissie te bedanken voor het geen zij bijdroegen tot welslagen van het Ame rika ansche feest. De generaal kwam eerst te ’s-Gravenhage en daarna te Amsterdam, waar hij een paar dagen, met z’n gevolg, de gast was van onzen burgervader. Vraag ook eens, hoe de 75 mille voor de Halve Maen bijeen gekomen zijn; vraag eens wat de New-Yorksche reis aan de Nederland- sche heeren gekost heeft. Ge begrijpt dus wel, om den stand op te houden als burgemeester van ’s Rijks hoofd stad, daar hoort nog al zoo iets toe. Maar nooit heeft mr. Van Leeuwen willen toestaan, dat men zijn salaris verhoogde en bijv, in overeenstemming bracht met Rotterdam. Nu ik toch over burgemeesters spreek, mag ik niet nalaten, even te herinneren aan ’t over lijden van mr. Sjoerd Annes Vening Meinesz. Hij was in 1833 geboren te Harlingen en zijn naam zegt duidelijk, dat hij van echt Friesch ras was. Ook z’n voorkomen duidde dat vol doende aan. Een stoer, krachtig gezicht. Niet beminnelijk op ’t eerste gezicht, eerder afstoo- tend. Een glimlach zag men nooit bij hem. Maar hij was eerlijk, rechtschapen. Ieder be greep ’tAan mr. Vening Meinesz kon niet getwijfeld worden. Hij is burgemeester van Rotterdam, daarna van A’dam geweest en was de onmiddellijke voorganger van mr. Van Leeuwen. Later was hij, tot aan zijn dood, Eerste-Kamerlid voor Noord-Holland. In de Raadszitting van Woensdag 29 Dec. herdacht de heer Van Leeuwen zijn ambts voorganger en zelfs de soc.-dem. Pothuis achtte ’t noodig, den oud-burgemeester te huldigen. De heer Van Leeuwen heeft ’t in Decem ber druk gehad met ’t bij wonen van begrafe nissen en ’t daarbij houden van lijkredenen. Eerst de oud-minister Pierson, daarna de oud- burgemeester Vening Meinesz. Nu, ’t woord is mr. Van Leeuwen wel toe vertrouwd. Misschien zijt ge niet zoo bekend in onze stad en zijt benieuwd naar onze kerkhoven. Ik weet ’t niet; want zoovelen zijn wars van dit chapiter. Nu ik er echter over begonnen ben, wil ik even doorgaan. Vroeger had men hier de Ooster- en de Wes- terbegraafplaats. Beiden zijn echter reeds jaren gesloten en zullen eerlang gevoegd worden bij de later, in de onmiddellijke nabijheid aangelegde parken. Vooral de oude Oosterbegraafplaats met hare eerwaardige boomen, zal een mooi geheel vor men met ’t Oosterpark, een der voornaamste «longen van de hoofdstad». De Katholieken had den (en hebben nog zoo’n beetje) het kerkhof De Liefde, aan ’t einde van de Bilderdijkstraat. Dit kerkhof is reeds lang overvol en thans schijnt de gemeente Amsterdam een deel van ’t terrein over te nemen. Reeds jarenlang hebben de Kath. een nieuw kerkhof (St. Barbara), buiten de stad, een eindje achter de Spaarndammerbuurt. Als ge per trein van Zaandam komt, kunt ge’t zien. De Israëlieten hebben een begraafplaats aan ’t einde van den Zeeburgerdijk, dicht bij ’t begin van 't Merwede-kanaal. Bovendien wor den er vele Israëlieten te Muiderberg begra ven, zooals er ook vele Katholieken hun laatste rustplaats zoeken te Buitenveldert, ten zuiden der stad. De stad Amsterdam liet een zeer groote «Nieuwe Oosterbegraafplaats» aanleggen, een eind voorbij Watergraafsmeer. Maar bovendien zijn er nog een drietal be kende kerkhoven, nl. Zorgvlied, Vredenoord en Westerveld, waar zeer vele A’dammers worden ter aarde besteld. Zorgvlied bereikt ge, als ge den Amstel- dijk uitloopt, een klein half uurtje buiten de stad. Geregeld leggen ook de stoombootjes, (van gemeente en particulieren), die naar ’t Ofschoon velen den neus optrokken, toch namen al len de uitnoodiging van lady Carley aan precies als toen de ongelukkige Margaretha in de hooge kringen werd ingeleid. De avond kwam. Ontelbare rijtuigen brachten gas ten naar het slot Powsys. Eerst toen het gezelschap voltallig was, zweefde Bertha de trap af, waar graaf Victor haar met ongeduld beneden wachtte om de ko ningin van zijn hart in de zaal te voeren. Een koningin, ja dat was zij van top tot teen. Een toilet van witte, welriekende tule omgaf haar leden als een zachte nevel. De rozen in het haar staken schil derachtig af tegen haar donkere lokken. Aan een smallen gouden ketting droeg zij een met diamanten omzet medaillon, een geschenk van tante Elisabeth, met het portret van haar verloofde er in. Dit sieraad stond haar onvergelijkelijk. Ja, zij was verrukkelijk schoon; wie haar heden voor de eerste maal zag, kon haar de schatting der schoonheid niet onthouden. Zij was nu niet meer het arme meisje, dat uit medelijden werd opgenomen zij was de voorname, zelfbewuste ver loofde, de toekomstige gravin Norton! Beatrice praalde in zijden gaas en Brusselsche kan ten meteen massa diamanten; toch loosde zij een zucht van nijd, toen zij haar nicht aanschouwde. Van de heeren maakte Charles Stuart den besten indruk. Toen de graaf met Bertha in het gezelschap verscheen, ontmoette zijn oog het hare en hij keerde zich om en begon een gesprek met een lange, magere dame van zekeren leeftijd. «Hoe bekoorlijk is zij! Wel moet graaf Norton daar door verblind zijn. Arme graaf! Hoe jammer als hij ook de kwaal van zijn familie geërfd had! Uw zuster is zeer smaakvol gekleed. Zeg u mij eens: Zjjn alle Amerikaansche dames schoonheden?» Voor weken reeds had «Het Nieuws van den Dag» een wel wat voorbarig bericht. Iets, wat vooral ’t Nieuws al zeer zelden overkomt; want als er één dagblad ernstig streeft naar zekerheid van z’n berichten, dan is ’t toch wel dit zoo bekende, in burgerkringen zoo veel gelezen blad. Ik herinner me, dat een correspondent van «De Telegraaf» voor een paar jaren zich ver oorloofde, smalend te spreken van «Het Nieuws van den Dag van gisteren». Die schrijver kon zich natuurlijk rechtvaardigen met te zeggen: Ja, kijk maar naar den datum, 't Is immers I nieuws van gisteren. In zooverre had dan die schrijver op een vrij gezochte manier gelijk. Destijds toch dateerde ’t Nieuws elk nummer nog steeds op den volgenden dag. Maar de intentie van dien correspondent was, om ten opzichte van «Het Nieuws» een hatelijkheid te debiteeren. Voor eenige weken had ’t Nieuws echter I een voorbarig nieuws, en bulletineerde dit zelfs j in de stad. Het was nieuws, dat nog nieuws I moest worden, omdat er nog niets van aan was. We lazen immers op die bulletins, dat de heer Zimmerman, burgemeester van Leeu warden, tot burgervader van Amsterdam was benoemd. Een heele promotie Eerst burge meester van Hoorn, een stadje van ruim 10.000 inwoners, daarna burgemeester van de Friesche hoofdplaats, een stad van 37,000, en dan maar in eens hoofd van de gemeente Amsterdam met 567 duizend vertegenwoordigers van het menschelijk geslacht. Het ware zeer bijzonder geweest. Een Zimmerman, eerst burgemeester van Dord recht, is reeds ongeveer een jaar lang hoofd der drukke handelsstad aan de Maas en nu ook een naamgenoot in ’s Rijks hoofdstad. De zorgen over een millioen menschen toever trouwd aan de Zimmermans. Spoedig kwam echter tegenspraak en aan het einde van 1909 wisten we nog alleen maar, dat mr. Van Leeuwen met ingang van 16 Januari 1910 eervol ontslag gekregen had, onderdankbetuiging voor de gewichtige diensten. Deze laatste zinsnede is meer een vorm, zult ge zeggen. Zeker, ’t is de geijkte term, maar hier kwam ze toch wel degelijk te pas. De heer Van Leeuwen heeft rond acht jaren z’n beste krachten gewijd aan het belang der HOOFDSTUK XXIV. 34). Vervolg. Weinige minuten later bevond Victor zich weer bij Blanca. Zijn gelaat stond somberder dan te voren, «Heeft u haar gezien vroeg hij heesch. «Ja, het is een zeer schoon, trotsch meisje, en toch is er «Waarom gaat u niet voort Zeg gerust, wat u denkt!» «Ik kan mij vergissen, maar er is iets in haar gelaat, dat mjj zegtze bemint je niet en zal je nooit kun nen beminnen Hij hoorde deze woorden, maar wilde ze niet hooren. «Dat komt wel mettertijd Zij beloofde mij zonder liefde toch te zullen nemen, en dat maakt mij ook reeds gelukkig «Wat heb je haar gezegd «Ik vertelde haar, dat mijn papa nog leeft en in welken treurigen toestand hij verkeert, meer niets. Dat brengt geen verandering in onze plannen. Wij gaan den eersten September trouwen!» De deur ging open en lady Carley trad binnen. «Als je nog met den trein mee wil, moet je voort maken, BlancaZal ik je aan het station brengen Het rijtuig staat te wachten». «Ik zal haar aan den trein brengen», sprak de graaf. In een zwarten sluier gehuld, verliet zij aan zijn arm de kamer. Toen zij de vensters van het woonsalon voorbijgingen, uitte Beatrice een kreet van verrassing. «0, kijk eens Waar gaat graaf Norton heen in zulk weer En wie is die dame in het zwart Bertha«, vroeg zij aan haar nicht, die juist binnenkwam, «wie is dat Jij zult het wel weten «Ik weet het niet«, antwoordde Bertha, zonder dat een spier in haar gelaat vertrok. «Weet ge het niet «Ik heb er graaf Victor niet naar gevraagd». «Ah! Dus bij jelui wordt niéts gezegd, niets gevraagd! Nu, als ik eens verloofd ben, dan hoop ik, dat mijn ridder mij vrijwillig zijn geheimen toevertrouwt «Zou dat bij hen wel anders kunnen fluisterde kapitein Hammond haar toe. «Ik verwed er mijn hoofd op. dat hij stil de plaat poets. Bertha, kom toch eens hier 1 Kijk De paar den rennen als wild met het rijtuig weg!« riep Bea trice overmoedig, maar Bertha bewoog zich niet en toonde geen spoor van belangstelling. En toch hoe woelde het in haar binnenste En in ijlende vaart vloog het rijtuig met Blanca en graaf Victor naar het station. Hoe smartelijk zou hij weldra aan dezen rit terugdenken 1 HOOFDSTUK XXV. Den vijfden Juli, dus drie dagen later, gaf lady Car- ley voor haar gasten en bekenden een bal, voorafge gaan door een groot diner. Een gezelschap uit de hoogste kringen zou in de groote zalen van het slot samenkomen ter eere van het verloofde paar. De verloving van graaf Norton met miss Darrell was volgens het gebruik wereldkundig gemaakt. Een groote spanning onder de hooge kringen was onvermijdelijk. De zoon volgde de voetstappen van den vader en verbond zich, evenals deze, met een meisje van burgerlijke afkomst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1