ft MEI W S- ES WEKTEVI'IEIILID IWR SJEEk ES 0Ï8TREEES. r» p Blanca’s geheim. No. 17. Zaterdag; 26 Februari 1610. 66e Jaargang. Genotmiddelen Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. (Wordt vervolgd.) Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ver zou oude Spartanen, om Ze Het leven voert ons ons wordt afgebroken. over menige brug, die achter alleen in ons land den toestand eens met die van een kwarteeuw geheel naar leefden en dapper te zijn. en Friezen, ren hielden van pooien, derstukken in aantoonen. Ziet Steen, van Adriaan deze beiden te blijven; Bewerkt door AMO. HOOFDSTUK XXXIV. ^9)- Vervolg. Overweldigd door de herinnering aan den vreesdij en nacht, zweeg graaf Norton eenige minuten, voor dat hij weer voortging »Pe begrafenis was voorbij. Ik trok den giftigen pijl et geweld uit mijn hart. Ik wilde niet van je afzien, naanks waarschuwing en vermaning, zwoer ik me- zetven, dat ik je niet wilde verliezen ter wille van 'Tm .nkzinnigen man. Maar toch was ik dê- zetrae met meer van vroeger. Toen ik weer thuis as, klonk dag en nacht een stem in mijn binnenste: tin lot kan je ook treffen Denk aan het lot van je moeder. En dan dacht ik aan die voorspelling j n van huwelijk bruid en bruidegom gescheiden worden, zal het geslacht der Nortons uit- erven Gaf dat niet duidelijk te kennen, welk lot iulj wachtte. Had mijn vader mij niet voorzegd, wat Un bruid te wachten stond Ja, dat was het ik moest je vermoordenNiets, niets zou je daarvan unnen redden Die gedachte beroofde mij van mijn verstand, sedert wist ik evengoed als mijn vader, dat waanzinnig wasik leed aan een soort van vervol gingswaanzinik ontvluchtte je, omdat ik in je per soon het noodlot zag, dat me vervolgde. .Vroeger of later zal ik haar vermoorden klonk het voortdurend n mijn binnenste. Maar mijn liefde wees mij den weg om ons beiden te reddenhet kostte mij een zwaren Maar Bertha schudde het hoofd. »Neen«, antwoordde zij, «ik verlaat Victor niet. Ik zou het nooit gedaan hebben, als ik alles geweien had,« en de tranen stroomden haar langs haar wangen. Met groote inspanning vatte hij haar hand en bracht die aan zijn lippen. ’’Als je het geweten had, als ik het gewaagd had je alles te zeggen, zou je dan niet vol ontzetting me ont vlucht hebben vroeg hij, terwijl hij haar nauwlet tend aankeek. «Zou je niet angstig geworden zijn voor een man, die naar je leven stond Onbevangen keek zij hem aan en antwoordde »Als ik geweten had, hoe je vader je moeder be handelde en hoe zijn waanzin op je overging, dan zou ik oprecht medelijden met jé gehad hebben en daaruit zou de liefde geboren zijn, die ik je eenmaal beloofde. Nooit zou ik je verlaten hebben nooitEn ik weet ook, Victor, dat het nooit zou gebeurd zijn, wat je vreesde Zoo waar ik op dit oogenblik naast je neer kniel, zoo waar weet ik, dat je nooit je hand tegen mij zoudt hebben opgeheven .Geloof je dat vroeg hij met bevende stem, terwijl zijn oogen begonnen te schitteren. »Ik weet het ik gevoel het antwoordde zij met overtuiging. «Je zoudt het nooit gedaan hebben! Daar zou ik geen oogenblik bang voor geweest zijn en langza merhand zou de gedachte, dat je waanzinnig waart, ook wel uitgesleten zijn. Het was te veel op eens voor je, Victor, alles, wat je vernam, en dat beroofde je van je verstand. Had je het van je kunnen krijgen, om mij je vertrouwen te schenken, dan alles anders gegaan zijn Zij sprak met zooveel opoffering, dat hij er door werd meegesleept. De smartelijke uitdrukking kwam weer op zijn gelaat. klaren aan duivel. Vergelijk van heden geleden. Langzamerhand is de drankaccijns gestegen. Vroeger verdiende de herbergier nog genoeg, als hij den borrel voor drie centen verkocht; de drankaccijns was vrij laag. Doch langza merhand werd deze laatste verhoogd.. Eerst bij kleine getallen. Want, ieder dronk immers drank, of tenminste bijna ieder. Voor het halen van een borrel behoefde men zich niet te geneeren, omdat het algemeen was. De menschen, die van af de straat in de voorka mers der huizen blikten, mochten ’t gerust zien, dat de flesch met glaasjes op tafel stond. De arbeider haalde, zonder er ook maar eenigszins heimelijk mee te zijn, z’n Zondagsborrel. Maar langzamerhand drong de waarheid door en wel deze: De drank is des duivels. De drank maakt krankzinnigen. De drank bevor dert armoede. De drank onthoudt vrouw en kinderen het hoogst noodige, waar het ver diende geld door den huisvader grootendeels verbrast wordt. De drank sloopt de sterkste lichamen, ondermijnt de krachtigste gestellen. De drank doodt of vermindert de werkkracht, de energie. De drank voert tot mis- en wan- strijd, maar ik verliet je Ik had me de offers heel anders voorgesteld. Overtuigd van je weinige liefde,dacht ik, dat het lijden alleen aan mijn zijde zon zijn. Ik had slechts de keuze tusschen je te doo- den of je te verlaten Als ik laf genoeg zou geweest zijn om bij je te blijven, dan zou het tot een misdaad gekomen zijn, maar omdat ik aanhoudend het ontbloo- te zwaard boven je hoofd zag zweven en het dreigend ongeluk niet anders kon voorkomen heb ik je ver laten Dit heeft ons gescheiden, Bertha, dat is het d-dstere geheim, dat ik van mijn vader erfdeOordeel nu, Bertha, of je mij vergiffenis kunt schenken.» Hij zweeg. Zonder zich te verroeren, had zij voor zich heen zit ten staren, maar nu richtte zij zich op, keek hem diep in de oogen en gleed op baar knieën. Met de armen om zijn hals geslagen, boog zij dee moedig het hoofd en voor de eerste maal in haar leven drukte zij een kus op zijn lippen. ♦Vergiffenis? Moet ik je vergiffenis schenken, man?» vroeg zij met bevende stem. «Ach, neen, ik ben het, die vergiffenis noodig heb«. HOOFDSTUK XXXV. »Dus was mijn opoffering nutteloos 1 Zonder reden leed ik zoo zwaar onder de scheiding van Tante Elisabeth viel hem vastberaden in de rede en zei de «Dat is zelfkwelling, Victor Kom, Bertha, ga mee en rust wat uit, al die opwinding doet hem kwaad. Als je den geheelen nacht hier blijft, slaapt hij geen seconde en hij kan den slaap niet ontberen. Victor, zeg het haar ook eens, zij zal wel naar je woord luisteren Dat was een moeilijke taak voor hem, maar hij be greep toch ook, dat zijn tante gelijk had. Hjj had geen rust noodig, wat was er aan zijn leven gelegen maar zij moest rust hebben. Hij overwon dus zijn eigen verlangen en zei »Ja ik moet bekennen, dat ik wat vermoeid ben Ga nu heen, Bertha Morgen kunnen wij den gehee len dag bij elkaar zijn Ga nu een paar uren ten minste rust nemen Nog tegenstribbelend stond Bertha,opzij legde de kussens voor hem terecht en sprak «Je wilt het zoo 1 Nu, goeden nacht dan, Victor Tracht ook wat te slapen, opdat je morgen gesterkt bent.« Toen kuste zij hem en verliet de kamer. Tante Elisa beth ging mee tot aan de deur. Bertha keek haar droevig aan en fluisterde «Ach, waarom verdroogt de levensader, als de mensch het geluk bereikt heeft en slechts de hand behoeft uit te steken om het te grijpen Wat kon den wjj nu allen gelukkig zijn We noemden zoo even de oude Batavieren Maar ook onze latere voorvade- Alleen reeds de schil- onze musea kunnen dit duidelijk naar de stukken van Jan van Ostade, om maar bij vele, zeer vele stuk ken geven zwelgpartijen te zien, Zelfs de zes Staalmeesters van Rembrandt zien er niet naar uit, alsof ze geregeld lid van de blauwe knoop waren. Doch niet alleen die bekende schilderijen, ook de geschiedenis wijst uit, dat onze voor vaderen uit den grooten tijd, en daarvoor en daar na, hielden van drinken. En het eigenaardige is dit of het goedje nu jenever of brandewijn, bier of arak of opi um, wijn of absinth heet, altijd werkt ’t om de hersenen te benevelen, de zinnen te be dwelmen, het lichaam en den geest te bederven. Hoe is ’t er tegenwoordig mee gesteld? Gelukkig mag men constateeren, dat alom een steeds sterker wordend streven valt waar te nemen, een streven om den oorlog te ver- den drankduivel en den opium- Sommige studeerkamers of kantoorlokalen zijn in den regel veel te warm of worden te slecht geventi leerd, terwijl de verlichting veelvuldig te wenschen overlaat. Soms hangen de lampen zeer dicht boven de hoofden der werkers en is de grond koud, zoodat de gulden regel: «Warme voeten en een frisch hoofd,* omgekeerd wordt. daden. De drank doch waartoe verder door te gaan. Ieder kan zelf dit lijstje volle diger maken; desnoods met behulp van een nummer van een der tijdschriften tegen koning alcohol. Zoo is het mogelijk geworden, dat, ondanks het feit, dat nog steeds de groote meerderheid des Nederlandschen volks drinkt, dat toch de wetgever met gemak maatregelen tegen het drankmisbruik en tegen ’t verkrijgbaar stellen van drank kan nemen of vermeerderen. Durfde men voor eenige jaren den accijns van 57 op 63 te brengen, voor een paar maanden ging men van 63 tot 90. En de meerderheid des volks, die drank gebruikt, zag geen kans om deze zeer groote verhooging tegen te gaan. We zouden haast durven beweren, dat het bij deze verhooging niet blijven zal, dat er nog meer verhooging van den drankaccijns in ’t verschiet is. Maar ook, dat langzamerhand strengere maatregelen op andere wijze en be ter doeltreffend tegen koning Alcohol genomen zullen worden dan de verouderde Vergunnings- wet. Steeds grooter wordt de strijd tegen den drank, steeds talrijker in alle kringen het aantal personen, dat geen drank wil gebruiken, steeds meer sympathie ondervinden de alcohol- bestrijders. Vooral in deze tijden, nu de krankzinnigen gestichten steeds meer patiënten opnemen, en daar het bekend is, dat juist de drank zoo’n groot percentage voor die inrichtingen verschaft, zal de invloed van hen, die het misbruiken en ook het gebruiken van alcoholhoudende dran ken bestrijden, sterker worden. En zeker niet tot schade van het Neder- landsche volk En ook niet tot schade van de Nederlandsche schatkist, die een belangrijk deel van haar inkomsten zou moeten derven, maar op andere wijze gemakkelijk vergoeding zou vinden, omdat een niet drinkend volk werk- en kapi- taalkrachtiger is en dus meer lasten kan dragen. Toen tante Elisabeth na een geruimen poos onhoor baar de kamerdeur opende, stond zij verbaasd stil. Nog altjjd had Bertha de armen om haar echtenoot geslagen en de vrede op zijn bleek gelaat zeide haar dat hunne harten eindelijk elkander hadden verstaan aan den rand van het graf. Wat konden woorden hier zeggen? Zij naderde. «Bertha*, zei ze, «het wordt laat en de reis heeft je vermoeid. Kom, ga nu wat rustenIk zal wel bij Victor waken ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. zoo niet i eenkomst vaak zeer deden die mannen niet; leven met jagen, visschen en oorlogvoeren. Het werk drong hen dus niet. Vooral in den winter was er tijd te over om bijeen te komen. Veel nieuws hadden ze elkaar natuur lijk niet te vertellen en daar was ’t ook niet zoo zeer om te doen. Neen, al spoedig waren drank en dobbelspel de hoofdzaak. Natuurlijk werd er ook goed gegeten; want onze voor ouders waren robuste kerels,zeer groot en sterk en ze hadden gezonde magen. Maar dan kwam het verkeerbord, ging de kroes met dobbelsteenen rond en dronk men bier. Niet spoedig waren die krachtige naturen boven hun bier. Maar de voorraad was groot en het bier koppig. En langzamerhand kwam de hitte van den drank zich vereenigen met de hitte van ’t spel. Ook andere oude volken hadden hunne ge notmiddelen. Bij de volken van ’t Zuiden van Europa en van Vóór-Azië, was ’t vooral de wijn, die de zinnen moest streelen. Denk hier! ij aan de bekende scene uit het leven van Noach, die de kracht van ’t druivensap nog niet kende en er onbewust den invoed van ondervond, daar bij ten spot strekkende van Cham, een zijner drie zonen. Herinner u het leven der Stoere mannen, die er gezond, sterk, gehard aten allen dezelfde, weinig aangename zwarte soep en ze dronken water. Toch was de wijn in hun land niet onbekend. Immers, wat de den dfe oudere Spartanen om hunne kinderen afschuw voor dronkenschap in te boezemen? De Heloten was een door de Spartanen in harde slavernij gehouden volk. Reeds aan de jonge Spartanen werd geleerd, die arme sla ven te minachten. Wat deed men nu om die jongeren afschuw voor dronkenschap in te prenten? Men liet de slaven wijn drinken, zooveel, dat ze liederlijk beschonken werden en dan strekten ze tot spot van de jeugd. Maar hieruit blijkt toch dat men in Grie kenland den wijn kende. Uit het Nieuwe Testament, waarin het leven van Christus verhaald wordt, weten we, dat ook in dien tijd de wijn een heel gewoon ge notmiddel was van ’t Joodsche volk. Denk bijv, aan den bruiloft te Kana; aan de arbei ders, die op verschillende tijden in den wijn gaard kwamen; aan het Laatste Avondmaal; om maar een paar voorbeelden te noemen. En behoeven we uit te wijden over het wijngebruik bij de Romeinen? Denk bijv, aan de bacchanaliën in den tijd van Rome’s hoogste weelde. Ook de volken van ’t Verre Oosten hadden en hebben hunne genotmiddelen: opium en prikkelende, bedwelmende dranken. Richt uw oogen naar Afrika, naar ’t land, waar de onbeschaatde negers wonen. Weten ook de zen niet, hoe onbeschaafd zij ook mogen zijn, prikkelende dranken te bereiden? En de beschaafde(?) Europeanen, die hen in slavernij brachten, hun rijkdommen afnamen, brachten hun daarvoor in ruil waardelooze prullen als koralen en hardgekleurde stoffen, vuurwapenen en jenever. De arme negers lieten zich verleiden tot ’t aannemen van den volkskanker. Zoodat de gewetenlooze Europeesche handelaar al spoedig voer zijn sterke drank meer dan honderdvou dige waarde in ruil wist te krijgen. Richt ook uw oogen naar Amerika. Wat is de ondergang geweest, of heeft er ten min ste machtig toe medegewerkt, om de Rood huiden van Noord-Amerika als volk ongeveer te vernietigen? Was ’t niet het vuurwater van den bleeken broeder? Zoo zouden we meer voorbeelden kunnen aanhalen. Doch laten we in ons eigen land blijven. Bijna alle, of liever alle volken van de oud ste tijden tot op heden, hielden er genotmid delen op na. Middelen om den smaak te stree len of om de zinnen te verzetten. Vooral dit laatste moet men op den voor grond stellen. Om de zinnen te verzetten! Neem onze voorvaderen, de Batavieren en Friezen en hoe ze verder ook mogen heeten. Ze kenden nog weinig beschaving; hunne kleeding was zeer primitief; van hunne wo ningen kan men hetzelfde getuigen; ook in spijs en drank kenden ze weinig variatie. Maar toch hadden ze een genotmiddel. Ze wisten reeds bier te brouwen en wel een biertje, dat nog al koppig scheen te zijn. Wanneer ze dan bijeenkwamen om den tijd te verdrijven, de mannen namelijk, want de vrouwen telden mee, dan duurde zoo’n gezellige bij lang. Want och, werken ze passeerden hun SN OURANT F - It

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1