O NIEUWS- EJ AIIVERTESTIFBLAII WH SJEES EJ OWWEI Groot on grootsch doen. Blanca’s geheim. No. 15. Zaterdag IS Februari 1910. 65e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton, zoo’n klein beestje en na- Voor huis en hof. 47). trotsch. van (Wordt vervolgd). ts grooter deel der wereld. Zijn we aan het eind elk gebied’ Och, ’t lijkt dat i van een ten in ’t Noorden met Ararat en Demawend. Grootsch waren voor de Chineezen hun reuzenland, doorsneden van trotsche stroomen, zei ze: «Hij weet, dat je hier bent. Als je medelij den hebt met een stervende, ga dan bij hem,hij wil je slechts een verzoek doen »Ik kan graaf Victor niets toestaan, ik weiger al les riep Bertha opgewonden. »Dit enkel verzoek zal je hem niet weigeren,ant woordde Blanca zwaarmoedig. «Kom, mijn kind, laten wij naar beneden gaan. Tante Elizabeth wacht ons Bertha at slechts weinig. De gedachte, dat zij graaf Norton zou ontmoeten, beroofde haar geheel van haar kalmte. Meer werktuigelijk dan met vrijen wil volg de zij Blanca. Toen zij de voorkamer van den graaf binnen trad, was het, of haar een last van honderden ponden drukte. >Zeg aan uw heer, dat mevrouw de gravin hem wenscht te zien,* beval zij den bediende. Deze verdween met een buiging. Wat klopte Ber tha’s hart. Daar ging de deur open en Anton zei «Mijnheer de graaf verzoekt u binnen te komen.* Blanca drukte haar stormachtig aan haar hart en kuste haar. Toen bracht zij haar tot aan de deur en bleef achter. Bertha ging binnen en stapte werktuigelijk voor waarts. Daar sloeg zij de portières open en man en vrouw zagen elkaar weder. Graaf Norton lag op een ottomane de kamer was in half duister gehouden, doch Bertha zag toch zeer goed, hoe bleek hij was. In het midden van het ver trek bleef zij staan. «Wenscht u mij te zien, graaf Norton?* vroeg zjj koel. «Bertha Dat woord deed haar verbleeken; het was een kreet, die haar door de ziel ging. Om de schimmel van schoenen te verwijderen, bor stelt men ze eerstaf en wrijft ze dan in met hout- azijn. Die dringt spoedig in het leder, doodt de schim mel en belet, dat die zich opnieuw ontwikkelt. Het gevaar voor ’t weer optreden van schimmel wordt voorkomen, als men het schoenwerk na het afborstelen droogt. gewaagt men van de onge- Wanneer wij voorovergebogen zitten te schrijven of te lezen, kunnen wij slechts zeer oppervlakkig adem- halen, terwijl toch diepe ademhalingen méér noodig zijn dan spijs of drank. Een slechte gewoonte is het ook lang met over elkaar geslagen knieën te zitten, voor al ais daarbij nog één been tusschen het andere en den onderkant van den lessenaar gekneld wordt. Is het vleesch wat taai, zoodat men het niet goed gaar kan koken, dan voege men een weinig dubbel koolzure soda toe, het wordt dan heerlijk malsch. Om dit smakelijk te maken kan men in het water, waar in men ’t vleesch wascht, wat suiker doen, vooral bij kalfsvleesch is dit een goed middel. Wonden aan handen, veroorzaakt door wasschen, kan men voorkomen door eenige dagen vóór de wasch de handen in te wrijven met een zwakke oplossing van schellak in spiritus. «Arme Victor,* sprak lady Carley. «Met vreugde zou hij zijn leven gegeven hebben om je te redden. Ach, Bertha, als je aan Blanca’s smeeken gehoor had gegeven en bij mij gekomen waart om alles met mij te deelen, dan zou de scheiding hem niet zoo zwaar vallen. Maar ie wilt het andersJe trotschheid ziet daarin een tweede vernedering in plaats van een ver troosting voor zijn gefolterd hart, dat je langzaam maar zeker doodt 1 Zijn verdriet sedert den dag van het huwelijk, is bijna te groot om door een menseh gedragen te worden En jij hebt ook geleden, mijn kind «Laten wij daarover zwijgen,* antwoordde Bertha trotsch. «Het is al laat, ik moet naar huis «Nu naar huis Op dit uur In geen geval, Bertha 1 Je moet hier den nacht doorbrengen en morgen moet je even bij Victor gaan Bertha rilde. «Neen, neen riep zij. «Dat is onmogelijk! Het is laat geworden, daarom wil ik hier den nacht wel door brengen. maar.bij hem gaan neen Dat kan ik niet, al doe ik u daarmee het grootste genoegen, tante!* «Laten wij wachten tot den dag van morgen,* klonk het bedaarde antwoord. «Ga nu maar slapen en lady Carley kuste haar en bracht haar naar haar kamer. «MorgenWie weet wat de dag van morgen bren gen kan,* was Bertha’s laatste gedachte, voor zij ver moeid en overspannen in slaap viel. Na een langen, vasten slaap werd zij wakker en stond haastig op om zich te kleeden. Nog voor dat zij daarmede gereed was, werd er aan de deur geklopt. Zij deed open en zag Blanca voor zich. «Tante Elisabeth vraagt, of je komt ontbijten,* sprak ze en toen haar hand op Bertha’s schouder leggende, de Blauwe en de Gele rivier. Grootsch is voor alle menschen de aarde, de zon, het sterrenheir, de Oceaan met peil- looze diepten, de geweldige bergen, die onbe klimbaar zijn, de verschillende natuurverschijn selen. Is ’t wonder, dat de menseh, waar de natuur hem zooveel grootschheid toont, en die hij bij groeiende beschaving nog des te beter als grootschheid erkent, dat de menseh in zich een drang voelt naar grootsche daden? Ga terug tot de alleroudste volken. In den Bijbel lezen we van Noachs arke, die 165 me ter lang, zeer breed en hoog was. We lezen er van den toren van Babel, die tot aan den hemel zou reiken. In de oude historie g-- hangende tuinen van Semiramis, van de Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. gevolgen van het ongeluk gevaarlijk waren of niet, daar zij middelijk de schuld daarvan droeg. Hoezeer het haar tegen de borst stiet, zij zag geen andere mo gelijkheid. «Ik zal blijven, tot lady Carley komt, maar verzuim geen oogenblik om haar te waarschuwen.* «Ik zal dadelijk de noodige maatregelen nemen, me vrouw! «John* riep hij. Er kwam een andere bediende. «John, breng deze dame naar het salon van den graaf.* Bertha volgde den bediende de trap op naar een prachtig gemeubileerd vertrek op de eerste verdieping. De bediende stak licht op en verliet haar met een stomme buiging. Zoodra zij alleen was, zonk zij in een leunstoel neer en dacht over haar avontuur na. Als Victor stierf, droeg zij daarvan dan niet de schuld? Was het niet, alsof zij hem gedood had Wat duur de de tijd lang Telkens weder hoorde zij de klok slaan. Acht uur, negen uur tien uur! En nog kwam lady Carley nietHet werd eindelijk half elf en ver moeid viel zij in een onrustige sluimering. Daar bemerkte zij plotseling dat zij niet meer al leen was. Zij sprong op en stond voor lady Carley, die haar reeds eenige seconden met bezorgdheid had gadegeslagen. «Lady Carley «Bertha Dat woord bracht haar tot de volle bewustheid het gebeurde. «Hoe is het met hem vroeg zij haastig. «Beter, mijn kind. Hij slaapt nu een weinig hij weet niet, dat je hier bent. Het was heel lief van je dat je kwam «Ik kwam alleen, omdat de plicht der naastenliefde het vorderde ik kon het niet vermijden En met gedwongen kalmte verhaalde Bertha het heele voorval. AD VERTEN TIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. der voortgang op we nog aan het begin staan van een nieuwe, nog veel grooter periode. Want wie zal nu reeds zeggen, wat de verovering der lucht voor het toekomstige menschdom gaat beteekenen. Draadlooze te legrafie. Bestuurbare luchtballons en vlieg machines. Hoe snel gaan hier de uitvindingen, de verbeteringen. We zijn in dezen nog maar aan het begin en het gaat reeds zoo vlug vooruit. Wat zal over eenige tientallen jaren de toekomst te aanschouwen geven? Als onze bet-overgrootouders onzen tijd eens mochten zien! Als wij die onzer achterkleinkinderen moch ten beleven eenigde volken uit ’t verre Oosten, uit Azië. Eerst, in den vervaltijd der Romeinen, de ge weldige Hunnen, die alles aan zich onderwier pen, om van de Gothen en anderen maar niet te spreken. De groote volksverhuizingen dier tijden veroorzaakten een ontzettenden schok tusschen de barbaren en de beschaving. Eeuwen later kwam nog tweemaal een reu zenmassa uit 't oosten van Azië; tweemaal stichtten aanvoerders der Mongolen een rijk, dat zich over een zeer groot deel van Azië en Europa uitbreidde. Maar deze beide verschij ningen der Mongolen waren als kometen, die met ontzetting ontdekt worden, den hemel vul len met hun luister, doch spoedig weer in de oneindige wereldruimte verdwenen zijn. Ont zettend was ook de opkomst der Mahomeda- nen, die in vrij korten tijd van niets tot een reuzenmacht werden, Voor-Azië, Arabië, het Noorden van Afrika, Spanje en Turkije tot hun gebied maakten. In de middeleeuwen waren donkere tijden; men noemt de tiende eeuw wel de ijzeren eeuw. Maar toch is er veel grootsch op te merken. Groot waren de Noormannen in hun ruwe kracht; zij, klein in aantal, waren langen tijd de schrik van half-Europa; zij, brutale zee vaarders en onvermoeide strijders, voeren zelfs naar Zuid-Italië, dat zij in hun macht kregen, even goed als Engeland en deelen van Ger- manje en Frankrijk. Nog verder strekte hun durf; ze bereikten Ijsland en zelfs Noord-Ame rika. Grootsch was vooral de beweging der Kruistochten, die twee eeuwen beheerschte. Met bewondering staren we verder naar de bouwwerken der Middeleeuwen, vooral de prach tige kerken, zoo grootsch van opzet, dat men meermalen eigen krachten overschatte. Doch nu komt de geweldige Nieuwe tijd. Wij kun nen slechts aanstippen; zelfs korte omschrij vingen zouden veel te veel kolommen druks vorderen. De zeetochten der Portugeezen, Spanjaarden, Nederlanders, Engelschen, Fran- schen. Het vinden van zeewegen, tot dan toe onbekend; het veroveren van landen, welker bestaan men tot dan toe niet eens vermoedde. En dan de geweldige Revolutie, grootsch ook in zijn afgrijslijkheid. En nu komen we aan den Nieuwsten tijd. Stoom. Electriciteit. Ont dekkingen van anderen aard op wetenschap pelijk gebied. Telegrafie. Telefoon. Ontdekkin gen van zeewegen en landstreken, waartoe de looflijk reusachtige muren, die de steden Ba bylon en Ninivé moesten beveiligen. De machtige Perzen bouwden over de Hellespont een brug om hun reuzenleger van drie mil- lioen (of 1,700,000?) mannen op Europeesch gebied te brengen. De Egyptenaren groe ven kanalen om de weldadige overstroomingen van den Nijl te regelen en nog weldadiger te maken; ook koesterden zij reeds het plan, eerst in onze tijden verwezenlijkt, om door een ka naal de Roode zee met de oude wereldzee (de Middellandsche zee) te verbinden. Zij bouwden de sphinxen en vooral de ge weldige pyramiden. Het heet, dat aan de grootste dezer geweldige koningsgraven door honderdduizend menschen veertig jarenlang ge- werktis.Voor de haven van Alexandrië kwam de groote vuurtoren. Toen de Israëlieten het toppunt hunner macht bereikt hadden en onder den wijste der kortingen heerschten van Egyp te tot den Euphraat, bouwden ze o. a. den prachtigen tempel, waarvoor 3.300 opzichters noodig waren, die de 160,000 arbeiders leid den. --De Hindoes van Voor-Indië en Java bouwden bewonderenswaardige tempels ter eere van hunne góden. En dan de Chinee zen! Om hun rijk, tegen invallen van uit ’t Noorden te beveiligen, bouwden zij eene dub bele muur met torens; een muur, die voort liep over bergen en dalen en langer is dan van hier tot Rome. Misschien ’t geweldigste bouwwerk der oudheid! Zij groeven een ka naal, zoo lang als er nergens een te vinden is, bouwden hooge torens van porcelein. En wat zullen we zeggen van de Pheniciërs in hunne groote havensteden, die de zee durfden te doorkruisen; eerst de oude wereldzee; later stevenden ze nog verder, naar Albion en de kusten van Oost-Pruisen, ja zelfs voeren ze om Afrika heen. - De Grieken waren grootsch door al hunne daden; door hunne oorlogen te land en ter zee; door hunne bouwwerken, die meer door kunstzin, onovertroffen kunstweelde, dan door groote afmetingen uit blonken; door hunne kunstenaars en geleerden op allerlei gebied. De Romeinen, bedreven in krijgs zaken en het recht, maakten bijna de geheele toenmaals bekende wereld aan zich onderwor pen en al die onderworpen volken moesten bijdragen tot de grootheid van Rome en zijn weelderige bewoners. In de Middeleeuwen vindt men donkere tij den. Met grootsche macht kwamen de ver- Een der kenmerkende eigenschappen van den menseh is, dat hij veel van groote en grootsche dingen houdt. En geholpen door z’n zin voor vereeniging, samenwerking, kan hij die groote en grootsche zaken tot stand brengen. Dit laatste merkt men ook op bij enkele dieren. Neem de bijen en de mieren. De witte mieren bijv, in Afrika bouwen woningen, in den vorm van bijenkorven, die een men- schenhoogte bereiken. Dus in de oogen van zoo’n klein beestje moet dit wel iets reusachtigs zijn. Doch keeren wij tot den menseh terug, die steeds getoond heeft, ten minste als be schaving zijn deel geworden was, groot grootsch te willen doen. Nu is deze eigenschap niet anders dan tuurlijk. Bij ’t dagelijks beschouwen der natuur ziet de menseh zich door grootschheid omringd, een grootschheid, die hij slechts langzamer hand in staat wordt eenigszins te doorgronden. Grootsch was voor de Egyptenaren de Nijl met zijn onvindbaar begin, de telkens terugkee- rende overstrooming, door deze reuzenrivier veroorzaakt, de eindelooze woestijn, de zee. Grootsch waren voor de Babyloniërs de tweelingstroom Euphraat—Tigris, de geberg- Bewerkt door AMO. HOOFDSTUK XXXIII. Vervolg. rol<D°weg^entOn^ r’eP politieagent en het rijtuig ^'e^ure.n<I0 den rit had Bertha gelegenheid om zich vertuigen, dat Blanca niet te veel gezegd had. uy droeg den stempel des doods reeds op zijn gelaat; scheen met een voet reeds in het graf te staan, mar als het geheim, dat zijn lippen besloten hield, an dien aard was, dat zijn zwijgen er door gerecht- ardigd werd Die gedachte deed haar bloed in naar aderen verstijven. Zij kwamen aan het hotel. ^?™erdienaar van den graaf ontstelde niet weinig, en hij zijn bewusteloozen heer zag, maar dat hij on- uer geleide van Bertha werd thuis gebracht, trof hem nog te meer. «Mevrouw!» stamelde hij. «Uw heer is een ongeluk overkomen*, sprak Bertha zonder op zijn verbazing te letten. «Breng hem naar in d a't'ed 'en laa*" eÖn roePen’ -41s la|Iy Carley Carley is in de stad. Zou wil mevrouw niet binnen komen en wachten, tot lady Carley hier Bertha dacht even na. Iemand moest toch ophel- aenng geven omtrent het ongeval. In elk geval deed goed met te blijven, totdat was vastgesteld of de koene zeevaarders der 15e en 16e eeuw met hunne zeilschepen niet in staat waren. De door dringing tot de Noord- en bijna ook tot de Zuidpool. De volmaking van machines, ook van oorlogswerktuigen. Het graven van reu zenkanalen, die de werelddeelen nauwer met elkaar verbinden. Het doordringen der mo derne Europeesche beschaving over een veel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1